Kamerbesluit HSL pas na de zomer Haal grutto weg en riskeer insectenplaag Besluitvorming niet flitsend Duur technisch hoogstandje Grootmachten azen op Groene Hart 'Nederland moet zuiniger omgaan met schaarse grond' Boren in de Nederlandse bodem vergt een bij zondere aanpak. Alleen een gat boren, zoals dat bijvoorbeeld zo soepel in de rotsformaties van de Alpen gebeurt voor de aanleg van verkeers- tunnels, is niet voldoende. De kans is groot dat de slappe grond naar binnen valt en het zojuist voor tienduizenden gul dens geboorde tunneldeel weer afsluit. In België, Duitsland, Frankrijk en vooral Japan heeft men al ervaring met het boren in zachte grond, de zogenaam de 'schildboormethode'. Om te voorkomen dat de tunnel weer instort, zet een 'schild' van steunvloeistof (een mengsel van water en kleipoe- der, ook wel 'slurry' genoemd) het geboorde gat onder con stante druk. Bij een variant op deze methode, de Earth Pressu re Balance methode of grondrukbalansmethode, wordt de weggeboorde grond zelf gebruikt om tegendruk te geven. Het boren kost tussen de 60- duizend en 85-duizend gulden per meter. Vanwege die hoge kosten moet premier Kok 900 miljoen gulden extra uittrekken voor de aanleg van het traject. Daar staat tegenover dat rijks waterstaat hoge afkoopsom men en dure onteigeningspro cedures kan vermijden, omdat voor het werken onder de grond geen toestemming van de eigenaar nodig is. Aan het begin van de tunnel wordt een grote put gegraven. Bij Hoogmade en Hazerswou- de-Dorp komen bouwputten van ongeveer 25 bij 25 meter. Daarin worden twee boor machines, één voor elke tunnelbuis, opge bouwd. De boren kruipen vervolgens met een vaartje van maximaal acht tot tien meter per dag onder de weilanden door. De in- en uitrit ten van de tunnel worden niet meer geboord, maar vanaf de startputten gegraven volgens 'traditionele' technieken. De boorkop is een soort wiel met spaken Tunnelexpert houdt oog op Nederland waarop stalen beitels zijn bevestigd die de grond afschrapen. Als grote, gemechaniseerde mollen graven de boren twee tunnelbuizen met een diameter van ongeveer tien meter. Dat is breder dan 'gewone' tunnels, omdat de Thalys door de hoge snelheid veel lucht verplaatst. De diepte van de tunnel is van minder belang. De tunnel moet minstens acht of negen meter diep liggen, om te voorkomen dat hij door de opwaartse druk van het grondwater omhooggeperst wordt. De lengte van de tunnel valt ook precies binnen de ideale voorwaarden. De onderdoor gang tussen Hazerswoude en Hoogmade wordt ongeveer negen kilometer lang. Hoe langer de tunnel, hoe renda beler het boren. De boorkop heeft echter een maximale le vensduur van tien kilometer. Daarna vergt de machine te veel onderhoud en dat drijft de prijs fors op. In principe zou de boor de volle negen duizend meter ondergronds kunnen blijven. Het is echter waarschijnlijk dat één of meer schachten naar de open lucht gebouwd worden. De schachten zorgen voor venti latie en kunnen dienen als vluchtweg en voor de aan voer van materiaal. Elke keer als de boor één tot anderhalve meter grond heeft weggehapt, wordt de tunnelbekleding aange bracht. Een aantal betonnen segmenten en een wigvormi ge 'sluitsteen' vormen een cirkel. De boor zet zich weer af op de betonnen ring en graaft verder. Achter de boor rijden 'volgwagens' met mo toren en een besturingscabine en een locomo tief met de betonnen segmenten. Bovengronds grazen de koeien, twintig meter lager draait een heuse fabriek op volle toeren. In de volgende eeuw moet de flistrein op die diepte met driehonderd kilometer per uur door het Groene Hart razen. Zonder dat iemand bo vengronds er iets van merkt. CORRESPONDENT Eén van de bedrijven die de discussie over een onder grondss HSL met meer dan gemiddelde