Van Tongeren huurt zijn smoking niet voor niets Kamiel Maase baalt flink van afwijzing NOCNSF Seriier stunt op thuisfront Sport ty Leidsch Dagblad Tennis Circuit1■Qg f\IDERDAG 13 JUN11996 25 porting roept hulp UEFA in iABQNDe voorzitter van Sporting Lissabon heeft de Europese >k fetbalbond (UEFA) om een oordeel gevraagd in de zaak Em- isclinuel Amunike. De Portugese club en Barcelona hadden een Pokoord bereikt over de overgang van de Nigeriaanse internatio- naar Spanje. Na de medische keuring, waarbij een kniebles- [e werd geconstateerd, zag Barcelona van Amunike af. „Bar- orijona heeft de naam van Sporting Lissabon, de medische staf Bdde andere spelers in diskrediet gebracht", verklaarde voorzit- 6 kijosé Roquette. ieltj /ui i^les in dubbelspel Wimbledon nei |t, 1 'ENMonica Seles heeft zich voor het tennistoernooi op ibledon ingeschreven voor het vrouwen-dubbelspel. De erikaanse, met Steffi Graf co-nummer één op de wereldrang- kreeg een wild-card van de organisatie van het derde grand m-toernooi van 1996. Seles speelt voor het eerst sinds 1992 op j heilige gras in Londen, toen won ze in de finale tegen Steffi af drie games (6-2 6-1). Dit jaar, het toernooi begint op maan- jg 24 juni, speelt de oud-Servische in het dubbelspel samen fet de Amerikaanse veterane Betsy Nagelsen (39) [alusha moet Zambia redden i vffAKA Bwalya Kalusha heeft zijn vakantie onderbroken om ienpbia in de strijd om het WK voetbal te houden. Zambia ver- :onj>r de uitwedstrijd tegen Sudan verrassend met 2-0, zondag is [return in Lusaka. De 32-jarige Kalusha (ex-PSV) ontbrak in de andanese hoofdstad Khartum, hij verbleef met zijn gezin in Ne- i vjr'and. Die beslissing kwam zijn landgenoten duur te staan, egabdag moet Kalusha zien te redden wat er nog te redden valt. verf linkerspits is de sterspeler van Zambia. Hij speelt sinds twee 10e|r in Mexico, bij America, de oud-club van trainer Leo Been Afrikaanse atletiekstrijd vertraagd BibuNDE» De Afrikaanse atletiek-kampioenschappen zijn met arn[i dag vertraagd. Het evenement zou gisteren beginnen, maar ise4n waren pas 21 van de 37 aangemelde landen in Kameroen In ^rriveerd. De organisatie wijt dat geringe aantal aan financië- 3 ^'communicatieve en logistieke problemen. Volgens de voor- ter van de Afrikaanse atletiekfederatie, Lamine Diack, heeft n h aantal toppers ook besloten zich elders op de Olympische >uI«len in Atlanta voor te bereiden. e luster en „Fergie" weer samen jden De Engelse boulevardkranten weten het zeker: tennis- Thomas Muster heeft iets moois met Sarah Ferguson, de ex- )uw van de Britse prins Andrew. Het paar werd dinsdagavond het verlaten van een Londens restaurant gefotografeerd, ïster noch Ferguson wenste commentaar te leveren op de ge- :hten, dat ze niet alleen samen zouden hebben gedineerd. In 3 Sun wordt daarom maar een 'vriend' van 'Fergie' ten tonele na roerd.Sarah loopt om hem heen als een onschuldig school- iisje." Begin dit jaar werden de succesvolle tennisser en de brmalige prinses (36) al bij een toernooi in Qatar samen gesig- dieieerd. Muster is in Londen om te spelen in het toernooi van P |eens, ter voorbereiding op Wimbledon. Ook zijn vaste vrien- Mariella Theiner (21) reisde.mee naar Londen, maar na en- uren zou ze alweer zijn teruggekeerd naar Oostenrijk. erencvaros prolongeert titel -dapestFerencvaros heeft de Hongaarse voetbaltitel gepro- ïgeerd. De club uit Boedapest, in de Champions League 15/96 voorronde-tegenstander van Ajax, won gisteren met 1-0 i BVSC Dreher en is daardoor twee speelronden voor het ein- i de competitie onbereikbaar voor de concurrentie. De :goslavische aanvaller Zo ran Kuntic scoorde in de 43ste mi- veemaal winst Neptunus marino De honkballers van Neptunus hebben hun eerste ;e wedstrijden tijdens de Europa Cup voor