'Het is ongelooflijk dat we dit seizoen zover zijn gekomen' ZONZOEKERS REGELEN HUN EIGEN VAKANTIEGELD Sport JUVENTUS m MAANDAG 20 ME11996 i/.-CHEF ROB ONDERWATER, 0 Louis van Gaal en zijn liefde voor het bedrijf „Wéér in de finale van de Champions League; eigenlijk is het ongelooflijk". Volgens Louis van Gaal heeft Ajax de eindstrijd bereikt dankzij het bezit van zogenaamde multifunctionele spe lers. „Ons beleid heeft hier weer z'n vruchten afgeworpen". „Meneer van Gaal, meneer Van Gaal." De directeur betaald voetbal van Ajax ontsnapt niet aan de bestorming. Op de parkeerplaats van de Meer valt hij in de armen van tientallen schoolkinderen. Een kwartier lang deelt hij handtekenin gen en schouderklopjes uit. Met bijna patriarchale passie. „De belangstelling voor Ajax begint zo langzamerhand buitenproportionele vormen aan te nemen. Wat hier dagelijks gebeurt en binnenkomt, is ongekend. In de schoolvakantie staan er tijdens de training soms drieduizend kinderen ach ter het hek te kijken en na afloop ver wachten ze allemaal een handtekening. Het is bijna niet meer te doen." „Vrijwel elke buitenlandse topclub heeft een afgesloten trainingscomplex. Geen supporter die daar binnenkomt. Bij Ajax zijn spelers en coaches voor en na de training soms een kwartier lang bezig met het uitdelen van handtekeningen of met het poseren voor foto's. In die tijd kan een kwart van de mensen tevreden worden gesteld. De rest niet. Dus doen we het pooit goed. En dat afgezien nog van het feit dat het gedrang soms zo groot is dat kleine kinderen het gevaar lopen onder de voet te worden gelopen." Het halve land lijkt Ajax thans aan de borst te hebben geklemd. Een antwoord, een handtekening, een foto, een glimp. De liefde voor de Nederlands, Europees en wereldkampioen gaat ver. „Met bussen vol komen ze soms naar de Meer. Alleen om naar onze trainingen te kijken. Als ik eens een training afge last, vanwege oververmoeidheid of het overladen programma, dan is men heel boos. Ook onze administratie vindt dat dan niet leuk. Zó is het wel tegenwoor dig. Maar ik kan daar natuurlijk weinig aan veranderen." Louis van Gaal gunde zijn spelers de afgelopen week een korte vakantie. Bo- garde vloog uit naar Aruba, Blind ver bleef in Spanje, Davids en Reiziger in Ita lië, Van der Sar in Voorhout. Zelf bleef Van Gaal achter in het stadion. „Ik heb de rust van een extra-vakantie niet no dig. Ik ben ontspannen en, ondanks het einde van een zwaar seizoen, nog fris in de geest. Ik heb plezier in mijn werk en dat telt. Ik ben op het stadion achterge bleven, onder meer voor de geblesseerde spelers en voor die twee, Litmanen en Silooy, die er de voorkeur aan gaven ge woon door te trainen. Voor hen is het prettig dat ik er ben en elke dag blijk geef van mijn belangstelling." „Mijn werk is mijn uitlaatklep. Boven dien moet ik ook nog een bedrijf leiden. De afgelopen week heb ik de contractbe- sprekingen gedaan voor de A-junioren die doorstromen naar de senioren. Ik heb me bezig gehouden met het trans- ferbeleid, met de aankoop van spelers, met de voorbereiding van het trainingskamp in Rome, met de planning van onze voorbereiding op het nieuwe seizoen, met het geven van interviews. Daar gaat heel veel tijd in zitten." „Ondertussen lag er ook nog een enor me stapel post op me te wachten. Wat ik tegenwoordig allemaal ontvang, is onge looflijk. Ik lees alles zelf. De beantwoor ding laat ik veelal aan anderen over. Daarvoor is het allemaal veel te veel. En het wordt maar meer en meer. Elke dag krijg ik alleen al circa vijftig brieven van supporters binnen. Daarnaast ook nog eens zo'n vijftig zakelijke. En iedereen verwacht antwoord. Wie