De één ziet de ander niet staan World Roots Festival slaat zijn vleugels uit Nederlanders hebben het nakijken op Liszt Concours Negen eeuwen Leidse mART Cultuur&Kunst Statig teksttoneel bij Litteris Turk maakt met Pinokkio kleurrijk zijsprongetje J°sée Ruiter weergaloze Medea ZATERDAG 11 ME! 1996 Pinksterfestival op Oude Vest leiden Aan de Oude Vest wordt op eerste pinksterdag 26 mei het Pinksterfestival gehouden. De Oude Vest wordt voor deze gelegenheid autovrij gemaakt en aangekleed in Countrystijl. Er komt een speciale podiumboot, met daarnaast terrasboten. Countryband Mustang en de band The Juniors zorgen voor de muzikale aankleding. Voor kinderen is een kinderhoek ingericht, met oppas. Wedstrijden paalklimmen en kussenmeppen wor den boven het water gehouden. Het festival, gepresenteerd door Leidse Kees, begint om 13.00 uur en eindigt om 22.00 uur. Zeldzame collectie in Leids veilinghuis leiden* Een Zeewse verzamelaar biedt dinsdag 14 en woensdag 15 mei zijn collectie Zeelandica aan in veilinghuis Burgersdijk Niermans. Letterkunde, recht, reizen en topografie, almanakken en kronieken vormen belangrijke bestanddelen van de verzame ling, waarin onder andere zeldzaamheden als Speculum Zelan- diae en de Nieuwe Cronyk van Zeeland te vinden zijn. Behalve boeken zijn er ook landkaarten, ansichtkaarten en andere pren ten. Een catalogus met volledige beschrijvingen en illustraties is bij het Leidse veilinghuis beschikbaar. Taxaties in Volkenkundemuseum leiden» Vier specialisten Indonesische kunst taxeren maandag 20 mei in het Rijksmuseum voor Volkenkunde aan de Steen straat. Particulieren kunnen kosteloos kunstvoorwerpen laten taxeren op commerciële en kunsthistorische waarde. Van grote of kwetsbare objecten kan een foto worden getoond, eventueel gevolgd door bezoek aan huis. Veilinghuis Christie's heeft het initiatief genomen voor de taxaties, in verband met de sterk stij gende prijzen van Indonesische kunst. Bezoekers van de taxatie dag, die van 10.00 tot 14.00 uur duurt, kunnen tevens kosteloos de tentoonstelling 'Vergeten Eilanden' zien. Speciale bus naar 'Fenicische vrouwen' roelofarendsveen/westzaan Theatergroep Hollandia speelt za terdag 18 mei in de Westzaanse autosloperij Jan Smit het toneel stuk 'Fenicische vrouwen' van de Griekse schrijver Euripides. Speciaal voor deze voorstelling rijdt er een bus uit Roelofarends- veen naar Westzaan. De kaarten voor zowel bus als voorstelling zijn verkrijgbaar bij boekhandel Veenerick in Roelofarendsveen. Op de terugreis krijgen de theater-minnende reizigers brande wijn met suiker. De voorstelling begint om 20.30 uur. Wat Franz Liszt zich niet alle maal moet laten welgevallen. Russen die met een tractor over hem heengaan. Japanners, uit blinkers in elegante klankslier ten, die hem knuffelen. En ter wijl de Nederlanders het nakij ken hebben, is er een Italiaan, die iedereen een lesje geeft. Ziedaar enkele indrukken van het Internationaal Franz Liszt Concours in het Utrechtse Mu ziekcentrum Vredenburg, dat vanavond wordt afgesloten en via de radio rechtstreeks is te volgen. Tijdens de finale, met assistentie van het Radio Sym fonie Orkest, spelen de tech nisch verbijsterende Chinees Chi Wu (17) - rechtstreeks uit Sichuan - en de bijna vreeswek kend tengere Japanse Tomoko Narata (26) allebei het Eerste pianoconcert. En de Italiaan Igor Roma (27) heeft zichzelf tot taak gesteld de klanklawines in de 'Dodendans' te ontketenen. Maar eigenlijk is -de strijd al gestreden en de kruitdamp op getrokken. He't echte concours is niet de finale, maar de halve finale. Twaalf pianisten hebben een solorecital van ongeveer een uur gegeven, met als groot, verplicht werk de Sonate in b. Van de twee deelnemende Nederlanders, Freek Haverkate enZoeterwoudenaar