Succesvolste EK uit judo-geschiedenis Eerste roze trui voor Martinello Wassenaars HGC regeert in hockeyland Verstappen gokt mis in idiote race Sport Amerikanen geven voorproef op Spelen MAANDAG 20 ME11996 af op elijk- Lilia Podkopajeva ook Europa's beste Birmingham Wereldkampioene Lilia Podkopajeva heeft zich in Birmingham ook de beste turnster van Europa getoond. Daags nadat zij de vierkamp had gewonnen, voegde de 18-jarige Oek raïense daar gisteren de winst bij brug ongelijk en vloer aan toe. Daarnaast behaalde zij brons bij de sprong. Snelrecht in Atlanta Atlanta Voor het eerst in de 100-jarige geschiedenis van de Olympische Spelen zullen conflicten via snelrecht worden be slist. Dat gebeurt in Atlanta door de speciale sportrechtbank CAS, die afkomstig is uit Zwitserland. Het panel van twaalf per sonen staat onder leiding van de Zwitserse juriste Gabriella Kaufmann en kan binnen 24 uur een oordeel vellen in conflicten over bijvoorbeeld doping, sponsors of nationaliteiten. Gelijkspel en verlies hockeyers aken/dusseldorf» De Nederlandse hockeyers hebben dit week einde gelijkgespeeld en verloren van Duitsland. Zaterdag speel de Oranje in Aken 2-2, gisteren verloor de ploeg in Dusseldorf met 3-2. De ploeg van bondscoach Roelant Oltmans speelde gis teren goed, maar een slordig kwartiertje en een onterecht toege kende strafbal brachten het thuisland de onverdiende zege. Middenvelder Danny Bree maakte zijn debuut voor Oranje evenals Bram Lomans, de strafcornerspecialist van HGC. Goed herstel golfer Muntz thame Stephen Ames heeft verrassend het met 1,7 miljoen gul den gedoteerde Benson and Hedges International Open op zijn naam geschreven. Rolf Muntz kwam op de laatste dag uit het achterveld terug en klom naar de 26ste plaats. Het in Engeland gespeelde golftoernooi was uiterst sterk bezet, onder anderen door de deelname van alle Europese Ryder Cup-spelers. De om standigheden op de par-72 baan waren op de slotdag verre van ideaal. Een straffe zuidenwind maakte het spelen erg lastig. athene anp De ideale knecht als het op massasprints aankomt. Silvio Martinello stond zaterdag in het roze; als leider in de Giro d'Ita- lia. De openingsdag in Athene as voor de 33-jarige uit Pado- i. Een paar kilometer voor de finish van de eerste rit liet Ci- pollini zijn meesterknecht we ten dat hij niet op hem hoefde te rekenen in een massale aan komst. En dan mag Martinello zijn gang gaan. Hij versloeg, na het terugha- n van de ontsnapte Oetsjakov, snelle collega's als Zanini, Lom- bardi, Baffi en Abdoesjaparov. Gisteren won de onbekende 26- jarige Zweed Glenn Magnusson :n massasprint. Van de Ne derlanders deed Martin van Steen het goed. Zaterdag ein digde de TVM'er als veertiende, gisteren was hij tiende. De Italiaanse ploeg heeft de macht overgenomen in de Olympia's Ronde. Cristiano Citton reed Wilco Zuijderwijk in de derde etappe uit de lei derstrui. De Zuid-Europeaan zaterdag de tweede etappe gewonnen. Enige troost voor Zuijderwijk was de ritzege giste- 'an zijn ploeggenoot Eric de Crom. De Fransman Christop- he Capelle heeft de tweede etappe van de Ronde van de l'Oise gewonnen. Hij versloeg in de sprint Jeroen Blijlevens. De Fransman Philippe Gaumont bleef leiden in het klassement. Miguel Indurain won de matig bezette Ronde van Asturië. De vijfvoudige Tour-winnaar moest in het slotweekeinde wel fronta le aanvallen van de ONCE- ploeg het hoofd bieden. Zater dag stond hij in devlaatste hon derd meter landgenoot Escartin, die als tweede eindigde achter de Italiaan Gentili, nog zeven tien seconden toe. Escartin bleef op dertien tellen van de leiderstrui steken. Gisteren won de Italiaan