Poppodia kunnen niet zonder hulp Het leven als voorportaal van de dood Rocklegende Patti Smith terug met requiem Cultuur&Kunst Alle etsen Van Ostade onder de hamer Jeugdtheaterschool in Leidse schouwburg ■4 WOENSDAG 19 JUNI 1996 Elf bands op festival 'Noordstok' noordwijkNoordwijk heeft een nieuw festival. Deze week is de voorverkoop begonnen van 'Noordstok 96', een popfestijn dat zaterdag 13 juli wordt gehouden op het weiland achter het be drijfsterrein van BeukTouringscars. Elf regionale bands staan op het programma. Om twaalf uur opent Purelace het festival. Daarna treden achtereenvolgens op: Panic in Detroit, Beer, The Titfaces, Pink Moon, Maximum Overdrive, Raw Deal, Ectoplas- ma, White Niggaz from Hollywood, Jump Around en Yo Mama. Daarnaast zijn theatervoorstellingen te zien van het 'Theater van de Verloren Tijd'. Hollandia krijgt Van Dalsumprijs Amsterdam De Albert van Dalsumprijs voor het toneelseizoen 1995/1996 gaat naar theatergroep Hollandia voor de voorstelling Fenicische Vrouwen. Aan de prijs van het Amsterdamse Fonds voor de Kunst is een bedrag van 15.000 gulden verbonden. De prijs wordt samen met de andere prijzen van het fonds op 25 ok tober uitgereikt in het Amsterdamse Paradiso. De aanmoedi gingsprijs toneel, groot 7500 gulden, gaat naar O'Mamarée, Rijs- theater voor de voorstelling Toerandoo. De aanmoedigingsprijs mimografie is toegekend aan Maartje de Vos de Wael en Magne van den Berg voor hun productie Man Vrouw. Het stoffelijk lichaam en ander vlees in Museum voor Moderne Kunst Arnhem De tentoonstelling 'Zaad der Middeleeuwen' in het Arnhemse Museum voor Moderne Kunst is geen appe tijtelijke ervaring voor vegetariërs. Tenzij die het niet onoverkomeiijk vinden oog in oog te staan met een overrompelende hoeveelheid vlees, van zowel menselij ke als dierlijke origine. Dat vlees, nog warm of al afge koeld, wordt de bezoeker voorgeschoteld op ruim twin tig kleurenfoto's van Diana Blok en Cornelie Tollens. De foto's werden gemaakt naar aanleiding van de ver schijning van het zestiende Jaarboek voor Vrouwenge schiedenis, dat dit jaar geheel in het teken van de Mid deleeuwen staat. De opdracht luidde de voorstelling van het stoffelijk lichaam in de Middeleeuwen in ge dachten te houden. In 'Zaad der Middeleeuwen' worden vrouwen niet als willoze toonbeelden van lijdzaamheid en opoffering ge schetst, maar wordt een visie gepresenteerd die meer aansluit bij dat van moderne feministen en aanhang sters van new age-achtige stromingen. Daarin ligt de nadruk op de meer mystieke, (pro)creatieve kanten van het vrouwelijke, die zowel wortelen in het goddelijke als in het aardse. Diana Blok, die zich liet inspireren door teksten van mystici, werkt die visie op een meer ingetogen wijze uit. De lichamen van haar modellen zijn als landschappen, met rimpels, plooien en andere tekenenen van lijfelijk verval. In één geval gebeurt dat zelfs letterlijk: de huid van een lichaam, die dezelfde textuur heeft als een ge ribbelde zandbank bij eb. Twee portretten van Bloks moeder, waarin niet de afschrikwekkende kanten van ouderdom, verval en dood centraal staan, maar juist es thetiek ervan, getooid met parels en brokaat. Eenzelfde benadering zien we bij een foto van een zittende vrouw die bij eerste beschouwing niet afwijkt van het gemid delde naakt. Een tweede blik leert ons dat haar rechter been onder de knie eindigt in een stomp: schoonheid en verminking gaan samen. Tegenover de ingetogenheid van Blok staat de campy esthetiek van Tollens. Hier geen ascese: Tollens' objec