Jeroen Bal, bereikte de laatste zowaar de halve finale, maar daarmee was het ook duidelijk afgelopen. De markt in Leiden, in al zijn fa cetten, is zo'n negen eeuwen oud. De dienst Economische en Sociale Zaken van de gemeente organiseert in het kader daar van komende zomer een aantal activiteiten onder de noemer 'mART'. Daaronder vallen pro motionele activiteiten, extra themamarkten alsmede ook een kunstproject in samenwerking met het Centrum Beeldende Kunst. Het doel van de manifestatie is om een brug te slaan tussen kunst, cultuur, de markt en zijn publiek. Het is niet alleen afge stemd op de Leidenaars, maar ook op de gebruikers uit omlig gende gemeenten alsmede op de toeristen die de stad aan doen. Er komen kunstwerken op het water, markeringen van vroegere markten en een ten toonstelling in De Waag van historische voorwerpen en met veel (oud) fotomateriaal. Daarnaast organiseert het CBK op zomerse zaterdagen rondleidingen per boot vanaf de Beestenmarkt langs markten en kunstwerken. Eindbestemming is De Waag. Een acteur in de rol van standwerker fungeert als gids. In de periode van 6 juli tot en met 18 augustus zal er verder elke week een ander activiteit rond de markten plaatsvinden. Daarbinnen vallen ook de Leid se Lakenfeesten. AMSTERDAM GPD Het World Roots Festival is al het oud ste Nederlandse wereldmuziekfestival maar moet ook het grootste evene ment op dit terrein worden. Met die ambitie werken het Concertgebouw en de Melkweg dit'jaar voor het eerst sa men tijdens het komende festival in juni. Voor de veertiende aflevering had Concertgebouw-directeur Martijn San ders nog twee vrije dagen over, zodat het festival een fors hogere stoelcapa- citeit dan alleen de Melkweg krijgt. Behalve de nieuwe zaal van de Melk weg (voor 1000 bezoekers) heeft het World Roots Festival nu ook de be schikking over de 2000 stoelen van de grote Concertgebouwzaal. Tijdens de bekendmaking van de sa menwerking, hoopte Sanders dat er in elk geval zo'n 85 procent van de be schikbare 10.000 betaalde kaarten worden verkocht: „Dan draaien we quitte. Maar omdat de Melkweg altijd is uitverkocht heb ik daar alle vertrou wen in". De gratis openluchtconcerten in het Vondelpark blijven gehandhaafd en Melkwegdirecteur Cor Schlösser denkt voor volgend jaar ook aan een gratis concert op het Museumplein. Over de streep Sanders was al langer van plan zijn aanbod met serieuze niet-westerse muziek uit te breiden, maar had als start eigenlijk 1997 in gedachten. Sponsor Philips duwde hem echter over de streep om al dit jaar van start te gaan. „We zijn natuurlijk heel blij met deze mogelijkheid een groter en ander pubiek te bereiken", aldus Schlösser. Hij wees daarbij op het gro te aantal culturele minderheden in ons land. Het World Roots Festival ging in 1983 van start als Africa Roots Festival, in een tijd dat de term wereldmuziek nog niet bestond. De populariteit van de spannende en zeer dansbare Afri kaanse muziek nam al gauw een grote vlucht en ook de belangstelling voor muziek uit andere niet-westerse lan den steeg explosief. In 1988 werd de Het programma van het komende festival telt inmiddels deelnemers met 25 verschillende nationaliteiten uit de hele wereld. De opening (op 16 juni in het Concertgebouw) is georganiseerd in samenwerking met het Wereld Kin derfestival en brengt voor jongeren on der meer een optreden van Doudou N' Diaye Rose, de Senegalese 'master- drummer' die acht jonge drummers 's Avonds presenteert het Concertge bouw The Bulgarian Voices Angelite, Huun-Huur-Tu (boventoonzang uit Tuva) en de Rus Sergej Starostin. Als klapstuk van dit concert volgt tot slot een optreden van Ofra Haza, de Israë lische diva van Jemenitische muziek die nog nooit eerder in Amsterdam was te horen. Het World Roots