'Dit kost miljoenen' reclame boodschap verdient de hoogste aandacht! Regio Ier Mulvany bouwt in Scheveningen mooiste 'zandkasteel' heefthet laagste prijspeil vanNederiangi Its a. man's world? Toeristen-markt Noordwijk: op zoek naar alles MAANDAG 20 MEI 1996 de Ier Fergus Mulvany de eerste staat maakte gisteren de prijswinnaars be- prijs tijdens een internationaal festival in kend. Mulvany ontving geen cent, wel een Een rijke man voor een spiegel. Zijn spie- Scheveningen heeft gewonnen. Mulvany wisseltrofee. gelbeeld is dezelfde man, maar uitgedost als noemde zijn creatie A penny for your Als het weer dat toelaat, zijn de totaal 12 een arme zweiver. Boven hen hangt een thoughts, een stuiver voor je gedachten. beeldhouwwerken tot 9 juni te bekijken op dubbeltje. Dat beeldt het zandsculptuur uit Minister Jorritsma van Verkeer en Water- het strand van Scheveningen. "Gemiddeld bereik personen 13 iaar en ouder [Bron: SummoScanner 1994] Bel voor info over adverteren Dagbladuitgeverij Damiate BV Afd. Advertentieverkoop: 071-5356225 Why bother Het is Ladies Days bij uw Rover Dealer van 17 t Rover Ladies Days. Een uniek evenement in een sfeervolle ambiance. U wordt er als een Lady behandeld. En als een Lady onthaald op grote en kleine attenties. Er zijn hapjes en drankjes. Er is informatie over reizen, beauty en tijschriften. En natuurlek zijn er veel Rovers. Van de pittige Rover 200 en de nieuwe Rover 400 Sedan tot de populaire Rover 600 en de luxueuze Rover 800 Stijlvolle beauties die u graag van hun kwaliteiten uw bezoek, proefrit of aanschaf. We hebben daarvoor partners als Holland Casino's, British Airways en Bilderberg Hotels geselecteerd. Wat voor cadeaus? Bezoek de Rover Ladies Days van 17 tot en met 25 mei aanstaande en u weet het... Kom dus Rover 400 Sedan v a. 39.990,- Auto-Home Leiden B.V., Touwbaan 2, Leiderdorp, Telefoon 071 - 5121560. Vervolg vari voorpagina Het is niet duidelijk hoe lang de bouwwerkzaamheden van de 246 woningen in Voorhout worden stilgelegd. De rechter moet nog toelichten op welke gronden hij de bouwvergunning heeft geschorst. Hij zal daar naar ver wachting eind deze week antwoord op geven. Intussen dreigt een flink aantal kopers gedupeerd te worden om dat zij al een hypotheek hebben afgesloten. Projectont wikkelaar Noorlander bv uit Leiderdorp houdt rekening met schadeclaims. Directeur C. Vis schat dat de totale kosten van de bouwstop in de miljoenen gaan lopen. Groen en Leefbaar Voorhout zegt in een verklaring nogmaals de consequenties voor de ko pers van woningen te betreu ren. Volgens de milieupartij moet de schuld echter bij de ge meente Voorhout en de project ontwikkelaar Noorlander uit Leiderdorp gezocht worden 'omdat die hebben nagelaten de aspirant-kopers goed voor te lichten'. GLV: „Voordat de bouwver gunningen wettelijk geldig wa ren heeft de ningen namelijk al verkocht. De gemeente, de projectontwikke laar en de makelaar hebben, naar blijkt, verzuimd de kopers van de woningen hierover te in formeren. De kopers zijn daar door verplichtingen aangegaan, waarmee zij waarschijnlijk had den gewacht wanneer ze duide lijk op de hoogte waren gesteld van de status van de bouwver gunningen. Elke verantwoorde lijkheid voor de vervelende situ atie waarin een aantal kopers mogelijk is beland, moet wor den gezocht bij de gemeente Voorhout en de firma Noorlan der. GLV wijst er op, dat assis tentie voor het oplossen van de ze problemen bij deze instellin gen moet worden gezocht." Vis zegt namens de project ontwikkelaar dat de kopers wel degelijk zijn gewezen op de nu ontstane situatie. „Er zijn twee informatie-avonden geweest en daarop heeft de makelaar (Sedelaar, red.) iedereen ge waarschuwd. Alle woningen zijn ook met opschortende voor waarden verkocht. Dat betekent dat de koopovereenkomsten kunnen worden ontbonden als de bouwstop langer dan vier maanden gaat duren. En dat kan, want als er eerst een milieu effect rapportage (MER) moet komen, kan dit lang duren. Re ken dan maar op een jaar. Het is dus duidelijk dat dit gaat veel geld kosten. We praten over miljoenen. Die zullen binnen de exploitatie-overeenkomst van Hoogh Teijlingen worden door berekend." GLV stapte met het schor- singsverzoek naar de rechter 'omdat de gemeente Voorhout op geen enkele wijze tegemoet is gekomen aan de bezwaren die in een eerder stadium van de procedure konden worden ingediend.' „Het