landskampioenen vonnen. In San Marino versloegen de Rotterdammers de Ita- inse vertegenwoordiger Nettuno (7-5) en Sölvesborg uit Zwe lt (14-3). Tegen Nettuno boekte Neptunus de winst in de acht- p innings, toen de ploeg drie punten scoorde. Koster (7 in- 1 ïgs) en Kohl (2 innings) waren de werpers bij de Nederlandse 1 npioen. Tegen Sölvesborg stond Hovorka de volle acht in- ïgs op de heuvel. Isenia, De Bruin en Sprott sloegen een Sölvesborg is de Zweedse vertegenwoordiger in het nadat kampioen Skelleftea en de nummer twee van de I mpetitie, Leksand, om financiële problemen afhaakten. arpov wint met zwart Anatoli Karpov heeft opnieuw de leiding genomen in de om de wereldtitel schaken (FIDE) tegen de Ameri- a Gata Kamsky. De Rus zegevierde in de vierde partij met bracht de tussenstand op 2 1/2 - 1 1/2. Kèmsky opende v met zijn koningspion. Tot verrassing van velen koos de [verdediger andermaal voor de Caro-Kann-verdediging, hoe- t dat favoriete verweer in de tweede ronde een pijnlij- derlaag had geleden. Ditmaal kwam hij niet in problemen, erker nog, Karpov was in alle opzichten de meerdere van zijn pge opponent. Hij ging met een pluspion het eindspel in en geraffineerde val op voor Kamsky. De Amerikaan gaf 145 zetten op omdat hij zijn dame dreigde te verliezen. Stella Jongmans nadert limiet op 800 meter arnhem wilmar kortleever Lijdzaam is hij er eigenlijk onder. En koel. Kamiel Maase had ergens wel re kening gehouden met het ergste, met de afwijzing door het NOCNSF voor de Olympische Spelen in Atlanta. Hij had zich ook voorbereid op een nieuwe li miet-aanval aanstaande zaterdag - buiten mededinging tijdens de Franse kampioenschappen. En dus is het ei genlijk veel vervelender dat de Leidse student kampt met knieklachten. „Natuurlijk baal ik er ongelofelijk van", luidde Maases reactie gisteren in Arnhem, waar hij als toeschouwer van de Papendal Games een trainingsver- blijf van een aantal dagen afsloot. 28.01,4 was op 20 april tijdens Ameri kaanse studentenwedstrijden in Wal nut 1,4 seconde langzamer dan de li miet op de 10.000 meter. Ook na zijn nationaal kampioenschap op de halve afstand bleek dat voor de onverbidde lijke keuzeheren een onoverbrugbare kloof. Met de Leidenaar waren Amster dammer Ben Vet en Marcel Laros uit Breda boos. Laros kwam op de Pink stermaandag in Hengelo onder barre weersomstandigheden 0,08 seconde te kort voor de limiet op de 3000 meter steeple chase (8.22.00). Vet over schreed de limiet van 62 meter zelfs met vier decimeter, maar deed dat tij dens een niet-erkende wedstrijd. „Ik had al zo'n gevoel", aldus Maase. „Het lijken me onwelwillende mensen, zonder gevoel voor de atleet. Ze ver schuilen zich achter een cijfertje. Nu is dat hun goed recht, maar er is dus niet naar andere dingen gekeken, naar de individuele prestaties of de omstandig heden bijvoorbeeld. Dat zie je ook aan het feit dat we alledrie zijn afgewe- Met de titel hield Maase echter aan de Nederlandse kampioenschappen ook een pijntje over in de knie. Zijn 'trainingsstage' op Papendal heeft hij dan ook voornamelijk benut door zich te laten behandelen en aangepaste trainingen te volgen. „Waarschijnlijk wordt het veroorzaakt door een been lengteverschil. Maar van die blessure baal ik eigenlijk het meest. Ik had het idee 'ik ga het lopen daar'. Nu gooi ik alles op de 10.000 meter in Moskou, op 2 juli. Ik kan het lopen." Maase zet daarmee alles op één kaart, want de li mietperiode sluit officieel vijf dagen la ter. Maar zelfs als hij het felbegeerde ticket in Rusland zou veroveren, is het de vraag of de jacht hem uiteindelijke geen parten zal spelen in de voorberei ding op het uiteindelijke doel, de Olympische Spelen. Jongmans Stella Jongmans liep gisteravond op Papendal 1.59,70, voor het eerst dit seizoen onder de 