lussen ruim baan p Rijksstraatweg Blijven hopen op een huilende madonna Verkeerslichten moeten kruising Acacialaan veiliger maken Ruzie tussen Korswagen en Polyproject de wereld uit Leiden Regio ara vecht sluiting restaurant weer aan Omwonenden vrezen problemen bij ersteken Oegstgeester rotonde RUIG EN TOCH GLIMMEND! Ml MultiRent ISDAG 10 JUL11996 CHEF HANS JACOBS. 071 53 PLV.-CHEF RUDOLF KLEUN, 071 -5356429 Sappen in het verkeer grhoten Hen vechtpartij tussen twee automobilisten op errein aan de Veurseweg in Voorschoten heeft er gisteren pleid dat een 49-jarige automobilist uit Zoetermecr met ondingen aan hoofd en keel naar het AZL moest worden acht. De man kreeg in Den Haag al mot met een 27-jarige pweggebruiker uit de residentie. De man uit Zoetermeer naar Voorschoten om aan de Hagenaar te ontkomen. Daar i het tot een uitbarsting en vielen over en weer klappen. De naar meldde zich later vrijwillig op het politiebureau in chendam. sveld HGC omgeploegd gAAR» Acht Wassenaarse jongens maakten gistermorgen, [loop van een feestje, nog een rondje met een tractor op één jle velden van de hockeyclub HGC aan de Landscheidings- Vchter de tractor zat een apparaat dat de grond loswoelt. In werd een stuk van 50 meter omgeploegd. Een getuige zag ïgens bezig en waarschuwde de politie. Eerst werden er gepakt en later de overige vijf. Leiderdorp ziet af van rotonde leiderdorp .judy nihof Een van de gevaarlijkste kruisingen in Leiderdorp, het punt Acacialaan/ Eri calaan/ Hoogmadeseweg krijgt ver keerslichten. Hoewel het oorspronke lijk de bedoeling was om een rotonde aan te leggen, ziet de gemeente hier toch maar van af. Bij nader inzien is een rotonde niet de beste oplossing voor de zeer drukke kruising, vindt de gemeente. „Er is zoveel verkeer. Dat kan een rotonde niet aan. Dan krijg je opstoppingen", aldus wethouder A. van Dijk, die de portefeuille 'verkeer' binnenkort overneemt uit het taken pakket van de onlangs vertrokken PvdA-wethouder Bouman. Omwonenden en scholen in de buurt dringen al geruime tijd aan op maatregelen voor de kruising. Onge veer een jaar geleden werden in drie middagen 220 handtekeningen verza meld van mensen die vroegen om een veiliger kruispunt. Bewoonster A. van Gooi schreef de gemeente vorige maand nog een brief waarin ze weer eens aandacht vroeg voor de situatie. Het baarde haar zorgen dat er nog steeds niets was gebeurd, hoewel wet houder Bouman destijds had toege zegd dat het kruispunt medio 1996 zou worden verbeterd. De gemeente wil na de de zomer be ginnen met de aanpak van de kruising, waarvoor al langere tijd geld klaar ligt. Het gaat om ongeveer vier ton. Van dat bedrag had de gemeente nooit een rotonde kunnen betalen. Voor een der gelijke oplossing van de verkeerspro blemen was zeker acht ton nodig ge weest. Ruimtegebrek Het belangrijkste argument om niet voor een rotonde te kiezen, heeft vol gens de gemeente niet met geld te ma ken, maar met ruimtegebrek. Een rotonde op de beoogde plek mag vol gens de gemeente niet te klein zijn vanwege de vele grote vrachtwagens die passeren. Met het oog op de vrachtwagens en de veiligheid is het volgens de ge meente bovendien raadzaam om de rotonde te voorzien van vrijliggende fietspaden. Daarvoor ontbreekt even eens de ruimte, aldus de gemeente, die ook heeft gekeken of de rotonde niet een eind zou kunnen opschuiven in de richting van het braakliggende terrein naast het zwembad. Daardoor zouden echter weer problemen ontstaan met de aansluiting op de Hoogmadeseweg. Bovendien wordt het dan onmogelijk om het braakliggende terrein ooit nog te bebouwen. Zodra de nieuwe verkeerslichten werken, wil de gemeente de drukknop installatie op de Ericalaan ter hoogte van gebouw De Kameleon weghalen. Dit apparaat, dat sterk verouderd is. wordt dan overbodig. De politiek buigt zich maandag 15 juli in een commissievergadering over de plannen voor aanpak van de krui sing Acacialaan-Ericalaan-Hoogmade- seweg. uwe route deze maand in gebruik genomen haar dorith ligtvoet hij t well iërijn r^en voortaan sneller