JEIDEN Bouw flat Waardeiland nog onzeker Haalbaar' plan voor renovatie Luifelbaan 'Dat is nog eens leuk leren' Protest tegen 'puist' op Hooglandsekerkgracht 24 uur per dag! Stadsbank Leiden Verbazing over zyvembacl aan de Vijf Meiplaan leiden hans koenekoop en marcel smeets I Verbazing, opluchting en af schuw. De bewoners van het j Vijf Meiplein en het Bevrij- I dingsplein tonen bijna alle menselijke emoties na het zien 1 van de plannen van de ge- meente Leiden, projectontwik-. keiaar ABN/AMRO en de win- j keliersvereniging van winkel centrum De Luifelbaan. Het meest opvallende on- i derdeel van het renovatieplan I is het grote waterbassin aan de 1 Vijf Meilaan, of in de spraak verwarring het 'Vijf Meiplaan' genoemd, ,,'s Zomers zwem- j men en 's winters schaatsen", zegt een praktisch ingestelde bewoner bij het zien van de j maquette. Wat nu de toege- I voegde waarde is voor het 'winkelplezier', blijft hem on duidelijk. De vertwijfeling I maakt plaats voor verbazing. als hij van de architect hoort dat er onder het 'zwembad' een parkeergarage voor zo n 1 280 auto's is gepland. Vol afschuw reageren de omwonenden op de twee to renflats die op het Bevrijdings plein zullen worden gebouwd. Op het schaalmodel steken onopvallend twee stukjes hout omhoog in de buurt van wat iedereen herkent als 'de flat van Albert Heijn'. Dat de stompjes twee flats verbeel den, komt als een donderslag bij heldere hemel. ,,Wil je een nieuw winkel centrum, dan krijg je twee to rens", zegt een teleurgestelde mevrouw. Zij woont al dertig jaar aan het Bevrijdingsplein en hoopte op een fraaier uit zicht. De bedenkers van de plannen benadrukken snel dat de plannen nog maar 'ideeën' zijn, waarmee nog van alles kan gebeuren. Dat er tachtig woningen bij komen, staat wel vast. Ondanks de nog 'onduidelij ke invulling van de details' re ageren de meeste omwonen den opgelucht op de nieuwe plannen. Hoewel het nog ze ker tot 1998 zal duren voordat de eerste schop de grond in gaat, staat voor de meeste be langstellenden wel vast dat er nu eindelijk iets gaat gebeu ren. js jacobs, 071 -5356414. plv -chef rudolf kleun, 071-5356429 eindelijk een 'haalbaar' oor renovatie van winkel- im De Luifelbaan. Ge- e Leiden, projectontwik- ABN/AMRO en de win- ivereniging zijn het eens ien nieuw miljoenen gul- kostend plan, waarin de van twee flats van tien 2n de aanleg van een par irage met waterdak de op- dste kenmerken zijn. en de welstandscommis- in nog roet in het eten i omdat die het plan nog beoordelen. Met klem is )k tegen de bewoners van fleiplein en Bevrijdings gezegd. Zij kregen gister- l alvast een presentatie le nieuwste plannen. Als meezit, kan in 1998 wor- iegonnen met de renova- welstandscommissie is le plannenmakers van De baan een geduchte tegen- er gebleken. Het eerste leuze renovatieplan, dat 1 nber 1994 werd gepresen- werd door de commissie lïn van tafel geveegd om- let te veel ronde en ovalen (vormen bevatte. Recht en j moest het karakter van fcifelbaan zijn, net als de ving in Leiden Zuid-West. |ma kwam het renovatie- een soort flipperkast te- i Het kaatste maandenlang jen weer tussen projectont- llaar, architect, gemeente clstandscommissie. Nadat AMRO dit voorjaar plotse- keer op de proppen was pen met het eerste afge- pn plan, greep wethouder Jlij van ruimtelijke orde- in. Hij is persoonlijk de 'orming gaan coördineren it heeft uiteindelijk in het 'en gepresenteerde nieuwe /atieplan geresulteerd. povatie van De Luifelbaan dig omdat het sterk verou- i winkelcentrum lijdt aan 'einig aantrekkingskracht. Jeliers klagen in toenemen- nate over omzetdalingen, nieuwe plan bevat als be- ijkste oude element de ver ing van de houten luifel een nieuwe transparante, lidelijk is nog of dat er een (las of kunststof wordt, rest van de verbouwingen jernieuwingen zijn vooral ht op een attractievere uit- ng van De Luifelbaan. Nu de bezoeker vanaf de Vijf troles in Leiden en Voorschoten tEGio De politie geeft gisteren op verschillende plaatsen en en Voorschoten snelheidscontroles gehouden: op de aal de Ruytersingel, Veurseweg, Voorschoterweg en Burg- laan. Van de in totaal 1418 gecontroleerde auto's reden er nel. De hoogst gemeten snelheid