IVF voor oudere vrouwen medisch niet haalbaar 'Castro stuurde Che Guevara de dood in' Feiten &Meningen De obro's Hoe zelfstandig is een kind van zestien? ZATERDAG 11 ME11996152 In mijn schoolvakanties heb ik vaak bij de bakker gewerkt. Tijdens het hazegrauwen vulde je de broodkar waarmee je later op de dag de wijk in zou gaan met een grote hoe veelheid gesneden en ongesneden broden. Er waren namelijk twee soorten mensen. Klanten die per se een ongesneden brood wensten, door ons de obro's genoemd, en afnemers die erop stonden dat zij een ge sneden brood kregen, de gebro's. Soms had je te veel gesneden brood en te weinig on gesneden brood bij je, soms was het net an dersom, kwam je gesneden brood tekort. Als broodbezorgers wisten wij nu uit er varing dat je veel beter te weinig ongesne den brood bij je kon hebben dan te weinig gesneden brood. Aan de obro's kon je in ge val van nood doorgaans zonder al te veel problemen een gesneden brood slijten, maar de gebro's werden wild van woede als je hen een ongesneden brood in de maag probeerde te split sen. Ik hoor nog een vrouw in de Paul Krugerstraat in Maassluis gillen: 'Bakker, ben je nou helemaal strontbe lazerd, een onge sneden brood, hoe krijg je 't in je zieke hersens, waar moet ik dat klotebrood mee snijden, denk je soms dat ik een broodmes in huis heb, nou, als ik er één had, zou ik je eraan rijgen, tyfus- lijder'. Een andere lieftallige dame, in de aan grenzende Joubertstraat, kwam haar huis uit rennen toen ik schuchter aankondigde dat helaas, helaas mijn gesneden brood op was. Zij duwde onverhoeds mijn hoofd diep de kar in tussen het regeringswit en liet ver volgens de klep ervan keihard op mijn rug neerkomen. In de Sandelijnstraat ging een bejaarde man terstond op de vuist toen hij hoorde dat ik geen gesneden brood meer had, en begrafenisondernemer Langeveld schopte mij zijn voortuintje uit toen ik mompelde dat ik alleen nog ongesneden brood kon aanbieden. Mijn collega-bezorgers hadden dezelfde ervaringen. Terwijl de obro's nooit proble men gaven, nooit agressief werden, kon je van de gebro's de vreselijkste dingen ver wachten. Eén van mijn collega's is de haven in gejonast door twee gebro's, en een ande re collega is in zijn bakkerskar gedumpt, waarna woedende vrouwen het deksel erop smeten, terwijl ze luidkeels schreeuwden dat ze het vast zouden spijkeren. Kortom: de gebro's: een hoogst onaangenaam, ui terst agressief slag mensen. Niettemin lijkt het erop alsof er tegen woordig alleen nog gebro's zijn. Ga je een brood halen bij de bakker dan moet je er uitdrukkelijk bij zeggen dat je het ONGE SNEDEN wilt hebben, en meestal moet je het nog één of twee keer herhalen, want de meisjes die je helpen zijn zo gewend om elk brood dat zij verkopen te snijden dat ze, wat je ook roept, volautomatisch met een' brood naar de snijmachine slaapwandelen. Soms zit zo'n brood al half in de machine voor tot hen doordringt dat je al driemaal luidkeels GRAAG ONGESNEDEN hebt ge roepen. Je hebt zelfs al bakkers die uitslui tend gesneden brood verkopen. Mijn grote angst is nu dat er een tijd komt dat alle bakkers hun brood nog uitsluitend gesneden verkopen. Bij voorbaat word ik al wild van woede. Komt het zover, dan zullen er, beloof ik de warme bakkers, ruiten gaan sneuvelen! Een reageerbuisbaby moet net als een 'ge wone' baby kunnen opgroeien in een sta biele omgeving 'zodat het kind veiligheid