belangstelling volgt, is het Japanse bouwbe drijf Obayashi. Ingenieur Yusaka Kanayama, de tun- nelboorspecialist, weet pre cies wat de samenstelling van de grond in Nederland is. Ook weet hij precies waar Den Haag de bouw van tun nels overweegt, hetzij voor de hogesnelheidslijn, dan wel voor een metro of riool. Kanayama geeft voor het bo ren in Nederland de voor keur aan de Earth Pressure Balance-wethode (EPB). De EPB-methode is even goed voor het gebruik in zachte bodems maar tien procent goedkoper. Het belangrijkste is echter dat er mechanisch minder risico's aan zijn ver bonden. Over het boren van een tunnel in de zachte bodem van Ne derland is de afgelopen jaren veel nagedacht. Al ruim voor dat ergens in ons land een boor de grond in zou gaan, zochten tal van Nederlandse grootmachten aansluiting met bedrijven uit Duitsland en Ja pan. Die hebben namelijk al ervaring met het boren van tunnels in zachte grond. Met vette worsten als de Betuwe lijn en de hogesnelheidslijn (HSL) voor de neus, proberen steeds meer ondernemingen zich een plaatsje in de markt te verwerven. Het Leidse Fok ker Space ontwikkelde zelfs een nieuwe boormethode, maar vist bij de aanbesteding voor de hogesnelheidslijn waarschijnlijk achter het net. Vijf consortia met Nederland se bedrijven zijn in de markt voor het boren van de tunnel. De bekendste daarvan is de Boortunnelcombinatie (BTC) een alliantie van Ballast Ne- dam, HBW, Van Hattum en Blankevoort, Strukton en het Duitse Wayss Freitag. Deze bedrijven boren onder de noe mer Tunnel Combinatie Hei- nenoord (TCH) gezamenlijk een tweede Heinenoordtunnel onder de Oude Maas bij Rot terdam. Volgend voorjaar gaat de eerste schep de grond in. Geldelijke steun van het ka binet maakt het TCH mogelijk de tunnel onder de rivier te boren, in plaats van delen in het water af te zinken. Dit 950 meter lange experiment is kleine 'generale repetitie' voor de tunnel door het Groene Hart, waarnaar tal van bedrij ven meedingen. .Fokker Space ontwikkelde een nieuwe boormethode, de industriële tunnelbouwmetho de (ITM). Hierbij worden niet zoals gebruikelijk prefab (kant-en-klare) bekledingsele menten tegen de tunnelwand geplaatst, maar stort de boor zelf een betonnen wand achter zich. Het idee is afkomstig van professor R. van der Hoorn. Een consortium met het Leid se Fokker Space, Begemann, Fugro, IHC Holland en een Duitse machinefabriek verfijn de het principe. Fokker Space ziet in de tunnelboor een goe de mogelijkheid om de kennis, opgedaan met ruimtevaart projecten, toe te passen op 'a'ardse zaken'. 'Systems engi neering', het op elkaar afstem men van meerdere partners die één project tot stand moe ten brengen, is één van de sterke punten van Fokker Space. De -nieuwe boormachine is echter nog niet gebruiksklaar. ITM zoekt nog een aannemer voor een kleinschalig experi ment. De aanbesteding van de Groeneharttunnel vindt waar schijnlijk al in 1998 plaats. „De HSL komt vermoedelijk te vroeg voor ons", zegt een woordvoerder van het Leidse bedrijf. „Maar niets is onmo gelijk. Ons project is nieuw en Hollands, dus misschien krij gen we een kans." Mocht de HSL inderdaad te vroeg ko men, dan kan Fokker Space zich altijd nog mengen in de race om contracten voor het boren van de Botlektunnel, een tunnel onder de Wester- schelde of de noord-zuidlijn van de Amsterdamse metro. HAAGS REDACTEUR Ambtenaren blijken aan het begin van tot de ver beelding sprekende projecten vaak optimistisch over het tijdsbestek, waarin een en ander kan worden gerealiseerd. Maar in het algemeen kos ten de politieke besluitvorming en de daadwerke lijke uitvoering veel meer tijd dan voorzien. Het vorige week genomen kabinetsbesluit over de aanleg van een deel van de hogesnelheidslijn (HSL) tussen Rotterdam en Amsterdam