Onze Top 10 t/an deze week. Groen Links kiest voor 'voetinkomen' {Jsselmeervissers zijn het iens over vangstbeperking Binnenland Op slopershoogte Nieuwsgierigen veroorzaken kettingbotsingen op A13 Moeder riep klanten via 27-mc bakkie op kTopperVfc week PvdA: Extraatje voor minima Staatsen niet in de markt als korpschef Rotterdam KRAS Hs MAANDAG 17 JUNI 1996 Noodlanding in aardappelveld hoogeveenEen tweemotorig vliegtuig heeft gistermiddag kort ft na de start vanaf vliegveld Hoogeveen een noodlanding gemaakt in een aardappelveld in Noordscheschut. De twee pilotes kwa men met de schrik vrij. De 22 parachutisten aan boord sprongen voortijdig uit het toestel. De motorstoring is volgens de lucht- vaartpolitie veroorzaakt door brandstoftekort. Tegen de pilotes wordt proces-verbaal opgemaakt wegens gebrek aan vlucht- voorbereiding. Man rijdt in op fietsend gezin den haag Bij een ongeluk in het Zuid-Hollandse 't Woudt zijn gistermiddag een dode en zes gewonden gevallen. Een 36-jarige Hagenaar verloor door een klapband de controle over het stuur, botste tegen een boom en reed vervolgens in op een fietsend echtpaar met drie kleine kinderen. Een passagier van de auto was op slag dood, de chauffeur raakte licht gewond. De fietsers, een gezin uit Kwintsheul met een tweeling van een jaar en een jongetje van vier, raakten licht gewond. Heroïne in kruipruimte van woning rotterdam Twee broers die in Rotterdam een pand hadden ge kocht, hebben zaterdag tijdens verbouwingswerkzaamheden een 'waardevolle' vondst gedaan. In de kruipruimte onder het huis, dat tot voor kort een drugspand was, vond het tweetal een plastic zak met heroïne, een rekenmachine en een weegschaal tje. De door de broers gewaarschuwde politie besloot vervolgens de woning nog eens goed te onderzoeken. Daarbij werd tussen het al afgevoerde puin een andere plastic zak ontdekt, waarin nog meer heroïne zat. Van Velzen voorzitter EUCD den haag De CDA-Europarlementariër en voormalig partijvoor- tittter Van Velzen is vrijdagavond in Malta tot voorzitter gekozen 'an de Europese Unie van Christen-Democraten (EUCD). Van /elzen volgt de Belgische christendemocraat Martens op. De :UCD is een samenwerkingsorgaan van 47 Europese christen- lemocratische partijen. Bejaarde pakt overvallers mes af totterdamEen 78-jarige Rotterdamse heeft in de nacht van rijdag op zaterdag met haar handtas twee overvallers van zich ifgeslagen. Daarbij pakte ze ook het mes van één van hen af. Toen de overvallers daarop terugkwamen om het mes terug te /ragen, smeet ze dat in hun richting. De twee dropen daarna pas lefinitief af. De vrouw liep door het afpakken van het mes een inijwond aan haar hand op. WJ distantieert zich van Oltmans Amsterdam De journalistenbond NV] distantieert zich van de ieschuldigingen die publicist Willem Oltmans heeft geuit jegens Dud-minister Van der Stoel en procureur-generaal Docters van Leeuwen. Oltmans procedeert tegen de Staat, omdat het minis terie van buitenlandse zaken hem het werken onmogelijk zou hebben gemaakt. Van der Stoel en Docters van Leeuwen werden "ils getuigen opgeroepen. Tijdens het proces beschuldigde Olt- nans Van der Stoel van 'ingestudeerde leugens' en hij noemde Docters van Leeuwen in een interview in Nieuwe Revu 'Gestapo- :hef. iezakte leerling molesteert rector Een 25-jarige man uit Wateringen kon het vrijdag- niddag niet verkroppen dat hij was gezakt voor zijn examen. De leerling, die speciaal onderwijs volgde, weigerde de school te werlaten. Toen hij de rector zag, ontstak hij in woede en vloog t schoolhoofd naar de keel. De man zal poging tot doodslag zware mishandeling ten laste worden gelegd. asse Ijsselmeervissers hebben 