Leidsch Dagblad 2 Woede over schuiven in politietop Aanslag in Leidse Formosastraat Grote ergernissen over kleine criminaliteit 1 BEL: 071-5128030 Feest voor UVS "faillissement Iemco ^blijkt vooropgezet Telefoonmonteurs gewond bij aanslag op Westoever hypotheek Jacht op zeeleeuw met fatale aantrekkingskracht GOED NIEUWS IAANDAG3 JUNI 1996 OPGERICHT 1 MAART 1860 Feiten en Meningen Desmond Tutu neemt afscheid als aartsbisschop Binnenland Leiden Cultuur en Kunst Te weinig hulp bij bijna-dood- ervaringen Plezieren kritiek op feest Leidse Speeltuinbond Voorronde Werfpop van een middelmatig niveau LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG 1,95 Nog geen abonnee leiden/rusnburg De Leidse voetbalregio heeft er na afgelopen weekeinde weer twee amateurtoppers bij. Rijnsburgse Boys pro moveerde naar de nieuw te vormen hoofdklasse op zaterdag door AVW '66 in Harderwijk met 3-1 te verslaan. Een dag later speelde ook UVS (foto) zich terug op het hoogste niveau. In Lisse bleven de Leidenaars Hilversum met 3-2 de baas. Alle reden dus om er daar in Lisse een feestelijke ereronde uit te gooien. Pagina 19: Benne- kers schiet UVS terug in de hoofdklasse; John Eelman geniet in af zondering. FOTO HOLVAST/MARK LAMERS Zorgvuldig voorbereid plan van directie iving f leiden/zoeterwoude Het zaterdag bekend geworden □faillissement van het tachtig ^jaar oude Zoeterwoudse bedrijf jemco is de afgelopen weken zorgvuldig voorbereid door de jdirectie en de eigenaar van het pedrijf. Daarover zijn curator tnr. H. Keereweer en bestuurder G. Frielink van de Industrie bond FNV het roerend eens. In alle stilte zijn de voorraden en de inventaris van het elektro technisch installatiebedrijf 'ver kocht' aan zusterondernemin gen in Grootschermer en Alme- re. Tegelijk is in overleg met de huisbank ING een plan gemaakt voor een doorstart met vijftig van de huidige tachtig werkne mers. Dat personeel is zorgvul dig buiten het opzetje gehou den. Het arbeidsbureau en het GAK dat de lopende salaris- iverplichtingen zou moeten Overnemenzijn ook niet op de hoogte gesteld van het faillis sement. De werknemers zijn pas za terdag in motel De Haagsche Schouw door curator Keereweer ingelicht. Toen was duidelijk dat in principe iedereen op straat staat. Tenzij de curator heel snel het plan voor de door- start overneemt. Maar Keere weer is niet voornemens dat zonder slag of stoot te doen. De werknemers vatten de si tuatie zaterdag gelaten op. Het was duidelijk dat er iets in de lucht hing, aldus een van hen na afloop van de bijeenkomst. Voor de monteurs in de buiten dienst, was het misschien nog wel een verrassing verklaart hij. „Die zaten op de bouwplaatsen en kwamen weinig op het kan toor. Wij konden daar dinsdag na Pinksteren al niet meer in omdat het leeg was. We moes ten naarAlmere." Curator Keereweer. „De di rectie ging er kennelijk vanuit dat het door hen «aangevraagde faillissement woensdag zou worden uitgesproken. Maar het kwam pas een dag later. Dat doorkruiste de plannen van de heren." Keereweer gaat van daag naar de rechter-commis- saris: „Normaal overleg je bij een faillissement telefonisch. Nu is er echter een aantal on duidelijke stukken waar ik het met hem over wil hebben." Pagina 9 'Iemco: verkapte re organisatie' jeruzalem ap Vier Israëlische telefoonmon- (teurs zijn vanmorgen licht ge wond geraakt bij een bomaan slag in een dorp op de Westoe- De bom werd volgens de Is raëlische radio door middel van afstandsbediening tot ontplof- jfing gebracht toen de monteurs een olijfgaard betraden om een |storing aan een telefoonkabel te verhelpen. Nadat ter plaatse eerste hulp was verleend wer- Katwijker dood door koolmonoxide lEen 35-jarige Katwijker is zater- Idagavond in zijn woning overle den door