mmm Laatste kans voor Bergkamp en Oranje 'Rendement Oranje veel te gering' Danny Blind maakt pikant debuut >Dit elftal is te jong> - DONDERDAG 13 JUN11996 Venables: roddelbladen verraders londen De Engelse bondscoach Terry Venables heeft gisteren woedend gereageerd op stukjes en foto's in de boulevardbladen. Die snapten de spelers Tom Sheringham, Sol Campbell en Jamie Redknapp in het uitgaansleven pal na de teleurstellende 1-1 van Engeland tegen Zwitserland. „Met dit soort berichten keren zij het publiek tegen het Engels voetbalelftal", vond Venables. „Sommige kranten zijn verraders, wat mag het doel daarvan zijn?" KNVB rekent op goede cd-speler Birmingham De KNVB hoopt dat er vanavond een goede cd- speler klaar staat om voor de wedstrijd Nederland-Zwitserland het Wilhelmus luid en duidelijk af te spelen. Het apparaat dat maandag in Villa Park voor het duel van Oranje tegen de Schot ten werd gebruikt heeft namelijk gebreken getoond. Maandag haperde het geluid van het Schotse en het Nederlandse volks lied. Daarom werd de cd-speler halverwege het Wilhelmus uit gezet. GROEP A Engeland-Zwitserland land-Schotland Nederland-Zwitserland Schotland-Engeland 18 juni Ï.Engeland 10 10 11-1 2. Zwitserland 10 10 11-1 3. Nederland 10 10 1 0-0 Schotland 10 10 10-0 GROEP B Spanje-Bulgarije 110 juni Roemenié-Frankrijk 13 juni Bulgarije-Roememé Frankrijk-Spanje 1. Frankrijk 1 1 0 0 3 1-0 2 Bulgarije 10 10 11-1 3. Spanje 10 10 11-1 4. Roemenië 1 0 0 1 0 0-1 GROEP C Duitsland-Tsjechië i-Rusland Tsjechië-ltalië nd-Duitsland 19 juni GROEP D Denemarken-Portugal T urkije-Kroatié 14 juni Portugal-Turkije 16 juni Kroatië-Denemarken Duitsland 1 1 0 0 3 2-0 Ï.Kroatië 1 1 0 0 3 1-0 Italië 1 1 0 0 3 2-1 2. Denemarken 101011-1 3. Rusland 10 0 10 1-2 ,3. Portugal 101011-1 Tsjechië 1 0 0 1 0 0-2 14. Turkije 1 0 0 1 0 0-1 uni KWARTFINALES Winnaar A - tweede B I Winnaar B - Tweede A 23 juni Winnaar C-Tweede D I O Winnaar D-Tweede C 26 juni HALVE FINALES aar O-Winnaar I Winnaar 0-Winnaar O li FINALE De één weet het al dagen, de ander heeft het altijd al geweten: Bergkamp vliegt eruit. Wie de vroegere wondervoetballer gisteren op de training bezig zag, kreeg de indruk dat hij het zelf ook verwacht. Dat het gebeurt, is echter onwaar schijnlijk. Vanavond tegen de Zwitsers staat Befg- kamp gewoon in de basis, volgens de boerenlogica. Of hij het einde van de par tij haalt, is wat anders. Het is echter wat vroeg in het toernooi voor een draconi sche maatregel als het pas seren van Oranje's topsco rer. Hiddink zou de maat regel trouwens niet schu wen. meriden henri van der steen gpd-verslaggever De Achterhoeker is een coach die heeft leren luisteren naar het hoogste échelon in een groep. Bij PSV had Hiddink suc ces omdat hij het uitstekend kon vinden met de grote jon gens in het elftal. Lerby, Kieft, Gerets en Van Breukelen be paalden (mede) hoe er gespeeld werd en door wie er gespeeld werd. De speler als assistent- coach. Bij Oranje begint de pikorde bij Danny Blind en de broers De Boer. Deze Ajacieden erkennen de klasse van Bergkamp, maar zijn minder gecharmeerd van zijn persoonlijkheid en nog minder van zijn gedrag en pres taties bij Oranje. Het passeren van Bergkamp zou bovendien een plekje creëren voor nog weer een Ajacied in het elftal, Kluivert in dit geval. Het is evenwel allemaal wat vroeg en ook wat opportunis tisch wanneer Hiddink zou be sluiten Bergkamp vanavond op Ook dat hoort bij de dagelijkse EK-werkzaamheden. De Oranje-spelers sjouwen met e i doel. hem bovendien dagelijks tot su- druistig zijn van Hiddink om perman verklaart. nog meer te gaan veranderen in Een bijkomende zaak is dat het elftal. Hiddink sowieso al twee wissels Een probleem van Hiddink is doorvoert: Blind voor De Koek wel dat hij meer Bergkamps zeker nu het EK gespeeld wordt en (waarschijnlijk) Hoekstra heeft, jongens