Jnd, Gezondheid De doodlopende weg van schizofrene mensen Ciclosporine kan helpen tegen psoriasis maandag 8 jul11996 REDACTIE SASKIA STOELINCA 023-5150265 Vereniging Ypsilon vangt nabestaanden op Vellah Colcher snapte twaalf jaar geleden niet wat haar dochter de dood had ingedreven. Schizofreen was ze, zo bleek. Maar pas dankzij de vereniging Ypsilon kwam ze er beetje bij beetje achter wat dat precies was en hoe het uiteindelijk leidde tot zelfmoord. Inmiddels werkt ze al weer enige tijd als vrij williger voor deze vereniging van ouders en familieleden van chro nisch psychotisch of schizofrene mensen. De dochter van Vellah Colcher was een „prachtige meid" van 24 jaar. Ze volgde een studie aan de Riet-' veld Academie, had veel vrienden en kennissen. Tijdens een stage periode in Rome werd ze verliefd op een Italiaanse jongeman. Toen ze terugkeerde was ze volgens haar moeder wat in de war. „Ik dacht dat dit te maken had met die Itali aan, want ze had hier een schat van een vriend. Maar ze begon zich te verwaarlozen. Ze zag er op een gegeven ogenblik niet meer uit. Er moet veel meer aan de hand zijn geweest dan alleen maar die relatie met de Italiaanse jongen. De eerste aanwijzigingen dat er met dochter wat aan de hand was, was haar afstandelijkheid. „Als ik iets tegen haar zei, was het net als of het niet tot haar doordrong. Ze begon ook om alles te huilen. Als we muziek voor haar begonnen te draaien, maar ook als we lief voor haar waren. Je kon toen ook geen goed gesprek meer met haar voe ren. Haar vriend kon er helemaal geen kant mee op. Eigenlijk nie mand. Een bevriende psychiater zei dat haar afweermechanismen verdwenen waren." Kort voor haar dood vertelde Col- chers dochter haar moeder dat ze haar leven in een inrichting zou beëindigen. „Ik begreep nog altijd niet, hoe het mogelijk was dat een prachtige vrouw met een grote vi taliteit, zo iets zou zeggen." Een week later was haar dochter dood. Ze had zich opgehangen in het huis van haarvriend. „Gelukkig heeft die haar niet gevonden. Met hem heb ik nog steeds veel con tact. Dat is heel belangrijk voor me." Verwerking „Om de zelfmoord van mijn doch ter een beetje te verwerken, ben ik direct erna van alles gaan opschrij ven", vertelt Colcher. „Dat leidde uiteindelijk tot mijn eerste boek. Ik had niet gedacht dat ik daarna ooit nog eens wat zou gaan schrijven. Ik kwam in contact met Ypsüon en kreeg daar langzamerhand ant woord op de vraag wat er toch met mijn dochter aan de hand was ge weest. Haar ziekteproces had zich in zo'n korte tijd voltrokken, dat wij, en ook de artsen en psychia ters niet, ons nauwelijks konden realiseren wat er precies met haar aan de hand was geweest." Via Y'psilon kwam Colcher in con tact met nabestaanden van andere schizofrene personen die zelf moord hadden gepleegd. Inmid dels is aan de hand van gesprekken die ze met vijf van deze lotgenoten voerde, haar tweede boek versche nen, getiteld Hun weg liep dood. Behalve deze vijf gesprekken staat in het boek ook het verhaal van een vrouw wier manisch-depres- sieve man zelfmoord pleegde. Bij Ypsilon kloppen regelmatig ou ders aan, die hun verhaal kwijt moeten. Zij doen dat aan mensen, die dezelfde ervaringen hebben en dus heel goed de vertwijfeling van deze ouders verstaan. Goed luiste ren is van essentieel belang, zegt Colcher. „Er was een vrouw die vertelde ten einde raad te zijn, om dat ook de officiële