Leidse Marathon Gueraskine kleurt marathon Geen trilogie voor Jerry McCarthy Chip bezegelt lot Erika van de Bilt Beter laatste in loeiden dan eerste van het land LOPERS MAANDAG 10 JUNI 1996 Honderd deelnemers aan fietstocht leiden De fietstocht, die zaterdag aan de Leidse marathon voor af ging, heeft 100 deelnemers getrokken. De tocht ging over het parcours van de Leidse marathon. Voorafhad de organisatie ge hoopt op vier- tot vijfhonderd belangstellenden. Toch meent marathon-organisator Tjeerd Scheffer dat er een basis is gelegd voor de fietstocht. „Volgend jaar streven we naai' het dubbele, of driedubbele aantal deelnemers." Laurent Aalbersberg in 49 minuten leiden Feyenoord-speler Laurent Aalbersberg heeft de 10 kilo meter gisteren in 49 minuten afgelegd. Vorig jaar was de Leide- naar aanmerkelijk sneller, hij deed toen 43 minuten over het parcours. „Maar ik werd opgehouden bij de start.". Aalbersberg zegt goed getraind aan de start te zijn verschenen. „Bij Feye- noord doen we vaak een parcours van een kilometer of zeven." Voorschoten-spits Frank Buizer liep de halve marathon in 1.37. Tien kilometer met bepakking leiden Een van de opvallendse deelnemers aan de tien kilome ter was de Hagenaar Erik Edelman. Hij legde het rondje door Leiden en Leiderdorp af met bepakking. De Hagenaar, die veel lange-afstandwandeltochten maakt, noemde het hardlopen met bepakking 'een nieuwe uitdaging'. „Ik had alleen wel last van de hitte. Door die rugzak raakte ik de warmte niet goed kwijt." 'Ik zoek een kamer' leiden Edwin Berg woont nu nog in Amsterdam. Maar hij wil graag naar Leiden verhuizen. Dus liep hij de halve marathon met op zijn rug de tekst 'Ik zoek een kamer' en daaronder het te lefoonnummer van zijn ouders in Zoeterwoude. Voor wie het gisteren te snel ging (zijn eindtijd was 1.45), u kunt bellen 071- 5802737. Willy Pijl snel op 21 kilometer De beide 'hoofdprijzen op de halve marathon zijn naar België gegaan. De pas 23-jarige Christoph Clyncke was de enige die gedurfd meeging met de tweede groep van de tien-kilo meterwedstrijd. Na de afslag naar de Kooilaan kwam Clyncke dan ook alleen te lopen, maar hij had wel voldoende adem over ten opzichte van de achter volgende groep. Soepel lopend passeerde de man uit de omgeving van Brug ge de luid klappende achterblij vers op de tien kilometer, die vrijwel zonder uitzondering be leefd of uit bewondering aan de kant waren gegaan. Datzelfde gebeurde bij de groep waarin tweevoudig winnaar Jerry Mc Carthy zich bevond. Deze Britse' luchtmachtofficier kondigde vo rig jaar aan in Leiden de hele marathon te lopen, maar bles seerde zich aan de voet. Met vijf weken training in de benen kon hij al mee met de eersten, maar in de laatste kilometer moest hij alsnog terrein prijsgeven. Achter Clyncke (persoonlijke toptijd van 1.09.09), diens landgenoot Carlo Habex en Negus Bazezew die onder de vlag van Haag At letiek uitkwam, restte de Brit de vierde plaats. Achter drie Rus sen (Korpylev, Bajenov en Za- ripov) was veteraan Henk van Velzen de eerste regio-atleet (1.11.21). Volkomen verrast nam Chris- tiane van Landuyt bij de vrou wen de winnaarsbeker in ont vangst. Zelfs in haar thuisland België wint de veertigjare amb- tenare uit Welle zelden wed strijden, maar in Leiden zag ze onderweg niet eens een concur rente. „Ik was hier. in Leiden omdat we dat