SPAANSE COSTA'S O N spannen zich in voor onbezoedeld imago Moderne toerist wil variatie ZATERDAG 11 MEI 1996 cc Er brak eind april lichte paniek uit bij de Spaanse toeristenindustrie. Reden: de resultaten van een Euro pees onderzoek naar veiligheid op de stranden. Op meer dan de helft van de bijna drieduizend Spaanse play a's is geen of niet genoeg be waking. En-als die er wel is ont breekt het vaak aan een goede be wegwijzering, waardoor badgasten niet weten waar ze hulp moeten halen wanneer iemand in nood ver keert. De klacht geldt met name voor de Canarische Eilanden en de kust bij Malaga. Het onderzoek dat vorige zomer met geld van de Europese Unie werd uitgevoerd door de in ternationale consumentenorganisatie OCU, plaatst Spanje onderaan de lijst van 'veilige stranden', hoewel ook Italië en Portugal er niet al te best afkomen. Andere landen die werden onderzocht waren Frankrijk, Griekenland en België. België scoort verreweg het best. Maar dat is ook geen wonder, roepen de Spanjaar den in koor, want de studie zou zijn gedaan onder auspiciën van een Belgische uitgever. Overigens liet in diezelfde enquête negentig procent van de badgasten weten zeer tevreden te zijn over de kwaliteit en de veiligheid op de Spaanse stranden. Elk jaar voordat het badseizoen losbarst, krij gen de Spaanse costa's dit soort crisisnieuws te verwerken. Hoewel er altijd flink wordt ge sputterd over de betrouwbaarheid van dit soort onderzoeken is het eind van het liedje toch meestal dat men zich de kritiek (binnenska mers) terdege aantrekt en werkt aan oplossin gen. De toeristensector is tenslotte Spanje's belangrijkste bron van inkomsten en zorgt voor ongeveer tien procent van wat er met el kaar jaarlijks wordt verdiend. Daarvan neemt het strandtoerisme weer tachtig procent voor zijn rekening. De Spaanse overheid en de toeristische be drijfstak is er daarom alles aan gelegen het imago van haar melkkoe zo onbezoedeld mo gelijk te houden. De tijd immers dat de Mid dellandse Zee in het buitenland werd bestem peld als een open riool ligt nog akelig vérs in het geheugen van een ieder die bij het toerismi is betrokken. Sinds vorig jaar zit de trek naar de Spaanse zon en zee er weer behoorlijk in. Voor het eerst konden er meer dan veertig miljoen bad gasten worden geteld. Men heeft echter ge leerd dat er maar weinig hoeft te gebeuren of het tij keert. De consument is uiterst gevoelig voor negatieve berichtgeving over veiligheid en gezondheid. Het was dan ook maar geluk kig dat uitgerekend op dezelfde dag dat het on- geluksnieuws naar buiten kwam, het ministerie van milieu in Madrid iets positiefs had te mel den. Staatssecretaris van milieu, Cristina Nar- bona tijdens een persconferentie vol trots: „Achtennegentig procent van de Spaanse wa teren is van een uitstekende kwaliteit." De bewindsvrouwe maakte duidelijk dat deze Frans Jansen van ANV verwacht stijging binnenlandse vakanties Fietsarrangementen waarbij op mountain bikes door bos en beemd wordt gereden, worden aangeboden in heel Nederland. Het toeristisch bedrijfsleven toont zich uiterst vindingrijk in het bedenken van noviteiten. Het aanbod bijzondere weekends en mini-va kanties is groter dan ooit. Sportief, actief, cu linair, cultureel, rust, 'groen' en 'anders' zijn de pijlen waarmee op een groei van het bin nenlands toerisme wordt gemikt. Maar al die ligfietsvakanties, knapzakwande lingen en andere creatieve arrangementen zijn niet alleen ontwikkeld om te kunnen concurreren met twee weken sudderen aan een Spaanse costa, of een vliegensvlugje naar de tropen. „Het heeft", zegt directeur Frans Jansen van de Stichting AVN (een samen werkingsverband van ANWB, VVV en het Nederlands Bureau voor Toerisme „ook te maken met de toenemende individualisering van de consument. Jansen is zeker van zijn zaak. De traditionele vakantie heeft zijn langste tijd gehad. „Jaar in jaar uit drie weken naar dezelfde camping, of dezelfde plaats - dat soort patronen neemt af. Mensen gaan andere dingen zoeken. Ze willen meer