sbest in oonwijk lphen Vurige paarden draven in verregend Warmond ill Regio Leiden/Rijn Veenstreek Ingedeukt klimrek naast schamele wipkip Voorschotenaar nieuwe directeur Huize Jacobus ampioenschap sprietlopen: water, kroos en gezelligheid Veense heeft uitzicht terug WDAG8JUL11996 piercontainer in brand [geest Een papiercontainer aan de Voscuyl in Oegstgeest is ravond gedeeltelijk uitgebrand. Het vuur is vermoedelijk èstoken. De brandweer kon het vuur snel doven, maar van lid papier bleef niet meer over dan een smeulende massa. ndalen aangehouden Laan den run» De politie heeft afgelopen nacht omstreeks peetweemannen van 29 en 30 jaar oud aangehouden. Ze Jen ervan verdacht twee ruiten van een horecabedrijf aan de lastraat te hebben vernield. Ook zouden ze terrasstoelen in ater van de Oude Rijn hebben gegooid. enwijze chauffeur ffi>EN» Een 30-jarige Woubrugse vrachtwagenchauffeur is het >pen weekeinde in Noorden tegen de lamp gelopen. De eed met zijn combinatie over een voor hem verboden B- n werd aangehouden door de politie. Bij de controle van apieren bleek de man niet over een geldig rijbewijs te be ten. Een blaastest op het politiebureau in Alphen wees uit Woubruggenaar te veel alcohol had genuttigd. Hij kreeg jverbod en een proces-verbaal. van den run «jan winde Ie wind zijn asbestdeel- !t alleen in de directe om- van de brand beland, tok aan het Pannewerk, [iwerf en de Emmalaan. loonmaakactie in de om- die vrijdag kort na de legon, duurt nog voort, dvoerder A. Oosterlee brandweer wacht nog op lag van tien monsters die ag zijn opgestuurd naar irvaaf orat0rium in Dordrecht. ZUYl achting van die uitslag de asbestdeeltjes door 'especialiseerd schoon- edrijf opgeruimd. Vrij- ind werd al een eerste ïr geanalyseerd. Vlak de Albert Schweitzerbrug oen een kleine hoeveel- best aangetroffen, jrandweer vond het vrij- dens de bluswerkzaam- niet nodig te waarschu- Ti binnen te blijven en ra- deuren te sluiten. Toch de bewoners van het jjDorp zaterdag persoon- brief van de brandweer staat dat er asbest is te- komen in de wijk. Oos- 01vindt niet dat de brand- te laat heeft gewaar- „Het gevaar is het als asbestvezels bij weer in de lucht zweven, as alleen kort nadat de uitbrak. Vanaf het mo- dat de brandweer ter was, is het dak natge- i. Toen was het gevaar ;eval inten er post opruimen - onder toe- jur, kl 5-15.1 20.00' zicht van een milieubureau - is nog in volle gang. Hoe lang de schoonmaak gaat duren, is nog onduidelijk. Dat is afhankelijk van de uitslag van de monsters, die vandaag wordt verwacht. De schoonmaker? zijn in speciale beschermende pakken aan het werk. Bewoners wordt geadvi seerd tijdens de werkzaamhe den binnen te blijven. Ook de GGD heeft de bewo ners van het Groene Dorp geïn formeerd over de gevolgen van de brand. Asbestvezels kunnen via inademing of door het in slikken in het lichaam terecht komen. Bij inslikken verlaten de vezels het lichaam voor het grootste gedeelte op natuurlijke wijze. Meer risico voor de ge zondheid bestaat er als de ve zels worden ingeademd. Asbest vezels kunnen longkanker ver oorzaken. De kans hierop is af hankelijk van de duur en de hoeveelheid waaraan men wordt blootgesteld. „We heb ben geluk gehad dat het vrijdag nacht en zaterdag behoorlijk heeft geregend", aldus Ooster lee. „Daardoor zijn de vezels neergeslagen en circuleren niet meer in de lucht." De GGD concludeert dan ook dat er geen gevaar voor de ge zondheid is of is geweest. De GGD waarschuwt er wel vojor dat fruit en groente uit eigen tuin goed en met veel water moeten worden afgespoeld voordat ze gegeten kunnen worden. De Hoorn is tot gister avond negen uur vanwege de schoonmaak afgesloten geweest voor het verkeer. chef hans jacobs.071-5356414. plv.