'PvdA-plan is aantrekkelijk, maar niet hier' Verhouding kerk en staat kwestie van centen en orde Leiden Regio Ontvoerder hoort maanden celstraf eist a: Kerk Samenleving n§ Moefti: Jeruzalem liever joods dan onder internationaal bestuur WOENSDAG 10 JUL11996 -ijSC CHEF HANS JACOBS, 071 -5356414, PLV.-CHEF RUDOLF KLEUN,d In Leidse Slaaghwijk zit niet iedereen op koopwoning te wachten Ook minima - mensen met een inkomen van minder dan 35.000 gulden per jaar- moeten een huis kunnen kopen. Huurders moeten daarom, als ze dat willen, hun huurhuis kunnen kopen van de woningcorporatie. Dat is de kern van het plan 'De koopwoning bereikbaar' dat eind vorige maand werd gepresenteerd door de PvdA-Kamerleden Adri Duivesteijn en Rick van der Ploeg. In deze krant kwamen gisteren enkele corporaties aan het woord uit Leiden en omgeving. Hun conclusie: een sympathiek plan, maar wel één met veel haken en ogen. Vandaag, in deel 2 van het tweeluik, komen huurders aan bod uit de Slaaghwijk, een Leidse wijk met veel sociale huurwoningen. Hoe denken zij over het ambitieuze plan? LEIDEN CHRIS BAKKER Het plan van twee PvdA-kamer- leden om huurders van corpo ratiewoningen de mogelijkheid te bieden hun woning te kopen, klinkt veel bewoners aantrekke lijk in de oren. Toch leert een rondgang door de Leidse Slaaghwijk dat niet iedereen op een daadwerkelijke aanschaf van de huurwoning zit te wach ten. ,,In deze buurt een huis kopen? Dat nooit", reageert een be woonster van de Milanenhorst. Omdat de gehaalde patat snel afkoelt, heeft ze weinig tijd om het voorstel te beoordelen. „Ik kom uit de binnenstad. Dat was veel prettiger wonen. Als deze flat in een andere buurt stond, viel het te overwegen." Ze loopt naar boven, denkt ondertussen na en roept dan: „Het idee op zich is aantrekkelijk, maar niet hier." Ook K. Delap moet er niet aan denken om eigenaar van z'n flat aan de Milanenhorst te worden. „De wijk is niet je-van-het en bovendien vind ik het een raar idee om een flat te kopen. Mijn woning is dan een deel van een groter geheel. Ik kan niet zo maar een muurtje aanbouwen. Nee, bij een koopwoning stel ik me echt iets anders voor." Ook verwacht hij niet dat men sen zich verantwoordelijker gaan voelen voor de omgeving als de flat eenmaal hun eigen dom is, zoals de PvdA-kamerle- den voorspellen. „Daar heb ik weinig vertrouwen in. Mis schien gaat de situatie een beetje vooruit, maar er zal altijd een aantal mensen zijn dat minder geneigd is troep op te ruimen en de eigen woning te onderhouden." Zou Delap toch tot aanschaf van de huurwoning overgaan, dan zou hij binnenshuis het één en ander veranderen. Zo ergert de flatbewoner zich aan de we en douche-deuren, die nog steeds tegen elkaar in open gaan. Ook zou hij thermoglas plaatsen in de kleine ramen, omdat de eigenaar van het complex, De Sleutels, deze glas soort alleen maar in de grote kozijnen heeft gezet. „Maar ja, ik koop liever ergens anders een DEN HAAG/LEIDEN MAARTEN KEULEMANS De 24-jarige Leidenaar die vo rig jaar samen met een kennis een stadgenoot ontvoerde, heeft gisteren anderhalf jaar onvoorwaardelijke gevange nisstraf tegen zich horen ei sen. Officier van justitie M. van den Honert achtte bewe zen dat de verdachte het ini tiatief nam tot de ontvoering. De andere ontvoerder werd vorige maand tot acht maan den cel veroordeeld. Het tweetal ontvoerde op 24 maart een kennis, die verteld had dat hij ergens 100.000 gul den had verstopt. De twee wil den een aandeel in de