opknappen molens Museum Hazerswoude drie keer zo groot MMMUlfl Ton extra voor Bos is een grotere bedreiging dan de trein Stadsdistributiecentrum toch niet naar Leiderdorp Provincie denkt nog na over fietspad Meijendel m rtvEU Leiderdorp wil nu wel sportman van 't jaar Kassen wellicht dichter bij huizen van buurman Regio Leiden/Rijn Veenstreek Afsluiting Zuidbuurtseweg zoeterwqudeDe Zuidbuurtsevyeg wordt drie dagen afgesloten voor doorgaand verkeer op het gedeelte tussen de Zonnegaarde en de Geerweg. Op maandag 13, dinsdag 14 en woensdag 15 mei wordt dat gedeelte van de weg geasfalteerd. Café Markx sluit voorgoed alphen aan den run» Café Markx aan de Julianastraat in Alphen gaat 1 juli dicht. De supermarktketen Hoogvliet kocht het pand, waarin café Markx en voorheen hotel Markx al meer dan een eeuw zijn gehuisvest, een paar jaar geleden aan. Hoogvliet wil een oprit maken naar het parkeerdak boven de supermarkt. Het café moet daarvoor worden gesloopt. Motorclub rijdt voor goed doel ZQETERwouDEDe Zoeterwoudse motorclub 'Blut' organiseert morgen een benefietrit door de regio. De opbrengst van de toer tocht komt ten goede van de 'Clinicclowns', die in ziekenhuizen optreden. Het is voor de vijfde keer in het vijfjarig bestaan van de motorclub dat de leden een tocht ten bate van een goed doel verrijden. De inschrijving is van 9.30 tot 11.30 uur in café-restau rant Landzicht aan de Verlaatweg 5 in Zoeterwoude. Deelname kost vijftien gulden per persoon. Lange wachten van Cees Kroon eindelijk beloond monica wesseling Het aantal parkeerplaatsen bij boerderij Meijendel in Wasse naar moet worden gehalveerd. Gebeurt dat niet, dan is de aan leg van fietspad 10 (van het Theo Mann Bouwmeesterpad in Den Haag via de Waalsdor- pervlakte naar Meijendel in Wassenaar) van de baan. De aanleg van het fietspad schaadt de natuur en daar moet milieu winst in de vorm van opheffen van parkeerplaatsen tegenover staan. Dat vinden alle provinciale politieke partijen. De provincia le adviescommissie voor ruimte en groen heeft gedeputeerde J. Heijkoop (CDA/natuur) terug gestuurd naar de onderhande als alle 200 plaatsen zijn bezet. Zo wordt onnodig rondrijden in de 'vallei' voorkomen. Boven dien komen er buiten het duin gebied, nabij De Kuil, 150 par keerplaatsen bij. Zowel de stichting Duinbe houd als de Vrienden van Meij endel zijn sterk tegen het GS- voorstel. Het autoverkeer in het duingebied wordt naar hun idee onvoldoende afgeremd en de natuur wordt wèl zwaar bescha digd door aanleg van het fiets pad. Heijkoop komt over enkele weken met een nieuw voorstel. HAZERSWOUDE KEES VAN KUILENBURG Vorig jaar wilde Cees Kroon het bijltje er nog bij neergooien. Hij stopte als conservator van de oudheidkamer. Al het materiaal dat de Hazerswoudenaar in ruim dertig jaar had verzameld over de geschiedenis van 'zijn' dorp zou aan de rechtmatige ei genaren worden teruggegeven. Het archiefgedeelte ging naar het Leids Gemeentearchief. On der de voorwaarde dat het pas openbaar zou worden gemaakt, vijftig jaar na het overlijden van Kroon. Zo bitter gestemd was hij over de houding van de ge meente Rijnwoude, die weiger de mee te werken aan de uit breiding en opknappen van het historische pand aan de Dorps straat. Vooral ook omdat hij al jaren aan het lijntje werd ge houden. Een periode waar Kroon lie ver niet meer aan terugdenkt. In het afgelopen jaar is er immers veel veranderd. De gemeente ging door de bocht en besloot het pand aan de Dorpsstraat uit te breiden met een daarachter staand huis. Het museum wordt dan ook drie keer zo groot. In middels wordt er hard gewerkt aan het pand. Samen met de zes andere bestuursleden heeft voorzitter Kroon de binnenboel uit het pand gesloopt. Alleen de draagmuren staan