Onderhoud vergt vele tonnen Rijnhaven niet geschikt voor containerterminal Ontwerp raadhuis moet worden aangepast Motorrijder verongelukt B en W beoordelen zichzelf zorgvuldig Regio Leiden/Rijn Veenstreek Verhuizing MEOB zorgt voor banen in Den Helder Brandweer wil meer vrouwen bij korps Berovingen in Wassenaar MAANDAG 20 MEI 1996 S Dief aangehouden alphen aan den run De politie heeft zaterdagmiddag omstreeks twee uur in de buurt van winkelcentrum De Ridderhof een 34- jarige Alphenaar aangehouden die kort tevoren spullen had ge stolen uit een niet afgesloten bestelwagen. Deze wagen stond eveneens in de buurt van De Ridderhof. De buit bestond uit 16 paar schoenen, drie video-banden, zes cd's en een leren jack. Sieraden uit woning gestolen alphen aan den run» Uit een woning aan de Barnsteenstraat zijn zaterdag tussen negen uur 's morgens en half zes 's middags sie raden gestolen. De inbreker kwam het huis binnen door de schuifpui open te breken. Tweetal betrapt bij inbraak kelderbox alphen aan den run Buurtbewoners betrapten gisterochtend rond half zeven twee mannen die wilden inbreken in een kelder box aan de Herculesstraat. Het gaat om een 20-jarige man zon der vaste woon- of verblijfplaats. De tweede man, een 28-jarige Alphenaar, kon enige tijd later worden aangehouden. Het twee tal heeft meer inbraken gepleegd in kelderboxen. Het onderzoek daarover loopt nog. Tien auto's vernield alphen aan den run Tien 3 's in Alphen zijn de afgelopen nacht het doelwit geweest van vandalen. Op de parkeerplaatsen onder het winkelcentrum De Ridderhof werden vijf auto's van één bedrijf vernield. Autoruiten werden stukgeslagen, buiten spiegels en antennes vernield en een motorkap bekrast. Op de Pallasstraat werden bij twee auto's enkele banden lek gestoken en van één auto een antenne vernield. Op de Havixhorst werden drie auto's met zilverkleurige verf besmeurd. Op de laadvloer van een auto-ambulance waren de letters 'WWB' gespoten. Inbraak dupeert watersporters oud ade» Bij een inbraak in de kantine van een watersportvere niging aan de Leidseweg in Oud Ade is vrijdagnacht audio- en videoapparatuur verdwenen. Om binnen te komen werd een raam geforceerd. Aangehouden voor niet betalen boetes wassenaar De politie heeft gisterochtend in een motel aan de Zijdeweg een 39-jarige Amerikaan aangehouden omdat hij nog voor 3200 gulden aan boetes in Nederland had openstaan. De boetes liepen al vanaf 1992. Hij werd opgespoord aan de hand van hotelformulieren. Zijn familie heeft het geld betaald. Dronken man botst tegen auto wassenaar Een 44-jarige man uit Leidschendam heeft gister avond om half elf nogal wat schade veroorzaakt toen hij met zijn auto op het kruispunt Landscheidingsweg - Wittenburgerweg In Wassenaar tegen de auto van een 30-jarige Hagenaar botste. De Leidschendammer was door het rode stoplicht gereden. Hij bleek te veel te hebben gedronken. Er vielen geen gewonden. Inbraak in theehuis wassenaar Bij een inbraak in een theehuis op landgoed De Horsten in Wassenaar zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag een cd-speler, cd's, een paar flessen drank en keukengerei gesto len. De inbreker kwam het theehuis binnen door een ruit open te breken. leiderdorp •judy nihof Een 42-jarige motorrijder uit Leiderdorp is gistermiddag in Woubrugge verongelukt. De raakte tijdens een inhaal manoeuvre op de provinciale weg (N446) uit balans, werd van de motor geslingerd en kwam in de berm terecht, waarbij hij zwaar gewond raakte. Een trau mateam, dat eerste hulp ver leende, constateerde een acute hartstilstand en trachtte de man te reanimeren. Met een heli kopter werd de Leiderdorper overgebracht naar het Acade misch Ziekenhuis Leiden, waar hij 's avonds aan zijn verwon dingen overleed. Wethouder M. Vorenkamp-van de Westeringh en burgemeester M. Boelen hebben wèl zorgvul dig gehandeld door bij de poli tie te