en geborgenheid kan ervaren en zich emotio neel kan hechten aan een of meer volwas senen'. Een arts mag een IVF-behandeling alleen weigeren als hij ervan overtuigd is dat dat niet het geval zal zijn. Dat uitgangs punt legde de commissie medische ethiek zeven jaar geleden neer. En dat is nog altijd het uitgangspunt, zegt de commissie in het rapport 'IVF op latere leeftijd'. De titel van het rappport geeft aan waar de schoen wringt: de techniek schrijdt voort. De slaagkans bij IVF is sinds het begin on geveer verdubbeld en momenteel kan tus sen de 25 tot 30 procent van de behandelde vrouwen dankzij de reageerbuisbevruchting uiteindelijk een baby in de armen nemen. Dat de kans daarop flink afneemt naarmate een vrouw ouder is, komt vooral omdat dan ook de gebruikte eicellen (uit het eigen li chaam) ouder zijn. Niet de leeftijd van de vrouw, maar die van de eicel bepaalt hoofd zakelijk de slaagkans. In een aantal gevallen worden nu al bij vrouwen bevruchte eicellen van andere vrouwen teruggeplaatst, bij voorbeeld om dat ze die door ziekte zelf niet meer heb ben. Maar dat kan natuurlijk ook bij vrou wen die door hun menopauze heen zijn en zelf geen eicellen meer produceren. Al is daar nog vrijwel geen ervaring mee, de vraag is of je die groep op voorhand moet uitsluiten van IVF. Eigenlijk, concludeert de commissie, zijn daarvoor geen steekhoudende redenen. Het druist in tegen de menselijke natuur, zeg gen veel mensen in een opwelling. Maar dat telt eigenlijk niet, vindt de commissie: over die menselijke natuur hebben vele filosofen evenzovele indrukwekkende betogen ge houden, maar wie zou durven zeggen wie er gelijk heeft? De andere tegenargumenten hebben een meer praktische aard: in de eerste plaats is het opvoeden van een kind fysiek te zwaar voor ouderen, ten tweede groeit een kind op in een generatiekloof, en tenslotte is de kans veel groter dat kinderen op jonge leef tijd hun vader en/of moeder verliezen. Alleen dat laatste vindt de commissie tot op zekere hoogte steekhoudend. Wat het eer ste bezwaar betreft: de fysieke belasting voor de ouders-in-spe is tot nu toe nooit een argument geweest. Bovendien zijn er legio jongere ouders die niet bepaald tip top zijn, maar wel kinderen goed kunnen opvoeden. En al ligt het voor de hand dat de jaren tellen, je kunt er toch geen leeftijds grens mee rechtvaardigen. Hetzelfde geldt voor de generatiekloof. Want waar die in de jaren zestig en zeventig als een soort Grand Canyon oogde, lijkt die anno 1996 ineengeschrompeld tot een greppeltje. Steeds weer geven, jeugdigen in onderzoeken aan hoe leuk ze toch met hun (gemiddeld ook steeds oudere!) ouders kun nen praten. In een grote enquête vier jaar geleden zeiden zelfs zeven van de tien jon geren de normen en waarden van hun ou ders helemaal te delen. Dat jongeren weer steeds langér bij hun ouders blijven wonen, is ook een teken aan de wand. Blijft tenslotte het argument dat een kind er (te) jong alleen voor komt te staan. Maatge vend is hier, vindt de commissie de levens verwachting van de moeder. Mannen zijn namelijk meestal ouder dan hun vrouwen en overlijden bovendien jonger. Uitgangs punt is dat een moeder op voldoende ge zonde jaren moet kunnen rekenen om een kind 'tot zelfstandigheid op te voeden'. Maar wanneer is een kind zelfstandig? Vol gens de statistieken mag een vrouw van 45 jaar op nog ruim 21 gezonde jaren rekenen, een vrouw van 55 