na illegale houseparty /EIDEN Krakers uit NEM-loods Uitbrander Leidse gemeenteraad voor omroep Holland Centraal |c heeft Jut en Jul gezien? rantendief trapt door leocamera Behelpen op de Kanaalweg Leiden Cultuurstad krijgt kantoor in de Nieuwstraat Vertrek VSB-bank uit Roomburgh is groot probleem voor ouderen ïrkeren verboden bij Dudok-gebouw nen op het strand. Dat is het waar de „toeristenmakers" in fedwijk aan Zee ernorm veel succes boeken bij de vele dui- len binnen- en buitenlandse gasten in de badplaats. Drie enten van de Haagsche Academie voor Lichamelijke Opvoe- \ijn er dagelijks, behalve zondag, mee bezig. Het prettige is, fee deelnemers zelf hun tempo kunnen bepalen. Dafis ook ■oei van deze trimactie. Niet iedereen kan tot grote presta- [omen. Het hoeft ook niet. Belangrijk is, dat het lichaam in Jingis- maarten keulemans Jul zijn weg. „Ze roken hijnlijk de buitenlucht e aarzelden niet één keer. »en niet eens meer op het ht zitten. Ze gingen zo - het raam uit." :n Jul zijn twee piepklei- pische vogeltjes uit Lei- ïid-West. En nu de vogel- vlogen zijn, hangt ér bij ;er ineens een merkwaar- efje tussen de adverten- lor blinde vinken: dat er ritte en een beige vink jn. ontsnapte gevogelte heeft Mirjam Dirven nog wel ;etreiterd. „Het vrouwtje nog terug en ging vlakbij het raam op een korstje zitten. Maar toen hoorde ze het man netje fluiten en dacht ze: aha, daar moet ik naar toe." Die avond werden het verliefde paartje nog één keer gespot. Maar sindsdien zijn ze spoor loos. De verlaten vogelbezitster heeft nog maar één reactie ge had op de briefjes die ze door de buurt heeft verspreid. Maar waarschijnlijk betrof het een roodborstje. Dirven is nu een van de weinige Nederlanders die hoopt dat het slecht weer blijft. „Ze houden niet van kou", weet ze. „Mijn hoop is dat ze het zo koud krijgen dat ze er gens naar binnen vliegen." In alle rust heeft een groep krakers gistermiddag op last van de Leidse politie een loods op het voormalige NEM- terrein aan de Vrijheidslaan verlaten. In de loods vond af gelopen weekeinde een grote illegale houseparty plaats die de buurt grote overlast bezorgde. Voor de eigenaar van de loods, nog altijd de NEM, was dat aanleiding om de krakers eruit te laten zetten. en materiaal. „Onlangs wilde een dragline naar binnen, maar die kon er dus mooi niet in", zegt woordvoerder P. van Mus- ser van Bureau Zuid. Door dat huurcontract kan de NEM aan tonen dat de hal niet langer dan vijftien maanden heeft leegge- staan en daarmee is juridisch de weg vrij om de krakers weg te sturen. Er was de agenten van Bureau Zuid ook wel wat aan gelegen om een hartig woordje te wisse len met de krakers. „Ze zijn hier in de nacht van 28 op 29 juni gaan zitten. Voor ons was het toen nog een beetje wazig wat de status van de loods was. We leiden hans koenekoop 'Fair enough', zei woordvoerder Douglas van het kleine groepje Engelse krakers dat zijn bivak had opgeslagen in de grote loods. Hij kwam pas een uur nadat de politie de krakers had gesommeerd het gebouw te ver laten. Woordvoerder John du Pau van de NEM stond een uit stel van twee uur toe. Douglas zag in dat er niets meer tegen de ontruiming was in te brengen. De NEM heeft de betreffende loods sinds decem ber verhuurd aan een transport bedrijf en een stratenmakersbe- drijf voor opslag van machines hebben toen niet de grondrech ten van deze mensen willen aantasten en ze laten zitten." Dat er in het groepje krakers jonge kinderen en een zwange re vrouw aanwezig waren, speelde een rol bij die humane beslissing. „Maar er zijn wel harde af spraken met ze