buit en trokken een dag lang met hun 'kip met de gouden eieren' van de ene naar de andere cof feeshop. Rond middernacht begonnen ze hun geduld te verliezen: ze klonken het slachtoffer in de Leidse Hout aan een boom, nadat ze in de Merenwijk een stel handboei en hadden gehaald. De ontvoering eindigde in Katwijk, waar de twee het slachtoffer achterlieten, vast gemaakt aan een container. Het was hen inmiddels duide lijk geworden dat het verhaal van de zak met duiten slechts een fabeltje was. Volgens het slachtoffer en de mededader was het de Leide naar die de aanzet hafc ven tot de ontvoering. F dien zou de verdaclfc slachtoffer onderweg n zaklamp hebben geslagl reden om de verdachf zware straf van ai maanden onvoorwaardfr geven, meende Van dJ nert. Advocaat D. Maasstf looft echter niet dat deF ge Leidenaar de hoofddj De al veroordeelde daij1 de schuld op de verdaf willen schuiven, had de mede-ontvoerdf gegeven dat hij behool de war was geweest. „Hij dacht op een t moment dat hij Elvis k was", betoogde Maassel iets vind ik de betrot| heid van de getuige 1 goede komen." Ook def getuigenissen zouden de advocaat 'onbetroi| vaag en tegenstrijdig' wil dan ook dat wordt vrijgesproken, in ieder geval dat hij r half jaar voorarrest well straf heeft gehad. „Hol verdachte vaker met juf aanraking is gekomen,F nog niet zeggen dat htn recht heeft op een eerlfe ces",zeiMaassen. L De rechter doet opf uitspraak. Positie allochtone alleenstaii moeders onderwerp conferch „In deze buurt een huis kopen? Dat nooit", reageert een bewoonster van de Milanenhorst. foto hielco kuipers LEIDEN huis." F. van Ulden daarente gen reageert positief op het PvdA-plan. „Ik zou de flat direct kopen. Het is een mooie wo ning in een prima buurt." Toch zal de nu 63-jarige Van Ulden z'n onderkomen niet aanschaf fen, omdat er geen lift in het flatcomplex aanwezig is. „M'n leeftijd, hè. Ik woon op de derde etage, dat zijn zes trappen. Dat wordt me echt te veel." Hij ver wacht binnen drie jaar te ver huizen, tenzij de Milanenhorst alsnog een lift krijgt. Anders is het voor Hassan Che- baa, die ruim 21 jaar in de Leid se Merenwijk woont. „Wat ik van het plan vind? Dat is moei lijk te zeggen. Per maand houd ik bijna geen geld meer over. De huur wordt veel te hoog voor ons. Ik heb zelfs de auto al weg moeten doen, want die werd onbetaalbaar. Waar zou ik nu geld vandaan moeten halen om deze huurwoning te kopen?" Chebaa ziet het voorstel van de PvdA wel zitten als de aflossing van de hypotheek een stuk lager zou zijn dan de huidige huur. „Natuurlijk zou ik ons huis dan kopen. Dat bespaart op de lan ge duur veel geld. Da's gewoon een kwestie van logisch den ken." Ronduit positief is flatbewoner A. Cornelisse. Mocht de situatie zich voordoen, dan zou hij graag eigenaar van z'n huurwo ning worden. „Dit is een prima wijk om in te wonen. De huur wordt helaas steeds hoger. De aanschaf van de woning verdien je op den duur terug." Plannen voor verandering van de flat heeft hij ook al. „De buitenkant een ander kleurtje, een betere ventilatie in huis en een nieuwe keuken, ik zou het zo leuk mo gelijk maken. Nu kan dat niet. Als ik het huis koop en ver bouw, brengt het bij een moge lijke verhuizing nog meer geld op ook." In het stuk van gisteren over de woningbouwvereni gingen werd M. Glaser, di recteur van Ons Doel, opge voerd als man. Ten onrech te. Glaser is een vrouw. De moeilijke positie van alleen staande moeders van allochto ne afkomst in Nederland