Klingon voor beginners Ideeënboek voor Internet Multi Media De bankier, dat bent u zelf Ëïn]ball Couturier 0 m De ^°°rts loopt v; langzaam op. Nu \het voetbalseizoen er helemaal op zit, zal de aandacht 5 zich volledig rich- ten op het Neder lands Elftal, dat in de ogen van som migen al in de finale staat van het EK in Engeland. Wie alles wij weten over Guus Hiddink en zijn jongens kan terecht op The Oranje Pages. http://www. teleoHlce.nl/oranje Atlanta En er is natuurlijk nog veel meer te beleven op sportge bied deze zomer. Bij voor beeld de Olympische Spelen in Atlanta. Philips bracht on langs een cd-rom/cd-i uit met een berg informatie over de Spelen. Die info is, via het internet, aan te vullen tot aan het einde van het evene ment. Maar de informatie is ook zo op te vragen op een mooie, uitgebreide site. http://www.aroundatlanta.coni Mil i Er verschijnen in ons land diverse bladen, die zich ge heel richten op ouders met (jonge) kinderen. Maar ook in andere tijdschriften staan natuurlijk regelmatig arti kelen op dit gebied. Op het Internet is er nu een spe ciale site, die de meest interessante verhalen bundelt en daarnaast allerlei informatie geeft. http://www.ouder$.nl «LVolk «Lpant Het heeft even geduurd, maar de Volkskrant zit nu dan toch ook op het Net. Na maanden stoeien met 'Het Schetsboek van de Volkskrant' is er een fraaie site ont staan. Met een deel van de dagkrant, een paar dossiers over langlopende onderwerpen, een film-database en nog veel meer. Aangekondigd wordt dat de vorm nog niet definitief is. Dat belooft veel. http://www.volkskrant.nl Jongeren hebben g uiteraard hun spe cifieke interesse-ge bieden. Pauzeweb zet die keurig op een rijtje. Film, ra dio en tv, uitgaan, computerspellen, sport en uiteraard (vooral voor de mannelijke internetters) mooie dames, deie in het jargon 'babes' heten. http://www.pi.net/pauze MAANDAG 20 ME11996 JAN VAN DER NAT Laatst hoorde ik iemand op een originele manier verstellen, dat hij niet goed begreep waar zijn salaris elke maand bleef. „Aan het einde van mijn salaris hou ik altijd een paar dagen over...", was zijn verklaring. Vroeger hadden veel huisvrouwen speciale spaar potten met een heleboel vakjes, waarin voor allerlei zaken geld kon worden gereser veerd. Later kwamen er huishpudboekjes. Voor de moderne mens die precies wil weten waar zijn geld blijft, die niet een paar dagen wil overhouden aan het eind van zijn salaris of tenminste wil weten hoe dat komt, is er nu DaviCash 6.0 voor Windows. Onge twijfeld is dit het meest uitvoerige program ma op dit gebied. Deze nieuwste versie biedt ondermeer een automatische koppe ling met de thuisbankier-programma's van Postbank, Rabobank en ABN AMRO. Ook is er een koppeling met winkels, die meedoen aan het Air MiJes-programma. DaviCash berekent automatisch de Air Miles, wan neer u boodschappen doet bij AH öf benzi ne tankt bij Shell en afrekent via giro of bank. Jaaroverzichten, vaste afschrijvingen, een lijst voor de belastingaangifte en staaf- of taartdiagrammen maken. Het kan allemaal vrij simpel met dit Davilex-product. Een beetje controle over uw centen is nooit weg. En wie weet mag een maand straks wel 33 dagen duren... Flipperen ip«* ïxiiu^ions' Omdat de overheid van mening is dat het aantal gokkasten in kroegen, enz. moet verminderen keert de aloude flipper kast gelukkig een beetje terug. Het geruk aan de bak, de onnavolgbare be- wegingep van de zilveren kogel, heerlijk! Flipperen kan echter ook op de computer. Al heel lang eigenlijk, maar de 'bejaarde' spellen waren niet veel soeps. De lijn van de bal was te voor spelbaar. Nieuwere ver sies zijn een stuk beter en ook grafisch prachtig uitgevoerd. Pinball Illusions van Philips heeft vier fraaie 'bakken': Law 'N Justice, Babewatch, Extreme Sports en The Vikings. Flipperen op de computer heeft één nadeel: je kunt niet even lekker een gevecht aangaan met de bak, want daar kunnen de toetsenborden niet zo goed tegen. Minimale systeemeisen. 