Festival wordt op 23 juni ook in het Concertge bouw afgesloten, met optredens van muzikanten uit Equatoriaal Guinee, Senegal en Kameroen. In de tussenlig gende dagen kunnen de concertgan gers voor een grote variëteit aan con certen in de Melkweg terecht. Wie meer wil weten en/of kaartjes wil bestellen, kan tussen 10.00 en 19.00 uur met de speciale Info en Tic- ketline beUen (tel. 020 - 67 33 797). De Drijvende Dialoog van Frans en Truus ter Veld in Keukenhof Ze hebben wel eens een betere 'dialoog' gehad, die twee vrouwenfiguren daar in de vijver van De Keukenhof. De één wiegt, zoals bedoeld door het kunstenaarsechtpaar Frans en Truus van der Veld, zachtjes op de wind en draait parmantig met haar rode kleed een rondje op het water, daarbij een nauwelijks waarneembare rimpeling veroorzakend. Ik hoop dat ze verkocht wor den", zegt Van der Veld. Die nooit verlegen heeft gezeten om werk, daar altijd een aardige bo terham mee heeft verdiend, maar desondanks immer op zoek is om zijn terrein te ver breden. Zijn filosofie in deze is even 'simpel als doelmatig: „Je moet zorgen dat je de rest een stap vóór bent. Er was een tijd dat ik de opdrachten in volgorde van binnenkomst kon afwerken, dat er bij wijze van spreken een wachtlijst bestond. Maai' de spoeling is vandaag de dag wel dunner geworden. Je moet er zelf achteraan, je moet naar vo ren treden." Maar de ander staart stokstijf voor zich uit, haar stalen blik gefixeerd op de oever waar Ja panners, Fransen, Duitsers en Amerikanen in groten getale langs de narcissen, tulpen, hya cinten en blauwe druifjes trek ken en als vanzelf ook langs haai' en haar zuster. Nee, inder daad, van een goed 'gesprek' tussen die twee is de laatste tijd niet veel meer gekomen. De liefde is bekoeld. De één ziet de ander gewoon niet staan. „Dat komt", lacht Frans van der Veld, „omdat de vijver op die ene plek te ondiep is. Het beeld is wat gezakt, zit vast in de modder en draait daardoor niet meer. Wat dat betreft de den ze het in de Coolhaven in Rotterdam tijdens hét kunste naarsproject 'Going on the Wa ter' vorig jaar heel wat beter. Daar is het een stuk dieper en dobberden de beelden op boei en. Het effect, die 'Drijvende Dialoog', kwam zodoende beter tót zijn recht." Rechterhand Frans van der Veld (1940) is beeldhouwer te Lisse. Truus is niet alleen zijn vrouw, maar sinds jaar en dag ook zijn rech terhand. Vrijwel alles doen ze samen. In het kunstenaarswe reldje is Van der Veld een ge kende naam. Sinds hij in '66 af studeerde aan de Koninklijke Academie in Den Haag voerde het duo meer dan 100 projecten uit voor gemeenten, bedrijven en particulieren. Veel werken prijken in Lisse, Noordwijk en Leiden, maar ook ondernemin gen als Heineken, De Telegraaf of bijvoorbeeld de Nederlandse Maatschappij voor Tandheel kunde deden een beroep op hem. Daarnaast exposeerde hij zijn vrije werk in binnen- en buitenland. Momenteel staat een vijftal beelden in brons, staal en granito op een tentoon stelling in Denemarken. „Daar mogen ze van mij ook blijven. Prima idee Dat doet hij nu dus ook in De Keukenhof, op een steenworp afstand van hun atelier in de Ooievaarstraat. „Het is een ei gen initiatief. Ik ben, toen het project in de Rotterdamse ha- ven .afliep, naar directeur Koster van -De Keukenhof gestapt en, heb gevraagd of ik de 'Órïjvénde 1 Dialoog' in zijn tuin kon expo seren. Dat vond hij meteen een prima idee, ze hebben zelfs het vervoer en de verzekering voor rekening genomen. Er trekken hier natuurlijk duizenden men sen per dag voorbij. Dan is het aardig als je daar van die blik vangers hebt staan." Veel reacties heeft Frans van der Veld nog niet gehad op zijn twee 'manshoge silhouetten' ('ik werk vooral gestileerd figu ratief) die met elk 70 kilo boven en 110 kilo