vorig jaar hebben toegezegd aan familieleden die hier in Leiden wonen", meldde de atlete die pas zes jaar gele den met lopen begon. „Ik wordt wel ieder jaar nog sneller, waar schijnlijk omdat ik hier pas net mee bezig ben. Deze 1.24.38 is ook twee minuten sneller dan ik normaal loop." Willy Pijl was net naast het erepodium de snelste Leidse (1.31.29). leiden wilmar kortleever Met de dubbeloverwinning van Gennady Panin en Irina Lebe- dinskaya is de 10 kilometer van de Leidse marathon op herha ling gegaan. Beide Russische at leten hadden het echter moeilij ker dan in 1995. Bij de mannen deed de twintigjarige Kenyaan Jackson Omweri al het kopwerk, waarvan de 28-jarige Moskoviet Panin in de eindsprint dank baar profiteerde. Op de streep kwam hij slechts twee tellen te kort voor het parcoursrecord van Jan-Dirk Hazeleger (30.05). Voor de beslissing tussen Lebe- dinskaya en de Leidse Erika van de Bilt fungeerde de tijdwaarne- mende 'chip' als scherprechter. De 'Leidse 10' is geen officiële wedstrijd, maar voldoende snel le avonturiers worden door on der meer de prijzenpot van 1650 gulden (vrouwen vijfhon derd minder) naar de sleutel stad getrokken. Erika van de Bilt liep de hoofdprijs net mis. Toen de Leidse halfweg titelverdedig ster Lebedinskaya nog binnen handbereik had, lonkte de over winning voor de atlete van AAC Amsterdam. „Ik ging steeds sneller, maar ze bleef maar bij. Op het eind zette ik de sprint in, maar ze kwam langszij." Op het oog leek de Moskouse de winnares, maar zij kreeg pas na een half uur uitsluitsel. De organisatie ging af op de tijd die de elektronische 'chip' had ge registreerd. De officiële KNAU- jury was alleen voor de mara thon besteld en dus nog niet aanwezig. „We hebben de ap paratuur toch, dus waarom la ten we die niet beslissen", zei organsiator Scheffer. „Ik wilde Ellen nadoen en gooide mijn borst vooruit", zei de trainings- genote van olympisch kampioe ne Van Langen. „Maar hier moet je je voet naar voren ste ken, want daar zit die chip in." De twee hoofdrolspelers bij de mannen hadden al een wed strijd in de benen. Omweri wist dat hij na tien Brusselse mijlen van zaterdag weinig kracht zou hebben, dus koos hij voor een tactiek van de lange adem. Van af de allereerste meter nam hij de leiding. „Daajr had ik het aanvankelijk behoorlijk moeilijk mee", zei Panin. De Rus week echter niet van de zijde van de jonge Omweri, die weinig crea tief bleef sleuren. Op de Haar lemmerweg waagde de steeple chase-loper een poginkje, maar met 400 meter te gaan leek hij door de felle reactie van Panin stil te staan. „Het was een tacti sche race," beaamde de Rus volmondig. En schertsend: „Bo vendien was mijn wedstrijd gis teren vijf kilometer langer." Panin is één van de vele bui tenlandse atleten die twee tot drie maanden per jaar in Ne derland doorbrengen. Vergezeld van zaakwaarnemers veroveren ze bekers, titels, medailles, oor kondes maar vooral ook geld om thuis de eindjes aan elkaar te knopen. De organisatie van Leidse marathon werkt daaraan niet mee door geen startgeld te bieden. Wel zijn er geldprijzen en faciliteiten als onderdak, waarmee de Russische groep verguld was. Panin heeft na zijn zege van vorigjaar aan kracht gewonnen. Eind maart won hij de Russi sche kampioenschappen over tien kilometer. Een krappe maand later was hij ook sneller dan ooit op de halve