ten doen mee aan een vrolijke en tevens gruwelijke maskerade. Van een erotische lading is geen sprake, wel van onomwonden seksualiteit, de schaamte ver voorbij. Het leven als voorportaal van de dood, maar dan wel gepresenteerd als een losgeslagen bende. Een mollig varkenspootje, als een te zwaar opgedirkte vrouw, tamelijk glossy gefotografeerd. Hoerig rood ge lakte nagels aan de poten van een kip. Rood vlees, ge plooid op een wijze die onmiskenbaar een vulva voor stelt in opperste staat van opwinding, met een rode roos als clitoris. Nog meer vlees, geschikt als een bloem, met een roos als bloemhart. Zelfs de meest overtuigde carnivoor loopt de kans dat het hem even te veel wordt bij de aanblik van deze slagerij. 'Zaad der Middeleeuwen', foto's van Cornelie Tollens en Diana Blok tot 5 augustus in het Museum voor Moderne Kunst Arnhem, Utrechtseweg, Arnhem. Open: dinsdag t/m zaterdag van 10 tot 17 uur, zondag van 11 tot 17 uur. Bestuur Brabants Orkest stapt op eindhoven «anp Het bestuur van het Brabants Orkest heeft besloten op te stappen. De leden hebben gis teravond hun functie ter be schikking gesteld nadat eerder de ondernemingsraad en de ar tistieke commissie het vertrou wen in het bestuur hadden op gezegd. De overeenkomst met interim-directeur A. Sytsma is beëindigd. Eerder deze maand ontstond bij het orkest een knallende ruzie na de benoe ming van Jaap van Zweden tot vaste gastdirigent. Chefdirigent Mare Soustrot diende onmid dellijk zijn ontslag in. Hij kwam daarop terug op aandringen van de orkestleden en omdat Van Zweden bereid was een aantal taken te laten vallen. Geloofwaardig toneel door 'Utrecht' recensie susanne lammers Presentatie '96 Voorstelling: Onbe- welijk door de Acteurs- Al te veel nieuws in een keer een mens niet verwerken, s dus niet onverstandig om een aantal dingen maar zo ge- i mogelijk te houden, zoals de eindexamenkandidaten van de Utrechtse toneelschool de in hun presentatie. Ze ko- /oor een Franse society-ko- medie uit de achttiende eeuw %an Marivaux over een aan la ger wal geraakte edelman die de 'zakelijk leider' wordt van een fjjonge en rijke weduwe waar hij °|al een poosje verliefd op is. De rentmeester en de dame zullen elkaar natuurlijk krijgen, ondanks tegenwerking en mis verstanden. Maar hoelang we- ze de schijn op te houden? Wanneer bekennen ze elkaar e speelden, en mag de wer- l8s kelijkheid binnen komen? 'Utrecht' presenteert zich in dit stuk als een groep geloof waardige jonge acteurs, die on derhoudend een avond kunnen vullen. 'Onbetrouwbaar Ver trouwelijk', de naam slaat op de confidenties waar het stuk op drijft, krijgt in de regie van Dirk Opstaele een ironisch accent. Marivaux' komedie wordt strak snel gespeeld. Men streeft naar naturel; de gebaren d zijn groot, op het mimische af, de spelers bewegen vaak spie gelbeeldig of synchroon. De tekst, overdadig gelardeerd met ,rrJe kokette Franse zinnetjes, wordt alle mogelijke toonaarden en sterktes gesproken, het toneel matige van Marivaux' stuk, dat ers draait om het zo lang mogelijk in stand houden van de illusie, wordt van alle kanten benadrukt. Het resultaat is lief devol, doordacht en laat de am- :i bachtelijke kwaliteiten van de acteurs mooi naar voren ko men. Utrecht speelt gestyleerd levendig, en de pret straalt n af. Grootschalig onderzoek naar Nederlandse clubpodia De Nederlandse poppodia moeten ook alternatieve mu- ziekaktiviteiten organiseren om te kunnen blijven be staan. De podia moeten verder professionaliseren en de accommodaties verbeteren, zo staat verder