EIDEN Politie kan houseparty niet de baas ud papier aan huis opgehaald Waterballet op Broadstreet ïollandse regendag op de Luifelbaan Buurt mag meepraten over de Leidse Hout ri( NDAG 8 JULI 1996 ILJ. HANS JACOBS. 071 -5356414, PLV -CHEF RUDOLF KLEIJN. 071 -5356429 Ziekenfonds 8 Ziekenfonds Zorg en Zekerheid komt vol gend jaar met een eigen particuliere verzekering op de markt. Vurige paarden 9 Vurige paarden draaf den zaterdag in een nat Warmond. De 108ste kortebaandraverij trok toch veel bekijks. lauffeur nog niet gevonden SN.1 moet een liljoei I boor t sloot iminL itakin .200 bond *ericl igere ?ctie, De chauffeur die vrijdag 5 juli betrokken was bij een do le ongeluk op de Churchilllaan in Leiden, is nog altijd niet Z( >nden. Bij de aanrijding kwam een 77-jarige Leidenaar onder vrachtwagen terecht. De chauffeur reed na het ongeluk r. Mogelijk heeft deze niets van het drama gemerkt. Reacties getuigen hebben tot dusver niets opgeleverd. eekpartij in café Een 30-jarige Leidenaar is zaterdagnacht gewond ge- bij een vechtpartij in een café aan de Morsstraat in Leiden, nan was met een mes in zijn linkerbovenarm gestoken en ,p ;st worden behandeld in het AZL. De verdachte, een 29-jari- eidenaar, kon gisteren worden aangehouden. De politie nog niet wat de aanleiding was voor de ruzie. phjnstanders halen vrouw van snorfiets n» Omstanders grepen zaterdagmorgen rond twaalf uur in een 41 -jarige Leidse vrouw in de Hartesteeg met haar snor- vveg wilde rijden. De vrouw had dermate veel gedronken de toeschouwers het onverantwoord vonden dat de vrouw apte. De Leidse werd meegenomen naar het bureau. Later is pgehaald door haar echtgenoot. >b& ilitkn voor politieagenten Overlast door feest in NEM-hal Een illegale houseparty in de vroegere fabriekshal van de NEM aan de Vrijheidslaan heeft zaterdagnacht voor grote overlast gezorgd. Op de party waren op het hoogtepunt zo'n 500 bezoekers. De politie durfde het niet aan het feest 's nachts af te breken, uit angst voor een boze me nigte. Wel slaagde ze erin de muziek zachter te krijgen. Orotic inGu pt o\ Ma 's, and :n vei ien ard). nan 'Gi and'»01 _n» Een spontane zoen als dank kregen twee Leidse politie- :en zaterdag van een 48-jarige Leidse vrouw. De bewoon- van de Zijldonk had een pan met erwten op het vuur gezet ras daarna boodschappen in het centrum gaan doen. Daar seerde zij zich dat de pan nog op het vuur stond. Zij rende n r het politiebureau aan de Langegracht, waarna de twee en met haar naar de Zijldonk reden. Daar bleken de erwten jrand, maar erger kon worden voorkomen. INO 1896 Woensdag 8 Juli Openbaar Ministerie bij de Haagsche rechtbank vorderde ,aen zeven dagen gevangenisstraf tegen C.P.K., metselaar te pérdorp, die den gemeenteveldwachter en den nachtwaker ar had uitgescholden voor „aap", „kwajongens" en „smeer- )en", toen deze beambten hem aanmaanden zich rustig te ragen toen hij zich in den nacht van 13 op 14 Juni jl. luid- itig gedroeg in de Oranjestraat bij een ruzie met zijn weder- NO 1971 donderdag 8 juli 19-jarige Leidse fabrieksarbeider haalde gisteravond om- iks elf uur op een speelterrein aan de Vijf Meilaan zulke mde capriolen uit dat hij beklemd raakte in een klimrek. In ce bochten de jongen zijn lichaam ook wrong, hij zag geen meer om van het rek af te komen. De brandweer tenslotte deze overspeelse Leidenaar uit zijn netelige positie moeten rijden door het klimrek open te snijden. leiden hans koenekoop Pas zondagochtend omstreeks negen uur, toen er weer klach ten van omwonenden over de harde muziek binnenkwamen, besloot de politie het feest af te breken. Op dat moment waren er nog zo'n 300 gasten in dé hal. Volgens de politie zijn die zon der protest naar huis gegaan. „In feite was het feest al afgelo pen, maar de geluidsinstallatie stond nog te loeien. Daarbij moet je niet denken aan een versterker en een paar boxen. Het hele apparaat moest in een vrachtwagen worden geladen", zegt woordvoerder T. Stuifber gen. De politie was overdonderd door het feest, dat notabene in de 'achtertuin' van het eigen kantoor van Bureau Zuid werd gehouden. „Wij wisten hele maal van niets. We hebben ook nergens