hulpverlening haar schizofrene zoon niet ade quaat kon opvangen. In haar wan hoop riep ze: 'Ik wil maar één ding: een geweldig symposium organi seren om de mensen te vertellen wat het is om met een schizofreen familielid te moeten leven'." Ziekteproces „De hersenen van schizofrene mensen zijn volledig in de war. Dat uit zich in heel merkwaardig ge drag", legt Colcher uit. „Ze staan ook volkomen naast de realiteit en verliezen het contact met de om geving. Ook kunnen ze agressief worden. Sommige patiënten horen stemmen die opdrachten geven, waaraan ze geen weerstand kun nen bieden." Volgens Colcher heeft één op de honderd mensen aanleg voor schi zofrenie. Maar dat wil nog niet zeggen dat iedereen deze ziekte ook daadwerkelijk krijgt. „Ik heb laatst een psychiater gesproken, die vertelde dat ieder mens conti nu indrukken opdoet. Bewust en onbewust. Al deze indrukken filte- Vehllah Colcher. „Schizofrene mensen staan volkomen naast de realiteit en verliezen het contact met de omgeving." foto gpd ren zich. normaal gesproken. Bij iemand die lijdt aan schizofrenie, valt dat filteren weg. Dus alles komt op je af. Daar word je hele maal gek van. Medicijnen zijn er op gericht om die filtering als het ware weer te herstellen." Saamhorigheid Colcher heeft ervaren hoe belang rijk het is om met mensen te pra ten die ook een dierbare door zelf doding hebben verloren. „Dat lot genoten-contact is zo ontzettend troostend. Je haalt elkaar uit de put. Het is dan ook van wezenlijk belang om er heel veel over te pra ten. Voor mij is het nu dertien jaar geleden. De gebeurtenis blijft je natuurlijk altijd bij, maar ik kan lotgenoten laten zien, dat je je le ven toch ook weer heel positief kunt oppakken. Ik heb ook ge dacht: ik mag dat ook mijn dochter niet aandoen, om een eeuwig treu rende moeder te zijn." Colcher en andere vrijwilligers zit ten aan de telefoon bij de vereni ging Ypsilon in Amsterdam, voor het maken van een afspraak. Eén keer per maand zijn er in de hoofdstad kleine gespreksgroepen. Twee keer per jaar wordt er op lan delijk niveau een bijeenkomst ge organiseerd. „Dat geeft een ontzet tend saamhorigheidsgevoel. En het idee datje er niet alleen voor staat." Info: Vereniging Ypsilon in Amster dam, bereikbaar van maandag tot en met donderdag tussen 14.00 en 16.30 uur. Tel. 020 - 6623935. Het boek 'Hun weg liep dood' is ver schenen bij uitgeverij Callenbach in Baarn. Radiotherapie 2 De vorige keer ben ik begonnen u iets meer te vertellen over bestraling, over hoe zo'n behandeling in zijn werk gaat en wat je mag verwachten als je moet worden be straald. Hier volgt het verloop van de behandeling. Na het intake-gesprek en het aftekenen van het bestra- lingsveld geeft de radiotherapeut aan hoe de bestraling dient plaats te hebben en daarna wordt via de computer berekend op welke manier de tumor het beste kan wor den aangepakt. De bestralingsbehandeling is meestal in vele kleine stuk jes gehakt, die elk minder dan een minuut duren. Dit 'fractio neren' gebeurt om het gezonde weefsel de gelegen heid te geven zich tussen de bestralingen in weer te her stellen. Op deze manier kan het gezwel een hoge dosis straling krijgen, zonder dat ook gezond weefsel te gronde gaat. Voor de patiënt betekent ditfractioneren dat hij gedurende langere tijd, soms zes of zeven weken, elke dag naar het bestralingscentrum moet komen voorbe handeling. Een vermoeiende