11 nder elkaar overeenstemming 1_ preikt over de oprichting van 'ntpn productenorganisatie en ht-fijwillige vangstreductie. Dit. ote^eft bemiddelaar Van Mont- pns, voormalig burgemeester m an Katwijk, zaterdag gezegd. n" laarmee lijkt de dreiging van nt4inister Van Aartsen om de vis- 1 d^ngst onder dwang te beper- 99 xka 11.98 @®©(D 5.98 j*r 1.19 235 1.59 nü 1.99 '500 Gulden per maand voor iedere volwassene Waar D66 eind maart bijna geruisloos afscheid nam van het basisinkomen als basis van de sociale zekerheid, heeft Groen Links dat idee weer omarmd. Met een kleine meer derheid steunde het partijcongres het voorstel van het bestuur voor een 'voetinkomen' van ongeveer 500 gulden per maand. Een sterke lobby voor een volledig basisinkomen van ongeveer 1300 gulden per maand, delfde in Gouda het onderspit. Groen Links is daarmee de enige politieke partij die zich duidelijk uitspreekt voor een basisinkomen. gouda anp-gpd Het voetinkomen, een oud idee van de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid, zou er moeten komen voor iedere vol wassen Nederlander tot 65 jaar. Groen Links wil met de invoe ring de afhankelijkheid van betaalde arbeid verkleinen. Een deel van het inkomen is immers gegarandeerd. Boven dien verdwijnt in de plannen de zogeheten voetoverheveling, het overhevelen van de belas tingvrije som van een niet-wer- kende partner naar de werken de partner. Als de niet-werken- de partner een klein deeltijd baantje neemt, stijgt het netto gezinsinkomen daardoor nu vaak nauwelijks. Tegenover het inkomen van de deeltijdbaan staat dat de werkende partner een grote aftrekpost (de belas tingvrije som van de niet-wer- kende partner) kwijtraakt en dus aanzienlijk minder netto overhoudt. Binnen de partij bestond een sterke lobby voor een volledig basisinkomen van 1300 gulden per maand. Het bestuur wees dat af omdat dat tientallen mil jarden guldens meer kost dan het huidige stelsel. Bovendier^is onduidelijk hoeveel mensen, vooral aan de onderkant van de arbeidsmarkt, werken voor ge zien houden en zich met wat zwart en grijs werk een behoor lijk inkomen gaan Dat kan een bom leggen onder het basisinkomen. Het Groen Links-congres, dat sprak over arbeid en sociale ze kerheid, nam overigens nog een aantal andere, tamelijk ingrij pende voorstellen aan. Zo moet de werkweek naar 32 uur en moet de fiscus mensen met lan gere werkweken zwaarder be lasten. Verder wil Groen Links mensen die werkzaam zijn in zogenoemde Melkertbanen, jeugdgarantiebanen en dergelij ke na twee jaar in aanmerking laten komen voor een hoger sa laris dan hooguit 120 procent van het minimumloon. Tot slot wenste het congres de belas tingaftrek van de rente over het gedeelte van hypotheken boven de 180.000 gulden af te schaf fen. Groen Links-leider Rosen- möller toonde zich tevreden over de keuze van het congres voor het voetinkomen ten gun ste van het basisinkomen, hoe wel volgens hem 'de laatste stap in het stelsel van sociale zeker heid nog niet is gezet'. ken uit de lucht. De organisatie van Ijsselmeervissers zal deel uitmaken van de Nederlandse Vissersbond voor de zeevissers, aldus Van Montfrans. De vangstreductie die de vissers zijn overeengekomen, moet lei den tot een daling van twintig procent in 1998. Ze stellen daar bij wel als voorwaarde dat Van Aartsen iets doet aan de aal scholvers, die ook uit het IJssel- Het Gemeentelijk Havenbedrijf van Rotterdam heeft een samenwerkingsverband opgezet de sloop van boorplatforms. Het afgelopen weekeinde is een begin gemaakt met de sloop van het Esmond. Naar verwachting ligt er de komende jaren op dit terrein veel werk. Enkele tiental len boorplatforms op de Noordzee moeten