Biasci de afsluitende etappe. Tristan Hoffman en Leon van Bon moeten ernstig rekening houden met Atlanta. Bonds coach Gerrie Knetemann heeft dat de twee te kennen gegeven. Volgens de keuzeheer zijn zij de enigen die zich in het voorsei zoen nadrukkelijk hebben ge manifesteerd. Bij World Cup baan wedstrij den in Milaan heeft de Neder landse ploeg het onderdeel olympische sprint gewonnen. Vink, Van Hameren en Slippens finishten in 1.11,607 en bleven 'daarmee Polen en Spanje voor. Het trio is regerend Europees kampioen. In de puntenkoers werd Ingrid Haringa vijfde. Franco Ballerini won de zesde editie van het Amsterdamse cri terium achter demy's. Jelle Nijdam finishte als tweede. atlanta rtr/sid/dpa De Amerikaanse atletieksterren straalden zaterdag helder aan de azuurblauwe hemel boven Atlanta. De herboren Carl Le- collega-oudgediende Jackie Joyner-Kersee, de flamboyante Gwen Torrence en Michael Johnson luisterden de opening van het Olympisch Stadion op et prachtige prestaties. Lewis, met 170.000 gulden tar de start van de wedstrijd gelokt, was een van vier atleten die onder de magische grens van tien seconden doken op de 100 meter. Dennis Mitchell won: 9,93 om 9,94 seconden. Ook wereldkampioen Bailey en Jon Drummond waren binnen tien tellen aan de finish. ,,Ik heb vooral op het verspringen ge traind. Misschien dat mijn erva ring de doorslag geeft", aldus Lewis. ,In feite maakt het niet uit of je 35 of 75 bent, als je aar ergens in gelooft." Bij de vrouwen leverde Gwen Torrence de beste seizoenpres tatie, door op de sprint naar 10,85 te snellen. De inwoonster van Atlanta was verrast omdat ze nauwelijks echte snelheids training achter de rug heeft. Torrence gaat op voor drie goud: 100 en 200 meter, alsme de estafette. Michael Johnson, de beoogde koning van Atlanta die jaagt op de unieke dubbel 200 en 400 ïr, liep de 200 meter in de fabuleuze 19,83 seconden; leens de beste wereldpres tatie. Landgenoot Marsh bleef opmerkelijk dichtbij: 19,88. An dere beste wereldseizoenpresta- waren voor Joyner-Kersee, die 7,20 meter ver sprong en Harry 'Butch' Reynolds, de op papier grootste concurrent van Plotseling duikt achter de ruggen van omstanders ka pitein Haddock op. De ge stalte, het gezicht. Zij doen denken aan de onafschei delijke vriend van stripheld Kuifje. Tussen baard en snor klinkt het onvolprezen 'duizend bommen en gra naten', in een iets gewijzig de versie. „Claudia, snap je nu waarom je al die verve lende dingen moet doen?" den haag marc houben gpd-verslaggever Claudia is judoka Claudia Zwiers. Zij heeft zojuist de Eu ropese titel behaald. En de mo derne versie van Haddock, na tionaal vrouwencoach Cor van der Geest, danst bij het EK in Den Haag verder langs een ere galerij van kampioenen. Vijf keer goud (Huizinga, Zwiers, Jessica Gal, Seriese en Van der Lee), één keer zilver (Kienhuis) en één keer brons (Jenny Gal). Succesvoller dan het afgelopen weekeinde is Nederland op Eu ropees podium nog nooit ge weest. Binnenkort gaat Haddock met een schip vol blinkend ere metaal voor de Amerikaanse kust voor anker. In het ruim is nog plaats voor edelmetaal van olympische makelij. „We moe ten niet te hoogdravend doen, dit is natuurlijk gekkigheid. Als we in Atlanta twee medailles winnen, ben ik al dik tevreden". Maar stiekem hoopt Van der Geest natuurlijk op meer. De Nederlandse afvaardiging in Atlanta heeft met tien judo ka's een respectabale omvang. Van de zes vrouwen kwalificeer de Jessica Gal (-56) zich als laatste. Met twee ippons, tegen achtereenvolgens Kuchar- zewska (Pol) en Pekli (Hon) op de slotdag van het EK doorbrak zij een mentale barrière. „Acht maanden heb