Israël gaat drastisch bezuinigen Buitenland Ruzie IFOR-Serviërs loopt met sisser af Noord-Ierse Oranjemars Portadown verhinderd 3!' 'Bewijs voor echtheid lijkwade Christus' indeia wil Ruimteveer Columbia weer terug na recordvlucht NDAG 8 JULI 1996 "155 5 9 dn ht "caram wordt president Ecuador riskr| en r£» De populist Abdala Bucaram heeft gisteren bij de presi- gzaasverkiezingen in Ecuador de christen-democraat Jaime Ne- estrferslagen. Bucaram stond kandidaat namens de centrum- jeg/fe Roldosista Partij. De 44-jarige Bucaram volgt de 74-jarige ijkeDuran-Ballen op. Diens ambtstermijn werd gekenmerkt u béaanhoudende recessie, corruptieschandalen en arbeidson- 'oor kiezingen in Niger verlengd nijn|Y. De presidentsverkiezingen in Niger, die gisteren zijn be ne Jen, zijn met een dag verlengd. Na protesten van de opposi- ver de gebrekkige voorbereiding besloot Nigers militaire lei- generaal Ibrahim Bare Mainassara, zaterdag om de stern en tot en met vandaag open te houden. Mainassara's oppo- :us>" beschuldigen hem ervan de verkiezingen slechts uit ei- [elang snel te willen doordrukken. v klein geschapen voor priester-ambt BRV- Twee Roemenen die de theologische opleiding van de heens-Orthodoxe Kerk wilden volgen, zijn afgewezen om- r- iun penissen te klein zijn, meldde zaterdag het dagblad Eve- entul Zilei. Tijdens hun medische keuring vond de (vrouwe- I arts dat de primaire geslachtskenmerken van de twee MAIpmelijk tekortschoten. Volgens de directeur van de Roe- hs-Orthodoxe opleiding is het 'peniscriterium' belangrijk toekomstige priesters, omdat scheidingen en huwelijkspro- RT ien voor hen zoveel mogelijk moeten worden uitgesloten. >o len biedt joden excuses aan De Poolse premier Cimoszewicz heeft gisteren zijn excu- angeboden voor alle vroegere anti-joodse gewelddadighe- in Polen. De regeringsleider bood zijn verontschuldigingen tijdens de herdenkingsplechtigheid voor de slachtoffers van ogrom in Kielce, nu vijftig jaar geleden. nton getuigt weer op video liNGTQNDe Amerikaanse president Bill Clinton is voor de de maal per video als getuige opgetreden in het Whitewa- oces. Hij werd gisteren in het YVitte Huis ondervraagd door ibare aanklagers en de verdedigers van twee banken in Ar- as, die Clinton in 1990 en 1991 financieel zouden hebben ►rsteund in zijn politieke werk. Clinton werd in april voor ierst als getuige gehoord, ariun 1 is koppel kampioen vrouwdragen 30 gKLi Het Finse echtpaar Jouni en Tiina Jussila heeft in het :sje Sonkajarvi beslag gelegd op de eerste wereldtitel vrouw- J uuen. Er deden 31 koppels mee, onder meer uit Zweden, Zwit- 'ochhd en Spanje. De 235 meter lange race ging over twee hou- e 1 lorden en door een waterbak. Jouni Jussila droeg zijn Tiina enh^ minuut en 6,2 seconden over de finish. Het Bosnisch-Servische leger en een Amerikaans peloton, dat deel uitmaakt van IFOR, de in ternationale vredesmacht in Bosnië, dreigden zaterdag in botsing te komen bij het plaats je Han Pijesak (60 kilometer ten noordoosten van Sarajevo). Daar bevindt zich het hoofd kwartier van Ratko Mladic, de opperbevelhebber van het Bosnisch-Servische leger. De Amerikanen trokken met veel machtsvertoon op naar Han Pijesak. Ze gebruikten twee helikopters en een F-16 straalja ger als luchtsteun. Reden voor deze operatie, zo bleek later, was dat de Bosnische Serviërs enkele tanks en pantservoertui gen in het kamp hadden achter gehouden, terwijl die moeten worden samengebracht in ge bieden die de NAVO daarvoor heeft aangewezen. De voertui gen waren ontdekt door verken ningshelikopters. I londerden Bosnische Ser viërs uit het stadje trokken naar het legerkamp omdat zij dach ten dat de Amerikanen generaal Mladic kwamen ophalen. De le gerleider wordt verdacht van oorlogsmisdaden en misdaden tegen de mensheid. Hij moet zich verantwoorden voor het Joegoslavië-tribunaal in Den Haag. Bovendien werd beweerd dat de IFOR-troepen twee Servische militairen zouden hebben ge dood. De aanwezigheid van Mladic bleek echter niets met de actie te maken te hebben en ook het gerucht van de doden kon door Servische officieren worden ontzenuwd. Nadat de Servische militairen ermee hadden ingestemd het materieel op een lokatie