op wie hij even in zijn tweede vaderland, dal voorTaument. Het zou wat al te niet kan bouwen. Hoekstra is de bank te zetten. Je zou im mers nog wel even al is het maar een uur kunnen wach ten op die langverwachte explo de begaafde aanvaller, net weer fit, Seedorf stelde als schaduwspits teleur, Davids heeft ineens ruzie met de bal, Witschge is licht geblesseerd, Kluivert heeft al sinds april geen volledige wedstrijd gespeeld, Cruijff noch Taument kan over tuigen. Een 4-4-2 opstelling zonder rechtsbuiten behoort tot de alternatieven. Je kunt je im mers afvragen of Hiddink moet vasthouden aan het Ajax-sys- teem als hij er de buitenspelers niet voor heeft. Het weinige wat Hiddink gisteren na de training echter wilde zeggen was dat hij in elk geval vasthoudt aan het concept: met flankspelers dus. Zorgen over de nogal strenge arbitrage hoeft Hiddink overi gens niet te hebben. Hiddink heeft gelijk dat er nogal scherp wordt gefloten. Na vier dagen zijn er nu al meer kaarten uitge deeld dan vier jaar geleden in Zweden tijdens het gehele toer- Oranje is echter doorgaans een ploeg die qua kaarten niet hoog scoort. In dertien wedstrij den onder Hiddink kreeg Oran je pas dertien kaarten, inclusief een zeldzame rode, voor Winter tegen Wit Rusland. De nieuwe man van Inter werd daarmee in 90 jaar interland-voetbal pas de negende Oranje-international die van het veld werd gestuurd. Een grove ploeg heeft Neder land niet, wel ééntje die vurig kan spelen. En ook goed kan spelen. Maandag zat er al mu ziek in, maar zorgden enkelen voor te veel valse noten. Kan ge beuren. Sterker: op elk toernooi gebeurt het. Ruim 25 jaar gele den is het geleden, op het WK van West-Duitsland, dat Oranje goed begon: 2-0 tegen Uruguay. Sinds die tijd valt de eerste par tij op een groot toernooi altijd tegen, qua resultaat of qua voet bal. Voetballiefhebbers en Oranje-fans met een oog voor historie kunnen zich aan een dergelijk feitje laven. De Engel sen doen niet anders. Die hou den zich recht met de gedachte *dat de ploeg van Venables het EK vast en zeker gaat winnen. Engeland heeft immers nog al tijd gewonnen als het toernooi in eigen land werd georgani seerd... -r-v ril* i i «i >ii Ruud Krol gelooft er niet in Langs de kant werd volop ge puzzeld: De Boer als scha duwspits, Mulder in de basis, Coeu op links. Aan de laatste training voor de wedstrijd tegen Zwitserland was geen touw vast te knopen als het erom ging de opstelling te ontcijferen. Doorgaans laat een coach de laatste training voor een grote wedstrijd de jongens met de ge le hesjes weten dat ze aan de wedstrijd zullen mogen begin nen. Volgens de training van gistermiddag zou de voorhoede in dat geVal bestaan uit Cruijff, Bergkamp en Cocu. Achter dat trio kunnen dan De Boer, See dorf en Witschge worden ver wacht. Ronald de Boer speelde echter ook een tijdje achter Mulder in de aanval. Alleen over de achterhoede waren ook de vele coaches uit het betaalde voetbal - samen gezellig een paar dagen in Bir mingham op stap - het wel eens: Reiziger, Blind, Davids en Bogarde vormen tegen Zwitser land de achterste lijn. Over de andere zes posities werd echter hevig gediscussieerd. Jan Reker, tegenwoordig di recteur van de belangenvereni ging van proftrainers, had het over twee mogelijkheden: „Of hij verandert heel weinig of hij verandert heel veel. Het één doe je om je vertrouwen uit te spre ken in de ploeg, het andere doe je om te prikkelen." Blessures bleken er gisteren niet meer te zijn bij Oranje, op een probleemje bij Richard Wit schge na. Kluivert en Hoekstra deden weer volop mee en zon der restrictie. De wedstrijd tegen Zwitser land zal voor Danny Blind een hele bijzondere zijn. Het wordt voor de bijna 35-jarige aanvoer der zijn eerste wedstrijd op een groot toernooi. In Zweden ('92) en de Verenigde Staten ('94) was Blind er ook