ik hier tegenaan gehikt. De laatste twee maan den waren een verschrikking". Van der Geest tilde Gal van de Johnson op de 400 meter. Hij legde de volle ronde af in 44,33 seconden. Michael Johnson noemde de gloednieuwe baan supersnel. „Hier zijn wereldre cords mogelijk", zei hij met een knipoog naar de Spelen. Tessa Sanderson, speerwerp ster uit Engeland, weet van geen ophouden. Op 40-jarige leeftijd maakte ze na vier jaar afwezig heid in de top haar rentree met een afstand van 60,64 meter. Ze voldeed daarmee aan de olym pische eis. Als Sanderson de Olympische Spelen van Atlanta haalt, doet ze voor de zesde keer mee aan het grootste sportevenement. Ze evenaart in de atletiek dan het record van de Roemeense Lia Manoliu. Bo vendien kan ze daarmee 2,5 miljoen gulden verdienen voor hulp aan kinderen. Alleen de Zweedse schermster Kerstin Palm was nog vaker olympisch deelnemer: zeven keer tussen 1964 en 1988. Sanderson was olympisch kampioene in 1984, Los Angeles. Anouk van Diessen heeft gis teren in Enschede de nationale titel op de zevenkamp veroverd. De atlete van AV '34 uit Apel doorn vergaarde 5721 punten. Clubgenote Saskia Meyer ein digde met 5269 punten als tweede. Maaike Olsthoorn (DEM) veroverde de bronzen medaille met 5194 punten. Jack Rosendaal en Marcel Dost voldeden in Enschede op die tienkamp aan de limiet voor de Olympische Spelen van At lanta. Rosendaal veroverde na een enerverende 1500 meter de titel met 8080 punten, dertig punten boven de eis van het NOC/NSF en vier punten boven •concurrent Dost. Volleyballers doen zaken in Griekenland De Nederlandse volleyballers hebben in Griekenland een kleine hobbel genomen op de weg naar de WVL-finale in Rotterdam én de Olympische Spelen. De conclusie na de duels in Larissa ipag zijn dat de ontwikkeling gestaag vor dert. De eerste World Lea gue-zeges (3-1 en 3-0) waren het resultaat. „Een fris team", prees bondscoach Joop Alberda de tegenstander zaterdag. Al berda startte met de ver trouwde 'olympische basis', op Olof van der Meulen na. In zijn plaats begon Richard Schuil. Nederland daverde na de aanvankelijke achter stand (1-4) door naar de eer ste setwinst. Bij 11-5 in de tweede set leek een vlugger tje in het verschiet. Dat was te vroeg gejuicht. Het spel werd rommeliger, de fouten talrijker. Griekenland krab belde terug, daarbij geholpen door de lijnrechters. De der de set was redelijk evenwich tig maar bood in de slotfase het beste uitzicht op de Griekse verrassing. De routi ne en rust van Oranje beslis te echter anders. De wedstrijd van gisteren verliep vergelijkbaar, maar stond op een hoger peil. Op veel facetten ging het weel beter dan tegen Italië en zelfs beter dan tegen Brazilië. Zwerver, net begonnen na zijn knieblessure, komt steeds iets hoger en is alleen al door zijn opslag van waar de. Met Bas van de Goor gaat het evenzeer de goed kant op. Hij maakte indruk met de befaamde, vliegende mid- denaanval van achter de 3- meterlijn. Aanbieding De Griekse volleybalclub Orestias SC heeft Guido Görtzen een aanbieding ge daan. De international speel de afgelopen seizoen met Jan Posthuma bij Montichiari in de hoogste Italiaanse afde ling. Volgens insiders heeft Orestias twee ton over voor de Nederlander. Peter Blan- gé, die ook bij Orestias te recht kan, kreeg in Larissa bezoek uit Bratislava dat vol gend jaar seizoen iets wil be tekenen in de Champions League. Blangé's Italiaanse ploeg Parma is dit jaar opge heven en hij kan gaan waar hij wil. De voorkeur gaat uit naar Italië. Jessica Gal schreeuwt het uit als ze haar plaatsing voor Atlanta veilig heeft gesteld. grond en drukte haar tegen de borst. Later kwam