aankondigingen ge zien. Het moge duidelijk zijn dat we er ook geen. vergunning voor hebben gegeven." De politie wist wel dat sinds een week een groep krakers is gaan wonen in de oude fa briekshal. Stuifbergen: „Daar hebben we wel overleg mee om te zorgen dat ze in de buurt niet te veel overlast bezorgen. Maar dit was natuurlijk niet de be doeling." De politie heeft het niet aan gedurfd het feest midden in de nacht, toen het aantal klachten over de herrie het grootst was, af te breken. „Er waren erg veel bezoekers. We waren bang dat het uit de hand zou lopen als we de installatie in beslag zou den nemen. Het lukte gelukkig om op de organisatie in te pra ten zodat in elk geval de muziek zachter werd gezet. En ik moet zeggen, daarna ging het goed. Pas 's ochtends kwamen er weer telefoontjes." Stuifbergen kan zich een ille gale houseparty van dergelijke omvang in Leiden niet herinne ren. „De organisatie is heel pro fessioneel. Deze lui doen het volgens mij elke week, maar tel kens op een andere plaats. En zo geruisloos dat niemand er iets van afweet. Maar binnen krakerskringen is het blijkbaar wel goed doorverteld." leriment begint in najaar in binnenstad Drukke nacht brandweer in Professorenwijk De brandweer bleef blussen afgelopen zaterdagnacht in de Professorenwijk in Leiden. Het begon bij een caravan aan de Lorentzkade die in brand stond rond half vijf. Op vrijwel hetzelfde moment gingen een hoop vuilnis bij de Kanaalweg en een stapel afval aan de De Sitterlaan in de fik. De politie moest de hoop afval aan de De Sitter laan uit elkaar trekken om te voorkomen dat de achter deur van een huis vlam vatte. De brandweer was toen nog bezig met de caravan. Het staat voor de politie vast dat de drie branden zijn aange stoken. Dansen in de Breestraat, tussen de buien door. FOTO HIELCO KUIPERS iannet van aarsen iapier wordt nog dit najaar opgehaald in de binnen- Te veel papier belandt nu iet het huisvuil op de gro-4 ■alberg. Daarom wil de it milieu en beheer extra inzetten via de irtbanen-regeling. Eens in ;ek zamelen zij in het Leid- intrum in. De bewoners n de pakketten oud papier jkertijd met de vuilniszak- in de wegzetten, ir deze oplossing is geko- imdat er in de binnenstad reel ruimte is om meer pa- ontainers neer te zetten, ndien zou een uitbreiding het aantal containers vol de dienst het aangezicht van de- historische binnenstad te veel verstoren. Buiten de sin gels wil de gemeente wèl enkele tientallen extra papierbakken plaatsen, met als minimum norm één container per 800 in woners. Ook wil milieu en beheer nieuwe afspraken maken met verenigingen en scholen, die een extraatje verdienen met het inzamelen van oud papier. Zij mogen overigens niet meer aan de slag in de binnenstad. De maatregelen om meor oud papier gescheiden in te zame len, zijn een gevolg van het pro vinciaal milieubeleidsplan. Rond de eeuwwisseling is de ge meente verplicht zo'n 72 kilo papier per inwoner gescheiden in te zamelen, een rendement van 85 procent. Vorig jaar kwam de hoeveel heid ingezameld papier en kar ton overeen met ruim 45 kilo per inwoner, een inzamelper centage van 63 procent. Uit sor- teerproeven, die de gemeente liet uitvoeren met het restafval, bleek dat er nog steeds een sub stantiële hoeveelheid papier en karton in de grijze huisvuilzak- ken en containers voor restafval te vinden was. De proef met het ophalen van oud papier in de binnenstad duurt zes maanden. Als het pro ject succesvol blijkt, wordt het voortgezet. Milieu en beheer wil overigens op voorhand al maat regelen nemen om zwerfafval en vervuiling in de binnenstad, door het instellen van de extra ophaaldienst, te voorkomen. Zo wordt het oud papier tus sen negen en tien uur 's och tends opgehaald, zodat de be woners het niet 's avonds al lan- ges de weg hoeven te zetten en komt er een voorlichtingscam pagne over het gewenste aan bodgedrag. De sector stadstoe- zicht, waaronder de vroegere reinigingspolitie valt, gaat con troleren. Milieu en Beheer verwacht twee extra mensen te moeten aannemen voor de oud papier- haaldienst. Zij worden toege voegd aan de containerploegen, die nu de containereilanden