informeren over mogelijk tegengestelde adviezen. Dat schrijven B en W van Rijnwou- de in antwoord op vragen van de plaatselijke D66-afdeling. De democraten hadden zich opge wonden over het feit dat Boelen contact had gezocht met de dis trictschef van Rijn en Braassem. Dat gebeurde nadat een ver- keersdeskundige van de politie op eigen initiatief de D66-frac- tie had geadviseerd over te ne men verkeersmaatregelen aan de ventweg langs de Rijndijk in Hazerswoude-Rijndijk. Tijdens dé vergadering van de commissie verkeer van ander halve maand geleden bleek dat de D66'ers samen met een ver- keersdeskundige van de politie met bewoners van de ventweg hadden gepraat. De conclusie VRIJE TIJD Brief staatssecretaris Meijling aan Tweede Kamer: den haag/oegstgeest jan kuys De omstreden verhuizing van het Marine Electronisch en Op tisch Bedrijf (MEOB) van Oegst- geest naar Den Helder levert de kop van Noord-Holland 550 blijvende arbeidsplaatsen op. Daarnaast ontstaat ook nog in directe werkgelegenheid in de sfeer van onderhoud en leve ranciers. Dat schrijft staatssecretaris Gmelich Meijling van defensie in een brief aan de Tweede Ka mer. Op verzoek van de Kamer heeft de staatssecretaris de werkgelegenheidseffecten van de voorgenomen verhuizing van het MEOB nog eens op een rij gezet. Deze argumenten moeten vooral PvdA en D66 overtuigen van het nut van de operatie. In een eerder debat heeft de Kamer kritisch gerea geerd op de door Meijling ge noemde effecten van de over plaatsing. Meijling is ervan overtuigd dat een verhuizing van het MEOB een versterking betekent van de economische basis in de regio Noord-Holland-Noord. Voorts biedt de maatregel op den duur, zo schrijft de staats secretaris, hoogwaardige werk gelegenheid voor de Helderse jeugd. Momenteel is bijna een op de drie van de werklozen in de regio Den Helder jonger dan 23 jaar. Meer werknemers in Den Helder met een hogere be roepsopleiding geeft volgens Meijling een positief effect op de kwaliteit van de arbeids markt. Een laatste voordeel is het op heffen van leegstand van hui zen. Een toestroom van 500 ge zinnen betekent een grote vraag naar woningen. Een dreigende verpaupering, die het gevolg is van leegstand van huizen, kan hierdoor volgens Meijling wor den tegengegaan. Naast de 500 MEOB-banen krijgt Den Helder ook nog 85 andere arbeidsplaatsen: 44 mid dels het Kustwachtcentrum en 41 door een herstructurerings operatie bij de marine. Met de ze maatregelen wil Meijling de werkgelegenheid in Den Helder, die fors is aangetast door bezui nigingen op defensie, herstel len. De Tweede Kamer praat mor genavond opnieuw over de voorgenomen overplaatsing van het MEOB. Het karakteristieke sierhek op de brug achter kasteel Oud-Poelgeest moet nodig worden gerestaureerd. De benodigde 25.000 gulden hoopt het Zuidhollands Landschap uit het nieuwe fonds te kunnen putten. foto loek zuyderduin van dat gesprek was, dat er met ingrijpende verkeersmaatrege len op de ventweg moet worden gewacht tot de hele Rijndijk over een paar jaar verkeersluw kan worden gemaakt. Dat was in grote lijnen ook de conclusie van het college. Wethouder Vo renkamp reageerde echter als door een bij gestoken op het feit dat de politie naast het college ook de oppositionele democra ten had geïnformeerd. Het was op haar verzoek dat Boelen ver volgens naar de politie stapte. In een brief namens de D66- afdeling beschuldigde raadslid P. Kerkvliet het college ervan hiermee 'onzorgvuldig' te heb ben gehandeld. Dat verwijt leg gen burgemeester en wethou ders naast zich neer. In hun antwoord schrijven zij dat zij hun handelwijze 'volledig legi tiem' vinden. Volgens B en W leek het erop dat de verschillen de politie-adviezen met elkaar in tegenspraak waren, zodat dat moest worden nagevraagd. De landgoederen van het Zuidhollands Landschap heb ben een 'onderhoudsbeurt' nodig. Zo moeten in Oud- Poelgeest en Rhijngeest de vijvers worden uitgediept en is het aanbrengen van informatiepanelen gewenst. Op 't Huys te Warmont dient de oeververdediging te worden opgeknapt. De ingrepen kosten enkele honderdduizen den guldens. Om dat te kunnen betalen heeft het Zuid hollands Landschap het landgoederenfonds opgericht. digd. 