in een van daag gepresenteerde nota die in opdracht van de Vereni ging Nederlandse Poppodia werd opgesteld. Toch blijven de podia afhankelijk van hulp van de overheid, in de vorm van subsidies. den haag gpd Het onderzoeksrapport getiteld 'Van uitschot naar boegbeeld' is de eerste analyse van de vader landse poppodia. Vastgesteld is dat sinds het begin van de jaren zeventig de situatie rond de clubpodia eerder beter dan slechter is geworden. De 'donkere rockbolwerken' van weleer zijn inmiddels minder afhankelijk van vrijwilligers en beter gehuisvest. Ze trekken een breder publiek en werken on derling meer samen. Nog altijd is bijna driekwart van hun inkomsten afkomstig van horeca en recettes. De rest komt als gemeentelijke subsidie binnen. Dat moet zo blijven, staat in het rapport. Als de po dia volledig afhankelijk worden van eigen inkomsten komt de eigenheid in het gedrang en vervaagt het onderscheid met de commerciële podia. Als voorbeeld hoe het moet, wordt het relatief jonge Rotter damse podium Nighttown op gevoerd waar een grote ver scheidenheid aan (muzikale) activiteiten wordt georgani seerd: naast de dance-avonden worden alternatieve avonden - pop in combinatie met video en schilderkunst - en evene menten in samenwerking met externe organisaties (vaak van etnische minderheden) gehou den. Een dergelijke aanpak wordt voorzichtig aanbevolen, omdat het aanbod aan popbands uit binnen- en buitenland al enige tijd terugloopt, onder meer door de de toename van het aantal festivals in Nederland. Een alternatief programma moet echter ook niet te ver doorschieten omdat de podia dan hun functie kwijtraken, staat in de nota die vanmiddag in Paradiso is gepresenteerd. en» Medewerkers van het Nationaal Natuurhistorisch Museum (NNM) in Leiden puzzelen met de botten van een Camarasauarus. Het mu- m heeft het complete skelet van dit 18 meter lange reptiel vorig jaar aangekocht. Het skelet bevindt zich thans in attractiepark Duinrell in Wassenaar, waar het de hoofdrol speelt in een educatieve mediashow. foto Folklore-festival brunssum anp Zestig landen nemen deel aan het internationale folklorefesti- val dat vanaf 12 juli in het Lim burgse Brunssum wordt gehou den. Mr. Pieter van Vollenhoven verricht die dag de officiële ope ning van de Wereld Folkloriada. Bij het tien dagen durende festival zijn ongeveer 1300 deel- jrs betrokken. Folkloristi sche dansgroepen, dichters, schrijvers, verhalenvertellers, volkskunstenaars, handwerk]ie- en traditionele muziekge zelschappen tonen dagelijks hun kunsten aan de 175.000 be zoekers die worden verwacht. Jeugdorkesten in Leidse Hout In totaal 130 musici van de Jeugd Symphonie-orkesten Oegstgeest doen mee aan een gratis openluchtconcert dat vrij dag 21 juni wordt gegeven in het Leidse-Houttheater. Diri gent is Johan Top. Het eerste deel van het concert, dat begint om 20.00 uur, treedt Speelgroep I (jongste categorie) op met een scala aan arrangementen. Hier na volgen Speelgroep II (tot 12 jaar) en het Juniorenorkest (11 tot 16 jaar). Zij brengen Pomp and Circumstance (Elgar), Sym- phonie Pathetique (Tsjaikowsky) en From the New World (Dvorak) ten gehore. Na de pauze is het Seniorenorkest (vanaf 16 jaar) aan de beurt. Dit vertolkt een s y6mfonie van Schubert, de ouverture de Bar bier van Sevilla (Rossini) en de ouverture II Turco in Italia (Ros sini). Het blazersensemble van het Jeugdsymfonie-orkest Oegstgeest treedt verder op on der leiding van Peter le Feber. Het Leidse-Houttheater bevindt zich in de noordwesthoek van de Leidse