in de stad schoonhouden maar in het najaar het oud papier als ex tra taak erbij krijgen. leiden» marcel smeets Typisch Engeland. Bowls, cricketen, tennissen, high tea bij Meeuws. Zelfs de depressie boven de Britse Kanaaleilanden heeft zich speciaal voor de ze dag boven Leiden verplaatst. In deze Engelse sfeer viert het Leiden-Oxford Comité zijn vijftigja rig bestaan. Ter gelegenheid van deze verjaardag is de Breestraat omgedoopt in Broadstreet en probeert organisator Eric Filemon het beeld op te roepen van de Leidse zusterstad Oxford. „Het lijkt inderdaad op Oxford. Tennis, cricket. Het weer natuurlijk! Ach ja, dat weer,...never mind", zegt een onverstoorbare Liz Rider, secre tary van het Oxford Committee. Terwijl de televi sie in de etalage van sportwinkel Match laat we ten dat het op Wimbledon óók regent en dat de wedstrijd Krajicek-Stoltenberg daarom is uitge steld, staan leden van tennisclub Merenwijk wat te drentelen. „Wij wachten dan ook maar eventjes", zegt een diep in haar hart misschien toch wel opgeluchte Merenwijkse tennisster. Zij zouden in een twintiger-jaren outfit een tennis- demonstratie geven, maar ze zijn bang dat de houten rackets het in de regen niet lang uithou den. Alleen tussen één en twee uur 's middags is het gezellig druk en droog op Broadstreet. Voor de trappen van het stadhuis zwieren twee danspa ren een wals. Op natte pumps en met een ver veeld gezicht lijken zij zich een half uur later een weg te friemelen tussen de regendruppels door. „Leuk, zo'n waterballet", luidt het droge com mentaar uit het publiek. Zelfs de humor is Brits Een paar minuten voor drie heeft Filemon het wel gezien. „Ik laat opbreken, hoor. Ik geloof echt niet dat er nog ruimte komt voor wat zon", zegt hij met spijt in zijn stem. Door de regen zijn al verschillende activiteiten afgelast. Ook de stads omroeper houdt het voor gezien. De hele och tend al heeft hij in rijm winkels en waren aange prezen. „U mag van mij weten dat u mij kunt ver geten. Ik ga naar huis want er is van alles op de buis", zijn zijn laatste woorden. Rotterdamse door het lint bij flat ex-man Het werd de 26-jarige vrouw uit Rotterdam even te veel, toen zij afgelopen zondag tot de ont dekking kwam dat haar echtge noot inderdaad met een vrien din in een flat aan de Arends horst is gaap wonen. Ze was zelf poolshoogte komen nemen om zich van het praatje te vergewis sen. De vrouw raakte totaal van de kook, ze wilde haar man aanvallen en de flat vernielen. De te hulp geschoten politie moest haar in de boeien klem men en meenemen naar het bureau. Daar kwam ze tot kalm- De middag kan niet stuk op Arsenaalplein 't Friese Bakkertje kan niet meer stuk bij de kinderen die gister middag op feestelijke wijze het speelterrein op het Arsenaal plein in bezit namen. Krenten brood, muffins en ijs behoorden tot de lekkernijen die bakker Bertus in ruime mate ter be schikking stelde. Het speelter rein, waarover drie jaar is ge soebat, werd officieel overge dragen door wethouder Laurier. Voor de jeugd, die het prach tige houten speeltoestel 'Robin Arsenaal' in gebruik mocht ne men, kon de middag toch al niet stuk. Een goochelact opge voerd door de eigenaars van De Grote Beer, originele prijzen voor de winnaars van de teken wedstrijd onder auspiciën van het LAK-theater en een tasje als geschenk van de Rijksuniversi teit, zorgden ervoor dat ieder een na afloop tevreden huis waarts kon. Comité Houtkwartier is gerustgesteld druilde of het plensde. De ipshoeder, die 's morgens e vroegte helemaal uit Bra- vvas gekomen, zat zowat ile zaterdag te schuilen on- de rode brandtrap van de aan het Bevrijdingsplein, schapen stonden met de naar beneden zwaar te den in de regen. Drie border is drentelden doelloos rond het plein. De demonstra- schapen drijven gingen bij zigheid van publiek niet Rikster Weber Groep uit chterhoek en de winkeliers de Luifelbaan hadden zich beter decor voor hun oud- andse dag kunnen voorstel- De regen bedierf veel. De ten bleven weg. De driekus- werd vanwege de regen nst in een onderdoorgang ïn de Kuipers Rietbergen- 't en het Vijf Meiplein. En was, eerlijk is eerlijk, geen ;ht: vrouwen