'magische' twee mi nuten op de 800 meter. Ze verloor nipt van de Zweede Ewerlöf, die 1.59,60 no teerde maar dolblij was omdat in haar land 2.01 al goed is voor de Spelen. Jongmans: ,,Ik ben de enige die 1.59,50 moet lopen als limiet, de anderen alle maal 2.01." Ze verloor een dag voor de wedstrijd haar beoogde haas Ellen van Langen, die een dijbeenblessure heeft opgelopen. Inval-haas Ester Goossens liep een keurige ronde en stapte na 58,46 uit de baan. „Ik heb de tweede 400 meter alles alleen moeten doen. Dat was moeilijk met die wind", zei Jongmans, die de rol van Ewerlöf daar mee enigszins onderschatte. De Voor- burgse is overigens niet bang dat ze de eis niet haalt. Ze heeft nog wedstrijden te goed in onder meer Luzern, Parijs, Lausanne en Oslo. Maar ze baalt, om dat ze zich nu telkens moet richten op die limiet. Een rustige voorbereiding kan ze vergeten. „Ik wil geen heksen jacht." Maar ook: „Ik hoor daar thuis." Kort na de finish werd haar hoop om met 1.59,70 te worden voorgedragen door de KNAU de bodem ingeslagen door het nieuws over het afgewezen trio: „Daar begrijp ik niets van." Sharon Jaklofsky lijkt op de weg te rug na een enkelblessure, maar voor de gewezen Australische begint de tijd te dringen. 6,37 sprong ze al wel ver, 25 centimeter verder dan eerder dit seizoen. De meerkamp-limiet heeft ze uit haar hoofd gezet, maar de 6,55 voor Atlanta is in principe haalbaar. Marko Koers ten slotte is al gekwalificeerd op de 800 meter. Voor het eerst dit jaar op Nederlande bodem, won de Molen- Amerika studeerde Boonstra De Alphense atlete Miranda Boonstra was gisteren met een tweede plaats op de 3000 meter goed op dreef tijdens Papendal Games in Arnhem. De atlete van Leiden Atletiek, anderhalve week geleden zesde op het NK 5000 meter, realiseerde een tijd van 9.36,49. Dit is een verbetering van de persoonlijke toptijd met 16 seconden en goed voor de zesde plaats op de nationale rang lijst over 1996. Een aardig optreden was er ook van Stefan Hulisz in de B- race over 1500 meter. In de wedstrijd die werd gehaasd door zijn clubgenoot bij Leiden Atletiek, Mark van Bel, snel de de Leidse rechtenstudent naar een nieuwe toptijd van 3.50,94. Polsstok springer Christian Tamminga faalde al na zijn aanvangshoogte van 5,20 op 5,30 en 5,40, zodat de Alphenaar ko mend weekeinde alweer een volgende poging waagt om de limiet (5 meter 60) te springen. Leids voetbalgala smaakt naar meer Zijn smoking had hij, weliswaar op kosten van Lugunum, speciaal moeten huren. En voor het geval dat hij zou worden gekozen tot Leids voetballer van het jaar, had Kees van Tongeren thuis voor de spiegel alvast een speech ingestudeerd. Maar hij wilde vooral niet te chau vinistisch worden, omdat het anders op woensdagavond 12 juni zo kon tegenvallen tijdens de prijsuitreiking van het eerste Leidse voetbalgala in In Casa. leiden tim brouwer de koning vangst nemen. Na lang wikken Maar het viel gisteravond mee voor de aanvoerder van Lugdunum. Uit handen van Theo van Seggelen, voorzitter van de spelersvakbond WCS, mocht hij de hoofdprijs in ont- wegen had de jury, bestaan de uit Leo de Jong, Henk Piket en Rob Onderwater, bij meer derheid van stemmen gekozen voor Van Tongeren. Arthur van Orssagen (UVS) en Dennis Stuifzand (Docos), die beiden tegenover spreekstalmeester Jack van der Voorn bekenden op de uitverkiezing te hebben gerekend, moesten zich tevre den stellen met troostprijzen. Van Tongeren had het laatste woord tijdens de drukbezochte en sfeervolle gala-avond. Na en kele obligate bedankjes greep hij voor de microfoon de kans om zonder narr buurvereniging UVS op zijn i Lugdunum betichtte de hoofd klasser onlangs van het ronse len van jeugdspelers. „Maar de beste club leidt niet altijd de beste spelers op", luidde de De handen van