bij, maar speelde de Ajacied geen mi nuut. Het wordt voor hem zijn 40ste interland. Blind kan dus dit toernooi op 44 komen, als Oranje de finale haalt. De achtste Zeeuw van Oranje gaat dan voorbij Piet van der Kuil, Bennie Muller. Johnny Rep, Gerald Vanenburg, Kees Kuys en Wim Kieft op de rang lijst van internationals met de meeste Oranje-wedstrijden. Dennis Bergkamp kan deze maand zeker niet meer worden gepasseerd door Blind; de ster van Arsenal heeft op dit mo ment 46 caps voor Oranje op zijn naam staan. Compliment voor Alpay Ozalan Zwitserse bondscoach ziet Nederland niet ver komen op EK preston anp De Europese voetbalunie (UEFA) heeft de Turkse verdedi ger Alpay Ozalan gecomplimen teerd voor zijn sportieve gedrag. Alpay gaf dinsdag de Kroatische in- en aanvaller Vlaovic vrij baan. Die maakte in de 86e mi nuut het enige doelpunt. Tij dens het EK voetbal wordt het fair play-principe gehuldigd. Alpay had de kans Vlaovic te vloeren, maar deed het niet. De tegentreffer was hem kennelijk liever dan een rode kaart. Voor de UEFA was zijn actie hét voorbeeld. „Zoals het moet", zei de voorzitter van de Tsjechische voetbalbond, Frantisek Chva- EK VOETBAL OP TV VANDAAG 17.03-17.22 Ned 2 Voorbeschouwing op Bulgarije-Roememè. 17.05-17.30 Did 2 EM-Studio: magazi- 17.20-19.30 RAI UNO Bulgarije-Roe- 17.22-19.30 Ned 2 Bulgarije-Roeme- _J 17.25-19.20 BRT 2 Bulgarije-Roeme- 17.30-20.00 Did 2 Bulgarije-Roeme- f 19.30-20.30 EURO Hoogtepunten. 19.48-20.22 Ned 2 Voorbeschouwing I op Zwitserland-Nederland 20.00-20.30 Did 2 EM-Studio: magazi- 20.22-22.30 Ned 2 Zwitserland-Neder- I land. 20.25-22.20 BRT 2 Zwitserland-Neder I land. I 20.30-22.30 BBC 1 Zwitserland-Ne- I derland. 1 20.30-22.30 EURO Zwitserland-Neder- yj 20.30-22.30 Did 2 Zwitserland-Neder- 22.30-23.30 EURO Bulgarlje-Roeme- 'j. (Met vertraging). I 22.30-23.30 Ned 2 EK-Journaal. 01.00-03.00 Did 2 Herhalingen van de I vanavond gespeelde wedstrijden. marcel van der kraan gpd Donkere, ondeugende ogen. Een levensgrot snor, die de kne vel van Guus Hiddink in alle op zichten overtreft. De basketbal pet die over zijn wat kalende voorhoofd getrokken. Negen te levisiecamera's draaien, de zaal van het peperdure golfhotel Belfry aan de rand van Birming ham is tot de nok gevuld. De massa zwijgt. Want Artur Jorge spreekt. Aan de vooravond v^n Neder land-Zwitserland gaat hij in op moeilijke, tactische bespiegelin gen die hem wachten voor de confrontatie in Villa Park. Het onderwerp betreft dus Oranje, maar het tafereel speelt zich ei genlijk al dagenlang af tijdens het EK. De Zwitsers mogen hem niet zo, die rare Portugees die twee weken voor de start van het EK twee grote spelers (Adrian Knupp en Alain Sutter) een schop onder hun kont durf de te geven. Maar de internationale pers heeft diepe bewondering voor de veelzijdige coach. Jorge heeft een universitaire opleiding ge noten, spreekt de wereld toe in het Frans, Portugees, Italiaans, Engels en Spaans. Het Duits is hij ook machtig, maar dat ver tikt hij te spreken. Ook een re den waarom de helft van de Zwitsers hem uitkotst. Belangrijker dan zijn talent voor vreemde talen is zijn staat van dienst als voetbaltrainer. De vakman Artur Jorge speelde op zijn negentiende al voor Benfi- ca, hij werd er kampioen, top scorer en international. Tussen 1969 en 1973 voetbalde hij aan de zijde van de grote Eusebio. In de jaren tachtig groeide hij bij FC Porto uit tot een top coach. Later maakte hij ook Pa ris St. Germain kampioen. Artur Jorge over het Nederlands elftal: „Ze spelen het intelligentste voetbal van Europa, maar er zijn toch met enige regelmaat momenten dat de ploeg blijft steken." foto»anp Vele topspelers hebben zijn weg gekruist. Stuk voor stuk, George Weah, Paolo Futre bij voorbeeld, hebben ze diep res pect voor Jorge. Maar uitgere kend in Zwitserland, een natie zonder een