Euthanasie is gangbare praktijk in ziekenhuis Binnenland Hoge Raad: Journalist mag bron geheimhouden Voorvechters voor vrijheden beloond Beroemde trein te gast 'Dijkstal verschuilt zich achter politiewet' Veronica Nieuwsradio zendt alleen nog maar muziek uit van tiiwrarain ZATERDAG 11 ME11996 Echtpaar gegijzeld in Kosovo groenlo/KosovoEen echtpaar uit de Achterhoek zit al tien da gen vast in Kosovo. De man zou door de autoriteiten zijn gemar teld, zijn vrouw alleen verhoord. Het echtpaar is daarna vrijgela ten, maar kan het land niet uit omdat ze geen paspoort meer hebben. Dat zegt hun dochter vanuit Groenlo. Vader en moeder woonden in Kosovo de begrafenis van een familielid bij. Ze wo nen al 25 jaar in Nederland en hebben de Nederlandse nationa liteit. Ze behoren oorspronkelijk tot de in Kosovo woonachtige Albanese bevolkingsgroep, die door de Serviërs zwaar wordt on derdrukt. PTT begint interactieve telefoongids den haag PTT Telecom heeft de Haarlemse firma Vuurwerk ge sommeerd uiterlijk overmorgen te stoppen met Webtel, een sys teem in het internationale computernetwerk Internet waarmee snel Nederlandse telefoonnummers kunnen worden opgezocht. Volgens PTT maakt de firma inbreuk op het auteursrecht en profiteert de firma van het werk van PTT Telecom. De PTT wil zelf met een interactieve telefoongids op Internet. Vuurwerk denkt er niet aan te stoppen omdat het volgens de directeur niets onoorbaars doet. Veel agressie bij 'soos' Dordrecht Dordrecht» Eén op de vijf medewerkers van de sociale dienst in Dordrecht heeft de afgelopen vijf jaar lichamelijke agressie mee gemaakt, blijkt uit onderzoek. Zeker 63 procent van de onder vraagden is de laatste vijfjaar één of meerdere keren bedreigd. De agressie bij de dienst is daarmee vergelijkbaar met de agres sie bij de sociale dienst in Amsterdam Noord. De reden van de agressie is niet duidelijk. Van Vollenhoven laakt verkeersbeleid den haag Binnenlandse Zaken mag de strijd tegen de ver keersonveiligheid overnemen van Verkeer en Waterstaat. Dat zegt de voorzitter van de raad, mr. P, Van Vollenhoven, in het weekblad Binnenlands Bestuur. Van Vollenhoven vindt dat Ver keer en Waterstaat de motivatie om het verkeersbeleid te coördi neren ontbeert en verkeersveiligheid te veel overlaat aan regio nale en lokale overheden. Kleuter met sigaret bewerkt roermond Een kleuter uit Roermond is door twee tieners mis handeld met een brandende sigaret. Het 4-jarige jongetje heeft brandwonden op beide handen. De mishandeling zou donder dagmiddag zijn gepleegd door twee jongens van zestien. De kleuter werd thuisgebracht door twee kinderen van twaalf. Zij hadden het knaapje met zijn fietsje in de struiken gevonden. Nutricia spant toch kort geding aan Het voedingsmiddelenconcern Nutricia daagt als nog de Dierenbescherming voor de rechter wegens haar omstre den postercampagne tegen het concern met als inzet de gene tisch gemanipuleerde stier Herman. Het geding dient begin vol gende week voor de Haagse rechtbank. Het bedrijf neemt de Dierenbescherming kwalijk dat het zich richt zich tegen experi menten die Nutricia tot voor kort deed met het eiwit lactoferrine bij de nazaten vna Herman. Zes van tien schippers in de fout driebergen» Bij een grote controle van de binnenvaart deze week is gebleken dat zes van de tien schippers in overtreding waren. Het vaartijdenboek was niet goed ingevuld of de schip pers zaten te lang achter het roer. Dat heeft het korps landelijke politiediensten (KLPD) gisteren meegedeeld. Bij de actie van dinsdag tot en met donderdag zijn op alle doorgaande vaarwe gen in het land 198 schippers gecontroleerd. Tegen 52 schippers is proces-verbaal opgemaakt. Topper was een zeeman die al 27 uur achtereen achter het roer stond, terwijl het i Vakbond spreekt van een mijlpaal De journalisten Joep Dohmen en Henk Langenberg van De Limburger hoeven niet te ver tellen wie de bronnen zijn voor hun verhaal over omkoping door het bedrijf