op zestien en een vróuw van 65 op nog een stuk of acht. De commis sie kiest voor 55 jaar als grens, en daarmee voor zestien jaar als grens voor de zelfstan digheid van een kind. Het zou wellicht meer voor de hand liggen die grens bij achttien jaar te leggen, waarbij een kind volgens de wet volwassen is. De IVF-grens zakt dan tot ongeveer 50 jaar. En leg je die grens op 21 jaar, tot voor een aantal jaren de wettelijke grens van volwassenheid, dan is 45 jaar de limiet voor reageerbuisbevruchting. En ze ker in dat laatste geval zou in de huidige praktijk eigenlijk maar heel weinig verande- Dr. Naaktgeboren van het Academisch Ziekenhuis Leiden: IVF-coördinator van het AZL, Naaktgeboren. Vrouwen hebben vanaf hun veertigste jaar zo'n kleine kans op een succesvolle zwangerschap dat een reageerbuisbevruchting (IVF) in de meeste gevallen geen zin meer heeft. ,,We heb ben vrijwel geen succesvolle zwangerschap bo ven de 41 jaar", zegt dr. Nico Naaktgeboren, IVF-coördinator van het Academisch Zieken huis Leiden (AZL). Mag een 'oma' moeder worden? Mag een niet langer vrucht bare vrouw van 55 nog kunst matig moeder worden, of is de menopauze een 'harde grens', zoals de Tweede Ka mer vindt? Als dat mag, kan een moeder van zeventig een lastige puber van vijftien wel aan? Of moet slechts worden gekeken naar 'effectiviteit en risico's van de behandeling', zoals de artsenorganisatie KNMG vindt? In dat geval is er geen bezwaar tegen een 'oma-moeder'. Het KNMG liet deze week opnieuw we ten vóór reageerbuisbevruch ting (IVF) op hogere leeftijd te zijn. Wij willen graag weten wat u als lezer er van vindt en vra gen u daarom uw mening over 'oma-moeders' kort en bondig op papier te zetten. De reacties zullen worden af gedrukt op de pagina Feiten en Meningen. Schriftelijke reacties, voor zien van naam, adres en tele foonnummer, kunnen wor den gestuurd naar het Leidsch Dagblad, Antwoord nummer 10050, 2300 VB Lei den of naar Haarlems Dag- blad/IJmuider Courant, Ant woordnummer 416, 2031 CC Haarlem. Een postzegel is niet nodig. In de linker bo venhoek van de envelop TVF- debat' vermelden. ,,Wij hebben in Leiden nooit een strikte grens van veertig jaar gehanteerd en ook vrouwen tot en met 43 jaar behandeld. Maar onze ervaringen zijn slecht", benadrukt Naaktgeboren. ,,De afgelopen tien jaar hebben we 350 vrouwen van veertig jaar en ouder een IVF-behandeling ge geven. Van hen zijn er veertig zwanger geworden en 21 vrou wen bevallen. Dat is geen hoop gevend resultaat." Naaktgeboren laat er geen mis verstand over bestaan. Het op trekken van de leeftijdsgrens van veertig tot 55 jaar voor een reageerbuisbevruchting, het ad vies van de artsenorganisatie KNMG, zal de werkwijze in Lei den niet veranderen. ,,Wij hou den de natuurlijke grens van de overgang aan. Vrouwen in de menopauze kunnen bij ons niet terecht. Nergens in Nederland Soms behandelen we een vrouw van veertig of 41 jaar één keer, mits er voldoende eicellen zijn. Maar als het dan niet lukt, stop pen we. Het is een zware en emotionele behandeling. Een vrouw van 45 of 55 jaar die zelf geen eicellen meer heeft, be handelen we niet. Menopauze als reden voor IVF staat niet in ons programma." ,,Ik venvacht ook geen stroom van IVF-verzoeken van 50-jari- gen: er zijn gewoon niet zoveel vrouwen die op die leeftijd als nog een kind willen. Er zijn na tuurlijk altijd wanhopige oudere vrouwen die de halve wereld af