marathon Manuel Thomas Angola/Wassenaar Leeftijd: 28 jaar Tijd: 3.23 en nog wat „Ik heb nog nooit eerder een marathon gelopen, en ik heb er ook nooit voor getraind, maar desondanks heb ik een plezierige koers gelopen. De eerste 15 kilo meter gingen goed, maar daar na begon ik last van mijn knie blessure te krijgen, dus toen moest ik langzamer gaan lopen. Volgend jaar wil ik weer mee doen, maar dan hoop ik dat ik ervoor kan trainen, en dat mijn knie beter is. Kgetil Stromme Noorwegen/Zwitserland Leeftijd: 39 jaar Tijd: 2.35.14 „I've got a nice feeling. De hele rit wachtte ik op mijn dooie punt, maar dat kwam maar niet, gelukkig. Nee, ik heb echt heerlijk gelopen. Het weer was o.k., en overal stonden mensen langs de kant van de weg om je aan te moedigen. Vooral op dat laatste stukje heb je het publiek echt nodig. Die mensen geven zo'n marathon altijd een extra tintje, maar het mooist vind ik toch altijd nog de finish. Frans Woerden, Leiden Leeftijd: 26 jaar Tijd: 2.43.32 „Dit is mijn derde marathon in veertien dagen en van die drie heb ik hier de snelste tijd neerge zet, dus ik mag niet mopperen over het resultaat. Bovendien liep ik de tweede helft sneller dan de eerste helft. Zodoende heb ik er dus nog een paar inge haald. Dat is toch leuk. Het is nummer 48 op mijn lijstje. Veel publiek was er niet, maar dat maakt niet uit, want uiteindelijk moet je het toch helemaal alleen doen. En trouwens; vergeleken bij de marathons van Rotterdam en Eindhoven was het hier een gezellige bedoening. Daar is het zo goecl als uitgestorven zal ik maar zeggen. André Korenhof, Leiden Leeftijd: 31 jaar Tijd: 2.46.14 Twee jaar geleden liep ik mijn laatste marathon. Dat was ook hier in Leiden, maar nu heb ik ervoor getraind volgens sche ma's. Het resultaat is een forse verbétering van mijn record. Dat trainen viel me wel wat zwaar. Ik loop namelijk altijd alleen, maar dat is nu eenmaal niet an ders. Nee, dat is geen klaagzang, hoor. Voordeel is bijvoorbeeld weer dat ik zelf het tempo kan bepalen. En het lopen hier is mij goed bevallen. Die bandjes on derweggeven cle nodige kick. Sjaak van Kleef, Den Haag Leeftijd: 35 jaar Tijd: 2.53.50 „Dit was een perfecte marathon. Het lopen, het weer, alles perfect. Dit is de enige marathon die ik loop in het jaar. Vorig jaar liep ik er ruim drie uur over en was ik ziek van de hitte, maagom draaiingen en zo. Maar dit jaar had ik nergens last van. Op een ander punt heeft de 3M mara thon voor mij ook met een korte traditie gebroken. Voorgaande jaren was het namelijk altijd bloedheet. Maar dit keer was het weer echt geweldig. De organisa tie liet hier en daar te wensen oder, vond ik. Het is namelijk vervelend als de halve mara- thonners erbij komen. Dan moet je 'Opzij, opzij, opzij' gaan roe pen, dat is ook lullig voor je col lega-lopers. André van der Zon, Katwijk Leeftijd: 37 jaar Tijd: 2.52.30 Dit is mijn zesendertigste ma rathon en ik loop nu voor de vijfde keer in Leiden mee. Vorig jaar liep ik rond deze tijd mee met het WK honderd kilometer in Winschoten, maar deze wed strijd is ook hartstikke leuk, al stond er minder publiek dan voorheen langs de straten. Ja fa natiek ben ik wel, maar mijn ontbijt was heel gewoontjes: ge sneden bruinbrood met stroop tegen het ijzertekort en verder crackers, ontbijtkoek en rijs te- wafels, tempexgevallen noem ik dat. En ik