-chef rudolf kleun,071-5356429 pi gevaar voor volksgezondheid' brand die vrijdagavond een bedrijfsverzamelge- laan de Hoorn in Alphen verwoestte, is een nog on- Ide hoeveelheid asbest in de aangrenzende wijk het he Dorp terechtgekomen. Het dak van het gebouw nd uit asbestcementplaten. warmond arjan van puk „Dames en heren langs de baan", klinkt een blikken stem uit de luidsprekers, „u wordt vriendelijk verzocht uw paraplu in te klappen om de paarden niet te laten schrikken." Veel gehoor vindt het verzoek niet. Slechts een enkeling in het zicht van de omroepwagen voldoet aan het verzoek; de rest blijft liever droog. Hoewel de regen bij bakken uit de hemel deden neerdaalde, was het zaterdag toch nog vrij druk op de 108ste kortebaan- draverij in Warmond. Alleen be keken veel mensen de wedstrijd vanuit een grote tent op een na bijgelegen veld in plaats van langs de dranghekken. Wie de race per se van dichtbij wilde zien, deed een paraplu op of een regenjas aan. Ook een bus hokje bood velen een welkome schuilplaats. Zesentwintig paarden streden in Warmond om een plaatsje op het erepodium, waarmee voor de winnaar vierduizend gulden te verdienen viel. Andries van der Blonk, pikeur van Fast At lantic, ging uiteindelijk met het geld aan de haal, nadat hij tij dens een spannende wedstrijd de door Cees Imming aange spoorde Farah Winchester te vlug af was geweest. Als derde eindigde Neveles One, gereden door Rob de Vlieger. De hele middag hadden de pikeurs hun vurige paarden over de Herenweg laten draven, het bord 'u rijdt te snel' bewust negerend. Het was een afvalrace waarin steeds twee paarden te gen elkaar uitkwamen. De win naars gingen door naar de vol gende omloop, tot er twee over gebleven. Die bepaalden in de finale wie de vier ruggen mee naar huis mocht nemen. Zoals het een echte draverij betaamt, kon het publiek ook op de paarden wedden. „Als De hemel lijkt even open te breken als de paarden over de Herenweg denderen. een paard er goed uitziet, kun je op hem inzetten", zegt Zwaans hoeker P. van Stein, die bijna al le draverijen in Nederland af gaat. Stein vond de keuze zater dag echter zo moeilijk, dat hij wachtte met zijn inzet tot de tweede omloop. „Maar dat be taalt natuurlijk wel minder uit, allemaal bekenden." Voor de lol omdat het risico dan veel klei- zet hij ook op de paarden in, neris." want dat maakt het allemaal In tegenstelling tot Stein be- 'veel leuker om naar te kijken', zoekt Warmonder Jozef van der Ijverig houdt hij de tussenstan- Vooren alleen de draverij in zijn den bij, zodat hij straks weet of eigen dorp. Van der Vooren: hij in de rij moet gaan staan. „Je „Het is gezellig. Je ontmoet hier inzet win je altijd wel terug", weet de Warmonder uit erva ring. Ondanks het slechte weer spreekt Matthieu van Winsen, penningmeester van de Stich ting Harddraverij Warmond, van een 'geslaagde dag'. „We hebben goeie ritten gehad dus FOTO TACO VAN DER EB we mogen niet klagen. Alleen de omzet zal wat lager zijn dan normaal, doordat de zonaan- bidders