>k Prinsessenboon, sierlijke en makkelijke groente Denk aan ijsheiligen Tuinieren ZATERDAG 11 ME11996 Dahliaknollen moeten in het voorjaar worden geplant. Een goed ont wikkelde plant geeft zoveel bloemen dat in de nazomer rijke boeketten kunnen worden geplukt. foto gpd In de tuincentra is al weer van alles te koop. Veelal in pot en vaak ook bloeiend zoals de vele heesters op stam. Gaat u die in pot gekweekte planten in de volle grond zetten, doe dat dan voorzichtig, zodat de wortelkluit een geheel blijft. Goed water ge ven de eerste tijd doet de haar wortels snel groeien. Wie we kenlang de zaailingen in de vensterbank heeft vertroeteld, staat nu voor een laatste keer verspenen alvorens, in de twee de helft van mei, de plantjes (eindelijk) buiten te kunnen uit- planten. Laat ze eerst nog wel 'afharden', d.w.z. wennen aan lagere temperaturen. Blijf alert op de weermannen en hun prognoses van nachtvor sten. Houd in ieder geval tot half juni beschermend materi aal bij de hand om het te ge bruiken als de bodemtempera- tuur onder nul dreigt te dalen. Vergeet niet dat de ijsheiligen omstreeks de periode van 10-14 mei hun kille adems over uw ei- genkweek kunnen blazen. Nachtvorst kan ook funest zijn voor net uitgelopen dahlia's, knolbegonia's en canna's, die u in de tuin hebt gezet. Als er weer eens wat regen wil vallen zal de bezitter van een gazon drie maal in de twee we ken moeten maaien. Wie snel over aan betreedbaar nieuw ga zon wil beschikken doet er goed aan rollen gras te leggen. Bin nen enkele weken kan daar voorzichtig op worden gelopen. Vóór het leggen de grond egali seren en goed vochtig maken. De naden opvullen met com post. Loop daarbij over brede planken! Als het niet regent re gelmatig sproeien. Vanaf half mei kunt u nieuwe planten in uw vijver aanbren gen. Denk eens aan dwergwa terlelies als u een kleine vijver (of een diepe schaal) wilt be planten. Ter plekke kan nog van alles worden gezaaid. Op zonnige plekken zonnebloemen... maar wees bedacht op slakkenvraat. Vang die naaktslakken weg met 'biervallen': in de grond gegra ven jampotjes met bier, waar de slakken gek op zijn. Hagen kunnen geknipt en de uitgebloeide winterheide ge snoeid worden, net onder de verdorde bloempjes. Begeleid de nieuwe ranken van uw klimmers. Zet ze 'los-vast', zodat de rank in een lus komt waarin ze kan blijven groeien. De bloeistengels van de vaste planten moet u opbinden, voor dat een voorjaarsstormpje de stengels tegen de grond smakt. Pioenrozen, toch al wat top zwaar, sneuvelen zonder steun al gauw. Veel rozenliefhebbers hebben tussen hun struiken afrikaantjes geplant omdat deze een stof in de grond brengen waarvoor wortelaaltjes op de vlucht slaan. De oranje kleur van afrikaantjes staat echter meestal niet bij de tinten van rozen. Nieuw is nu van Royal Sluis Tagetes erecta 'Vanilla' met negen cm grote, crèmewitte bloemen. Uitge bloeide bloemen versnipperen en door de grond mengen houdt de aaltjes ver van de ro- zenwortels. Er is ook een groen- bemester (zaadlint: 6x 2,5 m) Tagetes Polynema geheten, waarmee een barrière tegen de aaltjes kan worden opgewor pen. Gebruikstuin De eerste week van mei kunnen de late aardappels nog worden gepoot. Bij de vroege rassen is het aanaarden aan de orde. To maten kunnen in de volle grond worden geplant, terwijl men in de kas al aan opbinden en 'die