'Bisschop Van Luyn is te bureaucratisch' 'Van de notaris is een verkeerd beeld ontstaan' Nieuwe Groot Nieuws Bijbel in september op de markt Leiden Regio Speelplek Arsenaalplein tst< na drie jaar eindelijk klap Van Rij erkent fout ie advertentie gemeente Kerk Samenleving Hoe rechtzinniger de hervormde, hoe groter de deelname aan de kerk Meer geld voor bestrijding van kerkbranden in Amerika DONDERDAG 4 JUL11996 CHEF HANS JAC08S, 071-5356414, PLV -CHEF RUDOLF KLEUN, 07 Voor een goed begrip is het volgens Mei- ners nodig de dis cussie uit te splitsen naar twee componenten. „Een discussie over de hóógte van de tarieven en een discussie over vrije tarie ven. Met een door de overheid vastgesteld streefinkomen heeft de Broederschap geen enkele moeite. Het is billijk te stellen dat het tarief dat voor een be paalde dienst wordt gevraagd gebaseerd moet zijn op de hoe veelheid tijd die erin wordt ge stoken." „De Broederschap is op dit mo ment zelf bezig met een onder zoek naar de tarieven: behoe ven de tarieven die thans wor den gehanteerd aanpassing? De Broederschap heeft een zoge noemd kostprijsvolgsysteem in gevoerd op een aantal proef- kantoren. Daarbij gaat het er om: wie is hoe lang in een dos sier bezig? De notaris, de secre taresse, de kandidaat-notaris. Aan dat systeem wordt met man en macht gewerkt. Zo krijgt men uiteindelijk inzage in wat gemiddeld een zaak moet kosten, een tarief." Vrije tarieven zijn, zo vindt Mei- ners, uit den boze, omdat die de positie van de notaris ten op zichte van zijn cliënten aantast. „De wetgever heeft ooit gezegd dat bepaalde contracten zo be langrijk zijn dat daar een onpar tijdige deskundige met wets- kennis bij moet zitten om de boel te regelen: de notaris. Die heeft in wezen een zelfde soort positie als de rechter. Die is er om ruzies tussen mensen te be slechten. Maar op het moment dat je als notaris moet onder handelen over tarieven, veran dert de relatie met de cliënten. Want een notaris hoort als een onpartijdige derde boven de partijen te staan. Dat is ook de kern van de kritiek van de Broe derschap. Vergelijk dat eens met de rechter. Stel dat dié be taald zou moeten worden door de mensen wier ruzie hij zou moeten beslechten. Overigens moet ik nog zien dat de tarieven lager worden als ze niet langer vast zijn. Het kan best zijn dat een notaris zich af en toe af wachtend opstelt tegenover zijn cliënt. Zo van: ik weet nog niet welk tarief ik zal rekenen, om dat ik nu nog niet kan overzien of er juridisch gezien haken en ogen aan zitten. Niet elke zaak is hetzelfde." Tot nu zijn Schmitz (en haar voorganger Kosto) echter niet Notaris R. Meiners tegen vrije tarieven De notarissen zijn teleurgesteld. Na een slepende discussie van jaren verscheen vorige week een kamerstuk van staatssecretaris Schmitz (justitie), waarin staat dat zij de vaste notaristarieven in drie jaar wil afschaffen. De concurrentie die zo ontstaat, zal notarissen dwingen efficiënter te werken. En op die manier zullen ook de kostprijzen omlaag gaan, is de achterliggende gedachte. De Koninklijke Notariële Broederschap maakte voor de zoveelste keer duidelijk mordicus tegen te zijn. „Maar niet omdat we bang zijn een deel van ons inkomen in te moeten leveren, zoals veel mensen denken. Er is een beetje een verkeerd beeld ontstaan van de notaris", zegt R. Meiners, notaris te Leiden die geregeld optreedt als woordvoerster ('persnotaris') van de notarissen in de Leidse regio. warm of koud geworden van de argumenten uit het kamp der notarissen. Het kamerstuk van de staatssecretaris is gebaseerd op een onderzoek van de ac countantsorganisatie KPMG naar de tarieven van de notaris sen, dat al eind 1993 in op dracht van economische zaken en justitie werd uitgevoerd. Het moest onder meer inzicht geven in welke notariële diensten winstgevend waren en welke verliesgevend. Uit het onderzoek komt onder meer naar voren dat notarissen in Nederland (ongeveer 1200 in getal) per jaar een omzet van ongeveer een miljard gulden hebben aan notariële akten. De familiepraktijk is goed voor een winst