Leidsch Dagblad 11 Infectieziekten eisen meer doden -{Holland Warmondse winkel volledig uitgebrand Cruijff en Nunez gooien met modder Brute overval op Leiderdorps paar Verkeersleiders NS dreigen met staking President Karadzic houdt vast aan macht hypotheek BEL: 071-5128030 'Ziekenfonds voor wie het nodig heeft' GOED NIEUWS MAANDAG 20 ME11996 OPGERICHT 1 MAART 1860 Binnenland Buitenland Cultuur en Kunst Stoomcursus voor schrijven van 'claimbrieven' Bouterse noemt Nederlandse regering hypocriet Teun Voeten schreef 'opgewekt' boek over tunnelmensen Sport KNVB steekt stokje jè —m voor wedstrijd UDO- I 0 Alkmania De brand had een forse rookontwikkeling tot gevolg, maar bijzondere maatregelen waren niet noodzakelijk. foto hielco kuipers warmond annet van aarsen De interieurwinkel Verkaik in de Dorpsstraat van Warmond is gistermiddag volledig uitge brand. De Warmondse brand weer, bijgestaan door Leidse collega's, kon bij de uitslaande brand met grote moeite voorko men dat het vuur zou overslaan naar andere panden. De brand had een forse rook ontwikkeling tot gevolg, maar bijzondere maatregelen waren niet noodzakelijk. Er kwamen schadelijke stoffen vrij uit ver brand tapijt en mogelijk uit lijm maar niet in die hoeveelheden dat het gevaar opleverde voor de directe omgeving. Persoonlijke ongelukken de den zich niet voor bij de brand, die tegen twaalf uur werd ont dekt. Van de twee woningen bo ven de winkel kon er één wor den gered. De bewoners van dit •pand, dat overigens wèl forse rookschade opliep, konden tij dig vluchten. De bewoners van het tweede bovenhuis, dat als reddeloos verloren mag worden beschouwd, waren niet thuis. De brand is vermoedelijk ont staan in een aangebouwde ga rage achter de winkel. Omwo nenden werden opgeschrikt door twee luide knallen. Kort daarna zagen zij de vlammen uit de garage slaan, waarna de brand zich vrij snel uitbreidde naar het winkelpand. Hoewel de brandhaard vermoedelijk is gevonden, kunnen politie en brandweer nog niets zeggen over de oorzaak. De schade zou in de tonnen lopen maar is nog niet exact vastgesteld. De brandweer die twee blusvoertuigen, een ladderwa gen en ongeveer twintig brand weerlieden inzettekon na een half uur blussen het sein 'brand meester' geven. Het nablussen duurde vervolgens nog uren. Voorzitter wil ook van Jordi af barcelona gpd Spanje zit op het puntje van zijn stoel. Met rooie oortjes luistert het land naar de meest ordinai re scheldpartij die het de laatste tijd heeft meegemaakt. De poli tieke ruzies zijn kinderspel ver geleken bij de strijd die tussen de ontslagen trainer van Bar celona Johan Cruijff en zijn voorzitter Josep Lluis Nunez is ontbrand. De media dienen als platform om elkaar zo zwart mogelijk te maken. Nadat Cruijff zaterdag Nunez een dwerg noemde en zelfs de straf van God over zijn voorzit ter had afgeroepen, sloeg deze gisteravond hard terug. Tijdens een persverklaring na de weds- tijd tegen Celta schilderde hij Cruijff op de Spaanse televisie af als een corrupte, ondeskundi ge trainer, die alleen maar uit is geweest op zijn eigen belangen en die van zijn zoon Jordi en schoonzoon Angoy. Om in het elftal ruimte voor die twèe te maken, zou Cruijff toppers als Stoitchkov, Romario, Salinas, Laudrup en doelman Zubizarre- ta hebben weggewerkt. Nunez beschuldigde de Amsterdam mer er ook van dat hij binnen plaats het stadion producten celona heeft verkocht i van zijn werk te doen voetballerij. Over zoon Jordi moest Nunez ook nog het een en ander kwijt. „Jordi regelt bij Barcelona zo langzamerhand meer dan de trainers. Dat hebben we van daag nog eens kunnen zien. Jor di vroeg om een wissel en Rexach gaf onmiddellijk gehoor aan die wens." De voorzitter liet