80486.25 MHz; 1 Kb ruimte op de harde schijf; VGA-kaart (liever SVGA met 1Mb); geluidskaart Prijs: 79.95 Woninginrichting Regenwoud Knettergek word je van al die bewegende kikkers, salamanders, vo gels en weet ik veel. Soms zou je wensen dat het regenwoud in Bra zilië nooit door de beschaafde wereld was ontdekt. Dan zouden we nu in elk geval niet opgescheept zitten met een spel dat Triazzle. U begrijpt het: het is met niet gelukt om dit razend moeilijke puz- zelspel tot een goed einde te brengen. Dat wil zeggen niet in de moeilijkste variant. Want dat is natuurlijk de uitdaging, nadat de eerste versies met goed gevolg zijn doorlopen. Als die krengen nou maar eens een minuutje stilzaten! Maar ja, dan zou Triazzle te ge makkelijk zijn. Minimale systeemeisen: 386 PC met geluidskaart voor de oerwoudgeluiden, een cd rom-drive en een flinke portie stalen zenuwen. Prijs: 59.95 Grappen en grollen Wie altijd bloedserieus of -fanatiek bezig is op zijn computer kan de volgende regels overslaan. Maar wie in is voor een aardigheidje en een leuk spelletje zou best eens veel lol khnnen beleven aan "Wicked Tricks', een door Easy Computing uitgebrachte verzame ling van gekke grappen, maffe spelletjes en té gekke schermbeveili- gers voor-Windows. Laat je scherm smelten als een sneeuwpop in de zon, veroorzaak een aardbeving, laat een zwerm muggen los, verander je cursor in een stuk kaas en laat een troep ratten er jacht op maken, maak een leuke lichtkrant met je eigen tekst als Scr eensaver of verander een bitmap-plaatje in zo'n zenuwslopend schuifspelletje. Minimale systeemeisen: 386 PC of hoger, Windows 3.x of 95. cd rom-drive. Prijs: 24.95 (ISBN: 90- 5167-092-3). Het internationale computer netwerk Internet bevat zoveel informatie dat het ondoenlijk is om een goed overzicht te krij gen van wat er zoal te halen is. Tienduizenden computersyste men over de hele wereld bevat ten gegevens op alle mogelijke terreinen. Zoeken naar een arti kel over een onderwerp dat je interesseert lijkt dan ook sterk op speuren naar een speld in een hooiberg. Helemaal waar is dat niet, want het Internet heeft diverse zoek mogelijkheden, die in de afgelo pen tijd steeds geavanceerder zijn geworden. Met behulp van zogenoemde search engines als Yahoo!, AltaVista of Lycos is via menustructuren of met behulp van trefwoorden veel te vinden van wat er ergens binnen het Net is opgeslagen. Volledig is die informatie niet; meestal is over het onderwerp waar je in formatie over wilt méér te vin den dan wat die zoekhulpen boven water brengen. Dat komt door de onstuimige groei van het aantal gebruikers, maar ook de hoeveelheid informatieaan bieders. Met het bestaan van die online zoekhulpen kun je je afvragen waarom er ook nog uitgevers zijn die ouderwetse gedrukte adressenlijsten voor het Inter net uitgeven. Er zijn boeken in de handel, waaivan de inhoud vrijwel geheel bestaat uit inte ressante Internet-adressen. En die boeken verkopen kennelijk nog behoorlijk ook. Onlangs verscheen een nieuwe editie van een van de betere lijsten op dit terrein, The Internet Golden Directory, uitgegeven door Os borne McGraw-Hill. De Golden Directory ziet eruit als een Gouden Gids, zij het zonder advertenties. In ruim achthonderd pagina's wordt een overzicht gegeven van meer dan vijfduizend Internet-adres sen, ingedeeld in duidelijke ru brieken zoals art, biology, books, economics, education, kids, news, romance, travel en nog enkele tientallen. In elke ru briek worden intereressante In ternet-adressen gegeven die aanknopingspunten bieden voor onderzoek, zowel op het World Wide Web als in Gopher, nieuwsgroepen of discussielijs ten. Ook worden adressen van computersystemen genoemd, waaruit door middel van het zo genoemde FTP-protocol be- standen kunnen worden opge haald. In vergelijking met de online zoekprogramma's geeft zo'n boek ondanks zijn fikse omvang toch een beperkte hoeveelheid informatie over wat er werkelijk op het Internet te vinden is. Ook kan zo'n gedrukte uitgave, waarvan zo eens per jaar een nieuwe editie verschijnt, nooit actueel zijn: het is niet meer dan een moment-opname. Toch heeft zo'n boek wel dege lijk een functie. Als je aan Yahoo een zoekopdracht geeft op het onderwerp 'physics', om maar wat te noemen, dan krijg je mis schien wel een paar duizend 'hits'. Het is een haast onmoge lijke taak om die allemaal door te kijken om te zien of het on derwerp er bij zit waar je naar op zoek was. De Golden Direc tory geeft een stuk of dertig adressen, maar geeft voor elke vermelding ook een korte maar verhelderende omschrijving van de