Sport Barcelona sluit tijdperk Cruijff af Blauw Zwart wil niet winnen en dat lukt krajicek tevreden mdanks nederlaag Van den Brom naar Vitesse Chicago Bulls begint sterk Cruijff wil aandelen in Santander Vriesekoop stopt als international en gaat in Leiden Chinees studeren KNVB steekt stokje voor wedstrijd UDO - Alkmania SJC tegen Jong Oranje gpoRDWUK» SJC speelt morgen een wedstrijd tegen Jong Oranje. )e selectie van Hans Dorjee bereidt zich voor op het internatio- iale toernooi van Toulon. Tot de Oranje-selectie behoren onder inderen Roy Mackaay en Giovanni van Bronckhorst. De wed- itrijd begint om 19.00 uur. SJC zou zaterdag eigenlijk tegen het echte' Oranje spelen. Omdat de selectie van Hiddink nog niet ;ompleet is, is deze wedstrijd genannuleerd. Herzog kiest voor Werder Bremen iremen Feyenoord kan opnieuw een speler van het verlanglijst- e schrappen. De Oostenrijkse international Andreas Herzog ïeeft voor een terugkeer naar Werder Bremen gekozen. De wis- lelturige middenvelder van Bayern München tekent vandaag bij le voormalige club van trainer Aad de Mos een driejarig con tract. De afkoopsom van Herzog bedraagt ongeveer 4,5 miljoen ;ulden. Dat bedrag verrekenen beide clubs met de eerdere ransfer van Mario Easier van Werder naar Bayern. Met die over lang is een bedrag van negen miljoen gulden gemoeid. ichard Krajicek beleefde op vrij snelle gravel van Rome in soort wedergeboorte. On- inks een nederlaag in de finale gen de koning van het gema- n baksteen Thomas Muster ■6 4-6 6-3 3-6), overheerste bij Nederlander tevredenheid er de afgelopen week. Sinds ugustus vorig jaar heb ik niet teer zo'n goed toernooi ge- ad", constateerde Krajicek. De Haagse Monegask, die zijn iendin Daphne Dekkers op de ibunes van het hete Foro Itali- wist, was vooral te spreken ter zijn overwinningen op de lanjaard Sergi Bruguera en de eed Stefan Edberg. ,,In die irtijen had ik een heel goed roel. Op gravel heb ik dat ei- lijk niet meer gehad sinds ik 1993 de halve finales van de Open haalde. Dit geeft Ifvertrouwen voor Roland Muster voltooide in ïr zijn veertigste toer- r ooizege, waarvan 38 op gravel. w* ij is over een week wederom »NHEM GPD van den Brom zet binnen weken zijn handtekening nder een vijfjarig contract bij itesse. De 29-jarige midden- ilder keert vandaag vanuit Is- mbul terug naar Nederland. En ik hoop hier nooit weer te lg te komen", liet hij gister- 'ond vanuit Turkije weten. Van den Brom heeft de laatste maanden geen salaris meer ntvangen van zijn werkgever de te kloppen man in de Franse hoofdstad. In augustus '95 stond de 24- jarige Krajicek, die in zijn loop baan negen toernooien won, voor het laatst in de finale. Dat was in Newhaven toen hij An- dré Agassi liet ontsnappen. „Daarna lukte het om de een of andere reden niet meer. Ik ge loof dat ik wel acht keer de kwartinales haalde, maar daar bleef het bij. Het is voor het eerst in lange tijd dat ik zoveel partijen achter elkaar heb moe ten spelen. Ik geloof dat ik over een drempel ben gekomen. Er is een last van me afgevallen. Een pluspunt is dat ik ook fysiek he lemaal in orde ben." Acht dagen voor het begin van de Franse Open is Steffi Graf ook in vorm. De nummer één van de wereld moest zondag niettemin hard knokken voor haar negende zege in het toer nooi van Berlijn. De ongeplaats te Slowaakse Karina Habsudova bood zoveel weerwerk dat Graf pas na bijna twee uur kon zege vieren met 4-6 6-2 7-5. Johan Cruijff leidde Barcelona de afgelopen acht jaar onder n r landstitels en een Europa Cup I. FOTO ARCHIEF Vervolg van voorpagina De dialoog tussen Johan Cruijff en de vice-voorzitter