variatie, meer aanbod. Door de toename van de vrije tijd en de redelijk ge vulde portemonnee neemt het aantal tweede en derde .vakanties toe. Daarvoor kiest de consument meestal hel eigen land. In die kor te vakantie wil hij dan even iets héél anders doen dan gebruikelijk." Daarbij eist de toerist wel kwaliteit. Jansen: „Dat komt omdat de consument de laatste ja ren veel meer ervaring heeft opgedaan. Dat geldt zeker voor de huidige generatie. Die zwierf al heel jong de wereld rond en heeft overal rondgekeken. De moderne toerist laat zich niet meer met een kluitje in het riet stu ren. Die wil waar voor zijn geld, heeft boven dien heel specifieke wensen en zoekt unieke ervaringen." Volgens de AVN-directeur moet het toeris tisch bedrijfsleven daarop inspelen door voortdurend nieuwe produkten te ontwikke len. Hetgeen gebeurt. Logisch, want de bin nenlandse markt is omvangrijk. Aan het be gin van dit decennium brachten zeven mil joen Nederlanders in totaal zestien miljoen vakanties per jaar in eigen land door. Goed voor een jaaromzet van 3,6 miljard gulden. In 1994 keerde het tij. Terwijl het uitgaand toerisme inde lift bleef, viel het aantal va kanties in eigen land fors terug. Jansen: „Maar dat was een incident. Over 1995 hebben we weer een groei van zo'n twee procent van alle korte en lange vakan ties. Kijkje alleen naar de lange vakanties dan is de groei zelfs tussen de zes en negen procent. Dat heeft voor een deel met het mooie weer te maken. Maar ik ben ervan overtuigd dat de consument ook in de toe komst het eigen land zeker niet links laat lig gen. Afgaande op het aanbod en de inzet van het toeristisch bedrijfsleven verwacht ik een heel voorzichtige groei van één k twee pro cent per jaar." positieve resultaten vooral zijn te danken aan de nieuwe 'wet op de costa's', die in 1988 van kracht werd. De zuivering van het afvalwater werd serieus ter hand genomen en de wet stel de ook paal en perk aan de tomeloze bouw-ex- pansie langs de Spaanse stranden. Het is ge beurd met de groei van de eindeloze rijen wol kenkrabbers, die bijna tot in de zee werden ge bouwd. Om een einde te maken aan deze mis toestanden werd in de nieuwe wet een twee honderd meter brede strook (gemeten vanaf de vloedlijn) tot beschermd gebied verklaard. Wereldprimeur De twee bewindslieden vertelden dit alles ter gelegenheid van de presentatie van de zeven fraai uitgegeven gidsen, die het totale Spaanse kustgebied in kaart brengen. Een wereldpri meur, zo liet mevrouw Narbona weten. Elk van de zeven gidsen neemt een bepaald deel van de Spaanse costa's voor zijn rekening. Via een luchtfoto ziet de toerist om welk gebied het gaat. De lezer wordt in de inleiding al ver trouwd gemaakt met de grote zorg voor het milieu en de veiligheid (het onderzoek van de Belgen ten spijt), waarmee de Spaanse stran den zich anno 1996 willen onderscheiden. De gids bevat alle wetenswaardigheden die je als bezoeker wilt weten. De route naar elk strand, de toegangswegen en de parkeermoge- lijkheden staan er gedetailleerd in aangegeven. Ook verschaffen de brochures onder meer ge gevens om wat voor soort strand (zand, kiezel, rots) het gaat, welke wind er waait, wat voor golfslag er staat, of het geschikt is voor kinde ren, of er watersport kan worden beoefend en of er 'naaktvoorzieningen' zijn. Naast infor matie die specifiek betrekking heeft op strand en zee wordt er ook aandacht besteed aan de omgeving (campings, hotels, restaurants en disco's). Tot slot is er een aanbod van trips in het achterland, waardoor de strandvakantie iets meer kan worden dan zon, zee en bier. Info: De gidsen zijn in Nederland verkrijgbaar het Spaans Nationaal Verkeersbureau, Laan va Meerdervoort 8a, 2517 AJ Den Haag, 070 - 346 59 00. De kwaliteit van het water van de Middellandse Zee is eindelijk een stuk beter geworden. Nu echter, tobt de Spaanse toeristenbranche met e dat dient - vindt de internationale consumentenorganisatie OCU - snel verbeterd te worden.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 25