Van den Bigge- laar. De Hoge Raad heeft dat bepaald in een arrest waarin hij het beroep verwerpt dat Van den Biggelaar had ingesteld te gen een uitspraak van het Haagse gerechtshof. Dat had in november 1994 al bepaald dpt de journalisten mochten zwij gen over hun bronnen. Dohmen en Langenberg had den in de krant gemeld dat het aannemingsbedrijf uit Kerkdriel Limburgse bestuurders had omgekocht. Voor de rechter weigerden ze te vertellen wie hun bronnen waren. Zij deden daarbij een beroep op het ver schoningsrecht, dat in Neder land voor journalisten geen wettelijke grondslag heeft. Het Haagse gerechtshof stelde de twee in november 1994 al in het gelijk. De Hoge Raad stelt in zijn ar rest dat bescherming van de bronnen van een journalist één van de essentiële voorwaarden is voor de in een democratische samenleving bijzonder belang rijke persvrijheid. Bronbescher ming dient een zéér gend belang, aldus de Raad. Al leen als er een nog zwaarder wegend belang zou zijn, kan een journalist worden gedwon gen zijn bronnen prijs te geven. Volgens de Raad was daarvan in dit geval geen sprake. Van den Biggelaar wilde weten wie-had „gelekt" om een schadevergoe ding te verkijgen en een eventu eel „lek" in de toekomst te voorkomen. Een uitspraak van de Europe se Commissie heeft de discussie over het verschoningsrecht voor journalisten in beweging ge bracht. Het recht om de bron nen te beschermen ligt veran kerd in artikel 10 van het Euro pees Verdrag voor de Rechten van de Mens. In zijn uitspraak verwijst de Hoge Raad naar dat artikel. Over een algemeen verscho ningsrecht zoals medici en psy chologen hebben, beschikken journalisten niet. Wie weigert vragen te beantwoorden, kan door de rechter worden ge dwongen te spreken. Dat ge beurt door het opleggen van een dwangsom en dan wel het gijzelen van de journalist. De journalistenvakbond NVJ vindt de uitspraak een mijlpaal. De bond pleit al een tijd voor een verschoningsrecht voor journa listen. Want ook moderne audio-A/ideomeubelen passen bij Van Til in een verantwoord interieurconcept. Zo zijn onze Italiaanse tv-tafels in tweeërlei opzicht een lust voor het oog. En aan de veelzijdige trolleys van Max Dirk kunt u iedere gewenste functionele bestem ming geven. Instellingen lopen er niet mee te koop AUDIO/VIDEO-DESIGN VOLGENS VAN TIL Four Freedoms Awards uitgereikt den haag gpd Bijna alle ziekenhuizen werken mee aan euthanasie of hulp bij zelfdoding. Zeven van de tien instellingen heb ben daar een schriftelijk vastgelegd beleid voor. In twaalf procent van alle ziekenhuizen zijn er alleen mondelinge afspraken gemaakt. sie en verzoeken tot hulp bij zelfdoding. jaarlijks zijn er circa driedui zend gevallen van euthanasie of hulp bij zelfdoding. Daarnaast komen ruim 45.000 patiënten om door het staken van de be handeling of het toedienen van een dodelijke pijnstiller. In zes procent van de zieken huizen is euthanasie of hulp bij Dat blijkt uit een onderzoek dat de Vrije Universiteit Amsterdam in opdracht van minister Borst (volksgezondheid) heeft ge daan. Voor het eerst is bekeken welk beleid ziekenhuizen, maar ook verpleeghuizen en instellin gen voor verstandelijk gehandi capten voeren inzake euthana- zelfdoding onmogelijk. Het gaat vooral om kleine ziekenhuizen van levensbeschouwelijke sig natuur. Een op de drie verpleeg huizen en twee van de drie in stellingen voor verstandelijk ge handicapten weigeren euthana sie of hulp bij zelfdoding. Van de ziekenhuizen heeft achttien procent geen formeel standpunt over euthanasie of hulp bij zelfdoding. Bij de ver pleeghuizen is dat negen pro cent. Bij de instellingen voor verstandelijk gehandicapten bij na de helft (41 procent). Alhoewel vrijwel alle instellin gen een duidelijk beleid voeren, lopen ze er niet mee te koop. Uit het onderzoek blijkt verder dat de instellingen geen beleid hebben voor ancjere medische handelingen die het levensein de van de patiënt naderbij brengen. Het gaat dan