onder water toch flink wat gewicht in de schaal leggen. Ze staan er nu nog drie weken, totdat De Keukenhof dicht gaat. Hij hoopt dan dat een bedrijf zich meldt voor de stalen beelden. Een bedrijf met een mooie waterpartij voor de deur, bij voorbeeld. Die, als het even kan, ietsje dieper is dan die in de mooiste tuin van Europa. Zodat het tweetal de draad van het ge sprek weer kan oppakken. De Keukenhof, Frans en Truus v recensie wunand zeilstra 'Een draad in het donker' van Hella Haasse door toneelgroep Litteris Sa crum. Spel: Sigrid de Zwart, Saskia Ha- geman, Auke Jongbloed e.a Regie: Bob Hageman. Gezien: 10/5, Imperi um theater. Aldaar nog te zien: 11/5 en 12/5 (matinee). Op 18/5 in de Ka pelzaal. De Minotaurus bestaat niet. Althans bij Hella Haasse niet, in haar versie van het klassie ke gegeven over de held The seus die in het labyrint de Minotaurus zou hebben ver slagen. Ook deze Theseus keert terug uit het labyrint dankzij de truc met de draad van koningsdochter Ariadne. Alleen hoopt laatstgenoemde in deze versie dat Theseus het verzinsel, het bedrog rond de verzonnen Mino taurus aan de kaak stelt. Die wens van de nobele Ariadne gaat niet op, want ook deze Theseus heeft haar scherp door dat je met een dergelijk angstaanjagend fe nomeen perfect macht kunt uitoefenen. En zo. gebruikt Hella Haasse het ldassieke verhaal om een succesvol machtsmechanisme te ana lyseren. Dat doet ze aan de hand van heel veel tekst. De nieu we produktie van Litteris toont dan ook statig lekstto- neel. Terecht krijgt het ge sproken woord hier veel aan dacht. Dat moet behoorlijk veel inspanning van de hoofdrolspelers hebben ge vergd. En een zekere mate van statigheid, vooral ook in de aankleding, lijkt hierbij gepast. Dat echter een door Litteris toegevoegd koor van drie vrouwen de betekenis nog eens uitlegt, is gezien de inzichtelijke opzet van het stuk enigszins overbodig. Het toneelbeeld is voor Lit- teris-begrippen opvallend sober gehouden. Gelukkig, want deze toneelgroep wil zich nog wel eens te ingewik kelde decorconstructies op de hals halen. Toch zitten ook in deze produktie nog twee onnodige changemen ten. Ze worden weliswaar snel uitgevoerd, maar halen de op zichzelf goed gespeel de voorstelling iets te veel uit haar ritme. BEELDENDE KUNST RECENSIE ANNEMIEK RUYGROK 'De standjes van een houten pop', tekeni gen van Jacques Turk, krijt op papier, te zie 'Een zij weggetje' noemt de Leid se kunstenaar Jacques Turk zijn nieuwste creaties in krijt op bruin papier. Is hij meestal be zig mensfiguren af te beelden, nu liet hij zich inspireren door een houten pop. Liever zou ik de ongeveer twintig werkstuk ken waarop de houten pop Pi nokkio in de meeste gevallen de hoofdrol vervult, een zijspr ongetje willen noemen. Een soms ontroerend, dan weer grappig zijsprongetje. Maar in elk geval een bewijs van Turks vakmanschap. Door het gebruik van donker- getint basismateriaal en de veelal schetsmatige uitwerking van het thema 'Pinokkio', wek ken de tekeningen de suggestie als zouden zij schetsen zijn van de bedenker van de houten pop, de Italiaanse schrijver en journalist Carlo Collodi. Of van, later, Walt Disney die een te kenfilm aan de sprekende ma rionet wijdde. Maar Turk geeft zijn eigen stijl aan de beroemde jokkebrok, juist door hem in si tuaties te plaatsen die Collodi zou kunnen hebben bedacht. Wat te denken bijvoorbeeld F' Jacques Turk geeft zijn eigen stijl aan de beroemde jokkebrok. van 'Pinokkio ontmoet het kwa de', waarop de pop zich bijna letterlijk een hoedje schrikt van een gevleugelde kat. Het pu bliek heeft, eenmaal bij deze af beelding aanbeland, Pinokkio dan al in verschillende situaties aangetroffen. Het figuurtje, zoals Turk dat schetst, is dus al bekend: een kleurrijk ventje met ontwapenend naiëve ogen. Als vanzelf gaat de blik c(an toch naar de siamees-achtige kat, door Turk nauwgezet afgebeeld als een majestueus en indruk wekkend, bijna mystiek schep sel. Verderop neemt Pinokkio wraak door een schele kat een parkiet voor te houden. 