geen antwoord krijgt, schrijft een maand later weer een boze brief. Als dit gauw voor zorgen dat functionaris bijkomt. Grenzen In de Arena zal, vanaf augustus, delijk alles anders zijn. Het zoen werpt zijn schaduw vooruit. Davids en Silooy spelen woensdagavond in Ro me hun laatste wedstrijd voor Ajax. Rei ziger heeft z'n afscheidswedstrijd al ach ter de rug. Het is Van Gaal niet licht ge vallen in de ontstane vacatures te voor zien. Veldman is aangetrokken, Richard Witschge ook. Een aantal keren stootte de directeur betaald voetbal op de trans fermarkt merkwaardig genoeg het hoofd. „Vorig jaar wilden Mackaay en Van der Weerden van Vitesse niet naar Ajax ko men. Dit jaar weigerden er zelfs meer dan twee (Dennis de Nooijer, Tomasson, Taument, red). De kandidaten hebben bij hun huidige club een basisplaats, bij Ajax moeten ze dat nog maar afwachten. Een extra probleem is dat, anders dan de buitenlanders die Ajax alleen in de Champions League zien, Nederlandse spelers weten hoe groot de concurrentie bij Ajax is en hoe hoog het niveau. Ik kan me voorstellen dat spelers bedanken. Maar ik zou het niet doen. Ik zou willen weten waar mijn grenzen liggen. Wil je sportief ver komen dan moet je bereid zijn om in jezelf te investeren." „Litmanen heeft bij ons ook eerst een jaar in het tweede elftal gespeeld, voor dat hij in het eerste kwam. Santos, nota bene een wereldkampioen, kreeg ook pas na drie maanden een kans in het eerste elftal. Santos kwam zelfs voor minder salaris van Fiorentina naar Ajax. Hij is naar Ajax gekomen om prijzen te winnen en wie weet speelt hij, woensdag in Rome, wel de finale waarvoor hij is ge komen. Anderzijds zijn er voorbeelden genoeg van spelers die het bij ons wel meteen hebben gered: Overmars, Finidi, Hoekstra." „Zodra Ajax een speler op het oog heeft, is de club van die speler ook gea larmeerd. Men redeneert dan: als Ajax belangstelling voor hem toont, zal het dus wel een hele goeie zijn. Want Ajax heeft alleen interesse voor de krenten in de pap. De club gaat met zijn financiële eisen dan meteen hoog in de boom zit ten. De sponsor van die club eveneens. Die ziet z'n pr-waarde stijgen en ram melt met z'n buidel. Ineens kan zo'n speler dan veel meer verdienen. Dankzij Ajax." Belang „Dankzij Ajax heeft, bij voorbeeld, Sparta nu een groot probleem. Hetzelfde geldt voor Heerenveen. De tweeling De Nooij er gaat bij Sparta nu veel meer geld ver dienen en Tomasson bij Heerenveen. De andere spelers weten dat en zullen zich ongetwijfeld gaan roeren. Dat is mooi en aardig maar het individuele belang strookt dan niet meer met het algehele belang. De clubs hebben geld genoeg. Ze hebben meer beschikbaar via de tv-rech ten. Die zijn omhoog gegaan, dankzij Ajax, PSV en Feyenoord en dankzij nie mand anders. Want je denkt toch niet dat tv-kijkend Nederland op de wedstrij den van Helmond Sport zit te wachten. Dit aspect wordt door de clubs, vind ik, onvoldoende onderkend Veldman en Richard Witschge. Méér spelers heeft de technische staf van Ajax voorlopig nog niet in het vizier. „De bron is op het ogenblik uitgeput. Spelers, in wie we zijn geïnteresseerd, volgen we meerdere keren. Het is een heel traject van wikken en wegen. Als spelers ten slotte nee tegen ons zeggen, betekent dat dat we weer een ander tra ject moeten openen. Dat kost tijd. Ik koop niet om het kópen. Ik wil alleen kwaliteit kopen." Sinds zijn eerste grote triomf met Ajax, de UEFA Cup in 1992, verloor Van Gaal een heel elftal aan het buitenland: Van 't Schip (Genua), Winter (Lazio Roma), Bryan Roy (Foggia), Bergkamp (Inter), Jonk (Inter), Vink (Genua), Kreek (Pado- va), Seedorf (Sampdoria), Oulida (Sevil- la), Van