ven' toe is. Voor de tuin ge bruikt u volle-grondrassen. Breng direct steun aan. Onder linge afstand vijftig cm. Suikermaïs zaait u in potjes in de koude kas of op de koele vensterbank. Vanaf eind mei buiten uitplanten, afstand veer tig cm. Broccoli, winter- en zo- merworteltjes, sla, postelein kunnen worden gezaaid. Koop wat jonge plantjes van knol- en bleekselderij. Planten op af stand van veertig bij zestig cm. Zorg voor een kalkrijke grond. Pas in augustus vormt de knol zich. Bleekselderij wordt in vijf tien cm diepe greppeltjes ge plant. Denk dit voorjaar ook aan de kamerplanten. Verpotten, schoonsproeien en meer water geven met voeding erin. PUZZEL 1 W R O E z IJ E N 2 P L S A N N K I 3 B E I T N D G O 4 B A E R K U A S 5 P G A D A R Z S 6 A K L O M N T E 7 M O R L E D A N 8 H N O M U M E L 9 S T W A A K L R 10 A P IJ C L E H R 11 B A T A E R D N 12 L T O O P E E R 13 P I L L A O O T 14 T K A E S S N A OPLOSSING OPGAVE KRUISWOORDRAADSEL UUUUU UHUQQ BDQB a BBBQ □BB LJUI9 QBB □B BBEQBD BO QBBBBBB Q BQUQ B UBUB aaa uuu BBBB QBBB □BB UBB CITAAT Streep op elke regel de letters weg, die samen het woord vor men dat overeenkomt met de omschrijving. De resterende let ters vormen van boven naar be neden en van links naar rechts een citaat. Horizontaal: 1gedroogde druif; 2. plat stuk hout; 3. kansspel; 4. vaartuig; 5. kleur; 6. aardkluit; 7. maalwerk- tuig; 8. insekt; 9. monsterlapje; 10. brugpilaar; 11. haargroei; 12. schaakstuk; 13. vliegenier; 14. betaalplaats. H hogedruk •rjasaaswaï iiMwiirvmasas— HET WEER DOOR HANS VAN ES Een kleine storing in de hogere luchtlagen kon als hoofdschuldige worden aangewezen voor het koude weer van vrijdag. De temperatu ren bleven onder een dik wolkendek ver onder de normale waarde van 16 graden. Op veel plaatsen was 8 of 9 graden het maximum. Vooral in Noord-Holland en Friesland regende het vrij langdurig. Rond de middag werd hier en daar melding gemaakt van een paar pittige bui en, waarbij ook nog hagel is geconstateerd. Maartse temperaturen in mei zijn niet ongewoon, zeker niet rond de tijd van de Ijsheiligen (11- 14 mei). Deze periode is bekend om zijn koude noordenwinden, gure buien en schadelijke nachtvorst. Enkele dagen geleden werd juist voor dit tijdvak nog een warmtegolfje in het vooruitzicht gesteld, maar alles wijst er nu op, dat de temperatuurstijging van de komende da gen maar zeer beperkt blijft. Op de Europese weerkaart liggen de weersystemen niet gunstig genoeg om de zomerse tot tropische warmte - tot 32 graden in het zuiden van Rusland - in onze richting te sturen. Tussen een hogedrukgebied bij Noorwegen en een depressie bij Oostenrijk staat weliswaar een oostelijke wind, die de warmte een duwtje naar het westen geeft, maar de stroming buigt in onze omge ving naar noordoost tot noord. Het gevolg is een aanvoer over koud zeewater, waarbij een bovennormale temperatuur onhaalbaar is. Vandaag is het in ieder geval wat minder koud dan vrijdag. Aanvanke lijk is er veel bewolking, maar in de loop van de dag is een streepje zon mogelijk. Het kwik loopt bij matige noordoostenwind tot circa 13 graden op. Zondag krimpt de wind naar noord of noordwest op de na dering van het warmtefront, dat niet verder komt dan het noorden van Duitsland. Een actief regengebied komt wel dichtbij; wellicht krijgt de noordoostelijke helft van het land flink wat