dan ook weten voor Jordi wei nig perspectief bij de club te De Spaanse pers reageerde vandaag verbluft op de aantij gingen van de voorzitter. De meeste kranten stelden zich op achter Cruijff. De ochtendbla den drukten groot de foto's af van het publiek, dat zich giste ren (onder meer via 76 span doeken) massaal achter de ont slagen trainer schaarde. Jordi werd toegejuicht door de sup porters wanneer hij aan de bal kwam. Volgens Nunez was dit alles door „volksmenners geor ganiseerd". Pagina 17: Barcelona sluit tijd perk Cruijff af Jordi Cruijff bedankt bij het verlaten van het veld de supporters v celona voor de steun aan hem en zijn vader. fo Een echtpaar uit Leiderdorp is zaterdagavond bruut overvallen door drie gemaskerde gewapen de De de w, 51 en 52 jaar oud, den na de overval vastgebonden achtergelaten in hun woning aan het Essenpark. De daders gingen er van door met een buit van enkele honderden guldens. De overvallers drongen om streeks half elf 's avonds de wo ning van het Leiderdorpse echt paar binnen. De drie, onherken baar vermomd vuurwapens, eisten geld en doorzochten het huis. Na onge veer tien minuten vertrokken de mannen met de buit, het echt paar geboeid achterlatend. De man wist zichzelf vlak daarna te bevrijden en sloeg alarm. Hij liep tijdens de overval licht letsel op aan zijn neus, doordat één van de overvallers hem hard in het gezicht sloeg. Zijn echtgenote raakte niet ge wond. De politie is direct met een uitgebreid onderzoek begonnen maar wil over de zaak v mededelingen doen. „De vallers hebben met het echtpaa gepraat, ze eisten geld. Maa wat er precies is gezegd, kun nen we in belang van hi derzoek niet zeggen", zegt pol tiewoordvoerder Frans Meske „We hebben op dit mc nog geen zicht op de dader Waarom zij bovendien deze be wuste woning hebben uitge zocht voor de overval i i duidelijk." Waarschuwing van Wereld Gezondheidsorganisatie geneve bob kroon Alle wonderen vein de moderne medische wetenschap ten spijt, eisen 'oude' volksziekten als TBC, cholera en malaria en nieuwe ziekten als aids meer slachtoffers dan ooit. Dat constateert de Wereld Gezondheidsorganisatie (WHO) vandaag bij de opening van zijn jaarvergadering. besmettelijke ziekten gaat de volksgezondheid een mondiale crisis tegemoet, waarvoor geen enkel land veilig is", aldus dr. Nakajima. Dank zij antibiotica werd in de jaren zeventig TBC als een kwade droom uit het verleden beschouwd en voorspelde zelfs de WHO dat men voor de eeuw wisseling ook malaria onder de knie zou krijgen. Maar door genetische aan passing hebben bacteriën, para sieten en virussen in de loop der jaren een immuniteit tegen antibiotica en andere medica menten ontwikkeld, die van de ze hoopvolle verwachtingen niet veel heeft heel gelaten. „Het overvloedig gebruik van antibiotica in de veeteelt is aan dit alles ook schuldig", consta- correspondent Wereldwijd overlijden jaarlijks zeventien miljoen mensen aan besmettelijke ziekten. Tubercu lose, dat in de jaren zestig als vrijwel overwonnen werd be schouwd, is nu koploper met 3,1 miljoen slachtoffers, gevolgd door malaria met 2,1 miljoen en hepatitis B met 1,1 miljoen do den. Bovendien, waarschuwt WHO-directeur-generaal Hiros- hi Nakajima in zijn jaarverslag, is de wereld de laatste twintig jaar 'verrijkt' met dertig nieuwe infectieziekten, zoals aids of Ebola, die honderden miljoenen mensen bedreigen en waarte gen meestal geen kruid gewas sen is. „Door oude utrecht anptreindienstleiders veel te hoog. De veiligheid van het spoorverkeer zou daardoor in gevaar komen. NS erkennen dat er in sommige regio's sprake is van een hoge werkdruk. Oorzaak van de proble men bij de treinverkeersleiding is het nieuwe sys teem voor