op te slaan die wel voldoet aan de condities zoals die zijn gesteld in de vredesakkoorden van Dayton, keerde de rust terug. Volgens een anonieme Ame rikaanse zegsman is IFOR niet van plan 'omwille van één man het vredesproces in gevaar te brengen'. Hij wees er op dat de Bosnische Serviërs de verkiezin gen van 14 september zullen boycotten als Mladic wordt op gepakt. „Maar als IFOR op dracht krijgt hem aan te houden zullen wij dat doen." Experts zijn vandaag in op dracht van het Joegoslavië-tri bunaal op een door hen afge paald terrein 35 kilometer ten westen van Srebenica gaan gra ven naar de stoffelijke resten van slachtoffers van de Bosni sche Serviërs. Gisteren was het terrein door Noorse troepen onderzocht op mijnen en andere explosieven. Er werd niets gevonden. Ande ren verwijderden braamstrui ken en andere begroeiing om de werkzaamheden te vergemak kelijken. Amerikaanse troepen van de IFOR-vredesmacht leg den met gevechtsvoertuigen en mitrailleurs een veiligheidskor don om Serviërs af te houden van mogelijke aanvallen. Oranjeloge, voorzien van oranje sjerpen, liepen gisteren na een kerkdienst tot de politieversper- ringen. Zij deden geen poging de blokkade te doorbreken, maar keerden terug naar de kerk in het nabijgelegen Drum- cree. Zij wilden wachten tot zij alsnog toestemming zouden krijgen verder te mogen. Verder spraken de protestanten over versterkingen van andere Oran jeloges die onderweg zouden zijn. Het leek er gisteravond op, dat de betogers bij de kerk wil den bivakkeren. De politie had honderden manschappen op de been ge bracht. Verdekt stonden twee bataljons van het Britse leger opgesteld. Afgezien van de schermutseling met de groep jongeren later zondag, bleef het rustig. Vorig jaar leidde het verbod van de demonstratieve optocht in Portadown, veertig kilometer zuidwestelijk van Belfast, tot ernstige onlusten die drie dagen aanhielden. Ook elders in Noord-Ierland zorgden de zoge noemde Oranjemarsen enkele dagen voor ongeregeldheden. Met een massale troepenmacht heeft de Noord-Ierse politie gis teren in Portadown een natio nalistische Oranjemars van pro testanten door een katholieke wijk verhinderd. De leider van de grootste pro-Britse partij in de provincie, David Trimble van de Ulster Unionisten, waar schuwde dat de politieblokkade de twee jaar oude vrede in ge vaar bracht. De politicus, lid van de in vloedrijke protestantse Oranje- Orde, riep alle leden van de or de op om overal in Noord-Ier land tegen het verbod op de tra ditionele mars te betogen. De oproerpolitie in Porta down moest met de wapenstok tegen een groep jonge pro testanten optreden die hen met straatstenen en flessen bekogel den. De demonstranten betoog den tegen de politieblokkade, waarmee de autoriteiten willen voorkomen dat de protestanten door een katholieke wijk van de stad trekken. Ongeveer tweeduizend pro testanten van de plaatselijke Grote sociale onrust verwacht De Israëlische regering is gisteravond akkoord gegaan met een drastisch bezuinigingsplan, dat kan zorgen voor grote sociale onrust. Hoewel premier Benjamin Neta nyahu in zijn verkiezingscampagne heeft beloofd de be lastingen te zullen verlagen spreekt de regering nu van 'vergaande maatregelen die een extra financiële last be tekenen voor de meeste Israëli's, met uitzondering van de armen'. TEL AVIV AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT Maar het is niet duidelijk hoe die laatste groep kan worden ontzien, want het plan omvat bezuinigingen op het gebied van onder meer sociale bijstand en onderwijs. Drie ministers - David Levy, Tsachi Hanegbi en Moshe Katzav, allen Likud - onthielden zich van stemming. Netanyahu vertelde zijn kabi net dat de vorige regering 'een zieke economie' heeft achterge laten en dat drastisch ingrijpen noodzakelijk is. Vanavond ver trekt de premier naar de Vere nigde Staten. Hij zei dat hij daar niet om geld gaat vragen, maar wil laten zien dat er in Israël een nieuwe regering is, die de eco nomie voorrang geeft. „Ik wil een duidelijke boodschap bren gen aan investeerders in Wall Street, niet in Washington", zei hij. Tot de maatregelen die de re gering wil afkondigen behoren een'verhoging van de