is het .onderwerp van een conferentie in Leiden. De bijeenkomst is een initiatief van de Leidse We tenschapswinkel en de vak groep pedagogiek van de Leidse Rijksuniversiteit. De bijeen komst op 29 augsustus is be doeld voor hulpverleners, be leidsmakers en onderzoekers. Uit onderzoek blijkt dat het aantal alleenstaande allochtone moeders toeneemt: in de mees te opvangtehuizen is deze groep oververtegenwoordigd. De vraag is hoe het deze vergaat na de opvangei als zij zonder hulp hi n' moeten oppakken. Volgens onderzoeke aan de situatie van de moeders uit mind groepen nog veel worde terd. Doel van de confen; om de kennis en ervai bundelen en te komen nen om de leefsituatie moeders en hun kim verbeteren. Meer inlichtingen en ding: Leidse Wetenscl kei, telefoonnummer 72 50. de hc REDACTIE DICK VAN DER PLAS, 071 -5] Nog niet zo lang geleden werd de post van een aantal kerkgenootschappen verzonden op kosten van het ministerie van financiën. Een op het eerste gezicht verbazingwekkende constructie, want wat hebben uitgerekend kerken te maken met het ministerie van financiën. Wel, het ministerie van financiën nam bij een van de vele grondwetswijzigingen in de vorige eeuw de functie van de twee bestaande minuscule ministeries 'van eeredienst' over. De staat begreep dat ze zich niet langer had te bemoeien met de gang van zaken bij de kerkgenootschappen, maar de ge vestigde kerken stonden erop dat de staat zijn financiële verplichtingen jegens hen zou blijven nakomen. Deze 'gouden koor den' bleven bestaan tot 1984, toen kerk en staat een overeenkomst bereikten over een afkoopregeling. Daarna gunde de staat de kerken nog tien jaar lang portvrij dom. In 1994 kwam ook daar een einde aan. Tweehonderd jaar geleden werd door de toen zetelende Nationale Vergadering van de Bataafse republiek een eind gemaakt aan de bevoorrechte positie van de ambts dragers van wat toen nog heette de 'gere formeerde religie'. Alle godsdienstige ge zindten zouden van nu af aan gelijk ge- Tentoonstelling in Haagse Koninklijke Bibliotheek LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR steld worden voor de wet. Katholieken, maar ook lutheranen en doopsgezinden kregen dezelfde rechten. Over de joden werd apart gedelibereerd. Ook zij kregen in dat jaar dezelfde burgerrechten als de andere Nederlanders. Het Joods Historisch Museum heeft aan de 'Gelystaat der Joden' een aparte ten toonstelling gewijd waarin de pogingen van welgestelde joden om die rechten te verkrijgen met schilderijen en brochures uit die tijd in beeld worden gebracht. De Nationale Vergadering kondigde ook aan dat de staat op termijn niet langer de traktementen van de predikanten zou be talen zoals ten tijde van de Republiek. Dat was voor hen een zware dobber. Maar nog voordat de Fransen waren vertrokken werd die beslissing al weer teruggedraaid. Alle kerkgenootschappen het begrip zou pas overigens voor het eerst in de grondwet van 1848 opduiken die voor 1815 bestonden, zouden in aanmerking komen voor subsidiëring van de kosten van hun ambtsdragers. Een kleine ten toonstelling in de Haagse Koninklijke Bi bliotheek brengt die verhouding tussen Kerk en Staat onder de titel 'Geen heer sende Kerk, geen heersende Staat' in beeld. Bemoeienis Het principe van de scheiding tussen kerk en staat mocht dan in principe zijn aan vaard, aanvankelijk bemoeide de staat zich nog intensief met de 'godsdienstige gezindheden', zozeer werd hun invloed op het openbare leven