treinbegeleiding, de zogeheten VPT. Daardoor zijn minder mensen ingeroosterd. De NS-verkeersleiders in Den Haag dreigen met een staking morgenochtend als er vandaag geen oplossing wordt gevonden voor de hoge werk druk. Vanmiddag overleggen NS en vakbonden over deze kwestie. Als de verkeersleiding staakt, liggen alle treinen stil. De werkdruk is volgens de Bel voor de beste 06-00 66 (gratis) belgrado «ap-gpd-afp De Bosnisch-Servische presi dent Radovan Karadzic stapt uit de schijnwerpers, maar verzet zich tegen de grote internatio nale druk om geheel afstand te doen van het Bosnisch-Servi sche leiderschap en de macht op te geven. Bosnisch-Servische functionarissen hebben duide lijk gemaakt dat Karadzic niet zal aftreden. Karadzic heeft dit weekeinde enkele wijzigingen doorgevoerd in het Bosnisch-Servische lei derschap waardoor hij zelf naar de achtergrond verdwijnt. Een deel van zijn taken staat hij af aan vice-president Biljana Plav sic. Plavsic heeft de reputatie 'minstens zo onverzoenlijk' te zijn als Karadzic. Zij zal met na me de internationale contacten voor haar rekening nemen. Maar de van volkerenmoord verdachte Karadzic heeft daar mee nog geen afstand gedaan van de macht, die zijn enige ga rantie vormt dat hij niet aan het VN-tribunaal in Den Haag zal worden uitgeleverd. Hij blijft bovendien formeel opperbevelhebber van het Bosnisch-Servische leger en voorzitter van de regerende Ser vische Democratische Partij. Karadzic wordt door de inter nationale gemeenschap gezien als een van de grootste obsta kels voor de uitvoering van het vredesakkoord voor Bosnië. van Bruggen Adviesgroep Dein beeft u 't ejoed bekeken LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG 1,95 Nog geen abonnee? HET WOORD IS AAN Jiddische levenswijsheid Het oog waarmee men naar iemand kijkt, bepaalt diens gezicht. weersverwachting teert Nakajima. Sommige bacteriën blijken tegenwoordig bestand tegen tien verschillende medicamen ten en zelfs nieuwe geneesmid delen verliezen al na een paar jaar hun effectiviteit. De toege nomen mobiliteit van de we reldbevolking, met name het in tensieve luchtverkeer, grens overschrijdende migratie en vluchtelingenproblemen, werkt de verspreiding van infecties in de hand. Moderne opvattingen over vrije seks hebben geleid tot een explosie van seksueel over gedragen infecties, met name aids. Gelukkig is er ook goed nieuws. Dank zij een perfect ge organiseerde WHO-ampagne is variola, ofwel pokken, volledig uitgeroeid en polio, de gevrees de 'kinderverlamming' uit vroe ger tijden, zal voor het jaar 2000 eveneens van de aardbodem zijn verdwenen. Ook met lepra en mazelen is men op de goede weg. VANDAAG 26 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Economie Feiten en meningen Kerk en Samenleving Mode Randstad Regio RTV/programma's15 Sport17 t/m 26 Strips14 Uitgaan13 Jan Vayne en Louis van Dijk geven een concert in de Hooglandse Kerk op vrijdag 24 mei. Op de pagina Uit gaan staat een kortingsbon voor dit concert. Autorijles flink in prijs omhoog Autorijlessen worden komende winter tien tot vijftien gulden duurder. Momenteel kost een uur autorijles gemiddeld 57,50 gulden. De verhoging is het ge volg van een verplichte herha lingscursus die de instructeurs met ingang van volgend jaar moeten volgen. Die cursus Icost 10.000 gulden. Dit heeft H. van Gelderen, secretaris van de af deling Verkeersopleidingen van de Bovag, vandaag bevestigd. De forse prijsverhoging wordt volgens Van Gelderen ook ver oorzaakt door een dreigend te kort aan rij-instructeurs. Diver se grote rijscholen kunnen nog moeilijk aan nieuwe instruc teurs komen. De animo voor het vak van rij-instructeur is afgenomen, omdat de opleiding vorig jaar door een