inhoud. De uitgave van Osborne Mc Graw-Hill wordt in Nederland gedistribueerd door Denda In ternational in Oldenzaal, tel. (0541) 531 813. Het boek kost 99,00. Op deze pagina treft u de komende tijd el ke keer een column aan van Ronald Faas. Faas is econoom, studeerde aan de Uni versiteit van Amsterdam (UVA) en is werkzaam bij 3M in Zoeterwoude. Tijdens zijn studie specialiseerde hij zich op het onderwerp 'invloed van technologie op de economie'. Ronald Faas is auteur van het boek 'Rijbe wijs voor de Elektronische Snelweg'. Goeroe's worden ze soms wel genoemd. Mannen als Bill Gates en Maurice de Hond die hun ideeën uitspreken over onze digitale toekomst. Natuurlijk, respect verdie nen ze zeker. Vanwege hun analytisch en vooral ooit hun financiële vermogen. Maar of hun visies, die vaak tot in details zijn uit gewerkt, werkelijk hout snijden, valt te be twijfelen. In plaats van goeroes zou ik ze dan ook liever couturiers noemen. Wat zij doen is vergelijkbaar met wat door de grote mode-ontwerpers wordt gedaan. Ze werken een bepaald idee tot in het extreme uiten bouwen daar hun show omheen. Bij de confectie die daar later van wordt af geleid, zijn de scher pe kantjes er dan weer afgehaald. An ders zou de mode voor dagelijks ge bruik niet draag baar zijn. Als we de ontwerpen en advie zen van de vele des- PTT Telecom heeft onlangs haar videocom municatienetwerk gelanceerd. Met behulp van de digitale telefoonlijn (ISDN) en het ProShare systeem van chipfabrikant Intel kunnen gebruikers van PC's relatief goed koop videobeelden uitwisselen. De 'beeldtelefoon' is daarmee een feit. Mensen onthouden meer informatie en werken makkelijker samen wanneer ze el kaar ook kunnen zien. Dat is de reden dat er veel wordt gereisd om met elkaar te kun nen vergaderen. Met videocommunicatie worden er veel kosten bepaard. PTT Telecom heeft onder de naam Arena diverse diensten bij elkaar gebracht. Met Arena Multi Meeting kunnen maximaal vier gebruikers gelijktijdig op het scherm wor den getoond. Die kunnen dan ook gelijktij dig een tekst of een ander bestand bewer ken. De verbinding moet wel vooraf worden aangevraagd. Arena Video Plaza is geschikt voor trainin gen en bedrijfspresentaties. Ook amuse ment is mogelijk. De informatie op de Vi deo Plaza is dag en nacht bereikbaar. Arena Video Connect geeft iedereen de mo gelijkheid om aan videocommunicatie deel te nemen, ook als iemand geen apparatuur bezit. Er zijn 35 openbare studio's in Neder land. Arena Blik Op Nederland geeft de mogelijk bepaalde plaatsen in Nederland te bekijken met de videocamera. Een transportbedrijf zou bijvoorbeeld het Prins Clausplein 'live' op de PC kunnen bekijken om te zien of er files staan. Ook is een vorm van virtueel toerisme mogelijk, of beveiliging van ge bouwen. Arena Multimedia Consultants begeleidt bedrijven bij hun eerste voorzichtige passen op het gebied van videocommunicatie. Voor videocommunicatie worden meestal PC's gebruikt, maar de firma Tandberg brengt ook televisietoestellen op de markt met ingebouwde videocamera. Daarmee kan in de huiskamer worden gewerkt, met als bijkomend voordeel het grotere televi siescherm, zodat de gebruikers groter in beeld kunnen worden gebracht. PTT Telecom Arena is telefonisch bereik baar onder 070-3435052. RONALD FAAS is econoom en publicist en presentator op het gebied van informatie technologie kundigen zouden volgen, dan liepen dames allemaal in mini(towers) met een flitstende panty (urn). De mannen moeten er dan steeds inter)net bijlopen. De vraag is of het zinvol is dit soort uniformiteit te pre diken of na te stre ven. Is het niet zo dat alleen wie de schoen past, hem ook aan trekt? En al passen sommige petten ons alle maal, er komt een moment dat het hemd nader is dan de rok. Dat ogenblik breekt aan als de enthousiast gemaakte consument of ondernemer met zijn wagen volgeladen naar de kassa van de computerstore moet. Dan zal de consument zich gaan afvragen: wat kan ik er eigenlijk mee. De ondernemer bedenkt: wat kan ik ermee verdienen?Bij het zien van de nieuwe technologie en de mogelijkheden ervan denkt u misschien WOW! Snel daarna moet u zich afvragen WOW? Oftewel Waarom Ook Weer? Want hoe intelligent en machtig al deze zaken ook lijken, ze worden pas vruchtdragend als er nuttige toepassing