GOD Zwervend langs de AMBASSADES VAN Peddelen in een holle boomstam ZATERDAG 11 MEI 1996 één begijntje woont, de 84-jarige zuster De Boer uit Rotterdam. Een eiland van rust waar de toegangs poort nog steeds om tien uur 's avonds dicht gaat en je in een Lour- deskapel devoot een kaarsje kunt opsteken. Een bezigheid die in de zomer haar hoogtepunt vindt als veel studerende jongeren dat doen voor een goede cxamenuitslag. Een verkorte abdijroute is er ook en die brengt je naar 'de barmhartige stede' Geel. Hier werd ooit de Ierse koningsdochter Dimpna onthoofd door haar waanzinnige vader die haar als zijn vrouw begeerde. Op grond van deze legende werd Geel een bedevaartsoord voor geesteszie ken. Burgers boden de deelnemers onderdak en hieruit groeide een om vangrijke gezinsverpleging. Eeu wenlang telde Geel onder zijn be volking honderden bij inwoners on dergebrachte psychiatrische patiën ten. Deze gezinsverpleging bestaat nog steeds. Een museum in een oud gasthuis vertelt van dit fenomeen en van de geschiedenis van St.Dimpna. De aan de heilige gewijde kerk is al leen al om twee prachtige, oude re tabels een bezoek waard. Abdijenroute vlak over de Belgisch/Nederlandse grens Abdijen zijn de ambassa des van God, zeggen ze in de Belgische Kempen. En claves van rust die in een wereld van verschralend materialisme in toene mende mate tegemoet ko men aan oplevende spiri tualiteit. Het verklaart waarom de provincie Ant werpen een jaar geleden een abdijenroute samen stelde. Het bijna honderd kilometer lange traject voert langs drie grote door Norbertijnen beheer de complexen. Een daarvan is de abdij van Postel, in de Kempense gemeente Mol, vlak bij de grens met Nederland. In die poort is nog altijd het luik te zien waardoor in vroegere eeuwen een aalmoes werd aangereikt. Het volk dat nu aanklopt, komt voor ab dijbrood. abdijkaas. ginseng en an dere artikelen en snuisterijen. Bin nen heerst gewijde rust. De eeuwen oude abdij kent tegenwoordig een bezinningscentrum met 45 hotelka mers. Modem maar eenvoudig comfort. Wat niet wil zeggen dat het is bedoeld voor de louter op goedkoop onderdak beluste toerist. Van de gasten wordt toch wel ver wacht dat ze zich overgeven aan in keer en bezinning. De abdij ligt in een mooi landschap net als die van Tongerlo en het door Het imposante kasteel van de familie De Merode beheerst Westerlo. het kasteel van de familie De Mero de beheerste Westerlo. Een laan met eeuwenoude linden markeert de toe gang lot het laatste complex, dat veel belangstelling trekt om zijn Da Vinei-museum. Niet in het minst omdat daar de oudste replica van Het laatste Avondmaal is te zien. Wie als nieuwkomer de abdijenroute volgt, zal de kennismaking met dit nabije stukje buitenland als een ver rassende ontdekkingstocht ervaren. Je komt door verstild Vlaams land. door dromerige dorpjes, bosrijke streken en beschermde natuurgebie den. De abdijenroute biedt van alles wat: vermaak aan en op het water, cultuur, historie, maar ook een pret park (Bobbejaanland). Zo vind je in het gehucht Rielen bij Kasterlee. een ontroerend monumentje: de door ou de linden omgeven kapel van O.L.V. van Geboorte. Zwangere vrouwen hielden hier vroeger hun noveen: negen dagen gebeden zeg gen voor een voorspoedige beval ling. Het aantal dagen werd vaak se cuur geturfd; de inkervingen in de muur zijn nóg steeds te zien. Tuijihout troef! Op het marktplein van de Kempense hoofdstad wappe ren vlaggen met afbeeldingen van speelkaarten. De vlag in top voor ruitenheer en hartenvrouw. Allicht, het plaatselijke bedrijf Carta Mundi foto gpd maakt per dag zo'n 300.000 kaart spellen (onder meer voor het gok- centrum Las Vegas) en is daarmee de grootste producent ter wereld. Het stadje heeft trouwens meer troe ven: een gezellig centrym en een luisterrijk begijnhof, waar nog maar VIP-arrangementen en logeren in omgebouwde monumenten Het aanbod waarmee de WV's dit jaar naar de gunsten van het hoogge- eerde publiek dingen, variëren van simpel tot superdeluxe, van een wan delommetje in Drenthe met maaltijden uit een knapzak en overnachtingen in een landelijk hotelletje (4 dagen 288 tot 384 gulden), tot sjieke verwen arrangementen bij hotel-restaurant 'Prinses Juliana' in Valkenburg aan de Geul, één van de weinige gastronomische tempels in ons land waar twee Michelin-sterren stralen (2 dagen 215 gulden). Flevoland komt zelfs met een heus VIP-arrangement: een wandel- en fietstussendoortje met onder meer twee heuse privé-excursies naar het natuureiland De Abbert en het vogelreservaat 'Harderbroek' (3 dagen 499 gulden). Een overnachting in een prehistorische boerderij maakt deel uit van een arrangement dat als titel 'De Tijdmachine' meekreeg. Het is een initiatief van de WV's Eindhoven en Kempenland en combineert de luxe van de moderne tijd met de ongemakken van de prehistorie. Het arrangement begint