en mannen in erdracht, die bij muziek van accordeons een klompen- doen tegen een achter- d van zwart betegelde mu- 'ol grafitti. man die tussen twee mpjes boter zat te karnen - 't dagelijks leven tandtech- - beklaagde zich over de Nog geen klontje boter had in zijn karnton gevormd, inks vele uren noeste ar- •.En dan kan ik er wel wat n water bij gieten, maar dat 't niet hè?" De Rikster Weber Groep uit de Achterhoek had zich een beter decor voor zijn optreden kunnen voorstellen. De oude vrouw die kapjes leen het stalletje waar boeren- zen op brandewijn kon het borduurde, de stoelenmatter en jongens en -meisjes werd ver- schaarse publiek wel gebruiken, de man die de wol kaarde: zij kocht trok flink wat belangstel- Pas tegen vijven, toen de Rik- zaten in volstrekte eenzaam- ling. Een hartverwarmend op- ster Weber Groep weer ging op- .heid achter hun kraampje. Al- kikkertje van rozijnen of abriko- breken en de bus opzocht voor -tv' FOTO HIELCO KUIPERS de lange terugreis, begon het zonnetje te schijnen. Zoals ook 's morgens, bij hun vertrek uit de Achterhoek, het weer er nog goed uit zag. leiden herman joustra Buurtcomité Houtkwartier is gerustgesteld. De gemeente Leiden zal, indien de situatie daar om vraagt, het comité raadplegen bij toekomstige ontwikkelingen in de Leidse Hout. S. van Rijn van wijkbe heer deed die toezegging afge lopen zaterdag tijdens een bij eenkomst in het Theehuisje in genoemd park. Hij was daar met buurtbewoners uitgeno digd door de uitbater B. Stöxen van het Theehuisje en de Ver eniging Vrienden van de Leid se Hout naar aanleiding van klachten uit de wijk, vooral over geluidsoverlast van ver schillende activiteiten in en rond het park. „Voor zaken die direct met het beheer van het park te ma ken hebben, praten we éérst met de Vereniging Vrienden van de Leidse Hout, zoals we tot dusver altijd hebben ge daan", aldus Van Rijn. „Maar er spelen natuurlijk nog meer zaken in het park, zaken die de buurt aangaan. We kunnen met de bewoners praten over wat er goed gaat in de wijk en wat fout. We zouden met de buurt kunnen praten over de verkeersdruk op de wijk, het negeren van inrijverboden, parkeerproblemen. Wat de mooie plekjes zijn die beslist behouden moeten blijven, en zovoort. Probleem was tot voor kort dat een deel van de wijk niet goed georganiseerd was. Ik heb de indruk dat dat nu met het buurtcomité wel goed zit." De klachten van de omwo nenden, van wie er ongeveer vijftien de moeite hadden ge nomen naar het Theehuisje te komen, hadden echter voorna melijk betrekking op geluids overlast. Onder meer van pop concerten die bij het Theehuis je werden gehouden. De con certen zouden ten koste gaan van de sfeer in het park en be halve de omwonenden ook de dieren in het park overlast be zorgen. Stöxen zegde de buurt bewoners afgelopen zaterdag toe dat er buiten het Theehuis je geen concerten meer zullen plaatsvinden. „En als er een keer een feestje is waarop een band speelt, dan speelt die band binnen." De Vereniging Vrienden van de Leidse Hout stelde de om wonenden nog meer gerust. De concerten in de toekomsti ge muziektent zouden geen geluidsoverlast opleveren voor de wijk. Het zou, net als tot nu toe overigens, gaan om optre dens van onder meer fanfare orkesten en dixieland-bandjes, niet om popbands. Overigens beraadt het comité zich nog over een aanbod van de ver eniging. Die informeerde of het comité er behoefte aan had voortaan een vertegenwoordi ger af te vaardigen naar verga deringen van de vereniging. Van Rijn beloofde verder na mens de gemeente de overlast aan te pakken die buurtbewo ners zeiden te ondervinden van sportevenementen in de wijk, vooral van de omroepin stallaties in de masten om de sportvelden. In overleg met scholen, die geregeld sportda gen houden, en met de sport verenigingen in de wijk, moest dat op te lossen zijn, zei Van Rijn. Volgens L. Röst van het buurtcomité is 'de angel nu uit het vlees'. „Ik heb de indruk dat de gemeente zich meer voor ons begint te interesse ren." Stöxen: „We zijn allemaal als vrienden van de Leidse Hout uit elkaar gegaan."

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 7