zaak, maar dergelijke lang durige bestralingsbehandelingen zijn vrijwel altijd ge richt op volledige genezing, zodat het doel de tijdsinves tering wel waard is. Tijdens de bestraling zelf ligt de patiënt alleen, maar wordt voortdurend via camera's en intercom in de gaten gehouden. Als er iets aan de hand mocht zijn, is er zo ie mand van het personeel binnen om te helpen. Bestraling is een ingrijpende behandeling, gericht tegen een ingrijpende ziekte, en heeft zoals elke behandeling ook bijwerkingen. De belangrijkste is wel de algemene vermoeidheid, alsof je net een zware griep achter de rug hebt. Deze vermoeidheid trekt vanzelfweg, nadat de be handeling is beëindigd. Daarnaast vraagt de huid die in het bestratings veld ligt.punctuele verzorging. Verdere bijwerkingen zijn afhankelijk van de plaats van de be straling. Het is niet zo dat je altijd misselijk wordt of al tijd haaruitval krijgt van bestraling; dit in tegenstelling tot de meeste vormen van chemotherapie. Wanneer wordt radiotherapie gegeven Bestraling kan de enige behandeling zijn die wordt gegeven, of onder deel van een gecombineerde behandeling samen met chirurgie en/of chemotherapie. Ook het doel van de be handeling is belangrijk: gaat het om volledige genezing, of is dat niet meer haalbaar? Een van de belangrijkste bijdragen die de radiotherapie de laatst decennia heeft geleverd aan de gezondheids zorg, is naar mijn smaak de borstsparende behandeling voor vrouwen die aan borstkanker lijden. Twintig jaar geleden was er maar één mogelijkheid als er borstkanker werd geconstateerd: de borst moest worden geampu teerd. Deze operatie heeft veel vrouwen het leven gered, maar hen wel een ernstige verminking bezorgd. Tegen woordig wordt als het enigszins kan gekozen voor bórst- sparende behandeling, bestaande uit een operatie waar bij het gezwel in de borst plus de lymfeklieren in de oksel worden verwijderd, gevolgd dooreen langdurige bestra lingsbehandeling van de geopereerde borst. Kosmetisch veel fraaier en wat betreft genezing netzo goed als am putatie van de borst. Deze behandeling zou zonder ra diotherapie niet mogelijk zijn en jaarlijks profiteren en keleduizenden vrouwen van deze combinatie van chi rurgie met radiotherapie. Wanneer genezing niet meer mogelijk is en de patiënt veel pijn heeft door uitzaaiingen in de botten, kan be straling uitkomst bieden. Hierbij gaat het uitsluitend om pijnbestrijding en een langdurige behandeling zou te veel van de patiënt vergen. Men streeft ernaar met zo weinig mogelijk fracties zo goed mogelijke pijnbestrij ding te geven. In veel gevallen is een eenmalige bestra ling voldoende. Deze toepassing van bestraling wordt veel gebruikt en is waarschijnlijk verantwoordelijk voor de nare bijklank die het woord bestraling voor veel men sen heeft: als je bestraald moet worden is er geen hoop meer en ben je bijna aan je eindje. Dat dit laatste niet waar is, hoop ik duidelijk te hebben gemaakt. ROME HENK MELLEMA Het bij transplantaties veel gebruikte, afweer onderdrukkende middel ciclosporine is ook ef fectief bij de behandeling van ziekten als reu- matoïde artritis (chronische gewrichtsreuma) en de huidaandoening psoriasis. Dat bleek op een congres over dit medicament in Rome. Een groot, tweejarig onderzoek in 32 Italiaanse centra liet zien, dat ciclosporine in de vroege fa se van reuma de voortgang van de gewricht- schade duidelijk