gewenst dan wel ge wantrouwd. Predikanten of priesters mochten aanvankelijk geen openbare ambten vervullen of zich in ambtskledij op straat vertonen. Ook de godsdienstige plechtigheden moesten binnenskamers gehouden worden, een verwijzing naar het processieverbod waar alleen in het ka tholieke Brabant en Limburg van mocht worden afgeweken. Ook vond de staat dat zij inzage moest kunnen hebben in de correspondentie van de kerken met in stanties elders. Dat kon alleen maar be trekking hebben op de lange arm van Ro me die wel eens zou kunnen neerkomen op inmenging in binnenlandse aangele genheden... Geleidelijk aan in de negentiende eeuw verschrompelde de eens zo complexe ver houding tussen kerk en staat tot een cen tenkwestie waar in de Kamer steevast over werd gebakkeleid. Bij de grondwetswijziging van 1983 werd alles betreffende de religie geprivatiseerd. Het hoofdstuk over de godsdienst ver dween en maakte plaats voor het non-dis criminatieartikel en over processies moch ten voortaan lagere overheden beslissen. 'Geen heersende kerk, geen heersende staat'. Tentoonstelling in de Koninklijke Bibliotheek te Den Haag (bij Centraal Station) t/m 19 juli. Rooseveltstraat 82 071-5356356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19 30 uur en Zaterdag 10.00-12.00uur 071-5128030 DIRECTIE B. M. Essenberg, G. P. Arnold (adjunct), J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, F. Nypels, H. G. van der Post (adjunct) PUBLIC RELATIONS W. H. C. M. Steverink 071-5356356 OMBUDSMAN R.D.Paauw 071-5356215 Tel. dag. 9.30 -11.30 uur of per post. REDACTIE G.JVisser, chef redactie nieuwsdienst/kunst J.M. Jacobs, chef red. Groot Leiden A J.B.M. Brandenburg, chef eindredactie regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W.F Wegman, chef red. Duin- en Bollenstreek Redactie: Hoofdredactie: ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot W. Spierdijk, chef bin ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtigrpE- ken tot het automatisch afschrij abonnementsgeld, ontvangen j per betaling. VERZENDING PERPOSff* per kwartaal (NL) LEIDSCH DAGBLAD OP CASSEllr II Voor mensen die moeilijk lezen, s hebben of blind zijn (of ei dicap hebben), is een san regionale nieuws uit het Leidsch geluidscassette beschikbaar. Voo on 0486-486486 (Centrum voor Ges n\« tuur, Grave). Auteursrechten voorbehou ?ei DagbladuitgeverijDami dei mis»®® E N WÊk ee H U I De gevestigde kerken stonden erop dat de staat zijn financiële verplich tingen jegens hen zou blijven nakomen. archieffoto wim dijkman BEROEPINGSWERK Vandalen richten ravage aan in kerk De moefti (hoogste islamitische rechtsgeleerde) van Jeruzalem vindt het gevaarlijker als de stad in internationale handen komt dan wanneer hij on der Israëlisch bestuur blijft. Dat zei de moefti, sjeikh Akrama Sabri, gisteren in het officiële Egyptische dagblad Al Ahram. Hij benadrukte dat hij zich tegen beide opties verzet, omdat Jeruzalem dan voorgoed voor de moslims verloren is. Maar als hij tussen de twee kwaden moet kiezen, dan geeft hij de voorkeur aan „judaïsering" van de stad. „Jeruzalem open houden voor alle godsdiensten is een gevaarlijk en ondermijnend voorstel", luidt Akrama's afwij zende commentaar op een eventueel internatio naal bestuur over Jeruzalem. Volgens de moefti moeten de moslims Jeruza lem gaan besturen. Zij zullen alle godsdiensten het recht geven om hun geloof te praktiseren, verzekerde hij. Israël annexeerde Oost-Jeruzalem in 1967. De