gemaakt", zegt Van Musser. „De krakers moes ten ons beloven dat ze geen overlast zouden veroorzaken en zeker geen feesten zouden ge ven. Die afspraken hebben ze het afgelopen weekeinde ge schonden. We schrokken ons rot van die houseparty, er lie pen wel zeshonderd mensen rond." Du Pau; „We hadden de situ atie best nog wel even willen ge dogen, want wij zitten ook niet op een confrontatie te wachten. Maar zulke houseparty's kun nen we niet hebben. Zo wordt onze goede naam in de buurt te De illegale houseparty had zijn sporen duidelijk achtergela ten in de loods. Tussen de stretchers en dekens wemelde het van de bierdopjes en plastic bekertjes. Lege kratten bier stonden opgestapeld in twee winkelwagens. Aan de muur in wat eens de kantine van de NEM was een hing nog een prijslijst: whisky 4 gulden. „Moeten we echt weg", ver zuchtte een van de Engelse kraaksters. „Vanwege die hou separty zeker. Balen, want daar konden wij niets aan doen. Het was helemaal niet de bedoeling dat er zoveel mensen zouden komen." Maar de politie van Bureau Zuid kent deze middag geen pardon. Zeker niet als Douglas toegeeft dat hij een fout heeft gemaakt. „De organisatie van de houseparty had hem geadvi seerd niets tegen ons te zeggen. Ja, dan is het over met het ver trouwen." In vroegere panden Blonk KlSDAG 10 JUL11996 uns jacobs, 071 -5356414, plv -chef rudolf kleun, 071 -5356429 Madonna -J Warmondse makers I J van offer- en devo tiekaarsen blijven nog altijd hopen op een huilende madonna Parkeerregime yt f- Zes bedrijven op het I 3 Zoeterwoudse in dustriegebied de Grote Polder zijn boos over het nieuwe parkeerregime leiden caroline van overbeeke De bushalte is opgeheven, de supermarkt is uit de wijk ver dwenen en ook het postagent schap is gesloten. En in septem ber verdwijnt ook de VSB-vesti- ging uit verzorgingshuis Room burgh. Een groot probleem voor de vele oudere mensen in de wijk, zegt Daan Sloos, raadslid van de Socialistische Partij. „Voor hen is het een regelrechte ramp. Zij zijn slecht ter been en zullen veel kwijt zijn aan de taxi om bij een andere bankvesti- ging in de stad te komen. Wat blijft er eigelijk nog wel in de wijk over?" Sloos heeft het college van burgemeester en wethouders een brief geschreven met het dringende verzoek een stokje te steken voor het aangekondigde vertrek van de VSB-bank. „B en W zijn verantwoordelijk voor goede economische voorzienin gen in de stad. Het begint er nu echt op te lijken dat deze wijk geïsoleerd dreigt te raken, voor al voor de ouderen." De bankvestiging in Room burgh is elke woensdagochtend van 9.30 tot 11.30 uur open en is voor de wijkbewoners in Meerburg de enige voorziening waar zij hun geldzaken kunnen afhandelen. Volgens Sloos zijn vooral veel oudere mensen op de bankvestiging aangewezen. „Zij worden nu de dupe van het vertrek van de VSB-bank die al leen maar aan zichzelf denkt. En dat terwijl de bank deze ou deren wel als klant aan zich ge bonden heeft en van hen heeft geprofiteerd." „Ouderen hebben vaak moei te met het invullen van over schrijvingsformulieren en heb ben daar hulp bij nodig", stelt Sloos. „Gaan zij wekelijks met de taxi naar een andere bank vestiging, dan kost hen dat al gauw zo n honderd gulden per maand. Als zij straks aangewe zen zijn op een geldautomaat in de stad kunnen er bovendien gevaarlijke situaties ontstaan: sommige ouderen geven hun bank- of giropas met pincode mee aan anderen met het ver zoek geld uit de muur te halen." Ais de brief aan B en W niks op levert, begint Sloos met buurt bewoners een handtekeningen actie. De VSB-bank is niet van plan om zijn