nieuwe wet is verlengd van drie tot acht maanden. MET HET BEHAALDE KAMPIOENSCHAP Ex-voorzitter Groen en Leefbaar Voorhout bedreigd na bouwstop voorhout wim van wanrooy krijg ik je wel. Want jij wilt mijn gezin naar de kloten helpen", luidde één van de zes anonieme bedreigingen. Appel, die een maand geleden de voorzitters hamer overdroeg aan Els Koster maar namens GLV nog wel het schorsingsverzoek bij de recht bank behandelde, liet de aantij gingen niet over zijn kant gaan en maakte er melding van bij de politie. Andere bestuursleden van GLV zijn volgens bestuurslid A. Caron niet bedreigd. Appel zelf was vanmorgen niet voor com mentaar bereikbaar. Meerderheid Kamer wil snelle aanpassing Simon Appel, ex-voorzitter van Groen en Leefbaar Voorhout (GLV), is naar de politie gestapt omdat hij door verschillende mensen telefonisch is bedreigd. Dat gebeurde nadat de recht bank in Den Haag vorige week besloot de bouw van 246 wo ningen van fase 4a in de nieuw bouwwijk Hoogh Teijlingen in Voorhout stil te leggen. De rechter deed dat nadat de milieugroepering GLV om een schorsing van de bouwvergun ning had verzocht. „Als jij die klootzak bent die de bouw heeft stilgelegd, dan Pagina 10: 'Dit kost miljoenen' De meerderheid van de Tweede Kamer wil het ziekenfonds zo snel mogelijk verande ren. Alleen de hoogte van het inkomen moet bepalend worden voor toetreding, zo dat bijvoorbeeld ook kleine zelfstandigen in het fonds kunnen. Mensen met een veel verdienende partner of met forse inkom sten uit rigen vermogen, moeten uit het fonds. Nu geldt het ziekenfonds voor men sen in loondienst die minder verdienen dan 59.000 gulden per jaar. Een en ander blijkt uit de reacties op het initiatief van D66-kamerlid Van Boxtel om minister Borst (volksgezondheid) te vragen de bestaande onrechtvaardigheden uit de ziekenfondswet te halen. De Tweede Kamer besprak vandaag de voornemens van het kabinet voor invoering van een eigen bijdrage in het ziekenfonds. „Die plannen betekenen een cultuurschok. Laten we dit moment aangrijpen om meteen te kijken wat we op langere termijn met het ziekenfonds willen", zegt Van Box tel. Zijn doel is om het fonds toegankelijk te maken voor wie het nodig heeft. Hij wijst erop dat de ziekenfondswet nu nog een werknemersverzekering is en noemt dit achterhaald. „Die wet is bedacht toen het gros van de mensen nog bij een baas werkte en in gezinnen alleen de man een baan had. Op dit moment is nog maar 35 tot 40 procent van de ziekenfondsverzekerden in loondienst. Maar er zijn aan de andere kant ook veel mensen die het fonds niet in mo gen, hoewel ze er op grond van hun inko men wel in zouden horen." WD, PvdA en CDA zijn in hoofdzaak met de D66'er eens, hoewel ze eerst het concre te voorstel willen bestuderen. Met name de hoogte van de inkomensgrens zal een cru ciaal punt van discussie zijn. Overigens is het idee van de D66 niet nieuw.- „Ik wist niet dat het de gewoonte was om oude voorstellen opnieuw in te die nen. Minister Borst heeft zelfs al dat ze de Ziekenfondswet gaat herzien dat er onrechtvaardigheden in zitten" dus PvdA'er Oudkerk. NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ia, dat is goed nieuws. Dus nee m ik nu een abonnement. p Na de eerste twee weken betaal ik mi J Per maand automatisch (f. 31,30) n abonnement: J Per kwartaal i, O acceptgiro (f. 91,20) J automatisch (f. 90.20) d N.B. Deze aanbieding geldt alleen als u in d (proef Jabonnement heeft gehad. afgelopen 3 maanden geen Deze bon in een envelop, zonder postzegel. leidsch Dagblad. Abonnee-service, Antwoordnummer 10050.2300 VB Leiden OF BEL 071-51 28 030 lllllllllllllllllllllllllll 8 '712141 "4001 1 4" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1