Marco Koers kan nog niet kiezen Lansink rekent, Hendrix gokt, Becker wint Geen nieuwe stunt van Van den Goorbergh Team schrik wakke Sport Water polo vrouwen winnen Olympic Year Tournament Van Langen mist wedstrijdritme na blessure Brentjens olympisch temperatu MAANDAG 8 JULI 1996 -4NC Vervoorn wint Henley Regatta londen SkifTeur Merlin Vervoorn heeft gisteren op de Thames in Londen de klassieke Henley Regatta gewonnen. In de finale versloeg de Delftse roeier de Zwitser Bihrer met driekwart lengte in een tijd van 6 minuten en 29 seconden. In de finale van de Achten verloor Skadi/Argo van Imperial College. De 21-jarige Merlin Vervoorn miste vorige maand in Luzern kwalificatie voor de olympische roeiwedstrijden. Hij bedankte vervolgens voor de reserverol in de olympische ploeg, omdat hij de Henley Regatta en de Nations Cup, het WK voor roeiers tot 23 jaar, wilde varen. Zijn eerste doel leverde hem gelijk goud op. Paralympics aan Spelen vooraf Atlanta Leroy Walker, voorzitter van het Amerikaanse Olympi sche Comité, meent dat de Paralympics voortaan moeten plaatsvinden voorafgaand aan de Olympische Spelen. Nu nog staan de Spelen voor gehandicapten gepland na het olympisch toernooi. Walker denkt dat de Paralympics meer aandacht van de media krijgen wanneer ze voor de spelen plaatshebben. Dit jaar zijn de Paralympics van 15 tot en met 25 augustus. De voor zitter zal zijn idee deze week lanceren tijdens de vergadering, in Atlanta, van hel Internationaal Olympisch Comité. Van Wersch ATB-kampioene gulpen Loes van Wersch is gisteren iri Gulpen nationaal ATB- kampioene geworden op het onderdeel cross country. De wiel- renster uit Utrecht bleef Sandra Coppoolse (Nijmegen) en Inge Veldhuis (Wageningen) voor. Hockeyers verslaan Spanje Barcelona De Nederlandse hockeyers hebben de tweede test wedstrijd tegen Spanje wel gewonnen. In het eerste duel gaf Oranje, dat de laatste hand legt aan de voorbereiding op Atlanta, een voorsprong van 3-1 weg. In het tweede werkte de ploeg van bondscoach Roelant Oltmans een achterstand weg en won met 3-1In de eerste helft viel Nederland overigens tegen. De agres sie ontbrak en doelpunten bleven uit. Na rust was het spel van de olympische medaillekandidaat aanmerkelijk beter en alerter, zeker toen de Spanjaarden verrassend op 1-0 kwamen uit een counter. Er werden volop kansen gecreëerd. Nadat Mare Delis- sen op de paal had geknald maakte invaller Taco van den Ho- nert uit een strafcorner gelijk. Floris Jan Bovelander volgde het voorbeeld van de spits van Amsterdam. Die gaf ook het slotak koord met een velddoelpunt. Een prachtige treffer van Leo Klein Gebbink vond geen genade in de ogen van de scheidsrechter. Koninkrijksspelen wellicht afgelast Willemstad» De Koninkrijksspelen, waarbij jonge sportmensen uit Nederland, de Antillen en Aruba tegen elkaar uitkomen gaan volgend jaar vrijwel zeker niet door. De Antilliaanse minister van Sport, Marta Dijkhoff, onthulde vrijdag dat er 'vrijwel onoverko melijke problemen' zijn gerezen tussen Nederland en de Antil len, het organiserend land. Het gaat om de organisatie van de Spelen op twee eilanden, namelijk Curacao en St. Maarten. Dijk hoff heeft enkele maanden geleden daartoe besloten na overleg met de gedeputeerden van Sport van de vijf eilanden. Nederland is evenwel van mening dat organisatie op twee eilanden te duur wordt en onnodig reizen vergt. „Juist in een tijd waarin ieder land moet bezuinigen, komt een dergelijke organisatie verkwis tend over", liet Nederland weten. Het antwoord luidde: „Neder land heeft het recht niet ons te vertellen hoe het moet." Noor en Vriesekoop uitgeschakeld fort lauderdale Emily Noor is in de kwartfinale van de US Open in Fort Lauderdale uitgeschakeld. De tafeltennisster ver loor van Geng Lijuan, een Chinese die voor Canada uitkomt, met 3-1 (17-21 21-19 19-21 9-21). Bettine Vriesekoop kwam niet verder dan de derde ronde. Ze verloor met 3-1 (21-10 7-21 18-21 19-21) van Anne Boileau uit Frankrijk. Vorig