'Pak hem dan, als je kan', lijkt het ke reltje te roepen naar het beest, dat alleen maar loenzend voor zich uit kan kijken. Eerder exposeerde Turk, na een lange periode van weinig productiviteit, in galerie de Princehof aan het Rapenburg. Ook toen al viel op hoe hij soms tot in details een onderwerp uit werkt en anderzijds, soms in hetzelfde werkstuk, schetsmatig figuren aangeeft. Alsof zij niet belangrijk voor hem zijn. Dat doet hij ook in deze ge kleurde tekeningen. Soms geeft hij Pinokkio tot in details weer, terwijl de figuren om hem heen met een paar rake strepen en vegen als het ware worden ge suggereerd. Dan weer ligt het accent op de figuren die eigen lijk de bijrollen vertolken en is de marionet slechts vaag, maar altijd gekleurd, uitgewerkt. Juist door de techniek die Turk hier gebruikt, is een boei ende en prachtig kleurrijke reeks ontstaan, die slechts in één geval wordt onderbroken: van 'Pinokkio met hond' heeft Turk tevens een olieverf ge maakt. Daarmee toont hij aan dat het kleurgebruik met be hulp van krijt zich voor het on derwerp beter leent, dan de olieverftechniek. Die is - in dit geval en zeker in vergelijking met de mooi ingetogen rest - op het schreeuwerige af. toneel recensie susanne lammers Voorstelling: Medea door het Noord Ne derlands Toneel. Regie: Agaath Witteman. Spel: Josée Ruiter, Leslie de Gruyter, Bram van der Vlugt, e.a. Muziek: Calliope Tsou- paki. Gezien: 10/5, Leidse Schouwburg. Nog te zien: 11/5, Stadsschouwburg Haarlem. Zij neemt wraak. Of dat is om dat zij beledigd is, geraakt is in haar trots of zo gedesillusio neerd door de ontrouw van haar man, blijft bij 'Medea' in het midden. AJs je alle schepen achter je verbrand hebt, naar het einde van de wereld bent gegaan voor een man die je ver volgens inruilt voor een ander met betere toekomstperspectie ven, moet je een daad stellen. Medea trekt een spoor van ver nieling: ze doodt haar rivale en haar kinderen, maar niet in blinde razernij. ITet plan is goed voorbereid en doordacht. Alles is gericht tegen Iason, de man die door zijn kennelijke bereke ning dit alles over zich afriep. Zijn toekomst, zijn nieuwe ver bintenis en zijn zoons, vernie tigt ze met een verbeten genoe gen. Agaath Witteman had een hartstochtelijke Medea voor ogen en Josée Ruiter speelt haar geconcentreerd en weergaloos meeslepend. Vanaf de eerste se conde van haar opkomst zin dert het. Ruiter weet te bereiken dat het publiek twijfelt of de ge beurtenissen die Euripides 2500 jaar geleden opschreef, op nieuw zó hun beslag zullen krij gen. Haar tweestrijd tussen moederschap en wraakzucht is net zo overtuigend als de beslis sing die ze na lang aarzelen neemt. Ze weet dat haar plan niet deugt, maar het is wel ef fectief. Het koor van Korintische vrouwen dat haar lotgevallen •becommentariëert, maar haar ook troost, begrijpt haar, gaat behoorlijk ver met haar mee, maar kan de ultieme grens niet over. Medea blijkt inderdaad een vreemde, ook al is zij dat door de behandeling die men haar gaf. Deze fraai vormgegeven pro ductie van het Noord Neder lands Toneel ontleent haar be staansrecht alleen aan het spel van Josée Ruiter. Het koor, dat zijn partijen op ijle en soms erg afleidende muziek van de Griekse Calliope Tsoupaki zingt, biedt nog enig tegengewicht, maar de overige spelers willen weinig meer worden dan requi- sieten. Zij zijn nodig 'om de handeling te verduidelijken, maar zonder Ruiter blijft het le venloos, spanningsloos.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 7