langs belangrijke knel- rneaP °P Rijksstraatweg in Wassenaar. De afgelopen dat hji maanden is hard gewerkt aan de aanleg van vrije i eerljanen tussen Leiden, Voorschoten en Den Haag. Vrij- hiddag 19 juli worden de nieuwe voorzieningen offi- 1 op'in gebruik genomen. minder auto's in één keer op de Rijksstraatweg terecht. Door de afname van files lopen bussen minder vertraging op. Ook het aanbod van verkeer op de Rijks straatweg richting Leiden zal met behulp van een doseerlicht op de Zijdeweg worden ge spreid. Voor bussen komend vanaf Leiden is ter hoogte van de wijk Kerkehout een speciale door steek gemaakt, die wordt afge sloten met een slagboom. De bussen zullen via de parallelweg rijden en bij het kruispunt Laan van Oud Clingendaal-Van der Oudermeulenlaan weer invoe gen. ïr< •oject bestaat uit diverse delen. Op de Rijksstraat- issen het Laantje van in en de Houtlaan is een usbaan aangelegd voor de die rijden in de richting n Haag. Voor de bussen taf Voorschoten komen, ;s de Papeweg ter hoogte Deijl een busbaan ge- hen de verkeersdrukte op de Ij raatweg beter te kunnen Ti, worden verkeerslichten Rozenweg en Den Deijl i afgesteld. Uit Leiden en :hoten komen hierdoor Busreizigers kunnen nog meer tijdwinst boeken als dit najaar vanaf het W. Witsenplein in Den Haag tot aan de Waals- dorperlaan een buslaan wordt aangelegd. In Leiden wordt naast de bestaande brug van de rijksweg A44 over de Rijn een aparte busbrug aangelegd in de richting Den Haag. Deze zal naar verwachting eind 1998 ge reed zijn. Als ook deze laatste banen zijn aangelegd, zal de tijdwinst van busreizigers tussen Leiden en Den Haag vijf tot vijftien mi nuten bedragen. De winst is af hankelijk van het tijdstip van reizen en de reisrichting. De nieuwe busbanen worden vrij dag om kwart voor drie officieel in gebruik gesteld. Dat gebeurt onder andere door T. Jansen, gedeputeerde van Zuid-Hol land, en door A. Pruijs, wethou der gemeente Wassenaar. aac/leiderdorp ureau cerberus begint erom te spannen pizzaverkoper G. Zara uit irdorp. De Raad van State :n Haag behandelde giste- ijn verzoek tot schorsing iet door de gemeente uit- ardigde sluitingsbevel. De et buitengebied aan de hovenerweg gevestigde iria met afhaalcentrum niet in het bestemmings- en zou bovendien over- 0 veroorzaken in de omge- o ra meent dat de gemeente zich onredelijk opstelt. Om hem heen is een aantal andere bedrijven gevestigd, waaron der een sloperij. Van een rustig landelijk gebied is volgens hem geen sprake. Volgens een woordvoerster van de gemeente heeft het ge meentebestuur wel degelijk aan belangafweging gedaan. Zo kreeg Zara op een bepaald moment toestemming om zijn activiteiten voort te zetten, als hij Zich maar zou beperken tot een afhaalcentrum. Zara zou daar niet voor open hebben gestaan. Het compromis is momen teel van de baan omdat het ge meentebestuur ervan over tuigd is geraakt dat het moei lijk is om afspraken te maken met Zara. De vrees bestaat dat de ondernemer zijn restaurant handhaaft, wanneer nu wordt afgesproken dat alleen het af haalcentrum open mag blij- Zara hoort donderdag de uitslag op zijn schorsingsver- zoek. Het gaat hier om een be handeling in hoger beroep. Eerder weigerde de Haagse be stuursrechter om het sluitings bevel van tafel te vegen. ichtiqiSEEST ARJAN VAN PUK fschrij menden van de splitsing Laan van Oud :RP0$ eest/Warmonderweg/Hofdijck in Oegst- zijn bang dat oversteken in de toekomst bij- IASSET r moeilijk zal worden. Dit bleek gisteravond s een inspraakronde over de rotonde die de ng eind dit jaar gaat vervangen. Omdat au- de rotonde voorrang krijgen op fietsers en onde vooral in de spits erg vol zal zijn, vre- Gei nwonenden dat er voor fietsers en voetgan- traks geen doorkomen meer aan is. behou 5ens wethouder G. van Eisen van Ruimtelij- dening zal het echter zo'n vaart niet lopen, nobilisten die fietsers voorlaten zijn immers liet uitgestorven en anders zijn er in de van de rotonde voldoende alternatieve :ekplaatsen. Een buurtbewoner bracht egenin dat juist op de aan- en