koolmonoxide-vergif- Itiging. Het slachtoffer werd aan getroffen door een familielid. "Volgens de politie is de man overleden terwijl hij onder de douche stond. In het huis was een geiser aanwezig die de verbrandings gassen in de woning zelf afvoer- jde. Die afvoer verliep niet hele maal zoals het moest. Ómdat de iman bovendien onvoldoende ventileerde, ontstond zo een te veel aan dodelijk koolmonoxi de. Straver genoemd als nieuwe baas van Korps Landelijke Politiediensten De politiebonden zijn laaiend over het voornemen van het kabinet een groot aantal hoofdcommissarissen van politie, onder wie de Haarlemse korpschef Straver, eind dit jaar of begin volgend jaar van korps te laten verande ren. ,,Dit kan geen mens serieus nemen. Dit wordt een geweldige show om te laten zien hoe ferm het kabinet is", aldus voorzitter Hans van Duijn van Nederlandse Po litiebond (NPB). den haag anp-gpd is pure arrogantie van de macht. Het probleem dat de parlementaire enquête heeft bloot gelegd, betreft niet de mensen maar het beleid. Deze aanpak slaat werkelijk nergens op." Ook de Vereniging van Mid delbaar- en Hoger Politieperso neel (VMHP) is laaiend over het voornemen van het kabinet. Bij de VMHP zijn vrijwel alle korpschefs aangesloten. Voor- De christelijke, bond ACP vindt de gedwongen overplaatsing van de korpschefs „iachwek- kend". Oppositiepartij CDA heeft aangekondigd het kabinet hierover morgen in de Kamer ter verantwoording te roepen. NPB-voorman Van Duijn heeft geen goed woord over voor minister Dijkstal. „Hij heeft geen enkel argument. Dit zitter A. van der Ven: „Wat het kabinet nu heeft besloten is wel erg kort door de bocht. Het rap port van de commissie-Van Traa wordt als breekijzer ge bruikt om de vuiltjes bij de poli tie weg te werken. Dat is onver teerbaar". Het verschuiven van een groot aantal hoofdcommissaris: sen, per eind dit jaar of begin volgend jaar, is gisteravond af gesproken op het Catshuis in Den Haag tijdens een beraad tussen premier Kok, de minis ters Dijkstal (binnenlandse za ken) en Sorgdrager (justitie) en de burgemeesters van Amster dam, Rotterdam, Den Haag, Utrecht en Haarlem. De grootscheepse roulatie heeft voor een belangrijk deel te maken met de uitkomsten van de parlementaire enquête naar de opsporingsmethoden van de politie. Anderzijds speelde mi nister Dijkstal al langer met de gedachte om hoge politiemen sen vaker van post te laten wis selen. De voorzitter van de Raad van Hoofdcommissarissen, politie chef S. van Hulst van de regio Hollands Midden, heeft er geen problemen mee wanneer alle politiechefs een andere baan krijgen. Maar een gedwongen overplaatsing op grond van de IRT-affaire, vindt hij 'te eenzij dig'. De korpschef vindt dat de discussie over mobiliteit niet moet worden verward met die over de problematiek rond van Traa. „"Van Traa' is een inci dent. Als de uitkomsten van de parlementaire enquête het ver- den de gewonde overgebracht naar een zieken huis bij Tel Aviv. De verantwoordelijkheid voor de aanslag, de eerste sinds de verkiezing van de rechtse Li- kudleider Benjamin Netanyahu tot premier varj Israel, was bij" het ter perse gaan van deze krant nog niet opgeëist. Neta nyahu had ook nog niet op het incident gereageerd. Twee Leidenaars, een man van 37 en zijn vriendin van 38 jaar oud, worden ervan verdacht gisterochtend rond kwart over acht brand te hebben gesticht in een woning aan de Formosa straat. Daar verbleven op dat moment drie mensen. Het tweetal gooide enkele rui ten in en wierp benzinebom men naar binnen. Toen de drie bewoners naar beneden kwa men, werden ze met een vuur wapen bedreigd. Een van hen, de moeder van het gezin, wist te ontvluchten. Omdat het vuur snel om zich heen greep, ston den de in doodsangst verkeren de vader