heb veel gedronken voorde vochthuishouding. Alain Nobecourt, Frankrijk Leeftijd: 32 jaar Tijd: 3.03.03 „Trés bien. Echt fantastisch. Het is ideaal om hier een marathon te lopen: het is hier helemaal plat. Vorige keer heb ik hier de halve afstand gelopen, maar dat beviel zo goed dat ik dit jaar voor niets minder dan de hele ben gegaan. Op het clertigkilo- meter-punt zag ik het even niet meer zitten, maar ondanks de pijn in mijn benen ging het laatste stuk toch relatief goed. Het mooist vond ik de grachten onderwegen de eindstreep... Poolse favoriet Lewandowski schudt vrolijke Rus in slotfase af De marathon is een hardloopevenement voor het hele gezin. Kinderen die nog te jong zijn voor de kinderloop konden terecht bij de crèche in de Groenoordhallen. Of zij lieten zich door hun ouders vervoeren in de baby-jogger, een speciale kinderwagen die geschikt is om mee hard te lopen. foto loek züyderduin (1.02.11) en uit dertien dagen Nederland peurde hij drie over winningen en een derde plaats. Omweri woont tijdelijk in het Belgische Zedelgem, een deel gemeente van Brugge. Na zeven weken België is zijn batterij leeg. De jonge loper vertrekt morgen dan ook weer naar Nai robi. „Om aan te sterken", zei zijn gastheer. „Om mee te doen aan de Kenyaanse trials (o'lympische selectiewedstrij den)", dacht Omweri. „Op de tien kilometer en misschien de steeple chase." In Nederland zou hij op die onderdelen bij de absolute top horen. „Ik was 74ste tijdens de Kenyaanse crosskampioenschappen", zei Omweri. Huub Pragt verloor op de Russisch-Kenyaanse combine in rap tempo terrein op de tien kilometer. Voor de Leiden Atle- tieker verliep de wedstrijd vol gens plan. „Zo hard mogelijk lo pen. Maar winnen was niet mo gelijk. Als eerste Leidenaar ben ik tevreden, ik was zelfs eerste Nederlander." Pragts echtgeno te Joke Kleijweg toonde zich bij de wouwen op de weg terug door ook ,het andere brons op de tien kilometer mee te nemen naar Hilversum. „Een opste ker", aldus de voormalig mara- thónkampioene. „Het begint er op te lijken. Nu is die tijd van 35 minuten ten minste weer in beeld." Een tweede plaats telt niet. Die opmerking is gemeen goed in sportland en dus ook binnen de atletiekwe- reld. Maar denken sporters daar zelf ook zo over? Oleg Gueraskine in elk geval niet. De 30-jarige Rus be ëindigde gisteren de 3M Marathon voor de tweede opeenvolgende keer achter de Pool Jaroslaw Lewan dowski. De zilveren podi umplaats vervulde zijn hart met blijdschap. Niet alleen het verdiende, voor Russi sche begrippen aanzienlij ke geldbedrag van duizend gulden was daarvan de oorzaak. De kort geleden van een zware achilles peesblessure herstelde Gueraskine verscheen vrij wel ongetraind aan de start en was blij dat hij onge schonden de finish haalde. leiden marc van der jagt medewerker Oleg Gueraskine uit Tula. Wie zegt u? Die links en rechts naar toeschouwers zwaaiende Rus, die het samen met zijn landge noot Serguei Tehepovscoi op nieuw tegen Lewandowski moest afleggen. Die wiendelijke loper in het rood-wit. Juist, Gueraskine. Menig toekijkend Leidenaar zal zich eerder deze wolijke marathonloper herinne ren dan de tijdens de wedstrijd stoïcijns ogende, maar ijzerster- ke Pool. De opvallende houding van Gueraskine werkte als zout in de eigenlijk te flauwe mara thon-maaltijd. Van strijd was tijdens deze 3M-editie nauwe