millimeters. Elders blijft het droog en overheerst de bewolking bij weinig veranderde tempera tuur. Tijdens de eerste helft van de volgende week zit de wind voordurend in de verkeerde hoek. Tussen een krachtig IJslands hoog en een de pressie boven Oost-Europa blijft de aanvoer noordelijk met steeds te lage temperaturen. Het kwik houdt het bij 12 tot 16 graden wel ge zien. Naast wolkenvelden zijn er ook vriendelijke momenten met zon. De kans op een bui is niet erg groot. TOM POES Heer Bommel en het ontstoffen Toen de lading geregeld was keerde Wal Rus zich om en stapte op Tom Poes en heer Ollie af. „Als dat Blob- bers niet is!" riep hij uit. „Ik dacht al; dat gezicht ken ik. Daar heb ik al heel wat ellende door gehad. En nu gaan we dus weer samen varen, hè?" ,,Eh... ja", stamelde heer Ollie. Hij trok met een pijnlijk gelaat zijn hand uit de greep van de ander en vervolg de: „Dat is te zeggen.... mijn naam is Bommel en niet Blobbers. En ik zou wel eens willen weten waar we naar toegaan." „Dat is sterk", hernam de zeeman. „Je gaat naar deze overgehaalde re derij om passage te bespreken - en je weet niet, waar je heen gaat? Holle en de War varen altijd op de Stuivers, meneer. Regelrecht naar de Stui vers." „O", zei heer Bommel beklemd. „De Stuivers. Juist. Ik weet eigenlijk niet of ik daar wel naar toe wil, wat jij, Tom Poes?" „De kapitein bedoelt de Stuif-eilanden", legde het vrouwtje uit. „Een heel mooie streek, als men tenminste goed in elkaar zit. Daar kan men een nieuw leven beginnen, zonder stof of verkoeking. Hier is uw schrevelaar, kaptein." Zo sprekende reikte ze Wal Rus een zwart krijtje over, dat ze zorgvuldig uit een laadje had gezocht. Maar de gezagvoerder wierp het voorwerpje verachtelijk weg, toen ze het kantoor verlaten hadden. „Bah, vrouwen hebben altijd wat", gromde hij. „Sinds ik voor haar vaar wil ze me een schrevelaar aansmeren. Maar ik heb het altijd zonder zo'n ding ge klaard - ik weet niet eens wat het is. Een overgehaalde rederij met rare vrachten, meneer. Maar ze betalen goed." Casablanca tegenbui KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: Flink wat zon. In het zui den en in Lapland ook wolkenvelden en soms wat regen. Maxima zondag van 9 graden in Lapland tot een graad of 19 hier en Zweden: In het zuiden wolkenvel den en vooral zaterdag nog af en toe wat regen. Verder vrijwel overal droog weer met geregeld zon. Zater dag in het zuiden stevige oostelijke wind. Maxima zondag van 10 graden in 21 graden hier en daar in Denemarken: Zaterdag tamelijk veel be wolking en van tijd tot tijd regen. Sterke noordoos- tenwind. Zondag geleide lijk meer opklaringen en overwegend droog. Maxima zaterdag rond 16, zon dag ongeveer 19 graden Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Vooral in Ierland en Schotland wolken velden en van tijd tot tijd wat regen. El ders ook af en toe zon. Maxima zaterdag rond 12, zondag ongeveer 14 graden. Op beide dagen in de omgeving van Lon den enkele graden hoger. België en Luxemburg: Af en toe zon en vrijwel overal droog weer. Middagtemperatuur zondag onge veer 16 graden, maar langs de kust een stuk frisser. Noord- en Midden-Frankrijk: Perioden met zon en vooral in het oosten ma zondag rond 18 graden, maar langs het Kanaal een stuk frisser. Portugal: Zaterdag wolkenvelden, ook af en toe zon en eerst nog mogelijk wat regen