Leiden Verdachte ontucht op vrije voeten Proefstroken in Haarlemmerstraat 'Gelieve de vleesetende planten niet te pesten' Jubileum-speeltuinfeest Garenmarkt gaat door Leidse passagiers op nieuwe Henry Dunant Een van mijn vriendinnen kocht crème tegen rimpels en MAANDAG 20 ME11996 100 jaar auto 8 Met een optocht van oldtimers werd afgelo pen zaterdag stilgestaan bij '100 jaar auto in Neder land' Landgoederen 9 Het onderhoud van de landgoederen in Zuid- Holland vergt de komende jaren vele honderdduizen den guldens Aanrander opgepakt i een 37-jarige Leidse ie aanrandingen kunnen ngehouden. De jongen, leiden Door koelbloedig optreden v heeft de politie in één klap een hele s oplossen. Een 17-jarige Leidenaar is die rijdend op zijn scooter vrouwen lastigviel, heeft inmiddels vijftien aanrandingen bekend. Zijn werkterrein was voorname lijk de Stevenshof en de Mors, maar ook in de Maredijkbuurt sloeg hij een keer toe. De vrouw, die de politie op het spoor zette van de zeventienjarige, was vorige week zelf slachtoffer gewor den van de aanrander. Op de Aloëlaan werd ze lastig gevallen door de jongen op de scooter. De vrouw had de tegenwoordig heid van geest om het kenteken te noteren zodat de politie - die overigens al enige tijd aan de zaak werkte - snel het spoor kon volgen. De zeventienjarige viel vanaf december vorig jaar talloze lopende en fietsende vrouwen lastig. Politie pakt oplichter leiden/Amsterdam De Amsterdamse politie heeft afgelopen weekeinde een 22-jarige vrouw uit de hoofdstad aangehouden, die ervan wordt verdacht een bedrijf aan de Rijnsburgerweg in Leiden tienduizenden guldens lichter te hebben gemaakt. Bij het Leidse bedrijf was enkele weken geleden geld verdwenen. Enkele dagen geleden bleek vervolgens dat er ook overschrijvingsfor mulieren waren weggenomen. Met een van deze formulieren werd vorige week uit naam van het Leidse bedrijf 40.000 gulden overgemaakt naar de Amsterdamse. De bank controleerde ech ter de opdracht bij het bedrijf en schakelde vervolgens de politie in. De vrouw moet nog worden verhoord. ANNO 1896 Woensdag 20 Mei Hedenmorgen had voor de fabriek der firma Le P. aan de Garen- markt weer een treurig ongeval plaats terwijl eenige vrouwen al daar bezig waren in emmers heet water te halen. Terwijl de vrouwen, als gewoonlijk, stonden te praten, viel een 5-jarig kind je, wonende in dezelfde straat, in een der gevulde emmers, met het gevolg dat de kleine ernstige brandwonden bekwam. Wan neer zullen de vrouwen eindelijk toch eens wat minder praten en wat meer uitzien of er kinderen in de nabijheid zijn? Al zooveel slachtoffers zijn er door het heete water gevallen! ANNO 1971 woensdag 19 r Nog dit jaar zal een deel van het Leidse hart niet meer toeganke lijk zijn voor auto's. Het gemeentebestuur heeft besloten een wandelgebied te maken. Vanaf 1 juni wordt de Haarlemmer straat op de middagen van maandag t/m vrijdag promenade, evenals op de koopavond. De zaterdagse proef wordt eindelijk omgezet in een definitieve regeling. Van 4 oktober tot 1 januari zullen Steenstraat, Hoogstraat en Breestraat bij het wandelge bied worden getrokken. De Breestraat krijgt bredere Van de overblijvende smalle rijbaan zal alleen het openbaar voer gebruik mogen maken. Anders dan in de krant van za terdag werd gesuggereerd, gaat het jubileum-speeltuinfeest van de Leidse Bond van Speeltuin verenigingen op 1 juni op de Garenmarkt gewoon door. De overkoepelende organisatie heeft weliswaar moeite om sponsors te vinden voor het feest en voor een groot veilig heidsproject, waarbij de zestien Leidse speeltuinen aan de laatste eisen moeten worden aangepast, maar is al ver gevor derd met de organisatie van het feest. Vijf fabrikanten hebben speeltoestellen ter beschikking gesteld voor de eendagsspeel- tuin op de Garenmarkt. De avond voor het feest presenteert de Leidse Bond van Speeltuin verenigingen tijdens een recep tie het jubileumboekje 'Spelen in Leiden'. Werkzaamheden aan riool beginnen binnenkort Een smalle strook platgewalste steentjes, meer is er nog niet te zien in het stukje Haarlemmer straat tussen de Pelikaanstraat en het