afvoerroutes. to's zich aaneenrijgen tot één lange ketting, oversteken helemaal onmogelijk maakt, dit inderdaad zo zijn, dan belooft de wet houder plaatsing van stoplichten te overwegen. Het werk aan de rotonde begint eind septem ber en zal zo'n vier maanden duren. In de tussen tijd wordt het verkeer omgeleid via de Marelaan, de Hofbrouckerlaan en de Lange Voort. Verkeer tussen Leiden en de kust moet zoveel mogelijk via de Plesmanlaan en de rijksweg A44 rijden. De buurtbewoners hopen dat dit zo zal blijven om dat de route door de bebouwde kom veel drukte veroorzaakt. Volgens Van Eisen is de rotonde een eerste maatregel om het gebruik van de 'sluiproute' te ontmoedigen. Restte er nog één belangrijke kwestie: wat komt er in het midden van de rotonde? Van Eisen wilde dit graag samen met de omwonenden beslissen, maar waarschuwde alvast dat het plaatsen van hoge bomen niet mogelijk is. Die zouden het zicht en dus de verkeersveiligheid belemmeren. Verder hoeven de omwonenden geen al te hoge verwachtingen te koesteren, want onderhoud op zo'n plaats is 'duur en lastig', wist de wethouder. HANDELEN WANDEL Wannonds bedrijf levert al 140 jaar kerkkaarsen warmond chris bakker Het gaat goed op de kaarsen- markt, zegt verkoper Kees van Leeuwen van kaarsenfabriek Papöt-Van Moorsel uit War mond. Sinds jaar en dag voor ziet dit familiebedrijf, dat 140 jaar bestaat, de regio van onder meer offer- en devotiekaarsen. Hoewel de dagelijkse produktie in de fabriek gemiddeld 10.000 kaarsen telt, hoopt de verkoper nog altijd eens een 'huilende Madonna' in de regio aan te treffen. Wie de kaarsenmakerij aan de Dorpsstraat binnenstapt, ont komt er niet aan een doordrin gende waslucht op te snuiven. Honderden kaarsen hangen te stollen. Machines en emmers zijn aangekoekt met kaarsvet. De vloer is glad. Achterin de fa briek bungelt een aantal kaar sen, onder het toeziend oog van directeur en kaarsenmaker Cees Papöt (66). Geregeld doopt hij kaarsen in een ketel met bijenwas. Daardoor krijgen de nog kleurloze kaarsen van paraffine een gelige ivoorkleur. Of het nu gaat om kaarsen voor doop, huwelijk, het katholieke communiefeest of de protes tantse eredienst: Papöt-Van Moorsel levert ze. Al sinds 1856, het jaar waarin de kaar senfabriek in Warmond het licht zag. De priesteropleiding in het Groot Seminarium was destijds de grootste afnemer van altaar- en devotiekaarsen. Verder maakte Papöt vooral kaarsen voor het toenmalige bisdom Haarlem. De huidige directeur heeft er bijna 52 jaar als kaarsenmaker opzitten. „Het is m'n lust en m'n leven. Ik begon vlak na de oorlog. Ik moest vader en moe der gewoon helpen, daar werd niet over gesproken. Alles ging toen nog met de hand." Ter il lustratie pakt Papöt een bruin gele kaars vanachter zijn bu reau. „Pit in het midden, en rollen maar. Het was een tijdro vende klus. Gemiddeld duurde het twee uur voordat de kaars klaar was. Ik had altijd gladde handen van het kaarsvet." Drie antieke, houten werktafels in de fabriek herinneren nog aan deze ambachtelijke tijd. Vandaag de dag worden de kaarsen machinaal gevormd. Volgens Papöt is de afstand tussen maker en product hier door groter geworden. „Twee uur rollen gaf meer voldoening, omdat je scheppend bezig was. Je ziel zat er als het ware meer in." Wat nog wel extra aan dacht krijgt, zijn de speciale kaarsen voor de kerstmis en Pasen. In een bijkamertje hangt nog een aantal paaskaarsen van dit jaar: ruim een meter hoog, acht kilo zwaar en ver sierd met reliëfs. In de ideale si tuatie, dus zonder tocht en an- Verkoper Kees van Leeuwen: „De kaarsenmarkt is een goede business." dere storende factoren, kunnen deze kaarsen acht uur lang branden. Behalve op kaarsen richt de kaarsenfabriek in Warmond zich ook op de verkoop van on dermeeroffertafels, miswijn, wierook en hosties. „De kaar senmarkt is een goede business, vertelt verkoper Kees van Leeuwen (46). „Ook wij kennen onze pieken en dalen, maar op dit moment loopt het prima." Een directe verklaring voor de goede afzetmarkt is moeilijk te geven, aldus Van