Palestijnen zien Oost-Jeruzalem als hoofdstad van de toekomstige Palestijnse staat. De status van Jeruzalem is een van de gevoeligste onderdelen van het vredesproces in het Midden- Oosten. NEDERLANDSE HERV. KERK Beroepen: te Assen (Noord, SoW): drs. R.H.W. Busschers te Norg (part-time). Aangenomen: naar Urk: R. de Koning Gans te Sebaldeburen (part-time). GEREFORMEERDE KERKEN Aangenomen: naar Dokkum: mevr. drs. G. Rol te Hoog- eveen. GEREF. KERKEN VRIJGE MAAKT Aangenomen: naar Driesum c.a.: A. Krijgsheld, kandidaat te Uithuizen, die bedankte voor Barendrecht. DUBLIN RTR Vandalen hebben een ravage aangericht in de St. Michankerk in Dublin, één van Ierlands meest historische kerkgebou wen. Ze hebben graven geplun derd en honderden jaren oude mummies kapot geslagen. Eén van de vijf grafkelders in de crypte van de kerk is door brand volledig verwoest. De grafkelder, waar ongeveer tachtig stoffelijke resten worden bewaard, zal niet meer voor het publiek worden opengesteld. Volgens kanunnik David Pier- point hebben de vandalen uit vijf van dq zeven tomben de grafkisten verwijderd en de li chamen kapot geslagen. „Het is onvoorstelbaar. Het laatste ta boe - respect voor de doden - is gebroken", aldus een geschokte Pierpoint. De politie vermoedt dat de vandalen de kerk al op zaterdag of zondag zijn binnengegaan. Door zuurstofgebrek in de graf kelder heeft het door hen aan gestoken vuur niet om zich heen gegrepen, maar is tot maandag blijven smeulen. ONGEVALLENDIENST Academisch Ziekenhuis: vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00; Diaconessenhuis: maandag t/m v tot 17.00; St. Elisabeth Ziekenhuis: dagelijks. BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-5178178): dagelijks 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 Kraam- en zwangerenafdeling: buiten de gewone bezoektijden, voo bovendien van 10.30 -1115 uur en van 19.45 - 21.00 uu Special Care Unit: 10.30-11.00 uur, 15.00 - 15.30 uur en 19.00-19.30 overleg met de dienstdoende verpleegkundige. Kinderafdeling: 10.30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoende ver Jongerenafdeling: 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-5454545): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Kraamafdeling: 14.30-15.30 uur en 18.30-19.30 uur (voor vaders tot 21 Kinderafdeling: 14.30-19.00 uur (voor ouders de gehele dag). Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care (IC): 14.00-14.3i 18.30-19.00 uur. Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 0172-463131): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 u daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Geen spoedeisende hulp meer mogelijk 00 ,kt. ter lel ACADEMISCH ZIEKENHUIS W (tel. 071-5269111): alle patiënten (behalve kinderen) 14.15—15.0 18.30-19.30u Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19.00 uur, 19.00-20.00i Partners/echtgenoten met kinderen. Voor zwangeren: zaterdag en zondag van 10.00 tot 11.00 uur, uitslufjg( partners/echtgenoten en eigen kinderen. Kinderafdelingen: voor ouders van opgenomen kinderen is e zoek mogelijkheid in overleg met de hoofdverpleegkundige. Voor andere bezoekers gelden de volgende tijden: keel-, neus- en oo -0, 14.15-15.00 uur en 18.30-19.30 uur; oogheelkund ike kunde 14.15-15.00 uur en 18.30-19.00 uur. Kinderkliniek: zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen: 15.15- babyzaal en boxenafdeling: volgens afspraak.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 12