Havenplein. Binnenkort komt daar echter verandering in en ligt een deel van deze win kelstraat open voor een zeer omvangrijk project, dat om en nabij de drieënhalf miljoen gul den kost. De riolering wordt vervangen en vervolgens komt er een tijdelijke bestrating te lig gen. De grond heeft de tijd no dig om in te klinken. Die tijdelijke bestrating zal be staan uit zo'n vijf verschillende proefstroken die worden neer gelegd met een speciaal doel. Op die manier kan de gemeente samen met de betrokken bewo ners en ondernemers bepalen welke stenen het meest geschikt zijn om als ondergrond te die nen. Welke soorten steen kun nen er gebruikt worden, hoe zien die stenen eruit als het ge regend heeft, als er zwaar ver keer overheen rijdt, als er olie, mayonaise of kauwgom op ligt? Tijdens de werkzaamheden blij- ven alle panden voor voetgan gers bereikbaar. Wel kan be voorradend verkeer gedurende enkele dagen niet direct bij de winkels komen. De gemeente springt echter bij in geval van nood. Problemen met bereik baarheid kunnen ook worden opgelost op het spreekuur dat tijdens de werkzaamheden wordt gehouden, elke maandag van 12.30 tot 13.30 in het direc- tieverblijf op het Havenplein, naast de bloemenkiosk. Om de overlast zoveel mogelijk te beperken wordt gewerkt in werkvakken van maximaal der tig meter lengte. Langs deze openingen in het wegdek ko men afzettingen en, indien noodzakelijk, loopbruggen. De openingen worden zoveel mo gelijk gedicht voor het weekein de begint wanneer de werk zaamheden stilliggen. Per dag wordt ongeveer tien meter Haarlemmerstraat onder han den genomen. De werkzaamheden duren tot en met half juli. In het voorjaar van 1997 wordt uiteindelijk de definitieve bestrating aange bracht. Op verzoek van de on dernemers in dit stuk Haarlem merstraat vinden er geen werk zaamheden plaats in het najaar en de winter. Bovendien is er ook nog een praktische reden waarom er tijdens de koudere maanden niet wordt gewerkt: de vorst kan dan in de grond zitten. In het voorjaar wordt dan ook begonnen met het ver- De 47-jarige voorzitter van majorettekorps Keytown Stars, die vorige week voor de Haagse rechtbank stond op verdenking van ontucht met zijn pupillen, is op vrije voeten gesteld. De rechtbank besloot kort na de zitting de voorlopige hechtenis van de man op te heffen, omdat die hechtenis anders op het moment dat vonnis in zijn zaak wordt gewezen al langer zou hebben geduurd dan de celstraf die hem wordt opgelegd. den haag/leiden aap rietveld Officier van justitie M. Horst man eiste vorige week drie jaar onvoorwaardelijke gevangenis straf tegen de Leidenaar. Hij zou de afgelopen twaalf jaar vier jonge meisjes die lid waren van zijn vereniging hebben betast en een van de vier, een 17-jarige Leidse hebben aangerand en verkracht. De 17-jarige werd achter gesloten deuren gehoord en kwam, ondersteund door haar vader en moeder, in tranen weer naar buiten. De man ontkende alles en zei, dat zijn geweten schoon was. Terwijl volgens zijn raadsman de Leidse jeugd- en zedenpoli tie er toch alles aan gedaan zou hebben hem een bekentenis te ontfutselen. Zo zouden zij hem bij herhaling hebben toege voegd: „Beken nou maar, ver nieler van kinderlevens. Het opheffen van de voorlopi ge hechtenis duidt erop, zegt persrechter E. Numann, dat de rechtbank de zaak heel anders beoordeelt dan het openbaar ministerie. „Het hoeft niet per se te betekenen dat hij vrijge sproken wordt, maar in ieder geval gaat de rechtbank er van uit, dat de op te leggen onvoor waardelijke celstraf de drieën eenhalve maand niet te boven De Leidenaar zat minder dan drie maanden in voorarrest. De politie heeft op het verzoek van het openbaar ministerie de slachtoffers op de hoogte ge steld van de vrijlating en de re denen daarvan. Een politie woordvoerder weerspreekt ge ruchten dat de man zou zijn on dergedoken. „Er is ons ook niets bekend van bedreigingen aan het adres van de verdachte." LEIDEtJ De Haarlemmerstraat tussen Pelikaanstraat en Havenplein. vangen van het riool van de zijn niet de enige veranderingen Haarlemmerstraat tussen Prin- die de Haarlemmerstraat staan sessekade en