belangrijkste bezwaar van GLV is dat met het bouwplan de millieu effect rap portage (MER) voor de totale uitbreiding van Voorhout wordt ontdoken. Doordat de uitbrei ding van Voorhout meer dan 2000 woningen bedraagt is het wettelijk verplicht een MER te volgen. GLV vindt dan ook dat eerst deze procedure moet wor den afgerond, voordat er wordt verder gebouwd in Voorhout. Daarnaast speelt ook het feit dat de indeling van de wijk ontslui ting alleen mogelijk maakt via een randweg, welke grote gevol gen heeft voor de leefbaarheid van de bewoners langs het tracé van deze aan te leggen weg. Verder vindt GLV het niet ver antwoord om pal naast een chemisch verontreinigde vuil stortplaats woningen te bou- Welke van deze bezwaren voor de rechter doorslaggevend zijn geweest is op dit nog niet bekend. raymond GRIMBERGEN s misschien niet de beste Dr de start van de toeris- n-markt op het Noordwijkse Vuurtorenplein. Een dik wol kendek boven de badplaats zorgde er gisteren voor dat elk straaltje zonneschijn in een vroeg stadium om zeep werd geholpen. Toch trokken de on geveer dertig kraampjes een be hoorlijk aantal nieuwsgierigen, op zoek naar zo'n beetje alles knapperige pinda's en oranje EK-voetbal-onderbroe- ken. Een rondje over de markt maakt namelijk snel duidelijk r veel te koop is. Verschil lende groepen mensen, voorna melijk gezinnen, slenteren langs iitstallingen vol knuffeldieren, klokken, schoenen en gereed schap in alle soorten en maten. Moderne dansmuziek trekt vooral jongere mensen naar een kraampje vol cd's, terwijl een enkeling een nieuw horloge probeert te bemachtigen bij een (van de kermis bekende) grijpe rautomaat. Midden op het plein staan ouders te kijken naar hun kroost dat een ritje in de draai molen maakt. Overigens lijken weinigen zich te storen aan het wereldnieuws dat door Radio Noordwijk - rechtstreeks vanaf het Vuurtorenplein - elk uur met behoorlijk volume de lucht 'n wordt geslingerd. Voor de kraampjes op. de markt is een wisselende belang stelling. Zo krijgt de verkoper een aantal modern vormge- De afgelopen zondag voor het eerst gehouden toeristenmarkt op het Noordwijkse Vuurtorenplein trok vooral de belangstelling van gezinnen met jonge kinderen. foto dickhogewoninc geven klokken al op deze eerste dag de waag of hij 'van de week nog ergens anders staat'. De vragenstelster is namelijk al door haar geld heen. Aan de an dere kant van de markt blijft het rustig bij een stalletje dat kle- renkastuitbreiders verkoopt: klerenhangers die op een be paalde manier kunnen worden opgevouwen, waardoor ruimte in de kast wordt bespaard. Langs de rand van het plein doen de diverse snackbars en eettenten Weer wel goede za ken. Vele mensen maken tussen het bekijken van de kraampjes even gebruik van de stoelen op de terrasjes en eten een frietje mèt, terwijl ze wat aangeschafte artikelen op hun gebruikswaar de schatten. Achter enkele pot ten en pannen die op de tafel tjes staan uitgestald, bekijken zij de overige marktbezoekers. De toeristen-markt op het Vuurtorenplein in Noordwijk is tot en met 25 augustus elke zondag van 11.00 tot 17.00 te bezoeken. Aspirant-thuiswerkers opgelicht leiden Verschillende Leidenaars zijn hun geld kwijtgeraakt aan een bedrijf uit Susteren in Limburg dat in krantenadvertenties aanbood te bemiddelen voor thuiswerk. Na overmaking van 24,95 zou men worden geregistreerd als 'thuiswerkzoekende' maar vervolgens bleef het stil. De politie heeft de zaak in Lim burg in onderzoek. Fiets weg na kletspraatje leiden» Met een kletspraatje aan de voordeur, via de achterdeur een fiets afhandig worden gemaakt. Dat overkwam een 27-jarige Leidse uit de Meij van Streefkerkstraat. Een onbekende jongen belde bij haar aan en vroeg de vrouw of in haar huis iemand woonde die hij kende, hetgeen niet het geval bleek. De man hield de wouw vervolgens enkele minuten aan de praat. Toen zij even later in haar achtertuin keek, bleek haar fiets verdwenen. Vrouw (84) beroofd van tas leiden Een 84-jarige wouw uit Dordrecht is zaterdagavond op het voetpad achter het Leidse station beroofd van haar schou dertas met daarin een portemonnee met 265 gulden, een bril en een gehoorapparaat. De wouw was op bezoek geweest bij haar zieke dóchter in het AZL. Toen zij naar de trein wandelde werd er plotsteling door een achteropkomende fietser hard aan haar tas getrokken. De wouw kwam bijna ten val en moest de