jaar stond Vriese koop nog in de finale. Ook het dubbel Noor/Vriesekoop impo neerde niet. Het koppel verloor in de derde ronde met 2-1 van de Japansen Sakata/Takakusa: 15-21 21-14 14-2*1. Volgens bondscoach Jan Vlieg was Vriesekoop in die wedstrijd nog aan geslagen van de nederlaag tegen Boileau. „Ze is in vorm, maar kampte tijdens het toernooi met concentratiestoornissen." Over het spel van Noor was hij meer tevreden: „Emily's vorm stijgt met de dag." Beide speelsters komen uit op de Olympische Spe len. Waterpoloërs onderuit Barcelona Het Nederlands mannenteam waterpolo heeft in Barcelona op het internationale toernooi opnieuw verloren. Na de nederlaag van vrijdag tegen Spanje, was zaterdag Joegoslavië te sterk met 7-3. De periodestanden waren 2-3 0-1 1-1 en 0-2. Kamsky verkleint achterstand elista Gata Kamsky heeft zaterdag in de tweekamp om de we reldtitel schaken zijn achterstand op Anatoli Karpov verkleind tot drie punten. In Elista versloeg de Amerikaan in de zestiende partij de Rus, die nog maar één punt nodig had om zijn titel te prolongeren. Kamsky speelde in de Dame-Indische partij met wit. In het middenspel kreeg de uitdager de betere stelling, die hij niet meer uit handen gaf. De stand tussen beide schakers is nu 9 112 - 6 1/2 in het voordeel van Karpov. Vandaag staat de zeventiende partij op het programma. Dynamo tegen Tsjechische ploeg Luxemburg De mannenvolleybalploeg van Dynamo moet het in de voorrondes van de Champions League opnemen tegen Aero Odolena Voda uit Tsjechië. De Nederlandse kampioen speelt op 12 of 13 oktober eerst een uitwedstrijd, een week later volgt het thuisduel. Winnen de Apeldoorners, dan krijgen ze in de tweede ronde van de kwalificatie CSKA Moskou als tegenstander. Dat duel heeft plaats op 30 november of 1 december, een week later volgt de return. Iers Open voor Montgomerie dublin» Bevangen door de zenuwen heeft de Engelse golfer An drew Oldcorn de overwinning in het Iers Open weggegeven. Hij deed twee slagen te veel. De Schot Montgomerie kaapte de eind overwinning en de cheque van 330.000 gulden op de laatste hole voor zijn neus weg. Montgomerie won zijn tweede toernooi van het seizoen. Eerder dit jaar won hij de Dubai Desert Classic. De 33-jarige Schot had voor zijn slotronde 68 slagen nodig en dat bracht zijn totaalscore op 279 slagen, vijf onder par. Rolf Muntz eindigde op de 37ste plaats met een totaal aantal slagen van 290, zes slagen boven par. In de slotronde ging de 27-jarige Braban der rond in 75 slagen. emmen anp Edmee Hiemstra hield haar ze nuwen zondag in bedwang. In de slotfase van de finale van het Olympic Year Tournament kreeg de waterpolospeelstêr van het ZWV/Nereus team een strafworp te nemen. Bij de stand 8-8, het publiek in het Aquarena-bad in Emmen hield de adem in. Hiemstra bleef koel, ze faalde niet vanaf 4 me ter. Australië werd met 9-8 ver slagen, Nederland was toer- nooi-winnaar. Waterpoloënde vrouwen CHEF WILLEM SPIERDIJK, 071 -5356464, PLV.-CHEF ROB ONDERWATER, 07l| Na snelle 800 meter in Nacht van Hechtel HECHTEL GPD De Nacht van Hechtel is de kermiskoers onder de atle- tiekgala's. De 'Nacht' is synoniem voor bier, braadworst, barbecue en topprestaties. Dit jaar geen wereldrecords, maar wel Nederlands vuurwerk. Van Balkom klokte 10.29 seconden op de 100 meter en Marco Koers 1.44.99 op de 800 meter. Vooral voor Koers, een atleet met een olympi sche missie, een leuke opsteker. De kersvers aan de universi teit van Campaign afgestudeer de werktuigbouwkundige, heeft sinds de Spelen van 1992 (eind station halve finales) veel erva ring en hardheid opgedaan. „Ik begin steeds meer te 'vliegen'. Ik ben verder, veel verder dan 1992. Nu is de finale mijn doel." Het verblijf in de VS heeft ook zijn bewustzijnsproces versneld. „Ik heb mezelf veel beter leren kennen. Ik spring efficiënter met de tijd om en put meer ren dement uit de training." Marco Koers mist evenwel nog de tac tische en strategische vaardig heid om een race