garan deert daarom geeriszins een voortvarende aan pak. Eerst zal het kabinet nu de besluitvorming over het traject van België naar Rotterdam moeten afronden. Het kabinetsbesluit over de hele lijn in Nederland wordt vervolgens ter goedkeuring voorgelegd aan het parlement. Met de afhande ling van dit voorstel zijn Tweede en Eerste Kamer al gauw een jaartje zoet. De verwachting dat eind van dit jaar de Plano logische Kern Beslissing (PKB) over de aanleg van de HSL kan worden goedgekeurd is daarom - op nieuw - buitengewoon optimistisch. Zeker nu de Kamer een aanvullend onderzoek wil naar de ef-" fecten van ondertunneling van het Groene Hart. Ogenblikkelijk na de instemming van het parle ment begint het rijk de benodigde grond aan te kopen. Voor zover het kan in overeenstemming met de eigenaren, waar dat niet mogelijk is via een onteigeningsprocedure. Onteigening is ech ter pas mogelijk na een aantal andere stappen. Daarom loopt tegelijkertijd de procedure tot vast stelling van het zogenoemde tracébesluit. Daarin wordt welhaast tot op de millimeter be rekend hoe en waar de nieuwe spoorlijn gaat lo pen. Ook dit onderdeel van de besluitvorming omvat het ter inzage leggen van de plannen, het inwinndh van adviezen, het geven van inspraak en het maken van milieu-effect rapporten. Al met al duurt het minstens tot eind. 1997, voordat het tracébesluit kan worden vastgesteld. Daarna kunnen belanghebbenden ertegen in beroep gaan. Bovendien zal het HSL-project een plaats moeten krijgen in provinciale streekplan nen en gemeentelijke bestemmingsplannen. Goedgekeurde bestemmingsplannen bieden uit eindelijk de juridische basis voor onteigenings procedures, waarmee overigens opnieuw veel tijd gemoeid is. Dat alles in aanmerking genomen rijdt ergens in het jaar 2003 de eerste flitstrein tracé. Groen Links: tracé Groene Hart voorgetrokken De actievoerders tegen de flitstrein door het Groene Hart kunnen de spandoeken nog een half jaartje in de schuur laten staan. Niet in mei, zoals de bedoeling was, maar pas in september zal de Tweede Kamer beslissen over het tracé voor de flitstrein. Die vertraging geeft de Kamer gelegenheid een eigen onderzoek te laten houden naar de drie mogelijke tracés voor de TGV. Het is niet de bedoeling dat met zo'n onderzoek - dat ongeveer anderhalve maand in beslag neemt - al het werk van de af gelopen jaren nog eens wordt overgedaan. Het onderzoek dient om de drie alternatieve lij nen, (Groene Hart, Bos-variant en bestaand spoor) op hoofd punten door te rekenen en naast elkaar te zetten. Toch blijkt dat in de Tweede Kamer nogal verschillend wordt ge dacht over wat een dergelijk on derzoek kan opleveren. De fractie van Groen Links gaat daarin het verst. Woord voerder Bert Herberigs zegt om zichtig dat 'er twijfel is gerezen of alle varianten vergelijkbaar naar boven zijn gekomen'. Met andere woorden, de Groene Hart-variant waaraan het kabi net de voorkeur geeft, is verge leken met de andere varianten bewust gunstig voorgesteld, vindt Groen Links. Deze partij vindt bovendien dat de varianten nauwelijks ver gelijkbaar zijn, omdat de voor waarden niet overeen komen. Zo haalt de flitstrein in de Bos- -variant 250 km/u terwijl in de Groene Hart-variant 300 km/u kan worden gereden. Herberigs: „Het is bekend dat de kosten van de aanleg van een tunnel dalen naarmate de trein minder snel rijdt. Wij denken dat voor een half miljard gulden extra het hele Groene Hart kan wor den ondertunneld als de trein slechts 250 km/u hoeft te rij den." De totale kosten van de route tussen Rotterdam en Am sterdam bedragen dan 4,5 mil jard gulden. Kritiek Het is niet voor niets dat Groen Links het meeste verwacht van een nifuw onderzoek. Deze fractie had ook de meeste kri tiek op de Groene Hart-variant met