bellen, maar zij kunnen bij óns niet terecht. Oudere mensen zijn niet per se slechtere ouders maar het lijkt me toch geen ide ale situatie: op je twintigste een 75-jarige moeder hebben." „Veertig jaar is niet zomaar een getal: op die leeftijd is de kans op een succesvolle zwanger schap zó klein, dat IVF niet ver antwoord is. Het is een zware ingreep en als je iemand iets aanbiedt, moetje ook heel goed weten watje aanbiedt. Een kans van vier procent om een kind te krijgen, vinden wij te laag. Bij een 'normale' IVF is dat onge veer 25 procent." Naaktgeboren is fel tegen ei celdonatie voor een oudere vrouw. „Een jongere vrouw krijgt daarvoor twee weken lang hormooninjecties, moet bloed afstaan en een punctie onder gaan. Dat is zwaar en riskant. Daarbij gaat het niet om een le vensbedreigende ziekte, maar om een kinderwens van een an der. Eicel-donatie doen wij al leen als het medisch noodzake lijk is en de vrouw niet in dè"na tuurlijke menopauze is." De gemiddelde leeftijd van vrouwen die in Leiden een IVF- behandeling ondergaan, is 34 jaar. De kans van slagen hangt af van verschillende factoren. Daarvan is de leeftijd van de vrouw er één. „Als je ouder wordt, heb je minder eicellen, meer kans op een miskraam en is het moeilijker om een em bryo in de baarmoeder te im planteren." „Elke vrouw maakt maandelijks drie tot vijftig eicellen", legt de bioloog uit. „Daarvan blijft, nor maal gesproken, één rijpe cel over, de rest sterft af tijdens de cyclus. Wij stimuleren de eicel productie van de vrouw met hormonen. Die zorgen ervoor dat de eicellen niet allemaal af sterven in het lichaam. Bij vrou wen tot 38 jaar levert dat zo'n zes tot tien rijpe eicellen op. Daarvan selecteren we de beste en die bevruchten we met sper ma. Als het zaad slecht van kwaliteit is, kunnen we één zaadcel in de eicel injecteren: dat is de ICSI-methode. Daarna plaatsen we twee of drie embry o's terug in de baarmoeder." „Vanaf 35 jaar wordt de produc tie van eicellen minder. Dat be tekent dat we niet meer kunnen selecteren en dat vermindert de kans op succes. Bovendien stijgt het risico op een miskraam: Tot ongeveer 35 jaar heb je twintig procent kans op een miskraam, vanaf veertig jaar loopt dat op tot zo'n zestig procent. En vrou wen komen hier niet voor een zwangerschap, maar voor een kind. De kans daarop is voor oudere vrouwen slechts een paar procent en dat vinden wij te weinig. Dat heeft niets te ma ken met ethiek of geld, maar puur met de haalbaarheid van de behandeling." Het Leidse IVF-centrum is dit jaar wel begonnen met extra hormoonstimulatie, meer hor monen en eerder in de cyclus, voor vrouwen vanaf 38 jaar. „Een proef die hopelijk meer rijpe eicellen oplevert, maar ga ranties zijn er niet. Als er vol doende eicellen zijn, kunnen we een poging wagen. Maar als het niet lukt, moeten we stoppen. Wanhopige vrouwen van 45 tot 55 jaar moeten toch echt naar een privékliniek in het buiten land." LEIDEN CAROLINE VAN OVERBEEKE TOM JANSSEN Hij vocht voor de revolutie van Fidel Castro, overleefde de overval van het Boliviaanse leger die een einde maakte aan het leven van Che Guevara, deed mee aan opstanden in Afrika en trainde guerrillastrijders uit de hele wereld. Maar nu heeft Dariel Alarcon Ramirez - wiens nom-de-guerrekolonel Benigno luidde - zich te gen zijn ooit aanbeden leider gekeerd en geeft hij Castro de schuld van de mislukte revolutie, de enorme corruptie