te dirigeren. „Kipketer kan een tactisch spel spelen, zijn tegenstanders be loeren. Zijn niveau ligt dan ook nog een stuk hoger. Ik kan me echter wel meer veroorloven dan vorig jaar." Enkel in 1993 was de atleet uit Molenhoek een fractie sneller (1.44.84). De nummer drie van Hechtel (zege Hatuginama uit Burundi in 1.44.90) was aange naam verrast. „Een lekker ge voel, zeer goed voor het zelfver trouwen. Jammer dat de 'haas' te ver vooruit liep, anders was het nog sneller gegaan." Het optreden in Hechtel zal de keuze tussen een olympisch 800 of 1500 meter alleen maar bemoeilijken. Koers, die on langs in Parijs het nationaal re cord 1500 meter van Rob Drup pers met twee tellen verpulver de, verkeert in dubio. Een com binatie is onmogelijk. „Het zal vooral een gevoelskwestie wor den. Ik verwacht dat ik vlak voor mijn vertrek naar Amerika de knoop zal doorhakken." Koers wacht met name nog een 800 meter in Nice af. Druppers, met 1.43.56 nog steeds nationaal recordhouder, zei ooit dat Koers op de 800 me ter te weinig basissnelheid heeft voor een toptijd. Hij adviseerde daarom de overstap naar de 1500 meter. „Ik moet laag in de 1.44 lopen, anders is het wel licht slimmer voor de 1500 te kiezen," weet ook de bereke nende Koers. „Aan de andere kant is de 800 meter finale meer open. Het is een loterij, de kan sen zijn voor iedereen nagenoeg gelijk. Elk jaar zijn er weer ver assingen. De 1500 meter ligt meer vast." Toen werden de vooruitzich ten op een WK-finale vertroe beld door tempowisselingen. Dit jaar heeft Koers daar extra aandacht aan besteed. „Ik ben verder, veel verder dan vorig jaar." Bovendien gaat hij zich de komende dagen verdiepen in zijn tegenstanders. „Ik heb alle 800 en 1500 meterraces op band." Zaterdag reist Koers naar zijn vertrouwde apparte ment op het universiteitscom plex van Champaign. „Kan ik in een vertrouwde omgeving al vast acclimatiseren. Op 23 juli, drie dagen voor de eerste wed strijd, ga ik dan door naar Atlan- hechtelgpd Ellen van Langen heeft net weer een weekje training in Portugal achter de rug. De dij- beenspier die ze op 9 juni tij dens een training verrekte, is weer helemaal genezen. Het enige dat de olympisch titelver dedigster nu node ontbeert is wedstrijdritme. Amper drie weken voor aan vang van het olympisch atle- tiektoernooi heeft de Hilver- sumse 800 meterloopster pas drie wedstrijden in haar benen: Kerkrade, Hengelo, NK Den Haag. Driemaal winst, maar wel telkens met tijden boven de twee minuten. Vrijdag hoopt Van Langen nog een wedstrijd in Londen te kunnen lopen, om te kijken hoe ze er voor staat. In Londen zal Ellen van Lan gen ook nog het vereiste vorm behoud moeten tonen. „Ze heeft in principe geen vrij brief," aldus technisch direc teur Bert Paauw van de KNAU. „Haar eigen oordeel zal echter heel zwaar wegen. Als zij vindt dat ze niets heeft te zoeken in Atlanta, zal ze ook niet starten. De keus is als het ware aan haar." Het pre-olympisch gewoel is voorbij, de limietjacht ten ein de. Ondanks enkele ultieme pogingen (Korving, Koens, Jaklofsky, Van Balkom, Vet) is de Nederlandse teller wat olympische atleten betreft blij ven steken op een magere tien. „We hebben een potentieel van tussen de twaalf en vijftien. Een aantal atleten bleef net en kele honderdsten van een se conde boven de eis, of voldeed in de verkeerde wedstrijd aan de limiet. Die sporters zijn ver volgens geweigerd door NOCNSF", aldus Bert Paauw. Hij is boos op de keuzeheren. „Omdat er te weinig is gedaan met onze argumenten. Ik vind dat je juist ook de durf moet hebben om sommige atleten af te vaardigen," verwoordt Paauw tevens de grieven van enkele sporters (Laros, Vet, Maasse, Jaklofsky). De Nederlandse atletiekploeg bestaat uit: Ellen van Langen en Stella Jong- mans (beiden 800 meter), Jacqueline Goormachtigh en Corrie de Bruin (discus/kogel). Anne van Schuppen (marathon), Bert van Vlaanderen (ma rathon), Marcel Dost en Jack Rosen- daal (tienkamp), Marco Koers (800 of 1500 meter) en