nog over eind. „Mensen die overdag heel an der werk doen gaan in de avonduren aan de gang als bouwvakker. Dat had ik een jaar geleden niet durven denken. We hebben zo'n acht ton puin uit het huis afgevoerd. Ik voel m'n rug nog steeds. Doordat we Cees Kroon bij het tegeltableau. „Wellicht kan het worden gerestaureerd.' dat zelf hebben gedaan, hebben we zo'n 8000 gulden verdiend", zegt Kroon. „Dat lijkt niet veel op een begroting van naar ver wachting ongeveer 300.000 gul den, maar alle beetjes helpen. Vooral omdat we nu al financië le tegenvallers hebben. We ont dekten dat twee buitenmuren totaal verrot zijn, zodat die moeten worden vervangen." De sloop leverde ook prettige verrassingen op. Zo kwam er een achttiende eeuwse schouw met een tegeltableau tevoor schijn in de woonkamer van het pand dat bij de huidige oud heidkamer wordt getrokken. De gemeenten Den Haag, Wassenaar en Katwijk willen dolgraag het fietspad aanleggen en vooral Wassenaar houdt te vens vast aan een groot aantal parkeerplaatsen in Meijendel. In juli verleden jaaf heeft de provinciale politiek ingestemd met de aanleg van het fietspad op de uitdrukkelijke voorwaar de dat er in de vallei Meijendel maximaal 100 parkeerplaatsen zouden blijven. Nu zijn er ruim 200 plaatsen. Na onderhandelingen met de drie gemeenten komen gedepu teerde staten (het dagelijks be stuur van de provincie) nu met het voorstel om het fietspad aan te leggen en de parkeerplaatsen bij Meijendel 'onaantrekkelijk' te maken. In het voorstel van GS blijven er 200 plaatsen maar hiervoor moet voortaan worden betaald. Aan het begin van het duingebied komt een slagboom te staan die naar beneden .gaat NAAR VAN DER PLOEG! Hèt adres dat samen met u de beste oplossing zoekt voor: RAMEN EN DEUREN SCHUIFPUIEN SERRES,ETC. Maatwerk voor nieuwbouw en renovatie, uitgevoerd in onverwoest baar kunststof van het kwaliteitsmerk deoeunlncK - Met Komo-certificaat/VKG-keur In onze showroom ziet u alles. Kom praten! KUNSTSTOF OM OP TE BOUWEN. UI AC/*_ Fabriek en showroom: De Lasso 60, Roelofarendsveen tel. (071) 3315361 - fax (071) 3315202 daceunincli De provincie Zuid-Holland heeft 125 duizend gulden ex tra over voor de restauratie van twee molens in de regio. Aan de Vrouw Vennemolen in Oud Ade mag voor een ton méér vertimmerd worden dan gepland. De Boterhuismo- len bij Warmond krijgt de overige 25 duizend gulden toe bedeeld. regio» eric de jageroverige 40.000 gulden zijn be stemd voor een molen in Mid- delharnis. Voor de restauratie van de Vrouw Vennemolen in Oud Ade zamelden de inwoners van het dorp in anderhalf jaar tijd ruim 2,5 ton in. De molen, die oor spronkelijk stamt uit 1632, heeft dringend een opknapbeurt no dig, maar het 'draaibaar' maken van de molen kost meer dan De Rijnlandse molenstichting is eigenaar van beide molens en verantwoordelijk voor de res tauraties. De stichting Ontvangt de extraatjes, omdat het van daag Nationale Molendag is. De provincie heeft wat met molens in de Leidse regio, want zij deelt in totaal 165.000 gulden uit ter gelegenheid van de feestdag. De drie ton. Daarvoor is nu dankzij het molendagcadeau voldoende geld. Molenmaker Van Beek uit Rijnsaterwoude gaat met het geld aan de slag en hoopt nog dit najaar de wieken weer te la ten draaien. Volledig herstel van de molen kost waarschijnlijk nog eens drie ton meer. De Warmondse Boterhuismo- len is één van de laatste molens die de Rijnlandse molenstich ting nog niet kon restaureren. Mede dankzij de extra subsidie van 25 mille kan de restauratie van de tweehonderdvijftig jaar oude molen nog dit jaar plaats vinden. Er was al 30.000 gulden voor beschikbaar gesteld. De hogesnelheidslijn gaat bij Hazerswoude de grond in om er vervolgens bij Hoogmadfe weer uit te komen. In