van 25 miljoen gulden, of tewel 20.000 gulden per notaris. Samenlevingscontracten, huwe lijksvoorwaarden en testamen ten zorgen echter binnen die fa miliepraktijk voor verliezen. In de onroerend-goed-praktijk wordt een winst gemaakt van ongeveer 300 miljoen gulden per jaar, oftewel 250.000 gulden per notaris. De totale winst be draagt volgens het rapport 359 miljoen gulden, oftewel 300.000 gulden per notaris. Deze winst komt bovenop het hem toege kende salaris van 190.000 gul den per jaar. Tegenonderzoek Meiners zegt echter dat het on derzoek van KPMG niet repre sentatief is. „Het is in december uitgevoerd. Nou, in december kan niemand van ons een snip perdag opnemen. Ik slaap altijd op oudejaarsavond. Om een simpele reden: december is voor elke notaris de drukste maand. Twee keer zo druk als elke andere maand, met zaken die per se voor het eind van het jaar afgerond moeten worden. En dat zijn dan meestal geen fa miliezaken. Er is dan ook in op dracht van de Broederschap een tegenonderzoek verricht door Moret, waarvan de uitkomsten geheel anders waren." Een argumentatie die Schmitz al vele malen te horen heeft ge kregen, maar naast zich neer heeft gelegd. Voor Meiners is dat echter geen reden om te wanhopen. „Het is nog maar de vraag of de Tweede kamer dit rapport aanneemt. Niet ieder een is doof voor onze argumen ten. We hebben een redelijk ka merbrede steun." Eindelijk is het dan zover: het speelpleintje aan het Arsenaal plein is klaar voor gebruik. Wet houder j. Laurier van wijkbe heer verricht op zondag 7juli de officiële opening om 13.30 uur. Die middag is er een sport- en spelprogramma. Ook is er de prijsuitreiking van de eerder uitgeschreven tekenwedstrijd 'Samen Spelen'. Ruim drie jaar geleden kwam bewonerscommissie De Doelen met het plan een speelplek te itie. 1 creëren voor de kindereide O omgeving van het Dóén. Bi rein. Het plan werd venjde Er aan de gemeente vooiimmt inclusief een lijst handtasten. gen. Uiteindelijk werd vq deel van het Arsenaalpij kozen als plek voor het sj rein. De Leidse satie vroeg de kinderen ltcee gens welke speeltoestel^ wilden hebben. Ze kozetee,., het model Robin Arsenai un houten speeltoestel mtLree hang-, klauter- en tuimeLstge lijkheden en een draaisclTn welzoon Toch verbouwing pand Hooglcmdsekerkgrajjor Veer| Heroc *hij k leiden aap rietveld De gemeente Leiden heeft een fout gemaakt in de ad vertentie waarin gemeld werd dat vergunning was verleend voor 'verbouwing' van het pand Hooglandse- kerkgracht 1. Dat zei wet houder T. van Rij (PvdA) gis teravond in de commissie volkshuisvesting. Maar die procedurefout is voor de wethouder en de raadsleden geen reden om de bouw van een kap op het pand nu maar tegen te houden. Galeriehouder O. Roefs van de Hooglandsekerk- gracht riep de commissie op de hele procedure rond de verbouwing opnieuw te be- Kinderopvang Leiden organise informatieavond voor gastoude" ginnen. Als in de gemeeL advertentie had gestaaij het karwei een uitbreif van het pand betrof, enk^ j een verbouwing, wareif veel meer bezwaren gL men, dacht Roefs. I De raadsleden maaj I wel opmerkingen over J procedure, en vroegen cl gemeente in het vervolgi zorgvuldiger wilde zijn, borsc vonden dat de uitbreiOwTÜ van het pand kon doorgj Van Rij vond het 'heel bejn b< pelijk' dat mensen dooide fout in de advertentie origen verkeerde been waren giibac „Maar ik ben ervan cjnkor tuigd dat er geen beuj op misleiden of opzet in[idsei spel is geweest.Ihten jnho otor ïrbe Is ik (hoi tel Hij i irkel Het Gastouderbureau houdt op woensdag 17 juli een info als avond voor aanstaande gastouders. De bijeenkomst, in het gjn' van de Leidse Welzijnsorganisatie aan de Breestraat 117, bege m 20.00 uur. Het Gastouderbureau, dat is aangesloten bij de Qn h< Organisatie Kinderopvang Leiden (COKL) informeert de outhtig deze avond over de werkwijze van het bureau en over de vke sten. Ook is er een videopresentatie. Een gastouder verttjerhe haar eigen ervaringen met pleegkinderen. Men kan zich voeging bijeenkomst opgeven bij het Gastouderbureau aan de Nieuijttere (071-5122441). (prol REDACTIE DICK VAN DER PLAS, 071 -5356481 Kerkjurist en secretaris priesterraad: Bisschop Van Luyn van Rotterdam voert een bureaucra tisch beleid. Hij durft zijn nek niet uit te steken in de bis schoppenconferentie, zodat de reorganisatie van het bis dom, nodig vanwege het priestertekort en het teruglo pende aantal kerkleden, een bedreiging is geworden voor de creativiteit in de parochies. den bosch«anp Dat schrijft dr. A. van der Helm, kerkjurist en secretaris van de priesterraad van Rotterdam in de vrijdag te verschijnen uitgave van het tweewekelijkse progres- sief-katholieke opinieblad de Bazuin. Van der Helm vraagt zich af met wie de dialoog die momen teel in de Nederlandse rooms- katholieke kerkprovincie plaats vindt, wordt gevoerd. „De dia loog wordt nauwelijks gevoerd met de basis: de pastores en de vrijwilligers", schrijft hij. „Zij worden belast met institutione le problemen van de kerkelijke leiding die de hunne niet zijn. De lijn van de basis naar de bis dombesturen leidt nauwelijks tof een duidelijke beïnvloeding van het beleid." Van der Helm, tevens be stuurslid van het dekenaat Vlietstreek. heeft met name kri tiek op de reorganisatie die in het bisdom Rotterdam wordt doorgevoerd om het steeds gro ter wordende priestertekort op te vangen. Daartoe worden de veertien dekenaten terugge bracht naar zes, en worden ruim tweehonderd parochies door middel van fusies tot zes tig parochies beperkt. „De term complementariteit die in het bisdom Rotterdam wordt gehanteerd om de ver houding tussen gewijde en niet- gewijde pastores aan te duiden, is niet meer dan een verhullen de bureauterm die de discussie over het voortbestaan van het sacramentele, celibataire man nelijke priesterschap buiten de deur moet houden. Het is alsof met een deegroller de gewijde en toegewijde pastores over een steeds groter oppervlak ver deeld worden", aldus Van der Helm. Volgens de kerkjurist durft het bisdom zijn nek niet uit te ste ken ten opzichte van de andere bisdommen. De discussie over het priesterschap wordt niet aangegaan, zodat de wijding en niet deskundigheid het criteri um van het personeelsbeleid wordt. Ook in andere bisdom men zoals in Den Bosch en Roermond zijn de verhoudin gen tussen bisschop en pasto raal werkenden zo minimaal, dat er van een open dialoog geen sprake is. Van der Helm voert als verde diging voor het beleid van bis dommen aan dat ze vanuit de wereldkerk onvoldoende mid delen krijgen om te vernieuwen. Hen wordt enkel gevraagd 'de katholieke kerk zoveel mogelijk ongeschonden het derde mil lennium in te helpen'. huizen» anp Hoe rechtzinniger de hervormde, hoe groter de deelname aan de kerk. Dat blijkt uit een onder zoek naar kerkelijke meelevendheid naar moda liteit van de Nederlandse Hervormde Kerk (NHK), waarvan de gegevens staan gepubli ceerd in de Waarheidsvriend, het orgaan van de Gereformeerde Bond binnen de NHK. Van het aantal hervormde gemeenten be hoort 20 procent tot de Gereformeerde Bond, de rechtervleugel van de NHK. Maar van de her vormde kerkgangers op zondagmorgen hoort 41 procent bij de bond. Voor de bezoekers van kerkdiensten op zondagmiddag geldt dat zelfs voor 72 procent. Met name de vrijzinnigen, die 6 procent van het aantal gemeenten uitmaken, scoren slecht. Niet meer dan 2 procent van de kerkgangers op zondagmorgen behoort tot die modaliteit. Tot de midden-orthodoxie behoort 52 procent van de gemeenten, maar op zondagmorgen is slechts een van de drie kerkgangers van die modaliteit. De uitkomst van de cijfers is ook op andere vlakken zichtbaar. Hervormden uit de rechter vleugel van de NHK dragen vaak financieel meer bij aan de kerk dan andere hervormden. En dat zet in tijden van bezuinigingen kwaad bloed bij rechtse wijkgemeenten, berichtte het Samen op Weg-blad Woord Dienst vorige week. Die gemeenten vinden dat ze de dupe zijn van het solidariteitsbeginsel. o F washington epd/kna De Amerikaanse president Bill Clinton heeft aangekondigd nog eens tien miljoen gulden te wil len reserveren voor de bestrij ding van de branden die