het tikje op de rechterbil, bij het vullen van de handtekeningenboekjes. El lenlange gesprekken hadden de twee de laatste weken. De 25-ja- rige Gal twijfelde aan alles. Aan bijvoorbeeld de relatie met haar tot het EK beter presterende zus Jenny, in Den Haag goed voor brons. „Het voelt als een drei ging dat blijkbaar één van ons twee moet verliezen". En vooral aan zichzelf. Ze mocht dan een conduitestaat hebben om 'u' te- het eerst kwalificatie vechten. „Maar dat maakt deze tot de mooiste van mijn vier Europese titels". In dergelijke prijzen grossiert ook zwaargewicht Angelique Seriese. Voor de achtste keer werd zij Europees kampioene, door in de finale met de Duitse Hagen het voordeel van de twij fel van de arbiters te krijgen. „Het was niet zo slecht", vond de Zevenbergse met de van haar bekende nuchterheid. Seriese, tevens gekroond tot Europees judoka van het jaar, zag het EK als een ideale com petitie, na blessures aan knie en hamstrings. „Ik moest steeds aangepast trainen en dat stond mij helemaal niet aan". Voor de Spelen geldt zij als een 'zekere' medaille-winnaar. Die druk wordt haar tenminste door de buitenwacht opgelegd. „Men sen gaan het normaal vinden dat je kampioen wordt. Maar één ding scheelt: voor mijzelf ligt het niet zo eenvoudig". Ze refereerde maar eens te meer aan de uitschakeling van Monique van der Lee in Bar celona, toen ze zelf thuis moest blijven. Dit keer zijn de rollen omgedraaid en krijgt Seriese de kans haar prestatie van 1988 in Seoul te herhalen. Voor Claudia Zwiers (-66) was het dat zeker. Zij scoorde de beslissende yuko tegen de Italiaanse Pierantozzi net voor de zoemer. „Ik zag ge lijk de nul op de klok staan". Met Pierantozzi had zij nog een appeltje te schillen na een recente trainingsstage in Cuba. Bij een touristisch uitstapje naar een ruïne overwoog de Italiaan se delegatie gekscherend de concurrentie richting afgrond te duwen. De vertaling, door club genote Jessica Gal, haalde het bloed onder de nagels van Zwiers vandaan. „Wij meiden zijn nog veel gemener dan de jongens". Op een dergelijke in stelling rekent ook Van der Geest, de moderne Haddock, als zijn bemanning straks in Atlan ta in de touwen hangt. Met z'n allen moeten ze de vijandelijke klippen omzeilen, op de vaart richting medailles. „Ze kunnen mij een 'dorpsmenner' noemen, dit EK is het gelijk van mijn vi sie". Duizend bommen en gra naten. Het Nederlandse mannenjudo heeft een lange historie. Met mensen als Geesink, Ruska (in München '72 de laatste Neder lander met goud) en, recenter, Spijkers, Meijer en Wurth. Toch dreigde tot voor kort een pijnlij ke stilte op het sportieve vlak, leek olympisch succes verder weg dan ooit. Tot Mark Huizin ga, zaterdag met een perfecte score de Europese titel in de klasse tot 86 kilo voor zich opeiste met een ippon tegen de Rus Maltsev in de finale. Seriese gekozen tot judoka van het jaar 1995 Angelique Seriese is gisteren uitgeroepen tot Europees judo ka van het jaar 1995. De Zeven bergse zwaargewicht ontving de prijs uit handen van Frans Hoogendijk, voorzitter van de Europese Judo Unie (EJU). Se riese, die zaterdag haar achtste Europese titel behaalde, werd gekozen door een panel van ju do-journalisten. De judoka heeft haar uitverkiezing te dan ken aan haar prestaties in 1995. Ze won alles wat ze kon winnen: de Nederlandse-, Europese- en wereldtitel. Bij de mannen ging de prijs naar de Fransman Da vid Douillet, die op de WK in Tokyo twee gouden medailles veroverde. Hij ontbrak op de EK in Den Haag. wassenaar anp Na de 'bloemenvaas' heeft het vrouwenteam van hockeyclub HGC zondag voor eigen publiek ook de 'bonbonschaal' ver overd. De