de tunnel die het kabinet heeft voorgesteld. PvdA en D66, die eerder kozen voor de Bos-variant (langs de A4) heb ben veel minder moeite met de keuze van het kabinet. Volgens PvdA-kamerlid Rob van Gijzel bijvoorbeeld komt deze 'in be langrijke mate tegemoet aan de milieu-eisen van de PvdA'. Vol gens van Gijzel is een onder zoek niet meer dan logisch als de Tweede Kamer haar werk goed wil doen. Dergelijke on derzoeken op verzoek van de Kamer hadden overigens ook bij de uitbreiding van Schiphol en de Betuwelijn plaats. De derde coalitiepartner WD staat vooralsnog afwijzend te gen een nieuw onderzoek want, zegt kamerlid Verbugt: „Er is al zoveel onderzoek gedaan. De politiek moet op een gegeven moment haar verantwoordelijk heid nemen." Het CDA-kamerlid Gerd Leers twijfelt nog of hij zal instemmen met een onderzoek. Leers ver wijt PvdA en WD in een te vroeg stadium een standpunt in te nemen waardoor het lijkt of alles al vaststaat en het alleen nog maar gaat om 'een stukje tunnel meer of minder'. Leers: „Voor het CDA is alles nog be spreekbaar. Wij zullen er voor zorgen dat het in de Kamer geen enge discussie wordt." Leers lijkt nog het meeste te verwachten van zijn eigen rond gang door het Groene Hart. On derzoek of niet, Leers kondigt aan elke meter van het tracé door het Groene Hart persoon lijk te willen inspecteren. Geluk kig heeft ook hij daar nu enkele maanden extra de tijd voor. Minister De Boer: Een dwarsdoorsnede van de boor en de ondergrondse 'fabriek' die daar achteraan kruipt. Bovengronds een ii stallatie die door middel van schuim de opgegraven grond en steunvloeistof scheidt. tekening ZATERDAG 11 ME11996 DEN HAAG DINEKE VAN DER BURG VERVOLG VAN VOORPAGINA Minister De Boer deed haar ideeën voor het ondergronds bouwen grotendeels op in het buitenland. „Neem bijvoor beeld Finland. In tegenstelling tot Nederland is grond daar geen schaarste-product. Toch zijn de Finnen heel zuinig op grond. Als er in Helsinki nieuwbouw moet komen, kijkt men eerst in de stad. In twee de instantie kijkt men ónder de stad. Als het écht niet an ders kan, wordt pas daarna een klein stukje van de omge ving aangesneden." De Boer is er voorstander van om projecten die geen daglicht nodig hebben, onder gronds aan te leggen. Ze denkt hierbij aan onder meer distri butie-centra, magazijn-opslag, bioscopen, zwembaden en in frastructuur. „Natuurlijk is het duur, maar in Nederland heb ben we nu eenmaal weinig ruimte. En net als mét de prijs van andere schaarste-goede- ren, is ook ruimte dus duur. Onze natuurlijke handicap is dat we zo weinig grond heb ben in verhouding tot onze in woners en daar staat een prijs tegenover." Maar waar blijft die Bos-va riant, het tracé dat de minister in eerste instantie zo graag wilde hebben? Een optie die dankzij haar inspanningen een half jaar geleden als een serieuze mogelijkheid ging meedoen? Is dit traject nu he lemaal uit het zicht verdwe nen? „Principieel vind ik nog steeds dat je infrastructuur moet bundelen. Maar als er zoveel weerstand is en de Bos- variant blijkt politiek niet haal baar, dan moet je iets achter de hand hebben." De discussies van de afgelo pen maanden over het Groene Hart hebben De Boer nog meer gesterkt in haar opvat ting dat dit natuurgebied zo veel mogelijk intact moet blij ven. Zelf bezoekt ze de groene binnentuin van de Randstad regelmatig. Ook wandelde ze een paar keer met Jorritsma langs weidevelden, vogelge- bieden en veengronden. Heel belangrijk vond ze het bezoek van Kok aan het Groene Hart. „Dat was een heel belangrijk moment. Kok is erheen ge gaan en zag hoe mooi het was. Hij heeft zich écht laten bein- vloeden door wat hij zag." Haar idealisme komt weer even naar boven. „Ik hoop dat het bezoek van Kok tot gevolg heeft, dat er veel meer