van Barcelona, Joan Gaspart, toen die hem zaterdagmorgen in Camp Nou kort voor te training kwam vertellen dat hij was ontslagen, is volgens getuigen als volgt verlopen: -Cruijff: 'Hallo, Joan' -Gaspart: 'Goedendag, Johan' -Cruijff: 'Waarom geef je me de hand, Judas?' -GaspartJohan, jongen, zeg dit niet tegen me, dit is een moeilijk moment voor mij.' -Cruijff: 'Ik weet dat je komt om je plicht te doen, maar waarom komt die dwerg, jouw chef, zelf niet?' BARCELONA GPD Istanbulspor en denkt dat hij op grond daarvan transfervrij is. Is tanbulspor betaalde vorig jaar drie miljoen gulden voor de ex- international aan Ajax. „Maar dat wordt uitgezocht door mijn zaakwaarnemer Rob Jansen en Sport Promotion. Ik denk dat dat höoguit tien tot vijftien da gen gaat duren. Met Vitesse ben ik er al uit. Het hangt er alleen vanaf hoe snel er duidelijkheid over mijn positie in Turkije is." Het begin van deze stormachti ge ontmoeting wordt onderbro ken door een telefoontje van de zaakwaarnemer van Cruijff, waarna het gesprek, in het bij zijn van de twee andere leden van de technische staf, Rexach en Bruins Slot, verdergaat. Dan zegt de trainer tegen zijn vice- voorzitter: 'Je bent een stroman. Zelf ben je niemand, je kunt mij niet eens ontslaan. God is recht vaardig en jullie zullen je straf ner gisteren zijn krijgen." Het plotselinge ontslag van Cruijff als trainer van FC Bar celona is door de supporters, de Spaanse pers en door de spelers met grote verontwaardiging ontvangen. 'Vernederend, pijn lijk, respectloos, geen smaak en weinig elegant' is het unanieme oordeel over de manier waarop het bestuur van Barcelona een einde heeft gemaakt aan acht jaar 'Cruijffismo'. De 'mister' zelf was woedend, maar ook duidelijk aangeslagen. „Het doet me pijn dat ze me beletten afscheid te nemen van het pu bliek." De directie had hem zelfs verboden de wedstrijd gis teravond tegen Celta de Vigo bij te wonen. Op de voorpagina van de sportkrant El Mundo Deportivo bedankte de ex-trai- 1 üet weten dat hij altijd bij hen zal zijn. De meeste spelers wilden niet inhoudelijk reageren op het ontslag van hun trainer, maar sommigen hoorden het nieuws met tranen in de ogen. Bakero, aanvoerder, noemde het een 'trieste gang van zaken'. Zoon Jordi weigerde elk commentaar. Hij liep na de training met ge bogen hoofd het veld af, de massaal aanwezige camera's negerend. Commentaren in de sportpers vermelden dat de toe komst van Cruijff junior bij Bar celona vrijwel onmogelijk is ge worden na het ontslag van zijn vader. Jordi kan overigens nog een rol spelen bij de financiële afwikkeling tussen zijn vader en Barcelona. De afkoopsom voor de ontslagen trainer bedraagt 7 miljoen gulden. Ook zou hij recht hebben op twee benefiet wedstrijden, maar dat laatste spreekt het bestuur tegen. Wan neer Jordi een transfer-vrije sta tus krijgt zou Johan genoegen nemen met 3,5 miljoen gulden. Over zijn eigen toekomst wil de de ex-trainer nog niets zeg gen. „Voorlopig blijf ik in Bar celona wonen omdat ik het hier naar mijn zin heb en omdat mijn hele familie hier ook woont. Als Barcelona een be roep op mij doet, ben ik altijd bereid iets te doen, maar alleen als Nunez weg is. Ik wil nog geen kop koffie meer drinken met die man." De voorzitter, die nog maar amper drie weken geleden het contract met de coach vernieuwde trok eind vo rige week Bobby Robson aan als vervanger van Cruijff. Omdat dit nieuws uitlekte zag Nunez, zo liet hij zijn vice-voorzitter mee delen, zich gedwongen om Cruijff zaterdag op staande voet te ontslaan. Met het ontslag komt een ein de aan het 'gouden tijdperk' van Barcelona, zoals