kan vertragen. Ook het aantal nieuwe haarden van gewrichtschade nam bij deze patiënten af. Ciclosporine bleek ook zeer effectief bij de be handeling van ernstige vormen van psoriasis. Bij deze ziekte ontstaan scherp begrensde, ver dikte, rode plekken met zilverwitte schilferin gen op de huid. Deze plekken kunnen heel plaatselijk zijn (knieën, ellebogen), maar ook op vele plaatsen voorkomen. Via experimenten op dieren en klinisch onderzoek zijn er aanwijzin gen dat ciclosporine ook werkzaam is bij sui kerziekte en darmziekten als de ziekte van Crohn. p u Z z E L OPGAVE M R E F S N A R T E L 0 R E G A L L E G 0 K L F P 1 P L T E 0 R T R E T E M G S 0 K M 0 E E B U E E E cc N M E V M A E R U G R S E E E P G K A G V N T N A W D V 0 N A D N A A F S P B 1 U E H N G L Y F 1 M A N A T 0 A C S A A D E S R T 1 K H H L S A B R T U T U R T F E K N S F U S N B 0 U R 1 1 R 1 A T P L 0 V B A T P 0 E A U D E A C E M N M 0 K N T E R N 1 T E E A V s 1 U B S L K A F V L R E D U 0 H N 0 D 1 B Bagageklem Frame Stuur Bakfiets Handgreep Tap Band Kogellager Transfer Bidonhouder Kruikhouder Trapas Bout Lamp Tube Buis Moer Veer Buitenkabel Naaf Velg Club Naafrem Ventielslang Conus Olie Vet Dynamo Pomp Voornaaf Fiets Rem Vork Fietccrhnon Sint WOORDZOEKER In deze mengelmoes van letters zijn al de onderstaande woorden verstopt. Ze zijn te lezen van links naar rechts, van rechts naar links, van boven naar beneden of omgekeerd of schuin. Enkele let ters worden dubbel gebruikt. Streep alle woorden door. De res terende letters vormen dan regel voor regel van boven naar bene den gelezen de oplossing van de ze puzzel. OPLOSSING CITAAT Horizontaal: 1. baard, 2. baar; 3. kroon; 4. koor; 5. paard; 6. paars; 7. slak; 8. banjo; 9. noot; 10. baars; 11. kaal; 12. baron; 13. dwaas; 14r toon. Het citaat is van Sir Joshua Reynolds: „Eenvoud is de juiste middenweg tussen te weinig en te veel". TOM POES Heer Bommel en het ontstoffen Het huis viel met donderend geraas in brokken op de grond en daar lag het nu. Toen de stofwolken waren opgetrokken kon men Tom Poes waarnemen die ontdaan naar de ruïne keek en vanuit de verte draaf den Oole en zijn moeder nader. „Daar heb je het nu!" krijste het mensje. „Verkoeking! Alles is verkoekt! Waar is mijn bezem?" „Die heeft heer Ollie", zei Tom Poes. „Ik ben bang dat hij onder het puin ligt! We moeten de stenen wegruimen! Gauw!" Maar Oole schudde bekommerd het hoofd. „Kan niet", prevelde hij. „Ik heb de punt dubbel geschreveld en nu kan steenmas sa nooit weggehaald worden." „Bliksemse aap!" riep zijn moeder met krassende stem. „Je mag niet dubbel schre- velen; dat weet je toch? Daar komt altijd verkoeking van. Daar heb je het nou.... on heil en rampspoed. Jij met je huizen! Wee, Wee!" Ze begon in woede om de bouwval heen te springen en Tom Poes ging verslagen op een steen zitten. „Wat nu?" vroeg hij. „Kan een dubbele schrevel echt helemaal nooit ontstoft worden, Oole?" Het ventje keek angstig naar de fladderende gedaante van zijn moeder. „Misschien wel", fluisterde hij. „Ais hoofdschrevel van eiland ontstoft wordt: want dan laten alle schrevels los. Maar dat kan ik niet - en oude moeder ook niet." „Waarom kunnen jullie dat niet?" drong Tom Poes aan. „Wij kunnen niet over de schreef gaan", sis te Oole. „De schreef, die oude vader Holle vroeger gemaakt heeft, je weet wel..." H W DOOR JAN VISSER <Ft Met een noordwestelijke stroming wordt