vooral zwarte kerken in de VS treffen. Het geld is bestemd voor meer politiepatrouilles, bewakings diensten en andere voorzorgs maatregelen. Clinton reageert daarmee op de branden van afgelopen weekend. Tot nu toe zijn er 41 kerken door brand verwoest, voor het merendeel zwarte ker ken in het zuiden van de Vere nigde Staten. De president heeft juli uitge roepen tot maand van de natio nale eenheid. Hij heeft pastores gewaagd tolerantie te prediken in hun kerken. Kerkelijke leiders hebben Clinton vorige week verweten te weinig tegen de aanslagen te doen. Velen zien racisme als het motief achter de aanslagen, maar menen dat er geen sprake is van een georganiseerde actie. Volgens Clinton zijn de brand stichtingen een belediging voor het Amerikaanse geloof in tole rantie en de wijheid van gods dienst. Een woordvoerder van het burgerrechtencentrum voor democratische vernieuwing in Atlanta betreurt het dat de aan slagen nog niet tot een natio naal debat over racisme hebben geleid. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Aangenomen: naar Klundert (toez.): C.C.J. van der Dussen te Variken Heeselt. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Zwartsluis: drs. J.A. Dekker te Zoutkamp. GEREF. KERKEN VRIJGE MAAKT Beroepen: te Rotterdam- Delfshaven: Th.J. Havingate Assen-Zuid (l.l. miss.pred. te Curitiba, Brazilië). Beroepbaarstelling: R.R. Roth, Keulsestraat 83, 8262 TV Kampen, tel: 038- 3325883. GEREF. GEMEENTEN Beroepen: te Franklin Lakes (VS): G.M. de Leeuw te Bar- neveld. haarlem» anp De nieuwe versie van de Groot Nieuws Bijbel, een vertaling in de om gangstaal, zal in september in min stens tien versies op de markt komen. De oorspronkelijke vertaling dateert van 1983. Daarvan zijn 550.000 exem plaren verkocht. De nieuwe versie is opnieuw ge toetst aan de Hebreeuwse en Griekse grondtekst, en is herzien op stijl. Ook is de nieuwe spelling ingevoerd. De te keningen die de eerste editie opsier den zijn verdwenen. Volgens de woordvoerster van het Nederlands Bij bel Genootschap (NBG) is dat gedaan om de Groot Nieuws Bijbel als volwas sen bijbel te laten terugkomen. „Teke ningen lijken daar afbreuk aan te doen", zei zij. Het NBG verzorgt de uitgave in samenwerking met de Ka tholieke Bijbelstichting (KBS). De Groot Nieuws-vertaling wil de bijbel in verstaanbaar Nederlands aanbieden. Dat betekent niet dat de boodschap verstaanbaarder wordt ge maakt dan ze is, zo waarschuwen L. van Kampen en C. Verheul in het bin nenkort te verschijnen kwartaalblad Met andere woorden. De tekst moet vooral grammaticaal helder zijn. „Een uitspraak als 'Ik ben de ware wijnstok en mijn Vader is de wijnbouwer' (Joh. >5,1) is grammaticaal glashelder en blijft dus, ondanks de duistere in houd", schrijven Van Kampen en Ver heul. De Groot Nieuws Bijbel komt in eer ste instantie in vier uitvoeringen op de markt. Rooms-katholieken. oud-ka tholieken en lutheranen rekenen een aantal boeken tot de bijbelse verzame ling die door andere kerken niet wor den erkend, de zogenaamde deutero- canonieke of apocriefe boeken. Deze twee versies worden beide in een ge bonden en een paperback-editie uit gebracht. In november worden de zogenaam de huisbijbeledities verwacht: bijbels van een wat groter formaat, die vooral thuis aan tafel gelezen kunnen wor den, en die vaak aan jonggehuwden worden aangeboden. In 1997 verschij nen dan de edities met aantekeningen en herschreven inleidingen. De nieu we vertaling wordt zo in minstens tien edities uitgebracht. Van de vertaling uit 1983 zijn in 1995 nog 25.000 exem plaren verkocht. Het is dringen op de bijbelmarkt. In oktober 1995 presen teerden de KBS en de Vlaamse Bijbel stichting hun nieuwe Willibrordverta- ling. Verder zijn KBS en NBG geza menlijk bezig aan een nieuwe oecu menische bijbelvertaling, die de stan daard moet worden in de christelijke kerken. De oude NBG-vertaling, uit 1951, wordt nog steeds in veel protestantse kerken gebruikt. En de zeventiende- eeuwse Statenvertaling geniet in som mige orthodoxe kringen nog altijd de voorkeur. Rooseveltstraat 82 Postadres