tarieven van het openbaar vervoer met dertien procent, een verder uit stel van de invoering van een langere schooldag, een verla ging van de kinderbijslag, een verhoging van de eigen bijdrage aan artsenbezoek en de invoe ring van een loterijbelasting van twintig procent. Afgezwaaide soldaten zullen voortaan kunnen rekenenen op minder financiële bijstand en de regering kondigt ontslagen aan onder ambtenaren. In 1997 zal het totale werknemersbe stand in de overheidssector met twee procent worden inge krompen en in de daaropvol gende jaren nog eens met één procent per jaar. De regering is gistermiddag begonnen met een uitgebreid begrotingsdebat dat, zo werd verwacht, tot van morgen vroeg zou duren. Vorige week maakten premier ORINOKO «ELNOOT- OF OCOLADEPASTA melk of puur >ot 350 gram NU 99 '.79 jpiSQ CORRESPONDENT Italiaanse onderzoekers menen met zeker heid te hebben vastgesteld dat de linnen lijkwade die in de Dom van Turijn wordt bewaard, het lichaam van Jezüs Christus heeft bedekt. Het bewijs wordt volgens hen geleverd door de afdruk van een bijna 2000 jaar oud Romeins muntje, een Lep- ton. De scoop is van de krant van het Itali aanse episcopaat l'Avvenire. De opstellers onderstrepen dat de laatste hypothese, volgens welke de lijkwade stamt uit de late middeleeuwen, 'definitief is weerlegd'. In 1988 stelde een internationaal team van wetenschappers via een analyse met ra dioactief koofstof (C14) vast dat het doek hooguit 800 jaar oud was. Vorige week nog liet de Franse kwali teitskrant Le Monde de Dominicaanse theoloog en filosoof Jean-Michel Maldame .aan het woord, die erop wees dat in de dertiende eeuw vele lijkwades 'tevoor schijn kwamen' om de pelgrimages te sti muleren. L'Avvenire schampert dat nu ook wel zal worden gezegd dat het nieuws van de authenticiteit dient om pelgrims te overtuigen in 1998 en 2000, wanneer de lijkwade tentoongesteld zal worden, naar Turijn te komen. Het nieuwe bewijs van echtheid wordt geleverd door de medicus Baitna Bollone en de informatica-specialist Nello Balossi- no, beiden verbonden aan de Univerisiteit* van Turijn. Zij hebben op elektronische wijze de röntgenfoto's geanalyseerd die zijn gemaakt in 1931 en de afbeelding ge vonden van een muntje boven de linker wenkbrauw van wat het gezicht van Chris tus moet zijn. In 1979 was een soortgelijke 'vondst' gedaan boven het rechter oog. Het verschil met toen is dat Balossino en Bollone erin geslaagd zijn de soort en de datum van de munt vast te leggen. Het gaat om een Lepton, die is geslagen in het zestiende regeringsjaar van keizer Tiberi us, ofwel 29 jaar na de geboorte van Chris tus. De suggestie is dat Christus na de kruisigingsdood te zijn gestorven op elk oog een munt kreeg geplaatst, zoals dat in sommige rituelen gebeurde om toegang te kunnen betalen voor het dodenrijk. L'Avvenire is uiterst enthousiast over de 'buitengewone ontdekking'. 'Niet omdat het bewijs van het bestaan van Christus is geleverd dit staat voor de kerk immers onomstotelijk vast maar omdat de the se van 1988 teniet is gedaan', aldus de krant. Volgens de schrijver suggereert de 'kool stof-methode' dat de lijkwade uit de der tiende of veertiende eeuw stamt, omdat geen rekening is gehouden met vervuiling en de veranderingen die in de structuur van het linnen zijn opgetreden in de loop der eeuwen. Muggen tegen de malaria Britse wetenschappers zijn be zig met een soort genetisch ge manipuleerde muggen die als vliegende onderhuidse naalden tegen malaria gaan optreden. Dit meldt de Britse krant the Ti mes vandaag. Volgens de krant brengen de muskieten nu in plaats van ma laria door hun speeksel een ei wit over. Dit dient als vaccin te gen de ziekte. Malaria eist elk jaar zeker twee miljoen levens. „We zijn zeer opgewonden door het onderzoek", zei pro fessor Bob Sinden van het Im periale College in Londen. Sin- den en Julian Crampton van de universiteit van Liverpool heb ben al patent gekregen op de vondst die de speekselklier van de insecten verandert door een vreemd gen toe te voegen. Een Israëlische politieman komt in botsing met een orthodoxe jood, die de monstreert voor sluiting, tijdens de sabbat, van de hoofdstraat van Bar llan, een