wegens veroudering worden ontmanteld. FOTO ANP ARTHUR BASTIAANSE Geen centje pijn. De meldkamer van de politie Rotterdam-Rijnmond noteerde het afgelopen weekeinde geen enkele buitensporige file in ver band met de afsluiting van de A13. De herasfalte- ringswerkzaamheden op deze rijksweg tussen Rotterdam en Den Haag zijn op een klein stukje Geen noemenswaardige fileproblemen, maar wel vijf kettingbotsingen op de niet-afgesloten westbaan van de A13. Behalve materiële schade aan in totaal vijftien auto's, was er één automobi list die met nekklachten naar het ziekenhuis moest worden afgevoerd. De kop-staartbotsingen waren het gevolg van nieuwsgierigheid van de passerende automobilis ten naar de werkzaamheden aan de andere kant van de vangrail. Zij minderden vaart en werden zo achteropgereden door wel doorrijdende au to's. Door onoplettendheid zagen sommige auto mobilisten de aankondiging van een wegversmal ling op de westbaan te laat. Nadat de pijlactiewa- gen op advies van de politie was verplaatst, deden zich geen ongelukken meer voor. Het stuk rijks weg van de A13, ruim twee kilometer lang, is in drie achtereenvolgende weekeinden van een een nieuwe toplaag voorzien, het zeer open asfaltbe ton (zoab). Gistermiddag om vijf uur al, een half etmaal eerder dan voor het werk was uitgetrok ken, werd de weg weer vrijgegeven voor het ver keer. Het had nog eerder gekund als een defecte asfaltmolen niet voor enkele uren oponthoud had gezorgd. Ook herstel van de slechte fundering op diverse plaatsen onder het wegdek bracht extra werk met zich mee. Op de eerste afsluiting na, die van 31 mei. heeft het verkeer zich keurig aan de omleidingsroutes gehouden. „Het staat voor negentig procent vast dat we dit soort grote klussen in de Randstad in het vervolg ook in de weekeinden aanpakken, met algehele afsluiting voor het verkeer van het te behandelen wegdek," kondigde projectleider Ber- revoet van Rijkswaterstaat daarom meteen al aan. De voordelen van algehele wegafsluitingen zijn legio: er is minder risico voor de wegwerkers, de werkzaamheden kunnen veel sneller gaan en het fileprobleem wordt gereduceerd. groningen gpd Incestzaak Appingedam voor de rechter betuigd. Evenals de twee stief broers van de meisjes, die overi gens ook zelf slachtoffer werden van verkrachtingen. De zaak kwam vorig jaar juni aan het rollen door een aangifte van een van de slachtoffers. Maar al eerder was de politie op de hoogte van de afschuwelijke taferelen die zich binnen het gezin voltrokken, evenals hulp verleningsinstanties. Er werd niet ingegrepen omdat de ge sloten gezinsstructuur verhin derde dat er harde bewijzen bo ven tafel kwamen, zo verklaarde politiewoordvoerder Joostens. De pleegvader van een van de meisjes betwijfelt dat. Volgens hem had de incest in 1989 al een halt kunnen worden toe geroepen. Hij ving de oudste dochter negen jaar geleden op, toen die het ouderlijk huis ont vluchtte. Hij liet haar onderzoe ken in het Academisch Zieken huis in Groningen, omdat ze door meerdere mannen was verkracht. Politie en hulpverle ning ondernamen niets. Jarenlang heerste in het gezin volstrekte seksuele bandeloos heid. Verkrachtingen waren er aan de orde van de dag. Vader en kennissen van het gezin (door de moeder daartoe via een 27-mc bakkie uitgenodigd) lieten alle seksuele remmen los. Vandaag buigt de rechtbank in Groningen zich over de incest zaak Appingedam. De 51-jarige moeder van het gezin was de spil om wie alles draaide. Om aan haar alcohol- zucht te kunnen voldoen, dwong ze haar twee dochters, toen negen en elf jaar oud, tot prostitutie. Kennissen van het gezin maakten vaak gebruik van de geboden diensten, waarvoor bij de