besluit terug te draaien. Het bedrijf stopt met zijn activi teiten omdat de mobiele vesti ging volgens een woordvoerder „niet goed beveiligen is tegen overvallen." „We maken ons voortdurend zorgeri over de vei ligheid van onze medewerkers en de bewoners van Room burgh. Zij worden blootgesteld aan risco's die wij niet meer verantwoord achten", zegt J. van den Bos. „Een tweede re den om ermee te stoppen is dat er veel dure investeringen nodig zijn om de verouderde com puterapparatuur te vervangen. En daar staan geen opbrengsten tegenover." PvdA vindt programmaraad niet representatief De regionale omroep Holland Centraal moet binnen een halfjaar een programma raad hebben waarin jongeren en etnische minderheden zitting hebben. Die voor waarde is gisteravond door de Leidse ge meenteraad gesteld aan het advies om de omroep zendtijd te geven. Als de program maraad na zes maanden nog niet de vereis te representatieve afspiegeling van de be volking vormt, dan komt in het allerergste geval de zendvergunning in gevaar. Het was vooral de PvdA die gisteravond pittige kritiek spuide op Holland Centraal. De omroep zou ondanks een dringend ver zoek niet erg zijn best doen om vertegen woordigers uit migranten- en jongerenor ganisaties te werven voor de programma raad. De mediawet eist een zo breed moge lijk vertegenwoordiging. „De media spelen een belangrijke rol in het beeld dat mensen van de samenleving hebben. Daarom tillen we zwaar aan die eis van representativiteit en nemen we een principieel standpunt in. Zolang niet alle bevolkingsgroepen zijn vertegenwoordigd in de programmaraad, verdient Holland Centraal geen zendvergunning", verwoord de R. van Opijnen de kritiek. Ook verbaasde het de PvdA dat van de acht leden in de programmaraad slechts één een vrouw is. „Dat zou toch fifty-fifty moeten zijn." De kritiek werd door de meeste andere partijen in de Leidse raad wel gedeeld, maar geen partij vond het gebrek zo ernstig dat het advies aan het commissariaat van de media om die reden maar negatief moest zijn. Kritiek Wethouder P. Langenberg schaarde zich ook achter de kritiek. „Ik ben niet tevreden en wil dat Holland Centraal zijn best gaat doen om meer vertegenwoordigers in de programmaraad te krijgen. Het zijn er nu maar acht terwijl ze er veertig mogen heb ben. Het komt mij vreemd voor dat er geen mensen uit etnische groeperingen of jonge ren te vinden zijn." Voorzitter R. Eleveld van Holland Cen traal, aandachtig toeschouwer op de pu blieke tribune, was opgelucht dat het bij een uitbrander bleef. „De politiek spiegelt het wel gemakkelijker voor dan het is. Wij hebben vorig jaar een groot aantal organi saties aangeschreven, zeven waren bereid zitting te nemen. Het aantal organisaties dat we nu nog kunnen benaderen, is be perkt. Omdat Holland Centraal een regio nale omroep is, moeten de leden van de programmaraad eigenlijk ook uit organisa ties met regionale uitstraling komen. En het valt niet mee die te vinden." Overigens is Eleveld niet bang dat een ne gatief advies van Leiden kwalijke gevolgen voor de omroep heeft. „Theoretisch zou dan het commissariaat voor de media ne gatief kunnen beslissen over onze zendver gunning en zouden we over een jaar geen televisie meer mogen maken. Maar zo'n vaart zal het heus niet lopen. Negen ge meenten uit de Leidse regio hebben im mers al positief geadviseerd." veld in het verkeer Een conflict, ontstaan bij het niet tijdig wegrijden voor Jroen verkeerlicht bij de Haagse Schouwweg, lag gister- ïd ten grondslag aan een schermutseling tussen twee auto- llisten. Op de Stevenshofdreef kwam het