Pelikaanstraat, te wachten. De eerste winkeliers Ook op dit stuk zal niet worden treffen inmiddels voorbereidin- gewerkt in najaar en winter. gen om hun puien aan te pas- Daarmee is de opfrisbeurt nog sen. Het bureau HD Plancon- niet achter de rug, de nieuwe cept had bij een onderzoek, in riolering en het nieuwe wegdek opdracht van de gemeente die FOTO HENK BOUWMAN het winkelklimaat in de binnen stad wil verbeteren, een derde van de gevels in de winkelstraat slecht genoemd. De VSB-bank heeft aangeboden als 'huisban- kier' op te treden en een voor delige financiering mogelijk te maken. Zo'n zestig chronisch zieken i gehandicapten uit de Leidse i gio hebben zich vanmorgen Gouda ingescheept voor ei weekje vakantie met de Henry Dunant, het vakantie schip van het Nederlandse Rode Kruis. De tocht gaat via Breuke- len naar het IJsselmeer waar el ke dag in een ander havenstadje wordt afgemeerd. Het nieuwe vakantieschip van het Rode kruis is anderhalve maand geleden in de vaart ge nomen. De J. Henry Dunant is van alle moderne gemakken voorzien. Zo zijn er uitsluitend tweepersoonshutten en be schikt het schip over onder meer een restaurant, een salon en een zonnedek. De gasten- hutten zijn allemaal voorzien van een televisie, waarop behal ve televisiezenders ook infor matie is te zien van de eigen Rode Kruis kabelkrant. Het Rode Kruis begon al in 1953 met het organiseren van varende vakanties. Met een ge huurde boot kregen bedlegerige mensen de kans om eens op va kantie te gaan. Pas in 1959 doorkruiste het eerste eigen Ro de Kruis-schip de Nederlandse wateren. Het werd in 1973 ver vangen door een ander schip. Wilde bollen en succulenten trekken bekijks op markt bij Hortus „Niet pesten", geeft de hande laar in vleesetende moerasplan- ten als advies. De 'venus vlie genval' klapt bij de minste aan raking haar dodelijke bloemen, voorzien huiveringwekkende 'tandjes', dicht. Als zo een on fortuinlijk insect gevangen raakt, is er niets aan de hand. Maar het plantje kan er niet goed tegen telkens aangeraakt te worden en geen 'eten' te krij gen. De vleesetende plantjes trok ken veel bekijks zaterdag tijdens een plantenmarkt op het voor plein van de Leidse Hortus. Net als bijvoorbeeld de zeldzame 'succulenten' (vetplanten) uit Latijns-Amerika en Afrika. Maar ook liefhebbers van meer gang bare planten kwamen op het drukbezochte marktje goed aan hun trekken. Tulpen, aard beienplantjes, kruiden en tuin planten gingen grif van de hand. De eigenaresse van een kwe kerij van verwilderingsbollen had het vooral druk met het ge ven van adviezen. Haar 'wilde' bollen kunnen niet zo goed te gen keurig bijgehouden tuintjes waar geen grassprietje verkeerd staat. „Een beetje rommelig tui nieren", zegt ze. „Niet alle ge vallen blaadjes en takjes uit de tuin halen in de herfst. De bol len hebben dan minder kans om de vorst te overleven. Ik be gin altijd te griezelen als ik aan het eind van het seizoen de ad vertenties in de krant zie staan, 'tuinman heeft nog tijd over om uw tuin winterklaar te maken'." Ze heeft morgensterren in de aanbieding, blauw spuikruid en andere niet gangbare bolgewas sen. „Verwilderingsbollen, hef is Ouderen te gast bij V&D Het was gistermiddag drukker dan op een ge wone koopzondag bij V&D en de klanten die er waren moesten af en toe wat geduld opbrengen. Een groepje ouderen was namelijk op uitnodi ging van Rotar Act, de jongerenafdeling van de Rotaryclub Leiden, neergestreken in het waren huis aan de Breestraat. Veel rolstoelen en schui felende ouderen, want Rotar Act had zich spe ciaal gericht op de bejaarden die slecht ter been zijn. Met enige regelmaat organiseert Rotar Act projecten voor de zwakkere medemens. Kort geleden zamelden de leden geld in voor kinde ren in Peru, binnenkort volgt een boekenactie voor de basisschool van het asielzoekerscen trum in Roomburg. Gisteren stonden voor het eerst de ouderen centraal. De leden van Rotar Act waren bijna allemaal aanwezig om de 18 be woners van de bejaardentehuizen Roosenburch en Groenhoven, meest vrouwen, persoonlijk te begeleiden bij het shoppen. V&D opende zijn deuren voor zijn gasten een kwartier