tas los laten. Bekeuring voor verbranden kranten leiden Een Leidenaar heeft zaterdagmiddag een bekeuring ge kregen omdat hij een enorme stapel kranten aan het verbranden was in zijn achtertuin aan de Charlotte de Bourbonhof. De sta pel oud papier was twee bij twee meter groot. De man vertelde de politie dat hij niet had gedacht aan de papiercontainer of een andere manier van papier-inzameling. Eigenaar vindt gestolen boot leiden Een 48-jarige Hagenaar zag vrijdagavond vanaf zijn nieuwe boot tot zijn schrik zijn vorig jaar september gestolen kruiser liggen in het Rijn- en Schiekanaal. Het jachtje, ter waarde van 80.000 gulden, bleek inmiddels een andere naam en een an dere - Leidse - eigenaar te hebben. De politie nam zaterdag de boot in beslag, mede op verzoek van de verzekeringsmaatschap pij. Glasbak geramd onder ogen politie leiden» Een 27-jarige dronken automobilist uit Zoeterwoude- Dorp kon zaterdagnacht eenvoudig worden aangehouden nadat hij op de Lammermarkt met zijn auto een glasbak had geramd. Surveillerende agenten waren namelijk getuige van het ongeval. De Zoeterwoudenaar bleek te veel te hebben gedronken. Hij is met een rijverbod van acht uur en een proces-verbaal naar huis gestuurd. De auto - volgens de man eigendom van zijn broer, bleek niet verzekerd. - 'Bollenschuren zijn voor streek wat de grachten voor Amsterdam zijn' Fietsen langs bollenschuren. Voor wie nog nooit een tochtje langs industrieel erfgoed in de Bollenstreek heeft gemaakt, schreef de Federatie van Musea in Zuid-Holland een boekje. Een beschrijving van de route die veertig kilometer lang de aandacht vestigt op de bollen- cultuur. In het Museum van de Bollenstreek, waar anders, werd zaterdag in Lisse het eerste exemplaar gepresenteerd. Het jaar 1996 is uitgeroepen tot Jaar van het Industrieel Erf goed. In het kader daarvan wor den in Zuid-Holland vier regio nale thema's uitgewerkt: 'bloembollen en tuinbouw', 'scheepsbouw en scheepvaart', 'vuurtorens, havens en visserij' en 'polders en rivieren'. Wan del- en fietsroutes worden uit gezet en industriële monumen ten opengesteld voor bezoek en speciale rondleidingen, exposi ties en andere evenementen ge houden. 'Langs sporen van bedrijvig heid' heet de nieuwe reeks fiets routes, door projectleider Max Popma een 'inhaalslag' ge noemd. „Er was te weinig be langstelling voor industrieel erf goed. Dat geldt ook voor de bol lenschuren. Oude schuren wor den afgebroken en dat is heel jammer. Ze herbergen wezenlij ke elementen van de geschiede nis van deze streek. Vergelijk ze maar met de grachten van Am sterdam. Je hoeft niet alles te bewaren, maar over vijftig jaar de" wel beeld kunnen hebben vai karakteristieke elementen van de Bollenstreek." Ook P. Jochemsz vroeg na mens de monumentencommis sie Voorhout aandacht voor het behoud van de bollenschuren. „Slopen is onherroepelijk en er is nu al veel verdwenen. Als dan het economisch belang van een gebouw verdwijnt, moeten we er een andere bedrijvigheid in plaatsen, ook al past dat niet in het bestemmingsplan. Mei overleg valt er nog veel te ont ginnen en te winnen. Waarom zou er in de bollenschuren geen huisvesting voor jongeren kun nen komen?" Zoals uit de gepresenteerde fietsroute duidelijk wordt, zijn er nog steeds schuren in allerlei soorten en maten te bewonde ren. Aan de buitenkant zijn vaak interessante dingen af te lezen als de bouwperiode of de rijk dom van de bollenboer. Het maakt een tochtje de moeite waard. De Boer: geen halte HSL in Zoetermeer hilversum. anp Zoetermeer krijgt geen station aan het tracé van de hoge-snel- heidslijn (HSL). Dat heeft minister De Boer (VROM) gezegd voor de VARA-radio. De minister reageerde hiermee op de kritiek van de Stichting Na tuur en Milieu op het besluit van het kabinet van twee weken gele den. Het kabinet koos toen voor de aanleg van de lijn door het zo geheten Groene Hart met een negen kilometer lange tunnel tussen Benthuizen en Hoogmade. Natuur en Milieu vreesde een halte in Zoetermeer en uitbreiding van die gemeente naar het oosten. Te vens is de organisatie er bang voor dat de lijn zal worden gebruikt voor het forensenverkeer tussen Amsterdam en Rotterdam. De Boer nam die vrees weg. „Wij gaan niet veel geld besteden aan een tunnel voor de HSL, om vervolgens de verstedelijking op gang te brengen", aldus de minister.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 10