gedurende de eerste n van deze week opnieuw koele lucht lucht aangevoerd. Bovendi trekken er wolkenvelden over ons gebied waaruit aanvankelijk kele, meest lichte buitjes kunnen vallen. De koele noordwestel luchtstroming wordt veroorzaakt door een depressie boven het zeegebied en Scandinavië en een hogedrukgebied ten westen Golf van Biskaje. Later in de week neemt de invloed van het hogedrukgebied op weerbeeld in onze streken toe. Daardoor verlaat de wind noordwesthoek en maakt plaats voor een warmere west tot zuu lijke luchtstroming. Aan het einde van de week (zaterdag), wanneer boven Midden een hogedrukgebied tot ontwikkeling is gekomen, wordt de stn zuidelijk. Deze ontwikkeling heeft tot gevolg dat de temperatui hoog gaan. De 20 graden wordt overschreden en ook de zon za meer laten zien. Of deze weersverbetering de aanzet zal zijn to periode van standvastiger zomerweer blijft vooralsnog met onz den omgeven. Vandaag en morgen nog koel weer. De temperaturen komen ni ger dan 16 graden. Verder trekken er wolkenvelden over. Daari nen nog enkele regen- of motregenbuitjes vallen. De windsterk over land matig maar aan de kust staat een af en toe krachtige Juist door de combinatie van wind en wolkendekens doet het paald onzomers aan. Tijdens het afgelopen weekeinde vielen op zaterdag flinke buien die van onweer vergezeld gingen. In S poort-Noord en in Bloemendaal viel 9 mm. Zwaar waren de bu de regio Rotterdam (wateroverlast en hagel) en op de Veluwe 32 mm). Door de bewolking en de buien kwam de temperatuu net boven de 15 graden. Gisteren ontstonden in de loop van de ochtend opnieuw buien aan zee scheen de zon de hele dag. 's Middags breidde het get Jar met zonneschijn zich uit waardoor de Haarlemse honkbalweek zonnige ambiance kon worden afgesloten. De temperaturen sti tot zo'n 18 graden. n Enge- KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met dinsdag. Noorwegen: Wisselend bewolkt en een enkele bui. Morgen aan trekkende noordenwind. Middagtemperatuur van ongeveer 14 langs de westkust tot ongeveer 20 in de buurt van Oslo. Zweden: Wolkenvelden, ook gere geld zon en een verspreid voorkomende bui. Morgen tamelijk veel wind. Mid dagtemperatuur ongeveer 19 graden. Denemarken: Af en toe zon. maar ook een bui. Morgen wel veel wind. Middagtemperatuur ongeveer 18 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Afwisselend zon en stapel wolken en een enkele ver spreide bui. Maxima onge veer 17 graden, in het zuiden land iets boven de 20. België en Luxemburg: Vandaag nog bewolkt en regenachtig, morgen nagenoeg droog en af en toe de zon. Middagtemperatuur ongeveer 17 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Vandaag voornamelijk in het oosten nog bewolkt en buiig. Verder van tijd tot tijd de zon en waarschijnlijk droog. Middag temperatuur oplopend naar ongeveer 21 graden. Portugal: Flinke zonnige perioden en droog. War mer met morgen aan de kust maxima van ongeveer 29 graden, in het binnen land 35 graden. Madeira: Perioden met zon en eerst nog kans op een bui. Middagtemperatuur rond 22 graden. Spanje: In het noordoosten eerst nog wolkenvel den en een enkele regen- of onweersbui. Verder zonnig en droog. Bij Gibraltar'en omgeving steekt een stormachtig wind op. Maximumtemperatuur aan zee uit eenlopend van 20 in het noordwesten tot iets boven de 30 in het zuiden. Canarische Eilanden: Flink wat zon, met name in het