Hout. Bezoekers van het concert dienen eigen zit- meubilair mee te nemen. Van Oorschot: veertig reacties voor handhaven spelling amsterdam Uitgever .Wouter van Oorschot heeft ruim veertig reacties ont vangen op zijn oproep de huidi ge spelling van het Nederlands voorlopig te handhaven. De meeste literaire uitgevers kijken de kat uit de boom, zegt de uit gever. Hij kreeg reacties van collega's, vertalers en schrijvers. Voor zover hem bekend, is zijn initiatief met „warme sympa thie" ontvangen. Van een boy cot van de nieuwe spelling wil hij niet spreken. De nieuwe spelling van de Taalunie gaat op 1 augustus officieel in. londen anpvijftig etsen. Vorig jaar werden bij Christie's Am sterdam 47 van zijn etsplaten geveild, die met twee miljoen gulden ruim drie keer zoveel op brachten als vooraf was geraamd. De geschatte opbrengst van de etsen varieert van 400-600 pond (1040-1560 gulden) tot 8000-12.000 pond (21.00-31000 gulden) per stuk. Een Europese particuliere verzamelaar, die de collectie had gekocht van de Belg Eugène Rouir, een vermaarde kenner van grafiek, brengt de et sen op de markt. Rouir kocht zijn eerste ets van Van Ostade in 1950 en heeft er vijftien jaar aan besteed om de andere 49 in bezit te krijgen. Het complete oeuvre aan etsen van de Haarlemse schilder Adriaen van Ostade (1610-1685) wordt op 27 juni geveild bij Christie's in Londen. De vijftig etsen geven een aantal taferelen weer uit het zeventiende-eeuwse Holland, zoals mensen die drinken en dansen, rondtrekkende muzikan ten, kwakzalvers buiten een herberg, een schoen lapper in zijn werkplaatsje en een bakker die op zijn hoorn blaast. Van Ostade, leerling van Frans Hals en leer meester van Jan Steen, maakte ongeveer acht honderd schilderijen, talrijke pentekeningen en Nieuwe cd en eenmalig concert in Nederland ■■HHHM/i de ontroerende, hilarische of confronterende voorvallen tij dens de vlucht. De voorstelling is geschreven door Liesbeth Huiberts en Kees van Leeuwen. Met de synopsis voor 'Op de vlucht' won de Jeugdtheater- school Leiden e.o. de eerste prijs in een door de Randstad provincies uitgeschreven wed strijd. 'Op de vlucht' wordt ge speeld door de leerlingen van het tweede jaar opleidingsklas- De voorstelling is geschikt voor alle leeftijden. Kaarten voor 'Op de Vlucht' kunnen worden be steld bij de Leidse Schouwburg (tel. 071-5131943 of 071- 5131944). De toegang bedraagt f 17,50 (2e rang/CJP/PAS 65 f 15,00). De aanvang van de voor stelling op 21 en 22 juni is 20.15 De eerste kennismaking van het Nederlandse publiek met Patti Smith was een bijna fatale. Een verslaggever van muziekkrant Oor vergeleek haar stem met die van Melanie. Een groter denkbaar verschil tussen twee zangeressen is nauwelijks mo gelijk. Wie toch de moeite nam haar debuutplaat 'Horses' (eind 1975) te beluisteren, wist na de eerste zin van het openings nummer 'Gloria' genoeg: 'Jesus died for somebody's sins, but not mine'. Na acht jaar verplet terende stilte en na een periode van bijna onmenselijk groot verdriet, verscheen onlangs haar zesde album, 'Gone again'. De rock'n'roll-legende is terug. Poëzie Patti Smith, geboren in Chicago en via New Yersey naar New York vertrokken, is als jong meisje al geobsedeerd door poëzie, door het woord en voor al de expressie ervan. Haar ken nismaking met het werk van Bob Dylan en vooral dat van de dichter Arthur Rimbaud is cru ciaal voor de rest van haar leven en vooral voor haar werk. Ze gaat gedichten schrijven, maar zoekt een vorm om die te uiten. Voorlezen alleen is haar te be perkt en ze