't Huys te Warmont in Warmond, Oud-Poelgeest en Rhijngeest in Oegstgeest, het Keukenhofbos en Wassergeest in Lisse en Nieuw-Leeuwen- horst in Noordwijk zijn in han den van het Zuidhollands Land schap. Het bezit van het landschap monica wesseling Het landschap vraagt alle leden bij te dragen aan het onderhoud van de tien landgoederen van de stichting. Vooral in de regio Leiden is het Zuidhollands Landschap goed vertegenwoor- groeit (in hectares dan), maar tegelijkertijd draait de overheid de subsidiekraan steeds verder dicht. Het beheer van de land goederen wordt daardoor steeds moeilijker financieel rond te breien en aan grote pro jecten zoals vervallen landgoe deren in oude glorie herstellen, komt de stichting niet toe. Daarom vraagt het landschap de leden om financiële onder steuning. Een van de duurste wensen van het Zuidhollands Land schap (200.000 gulden) is de restauratie van de monumenta le portierswoning, de orangerie en de gemetselde duiker bij 't Huys te Warmont. Ook de oe ververdediging van de hoofdwa tergang achter 't Huys is er slecht aan toe. Het landschap wil de vervallen beschoeiing vervangen door een vlechtwerk van wilgentenen. Het uitdiepen van de ondiepe vijvers van de twee landgoede ren in Oegstgeest (nodig om de waterkwaliteit te verbeteren zo dat flora en fauna weer kunnen floreren), kost een ton. Op Oud- Poelgeest moet ook het sierhek worden vernieuwd en verdient de beplanting een 'onderhouds beurt'. Het Zuidhollands Landschap richt het landgoederenfonds op LEIDEN Overgang. Vrouwenarts Buyze, werkzaam in het AZL, houdt mor genavond om acht uur in gezondheidscenünm HARA aan de Bonai- restraat 4 een lezing over vrouwen in de overgang. De toegang be draagt 3,50 gulden. NCVB-jubileum. De Nederlandse Christen Vrouwenbond viert mor gen dat 75 jaar geleden de afdeling Leiden Centrum is opgericht. Uit deze afdeling zijn in de loop der jaren verschillende andere afdelin gen voortgesproten. Het jubileumfeest is 's avonds in de Vredeskerk. Tuinontwerpen. Woensdagavond houdt hovenier Hans 't Wout in de bibliotheek aan de Nieuwstraat 4 een lezing getiteld 'Betoverende tuinontwerpen'. De lezing duurt van half acht tot negen uur. Toe gang gratis. Wandelcafé Leiden. 'Nivon op Locatie' vervolgt in tegenstelling tot eerdere berichten niet op vrijdag 17 mei, maar op vrijdag 7 juni het wandelcafé in Leiden. Kosten: 2 gulden. Informatie en aanmelding: 071-5227079. Bloemenfoto's. Vanaf woensdag tot en met 25 juni is in het filiaal van de bibliotheek in de Stevenshof een tentoonstelling te zien met bloemenfoto's van Tineke Kuivenhoven. Platenbeurs. In het Antonius Zalencentrum aan de Lange Mare 43 wordt zaterdag een internationale platen- en cd-beurs gehouden. De beurs duurt van tien tot vier uur. De entree bedraagt vier gulden. De kans dat er een containerter minal komt in de Rijnhaven in Alphen is zo goed als verkeken. Wethouder D. van der Veen Meerstadt (WD/ruimtelijke or dening) liet onlangs weten 'naarstig op zoek te zijn naar een alternatief voor de Rijnha- De plannen voor een binnen- vaarttemünal in de Rijnhaven kwamen vorig jaar in een stroomversnelling toen de Zweedse witgoedgigant Electro- lux bekendmaakte zijn magazij nen fors uit te breiden, omdat de Alphense vestiging het enige distributiepunt voor de hele Be nelux wordt. Electrolux heeft aansluiting op de Rijnhaven en de schaalvergroting van het be drijf zou naar verwachting con taineroverslag rendabel maken. Maar na onderzoek kwamen een paar problemen aan het licht. In de eerste plaats is de Rijnhaven niet