Laurens Looije (pols- geesteren anp Jos Lansink rekende: Emile Hendrix gokte in de Grote Prijs van Twente. Geen van beiden won, dat deed de Duitser Otto Becker. Hij bleef foutloos en reed in Geesteren de beste tijd. Lansink wist dat zijn tactiek hem kansloos zou maken voor de eindzege, terwijl Hendrix dicht bij de overwinning was. Het resultaat? Lansink eindigde als derde, maar mocht als beste rijder van het evenement een kostbaar automobiel meene men en 30.000 gulden prijzen geld. Hendrix stootte met Ten cate Finesse een balk eraf, ein digde op de achtste plaats en stak 'slechts' 4000 gulden in de zak. Wat is wijsheid? Uiteindelijk waren beide rui ters tevreden, omdat ze hun paarden heel hadden gehouden op de drassige bodem in Gees teren. Lansink en Hendrix vor men immers met Jan Tops, die in Mexico verblijft, en Bert Romp, die tweede werd, de olympische equipe. Reed Romp op Mr. Blue, een paard waar mee hij niet naar Atlanta gaat; Lansink en Hendrix namen risi co door hun olympische bees ten, respectievelijk Carthago Z en Finesse, in te zetten. Volgens bondscoach Hans Hom was dat weloverwogen. „We rijden pas over drie weken de landenwedstrijd. Bijna een maand zonder ritme, is te lang voor deze jonge combinaties. Winnaar Otto Becker in actie bij een geslaagde sprong. Hoewel de grond er slecht uit zag, was de ondergrond goed. De paarden hebben niets gele den." Voor Lansink en Hendrix is elk zwaar concours meegeno men. De Twent kreeg pas tien weken geleden de beschikking over Carthago Z. Hendrix rijdt sinds januari op de negenjarige Finesse. Hij sloot voor vijf jaar een lease-contract af met Huis in 't Veld, die het dier niet wilde verkopen maar wel uitlenen. Lansink paste dezelfde con structie toe. Zijn baas Leon Mel- chior huurde de hengst voor drie jaar van het Holsteiner- stamboek in Duitsland. „Veel eigenaren willen hun paarden niet meer verkopen, dan is hu ren een mooi alternatief', aldus Hendrix, die het idee afkeek van Amerikaanse miters die vaker paarden leasen. Dankzij deze constructie kan ook een miter als Hendrix, ei gen baas en geen miljonair, een toppaard rijden. Voor Lansink ligt dat anders, omdat hij in dienst is bij stal Zangersheide. Voor hem zijn altijd goede paar den beschikbaar. Zoals Cart hago Z, een negenjarige hengst. Bij het eerste contact wist Lan sink dat hij na Libero H einde lijk weer eens een topper onder het zadel had. En dat terwijl Franke Sloothaak het paard eer der achteloos had afgewezen. Volgens de Friese Duitser had het beestje te weinig kwalitei ten. Lansink ziet dat anders. „Hij is heel sterk, je voelt het enorme springvermogen in de teugels. Als je hem in de stal ziet staan, laat hij zijn hoofd hangen en lijkt het geen bijzonder paard. Maar zodra ik op hem zit, dan is hij vurig. Een echte hengst, die moeilijk onder con trole is te houden. Je moet ook niet proberen sterker te zijn, maar het op een akkoordje gooien." Daarom was het extra moei lijk de witte mastodont in te houden tijdens de tweede om loop. Lansink moest als laatste de ring in, maar durfde de tijd van Becker niet aan te vallen. „Er stond te veel op het spel. Had ik risico's genomen, dan had ik naast de derde plaats en de auto gegrepen. Bovendien was Carthago dan misschien geblesseerd geraakt. Nu heb ik eigenlijk op drie fronten gewon nen, alleen de eindzege moest ik aan Becker laten." staan nog niet op het olympisch programma in Atlanta. In Syd ney, in het jaar 2000, wil de in ternationale zwemfederatie (FI- NA) mogelijk wel een poging wagen. Dat Australië, gastland na de Verenigde Staten, zondag de finale in Emmen haalde, was een goed teken. Australië leidde in de vierde periode met 8-7, Nederland kwam goed terug. Karin Kuipers speelde daarin de hoofdrol. Eerst maakte ze gelijk, tenslotte forceerde zij de beslissende strafworp. Hiemstra maakte het karwei af. nurburgring anp Motorcoureur Jurgen van den Goorbergh heeft zijn stunt van de TT in Assen acht dagen later niet kunnen