eerder dan gebruikelijk om vooraf te trakteren op koffie met gebak in het restaurant. De meesten zijn niet meegekomen om iets te kopen, maar vooral voor de gezelligheid. En dat is ook de bedoeling, verklaart Brechtje van Lith, een van de organisatoren van de middag. „Veel ouderen komen zelden of nooit meer buiten, laat staan in een winkel. Dit is een uitstekende mogelijkheid om er eens uit te gaan." Is 18 deelnemers dan niet aan de lage kant voor een stad als Leiden? „Sommigen hadden religieuze bezwaren tegen het winkelen op zon dag. Anderen zijn nog prima in staat op eigen gelegenheid te gaan winkelen", aldus Van Lith, „En bovendien is dit de eerste keer dat we iets doen voor bejaarden. Een aantal kijkt de kat nog even uit de boom. De volgende keer zijn het er vast meer." Mevrouw D. van Hooidonk (84) heeft het uit stekend naar haar zin. Ze heeft voor de gezellig heid twee vriendinnen meegenomen. Mevrouw Van Hooidonk is op bekend terrein. Van 1956 tot 1970 werkte ze bij V&D in een tijd 'dat het personeel nog hard liep voor een klant'. Tegen woordig hebben de verkopers het te druk met andere zaken, ze zijn ook met minder dan vroe ger. Casper Helder leidt de middag in goede ba nen en hij heeft daar zijn handen vol aan. Het improviseren begon 's ochtends al. „Bejaarden zijn net als jongeren wispelturig en flexibel. Toen we ze op kwamen halen bleken enkelen die zich wel hadden aangemeld, op het laatste moment toch niet mee te gaan. Anderen wilden juist weer wel mee." Na afloop zit mevrouw Van Hooidonk tevre den aan de koffie. Ze heeft genoten. Nog iets ge kocht? Nee, dat niet, maar haar vriendinnen wel: de een parfum, de ander een crème tegen rimpels. 'Haagweg' legt parkeerplan voor aan omwonenden Op de plantenmarkt bij de Hortus was voor ieder wat wils. FOTO HENK BOUWMAN leiden «aap rietveld ir mij een makkelijke term duidelijk te zeggen dat ik t in de tulpen i De oude Piet Kooijman uit Zwijndrecht is hobbyist. „Als is het wel een beetje uit de hand gelopen", zegt hij. „Ik heb een kas van tweehonderd meter." Na zijn pensionering heeft de man zich op het kweken van succulenten gestort. „Het zijn geen cactussen, daarvoor vol doen ze niet aan de voorwaar den, maar deze plantes kunnen net als cactussen overleven on der barre omstandigheden", zegt de standhouder trots. Zijn hobby heeft hem een aantal malen naar Afrikaanse landen gevoerd. Een aanzienlijk deel van zijn plantjes is nog steeds niet gewend aan het Nederland- ze hier denken op het moment dat het winter is. Ze zijn twee jaar geleden geïmporteerd uit Zuid-Afrika maar ze hebben die omslag naar het noordelijk half rond nog steeds niet kunnen maken." De Hortus zelf verkocht alleen frisdranken. Bezoekers die had den gehoopt een Victoria Ama- zonica aan te schaffen voor in de vijver, of bananenboom voor in de serre, kwamen bedrogen uit. „Ik dacht dat de Hortus hier eigen stekjes zou verkopen", zegt een ietwat teleurgestelde bezoeker. „Ik was op zoek naar een paar mooie passiebloem planten maar die ben ik nu niet tegengekomen." Omwonenden van het parkeer terrein Haagweg kunnen mor genavond hun zegje doen over het plan van de stichting Par keerplan Leiden om op het ter rein een kilometerlange garage met tweeduizend plaatsen, wo ningen en ateliers te bouwen. Die kans krijgen zij op een in formatieavond in Petes Saloon, het wachthuisje op het parkeer terrein. De winkeliers N. Ouds hoorn en P. Labrujère geven een toelichting op dat plan. De informatie-avond is uit vloeisel van een belofte die wet houder A. van Bochove (CDA- verkeer) deed op 27 april, toen hij Petes Saloon opende. Een bewoonster van de Rijn- en Schiekade vroeg de stichting Stadsparkeerplan toen, voort aan eerst met omwonenden te overleggen alvorens zulke me- ga-projecten te presenteren. „Anders rest ons niet anders dan bezwaar maken." De stichting wil morgen avond vragen beantwoorden en knelpunten oplossen. Een van de vragen die aan de orde ko men is of de bewoners van de Rijn- en Schiekade prijs stellen op een haag om de geparkeerde auto's aan het zicht te onttrek ken.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 7