voor worden gevonden. Om nog maar even terug te grijpen op de modewereld: ook de mini moet nog draag baar worden gemaakt. I in 'Surfing the net' aandacht voor het Ne- s Elftal, vers van de pers, een mooie site voor i en ruilhandel. Het voetbalseizoen zit er op. Wie vreest de zomer niet door te kunnen ko men zonder voetbal kan zijn dope vinden op een heel aardige cd van Phi lips. PTT-Telecompetitie Compleet heeft het schijfje en er ontbreekt inderdaad weinig. Via een BBS of het Internet kun je de zaken actueel aanvullen, zodat inder daad een compleet over zicht ontstaat. Verder staat er een mooi histo risch overzicht op (met medewerking van John Frederikstadt), een aardige quiz, een toto-hulpje, een uitleg om een 'dream-team- competitie' op te zetten (zoals in het AD, VI en andere bladen), enz. Voor freaks zeker de moeite waard. Weet u nog hoe u uw huidige woning destijds hebt ingericht? Via een tekening wellicht of wat schuiven met Lego steentjes? Of heeft u ge woon gewacht tot u erin kon en toen gewoon alles neergezet? Als het aan de makers van 3D Interieur ligt is dat gepruts alle maal verleden tijd. Eerlijk is eerlijk: het programma vön Easy Computing ziet er mooi uit en ik kan me goed voorstellen dat een woninginrichter of een binnenhuisarchitect er nuttig mee kan werken. Dat lijkt ook de doelgroep. Een gewone 'verhuizer' ziet ik niet direct aan de slag gaan met dit programma, dat behoorlijk wat geheugen weet, wil je er optimaal gebruik van kunnen maken. Met de minimale installatie werkt 3D Interieur zo traag, datje de kast in dezelfde tijd al lang op aller mogelijke plaat sen hebt gezet. Die installatie vraagt echter slechts 4 Mb tegenover 45 in de 'normale installatie' en zelfs 80 voor professionele gebrui kers. In het Star Trek Universum bestaan, naast de mensheid met zijn federatie van planeten, vele rassen. De directe buren van de federatie zijn de Romulans, een arrogant puntorig ras waarmee de mensheid vaak op ge spannen voet leeft, en de Klingons. De Klingons zijn tempe ramentvolle bondgenoten van de federatie. Het ras heeft als uiterlijk kenmerk een ruggegraat die tot over het voorhoofd doorloopt. Klingons lijken in eerste in stantie woeste barbaren, die ondanks hun vergevor derde technologie hun oerinstincten nog steeds niet hebben afgezworen. Wie verder kijkt ziet een ras met een interessante, door de scheppers van Star Trek bedachte cultuur, waarin eer boven alles wordt ge steld. Voor de strijdlustige Klingons is sterven in bed het ergste dat er bestaat: een Klingon kan al leen waardig sterven in een eervol gevecht, net zoals de oude Vikingen. De Klingons hebben in de Verenigde Staten hun eigen, aanzienlijke fanclub en beschikken zelfs over een eigen taaiinstituut. Met enige moeite kan iemand zich' de niet gemakkelijke Klingon-taal, die wordt gekenmerkt door harde, agressief uitgestoten klanken, eigen maken. De beste manier om je te verdiepen in de Klingon cultuur is ongetwijfeld het spelen van het interactieve Klingon avontuur, dat onlangs door softwarehuis Simon Schuster op drie cd- roms op de markt is gebracht. Dit met de toe passelijke ondertitel 'leer of sterf. Inhet spel stap je in de schoenen van de jonge'Klingon Pok, die op hardhandige wijze de wereld van de volwassen Klingons wordt ingeleid. Dat gebeurt aan de hand van niemand minder dan Gowron (een bekende rol van acteur Robert O'Reilly), voorzitter van de Hoge Raad. De anderhalf uur durende interactie ve speelfilm staat op de eerste twee cd- roms en is geregisseerd door Jonathan Frakes, beter bekend als commander Wil liam Riker uit de Star Trek-serie. Op de derde cd-rom staat een complete taal cursus, waarbij je zelfs in Klingon in een microfoon tegen je computer kunt schreeuwen, die vervolgens controleert of je dat wel goed gedaan hebt. Het Klingon-avontuur zit prachtig in elkaar. Je leert al snel instinctief te rea geren op de vele hachelijke situaties. Dat is ook immers de filosofie van de Klingons: onderneem actie en je zult eten, denk en je zult gegeten worden. 'Qapla' (succes), om het maar even in Klingon te zeggen. Waarbij het overigens de gewoonte is om met je stevige Klingon voorhoofd vriend schappelijk tegen andermans voor hoofd aan te beuken.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 12