om het weigeren, staken of niet begi- nen van een behandeling, be wust niet reanimeren of het weigeren van middelen die de pijn of de symptomen van de ziekte bestrijden. Instellingen die nog geen beleid hebben, dat formuleren. naarden-bussum» De be roemde Orient Express was gisteren voor een dag te be zichtigen in Naarden—Bus- sum. De historische trein reed voor het eerst in 1883 van Parijs naar Roemenië, tot de lijn in 1977 roemloos werd opgeheven. Dankzij ene James Sherwoord werd de trein in haar oorspronke lijke glorie hersteld. Nu rijdt de 'Venice Simplon Orient Express' van maart tot no vember tussen Londen/Pa rijs en Venetië. FOTO ANP ARTHUR BASTI- AANSE middelburg* anp In aanwezigheid van koningin Beatrix worden vanmorgen in de Nieuwe Kerk in Middelburg de Four Freedoms Awards uit gereikt aan de Spaanse koning Juan Carlos, de Israëlische pre mier Shimon Peres, Artsen zon der Grenzen, de Noord-Ier John Hume en de voormalige aarts bisschop van Canterbury, Lord Runcie. De onderscheidingen zijn een bekroning voor personen die in hun denken en handelen in houd hebben gegeven aan de vier vrijheden zoals Franklin Delano Roosevelt die noemde in zijn historische toespraak tot het Amerikaanse Congres in 1941. Het gaat dan om de vrij heid van meningsuiting en godsdienst en de vrijwaring van gebrek en vrees. De awards worden ieder jaar uitgereikt, beurtelings in New York en Middelburg. Koning Juan Carlos wordt be loond voor zijn inzet, na de dood van Franco, voor de Spaanse democratie door vrije verkiezingen te garanderen. Mi nister van Mierlo van Buiten landse Zaken overhandigt de Is raëlische ambassadeur Gal de onderscheiding voor de vrijwa ring van vrees, bedoeld voor de Israëlische premier Peres die er zelf niet is. Peres krijgt de prijs voor zijn bijdrage aan de tot standkoming van de -vrede met de Palestijnen. John Hume, de leider en me de-oprichter van de Social and Labour Party in Noord-Ierland, ontvangt zijn onderscheiding uit handen van Jean Kennedy Smith, ambassadeur voor de Verenigde Staten in Dublin 'en zus van de vermoorde president John F. Kennedy. De Noord-Ier heeft zich ingezet voor een vreedzame oplossing van het gewelddadige conflict in Noord- Ierland. De prijs op het gebied van de vrijwaring van gebrek is uitge reikt aan directeur Jacques de Milliano van Artsen zonder Grenzen (AzG). De internatio nale hulporganisatie staat be kend om een gedurfde aanpak om hulpbehoevenden te berei ken. AzG schuwt kritiek op machthebbers niet, ook niet op die van het Westen. Tot slot lord Runcie, tot januari 1991 aarts bisschop van Canterbury, wordt onderscheiden voor zijn vrij heid van godsdienst. Hij wordt de aartsbisschop van de een heid genoemd. Zijn ambtsstrijd binnen de Anglicaanse Kerk droeg het stempel van toenade ring tot de Rooms-Katholieke Kerk. Een zware klap voor Run cie betekende de gijzeling van Terry Waite, zijn speciale gezant in Libanon. Simon Wiesenthal, Jan Tinbergen, Jimmy Carter en Ruud Lubbers zijn eerder on derscheiden. Apparaat zit in Zwols stoplicht Wachttijdvoorspeller moet helpen tegen rood rijden Kritiek vakbond op minister: haarlem vervolg voorpagina De Nederlandse Politiebond (NPB) vindt dat minister Dijkstal van binnenlandse za ken zich ten onrechte achter de politiewet verschuilt als hij zegt dat hij nauwelijks mo gelijkheden heeft falende politiechefs te ontslaan. Volgens NPB-voorzitter voorzitter FI. van Duijn heeft Dijkstal die mogelijkheden wel degelijk. Alleen moet de minister dan wel uiterst zorgvuldig te vverk gaan, waarbij hij de mening van de korpsbeheerder zwaar in zijn eindoordeel moet meewegen. Die opvatting van de NPB betekent overi gens niet dat de politiebond het met de Tweede Kamer eens is dat de Haarlemse korpschef Straver moet vertrekken. Van Duijn heeft er nooit een geheim van ge maakt dat het in zijn ogen volstrekt onte recht zou zijn indien Straver in het opspo ringsdrama dat de commissie Van Traa bo ven water