een Spaanse krant het gisteren noemde. On der de leiding van de ex-Am sterdammer behaalde de club elf titels; vier keer landskam pioen, één keer de Europese be ker en één keer de Spaanse be ker. Toen Cruijff acht jaar geleden bij Barcelona aantrad had Nunez, die al sinds 1978 voor zitter is, ongeveer tien trainers versleten. De tribunes waren half leeg en de club verkeerde voortdurend in staat van oorlog. De nieuwe trainer kreeg de op dracht 'het spektakel weer terug te brengen in het stadion'. Cruijff eiste de grootst mogelij ke macht en beloofde titels. En die kwamen er ook. Hij zette het bestuur als het ware buiten de deur van het stadion en drij vend op zijn succes was zijn wil wet. Toen het twee jaar geleden wat minder ging bij de viervou dige landskampioen kreeg Cruijff van Nunez de zwarte piet toegespeeld. De laatste twee seizoenen werden dan ook gekenmerkt door heftige mzies tussen de voorzitter en de trai ner. Diverse keren dreigde ont slag, maar dan volgde er weer een kortstondige vrede. Ieder een had al verwacht dat het contract voor volgend jaar niet zou worden verlengd. Maar tot ieders verbazing kondigde Nunez drie weken geleden aan dat zijn trainer nog een jaar kon blijven. Waarom die beslissing een paar weken later plotseling wordt teruggedraaid blijft spe culeren. Cruijff zelf beschouwt het be leid van de voorzitter als een vooropgezet spelletje, dat te maken heeft met de herverkie zing van Nunez. Er zijn binnen kort weer verkiezingen voor het voorzitterschap en dan zou het Nunez goed uitkomen wanneer die lastige Cruijff weg zou zijn. Dat zou de positie van Nunez versterken. De socios die veel macht heb ben bij Barcelona, hebben zich bij eerdere conflicten pal achter Cruijff gesteld. Dit keer zullen zij niets meer kunnen verande ren aan de beslissing. Wel kon digde de voorzitter van de sup portersvereniging gisteren aan dat het ontslag van Cruijff de oppositie tegen voorzitter Nunez zal versterken. Hij be looft ook alles in het werk te stellen om Cruijff een waardig afscheid te geven. „Daar heb ben de 'socios' recht op." CHICAGO RTR De Chicago Bulls hebben ver nietigend toegeslagen in de eer ste wedstrijd van de Eastern Conference-finale. De basket ballers versloegen Orlando Ma gie in Chicago met 121-83. Daarmee leed de ploeg van su perster Shaquille O'Neal - goed voor 27 punten - de zwaarste nederlaag in de play-offs in zijn bestaan. En dan te bedenken dat Michael Jordan voor zijn doen maar een matige wed strijd speelde voor de Bulls. Morgen is de tweede wedstrijd in de serie-best-of-seven, even eens in Chicago. Jordan maakte 'slechts' 21 punten. Maar de Bulls zijn min der dan in het verleden afhan kelijk van de grillen van his air ness. De ploeg is vooral als team sterk. Bovendien is de verdedi ging onwrikbaar. De basis Scot- tie Pippen (18 treffers), Luc Longley (14), Dennis Rodman (13) en Ron Harper (8) speelde degelijk. Steve Ken' en Tony Ku- koc, respectievelijk 14 en 12 punten, vielen goed in. „Onze aanval was zeer gevari eerd, bovendien draaide ieder een goed mee", aldus Jordan. „Als dat gebeurt, winnen we meestal. Ik voelde me prima, de rust na de slopende halve finale tegen de New York Knicks heeft me goed gedaan." BARCELONA «GPD Johan Cruijff is één van de gegadigden, die zich hebben ingeschreven voor de aan koop van aandelen van de voetbalclub Racing de San tander. Vandaag wordt be sloten of de inschrijving doorgaat. De aandelen wor den publiekelijk te koop aan geboden door de gemeente Santander en de provincie Cantabrië. Dit meldt het dag blad El Pais. Het totale pak ket vertegenwoordigt een waarde van