en kleine kans op onweer. Zondag droog en meer zon. Middagtemperatuur zondag langs de kust van 16 graden in het noor den tot 21 indeAlgarve. Madeira: Geregeld zon en zaterdag nog kans op een bui. Middagtemperatuur circa 20 graden. Spanje: Wolkenvelden, ook af en toe zon en vooral zaterdag een enkele regen- of on weersbui. Zondag geleidelijk meer zon. Maxima zondag rond 18, in het zuiden ongeveer 23 graden. Aan de Golf van Biskaje wordt het slechts een graad of 14. Canarische Eilanden: Flinke perioden met zon en vrijwel overal droog. Maxima op de zuidstran- den rond 27 graden. Marokko: Westkust: Veel zon. Vooral zaterdag ten noorden van Agadir ook wolkenvelden en een enkele bui, misschien ook on weer. Maxima tussen 20 en 25 graden. Tunesië: Flinke perioden met zon. Naar het noor den toe meer wolkenvelden en kans op een (onweers)bui. Middagtemperatuur zondag meest tussen 23 en 30 graden Zuid-Frankrijk: Wolkenvelden, ook hier en daar zon en vooral in het oosten nog enkele buien. Misschien ook onweer. Zondag steekt de mistral op. Maxima meest tussen 16 en 22 graden. Mallorca en Ibiza: Afwisselend zon en stapelwolken Op beide dagen kans op een regen- of on weersbui. Zondag aantrekkende noor denwind. Maxima rond 19 graden. Italië: Wolkenvelden en enkele regen- of on weersbuien; mogelijk hier en daar veel neerslag. Vooral op Sicilië ook zon. Maxima zondag meest tussen 19 en 25 Corsica en Sardinië: Afwisselend zon en stapelwolken en een enkele regen- of onweersbui; mogelijk veel neerslag. Zondag aantrekkende wind. Middagtemperatuur rond 21 gra- Malta: Perioden met zon en op beide dagen kans op een regen- of onweersbui. Mid dagtemperatuur ongeveer 22 graden. Griekenland en Kreta: Perioden met zon. Vooral in het westen mende kans op enkele regen- of on weersbuien. Maxima bijna overal tussen de 25 en 30 graden, op Kreta enkele graden hoger Turkije en Cyprus: Kusten: overwegend zonnig en warm. Maxima vlak aan zee meest rond 25 gra den; landinwaarts en ook op Cyprus ruim 30 graden. Duitsland: Wolkenvelden en met name zondag ook perioden met zon. Vooral in het zuiden, zondag ook in het oosten van tijd tot tijd een bui, soms ook onweer. Geleidelijk hogere temperaturen, maxima zondag rond 20 graden, in het uiterste oosten enkele graden hoger Langs de Wadden- kust maxima rond 16 graden. Zwitserland: Tamelijk veel bewolking en enkele bui en, mogelijk ook onweer Maxima zon- HEINZ Ze staan nergens op de loonlijst, komen niet in aanmerking voor prestatie-subsidie en krijgen nooit een gouden handdruk. garden-centre bloemendaal bv. hoogmadesewegleiderdorp Vraag en antwoord Niet alle kinderen weten waar onze levensmiddelen vandaan komen. Bij sommigen is er een vaag vermoeden dat melk iets van doen heeft met koeien, en eieren en kippen ook een voor de hand liggende combinatie zijn, maar voor jeugd in de stad is dit zo weinig tastbaar. Nu is een koe in de kamer wat veel gevraagd en een kip is discuta bel. Maar waarom niet af en toe wat eetbare gewassen tussen de bloemen gezet? Desnoods op het balkon. Al is het alleen om te laten zien hoe iets groeit. Eén van de meest sierlijke en makkelijk te kweken groenten is wel de boon, bedoeld wordt hiermee de prinsessenboon en dan de struikvorm. Er zijn ook klimmende variëteiten waar voor we stokken of hekwerk neer moeten zetten. Dat doen we deze keer niet. We