Leeuwen, die zelf uit een geslacht van kaar senmakers komt. Wel wijst hij op de volgens hem belangrijke relatie tussen maatschappelijke ontwikkelingen en de kaarsen- markt. „Een toenemende ont kerkelijking en dus een afne mend aantal heilige missen doen de vraag naar kaarsen af nemen. In de jaren negentig zie je dat mensen hernieuwde be langstelling hebben voor religie en ook voor de kaars als reli gieus symbool." De markt in de Randstad blijft desondanks ver achter bij die in het rooms-katholieke zuiden van Nederland, constateert de verkoper tot z'n spijt. „Soms hoop ik weieens op de ontdek king van een huilende madon na, zoals onlangs in Limburg. Dat trekt gelovigen en nieuws gierigen aan. Ook heeft zo'n beeldje enorme invloed op de verkoop van devotiekaarsen. Maar ja, misschien zijn we daar wel veel te nuchter en te zake lijk voor in het westen." FOTO HENK BOUWMAN Rubriek voor zakelijk nieuws Fax: 071-5321921 MultiAuto MultiAuto, de Leidse Suzuki- dealer, heeft een nieuwe direc teur in de persoon van Jos Nieuwenburg. Onder zijn lei ding moet het bedrijf uitgroei en tot een zelfstandig functio nerend onderdeel van de Mo torhuis Groep. Nieuwenburg werkt al 27 jaar binnen het Motorhuis. MultiAuto wil - naast het Suzuki-dealerschap - een grotere rol gaan spelen in de verkoop van gebruikte au to's in de Leidse regio. Het be drijf hoopt daarmee ook de strijd aan te binden met de wildgroei in de particuliere handel. -2 OE NIEUWE Jos Nieuwenburg. Banenmarkt De stichting Gemeenschappe lijke Personeelsdienst Wegver voer (GPdWegvervoer) is drin gend op zoek naar 200 nieuwe vrachtwagenchauffeurs. Om geschikte kandidaten te wer ven is er zaterdag een banen markt in de vestiging van Randstad Uitzendbureau aan het Schuttersveld 9 in Leiden. Bij Randstad heeft GPdWeg vervoer bovendien een tijdelij ke vestiging geopend. Die is bereikbaar via 071-5143404 (fax:5128359). GPdWegvervoer is een soort uitzendbureau voor chauf feurs. Puin in Wannondse wijk binnenkort opgeruimd Tijdens o.ooiften komt gs allerlei 'itslu|ige' plek- met di- ot news m oo maar warmond dorith ligtvoet De problemen tussen pro jectontwikkelaar Polyproject en aannemer Korswagen zijn de wereld uit. Dat melden beide partijen. De aannemer zal zo snel mogelijk zijn man nen aan het werk zetten in de Warmondse wijk Out Teylin- gen. Voor het begin van de bouwvakantie is het puin op geruimd en de bestrating in orde. Ook het laatste stukje haven tussen Ey- merspoeldam en Norremeer- straat wordt zo snel mogelijk kund ;k( I zijn om senteren. Drie weken geleden werd duidelijk dat Polyproject en Korswagen al geruime tijd ru zie met elkaar hadden. On enigheid over de aanleg van de haven en over rekeningen die Korswagen indiende, leid den ertoe dat de aannemer twee maanden geleden het werk neerlegde. De bewoners kijken sindsdien aan tegen een te ondiepe haven, slinge rend bouwafval en onafge maakte straten. Toen Polyproject aankon digde dat hij een andere aan nemer zou inschakelen om het werk af te maken, dreigde Korswagen dit te verhinderen door de Raad van Arbitrage in te schakelen. Beide partijen hebben echter, vergezeld van hun advocaten, een 'goed ge sprek' gevoerd. Hierna was het inschakelen van de Raad niet meer nodig. Alle misverstanden zijn nu uit de weg geruimd, melden beide partijen. Er liggen dui delijke afspraken. „Afgespro ken is dat een andere aanne mer de werkzaamheden aan de haven op zich neemt. Wij doen de rest", aldus Th. den Hollander, adjunct-directeur van Korswagen. Dit verhaal wordt bevestigd door B. Ro- meyn, directeur van Polypro ject. Seignette, een bedrijf ge specialiseerd in waterbouw kundige werken, is op dit moment bezig met het uit baggeren van de haven. De bewoners hebben hun bootjes zolang weggehaald. Korswagen wil alle werk zaamheden voor 27 juli, het begin van de bouwvakantie, hebben afgerond. Doe het rustig aan, jur een Yamaha van; ƒ90,-incl ij/ Leiden 071 - 531 00 01 Katwijk 071 - 402 85 35 Leidschendam 070 - 327 91 15

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 13