ronselt muzikanten om haar te begeleiden als ze haar teksten min of meer vol ex pressie zingt. Het eerste tastbare resultaat staat op de elpee 'Horses'. Een plaat waarop met ongekende intensiteit wordt gemusiceerd en vooral gezongen. De stem van Smith kraakt, fluistert, huilt, ijlt, jaagt, sneert en doet in feite alles wat haar ter plekke invalt. Ze klinkt voortdurend als ie mand met een fataal hoge koorts, die nog één keer alles uit haar lichaam haalt wat er in zit. Ongrijpbaar Na zo'n debuut kan een tweede plaat alleen maar tegenvallen. En toch doet 'Radio Ethiopia' (1976) dat niet. Integendeel, de plaat is weer ongrijpbaar mooi. Twee jaar later, In 1978, brengt de derde plaat, 'Easter'haar het verdiende succes. Het samen met Bruce Springsteen geschre ven 'Because the night' wordt een wereldhit. 'Easter' klinkt vooral bevrijdend. Patti Smith wordt steeds meer zangeres dan voordrachtskunstenares en de composities zijn toegankelijker dan ooit. Het is ook een sterk religieuze plaat, compleet met het 'Onze Vader'. Maar Smith zal nooit worden uitgenodigd op de EO- jongerendag, want het religieu ze aspect bestaat vooral uit fas cinatie voor het bovenaardse, het goddelijke, dat ze menig maal aanroept: 'Give me a rea son for living' (uit 'Set me free'). Die reden heeft ze gevonden in de persoon van ex-MC5-gitarist Fred 'Sonic' Smith, voor wie 'Because the night' is geschre ven' en met wie ze even later trouwt. Ook 'Frederic' van de vierde plaat 'Wave' (1979) is voor hem. Een ontroerende plaat van een relatief opgewekt klinkende vrouw. Tijdens een landelijk, terug getrokken leven in Detroit, waarin de Smiths twee kinderen krijgen, verschijnt dan ook zo maar uit het niets negen jaar la ter, in 1988, de plaat 'Dream of life'. Patti Smith heeft daarop nog niets aan zeggingskracht ingeboet. Alleen haar houding ten aanzien van het leven, het bestaan is gewijzigd. Ze is verte derd door haar kinderen, haar man, haar gezinsleven, maar toch ook weer strijdvaardig ('People have the power'). Sober Vervolgens blijft het wederom lang stil. Het landelijke, sobere bestaan kabbelt voort, al blijft ze tussen vier muren bezig met tekst en muziek. De enige be richten over haar die de buiten wereld bereiken, zijn van dra matische aard. Achtereenvol gens sterft haar van jongsaf aan beste vriend, inspirator en foto graaf Robert Mapplethorpe (aids, 1989), haar echtgenoot Fred Smith (hartaanval, 1994) en haar broer Todd Smith (hart aanval, 1994). Het verdriet is groot. En dat verdriet vindt een weg op 'Gone Again', haar zes de album in ruim twintig jaar. De cd is een hommage aan Fred Smith, met wie ze aan de plaat begon, triaar die ze ingrijpend wijzigde na zijn dood. 'Gone again' doet je naden ken over het leven, net zoals 'Horses' dat kon doen. 'Gone again' is het van Patti Smith (die dit jaar 50 wordt) bekende toonbeeld van pure schoon heid, van muziek recht uit het hart, die ook recht naar het hart gaat, zonder omwegen. Of schoon het album een graf schrift is, wordt het nergens pa thetisch of te sentimenteel. Wel beklemmend en aangrijpend, zoals in het onnavolgbaar mooie 'My madrigal', waarin ze bijna huilt om Fred Smith: 'Oh 'till death do us part'. Sommigen van haar muzi kanten van weleer zijn er weer bij: gitarist Lenny Kaye en. drummer Jay Lee Daugherty. Zij zullen haar, met onder meer Tom Verlaine (ex-Television), begeleiden tijdens het eenmali ge concert in Nederland, op 2 augustus in het RAI-congres- Amsterdam. archieffoto cpd

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 9