Postbus 54, 230Ó AB Leiden abonneeservice Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voornabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-5128030 directie B. M. Essenberg, G. P Arnold (adjunct), J. Kiel (adjunct) hoofdredactie J.G. Majoor, F. Nypels, H. G. van der Post (adjunct) public relations W. H. C. m. Steverink 071-5356356 ombudsman R.D.Paauw 071-5356215 Tel. dag. 9.30 -11.30 uur of per post. LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) kantoor 071-5356356 Redactie: 0?'pon Hoofdredactie: 07IL 1 advertenties <vdm Maandag t/m vrijdag van 8 30 tot lïur8e 07ip als rubrieksadvertenties^,,- ir Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot li,nrfj 071. abonnementen lenst bij vooruitbetaling: 0 op. per maand (acceptgiro) Bnise per kwartaal (acceptgiro) jntoc per jaar (acceptgiro) L Abonnees die ons een machtiging? ken tot het automatisch afschrijvder k abonnementsgeld, ontvangen /lelem per betaling. D0Dt verzending per post- per kwartaal (nl) f leidsch dagblad op cassettlp1 'c Voor mensen die moeilijk lezen, sleflnge hebbeh of blind zijn (of een anderfa|-e|-] dicap hebben), is een samenvatting,.,.., regionale nieuws uit het Leidsch redactie G.J. Visser, chefredactie nieuwsdienst/kunst J.M. Jacobs, chef red. Groot Leiden geluidscassette beschikbaar. Voor if A.J.B.M. Brandenburg, chef eindredactie regio 0486-486486 (Centrum voor Gesptf F. Blok, chef eindredactie algemeen W.F Wegman, chef red. Duin- en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie J. Preenen, chef binnen-, buitenland, eco INTERNET: http \i. tref.nl/9010/html/thuis Auteursrechten voorbehoudt |J ■Dagbladuitgeverij Damiatc, E MAIL LeidschdfHEt» N H U I bsup ONGEVALLENDIENST Academisch Ziekenhuis: vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 e'7CD- woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00; Diaconessenhuis: maandag t/m vriji"R. tot 17.00; St. Elisabeth Ziekenhuis: dagelijks. ncy l BEZOEKUREN bh DIACONESSENHUIS (tel. 071-5178178): dagelijks 14.30-15.15 uuren 19.00-19.45 uur. bolle Kraam- en zwangerenafdeling: buiten de gewone bezoektijden, voorf-jp c- bovendien van 10.30-11.15uuren van 19.45-21.00uur Special Care Unit: 10.30-11.00 uur, 15.00 - 15.30 uur en 19.00-19.30 ufaer! overleg met de dienstdoende verpleegkundige !'en a Kinderafdeling: 10.30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoende verplkiwe dige. Jongerenafdeling: 14.30—15.15 uuren 19.00-19.45 uur. RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-5454545): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, klassi daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Kraamafdeling: 14.30-15.30 uuren 18.30-19.30 uur (voor vaders tot 211 Kinderafdeling: 14.30-19.00 uur (voor ouders de gehele dag). Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive 18.30-19.00 uur. Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 0172-463131): dagelijks 14.00-15.00 uur daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Geen spoedeisende hulp meer mogelijk ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-5269111): alle patiënten (behalve kinderen) 14.15-15.00 Sld va 18.30-19.30 uur. Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19.00 uur, 19.00-20.00 u Partners/echtgenoten met kinderen. i Voor zwangeren: zaterdag en zondag van 10.00 tot 11.00 uur, uitsluit^ a partners/echtgenoten en eigen kinderen. C pit Kinderafdelingen: voor ouders van opgenomen kinderen is er een ritdire zoek mogelijkheid in overleg met de hoofdverpleegkundige. vs vc Voor andere bezoekers gelden de volgende tijden: keel-, neus- en oorll de en neurologie: 14.15-15.00 uur en 18.30-19.30 uur; oogheelkunde f kunde 14.15-15.00 uur en 18.30-19.00 uur. |ra z Kinderkliniek: zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen: 15.15-1'Pent< babyzaal en boxenafdeling: volgens afspraak. b^h (IC): 14.00-14.30 1 2e f o F Dij )rkru 8.30-19.30 uur, klasieen tl van iheti -te Notaris R. Meiners: „Niet elke zaak is hetzelfde. FOTO HIELCO KUIPERS

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 14