massaal zijn thuisgeble ven. Nog een geluk dat de paar den geen last hebben van de re gen", zegt Van Winsen opge lucht. Weinig speelmogelijkheden voor kinderen Vlietwijk VRIJE TIJD voorschoten maarten keulemans 'Woon-speelgebied' staat er op het bord bij de ingang. Maar in de Voorschotense Vlietwijk zijn de speelmogelijkheden ver te zoeken. Een ingedeukt klimrek staat ver stopt tussen twee flats en een eindje verder op staat één schamele wipkip in het zonne tje. Plannen zijn er te over. Er komt een ge meentelijk 'speelruimteplan', waarin pre cies staat welke maatregelen er genomen dienen te worden om van het woongebied weer een woon-speelgebied te maken. Maar de nota is niet op tijd af gekomen. En dus moeten de kinderen van de Vlietwijk het een zomervakantie lang stellen met versleten klimrekken en speelapparaten waar alleen de allerkleinsten mee uit de voeten kunnen. „Het zij zo", verzucht ambtenaar M. Gor dijn. „We zijn wel van plan om het nodige onderhoud te blijven verrichten. Maar voordat we speelplaatsen gaan herinrich- ten, wachten we de nota af. Als het goed is, wordt die in september door de gemeente raad behandeld." De Vlietwijkers hebben er onderhand zo genoeg van dat ze al hebben overwogen hun kinderen te laten spelen in de voortuin van de burgemeester. Om de aandacht te vestigen op hun probleem. „Het is hier be roerd gesteld", vindt A. den Hartog van de buurtvereniging. „Tot voor kort konden de kinderen zich nog uitleven op het braaklig gende terrein langs de Badhuisstraat. Maar nu daar het appartementencomplex De Beukenrode is gebouwd, staan er meteen van die borden omheen: privé, verboden toegang." Ambtenaar Gordijn vindt dat de Vlietwij kers ook weer niet moeten overdrijven. Voor een potje voetbal kunnen de kinderen terecht op de veldjes langs de Vliet en bij de ijsbaan, weet hij. Bovendien heeft de ge meente de wijk een 'draadcircus' gegeven. Het klimrek voor gevorderden wordt over een week of twee aan het Frans Halsplant soen geplaatst. Maar de buurtbewoners vinden ijsbaan, Vliet en Frans Halsplantsoen te afgelegen. „Je moet een speelplek hebben die tussen de huizen in ligt, zodat moeders toezicht op de kinderen kunnen houden", vindt Den Hartog's vrouw. De dichtstbijzijnde speel plaats is voor de familie Den Hartog een 'duister' speelplekje om de hoek. „Bij ons voor is een groenstrook waar alleen maar honden uitgelaten worden. Ik snap echt niet waarom ze daar nou niet gewoon iets meer mee doen." LEIDEN Volkshuis. Het Leidse Volkshuis heeft tijdens de zomervakantie aan gepaste openingstijden. Tot en met donderdag 25 juli en van woens dag 21 tot en met donderdag 29 augustus is het Volkshuis aan de Apothekersdijk op maandag van 13.00 tot 17.00 uur en op dinsdag tot en met donderdag van 9.00 tot 13.00 uur geopend. Van vrijdag 26 juli tot en met dinsdag 20 augustus is het Volkshuis gesloten. Op maandag 2 september van 15.00 tot 19.00 uur is er een speciale in schrijf- en informatiedag. Inlichtingen: 071-5149180. Tuinfeest Het bejaardencentrum Rijn en Vliet en de vereniging Leidse Schooltuinen houden vanavond een tuinfeest bij het centrum aan de Comelis Schuijtlaan. Het feest is van 19.00 tot 21.00 uur. alkemade marieta kroftvan vandaag in dienst getreden, zorgcentrum, de financiële re- trokken omdat M. van der Van Duin gaat zich 20 uur in gelingen, de toepassing van Geest-Hartog