tot een confronta- iet 12-jarige zoontje van één van de automobilisten, een 38- p Leidenaar, werd daarbij door de andere automobilist ge in. Het jongetje zou eerder een vernederend gebaar hebben bakt. De 38-jarige automobilist heeft aangifte gedaan. De fie is nog op zoek naar de dader. ikeliers Diamantplein in de aanval Winkelcentrum Diamantplein introduceert morgen offi- [de Diamanten Voordeelkaart. Op die elektronische pas Len punten worden gespaard. Bezitters van de pas kunnen naast profiteren van bijzondere aanbiedingen. Met deze pas de winkeliers van het Diamantplein de slag aan met lande- Ipaarsys temen, zoals Airmiles. |it op affiches over circus i. Vermoedelijk door een fout van de drukker staat op de p?s van circus Darix Togni die in de stad hangen een ver- Se datum. Gemeld wordt dat het circus van woensdag 16 tot [et zondag 20 juli in Leiden bivakkeert. In werkelijkheid [de tent van woensdag 17 juli tot en met zondag 21 juli op srrein van de Groenoordhallen. NO 1896 6-jarige krantenbezorger 11T1 adirect ook een kranten- Je jongen, bezorger van htendkrant, bekende gis- 1 bij de politie dat hij op nde regelmatig exempla- an een concurrerende lit de brievenbus hengel- 1 een 26-jarige Leidenaar. gesteld la{jeelde, die een huis be- n aan de Hoge Rijndijk, :ellen- al sinds oktober vorig jaar latig mis als hij de krant ibus wilde halen. De organisatie van Leiden Cul tuurstad krijgt een eigen kan toortje in het centrum, in de Nieuwstraat. Het wordt onder gebracht in de vroegere panden van Blonk's automobielbedrijf. De gemeente verwierf die pan den al geruime tijd geleden van de inmiddels overleden eige naar van het garagebedrijf. De gemeente laat de panden nu 'oppervlakkig' opknappen, ver telt woordvoerder R. van Nood van de afdeling ruimtelijke or dening. „Leiden Cultuurstad kunnen we op deze manier een eigen gezicht geven. Bovendien blij ven de panden zo in gebruik. Er is nu nog geen bouwplan voor dat stukje Nieuwstraat. Tegen de tijd dat Leiden Cultuurstad er uitgaat is er misschien meer duidelijkheid. Dan weten we of de zaak plat gaat om plaats te maken voor iets nieuws of dat er iets anders achter de be staande gevels komt." BREEKIJZER Heel Nederland is in rep en roer. Het lijkt er op dat voor het eerst in zeker twintig jaar een briljante scholiere in ons land is ontdekt. Een eindexamenlijst met 9,5 gemiddeld. De uni versitaire wereld wringt zich in bochten om haar binnen te halen. Helaas, de jongedame van 17 is niet ingeloot voor haar studierichting aan de Erasmus universiteit in Rotter dam. Geloot wordt er indien er teveel aanmeldingen zijn voor een studierichting, in Leiden overigens alleen voor geneeskun de. Zo maken ook dommeriken - zeg maar de 'zesjes' - een kans. Dat systeem moet op de helling, vindt ook voorzitter L. Vredevoogd van de Leidse universiteit. Hij roept het nog net niet, maar de ondertoon is duidelijk: nog even en de middelmaat heeft het in Nederland voor het zeggen. Het Leidse intellectuele bolwerk staat er vergeleken met topuniversiteiten elders niet meer zo gezond op. En 'Leiden' wil per se bij de top van Europa horen. Daar horen gemotiveerde en slimme studenten bij. Dat be tekent een andere selectie aan de poort. Maar ook de mach tige Leidse faculteiten - zeg maar de hoofd-studierichtingen (godgeleerdheid, geneeskunde, letteren, pre- en protohisto rie, rechtsgeleerdheid, sociale wetenschappen, wijsbegeerte, wiskunde en natuurwetenschappen) moeten door elkaar geschud. Weliswaar onder druk van bezuinigingen moet het luie onderzoekerszweet er uit en de ambtenarencultuur worden