op een plaats waar 50 ki- •r per uur mag worden gereden was 81 kilometer per uur. kertijd constateerde de politie in Voorschoten dat er één mand het rode licht negeerde en een andere bestuurder orgetrokken streep overschreed. Verder werden snorfiet- ïegenomen voor technisch onderzoek. ihof hoogleraar farmacologie j De 44-jarige dr. M. Danhof is benoemd tot hoogleraar :ologie aan de Leidse Rijksuniversiteit. Sinds 1984 is hij sitair hoofddocent aan het Centrum voor Bio-Farmaceuti- ifetenschappen. Voor zijn wetenschappelijk werk ontving g jaar geleden de Organon Prijs voor Farmacologie. Bij de •siteit wordt Danhof hoofd van de sectie farmacologie van iderzoekschool Leiden/Amsterdam center for drug re- voersraad zoekt reizigers Gemeenten, vervoersmaatschappijen en belangenorga- »s van voetgangers, fietsers en gebruikers van het open- ervoer hebben al zitting in de Openbaar Vervoer Raad. De oekt nu nog bus- en treinreizigers uit Leiden, Leiderdorp, geest en Voorschoten die in dat gezelschap drie a vier keer ar willen praten over plannen voor het openbaar vervoer, gstellenden kunnen zich tot 12 juli aanmelden bij de afde- ïrkeer van de gemeente Leiden. go 1896 Donderdag 2 Juli lagnamiddag ontdekte de controleur van politie dat uit het n door de ramen van het pand op den Ouden Rijn hoek landsche Kerkgracht rook kwam. In de veronderstelling dat ind was, werd er herhaaldelijk gebeld en geklopt, zonder r antwoord te krijgen, waarop onmiddellijk de deur werd •apt. Toen bleek het, dat de bewoners, een man en twee iren, wél thuis waren en zich bezig hielden met het uitbran- ran eene bedstede, om de daarin aanwezige ongenoode i uit te roeien, in welk werk zij zich alzoo liefst niet ge il schenen te zien. VIO 1971 vrijdag 2 juli i volgend jaar zal er een begin worden gemaakt met de van het verpleegtehuis "De Wijckerslooth", 110 bedden, t bejaardencentrum "Rustenborch", bestaande uit een ver- agstehuis voor 141 bejaarden en 34 flatwoningen voor be- e echtparen. Tevens zal een apart gebouw worden opge- en voor de huisvesting van 60 verpleegsters en leerling-ver- pters. Het complex komt aan de Rhijngeesterstraatweg in tgeest bij de rk-kerk en tegenover het bos van Wijcker- I. Rechter beslist vrijdag over vergunning Of komende vrijdag de eerste heipalen voor 37 apparte menten op het Leidse Waardeiland de grond ingaan, is nog niet zeker. Op die ochtend doet de rechtbank in Den Haag namelijk uitspraak in een spoedzaak, die de Vereni ging Waardeiland, een bewonersvereniging, gisteren aanspande tegen de bouwvergunning die de gemeente verleende aan projectontwikkelaar Waardeiland BV. persbureau cerberus De omwonenden zijn tegen de komst van het wooncomplex, omdat ze de bouwstijl niet vin den passen in de wijk, die voor namelijk laagbouw bevat. Daar naast vrezen ze een tekort aan parkeerplaatsen op het eiland en zijn ze bang dat de bewoners van de 37 appartementen hun steentje zullen bijdragen aan de ochtendfile naar de Hoge Rijn dijk. De enige uitrit van het ei land naar de Rijndijk is ook nu al 's morgens verstopt. Maar hun grootste bezwaren betreffen de geplande bouw hoogte van het complex. Op grond van het bestemmings plan mag tot maximaal twaalf meter hoogte gebouwd worden. De gemeente heeft de mogelijk heid tien procent meer toe te staan en deed dat in dit geval ook. Bij het verlenen van de bouwvergunning vorig jaar bleek echter dat het gebouw niet de maximale 13 meter twintig mat, maar vijftig centi meter meer. Daarop maakten de omwonenden bezwaar bij de gemeente, een procedure die ze wonnen. Op 1 maart lag er een nieuwe vergunning voor Waardeiland BV voor een aan gepast bouwplan. De verbazing bij de omwo nenden was groot toen bleek dat het gebouw geen centimeter lager zou worden, maar dit keer wel in het bestemmingsplan paste. De inventieve architect had de ingang, het punt waar van af de hoogte van het ge bouw gemeten dient te worden, vijftig centimeter opgehoogd. Als toegangsweg dient een pad, dat licht hellend naar de deur voert. Een truc, zeiden de omwo nenden en gemeentewoord voerder L. Lamers kon dat giste ren niet echt tegenspreken. De gemeente werd door rechter H. Ollermann stevig ondervraagd