aangaf niet langer H. van Duin (51) uit Voorscho- de week bezighouden met het nieuwe wetgeving en het onder- alleen de zware directietaak te ten is de nieuwe directeur van algemene management, het houden van externe betrekkin- willen vervullen. Van der Geest Huize St. Jacobus in Roelo- personeels- en organisatiebe- gen. blijft aan als adjunct-directeur farendsveen. Hij is met ingang leid, de nieuwbouw van het De nieuwe directeur is aange- en zorgmanager. ant H- ilnemers kijken gespan- t op het spel staat niets dan de nationale titel. )rg prepareren zij hun Zwempakken, maar ook (roeken behoren tot het vrfydtenue. Sommigen dra- kken, maar de meesten de voorkeur aan de blote )e omstandigheden zijn :aal - het is aanzienlijk dan vorig jaar - en dat jn weerslag op de groot- het deelnemersveld. Er jaar 'slechts' 51 sprietlo- vetering organiseerde voor de 24ste keer het ^Jands kampioenschap Dpen. De regels van het n simpel: de sprietlopers een boomstam van er de vaart die door Rijp- ïg loopt, oversteken. sprietlopen mag zich onder de jeugd verheu- een enorme populariteit. Inemersveld varieert na- enkele grote mensen tot er grote groep junioren, om één uur betreedt de deelnemer de balk. Met de allerkleinsten lijken in deze tak van sport, ien heeft de organisatie Jersoon van Henk Zon- le hand in het hoge per- u oudere plonzers. Geze- het uiteinde van de boomstam praat hij de waag halzen naar de overkant. Maar bij volwassenen wiebelt de balk toch net iets meer dan bij de jongere kandidaten. Op de kant staat de huizen hoge favoriet van het sprietlo pen: Nick. Nick is acht jaar en geldt als een aanstormend ta lent in deze discipline. Thuis heeft hij een loodzware training achter de rug. Resultaat: Nick is in staat achteruit lopend de balk te nemen. En dat is belangrijk, want degene die in de finale ronde het snelst in z'n achteruit over de balk komt, mag zich een jaar lang Nederlands kampioen noemen. Plotseling ontstaat er een lichte paniek bij de organisatie. Een Belgische kandidaat heeft zich onder de deelnemers ge schaard; een tikje vreemd voor een Nederlands kampioen schap. Maar de wedstrijdleider heeft er een adequate oplossing voor. Op het moment dat de Belg midden op de balk staat, wiebelt hij even extra hard. De wedstrijd is vanaf dat moment weer puur Hollands. Is Nick niet bang voor het koude water? Hij lacht scham per, alsof hij ervan overtuigd is dat hij er niet in zal vallen. En inderdaad kent hij in de eerste ronde weinig problemen. In zijn oranje zwembroek schiet hij over de balk. Maar wat wil je: hij heeft geoefend. De laatste en beslissende ronde komt eraan. Nick zit nog in de race. Maar het noodlot slaat vlak voor het einde toe. Nick verliest zijn evenwicht en heeft dus zijn zwembroek niet voor niets aan getrokken. Winnaar wordt uiteindelijk Martijn Oudshoorn, die de titel verdediger Vinnie Rotteveel net achter zich houdt. Jammer dat roelofarendsveen robbert minkhorst Een burenruzie die eindigt voor de rechter. Een 81-jarige vrouw uit Roelofarendsveen moest ruim een jaar wachten eer ze op die wijze haar gelijk kreeg. In die tussentijd werd ze door haar dorpsgenoten met de nek aangekeken, want je bent al gauw bekend in een kleine gemeenschap. De affaire speelde al jaren in Roelofarendsveen en begon toen de buren van de 81-jarige vrouw geregeld hun voertuig op haar oprit parkeerden. Zij plaatste