Vossen (Istanbulspor), Van den Brom (Istanbulspor). Bovendien stopten Pettersson en Rijkaard. Desondanks kroonde het Amsterdamse team zich on der leiding van Van Gaal vorig jaar tot de beste van Europa en staat het dit seizoen opnieuw in de meest prestigieuze van de drie Europese finales, de Champions League. Teambuilding Het succes is geen toeval. „De basis van de successen zijn de discipline, de com municatie en de teambuilding. Dat wil zeggen de wijze waarop de staf de spe lers benadert en omgekeerd. Teambuil ding wil zeggen dat ieders kwaliteiten op elkaar worden afgestemd. Dat de spelers van elkaar weten welke hun zwakke en welke hun sterke punten zijn en wat er van ieder van hen wordt verwacht. En dat weer versterkt eikaars kwaliteiten." „Ondanks het grote verloop in de se lectie hebben we toch steeds op het zelfde hoge niveau gepresteerd. Niet ie dere goede speler is geschikt voor Ajax. Ik investeer niet in spelers, maar in po sities. Iedereen bij Ajax weet welk num mer bij welke positie hoort en wat die positie inhoudt." „Een paar weken geleden was ik bij Ju- ventus-Atalanta Bergamo. De spelers in Italië blijken hun eigen nummers te hebben. Ik zag daar een rechtsback met nummer 23 en een linksbuiten met nummer 18. Normaal speelt nummer 11 aan de linkerkant, nummer 9 in de spits en nummer 7 rechtsbuiten. In de hele wereld is dat zo. Niet in Italië, al leen omdat de shirtjes in de winkel blijkbaar beter moeten worden ver kocht. Bij de KNVB is dat verzoek ook ingediend. Ik zal me er met hand en tand tegen verzetten." Beleid „De spelers die naar Ajax komen, moe ten een doel voor ogen hebben. Een toekomstverwachting. Natuurlijk be staat er grote concurrentie. Maar er zijn wel mogelijkheden. Bij Ajax wordt iede re speler op zijn specifieke kwaliteiten benut. In het buitenland vind je zelden zo'n versterkend collectief als bij Ajax. Daar moet iedereen het afzonderlijk maar zien te redden. Daar is het moei lijker te overleven. Om daar te slagen 'moetje een echte winnaar zijn." „Dat spelers als Bergkamp en Jonk het in het buitenland niet hebben gemaakt, zegt meer over de aanpak van de tech nische staf daar dan over de kwaliteiten van de spelers. De structuur bij die clubs is niet goed. Men koopt om het kópen. In eerste instantie denkt men aan een elftal van elf goede voetballers. Als die er zijn denkt men dat men er is DE PRIJZENKAST VAN AJAX - JUVENTUS 1918, 1919, 1931, 1932, 1934, 1937, 1939, 1947, 1957, 1960, 1966, 1967, 1968, 1970, 1972, 1973, 1977, 1979, 1980, 1982, 1983, 1985, 1990, 1994, 1995, 1996 1905, 1926, 1931, 1932, 1933, 1934, 1935, 1950, 1952, 1958, 1960, 1961, 1967, 1972, 1973, 1975, 1977, 1978, 1981, 1982, 1984, 1986, 1995 AJAX Louis van Gaal: „De bron is op het ogenblik uitgeput. Spelers, in wie we zijn geïnteresseerd, volgen v wikken en wegen." en dat het zo goed is. Maar zo functio neert het natuurlijk niet. Voor een goed teamverband komt meer kijken. Daaraan ligt een heel proces ten grondslag. Zoiets bereik je niet van de ene dag op de ande re. Het is het teamverband, bij voor beeld, dat verklaart waarom we het met Ajax dit seizoen nog zo lang hebben kun nen volhouden. Dat we ondanks alles weer zijn waar we nu zijn. Wéér in de Champions League- finale „Het is ongelooflijk dat we dit seizoen zover zijn gekomen. Met zoveel schor singen. Met zo'n overladen programma. Met zoveel blessures. Santos zwaar ge blesseerd. Overmars zwaar geblesseerd. Reuser zwaar geblesseerd. We hebben de halve finale en de finale van de Cham pions League bereikt zonder een speci fieke linksbuiten. Dankzij onze multi functionele spelers hebben we het probleem kunnen oplossen. Ons