haalde het kind van de rekening zou worden. „Dat hoofdstuk is nu afgeslo ten. Straver moet gewoon blijven." Intussen kan de Haarlemse korpschef een plaats krijgen bij de landelijke Inspectie Po litie in oprichting. De Inspectie Politie is een nieuwe instelling, die een belangrijke rol heeft in de verbetering van de kwaliteit van de politiezorg na de reorganisatie van de politie. De dienst is ongeveer een jaar geleden in gesteld. Directeur is topambtenaar J. Kap- senberg van het ministerie van Binnenland se Zaken. Sinds een jaar maakt ook Jelle Kuiper, waarnemend korpschef van Am sterdam-Am stelland, deel uit van het be leidsteam. Kuiper is voor een periode van twee jaar aan de Inspectie toegevoegd. Hij wordt geacht vooral praktijkkennis te leve- In Den Haag wordt verondersteld dat Kuiper, die door de Amsterdamse hoofd commissaris Nordholt als zijn opvolger is genoemd, positie van hoofdcommissaris van politie in Rotterdam. Die plaats komt vacant door het vertrek van de huidige korpschef Hessing naar Parijs. Het doorschuiven van Kuiper maakt een functie met aanzien vrij binnen het ministerie. Tot nu toe heeft Straver zich altijd fel ver zet tegen ontslag en overplaatsing. Ook in een functie binnen het ministerie heeft hij absoluut geen trek. Met nadruk heeft hij meermalen verklaard: „Ik ben een korpschef en ik blijf een korpschef." Straver stelt zich bovendien op het standpunt dal hem in de zogenoemde IRT-affaire geen nalatigheid kan worden verweten. In november vorig jaar is de Haarlemse korpschef een vergelijkbare positie aange boden elders in het land. Straver heeft toen geweigerd. Hij roemt de kwaliteit van zijn korps in Kennemerland en heeft meerdere keren laten blijken geen trek te hebben in een langjarige exercitie om elders een korps op zo'n zelfde niveau te brengen. Fietsers rijden door het rode licht, omdat wachten te lang duurt. Dat gedrag kan verande ren. Zwolle deed een proef met wachttijdvoorspellers, achter el kaar dovende lampjes die aan geven hoelang fietsers nog moet wachten voor het verkeerslicht op groen springt. Het aantal mensen dat nog door rood reed, daalde met een kwart, blijkt uit onderzoek dat vandaag, op de landelijke fietsdag, aan de Zwol se wethouder van verkeer en vervoer wordt overhandigd. De Overijsselse gemeente plaatste de wachttijdvoorspeller aan de verkeerslichten voor fiet sers op een kruispunt waar een fietspad een doorgaande auto weg kruist. De Fietsersbond vindt de wachttijdvoorspeller een goed initiatief en heeft wel oren naar landelijke invoering. „Het is op de meeste plaatsen nog steeds zo dat auto's meer en langer groen licht krijgen dan fietsers", zegt een woord voerder. „Wij willen juist dat de Station gaat heftig ruziënd ten onder hilversum» anp DESIGNCENTRUM Veronica Nieuwsradio zendt sinds vrijdagavond zeven uur 24 uur per etmaal muziek uit. Voor de commerciële nieuws- en ac tualiteitenzender wordt faillis sement aangevraagd. Er waren te weinig luisteraars, te weinig adverteerders, de kwaliteit van de middengolfzender was slecht en de verhouding tussen de aandeelhouders ver onder het nulpunt. De aandeelhouders, Veronica en Quote (elk 50 pro cent), machtigden directeur- hoofdredacteur A. Berends het faillissement van de zender aan te vragen. Bij Nieuwsradio, dat ruim zes maanden in de lucht was, wer ken zestig mensen. Daarvan kunnen er vijftien terugkeren bij Veronica. Zij waren al in dienst toen de omroep nog deel uit maakte van het publieke bestel. Als er geen jiieuwe investeer ders opdagen, wordt voor de overige 45 werknemers ontslag aangevraagd. Zij hebben een ar beidsovereenkomst voor onbe paalde termijn. Berends is van mening dat redding van Nieuwsradio, dat op termijn een alternatief van Radio 1 moest worden, onmo gelijk was. Onenigheid tussen de aandeelhouders was de ul tieme klap die volgens Berends net station, waarvan hij als aartsvader kan worden gezien, nekte. Het station verloor per maand een miljoen