een serie verhalen wordt aandacht geschonken aan de mensen die door het kabinetsbesluit het meest worden getroffen. Vandaag deel 5. Er is een polder waar van onder de stuivende aarde binnenkort de aardappelplanten omhoog komen. Waar een paar boeren wonen in een bijna oneindig landschap. Er komt een bos voor wandelaars en herten. En er komt een trein naar Amster dam en Parijs. „Er zal hier in derdaad over tien jaar veel ver anderd zijn", bevestigt Rita Lie- vaart. „Dat hadden we toen we hier tien jaar terug begonnen ook niet gedacht. Toen dachten we nog dat we hier tot ons zes tigste konden blijven boeren." Voordat de HSL voor Hazers- woude-Dorp een negen kilome ter lange tunnel in schiet, rijdt de flitstrein uit Parijs boven - gronds langs Zoetermeer en Benthuizen. Daarbij komt de trein vlak langs de boerderij van Wim (36) en Rita (34) Lievaart aan de Benthorn even buiten Benthuizen. Voor de agrariërs kwam de kabinetskeuze voor het Groene-Harttracé dan ook als een onaangename verras sing. Toch is de HSL niet hun grootste zorg. Een bos dat er nog niet is, het Bentwoud. Dat zal er uiteinde lijk voor zorgen dat de Lievaarts hun heil elders moeten gaan zoeken. Want op de 42 hectare akkerbouwgrond van het echt paar rtioeten over een aantal ja ren bomen groeien. De over heid heeft in dit gebied tussen Zoetermeer en Boskoop een groot bos gepland en niemand die daar nog wat aan kan veran deren. „Die trein, daar kan ik nog wel vrede mee hebben", vertelt Wim Lievaart. „Volgens mij is het puur een prestige-object en van mij had 'ie hier niet hoeven komen, maar toch: die trein die dient in mijn ogen nog ergens toe. Dat bos dient nergens toe. Pure kapitaalvernietiging. Er komt straks toch geen hond naar dat bos. Niemand durft daar in te gaan, alleen de crimi naliteit." Waar de trein precies komt, is overigens nog niet helemaal duidelijk. „Ik denk dat we er net buiten vallen. Maar er kan na tuurlijk nog een beetje worden geschoven" vertelt Wim. „Maar stel: de trein komt op 200 me ter. Als je dan weg moet voor het bos, dan is je huis een stuk minderwaard." „Dat kan wel een ton schelen", meent Rita. „Het zal geld kosten", houdt Wim het een beetje in het mid den. De zekerheid dat het boeren op de huidige plek een aflopende zaak is, heeft zo zijn gevolgen voor de vraag of het nog zin heeft om te blijven investeren. „We waren van plan het pad op te knappen", vertelt Rita. „We hadden alle papieren in huis. Maar we weten niet of we alles terugkrijgen als die trein er komt. Dus doen we het toch maar niet." Als Wim even later de keuken binnenstapt, blijken de plannen toch te zijn gewij zigd. „Nee, we gaan het toch doen, hoor. Ik heb het net afge sproken met de buurman." Hij legt uit dat je ondanks alles vooral moet blijven investeren. „Als je niks investeert en je je bedrijf verwaarloost, krijg je straks niks terug. Even verderop heeft er vorig jaar nog iemand een hele nieuwe aardappel- schuur neergezet. Daar kun je nog jaren plezier van hebben. En als je weg moet, zullen ze het toch moeten vergoeden", aldus Wim Lievaart. Hoewel Wim al zijn hele leven op de boerderij aan de Benthorn woont, blijft hij vrij nuchter onder alle bedreigin gen. „Ik blijf er ook om lachen, hoor. Ik ga niet sentimenteel doen. Daar heb je niks aan." Als haar man even de deur uit is, geeft Rita echter toe dat ze zich toch wel zorgen maakt. „We zijn er toch wel een beetje bang voor. We willen eigenlijk wel snel duidelijkheid hebben. De kinderen zijn nu vijf en zeven. Als ze straks vijftien en zeven tien zijn, is het voor hen een stuk moeilijker om te verhuizen. Ik zou het liefst blijven, als je hier gewoon boer zou kunnen blijven... Maar dat zit er niet LEIDERDORP» JUDY NIHOF Het moet raar lopen wil