jeugdige ploeg van de scheidende coach Marieke van Doorn versloeg in de tweede fi nale-wedstrijd van het Neder lands kampioenschap titelhou der Kampong met 1-0. Het doelpunt kwam op naam van aanvoerder Wietske de Ruiter uit een strafcorner. „Grote klas se van onszelf', glunderde de international. Het eerste duel, zaterdagmi- dag in Utrecht, eindigde in 0-0. Eerder was HGC in de eindstrijd van het nationale bekertoernooi ook al met 1-0 te sterk voor Kampong. De ongeslagen for matie van oud-international Van Doom liet zich in de com petitie evenmin door de Utrechtse ploeg verrassen (3-0 en 1-0). Vorig jaar rekende Kampong in de finale van het NK nog wel af met HGC. „Gezien al onze resultaten te gen Kampong dit seizoen zijn we de terechte kampioen", meende Van Doom, die op in getogen wijze het uitgelaten feestje over zich heen liet ko men. „We hebben vier van de vijf duels gewonnen en geen en kele treffer tegengekregen. Dat zegt genoeg over de krachtsver houdingen." De Wassenaarse club heeft dit Aanvoerster Wietske de Ruiter van HGC heft de kampioensschaal ten hemel. foto seizoen op alle fronten de macht gegrepen in hockeyland. Want ook het mannenteam be machtigde deze maand de landstitel. Alleen in het nationa le bekertoernooi bleef succes voor HGC uit. Amsterdam ver zekerde zich zondag op de Rog- gewoning van een startbewijs Hollandse topclub eiste voor de op Europees niveau met een tweede keer in de historie beide overwinning na strafballen (4-2) landstitels voor zich op. Een op Den Bosch. De eindstand unieke prestatie. In 1990 vierde van de finale was 1-1. HGC ook al een dubbel feestje. HGC schreef zondag voor Amsterdam (1975)'en HHIJC ruim 2000 toeschouwers een (1948) boekten in het verleden beetje geschiedenis. De Zuid- eveneens een tweevoudige tri- monte carlo gpd Schumacher wint. Nee, toch Hill. Mischien Jean Alesi? Alle maal fout. Een zekere Olivier Panis, Fransman en 29 jaar oud, schreef gisteren geschiedenis. Hij boekte niet alleen zijn eerste Grand Prix-overwinning, maar deed dat ook nog eens in Monaco bij de belangrijkste ra ce van het jaar. Een surprise van de bovenste plank, want de laatste twaalf jaar wisten alleen wereldkampioenen van het kali ber Ayrton Senna, Alain Prost en Michael Schumacher in het prinsdom te winnen. Curieus was vooral dat slechts drie rijders de finishvlag zagen: winnaar Panis, David Coulthard en Johnny Herbert. Zo kon het zijn dat de in de pits bivakke rende Heinz-Harald Frentzen en de door een crash uitgeval len Finnen Mika Salo en Mika Hakkinen ook nog in de punten eindigden. Panis kon zijn geluk niet op. Zwaaiend met een Franse vlag aan boord reed hij de ereronde. Voor Jos Verstappen klonk al na een paar honderd meter rij den "in de Grand Prix van Monaco het 'rien ne va plus', oftewel 'niets gaat meer'. Een klein tikje van Mika Hakkinen in de eerste bocht betekende een snel einde van de race. Maar nog in dezelfde eerste ronde volgden Lamy, Fisichella, Barrichello en Michael Schuma cher. De wereldkampioen had in Monaco zijn derde overwin ning op rij willen behalen. In de trainingen had hij zijn visite kaartje middels pole-position afgegeven, maar een voor de Duitser ongewoonlijke stuur fout bedierf alle Ferrari-plezier. De snelle knock-out van Ver stappen zorgde voor discussies binnen het Arrows-team. De Limburger had als enige van al le Formule 1-coureurs gekozen met profielloze banden van start te gaan, ofschoon het drie uur voor de start met bakken te gelijk uit de hemel was geko men en het asfalt nog niet droog was. „Een keuze die ik ook achteraf niet betreur. Als ik nog eens moest kiezen, zou ik weer op slicks