toegankelijk voor grote schepen, omdat de doorvaart van de Rijnhavenbrug te smal is. Daarnaast is het niet mogelijk om op één dag heen en weer te varen tussen de Rijn haven en de Rotterdamse ha ven. Verder wordt een terminal pas echt rendabel bij een over slag van 30.000 containers per jaar. Daarvoor is een terrein no dig van drie hectaren. Om dat te realiseren is het noodzakelijk om de gehele westpoot van de haven te dempen, waardoor minstens één bedrijf moet ver huizen. Verdere uitbreiding is dan niet meer mogelijk. Omdat een containerterminal in de Rijnhaven geen haalbare kaart lijkt te zijn, is de aandacht nu gericht op de Schans. Daar bij wordt gedacht aan het ter rein van Alphen Recycling. Maar ook hier worden enkele problemen voorzien. Het ter rein moet worden gekocht van Alphen Recycling, een fietspad moet worden omgelegd en de gemeente heeft plannen klaar liggen om de asfaltcentrale van de Heimanswetering naar dit terrein te verplaatsen. leiderdorp judy nihof De Leiderdorpse brandweer is naarstig op zoek naar nieuwe vrijwilligers. „Het accent ligt daarbij op vrouwen", zegt brandweercommandant A. Vons. Hij zou graag zien dat zich een aantal dames aan meldt. Na het vertrek van een vrijwilligster eind vorig jaar, heeft zijn korps nog maar één „We ervaren de inbreng van vrouwen als heel positief. De tijd is voorbij dat de brand weer uitsluitend een mannen zaak was", aldus Vons. Om te proberen belangstellenden over de streep te trekken, or ganiseert de brandweer 29 mei (aanvang 20 uur) een bijeen komst in de kazerne aan de Si mon Smitweg. Advertentie „Tot nu toe hebben we steeds geprobeerd om via adverten ties mensen te werven. Maar we denken dat zo'n bijeen komst meer opheldering kan verschaffen over wat er bij het werk komt kijken. Dan kunnen we alles vertellen over de op leiding en de vergoedingen." Zeker drie nieuwe vrijwilli gers zijn nodig om het korps in de toekomst op sterkte te houden. „Er stromen straks toch weer een aantal mensen uit. We leiden mensen op, zodat die klaar zijn als anderen ver trekken." De Rijksdienst voor de Monu mentenzorg en de gemeente Oegstgeest liggen nog met el kaar in de clinch over de ver bouwing van de voormalige Jel- gersmakliniek tot nieuw ge meentehuis. De Rijksdienst vindt dat de verbouwing het monumentale karakter van het, van begin deze eeuw daterende, pand geweld aandoet en wil dat de plannen worden aangepast. Architectenbureau A+D+P Ar chitecten heeft een ontwerp ge maakt voor de verbouwing van het pand. Het is de bedoeling dat de monumentale voor- en zijgevels van de voormalige kli niek, blijven staan. Aan de ach terkant van het wordt het ge bouw vergroot. De raadzaal is ook aan de achterant van de voormalige kliniek gedacht. Het 'inwendige' van de 'Jel' wordt behoorlijk vertimmerd. Er ko men twee 'vides' en een centra le hal op de begane grond. Enkele weken geleden meng de het Cuypersgenootschap, een particuliere stichting die zich inzet voor het behoud van monumenten, zich in de ver bouwing van de kliniek. Het ge nootschap schakelde de Rijks dienst in omdat het het niet eens was met de voorgenomen verbouwing. Inmiddels hebben gemeente en Rijksdienst twee keer met el kaar overlegd. Er blijven, zo constateren de ambtenaren van Oegstgeest, aanzienlijke ver schillen van mening bestaan. De Rijksdienst wil bijvoorbeeld dat de zijbeuken niet naast het gebouw komen, maar aan de achterkant daarvan. Ook de in terne verbouwing stuit op ver zet bij de Rijksdienst. Gangwan den en vloeren moeten volgens de dienst blijven gehandhaafd. De verbouwing van de kliniek tot gemeentehuis kost dik 14 miljoen gulden. Als alles volgens planning ver loopt, verhuizen de ruim hon derd ambtenaren en bestuur ders in 1998 naar het nieuwe raadhuis. Wat er met het oude pand aan het Wilhelminapark ge beurt, is nog niet duidelijk. VVD Alphen wil Eurosport terug op kabel '«j den run jan v De Alphense gemeenteraads fractie van de WD wil de sportzender Eurosport terug op de kabel. Eurosport werd een paar weken geleden van de kabel gehaald in Alphen, omdat de zender geld wilde zien voor doorgifte van de uitzendingen. De gemeente heeft tot. nu toe altijd het be leid gehanteerd niet te beta len voor de doorgifte van een zender op het Alphense ka belnet. Fractievoorzitter D. van der Schilden vraagt in een brief aan het gemeentebe stuur voor Eurosport een uit zondering te maken, omdat 'er eigenlijk geen alternatief is en er blijkens de vele ver zoeken vanuit de Alphense bevolking toch een grote be hoefte blijkt te bestaan om Eurosport te kunnen ontvan gen.' De liberaal dringt er bij B en W op aan om 'voortva rend aan het werk te gaan' om abonnee-TV mogelijk te maken. In dat geval betalen de kabelabonnees voor een zenderpakket naar eigen keuze. Vooruitlopend hierop zou de gemeente in de ogen van Van der Schilden maxi maal 10.000 gulden per jaar kunnen betalen voor de doorgifte van hooguit drie zenders. In het verleden is al eens een uitzondering ge maakt voor Discovery Chan nel en dat zou nu ook kun nen gebeuren voor Euro sport, is de mening van de WD-fractie. Fractievoorzitter Van der Schilden heeft ook alvast be rekend dat de prijs van een kabelabonnenment met 13 cent per maand verhoogd moet worden als het ge meentebestuur zijn voorstel overneemt. juist nu ze het landgoedbos Rhijngeest van de gemeente Oegstgeest overneemt. Dit bos heeft nogal wat onderhoud no dig. Zo moet de oude laanbe planting worden gesnoeid en gedeeltelijk vervangen. Met de aankoop van Rhijn geest heeft het landschap een 'ketting' aan landgoederen in bezit gekregen. Op dit moment wordt de laatste hand gelegd aan een wandelkaart 'Duinen en landgoederen rond Leiden' waarin beschreven de 'inter- landgoederenwandeling'. De klapper komt binnenkort Bij drie mensen zijn het afgelo pen weekeinde in Wassenaar de tas met portemonnee beroofd. Een 86-jarige vrouw uit Voor schoten fietste zaterdagmiddag omstreeks kwart over vier op de Van Heeckerenstraat toen een circa 20 jaar oude man haar tas van haar fiets rukte. In de tas zaten haar boodschappen voor het weekeinde en een porte monnee met 150 gulden en pasjes. De dader, die vervolgens richting Burchtplein fietste, is spoorloos. Rond dezelfde tijd merkte een 19-jarige vrouw uit Eindhoven op camping Duinrell dat haar portemonnee was gerold. Daar in zat geen geld maar wel pasjes en de OV-jaarkaart. Ze had niets gemerkt. Bij een 71-jarige vrouw uit Wassenaar is vrijdagmiddag rond drie uur een tas van haar schouders gesneden. Dit ge beurde in een supermarkt aan het Stadhoudersplein. In de tas zat haar portemonnee met 150 gulden, pasje en haar rijbewijs. Ook zij merkte niets van de be roving. De dader is spoorloos. DUIVENBERICHTEN De duiven vlogen dit weekend vanuit Roye. PV De Blauwkras P. Landesbergen 1, 6, 7; Comb, v/d Blom 2, 9; Comb. Montanje 3, 4, 5; H. Gijsman 8; Robert Pieterszn 10. PV De Reisduif S. van Iterson 1; P. Kop 2, 7; H. Dusoswa 3, 4; N. de Groot Zn 5, 9; Comb Tolboom-Klootwijk 6, 8; P. Slagwein 10. PV Leiderdorp R v/d Nieuwendijk 1, 9; D. v. Seggelen 2, 3, 4; W. v. Oosten 5, 7: E.H. Broug 6; A. de Meij 8; A. Petit 10. PV De Vriendenclub Comb. Rozier/de Schrijver 1, 4; Comb. v.Weeren/Pracht 2; S. Klootwijk 3; Comb. Vinken- steyn/de Roo 5, 9; Comb, v/d Nieuwendijk 6, 7; R. Metscher 8; A.W.P. Ligtvoet 10. PV I PC J. v/d Hoogt 1, 4, 6; Comb, v/d Steen 2; K. Lefebre 3; J. Boelee 5, 7, 10; T. Gijsman 8; H. Pen 9. PV Hel Oosten Bob v. Putten 1, 3, 5, 8, 9, 10; Comb. Mooten v/d Hoogt 2, 7; W. Kop 4; P. v. Duijl 6. Uitslag wedvlucht Chantilly d.d. 19 mei 1996. PV De Zwaluw L. en Th. Verhoork 1; B. Vlekke 2, 6; P. de Jong 3, 4; M. v. Klave ren 5, 9; I. v. Leeuwen 7, 8; v/d Kooij-de Best 10.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 9