mensen het Groene Hart ingaan. Ik hoop dat zij niet blijven steken bij de snelweg, maar de kleine weggetjes opzoeken. Dat zij op zoek gaan naar het veenwei- degebied en dit gaan bekijken. Ik denk echt dat dit een goede zaak is voor Nederland." De discussies over het Groene Hart hebben De Boer gesterkt in haar opvatting dat dit gebied zoveel mogelijk intact moet blijven. foto frans rombout/picture partners Natuurvernietiging voor een modegril. Zo noemde milieubioloog Wim ter Keurs van de Rijksuniversiteit Leiden vorige week het besluit van het kabinet om het tracé van de hogesnelheidslijn dwars door het Groene Hart te trekken. Hij verwacht dat met name de aanleg van de kilometers lange tunnel tussen Benthuizen en Hoogmade een aanslag betekent op de vogelstand. Een impressie van een dubbele boormachine. Deze machine boort twee tunnelbuizen tegelijk. Voorde hoge snelheidslijn worden waarschijnlijk twee aparte buizen geboord. tekening pr Het is niet ondenkbaar dat veel weidevogels die nu het Groene Hart bevolken hun broedplaats voorgoed verlaten. De bouw van de tunnel zal de rust jarenlang verstoren, waardoor de broed- plaatsvaste grutto's, tureluurs, slobeenden en wintertalingen hun heil elders moeten zoeken. Uit de andere reacties op het kabinetsbesluit blijkt dat veel mensen het maar onzin vinden om honderden miljoenen extra uit te geven voor be scherming van het Groene Hart en 'een paar vo geltjes'. Het geld kan beter worden besteed aan extra voorzieningen die de overlast voor omwo nenden beperken. Hein van Schie, beheerder van het Heempark op de grens tussen Oegstgeest en Leiden, ziet dat anders. „Kijk, die weidevogels vormen een ele ment in de natuurlijke kringloop, en als we daar met zijn allen aan gaan zitten morrelen, wordt die kringloop verstoord: elk dier heeft zijn functie in de keten. Een grutto bijvoorbeeld eet de bo deminsecten die schade aanbrengen aan het gras. Als je de grutto wegneemt, profiteren die in secten daarvan. In het ergste geval ontstaat er dan een plaag." Volgens Van Schie is eenmaal aangerichte schade aan de natuur niet of nauwelijks te her stellen. „Natuurlijk zal het niet zo ver komen dat we hier een insectenplaag krijgen, maar het ver dwijnen van weidevogels moet wel als een ernstig signaal worden opgevat. Het zou jammer zijn als de natuur onder de aanleg van de HSL lijdt, want we hebben al zo weinig natuurlijk groen in Ne derland". De weidevogels worden overigens niet alleen door de HSL in hun voortbestaan bedreigd. De oprukkende bebouwing en de toenemende ont watering doen de vogels ook geen goed. Van Schie: „Maar misschien zijn sommige soorten er toe in staat om zich aan de nieuwe situatie aan te passen. Dat dat mogelijk is, hebben we aan de fuut gezien: die huist nu prinsheerlijk in de stad." Voor Anneke Stegenga, werkzaam bij Natuur monumenten in Leiden, is het nut van weidevo gels niet in geld uit te drukken. Voor haar hebben de vogels vooral een emotionele of geestelijke waarde. „Ik denk dat ieder mens behoefte heeft aan een stukje ongerepte natuur in de omgeving. En weidevogels maken daar voor mij als vanzelf sprekend een vast deel van uit. In Nederland broedt ruim 80 procent van de Europese grutto's en voor een belangrijk aantal daarvan is juist het Groene Hart de kraamkamer. Als dat Groene Hart verdwijnt, moet een deel straks ergens anders heen." Sandy Roels, fervent vogelaar, wil de weidevo gels evenees niet missen. „Als ik in de lente fiets of wandel, is het voor mij een 'must' dat ik dan vogels zie en hoor. Het klinkt misschien pathe tisch, maar daar beleef ik echt vreugde aan. Als ik de grutto's, wulpen, kievieten en tureluurs niet meer in mijn omgeving zou aantreffen is dat doodzonde."

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 17