en de dood van Guevara. Alarcon, die in september naar Frankrijk vluchtte, zegt ook dat het Amerikaanse embar go bijdraagt aan de Cubaanse misère en Cas tro's regime een excuus geeft voor gewelddadig optreden en een onderdrukkend beleid. „Als Fi del Cuba zo lang in zijn greep kan houden, heeft hij dat te danken aan de Noord-Amerika nen", schrijft de 56-jarige ex-guerrilla in het boek Leven en dood van de Cubaanse revolutie, dat gisteren in het Frans is verschenen. In zijn levensverhaal dat leest als een roman, vertelt Alarcon over de Cubaanse revolutie, zijn missies in Afrika en hoe hij duizenden guerrilla strijders uit Latijns-Amerika, Afrika en zelfs een handjevol Palestijnen trainde. Gedurende enige tijd stond hij aan het hoofd van de lijfwachten van Castro, op wie 'veel, zeer veel aanslagen werden gepleegd', waarvan hij er in zijn boek twee beschrijft. Hij had de leiding over het keiharde Cubaanse gevangeniswezen - waaronder een detentiecentrum voor 'verwijfde jongens' - tot hij in 1993 met pensioen ging. „Ik geloofde echt in hem", vertelde Alarcon, die is ondergedoken. „Ik besloot met Castro te bre ken omdat het beleid dat hij jaren lang voerde niets te maken had met de revolutie. Ik be schouw mijzelf nog steeds als een revolutionair en zal dat doen tot de dag dat ik sterf, maar dan voor een betere maatschappij. In theorie zijn socialisme en communisme het mooiste van deze eeuw, maar in de praktijk zijn het ram pen", aldus Alarcon. Toen Castro Fulgencio Batista in 1959 van de troon stootte, was Alarcon een zeventienjarige boerenjongen die guerrillastrijder was gewor den. Zijn eerste vrouw was door soldaten van Batista gedood. „Het was een revolutie voor de mensen en door de mensen'zegt Alarcon. „Maar Castro liet de mensen in de steek en het werd een dictatuur." Volgens Alarcon had Castro duidelijk bijbedoe lingen toen hij in 1967 Guevara en zo'n hon derd andere strijders naar Bolivia zond met slechts weinig wapens om zich tegen het leger van dat land te verdedigen. Alarcon en vijf an deren waren de enigen die de onderneming overleefden. Alarcon is er niet helemaal zeker van dat Castro de dood van Guevara heeft bevolen, maar weet wel dat Guevara forse kritiek had geuit op de re volutie. „Che's populariteit was een fundamen tele factor. Ik geloof dat het Castro dwarszat dat de mensen Che met respect en bewondering behandelden", aldus Alarcon. Castro, zo schrijft Alarcon, liet in 1989 generaal Arnaldo Ochoa executeren om de schuld voor de drugshandel, 'onder leiding van de Over heid', op hem af te wentelen. „Pas op dat mo ment zag ik in dat wij het Cubaanse volk al die jaren alleen maar hadden gemanipuleerd zodat zij van Fidel zouden houden en hem zouden „De Cubaanse revolutie kan trots zijn op wat op het gebied van onderwijs en gezondheidszorg is bereikt", zegt Alarcon. Maar terwijl 'wij voor onze ogen Cubanen zagen sterven wegens ge brek aan zorg, verspilden de leiders en hun kin deren benzine'. Alarcon, die met vrouw en zoon naar Frankrijk is gekomen, ontkent politieke ambities te heb ben. De Franse autoriteiten willen met het oog op een mogelijke aanvaring met Havana, waar mee handelsbanden worden onderhouden, niets zeggen over de status van Alarcon. „Euro pa heeft veel bouwland. Ook als ik mijn leven als boer hervat, ben ik zeer tevreden." PARUS CHRISTOPHER BURNS/AP

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 2