over fouten bij de inspraak- en bezwaarprocedure. Zo is tijdens de procedure door de gemeente niet duidelijk een afweging van belangen kenbaar gemaakt. Of die fouten reden vormen om de bouw op te schorten blijkt vrij dag bij de uitspraak. Enthousiast werd er gistermorgen door de leerlingen van 't Klankbord 'gevist' in de sloot langs de Dijkhoflaan in de Stevenshof. FOTO HENK BOUWMAN leiden kees van kuilenburg „Ingrid wat is dit?" Buurtwerkster Ingrid Steegman kijkt belangstellend naar de be wegingen in het glazen bakje, maar moet het antwoord schuldig blijven. Biologe Ma rian Kathmann merkt op dat het een staaf- wants moet zijn. „Die ben ik in de Meren- wijk nog niet tegengekomen. Dat is een leu ke vangst", zegt ze tegen de leerlingen van de christelijke basisschool 't Klankbord uit de Leidse Stevenshof. De jongens en meisjes waren gistermor gen aan het 'vissen' in de sloot langs de Dijkhoflaan. Zij doen onderzoek naar de kwaliteit van het water in hun wijk. Het project is op poten gezet door de kinder wijkraad, die is samengesteld uit leerlingen van de vier basisscholen in de Stevenshof en wordt begeleid door buurtwerkster In grid Steegman. Marian Kathmann - een biologe die op de Kinderboerderij in de Me- renwijk werkt - leidt het project. Het was de tweede keer dit jaar dat de leerlingen van de hoogste groepen van 't Klankbord actief waren bij de sloot. Destijds was dat tijdens een grote schoonmaakactie in de wijk. „Toen hebben we er fietsen, kerstbomen en dergelijke uitgevist", vertelt Tonnie Schimmel. „Wat we nu doen is heel wat anders. Dat is tenminste leuk leren." Enthousiast hanteren de jongens en mei den de schepnetten. Al vinden de meisjes die bloedzuigers toch wel eng. Vooral als een van die beestjes zich heeft vastgezet op een jong visje is dat wel erg zielig. „Zo gaat dat in de natuur", legt Marian uit terwijl ze probeert de bloedzuiger van het visje los te maken. Anderen proberen aan de hand van de voorbeelden die ze van Marian Kathmann hebben gekregen de slakken, mossels, lar ven en kevers te onderscheiden. Dat geeft veel stof tot discussie. „Dat lijkt wel een li- belle", zegt Ania Weiss plotseling enthou siast. „Die moet nog een keer het jasje wis selen en kan dan vliegen", vertelt Marian. Anderen hebben meer belangstelling voor een heel klein visje. „Wordt dat een snoek of een karper juf?" Is de vraag aan Marian van Jelmer van Zuuk die kennelijk in zijn vrije tijd de hengel hanteert. Marian moet echter het antwoord schuldig blijven. „Kijk eens Marian. Hier heb ik een kikkervisje", roept Alexander Cacoyannis. Behalve wat er zwemt en krioelt in het water wordt ook bekeken hoe het met de planten staat en moeten de leerlingen aan de hand van vragen vaststellen hoe hun al gemene indruk van het water is. „Op die manier krijg je een goed beeld", zegt Mari an Kathmann. „Als je een rapport laat ma ken door een onderzoeksbureau ben je 500 gulden kwijt en die kinderen doen het gra tis. Bovendien steken ze nog veel op ook." Het is de bedoeling dat ook de komende weken het onderzoek door gaat. Gisteren al werd het Marian Kathmann duidelijk dat er redelijk veel soorten diertjes in de sloot voorkomen. Ook wat betreft plantjes is het niet slecht. „Maar in de zomer kan er zuur stofgebrek optreden. Dan pakt het eindre sultaat anders uit. Vandaar dat pas in okto ber het uiteindelijke resultaat wordt be kendgemaakt. litect introduceert parkeergarage met waterdak leiden aap rietveld F.en formidabele broodtrom mel met ronde muizengaten is het, dertig vierkante meter aluminium met jolige patrijs poorten. O. Roefs, bewoner en galeriehouder aan de Hoog landsekerkgracht, windt er geen doekjes om dat hij de dakopbouw, die op het pand Hooglandsekerkgracht 1 dreigt te komen foeilelijk vindt. Hij heeft als enige bezwaar aange tekend. Maar Roefs is ervan overtuigd dat de gemeente veel meer protesten had ge kregen, als zij niet de bewo ners op het verkeerde been had gezet. Dat Leiden akkoord gaat met de bouw van die 'quasi- moderne puist' op de 'meest authentieke zestiende-eeuwse gracht' van Leiden, vindt Roefs belachelijk. Zeker nu onlangs voor veel geld de Oude Rijn opnieuw is ingericht en