noemenswaardig voetbalverleden, moet de 50-ja rige Portugees zich nog bewij zen. Dat zit hem dwars, maar hij gaat het gevecht niet uit de weg. Een overwinning op Ne derland, vanavond in Birming ham, zou hem een heel eind op weg helpen. Jorge zegt de afgelopen dagen tot diep in de nacht de video band van Nederland-Schotland te hebben bestudeerd. „Ik ben zelf bij de wedstrijd geweest, maar voor mijn spelers wilde ik nog een keer de beste en de zwakste momenten naar voren halen. In heel de wereld worden veel verschillende speelstijlen gehanteerd. Die van Nederland is in mijn ogen de moeilijkste die er bestaat, en dus ook het moeilijkste te bestrijden. Neder land speelt echt het intelligent ste voetbal van Europa. Op de vraag of hij deson danks de achilleshiel heeft kunnnen ontdekken tijdens Ne derland-Schotland, blijft Jorge het antwoord schuldig. Hij glimlacht stiekem vanonder zijn dikbehaarde bovenlip, mompelt iets over de veelzeggende twee de helft in Birmingham. „De Schotten hebben geen wonder- ploeg, maar toch kwamen ze heel aardig terug in de wed strijd. Niet op eigen kracht, het had meer te maken met de on macht om het werk af te maken bij Nederland." Iets vergelijkbaars ontdekte hij ook vorig seizoen in de Champions League bij de con frontatie tussen Grashoppers en Ajax. De Zwitserse kampioen haalde een gelijkspel weg. „Grashoppers was toen ook niet geweldig, maar de ploeg profi teerde van de zwakke dag die Ajax had. Misschien is dat wel typerend voor het voetbal dat Nederland nu speelt. Als het draait is het fantastisch om te zien en wordt elke tegenstander vermorzeld. Maar er zijn toch met enige regelmaat momenten waarop de ploeg blijft steken en het rendement te gering is voor het mooie voetbal dat wordt ge speeld..." Bij zijn opsomming van de landen die tot op heden de meeste indruk op hem hebben gemaakt, noemt Jorge bewust Nederland niet. Hij vindt het al lemaal leuk en aardig om te zien, maar prijzen winnen met dergelijk voetbal, zo valt te be luisteren, doe je niet. „Ik heb genoten van Portugal. Rusland en Frankrijk hebben zich ook aardig gemanifesteerd. Duits land speelt het meest destruc tieve voetbal dat er te zien is op dit EK, maar het heeft wel de grootste overwinning geboekt." Het mooiste van alles vindt de opvolger van Roy Hodgson dat de verhoudingen in de groep van Nederland na twee speeldagen al genormaliseerd zijn. „Voordat het EK begon stond min of hieer al vast dat Zwitserland en Schotland eruit zouden vliegen. Iedereen had de mond vol van Engeland en Nederland. Nu er twee gelijke spelen zijn geweest, is het res pect voor ons en voor de Schot ten groter geworden. De Engel sen doen het in hun broek voor de Schotten en ik hoop dat Ne derland een beetje bang is ge worden voor ons. We hebben een kans, dat verzeker ik je. Wat we op Wembley konden, kun nen we zeker ook in Birming ham." Jorge zet zijn geld op de Zwit sers, dat is duidelijk. Al was het maar om de critici en de mor rende achterban in het Alpen land de mond birmingham gijsbert spierenburg gpd-verslaggever „Voetballen kunnen ze. Maar aan alles kun je zien dat de meeste spelers nog vrij jong zijn." Ruud Krol dicht het Ne derlands elftal weinig kansen toe om in Engeland Europees kampioen te worden. „Het EK is geen Champions League." Zijn record (83 interlands) telt niet meer. Althans niet hier in Engeland. De zwarte cabs razen in woedende vaart voorbij. Alsof Het stof stuift omhoog. Met opgestoken duim staat Ruud Krol daar machteloos op het trottoir nabij Villa Park, het sta dion van Aston. 'Hé, mag ik meerijden?'