lijks sprake. Het leek alsof de kaarten al voor het startschot waren geschut. Binnen de eer ste kilometer nestelde de mara thon-top drie van vorigjaar zich in een groepje dat een flink tempo onderhield. Achtervol gers waren in geen velden of wegen te bekennen $n demar rages uit de kopgroep leken ver boden. De ontknoping vond pas na twee uur en precies vier minu ten plaats. Bij Het Huis de Bij len kleefde het drietal Lewan dowski Gueraskine ITehe- povscoi nog aan elkaar. Maar de man met de hamer stond op de Rembrandtbrug te wachten om de eerste tik uit te delen. Tehe- povscöi werd daarvan korte tijd later op de Witte Singel de du pe. De tempoversnelling van snelde onlangs naar de vijfde plaats in de halve marathon van Moskou. Maar zelfs dat soort prestaties leveren hem in eigen land geen sponsor op. „Het kost ons veel geld om hier te komen en daarom is het maar de vraag of ik er volgende keer weer bij ben. Ik zoek een sponsor. Die dacht ik te hebben, maar de fa briek waar ik werk liet het op het laatste moment afweten. Dat past helemaal in het beeld van alledag. Mensen worden te laat of helemaal niet betaald. Vroeger waren er ook overal sportvoorzieningen. Tehepovscoi uit het Siberi sche Ulan-Ude kwam na Gue raskine (2.23.04) als derde over de finishlijn. Hij bleek ontevre den met zijn 2.24.59. „Ik wilde 2.20 lopen, maar door de reis tijd en het tijdsverschil kon ik dat niet opbrengen." Zijn land genote Marina Tcheliabinsk (in geschreven als Mychlianova) zag haar verwachting wel uitko men. De Russische, woonachtig in de Oeral, kwam na 2 uur 53 minuten en 26 seconden breed lachend als eerste vrouw aan. Ze dook van blijdschap in de ar men van diverse 3M-medewer kers en huppelde daarna naar haar mannelijke landgenoten. „Ik had me heel goed voorbe reid en voelde me daarom de hele race goed. Pas op het 38- kilometerpunt kreeg ik het wat moeilijker. Maar op het laatste stuk stonden zo veel mensen me aan te moedigen, dat alles weer vanzelf ging. Op de zilveren podiumplaats stond eveneens een Russische, Svetlana Tsikhotskaia. Voor haar een ervaring op zich, want het was haar eerste medaille. De tijd die Tsikhotskaia liet noteren (3.09.34) was mogelijk dankzij twaalf jaar atletiekervaring en een zwaar trainingsschema. „Ze liep onlangs nog een vierdaagse wedstrijd over 160 kilometer", vertelt teambegeleidster Klazien van der Veen, die werkt op de Nederlandse ambassade in Moskou. De 3M-organisatie kan ook volgend jaar rekenen op de nummer drie bij de vrouwen, Corrie van Egmond. De loopster van Haag Atletiek liep haar laatste marathon vier jaar gele den. „Dat was hier in Leiden en ik wist toen zeker dat ik hem niet nog eens zou lopen. Maar ik heb me toch weer laten ver leiden." Viervoudig winnaar Le wandowski is eveneens nog niet verzadigd. „Als ik uitgenodigd word, dan start ik volgend jaar Lewandowski, die het parcours op zijn duimpje kent, nekte kort daarna ook Gueraskine. Hij werd door dat verloop niet ver rast. „Je wilt altijd winnen, maar ik wist van tevoren, dat de Pool later in de wedstrijd beter zou zijn. Ik heb me niet goed kun nen voorbereiden. Ik ben pas in maart begonnen met trainen. Vorig jaar heb ik een blessure opgelopen aan mijn achilles pees. Dit was mijn eerste mara thon sinds die van vorigjaar." Lewandowski, die dit keer 2 uur 22 minuten en 3 seconden voor de klassieke