vrijdag met een diner en overnachting in een vier-sterrenhotel. De dag en nacht ema gaat de klok vervolgens meer dan tweeduizend jaar terug. Gehuld in oerkleding bivakkeren de deel nemers in het Prehistorisch Openluchtmuseum: een getrouwe kopie van een dorp uit de Ijzertijd (750 voor Chr.). Dat betekent: weven, smeden, hout hakken, koken op een houtvuur en varen in een holle boomstam. Het arrangement is met na me geschikt voor ouders met niet al te jonge kin deren. Prijs: 239,50 gulden per persoon (tot en met eind juli). Logementen In Friesland vormen de stedsloazjeminten in Bolsward en Harlingen de nostalgische uitvalsba sis voor een ontdekkingstocht of cultuurreis. De ze 'stadslogementen' zijn te vinden in omge bouwde monumenten. Zo stamt weeshuis Hid Hero Hiem in hartje Bolsward oorspronkelijk uit de 16e eeuw. Van de slaapzalen waar ooit de we zen onder de wol kropen is er nog maar één over: de overige maakten plaats voor veertien apparte menten. Op 15 mei krijgt ook Leeuwarden zijn eigen stadslogement: in het voormalige Stadhou derlijk Hof, dat van de 16e tot de 18e eeuw het riante onderkomen was van de prins-regenten van het Friese Nassauhuis. De prijzen variëren van 150 tot 200 gulden per persoon per nacht; bij minimaal drie overnachtingen 95 tot 169 gulden. Alle WV's haken gretig in op de trend dat in de vrije tijd de spieren best mogen overwerken. Met name het aantal wandel- en fietsarrangementen is dit jaar spectaculair gegroeid. In Brabant kunnen vakantiegangers met een ligfiets op pad. Het ho rizontale arrangement kost 558 gulden, inclusief vijf overnachtingen in NJHC-jeugdherbergen. In Friesland kan de Elfstedentocht het hele jaar door worden gereden. Zonder de bemoeienis van de ijzige rayonhoofden, maar fiets. Deelnemers kunnen de in hapklare dagetappes van 45 tot 90 kilometer hakken. Een 4-daags arrangement kost 449 gul den per persoon, zeven dagen 743 gulden, inclu sief bagagetransport en herinneringsmedaille. Voor doorgewinterde toerfietsers is er een tocht om het IJsselmeer. Het zevendaagse arrangement (met de Odyssee over de Afsluitdijk) kost 735 gulden, de kortere, zesdaagse variant (met de boot over van Enkhuizen naar Stavoren) 645 gul den. inclusief huurfiets. Ook voor wandelaars is er een 'rondje IJsselmeer'. 's Avonds slapen de deelnemers aan boord van een meevarend hotel schip (8 dagen 830 gulden). Kompas In Overijssel krijgen wandelaars geen uitvoerige routebeschrijving mee. maar een kaart met coör dinaten. Met behulp van een kompas moeten zij zelf hun weg vinden van Vasse naar Ootmarsum en Tubbergen. Beknopte kennis van het kompas is niet verplicht, maar scheelt waarschijnlijk wel een stuk omlopen. Prijs 160 tot 180 gulden (3 da- Een mini-cursus kompaslezen behoort ook bij het ballonvaartweekend op de Utrechtse Heuvelrug. Na de briefing varen deelnemers één a anderhalf uur in een rieten mandje waarheen de wind maar wil. Op de landingsplaats wachten luchtdoopcer tificaat en champagne. Prijs 399 gulden, inclusief twee overnachtingen in een drie-sterrenhotel. Zelf vliegen kan ook. Op Luchthaven Lelystad wordt voor beginners een eerste theorieles plus instructie van een half uur gegeven. Aansluitend kiest de cursist met een leraar het luchtruim. Tij dens de vlucht van een half uur mag de piloot in spe zelf de stuurknuppel hanteren. Eén partner mag gratis'als passagier mee. Prijs: 399 gulden voor twee personen, inclusief één overnachting. Een half uur extra vliegen kost zeven tientjes. Ook Overijssel ontwikkelde een mini-vakantie in hoger sferen: 'Vlieg er eens uit in Salland'; een combinatie van fietstocht met zweefvlucht (5 da gen 510 gulden). Het is één van de maar liefst ze ventien nieuwe arrangementen in Overijssel. Daaronder ook een Smokkelpadenfietstocht (4 dagen 429 gulden), een Sssttt-arrangement (een rustgevende vakantie in Salland en Twente) en een minivakantie per huifkar door de heuvels rond Markelo. Gelderland heeft dit jaar vooral ook veel tweedaagse tussendoortjes met één overnachting) in de aanbieding, waaronder 'Mys terieuze ontmoetingen op de Veluwe', een zwerf tocht aan de hand van een routeboekje vol span nende sagen en legenden. Een vleugje mysterie zit ook in de titel 'Het ge heim van Holland', het nieuwe samenwerkings project waarmee Leiden. Schiedam, Gouda, Dordrecht, Delft en Haarlem eendrachtig aan de grote klok hangen dat de Randstad meer te bie den heeft dan alleen maar Amsterdam, Den Haag en Rotterdam. Het 'geheim' dat de vijf met toe risten en dagjesmensen willen delen behelst on der meer 5.738 monumenten, 46 kilometer stads gracht, 159 bruggetjes, 68 hofjes, duizenden schilderijen, de scheefste toren van Holland en de vijf hoogste molens ter wereld. Slapen in de Ijzer tijd. Het is mogelijk in het Prehistorisch Openluchtmuseum te Eindhoven, foto

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 31