ongeveer 14 mil joen gulden. Naast Cruijff zijn er nog enkele gegadig den voor de Racing-aande- len. Eind van de maand wordt bekend wie van de ko pers het hoogste bod heeft uitgebracht. Hiddink haalt De Nooijer bij Oranje Dennis de Nooijer is door bondscoach Guus Hiddink opgeroepen om in de voor bereiding van het Neder lands elftal de selectie aan te vullen. De Zeeuwse spits van Sparta heeft zich vanmorgen Zeist gemeld bij de rest de voorlopige groep, waarmee Hiddink aan de slag wilde gaan. Eerder had de bondscoach |al André Ooijer (Roda JC), Jean Paul van Gastel (Feye noord), Louis Laros (Vitesse), Ferdi Vierklau (FC Utrecht) en Toine Rorije (Go Ahead Eagles) opgeroepen om zijn selectie compleet te maken. De selectie van het Nederlands elftal was afgelopen zaterdag voor de eerste maal in Zeist bije< HILVERSUM ANP De Europese kampioenschap pen tafeltennis in Eindhoven in 1998 moeten het zonder pu bliekstrekker Bettine Vriesekoop doen. De 34-jarige Amsterdam se heeft besloten om na het Top Twaalf-toernooi in Eindhoven, begin februari 1997, afscheid te nemen van het nationale team. Dat maakte de tweevoudige Eu ropese kampioene gisteravond bekend in het KRO/RKK-televi sieprogramma Kruispunt. „Na de Olympische Spelen in Atlanta zal ik niet lang meer spelen", zei Vriesekoop. „Straks ben ik 35 jaar en dan is het wel mooi geweest. Het Top Twaalf- toernooi in Eindhoven is mijn definitieve en officiële afscheid van Oranje. Misschien ga ik daarna nog wel even door als clubspeler. Maar het EK haal ik als international zeker niet meer. Ik zal dat toernooi wel als tv-verslaggever volgen." Vriesekoop begint in septem ber aan een studie Chinees aan de Rijksuniversiteit van Leiden. „Het leren van de Chinese taal en cultuur is altijd een wens van mij geweest", stelde Vriesekoop, die meer dan eens in Azië een gewaardeerde tafeltennisgast was. „Het land fascineert mij. Ik denk dat ik later met de Chinese taal zeker iets kan doen." OEGSTGEEST«KARIM IDRISSI I ASSENAAR LARS ULRICH VOETBALMEDEWERKER ns Kraay draait zich met bal al om en hij schiet de bal van de rand van de zestien ach ter zijn eigen keeper... Het zou fragment uit een komisch iij sportprogramma kunnen zijn, rbij je de ogen eens zou nipperen voordat je door hebt het echt is gebeurd. Het is Rechter realiteit, want we heb- het hier over de wedstrijd Blauw Zwart-VEP (2-4). De laatste man van VEP, Kraay, heeft zojuist doelbewust de ^spanning teruggebracht in de oop dat de gastheren het al Liim een uur durende risico- in dat I loos rondspelen verder achter wege zullen laten. Het werkt niet, want Blauw Zwart verkeert in de unieke po sitie dat het door alles behalve een overwinning verzekerd is van deelname aan de nacom- petitie. VEP kaapt in dat geval de tweede periodetitel voor de neus van Docos weg en Blauw Zwart gaat als vervangende pe riodekampioen de nacompeti- tie in. Dus feest bij Blauw Zwart na de nederlaag. Scheidsrechter Zuidwijk vond het allemaal minder ge slaagd. Hij trok twee gele kaar ten voor wat hij na afloop op het wedstrijdformulier om schreef met het spel spelen op een zeer bederfelijke wijze. Ri chard van der Vaart kreeg zo'n boeking. De speler van Blauw Zwart kreeg een vrij veld voor zich, maar besloot geen ge bruik te maken van de ruimte. Bij Blauw Zwart was men niet te spreken over de getoon de kaarten, zeker omdat bij eerdergenoemd voorval met Hans Kraay geen kaart uit het borstzakje te voorschijn kwam. Trainer Jan de Jong sr kreeg ge durende de wedstrijd veel ver wijten naar zijn hoofd dat 'dit geen manier van voetballen was'. De trainer van Blauw Zwart was daarover zeer