zuiden. Droog, maar in het noorden eerst nog kans op een bui. Maxima aan de stran den ongeveer 28 graden. Marokko: Westkust: veel zon, hier en daar ook wol kenvelden en eerst nog kans op een bui. Middagtemperatuur tussen 24 en 34 graden. Tunesië: In het noorden wind, wolken en mis schien een bui, in het zuiden zonnig en droog. Minder warm met morgen aan zee een middagtemperatuur van onge veer 28 graden. Zuid-Frankrijk: Half tot zwaar bewolkt en vooral in de bergen enkele fikse regen- of onweers buien, plaatselijk veel neerslag. Er steekt in het zuidoosten een stormachti ge Mistralwind op. In de loop van mor gen afnemende buugheid. Middagtem peratuur ongeveer 19 graden, aan de Middellandse Zeekust zonniger, droger en 25 graden. Mallorca en Ibiza: Zon afgewisseld door wolken. Kans op een onweersbui. Vanaf morgen meer zon en droog. Wel een stevige noordenwind. Middagtemperatuur ongeveer 28 gra- Italië: Van het noorden uit enkele regen- of on weersbuien en soms veel wind. In de bergen plaatselijk grote regenhoeveelhe- den. Morgen ook in het uiterste zuiden kans op onweer, maar dan in het noor den weer droger. Maxima eerst ver uit eenlopend van 20 graden in het noorden tot plaatselijk 37 in het zuiden, morgen overal rond 25 graden. Corsica en Sardinië: Af en toe zon vooral vandaag een regen- of onweersbui. Maxima van 22 op Corsi ca en in het noorden van Sardinië tot 28 in het zuiden van Sardinië. Malta: Toenemende kans op een fikse regen- of onweersbui. Maxima eerst rond 36 gra den, morgen minder warm. Griekenland en Kreta: Zonnig en erg warm. Morgen in het bin nenland stapelwolken en kans op een pittige onweersbui. Maxima op de mees te stranden iets boven de 30 graden, landinwaarts plaatselijk 40 graden. Turkije en Cyprus: Langs de kusten: zonnig. Temperatuur 's middags tussen 30 en 35 graden. Duitsland: Veel stapelwolken, ook af en toe zon. Beide dagen een enkele bui en vooral vandaag een stevige noordenwind. Mid dagtemperatuur ongeveer 18 graden. Zwitserland: Wisselend bewolkt en van tijd tot tijd i regen- of onweersbui. In kan het langdurig regenen. Mi peratuur ongeveer 18 gradeill buurt van Locarno vanaf morge zonnig en warnier. Oostenrijk: Bewolkt en fikse buien, ook me windstoten en grote regenhoevtjUM Maxima ongeveer 16 graden rinthië beter en warmer. Onstuimig, bewolkt en een a regen- of onweersbuien, hier veel neerslag. Middagtempera in gen van 14 graden aan de oc)url; 19 in het zuidoosten. Tsjechië en Slowakije: Veel bewolking en vooral vanda achtig en koud weer met lanj 'pr gen. Middagtemperatuur dalifaa 16 graden, vandaag op somm eJle sen nog kouder. Hongarije: Wisselend bewolkten kansopi gen- of onweersbuien. Middagl tuur dalend naar ongeveer 21 g wit iad DINSDAG 9 JULI 1996 Zon- en maanstanden Zon op 05.31 Zonondf Maan op 01.36 Maan om n Waterstand IJmuiden Hoog 11.19» 23.56 10.52 Laag 06.51 19.36 06 32 Weerrapporten 08 juli 08 u station weer wind Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Maastricht Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Boedapest Bordeaux Brussel Cyprus Dublin Frankfurt Innsbruck Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas Madrid Malaga Mallorca Rome I" Split c Stockholm c Warschau i Wenen t Zürich r Buenos Aires r Casablanca 2 Johannesburg i, Los Angeles 2 ar bew. nno 10 26 regenbui licht bew. onbew. ing Hie IC

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 20