gestof feerd met Anton Pieck-achtige straatlantaarns om het histori sche karakter te benadrukken. Het pand waar de verdieping op komt ligt op de hoek van de Hooglandsekerkgracht en de Oude Rijn. Roefs klaagt dat hij - en met hem de andere bewoners van de gracht en de Oude Rijn - door de formulering in de ge meenteadvertentie op het ver keerde been is gezet. In die advertentie was slechts sprake van een 'verbouwing' van het pand op nummer 1. En voor een aluminium opbouw van 2,90 meter hoog is dat een wel erg bedrieglijke aanduiding, vindt Roefs. Door de term 'verbouwing' in de advertentie werd in elk 1 geval niet duidelijk dat er op j het platte dak van het pakhuis een complete verdieping zou i komen. „Die term gebruiken ze doorgaans voor inpandige verbouwingen", weet Roefs. 1 Volgens de galeriehouder i heeft Leiden gesold met zijn I wettelijke informatieplicht en zo 'de geest van die wet en J waarschijnlijk ook de letter' 1 geweld aangedaan. Roefs kwam alleen achter de werkelijke bedoeling met het pand door een onschuldig ge- sprekje met een bouwvakker die al in het pakhuis bezig was. Het was toen eigenlijk al te laat voor een bezwaar schrift, maar de gemeente streek met de hand over het hart en beloofde het protest op de normale wijze te behan- I delen. Roefs vindt echter dat Lei den de hele procedure voor het verlenen van de bouwver- gunning maar opnieuw moet beginnen. En dan zal blijken dat er in de buurt heel wat meer bezwaren tegen de 'ver- bouwing' bestaan, daar is hij i van overtuigd. Tien mensen j hebben al hun handtekening gezet onder een adhesiebetui- j ging- De kiosken die er nu staan, worden gesloopt. Drie recht hoekige kioskrijtjes komen er voor terug ietsje dichter op win kelgalerij, zodat aan beide zijdes winkels blijven. Tussen de kios ken blijft ruimte voor pleintjes met terrasjes en bankjes. Aan. het einde bij de Rooseveltstraat mag De Luifelbaan niet opeens ophouden. Daar zou een kleine supermarkt moeten komen als publiekstrekker. Een nieuwe rij kiosken tussen het Gezond heidscentrum en de Mont- gomerystraat moet de schakel van winkels tussen beide plei nen worden. Het autoverkeer mag niet lan ger een hinderlijke barrière voor overstekende voetgangers zijn op de Montgomerystraat. Alleen de bussen worden nog toegela ten op het korte stukje naar de Vijf Meilaan. Voor de ontslui ting van de woonwijk achter De Luifelbaan kan de Kuipers-Riet- bergstraat dienen of een nieuw aan te leggen weg achterlangs het Bevrijdingsplein. Een drietal honingraat kios ken moet van het Bevrijdings plein verdwijnen om het plein een meer open karakter te ge ven. Twee staan er nu al leeg, de derde is een snackbar die mo gelijk wel wil verhuizen. Boven de Etos en ernaast zullen twee flats van tien hoog verrijzen. Onder de appartementen is ruimte voor nieuwe winkels en daaronder moet een parkeerga rage voor de bewoners komen. Ten slotte zal de Albert Heijn mogen uitbreiden richting Churchilllaan. Door deze herin richting wordt het Bevrijdings plein overzichtelijker en kan het winkelend publiek een echte ronde langs de etalages maken. Varianten in hoogtes van de flats zijn denkbaar, maar AB N/AMRO houdt wel vast aan de bouw van 80 appartementen. De opbrengst van de verkoop van die appartementen vormt de financiële basis voor het du re renovatieplan. 071 - 514 71 41 U krijgt niet alleen maar een deskundig goed Breestraat 24, Leiden, Tel. 071 - 516 77 77 Bel of kom langs voor meer informatie.. Als alles meezit kan al in 1998 worden begonnen met de renovatie van winkelcentrum De Luifelbaan. FOTO HENK BOUWMAN Meilaan tegen achterkanten van kiosken aan, splijt een drukke verkeersader (Montgomery straat) het winkelcentrum in tweeën en heeft het Bevrijdings plein nauwelijks allure. Voor een betere uitstraling van het Vijf Meiplein heeft de architect een noviteit voor Lei den bedacht. Op de plaats van de huidige parkeerstroken zal een halfverdiepte parkeergarage worden aangelegd. Het dak, dat zo'n meter boven het maaiveld uitsteekt, wordt een waterbas sin. De weekmarkt op dinsdag zal moeten verhuizen naar het Bevrijdingsplein. Jazeker, de Stadsbank.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 9