en zoon volgens poli tiewoordvoerder F. Mesker voor de keuze: levend verbranden of vluchten met de kans dat er op je wordt geschoten. Ze kozen voor het laatste en konden bui ten ontkomen. Hoewel getuigen beweerden dat er is geschoten, gaat de poli tie ervan uit dat het om knallen de ruiten ging. In elk geval zijn er geen gewonden gevallen. Dé twee verdachten werden enkele uren later op een motor gesignaleerd op de snelweg in Amsterdam. De politie Amster dam-Amstelland rekende de twee in. Ze zijn overgebracht naar het politiebureau in Lei den. De politie vermoedt dat de brandstichting te maken heeft met een ruzie tussen de 37-jari- ge mannelijke verdachte en de 21-jarige zoon van het gezin uit de Formosastraat. Eerder gister morgen, om ongeveer half ze ven, sneuvelden enkele ruiten van het café van de 37-jarige man, café Royal aan de Janvos- sensteeg. „Waarschijnlijk ging de caféhouder ervan uit dat de 21-jarige hier iets mee te maken zou hebben en wilde hij wraak nemen", veronderstelt de poli tiewoordvoerder. Of dit inder daad de aanleiding was, was vanochtend nog niet duidelijk. Zowel de caféhouder als zijn vriendin blijven voorlopig opge sloten. Het vuurwapen was van ochtend nog niet gevonden. Pagina Leiden: 'Ik zag vader en zoon toekijken hoe vuur hun huis verwoestte' De brandweer kon niet voorkomen dat de woning a ledig uitbrandde. Leidsch Dagblad loopt week mee met Leidse politie Heel in de verte heeft het wel iets weg van de 'Roll Call' van de vroeger zo po pulaire Amerikaanse politieserie Hill Street Blues. Van die ochtendbijeen komst onder leiding van de sympathie ke sergeant Phil Esterhaus. Waar de mannen en vrouwen die verantwoorde lijk zijn voor de handhaving van de openbare orde in die New Yorkse wijk hun instructies krijgen. Om vervolgens niet eerder de straat op te gaan dan dat de vaderlijke vermaning heeft geklon ken: 'Let's roll. But hey, let's be careful out there'. Aan het werk, maar wees voorzichtig buiten. Zo ongeveer gaat het er op deze maandagochtend op Bureau Zuid ook wel een beetje toe. 's Ochtends rond een uur of negen. Daar, op het wijkbu reau aan de Leidse Vrijheidslaan heet die dagelijkse bijeenkomst 'de briefing'. Waarbij meestal circa tien van de totale ploeg van 25 politiemensen aanwezig zijn. Deze ochtend wordt er ruime aan dacht besteed aan een serie inbraken en vernielingen in de Coebel. Het rode jack van die 'enge jongen' zoals een getuige heeft gemeld wordt door een van de agenten toegedicht aan een ver slaafde die al vaker met de politie in aanraking is geweest en die blijkbaar zijn werkterrein heeft verplaatst. En ook het spoor van de ruiten-ingooiers blijkt na wat onderling heen en weer gepraat te leiden naar een groep jongeren die verantwoordelijk wordt geacht voor diefstallen in de wijk. Ze zijn trouwens allemaal opgelucht dat eindelijk die aanrander van de straat is geplukt. Nu die notoire schennispleger nog. Spectaculaire zaken? Natuurlijk, ook in Zuid komer^ze voor, de dodelijke on gelukken, de bankovervallen en de ze dendelicten. Maar veel eerder aan de orde van de dag is de kleine criminali teit, dat dagelijkse ongemak van de bur ger: inbraken, drugshandel, vandalisme en overlast van jongeren. Na drie kwartier gaat ieder zijns weegs. De surveillancewagen in, op be zoek bij een paar alcoholverslaafden, naar scholen om adviezen te verstrek ken, om een paar insluipingen na te trekken rond de Appelstraat, of om een hinderlijk aanwezig ventje weg te halen. De 43-06, de tweede wagen, is dan al met 'toeters en bellen' weggestoven naar een ernstig ongeluk. Goed, het gaat er bij bureau Zuid niet allemaal zo hectisch aan toe als in de tv-serie Hill Street Blues. Maar dit is toevallig wel om 't echie. Onze verslaggever Ad van Kaam trok