gulden. Het overleg vrijdag tussen J. van der Reijden (Veronica) en M. van den Biggelaar (Quote) verliep in ruzie-achtige sfeer. Onmiddellijk bleek al onenig heid over de afspraken die na het gesprek van donderdag wa ren gemaakt. De relatie was al vertroebeld toen Van der Reij den Van den Biggelaar verweet zich aan zijn verantwoordelijk heden te ontrekken. Van den Biggelaar noemde dat fabels. Het standpunt van het perso- fietser eerder voorrang krijgt. De wachttijdvoorspeller zou daarbij een goede aanvulling zijn." De voorspeller is, met enige aanpassingen, op alle compu tergestuurde verkeerslichten aan te brengen. Fietsers die wil len oversteken, moeten eerst op een knop drukken. De voorspel ler geeft dan aan hoelang het duurt voordat het licht op groen springt. De wacjrttijd is afhan kelijk van de verkeersdrukte bij destoplichten. Het Verkeerskundig Studie- een taim zet grote vraagtekens bij de Zwolse proef. „Of de da ling van het aantal mensen dat door rood licht fietst is toe te schrijven aan de wachttijdvoor- speller vraag ik mij af", zegt J. Rothengatter. De lichten in Zwolle staan bij een .zeer druk kruispunt. „Op zo'n punt meet je gemakkelijk effect. Het toeval speelt een grote rol. En op grond van één proef is niet te zeggen of zo'n apparaat werke lijk werkt." Kok: Verloving kroonprins niet aan de orde Een verloving van kroonprins Willem-Alexander is binnen af zienbare termijn niet te voor zien. Premier Kok maakte giste ren korte metten met toene mende harnekkige geruchten in de roddelbladen als zou een verloving mpt Willem-Alexan ders vriendin en studiegenole Emily Bremers uit zijn Leidse periode ophanden zijn. „Mij is niets bekend", aldus de minister-president. Indien de beoogd vorst verlovingsplan nen heeft, dan zou de premier daarvan op de hoogte moeten zijn. Dat is naar Koks stellige verklaring niet het geval. neel liet aan duidelijkheid niets te wensen over. „Van den Big gelaar is een rat", zei OR-voor- zitter H. Otte. Nieuwsradio is van plan juri dische stappen te ondernemen tegen Quote en Van den Biggge- laar. Voor begin van het laatste beraad hadden de zestig mede werkers van Nieuwsradio de aandeelhouder knorrend be groet. Van der Reijden heeft niet al te veel vertrouwen in een even tuele doorstart van Nieuwsra dio. Otte noemde de komst van een buitenlandse investeerder een reële mogelijkheid. Het ein de van Veronica Nieuwsradio beschouwt Van der Reijden als een grote nederlaag. Tijdens het beraad met Van den Biggelaar bleek dat Quote als aandeel houder wilde aanblijven. Van der Reijden: „Veronica was be reid acht miljoen in Nieuwsra dio te steken als Quote drie mil joen zou investeren." Van den Biggelaar wilde dat wel maar stelde voorwaarden. Nieuwsradio zou het met min der mensen moeten doen. „De huidige opzet is VNR een bo demloze put gebleken", zei Van den Biggelaar in een verklaring. De aandeelhouders waren con tractueel voor twee jaar aan el kaar verbonden. Een bedrag van drie miljoen gulden zou de zender weinig helpen. Veronica heeft sinds oktober negen mil joen gulden in de zender geïn vesteerd. Het personeel reageerde aan geslagen op de beslissing failis- sement aan te vragen. Berends had er niettemin begrip voor dat Veronica er van afziet tien tallen miljoenen te besteden om het voortbestaan van Nieuwsra dio op langere termijn (tot eind 1997) te garanderen. „Als het al kan, doet Veronica dat zeker niet als de aandeelhouders niet meer in staat blijken gewoon met elkaar te praten." Alle uitzendingen van de nieuws- en actualiteitenzender stonden gisteren in het teken van het dreigende verdwijnen van hel station. Alle auto's van VNR stonden voor het Veroni- ca-gebouw en een rondcirke lend vliegtuigje steunde de ver geefse wens van de werknemers het station voort'te zetten. Altijd iets leuks te zien op tvtO TV10 NOG STEEDS NIET BIJ U OP DE KABEL? BEL NAAR UW GEMEENTE EN PROTESTEER.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 3