kopen een zakje prinsessenbonen struikvorm. Daarmee kunnen we zeer veel kinderen een ple zier doen. Trouwens als het goed, vers zaad is, kunnen we er twee of drie jaar mee doen. Na 15 mei (bonen houden niet van kou) leggen we vier boon tjes in een kuiltje dat vijf centi meter diep is. Dat maken we dicht met aarde. We zetten er een stokje bij om niet te verge ten wanneer en waar er gezaaid is. Bij voldoende ruimte maken we meerdere kuiltjes in de bor der met een onderlinge afstand van veertig cm. Als het goed is, dat wil zeggen niet te koud en te vochtig, dan kiemen de bonen binnen een dag of tien en vanaf dat mo ment blijft het spannend. Lang zaam maar zeker vormen de vier bonenplanten samen een mooi lichtgroen bosje dat onge veer 45 cm hoog wordt. Er ko men mooie witte bloemen aan, vlinderbloemen, want bonen behoren tot het geslacht der vlinderbloemigen. Zodra dë bloempjes uitgebloeid zijn, zien we kleine smalle boontjes te voorschijn komen en die groei en snel uit tot een echte eet bare, heerlijk smakende prin sessenboon. Kinderen vinden het prachtig om hun eigen boontjes te oogsten. Het bosje blijft staan tot alle bloemen om getoverd zijn tot volwassen bo nen. Dan snijden we het groen af en laten we de wortels in de grond zitten. Vlinderbloemigen leven samen met bacteriën die in piepkleine bolletjes aan de wortels zitten en in staat zijn om stikstof (een belangrijke voedingsstof) uit de lucht te binden. Daarom laten we dus de wortels in de grond. Wie geen tuin heeft maar wel een balkon en ook de kinderen .eigen boontjes wil laten kwe ken, kan volstaan met een oud emmertje. Onderin een gaatje maken (kost moeite), dan een laag potscherven of brokken piepschuim en dan goede potaarde. Per emmer vier boon tjes en verder behandelen als pot- of balkonplant. Succes ver zekerd. geeft antwoord op al uw tuinvragen Brieven naar: POSTBUS 507 2003 PA HAARLEM Greet v.d. Marei uit Voor schoten is in het bezit van twee camellias, een witte en een roze. De witte doet het minder goed en dat is ge bruikelijk. De witte Camel lia japonica blijkt in de praktijk wat minder gemak kelijk dan de roze en de ro de. Vooral de koude winters blijken vaak problemen te geven. Maar aangezien de belangstelling voor deze planten steeds meer toe neemt, zal er in de loop van de volgende weken een heel artikel aan gewijd worden. En nu de vraag of u de plant kunt stekken. Eigenlijk niet. Hij stekt heel moeilijk. Vak lui kennen allerlei trucjes. De amateur kan het probe ren met zomerstek, maar de moeilijkheid van zomer stek ligt in het moment van het snijden van de stek. Die mag niet te jong, maar ook niet geheel verhout zijn. Bij de camellia zal dat door gaans einde zomer wezen. Dan beginnen de jónge tak ken wat houterig te worden en op de grens van nog jong, wat slap en stevig hout wordt de topstek (lengte ongeveer twintig cm gesneden). Omdat de plant zo moeilijk wortelt, valt het te proberen om de snijwond in stekpa- pier te stoppen en dan in een mengsel van twee de len turf en een deel scherp zand. Vochtig maken, transparant plastic erover, plaatsje lekker warm maar ook niet te heet en dan maar hopen dat hij zo goed wil zijn om wortels te vor men. Nogmaals: het lukt niet altijd, maar als het lukt dan hoor ik het wel. Dan is het een succesnummer. GREET BUCHNER

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 9