Lei derdorp dit jaar weer geen sportman van het jaar huldi gen. De organisatie heeft al les in het werk gesteld om te voorkomen dat succesvolle Leiderdorpse sporters weer buiten de prijzen vallen. Nieuw is dat iedereen zijn of haar favoriete sportman, - vrouw, of -ploeg bij de orga nisatie kan aanmelden. Vorig jaar konden alleen sportver enigingen dat. Zo kon het ge beuren dat zelfs Leiderdor per Jeroen Piket, die net van Kasparov had gewonnen, geen sportman van het jaar werd simpelweg omdat zijn vroegere schaakvereniging hem niet had aangemeld. Omdat ook andere succes volle mannelijke sporters niet door hun clubs waren aangemeld, werd niemand 'sportman van het jaar'. Dit wekte in Leiderdorp veel ver bazing. De organisatie wil dit keer zelf ook beter in de gaten houden of sporters die een bijzondere prestatie hebben geleverd, wel worden aange meld. „Om een voorbeeld te noemen: we hebben een ma rathonschaatser Ruud Borst, die het afgelopen jaar veel heeft gewonnen. Maar ié mand zal hem moeten aan melden. We proberen men sen wel een beetje op te por ren om dat te doen", aldus Jan Vos van de organisatie. Wie vindt dat zijn favoriete Leiderdorpse sportman, - vrouw of -ploeg van het sei zoen 95/96 in de prijzen moet vallen, kan een nomi natieformulier ophalen op het gemeentehuis, bij garage Ford Rijnland aan de Van der Valk Boumanweg en bij de Rabo-bank. Deze formulie ren kunnen tot 21 mei wor den ingeleverd. De winnaars worden vrijdag 21 juni be kend gemaakt in de grote zaal van het AC-restaurant aan de Persant Snoepweg. „Helaas is het tableau zwaar be schadigd. Wellicht dat het kan worden gerestaureerd of anders opgevuld met gips. De stenen van de schouw waren dermate door roet aangetast, dat zij ge woon zijn verpulverd. Boven dien werd een zes ruitsraampje ontdekt. Dat dateert uit rond foto holvast/marklamers 1730. De buitenzijde was met hout dichtgespijkerd en daar overheen een dikke pleister laag", vertelt Kroon enthousiast over de vondsten. De voorzitter van de stichting Historisch Museum Hazers woude verwacht dat op korte termijn de aannemer met de werkzaamheden in het pand kan beginnen. „De begroting ligt bij Monumentenzorg en nu is het wachten op de subsidie die we krijgen. Hoeveel we daarna zelf nog op moeten brengen is niet helemaal duide lijk, maar dat zal wel rond de 100.000 gulden bedragen. Geld dat we mogelijk op een voorde lige wijze kunnen lenen, maar dat uiteraard wel op tafdel moet komen. Vandaar dat we ook een beroep gaan doen op sponsors en de gemeenschap." Kroon denkt dat bezoekers vanaf het voorjaar een kijkje kunnen nemen in het museum. De opzet is om in het voorste gedeelte een permanente ten toonstelling over het Hazers- woudse verleden in te richten. Daarachter komen wisselexpo sities, die elk half jaar worden veranderd. Volgens Kroon zijn er thema's voldoende. „Met de sport kun je bijvoorbeeld iets leuks doen. Bettine Vriesekoop en oud-wereldkampioen wiel rennen Ko Erkelens om maar eens wat te noemen. Verder het bedrijfsleven, beroemde perso nen, reclamemateriaal en be langrijke gebeurtenissen.Tk heb spullen voldoende om de Ha- zerswoudenaren te laten zien." Al het materiaal is nu bij Kroon thuis of opgeslagen in het dorp of in Alphen. Het 'plat te' materiaal, zoals foto's, boe ken en dergelijke, ligt bij Kroon thuis. Het meeste is eigendom van de Hazerswoudenaar. Ver zameld in de ruim dertig jaar dat hij aan de historie van zijn geboortedorp doet. Voor incasso en advies Van Vliet Hardy Wigt gerechtsdeurwaarderskantoor Hoge Rijndijk 45 2313 KG Leiden Tel. (071)512.20.54 Fax (071)512.40.47 Incassosysteem R. INOVSS Brochure op aanvraag Rijk wil versoepeling afstandscriteria ALKEMADE MARIETA KROFT Kwekers kunnen in de toekomst wellicht