afgebroken. y|Éj j De discussie over het toelaten van 't meiske van 17 is dan ook niet toevallig. Natuurlijk is zij ook niet de eerste hoogbegaafde die zich sedert twintig jaar aan- '-ay. dient. Zij fungeert als breekijzer om het wettelijk geregelde selec- tiesysteem op de helling te krij gen. De roep om kwaliteit staat Wt op gespannen voet met het indi- viduele recht van jongeren (om een kans) op een universitaire studie. tiek wil dat auto 's monument niet ontsieren ormalige gebouw van het h Dagblad aan de Witte moet in de volgende ge- elijke monumentengids t auto's op de voorgrond n worden afgebeeld, m moet het de project- ticelaar die het gebied on- nden gaat nemen worden len om voor het monu- van architect Willem Dudok parkeerplaatsen aan te leggen. Een motie van die strek king werd gisteravond met al leen oppositiepartij WD tegen door de> gemeenteraad aange nomen. Met de door GroenLinks en D66 ingediende motie rekt de gemeente haar beleid voor par keren bij monumenten op tot net buiten de singels. Het be staande uitgangspunt is dat al leen parkeerplaatsen voor mo numenten binnen de singels moeten worden opgeheven. Het oude Leidsch Dagblad ligt net buiten de singels. Overigens hadden de indie ners van de motie er alle begrip voor dat kort parkeren vlak bij het gebouw mogelijk moet blij ven. In de gemeenteraad is de algemene verwachting dat het Dudok-gebouw niet alleen het voormalige, maar ook het toe komstige onderkomen van de krant is. „En als je een adver tentie komt opgeven is het wel handig als je voor de deur je au to kunt parkeren", meende ook P. Duijvensz (GroenLinks). De parkeerplaatsen moeten wat de raad betreft echter een beetje worden verschoven naar de Witte Singel of de Maliebaan, zodat het monument op de kop van de singel vrij blijft van ge parkeerd blik. iramma nan had er zo genoeg van jd. een videocamera plaats- iai fijn deur. De beelden op ld lieten duidelijk zien dat krantenbezorger van de was, die de kranten ont- de. De jongen verklaarde de politie dat hij zelf ering de krant van de concur- filde lezen. In zo'n negen len tijd heeft hij naar ng zo'n 120 kranten uit evenbus gehaald. De jon- overgedragen aan Halt. leiden Het is voor automobilisten even behelpen op de Kanaalweg. Al een paar weken wordt er net voor de spoorwegovergang, bij de stadsmolen - het witte molentje naast de weg -, aan het wegdek ge werkt. „Het-dek van de stadsmolenbrug wordt ver nieuwd. Gewoon een kwestie van groot onder houd", laat een medewerker van de afdeling water beheer van de gemeente weten. Tijdens het werk is er steeds maar één rijbaan in gebruik en wordt het verkeer met lichten geregeld. Maar dat betekent niet dat de verkeerssituatie blijvend verandert. „Als alles over een paar weken af is, is de weg ook weer vrij en is alles weer bij het oude." foto hielco kuipers rdwijk. Begunstigd door heerlijk zomenveder had dinsdag [rste processie in dit jaar plaats, naar de reliquieën van St.- n, welke in de Roomsch-Kath. kerk alhier bewaard worden, afgegaan door het fanfare-corps Sint-Jeroen trokken de hemers, afkomstig uit Katwijk, Oegstgeest en Leiden, kerk- ts, begeleid door eerw. heeren geestelijken. Na de kerkbe- koog men naar het St.-Jeroenspoortje en den tuin van huize rama, waar de vrome priester door de hand des moorde- i viel. Onder de tonen der muziek verliet tegen ongeveer uren de schare het dorp. NO 1971 zaterdag 10 juli De politie bij de oude NEM-loods. De bierkratten herinneren aan de houseparty die er afgelopen weekeinde werd gehouden, foto hielco kuipers

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 11