starten. Dan had ik maar een pitstop hoeven te maken en je hebt gezien wat er dit keer allemaal mogelijk was geweest," refereerde de zwaar teleurgestelde Verstappen naar het curieuze race-verloop. Stoute plannen Verstappen had stoute plannen in het prinsdom, maar werd door zijn team in de wielen ge reden. Natuurlijk was het Ver stappen zelf die in de trainingen twee keer van de baan schoot. Maar dat gisteren in de war- ming-up geen van beide Ar- rows-rijders kon testen omdat er niet voldoende reserve-on derdelen waren, is in een sport waar op een miljoentje meer of minder niet gekeken wordt een heel veeg teken. Zeker in de we tenschap dat er na de overname door Tom Walkinshaw absoluut geen gebrek aan geld is. Ofschoon Verstappen zelf niet het achterste van zijn tong wil laten zien, lijkt het er veel op dat er over zijn rug een vaag machtsspelletje wordt uitge vochten. „Ik heb wel het idee dat er iets staat te gebeuren," wilde Verstappen kwijt. „Feit is dat er niet hard genoeg gewerkt wordt." Verstappen houdt zijn kiezen stijf op elkaar als hem gevraagd wordt of er, nu hij begeerd wordt door andere teams, van een andere aanpak sprake is. „De auto is er sinds Argentinië (zesde plaats) beslist niet beter op geworden," is het enige wat hij kwijt wil. Levensgroot!!! EK VOETBAL Speciale aanbieding. Videoprojector met haarscherp beeld en grote lichtopbrengst. Projectiescherm 200x200 cm. Videorecorder Philips VR151. Normale prijs 12.500,- NU ƒ7.999,. cxd 17.5% BTW. Westrik Multi Sound Geversstraat 41 Ocgstgcesl Tel. 071-5172598. omf. Voor het vrouwenteam van HGC was het de achtste landstitel. Grote afwezige in de Wasse naarse formatie was centrum spits Suzan van der Wielen. De schotvaardige international miste beide (teleurstellende) wedstrijden tegen Kampong door een spierblessure. Zonder Van der Wielen, die hoopt op tijd fit te zijn voor het olym pisch toernooi in Atlanta, maak te HGC aanvallend weinig in druk. De bekerwinnaar werkte hard, maar dwong nauwelijks kansen af. De Ruiter verloste HGC zondag in de slotfase van de eerste helft uiteindelijk van de hatelijke nul. Vooral dank zij Jeanette Lewin was Kampong in offensief opzicht een stuk ge vaarlijker. De ploeg van coach Jan-Willem van Hall stuitte ech ter telkens op de uitblinkende doelvrouwe Muriël Povel. „De absentie van Suzan van der Wielen tikte bij ons enorm aan", erkende Van Doorn. „Ze was in het afgelopen seizoen onbetwist de beste aanvaller van Nederland. Mentaal heb ben we haar afwezigheid echter uitstekend opgevangen. De ploeg heeft geen moment het koppie verloren. Daarom ben ik ook zo blij met deze titel. Als speelster heb ik vele kampioen schappen gewonnen, maar de ze triomf overtreft alles." Coureur Indy 500 verongelukt indianapolis anp De 37-jarige Amerikaan Scott Brayton is vrijdag bij een oefen- rit voor de Indy 500 race op 26 mei om het leven gekomen. De auto van Brayton draaide op het Motor Speedway-circuit in In dianapolis om zijn as en sloeg tegen een muur. Brayton was de 40ste coureur die sinds 1909 bij oefen-, kwalificatieritten of ra ces in de Indy 500 klasse om het leven kwam. Brayton had vorige week zaterdag met een record gemiddelde snelheid van 373,949 kilometer per uur over vier ronden een eerste start plaats veroverd voor de race van 26 mei. Deze plek wordt nu in genomen door de Nederlander Arie Luyendijk. Coronel Tom Coronel is zaterdag in de GP Monaco Formule 3 als twee de geëindigd. De Haarlemse autocoureur had bijna een se conde achterstand op de Duitse winnaar Marcel Tiemann. De derde plaats was voor diens landgenoot Arnd Meier.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 19