herhalen. De Brabander, die tijdens de Grote Prijs van Nederland op de vierde plaats eindigde, moest gisteren op de Duitse Nürburgring na twaalf ronden de strijd staken. Problemen met de remmen weerhielden Van den Goorbergh van een tweede topprestatie. Kort na de start werd de Nederlander in de drukte al in de grindbak gedwongen. „Maar ik had evengoed nog in de punten kunnen rijden." Mechanische problemen voorkwamen dat. Vanaf de tweede startrij had Van den Goorbergh een goed begin. In zesde positie stuurde hij door de eerste bocht. Daarna ging het mis. „Op het mo ment dat ik wilde insturen, werd ik bijna ge-T-boned en moest ik wel rechtdoor. Ik hield het gas erop, maar kwam pas weer als twintigste de baan op. Tegen de tijd dat ik drie bochten later het stof en de modder van mijn banden gereden had, lag ik 25ste." De tegenaanval bracht de 26-jarige Van den Goor bergh nog zeven plaatsen winst. Toen begon de privé- Honda mankementen te vertonen. „Na de vierde ronde merkte ik dat er problemen met mijn voorrem waren. Het ene moment remde hij helemaal niet, even later weer wel." Acht ronden nog hield hij hoop, toen viel de oliedruk weg. „En dan is het over", aldus de coureur. Ralf Waldmann won voor eigen publiek de 250 cc-race. auburn hills rtr fe (i De Olympische Spelen lanta beginnen over no jt i twee weken; tijd dus v< Dream Team III om waj worden. Dat gebeurde hardhandig, door de wai wing van een dreigende laag. Die kon ternauu worden afgewend: 96-90, De twaalf supersterren in! NBA kregen in Auburn 1 gen een selectie 'colle niet de gelegenheid zie ka behaaglijk uit te rekken, den met een schok droom geholpen, want z$«m ren bijna. De 'Dreamtt s', kwamen 17 punten achiijk acht minuten voor tijd beslissende eindsprint „Hier ging de wekker", z ieer ny Wilkins, de coach Dream Team III, dat pas gen bijeen is. „Agressiv de defensie ontbrak. Da den we het wel over maar ze deden het d i:j*J niet. Onze tegenstande wel achter die bal aan en ze er bovendien aardig in Het Dream Team was op zoek naar esthetisch woorde punten, de collej was blij met elke score.? nadering bleek heel lang te. De NBA-vedettes ki met 8-15 achter, vern zich en dachten er bij te zijn. Fout. Ineens lukt meer, bij de 'studenten' meer. Zij bereikten, via marrage van 20-2, de nli',9 een voorsprong van 59-4!59' Vervolgens had de ploeg ter wereld het mof)n, a achterstand in te lopen, fensie was de sleutel. Als team in 20 minuten tijt idi: punten geeft, doe je to verkeerd", zei center Da binson, die de Olympiscl len van 1988 en 1992 oo maakte. Hij droeg 12 pun Scottie Pippen (Chicago hersteld van wat blessi was topscorer met 17 Hakeem Olajuwon (II Malone (13) en Charles (11) kwamen ook in de cijfers. De 23.454 toeschouv het uitverkochte Auben Palace zagen hun lokale I Grant Hill van de Pistons beginnen. Reggi van de Indiana Pacers, ook in de basis. De ande ters waren O'Neill (Orlant gic), Malone en John St (beiden Utah Jazz). Het Team III treedt de komeri,, gen nog aan tegen Brazil n altijd met de inmiddels ge scherpschutter Schmidt, China, Austn Griekenland. _j ng: gulpen anp Luca Cadalora won de race in de 500 cc-klasse. De Itali aan klom naar de derde plaats in de stand om het we reldkampioenschap. Leider Michael Doohan werd tweede, voor zijn Spaanse teamgenoot Alex Crivillé. Wilco Zeelenberg is op de Duitse Nürburgring ge wond geraakt door een valpartij. De motorcoureur uit Bleiswijk, uitkomend in de Thunderbike-klasse, staat drie weken op non-actief. Bij medisch onderzoek bleek dat drie linker uitsteeksels van de onderste drie rugge- wervels waren afgebroken. Zeelenberg viel tijdens de warming-up. Jeffry de Vries won de race in de Thunder bike-klasse. Voor de coureur uit Heerenveen was het de tweede achtereenvolgende zege, na de TT in Assen. op De Australische Emma George faalt ook bij de derde poging om haar eigen wereldrecord polstokhoogsprin gen te verbeteren. foto belga

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 16