gepi keerd, want 'de schuld ligt niet bij ons, maar bij de KNVB. Door het speelprogramma door elkaar te gooien.' Het was natuurlijk ook be grijpelijk dat zijn ploeg op deze wijze speelde, want wie gaat vol voor winst als bij een minder resultaat kans op promotie in tact blijft. De waag is echter of de KNVB nog maatregelen neemt. Het reglement bepaalt in artikel 11.2: De volgende'ge vallen worden met het niet spe len van een wedstrijd gelijk ge steld: a. het opzettelijk vormen van een zwak elftal en/of den zijn kunnen spelen van een elftal. Op basis hiervan zou een straf voor Blauw Zwart tot de mogelijkheden behoren, maar R. van der Broek van de afde ling Tuchtzaken van de KNVB kwam desgevraagd met een ge ruststellende mededeling. „Het is moeilijk te bewijzen. Naar mijn weten is zoiets nooit be straft." Dus kan kan Blauw Zwart zonder zorgen de voor- bele ontmoeting met VEP. 2-4 (1-1). 35. Van Kooy en*' Zuid Van l'Ami; Jan de MEDEWERKER Op sportpark De Voscuyl is iedereen klaar voor de grote slag. De spelers van UDO en Alkmania zijn bezig met de warming-up, de supporters ver zamelen zich voor hun gebruikelijke voorbe schouwingen en de trainers concentreren zich op het komende duel. Het treffen tussen de Oegst- geestenaren en de bewoners van Oude Wetering wordt echter niet gespeeld. De half warmgelopen spelers reageren stomverbaasd, bestuursleden fu rieus en de trainers verbijsterd. De KNVB blijkt de wedstrijd niet officieel te hebben ingepland, dus géén scheidsrechter, géén toestemming en bo venal géén voetbal. Bij aankomst op het fraaie sportcomplex te Oegstgeest lijkt er niets aan de hand te zijn. In en om het park heerst een serene rust. De kaartjes verkoper staat als een strenge campingbaas ach ter het geopende hek, de meeste toeschouwers bevinden zich nog op hun vaste stek in de kanti ne, al met al het normale beeld van een wedstrijd uit de nacompetitie van de vierde klasse. Niets, maar dan ook niets wijst op de merkwaardige ge beurtenissen die gaan komen. Iedereen gaat zijn gebruikelijke gang, keepers worden ingeschoten en beide teams doen hun warming-up, de ritue len zijn bekend. Het enige vermeldenswaardige feit is dat de scheidsrechter nog niet is gearri veerd, maar dit lijkt allerminst verontrustend. Terwijl de trainers van de teams gezellig keuvelen over de te volgen tactiek komt het bericht binnen dat het duel geen doorgang kan vinden. Ondanks de aanwezigheid van beide ploegen heeft de KNVB deze wedstrijd nooit officieel vastgesteld, terwijl zowel de Oegstgeestenaren als de Weterin- gers er vanuitgegaan waren dat er moet worden gespeeld. Competitieleider Kamman van het district West 2 legt de schuld volledig bij de betrokken verenigingen. Het beslissingsduel Altior - Alkma nia van afgelopen donderdag had bij een gelijk spel moeten worden overgespeeld op zondag 19 mei, en deze datum is dus door de bond vrijge houden 'voor het geval dat'. Kamman: „In de re glementen staat duidelijk vermeld dat de duels in principe op de genoemde data zijn vastgesteld, behoudens afgelastingen of anderszins. Beide clubs hadden dus contact moeten opnemen met de bond'' Ook een met instemming van UDO en Alkmania inderhaast opgetrommelde officiële KNVB-scheidsrechter krijgt van Kamman geen toestemming om de wedstrijd te leiden. UDO-oefenmeester Nico van der Salm noemt de hele situatie 'ronduit belachelijk'. „Iedereen staat hier, de enige spelbreker is de bond. Dit kan allemaal weer zomaar, maar als je een formulier tje drie minuten te laat instuurt krijg je direct een boete aan je broek."

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 17