Michael de Roode (links) en Tim de Cler gaan op elkaar voor Laurent Aalbersberg. Jeffrey van As heeft zojuist de naam genoemd van de speler uit de B-selectie van Feyenoord, die werd uitgeroepen tot talent van het jaar. Uiterst rechts staat presentator Jack van der Voorn. foto holvast/mark lamers slotzin van Van Tongeren. „Daarmee wilde ik de ouders van jeugdspelers waarschuwen. UVS noemt zich graag de beste voetbalvereniging van Leiden, maar dat biedt nog geen garan tie voor de opleiding van jonge voetballers." Kijk maar naar mij, hoorde je Van Tongeren denken. De 29- jarige Leidenaar voetbalde sinds zijn prilste jeugd bij Lugdunum. „Maar dat ik niet naar een za terdageersteklasser ben overge stapt, heeft ook te maken met mijn leeftijd. Als ik 22 jaar was geweest, had ik heel anders ge reageerd op de aanbiedingen die mij zijn gedaan. De combi natie met zaalvoetballen bij Bax gaf voor mij de doorslag. Voor Lugdunum is dat geen pro bleem. De zaterdag eerste klas se heb ik uit mijn hoofd gezet. Nu richt ik mij op het record van Wim Oppelaar, die twintig jaar in het eerste elftal van Lugdunum speelde." Qua clubliefde doen de ande re kandidaten nauwelijks onder voor Van Tongeren. Ook Van Orssagen en Stuifzand, die met dertig doelpunten werd uitge roepen tot topscorer van Lei den, lieten zich niet verleiden tot een overstap naar een ande re vereniging. Voor Van Orssa gen betekende de promotie van UVS naar de hoofdklasse een enorme opsteker. „Dat vind ik nog waardevoller dan de uitver kiezing tot Leids voetballer van het jaar." In andere categorieën kwam UVS ruimschoots aan bod. Zo mocht de naar Feyenoord ver trokken jeugdspeler Laurent Aalbersberg de prijs van jeugdig talent in ontvangst nemen uit handen van de Leidse voetbal prof Jeffrey van As, die volgend seizoen voor NAC uitkomt. De vrijwilliger van het jaar, de 72- jarige Dirk Bakker, loopt al 42 Dennis Stuifzand viert zijn uitverkiezing tot Leids topscorer met zijn vriendin. In de categorie Leids voetballer van het jaar moest de spits van Docos Kees van Tongeren voor zich dulden, foto holvast/mark lamers jaar rond bij UVS. Docos-trainer Wim Visser kwam als beste Leidse coach van de voetbal jaargang 1995/96 uit de bus. Leids scheidsrechter van het jaar werd Wim Rijsbergen, die volgend seizoen in het betaalde voetbal mag fluiten. De meeste verwondering wekte de keuze van De Sleutels tot voetbalclub van het jaar. De uitverkiezing was weliswaar een leuk verjaardagscadeau voor de 50-jarige vereniging, maar het vijftigste Sleutels-jaar verliep al lerminst rimpelloos met onder andere een gestaakte competi tiewedstrijd tegen Leiden en het voortijdige vertrek van trainer Hen Beerenfenger. Voorzitter Dick Barnhoorn was de eerste om dat toe te geven. „De Sleu tels is ook maar een club van gewone mensen." Overigens maakte Barnhoorn gisteren be kend dat hij voorzitter van de Vlietclub blijft, waar hij eerder aankondigde in oktober te stop pen. Wellicht koos het duo Aad van der Luit-Karel Caron (Sport en Recreatie) de vereniging tot voetbalclub van Leiden omdat men het handelsmerk van de gemeente, de Leidse sleutels, een halve eeuw geleden tot clubnaam koos. De Sleutels valt die eer zeker niet als laatste te beurt. Want als het aan jurylid en mede-initia tiefnemer De Jong ligt, wordt het voetbalgala volgend jaar we gens succes geprolongeerd. „Daarover gaan wij als jury bin nenkort met de organisatoren Wim en Kees van Duivenbode, Hennie Kwik en sponsor Henk de Bolster rond de tafel zitten. Over de opkomst van vanavond ben ik uitermate tevreden. In Casa was al bijna te klein. Bo vendien ken ik heel wat mensen die het betreurden dat zij geen kaart voor dit gala hadden kun nen bemachtigen." ISPECTACULAIRE AFTELFINALE VRIJDAG 14 T/IVI leiden gertjan v Menno Seriier