toch kassen bouwen op een kleinere afstand dan.30 me ter van het huis van de buur man. Het ministerie van vrom stelt deze door de provincie Zuid-Holland gehanteerde af standsnorm ter discussie. Die afstand kan wel wat minder, zo blijkt uit antwoorden op vragen van de CDA-Tweede Kamerle den Van Ardenne en Esselink. De afstandsnormen liggen ge voelig bij de Veense kwekers. Volgens voorzitter J. Klein van de WLTO-Roelofarendsveen ko men alleen al in het Veense tuinbouwgebied zo'n vier tot vijf bedrijven in de problemen indien ze een stuk grond dat binnen 30 meter van woningen van derden ligt, niet mogen ge bruiken. „Dan kun je dure tun- bouwgrond dus niet gebruiken om kassen op te zetten." Voor de komende vijf tot tien jaar vernacht hij in dat geval zelfs problemen voor zo'n 40 bedrij ven in heel Alkemade. Klein rea geert dan ook voorzichtig opge togen op de antwoorden. „In dien de provincie de afstands normen nu verlaagt, zijn we heel erg blij." Van Ardenne en Esselink stel den de vragen naar aanleiding van het meningsverschil over de afstandsnormen tussen de pro vincie Zuid-Holland enerzijds en de gemeenten Monster en Alkemade anderzijds. De pro vincie houdt tot nu toe vast aan de 30 meter vanwege eventuele milieuhinder. Alkemade en ook de plaatselijke WLTO gingen hierover vorig jaar in beroep bij de Raad van State. Het ging daarbij om het bestemmings plan Roelofarendsveen-zuid. In juni wordt de uitspraak ver wacht. Het ministerie wil minder stren ge afstandsnormen omdat be gin deze maand standaardmi lieuregels van kracht zijn ge worden. Deze gelden voor elk bedrijf,dat geen milieuvergun ning hoeft aan te vragen. Vol gens het ministerie bieden deze regels voldoende garantie 'op het voorkomen van nadelige ef fecten van glastuinbouwactivi- teiten op het milieu en de direc te omgeving van het bedrijf.' WLTO-voorzitter Klein hoopt dat indien de provincie niet zelf tot inkeer komt, de Kroon con form de beantwoording van het ministerie handelt. Hij durft nog geen verwachting uit te spreken. Volgens chef ruimtelij ke ordening A. de Kok van de gemeente Alkemade moet het wel gek lopen indien de Kroon toch kiest voor de door de pro vincie gehanteerde normen. „In dat geval komt het rijk met twee geluiden naar buiten." Drie generaties Lievaart voor de boerderij: Wim Lievaart (links) met echtgenote Rita, zoon Chris en vader Willem. foto holvast/marklamers leiderdorp/leiden Omwonenden van het lige Verto-terrein in Leiderdorp hoeven zich niet langer onge rust te maken over de komst van het Leidse stadsdistributie centrum (SDC) naar de Zijldijk. Het SDC, waaraan in Leiden al jaren wordt gewerkt, zou daar een bescheiden begin maken in een nieuwe loods van Van den Bogerd/Mostert Transport. Maar vanwege het verzet van omwonenden ziet de directie daar vanaf. Bewoners van de Zijldijk, het Haaghuishof en de Van der Valk Bouwmanweg hadden de ge meente gevraagd de bouw van het stadsdistributiecentrum aan de Zijldijk tegen te houden. Zij waren bang dat de komst van het centrum veel extra verkeer met zich mee zou brengen. Maar nog voordat de brief bij de gemeente terecht kwam, was hij al achterhaald. Het SDC begint bij nader inzien toch liever op Roomburg in Leiden. „Dat is locatie", zegt di- in den Bogerd. „En wij zijn natuurlijk ook niet doof. Wij hadden die klachten al wel gehoord," bewoners' - 103 mensen ondertekenden de brief - vragen de gemeente ove rigens niet alleen om het distri butiecentrum te weten. Ze wil len ook dat er weer een ver bodsbord komt aan de Van der Valk Boumanweg om nachtelijk vrachtverkeer tegen te houden. Het bord dat er stond is volgens hen na het plaatsen lantaarnpalen verdwenen. ZATERDAG 11 ME11996

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 15