een week op met de politiemensen van bureau Zuid. Zijn ervaringen staan de ze week dagelijks op de pagina Leiden. de politie hebben geschaad, dan herwin je dat niet door alleen maar de top te wisselen", aldus Van Hulst. Vandaag ontvangt de Tweede Kamer van minister Dijkstal een 'plan van aanpak'. In september wordt pas bekend welke com missarissen een andere post krijgen. Intussen wordt Straver genoemd als nieuwe leider van het Korps Landelijke Politie diensten. Eerder zou hem al een ander regiokorps en een betrek king bij de landelijke Inspectie Politie (in oprichting) zijn aan geboden. Pagina 3: Onderzoek n officieren van justitie Belgische redt zieke zwager in Heemstede HET WOORD IS AAN Otto Weiss In gezelschap gapen is voo al dan onbetamelijk, wan neer er alle reden toe be staat. weersverwachting VANDAAG 26 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Feiten en meningen Kerk en Samenleving Regio Een 79-jarige Brussel die zondag geen telefo nisch contact kreeg met haar 89-jarige zwager in Heemstede, is gisteravond op de trein ge stapt om poolshoogte te ne men. Na middernacht e de ze op station Heemstede- Aerdenhout, waar ze een taxi nam naar de M. Vaumontlaan. Toen haar zwager ook niet rea geerde op de deurbel, belde ze de politie. Die forceerde even later de voordeur van de wo ning van de man, die op de vloer in de woonkamer bleek te liggen. Hij was al 36 uur onwel en lag hulpeloos in zijn huis. De Heemstedenaar is opgenomen in het Spaarneziekenhuis in Haarlem. De dienstdoende agenten hebben de schoonzus van de man geprezen voor haar doortastende optreden. Ook hebben ze haar aangeraden in het vervolg vanuit Brussel con tact op te nemen met de politie als haar zwager de telefoon niet opneemt. RTV/programma's15 Sport 17 t/m 25 Strips14 Uitgaan13 Kortingsbon voor cabaret voorstelling van Niet Uit Het Raam dat Het Verdrag op 7 juni speelt in Schouwburg De Meerse in Hoofddorp. 06-00 66 (gratis) van Bruggen Adviesgroep Oein beeft u 'l cjoea bekeken Maar afgelopen voorjaar werd de zeeleeuw in volle actie gesig naleerd. Het bleek te gaan om een Steller-zeeleeuw, die enkele malen de omvang heeft van een Californische zeeleeuw en vrouwtjes van die soort verstikt of verplettert tijdens de paring. Volgens een Amerikaanse bio loog is de 'rover van het San Mi guel eiland' bovendien on vruchtbaar. Met het Californische voor jaar in aantocht zien de biolo gen als enige mogelijkheid de zeeleeuw te doden voor hij nog meer slachtoffers maakt. De enige hoop die de wetenschap pers nog hebben is dat de Stel ler-zeeleeuw tijdens zijn overwintering in de Stille Zuid zee door een motorboot is over varen of al door een haai of wal vis is gedood. los angeles Zeebiologen en opzichters van een nationaal park voor de kust van Californië zijn een zoek tocht gestart naar een bronstige, uit de kluiten gewassen zee leeuw. Het dier, bijgenaamd de 'rover van het San Miguel ei land', heeft de afgelopen vijf jaar met zijn gewicht van 800 kilo jaarlijks vijftig vrouwelijke zeeleeuwen tijdens het liefdes spel doodgedrukt. Biologen hebben zich jaren lang het hoofd gebroken over de mysterieuze dood van zee leeuwen ieder voorjaar in een afgelegen inham voor het eiland San Miguel. In eerste instantie verdachten ze vissers er van de beschermde zoogdieren dood te knuppelen, daarna legden ze echter de verantwoordelijkheid bij de toenemende vervuiling. NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. la, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. (l.v.tn. controle bezc e weken betaal ik mijn abonnement: alleen als u in de afgelopen 3 Deze bon in een envelop, zonder postzegel, leidsch Dagblad, Abonnee-service. OF BEL 071-51 28030

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1