. Zijn roep wordt weggeblazen in de chaos en de herrie van de zich ijlings per taxi of bus een weg naar huis of hotel banende voetbalsuppor- Ruud Krol moet naar The Strahallan, een bescheiden ho telletje in het centrum van de stad. De ex-vedette van Ajax, Vancouver Whitecaps, Napoli en AS Cannes is tijdens Euro '96 gastcommentator van de Zwit serse televisie. „Omdat Zwitser land in de poule zit bij Neder land en omdat ik daar, in 1990, een blauwe maandag trainer ben geweest van Servette FC. Vandaar. Die ploeg heb ik toen teruggebracht naar de eerste di visie. Acht wedstrijden 'waren we ongeslagen. De club wilde me houden en ik wilde blijven. Maar het kon niet. Omdat ik geen diploma had." De voormalige King of Napo li, Rudie Krollie, moet tot z'n spijt bekennen niet bijster op gewonden te zijn geraakt van de prestatie van Nederland afgelo pen maandag tegen de Schot ten. „Er is goed gespeeld, maar het ontbrak de voorhoede een voudig aan creativiteit op de laatste dertig meter. Bergkamp had het spel meer moeten opei sen en de leiding moeten ne men. Hij mist op het ogenblik zelfvertrouwen en gogme, zoals we dat in Amsterdam zeggen. Seedorf en Davids deden braaf hun best, maar zijn voor zo'n rol op het middenveld nog te jong en te onstuimig." Krol zou Kluivert na rust nooit hebben ingezet. „Het inbrengen van Kluivert was moedig van de bondscoach maar ook een gok. Kluivert was niet fit. Dat kon een leek zien. Ja. hij maakte met het hoofd inderdaad bijna een doelpunt uit een voorzet van Taument. Hij miste de bal maar net. Net niet of net wel. Dat is het verschil. En daar gaat hel nou juist om op dit niveau." Als hij Hiddink zou zijn ge weest, had hij Youri Mulder, de zoon van zijn vriend Jan, in de tweede helft laten invallen. „Mulder is fit en sterk. Boven dien maakt hij altijd wel een doelpunt. Met Kluivert had men meer geduld moeten hebben. Hij is jong en moet nog veel le ren. Er is voor Nederland nog niks verloren, maar je kunt aan alles zien dat de meesten nog vrij jong zijn. Volgens mij te jong om ver te komen, laat staan om Europees kampioen te worden." Hiddink beschikt over zeven spelers van Ajax, de Europees kampioen van vorig seizoen en de vice-Europees kampioen van dit jaar. Krol: „Het Europees kampioenschap is geen Cham pions League. Voetballen kun nen ze. Maar op zo'n toernooi met drie zware wedstrijden bin nen negen dagen moeten de momenten beter gekozen wor den. Dan weer gas geven, dan weer rust nemen. Daar gaat het om. Bovendien moeten we niet vergeten dat Ajax van nu niet meer het Ajax is van vóór de winterstop." Nederland, volgens de book makers een van de titelfavorie- ten, moet vanavond Zwitser land verslaan om niet voortijdig naar huis te worden gestuurd. Het zal in de ogen van Krol nog lastig genoeg worden. '„Ik schat de Zwitsers hoger in dan de Schotten. Bovendien hebben ze aan een gelijkspel genoeg. Hun trainer, Artur Jorge, heeft een goed team gesmeed. Alle spe lers moeten zich ondergeschikt maken aan het collectief. Ook de zogenaamde sterren. De Niedrigkeit, daar gaat het hem in de eerste plaats om. Wie daaraan niet beantwoordt, doet niet mee. Wie het ook is." De aanpak van de Portugees leidde tot een breuk met Alain Sutter en Adrian Knup, twee van zijn zogenaamde sterren. Het kwam de coach op forse kritiek te staan. „Jorge is de strijd aangegaan met de sterren, zonder aanziens des persoons. Daar is moed voor nodig. Hij heeft z'n spelers erop gewezen dat bij balbezit soms vier men sen hun best moeten doen om vrij te lopen, terwijl er van die vier natuurlijk maar één de bal kan krijgen. Drie lopen er dus voor niks. Dat moet men bereid zijn te doen, dat moet men er dus voor over hebben, in het belang van het team." Loos alarm... Een Deense vrouw in Aalborg belde zondagavond het alarm nummer van de politie omdat zij veronderstelde dat haar jon ge buurvrouw door een indrin ger werd verkracht. Zij hoorde gegil en gebonk op de vloer. De toegesnelde politiemannen za gen dat de vrouw op tv naar het Deense elftal zat te kijken en het luid aanmoedigde...

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 23