beleid heeft hier weer z'n vruchten afgeworpen." „Met Hoekstra hebben we ade quaat ingekocht. Niet voor de Champions League, maar voor de competitie. Hoekstra is gekocht om weer landskampioen te kunnen worden. Dat is gelukt. Hij is een gouden aankoop gebleken. Hij heeft belangrijke doelpunten ge maakt en belangrijke assists gege- Slaap Feyenoord-trainer Haan zegt tijdens de wedstrijden van Ajax in slaap te vallen. „Die kritiek is niet gebaseerd op argumenten. De feiten zijn anders. De wedstrijden van Ajax trekken het meeste publiek. Waar Ajax speelt, zijn de stadions uitverkocht. Zowel in binnenland als in buiten land. Welke andere club kan dat zeggen? Maar: hoe kan een collega nou zoiets beweren? Zou het uit ja loezie zijn soms? Op een foto uit het Ernst Happel-stadion van We nen, vorig jaar genomen tijdens de Champions League-finale, hangt op de tribunes een spandoek met de tekst: 'Ajax is art'. Dat klopt be- Ajax is een instituut geworden. De beleidsbepalers weten het ze ker: van armoede zal nooit meer sprake zijn. Zodra de lichten zijn ontstoken, zal de Arena volstro men. Net als het concertgebouw zal de Arena straks altijd vol zijn. De directeur betaald voetbal deelt die mening niet. „Als er geen resultaten meer zijn, is het gauw over. Zeker bij het kritische Amsterdamse publiek. Al zijn er nu wel voorwaarden geschapen die voor komen dat een crisis zich snel voltrekt. Maar als er voor te veel geld verkeerde spelers worden aangetrokken, kan het snel gaan. Kijk maar naar Eintracht Frankfurt. Een grote club, maar het is ge- „Ajax heeft een cultuur en een beleid die de club voor een diepe val behoeden. Met een sterk bestuur krijg je bovendien een sterke staf. De resultaten in de eredi visie wijzen dat uit. Waartoe hebben al die ontslagen dit seizoen nu feitelijk ge leid? Tot niets. Go Ahead is gedegra deerd, NEC belandde in de nacompeti- tie, FC Utrecht ontsnapte op miraculeu ze wijze en FC Twente, Vitesse, Willem II en Feyenoord wonnen geen prijs. Het zijn clubs die een voorbeeld zouden moeten nemen aan het beleid van 'Roda JC, NAC, Heerenveen, FC Groningen, RKC en Fortuna Sittard. De trainers mochten daar blijven en presteerden vervolgens naar behoren. Staat de trainer vrijdag met de cup op de Dam? „Ik zou 'm graag weer willen winnen. Maar reëel is het niet. Overmars is niet inzetbaar. Reuser is niet inzetbaar. San tos of Kanu niet (vierde buitenlander). Kluivert niet en Reiziger niet. En dan heb ik het nog geeneens over Frank dé Boer. Als Frank niet fit is, mis ik er dus totaal zes. Bij Juventus is iedereen fit. Eigenlijk spelen we woensdag dus met Ajax 2 te gen Juventus". Je wilt deze zomer van alles, maar geld: hó maar. Daar is dus een oplossing voor: vakantiebezorger! Dat tikt lekker aan: je verdient meteen al méér dan het minimumloon, pakt een vergoeding voor je fiets en als je minimaal drie weken loopt, vang je ook nog 'vakantiegeld mét': 25 piek extra premie. En dat allemaal voor een uurtje fietsen per dag! Van 1 juni tot 1 september kun je net zo lang of zo kort een wijk (vlakbij je eigen buurt) lopen als je zelf wilt. Dat we rekening houden met je eigen vakantieplannen, spreekt voor zich. Wil je ook een volle vakantie-knip en ben je 15 jaar of ouder? Stuur dan de bon in, of bel even 023-5150110 (maandag/vrijdag 9-5 uur; zaterdag 8-12 uur). Geboortedatum (min. 15 jr.): Ik kan de krant bezorgen in de periode van: Naam: Adres: Postcode/Plaats: Telefoonnummer: r In envelop (zonder postzegel) sturen naar: Dagbladuitgeverij Damiate b.v., afdeling Oplage-Logistiek-Binnendienst, antwoordnummer 416, 2000 VC Haarlem.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 26