moeder werd afgerekend. Volgens de latere pleegvader van het oudste meisje ging het daarbij soms om een pakje siga retten of een krat bier. Maar niet alleen kennissen verkrachtten de meisjes, ook de 55-jarige vader liet zich niet on- Bloemkool, per stuk CM Kipfilet, 500 gram_9r3lf 6.49, kilo Gehakt half om half, 500 gram >75 3.25, kilo Uit de diepvries: Aviko Vlaamse frieten, 1 cn zak 750 gram 23$ i.Oa Spaar voor 7.50 korting op een entreebewijs Walibl/Flevo (zie verpakking), CM Appelmoes extra kwaliteit, pot 720 ml CM Knip wit- of bruinbrood, heel CM Extra jam, diverse smaken, pot 450 gram CM Huiswijn, wit, rood, rosé, Blanc de Blancs of nr- demi sec, fles 1 liter 335 j-jj CM Huzarensalade, #-v -jr- bak 1 kilo 3"$ Z../0 Fanta regular of light, Sprite regular 1 en of light, fles 1.5 liter 1.0" j CM Goudse belegen kaas 48+, veis van t mes ®a® of Q Qft verpakt ®®®s®, kilo 2A3G Ï7.Z/U 1 onze winkels zijn open van 8 tot 8 uur. Aanbiedingen gelden t/'m zaterdag 22 juni as. den haag gpd klappen opgelopen", aldus Wal lage. Nu de economie er beter voorstaat, dienen zij daarvan te profiteren. WD-woordvoerder Van Hoof vindt dat Wallage voor zijn beurt spreekt. Het is volgens hem allerminst zeker of de eco nomische ontwikkeling zo roos kleurig is als de PvdA'er be weert. „Dan moet je die ver meende extra inkomsten ook niet nu al verjubelen", aldus Van Hoof. D66 is wel te spreken over het voorstel van Wallage. Vorige week bracht de RPF al een nota uit met het voorstel om iedereen na drie jaar bij stand een bedrag van 2000 gul den ineens te geven voor de aanschaf van duurzame ge bruiksgoederen zoals een televi sie of wasmachine. Mensen met een bijstandsuitkering hebben te weinig inkomen om daarvoor geld opzij te leggen, vindt de RPF. PvdA-fractievoorzitter Wallage wil een extraatje voor mensen die langdurig op een minimum uitkering zijn aangewezen. Op die manier wordt een deel van het koopkrachtverlies gerepa reerd dat afgelopen jaren is on- staan. Volgens Wallage levert de huidige economische groei het geld op voor de maatregel. Coa litiepartner WD noemt de uit latingen van de PvdA'er 'voorbarig'. Wallage riep het kabinet hel afgelopen weekeinde op bij de begrotingsbesprekingen voor volgend jaar rekening te hou den met zijn wensen. In ieder geval ouderen met alleen AOW en bijstandsmoeders die al ja ren een uitkering hebben, moe ten in aanmerking komen voor het extraatje. „Deze mensen hebben toen het niet goed ging de hardste londen anppolitie-apparaat nieuwe men sen nodig heeft om de leiding te verbeteren. Staatsen wijst daarbij op het gebrek aan diversiteit en ver nieuwing binnen de huidige top van de politie in Nederland. „Zeker bij de politie geldt, dat de leidinggevende mensen alle maal dezelfde opleiding hebben gevolgd en elkaar ook goed van de opleiding kennen." Burgemeester Peper van Rotter dam noemt hem 'een man die hij graag als korpschef in Rot terdam zou willen hebben', maar de bestuurskundige zelf heeft die ambitie niet. De KNVB-voorzitter en oud-burge meester van Groningen Staat sen: „Ook niet op de lange ter mijn." Wel is hij het eens met de mening dat het Nederlandse Prachtige 8-daagse hoogseizoenreis BOEDAPEST-WENEN-PRAAG HARTJE HOOGSEIZOEN VOORDEEL1" Voor nog geen duizend gulden (ja, u leest het goed biedt KRAS Ster Vakanties de aantal voorboekingen (vorig jaar waren data nog slechts beperkt plaats Wilt u vrijwel alle reizen volledig uitverkochtmee? Wacht dan niet te lang met boeken! hebben we op dit moment op sommige werkelijk buitengewone vlieg- en rondreis langs de 3 MOOISTE HOOFDSTEDEN VAN MIDDEN-EUROPA BOEDAPEST, WENEN EN PRAAG! U maakt tijdens deze onverge telijke reis kennis