afstand nodig had: „De keuze voor deze aan pak had ik al tevoren gemaakt. Ik wist, dat die twee Russen het tempo lang zouden kunnen vol houden. Twee weken geleden heb ik de marathon van Torun gelopen en daarvan herstelde ik maar langzaam. Daarom wilde ik vandaag pas laat in de wed strijd van ze weglopen." Gueraskine, die goed contact heeft met Lewandowski, omdat hij zijn militaire dienstplicht in Polen.vervulde, had moeite met de laatste bochtige kilometers. Maar daarvoor heeft hij een methode. „Ik denk onderweg aan mijn loopstijl, maar ook aan gedichten en liedjes." De Rus laatst thon wordt binnengehaald. genkwam, wijt Maassen van den Brink aan zijn gebrekkige Voor Dirk Maassen van den Maar geen haar op zijn hoofd voorbereiding. „Ik heb r Brink begint het leven pas bij die eraan had gedacht om met maand niet getraind. Ik heb leu- 48. Gisteren vierde de bekend- opzet de rij van 510 marathon- kere dingen gedaan, een leuke ste snelwandelaar van Leiden lopers te sluiten. „Ben je gek, vrouw ontmoet. Met haar heb ik zijn verjaardag op wel.heel bij- daarvoor ben ik nog veel te fa- de Elfstedentocht in Friesland zondere wijze. Bijna vijf uur genoot hij van de 42,195 kilo meter lange martelgang in en rond zijn woonplaats. Uiteindelijk fi nishte hij, omringd door tientallen ge legenheids- fans en op de hielen gezeten door de be zemwagen, als laatste van alle deelne- hem bin- nuten en 36 seconden. Microfonist Teun de Reede sprak het laatste restje van zijn stem aa nen te schreeuwen. Organisator Tjeerd Scheffer griste persoon lijk een bos bloemen uit een emmer om aan de voormalige hovenier te overhandigen. Vrouwen kusten het bezwete hoofd van Maassen van den Brink. Zo'n onthaal was de Lei denaar zelfs in zijn glorietijd nooit ten deel gevallen. De voormalige snelwandel kampioen wist hoe feestelijk Met in zijn gevolg onder anderen organisator Robert Laan (in het wit) en de marathon-beer legt Dirk Maassen van den Brink (nummer 589) de laatste meters van zijn marathon af. foto loekzuyderduin natiek. Ik had graag mijn colle ga-snelwandelaar Servee Derks willen voorblijven. Bovendien ben ik nogal snel van start ge gaan, dus heb ik niet steeds achteraan gelopen. Vorig jaar eindigde ik nog in 4.33.26. Maar dit jaar ging het slecht. Ik wist dat ik binnen de vijf uur kon eindigen. Dat is gelukt, maar ik ben nu ook aardig kaduuk." Dat hij de man met de hamer tussen kilometer 15 en 25 te- gewandeld. Nee, niet ge- snelwandeld. Behalve dan de laatste etappe, toen ik het toch niet laten." Voor Maas sen van den Brink begint het leven pas op zijn 48ste verjaardag. In dat leven neemt snel wandelen nog steeds me plaats in. Zo reist hij morgen sa- clubgenoot Derks af naar Frank rijk, waar de 518 kilome ter lange snelwandelklassieker Parijs-Col- mar op het programma staat. Voor de overwinning doet de Leidenaar, die er ooit de stijl- prijs in de wacht sleepte, het al lang niet meer. Zelfs deelnemen hoeft nu niet meer. Hij trekt slechts ter ondersteuning van een collega de sportschoenen aan. „Af en toe een stukje meelopen, dat moet ik nog wel kunnen opbrengen na deze ma rathon." Het Oost-Europese supertrio van de vijfde en zesde marathon van Leiden: Jaroslaw Lewandowski (rechts), Oleg Gueraskine (midden) en Serguei Tehepovscoi. foto loek zuyderduin

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 25