daarop een hek aan de weg. Eind 1993 kreeg het conflict een vervolg toen de buren hun garage tot aan de erfafscheiding doortrokken. En toen zij daar bovenop een manshoge matglazen wand wilden plaatsen, was de maat vol voor de 81-jarige. Ze stapte naar de rechter omdat de schutting, die bin nen twee meter van de erf- scheiding moest verrijzen, vol gens haar niet aan de voor waarden voldeed. Zo'n ding dat het uitzicht blokkeert is natuurlijk ook geen gezicht. En voor je het weet, is de wand verder uitgebouwd tot een ser re. De vrouw verloor echter het kort geding, maar ging in ho ger beroep. En toen begon het pas echt. Kort na de uitspraak brak ze haar heup, waardoor ze in het ziekenhuis belandde. „Eigenlijk was de hele zaak nauwelijks te begrijpen en daar hebben ze aardig mis bruik van gemaakt." De advo caat van de buren vertraagde de procedure door steeds uit stel van zitting aan te vragen. De vrouw: „Ze zaten gewoon te wachten totdat ik in m'n kissie zou liggen." Maar vorige week viel de be slissing. De Roelofarendveense werd alsnog door de Hoge Raad in het gelijk gesteld. De vrouw heeft haar uitzicht te rug. Maar hoe nu verder met de buren? „Dat wordt dus niks meer hè." De buren waren niet bereikbaar voor commen taar. DUIVENBERICHTEN het sprietlopen nog niet erkend is als Olympische sport. Anders had de kersverse kampioen di rect het vliegtuig naar Atlanta kunnen pakken. Maar ja, zolang Atlanta geen poldersloot heeft, blijft het sprietlopen een Hol landse aangelegenheid in een Hollandse omgeving van water, kroos en gezelligheid. Vanuit Chateauroux: PV De Vriendenclub Comb. v. Weeren/Pracht 1; Comb. Ro- zier/De Schrijver 2; Comb, v/d Nieuwen- dijk 3. 4, 5; Comb. Bodijn en Zn. 6; Comb. Vinkenstijn/De Roo 7, 9; L. Koopman 8; S. Klootwijk 10. PV De Blauwkras Groenendijk-Pikaar 1; P de Mooy2, 3, 5, 7, 8, 9, 10; F. v/d Wetering 4, 6 PV Het Oosten B van Putten 1. 2, 4, 7, 9; H. Degen 3, 5, 10; Comb. Mooten-v/d Hoogt 6; A. Geyteman 8 PV De Zwaluw v/d Kooij-de Best 1, 4, 9; A. van Wissen 2; P. van Leeuwen 3, 8; L. en Th. Ver- hoork 5, 6; P. Verhoork 7, 10. PV LPC R. Duivenbode 1, H. Pen 2, J Staffeleu 3, 4, J. van Rijn 5; J. Boelee 6, 7, 8, 9, H. Flippo 10. PV De Reisduif P de Haas 1, 7; H Dusoswa 2, W. Ou- wersloot 3; Comb. J. Hartevelt 4, 6; N. de Groot Zn. 5, 8, 10; P. Schlagwein 9. PV Leiderdorp R v/d Nieuwendijk 1, D. van Seggelen 2, 4, 9; M. Reijerse 3, 7, 10; A. de Meij 5, 8; E.H. Broug 6. Vanuit Strombeek: PV De Vriendenclub W F de Jong 1; Comb. Rozier/De Schrij ver 2, 7,8; Comb. Bodijn en Zn. 3, Comb. v. Weeren/Pracht 4, 6; Ch v/d Voorn 5; R. v/d Dop 9; Comb v/d Nieu wendijk 10. PV De Blauwkras P Landesbergen 1, 4, 8; Groenendijk- Pikaar 2, Comb, v/d Blom 3, 5, 9; R v/d Geer 6, 7; F. v/d Wetering 10. PV Het Oosten Comb. Mooten-v/d Hoogt 1, 2, 3. 4. 5, 6; J. Verbaan 7W. Kop 8, 10; 8. van Putten 9 PV De Zwaluw P. de Jong 17; P van Leeuwen 2, 5, 6; v d Kooij-de Best 3. 10; N. Meeuwen oord 4; G. Hoogervecht 8; L. en Th Ver hoork 9. PV LPC W. Rietkerken Zn. 1Witteveen v. Gor- kum, 2, 7; Groenendijk Korte 3, 5; K. Lefebre 4, H. Pen 6, 8, 9; J. Boelee 10. PV De Reisduif H. Dusoswa 1, N. de Groot Zn 2,3, 4, 6, 7,8, 10; P. Kop 5; T Hoogkamer PV Leiderdorp D. van Seggelen 1, 2, 5, 6, 8; R. v/d Nieuwendijk 3, B. van Mil 4; M. Reijer se 7, 9; F Kiel 10.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 9