met steden met een roemrijk maar ook roemrucht verleden Tijdens de rondreis ziet u dan ook vrijwel alle hoogtepunten. Wat te denken van de Praagse Burcht, de St Vituskathedraal, het Gouden Sttaatje en het fameuze Wensce- slas Plein in Praag? OfSchonbrunn. Pra ter, de Hotburg, de Spaanse Rijschool en Schloss Belvedere in Wenen? Uiteraard bezoekt u in Boedapest ook de Matthias- kerk, het Heldenplein, de Burcht Boeda, de Parlementsgebouwen en de prachtige bruggen over de Donau1 Evenals vorig jaar verwachten we voor deze reis een ENOR ME BELANGSTELLING. Door het grote VERTREKDATA REIS HZ 837 Toeslagen p p Juli 6-20-27 ƒ998.- 1-persoonskamer 175 - Augustus 3-10-17-24-31 ƒ998.- luchthaven toeristenbelasting 29 50 INBEGREPEN: Vliegreis Amsterdam-Praag v.v. per lijndienst, rondreis per comfor tabele touringcar, diensten en/aren chauffeur, diensten eersteklas Ne derlandse reisleider, verblijf in goede toeristenhotels (in of nabij de 3 steden) in kamers met minimaal bad of douche en toilet, verzorging op basis van halfpension Niet inbegrepen: niet genoemde maaltijden, verzekeringen, evt. en trees. Mm. aantal deelnemers 35. Uiterste bericht omtrent doorgang van de reis 14 dagen voor vertrek. Noot: in de touringcar mag niet ge rookt worden. Op deze reis zijn de ANVR-reisvoorwaarden van toe passing. Volgorde van de reis kan door omstandigheden gewijzigd worden. VRAAG OM DE UITGEBREIDE REISBESCHRIJVING!! BEL: 072-5 20 3 3 40 RITSEVOORT 52 - 1811 DP ALKMAAR Nepbedrijf licht buitenlanders op Het bedrijf Caledonian Offshore, dat werkt via een postbus in het Utrechtse Montfoort, spiegelt duizen den buitenlanders ten on rechte een baan in de offsho re-industrie voor. Dat is de conclusie van de Economi sche Controledienst (ECD) die de afgelopen twee weken een onderzoek uitvoerde naar het nepbedrijf naar aan leiding van klachten uit Ma leisië, Egypte, Indonesië en Saudi-Arabië. De ECD spreekt van een grote fraudezaak. De firma biedt in diverse landen per advertentie banen aan op platforms in de Noordzee. Geïnteresseerden kunnen bij Caledonian Offshore terecht en moeten daarvoor 78 dol lar (zo'n 130 gulden) betalen. Het enige wat ze daarvoor krijgen, is een adressenboek van werkgevers in de offsho re-industrie. Daarbij zit een foldertje van relevante cur sussen in deze industrie. Hoofd economische orde ningsrecherche Van der Laan weet niet hoe lang deze prak tijken al gaande zijn en hoe veel Nederlanders er bij zijn betrokken. „Het zijn er in ie der geval een paar. Maar na dat de post in Montfoort is aangekomen, wordt die weer doorgesluisd naar onder meer Panama en Canada." Aantal gemeenten raakt zeggenschap stadsvervoer kwijt den haag. anp Tien tot vijftien middelgrote ge meenten raken mogelijk de zeg genschap over hun stadsvervoer kwijt. Zij moeten die overdra gen aan de provincie. De be trokken gemeenten zijn finan cieel en bestuurlijk niet kfachtig genoeg om zelf een betaalbaar stadsnet overeind te houden. Dit blijkt uit een onderzoek van een werkgroep, onder voor zitterschap van de Vlissingse burgemeester Van der Doef. Aan de hand van dit onderzoek, waarbij 36 gemeenten zijn be trokken, moet minister Jorrits- ma (verkeer en waterstaat) bin nenkort een beslissing nemen. Het is niet duidelijk om welke gemeenten het precies gaat. Maar steden die in aanmerking komen om hun stadsvervoer aan de provincie over te dragen, zouden onder andere Assen, Emmen, Gorinchem, Harder wijk en Venlo kunnen zijn. Als belangrijkste criterium voor be houd van het eigen stadsver voer geldt of een gemeente bin nen acht jaar naar een kosten dekking van veertig procent kan groeien.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 3