was ooit een jon gen die flink met z'n rackets smeet en zijn emoties de vrije loop liet tijdens ewen tennis wedstrijd. Die tijd is voorbij. De Merenwijker is tegenwoordig de rust zelve. Aan hem zie je - sto- iccijns als hij is - niet af of hij matchpoint voor of tegen heeft. De gelaatsuitdrukking blijft het zelfde. Gistermiddag versloeg hij in het B-toernooi van De Merenwijk de als eerste ge plaatste Eric Bolten (6-4 2-6 6- 3), maar liet dat niet blijken. Ge laten nam hij de felicitaties van de favoriet voor de eindzege in ontvangst. „Natuurlijk ben ik wel blij, maar ik ga echt niet staan juichen", aldus de 19-jari- ge Seriier." Aan de ene kant was er niet echt reden om te juichen. Daar voor was het geboden spel niet goed genoeg. Aan de kwaliteit de wedstrijd was hooguit zesje toe te kennen. Beide spelers maakten te veel fouten om de tweestrijd als hoogstaand te kwalificèren. Zowel Seriier als Bolten maakten zich schuldig aan het produceren van te veel unforced errors. Vooral als beide heren serveerden. Een onge kend aantal dubbelfouten zorg de ervoor dat beide spelers niet van hun eigen opslag uit kon den gaan. Seriier bijvoorveeld kreeg de eerste set in de schoot geworpen toen Bolten op set- point een dubbelfout sloeg. Zelf hielp hij aan de setwinst van zijn opponent mee door in de vijfde game op breakpoint twee keer fout te serveren, waarmee hij Bolten weer in het zadel hielp. De derde set tenslotte werd gekenmerkt door service breaks. Seriier liet dat het min ste toe, al maakte hij het zich zelf moeilijk door bij 3-0 en 15- 40 op de srevice van Bolten het karwei niet af te maken. Bolten leek weer in de wedstrijd te zit ten door Seriier te breken, maar omdat hij zijn eigen service niet meer kon behouden was het de merenwijker die op.5-3 de wed strijd wel uitserveerde. Zoals gezegd, het liet Seriier - tweedejaars B-speler - onver stoord. Hij zag ook in dat hij het karwei in twee sets had moeten klaren. Bolten speelde onder zijn niveau, maar de thuisspeler i de tweede set geen ge in maken. „Ik maak het se dat ik de eerste set dan verslap", aldus de „Ik verlies mijn con centratie, omdat ik denk dat het wel lukt. Pas als ik de tweede heb verloren komt de motivatie weer terug." Ook het vertragende spel van Bolten deed hem terugvallen. Bolten is een meester op het ge bied van tegenstanders uit hun spel halen en Seriier weet dat als geen andër. Vorig jaar ver loor hij al twee keer van de Uni- „Ik ga altijd voorzich- kon e: bruik vaak tiger tegen hem spelen, omdat 'hij zo veel slice speelt. Daarom ga ik ook verkrampen. Op een gegeven moment word ik té voorzichtig. Dat zag je ook aan mijn service. Ik wilde de eerste in slaan en ging daarom te veel spinnen. Met het gevolg dat ik steeds zachter sla." Pas in het laatste gedeelte gooide hij de schroom van zich af en kwamen de groundstrokes weer voldoende door. Dat kwam ook door het feit dat Ser- loert niet stil staat bij gemiste ballen en weer stoïcijns het vol gende punt speelt. „Ik denk al tijd aan het volgende punt. Als ik een smash mis denk ik 'jam mer, volgende bal maar weer'. Het heeft zo weinig zin om kwaad te worden en met je racket te gooien. Ik heb er wel eens een stuk gegooid. En dege nen die toen echt kwaad waren, waren mijn ouders." Menno Seriier verraste kloppen. CIRCUIT IN CIJFERS DE MERENWIJK HEB: M. Seriier - E. Bolten 6-4 2-6 6-3. Seeters - V. jansen 6-1 6-2, M van Overloop - M. Zonderop M. van LISSE HEB1: R. Hamming - 7-6 6-2. HEB2: B Joi - - 3, W. van Deursen Star-P. Muller6 2 6-3, Volwater 7-5 6-3. S. Driehuis 6-1 6- i Hensbergen 6-3 3-6 6-4 - S. D'amen 7-6 6-3, C. Vo Doove 6-3 6-4, M. Spoor - A. Lu ten 6-1 6-0, M.'van den Berg - S. Visser i 0 6-2. E. Kulk - N./ Voskuil 6-3 6-1

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 25