orthodoxe wijk in Jeruzalem. FOTO »EPA Netanyahu en minister van fi nanciën Dan Meridor bekend dat er in totaal 4,9 miljard she kel (ongeveer 2,8 miljard gul den) moet worden bezuinigd om het hoofd te bieden aan een tot 15% opgelopen inflatie. Daarvan moet 825 miljoen she kel worden onttrokken aan de defensiebegroting, met name aan personeelskosten. Voorzitter Amir Peretz van de Histadrut, het Israëlische ver bond van vakverenigingen, zei in een reactie op het bezuini gingsplan dat de regering de so ciaal zwakken achteraan in de rij heeft gezet. Hij kondigde de monstraties aan. Morgen bui gen de verschillende vakbonden zich over het plan. De verwach ting is dat Israël de komende weken zal worden getroffen door een reeks stakingsacties. Het kabinet heeft gisteravond ook zijn goedkeuring gegeven aan de oprichting van een mi nisterie van infrastructuur, om de omstreden Ariel Sharon als nog aan een ministerspost te kunnen helpen. Het nieuwe de partement is samengesteld uit deeltaken van bestaande de- partmenten. Sharon krijgt on der meer zeggenschap over do meinen, ontwikkeling van de Negev-woestijn en Galilea en waterhuishouding. Netanyahu zal de Knesset vandaag vragen om goedkeuring. Yigal Amir in hoger beroep JERUZALEM EFE-Rtr-AFP Het Hooggerechtshof in Jeruzalem is gisteren begonnen met de zaak in hoger beroep tegen premier Yitzhak Rabins moordenaar, Yigal Amir. De 26-jarige extreem-rechtse rechtenstudent werd drie maanden geleden tot levenslang veroordeeld voor het doodschieten, in no vember 1995, van Rabin. In zijn beroep beweert Amir dat er moge lijk een tweede schutter was die de premier dodelijk trof. Ook zijn advocaten houden vol dat Amir niet het plan had Rabin te ver moorden maar hem alleen walde verwonden. Volgens een van hen, Goldberg, is het niet hun taak maar die van de rechtbank aan te to nen wie dan wel Rabin heeft doodgeschoten. Aan het einde van de vijf uur durende zitting zei Amir Rabins dood niet te betreuren. „Ik ben er zelfs blij om. Hij verraadde zijn volk en stierf dan ook als een verrader." jn tweede iipbtstermijn 114 Rtr-AFP De Columbia vlak voor de landing op Cape Canaveral in Florida. FOTO REUTERS programma landde precies op de ge plande tijd, om 14.37 uur. Het Amerikaanse ruimteveer Columbia De zevenkoppige bemanning, onder is gistermiddag veilig geland op het Ken- wie een Canadese en Franse weten- nedy Space Centre, na een recordvlucht schapper, hield zich tijdens de vlucht van zeventien dagen. Het oudste ruimte- vooral bezig met een studie naar de in- veer van het Amerikaanse ruimtevaart- vloed van ruimtereizen op het menselijk lichaam. Vier astronauten fugeerden als proefkonijn in een speciaal laboratori um. Daarnaast werden nog pogingen ge daan nieuwe metaallegeringen te fabri ceren en werden experimenten uitge voerd met proteïne-kristallen. Aan het slot van de vlucht werd voor het eerste gebruik gemaakt van een piepklein cameraatje, waarmee astro naut Chuck Brady vanuit de cockpit de landing filmde. De vlucht duurde zeven uur langer dan die van het zusterschip Endeavour, dat in 1995 zestien dagen en vijftien uur in de ruimte verbleef. 7-jarige Zuid-Afrikaanse )erefent kelson Mandela zal jn. )ver drie jaar zeker niet flaat stellen voor een e termijn. De jonge de- t itie heeft 'robuust leider- 3 krat' nodig. Dit heeft Mandela 1 in een tv-interview met Frost, dat door de BBC is .Steenden. 0 kraidela hoopt dat het ANC jdige nummer twee bin- e partij, Thabo Mbeki, zal 1 als nieuwe leider. Zei/ hij na zijn pensioen nog 5 krajaren boer te kunnen zijn. Êuid-Afrikaanse president t een vierdaags staatsbe- aan Groot-Brittannië. Hij [rachtnvorden ontvangen in pgham Palace, waar hij Tooit aantal eredoctoraten praten met premier John en met koningin Eliza- en concert bijwonen. Zuid-Afrikaanse krant 1 kranle gisteren dat rechtse ïn, die zich hadden vere- in de stichting gelijkheid [raat 'e wet- er kennis van heb- 'at binnen het ANC begin 147 loegentig het plan bestond flandela te vermoorden, fiee wilde het ANC een Je volksopstand uitlok- jnf'lal^en ANC-woordvoerder ,q [<rapde de beschuldiging en de haar 'absolute onzin'.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 5