Leiden Banden met Engeland centraal in optocht Muizen die vluchten zijn verleden tijd Alarm corporaties Ecodrug GHB ook niet meer in Leiden te koop Dienst Omroep Bijdragen wil mensen geen schrik aanjagen NS-baas Den Besten ontneemt Leiden illusies ZATERDAG 11 MEI 1996 13 chef hans jacobs. 0 Chinezen betalen 200.000 gulden leiden Acht illegaal in Nederland verblijvende Chinezen, die eerder deze week in de Leidse Boerhaavelaan werden aangetrof fen in een busje, hebben te zamen omgerekend 200.000 gulden neergeteld om naar het Westen te worden gesmokkeld. Gelijk met de Chinezen werden door de politie een 25-jarige Duitser en een evenoude Vietnamees aangehouden. Beiden zijn gisteren voorgeleid aan de officier van justitie in Den Haag. Uit onder zoek is vast komen te staan dat de twee deel uitmaken van een criminele organisatie die zich bezig houdt met mensensmokkel. ANNO 1896 Maandag 11 Mei Een 44-jarige arbeider uit Katwijk aan Zee moest heden op zijn verjaardag nog wel, zooals hij met klem verklaarde te 's Gravenhage terechtstaan, omdat hij een conducteur van de Rijnlandsche stoomtram op 8 Februari 11. te Oegstgeest uitschold voor „schobbert" en „lamzak" toen deze hem gelastte zijn krui wagen te verplaatsen omdat die in den weg stond. Voor dezen delinquent werd 8 boete of acht dagen hechtenis geëischt. ANNO 1971 dinsdag 11 i Prins Bernhard heeft vanmorgen het Bloembollencentrum in Hillegom in tegenwoordigheid van een groot aantal prominente figuren uit het „vak" geopend. Het gebouwencomplex omvat de beurs, trefpunt van kwekerij en handel, en het kantoorgebouw. Beide beurszalen kunnen in een handomdraai veranderd wor den in een uiterst modern geoutilleerde sporthal, waarvan nu reeds intensief gebruikt wordt gemaakt. Deze feestelijke dag voor het bloembollenvak werd besloten met een drukbezochte receptie door de besturen van de KA VB en de St. Bloembollen- beurs Hillegom. Gemeentelijke lasten te hoog leiden aad rietveld De stijging van de gemeentelij ke lasten voor eigenaren moet stoppen. Dat zal de Federatie Leidse Woningcorporaties be pleiten in een binnenkort te houden overleg met de ge meente. „Want het gaat echt erkeerd", zegt Cees Noort, oorzitter van het directeuren- overleg van de federatie. „Als die stijging geen halt wordt toe geroepen gaat dé huurder het Noort is geschrokken van re cente onderzoeken naar ge meentelijke lasten, uitgevoerd door onder meer de Consu mentenbond en Tilburg. Uit die onderzoeken blijkt dat Leiden de hoogste lasten in rekening brengt aan huiseigenaren - en dus ook aan de woningbouw verenigingen. „En het resultaat daarvan zie je de laatste jaren steeds nadrukkelijker in onze boeken", zegt Noort. „De vijf Leidse corporaties betalen sa- jaarlijks tussen de elf en twaalf miljoen gulden aan ge meentelijke lasten. Die hoge lasten leiden er vol gens de corporaties nu al toe, dat de huren in Leiden eigenlijk te snel stijgen. „Want de gemid delde huurverhoging staat dit jaar niet op vier procent omdat wij dat zo graag willen", zegt Noort. De federatie wacht met De ecodrugswinkel Altered Sta te aan de Papengracht heeft als nog het deze week verboden pepmiddel GHB uit de schap pen gehaald. In eerste instantie bleef de smartshop GHB verko pen omdat de eigenaar ervan overtuigd was dat hij een mid- van goede kwaliteit aan bood, dat bij juist gebruik om- schadelijk zou zijn. Van die be slissing is hij gisteren echter te ruggekomen. „Ik heb vernomen datje een flinke boete kunt krij gen als je GHB in de winkel aanbiedt. Bovendien wil ik niet dat mijn winkel met illegaliteit verband wordt gebracht", zegt hij. Wiskunde A A Opluchting gisteren I bij de leerlingen van het Ashram College in Al phen na het eindexamen wiskunde. Museum 1 K Het museum van I J Hazerswoude wordt drie keer zo groot. Bezoekers kunnen er in het voorjaar van 1997 terecht. Drie October Vereeniging kiest als thema 'Partner Parade 'Partner Parade' is het thema van de jaarlijkse optocht van de Leidse Drie October Vereeniging. Dat is gisteren bekend gemaakt tijdens de algemene ledenvergadering. Centraal staan de relaties tussen Nederland en Engeland, en in het bijzonder die tussen Leiden en zusterstad Ox ford. 'Partner Parade' mag daarom ook op z'n Engels worden uitgesproken. volgend jaar plaatsheeft, voor gevolgen heeft voor de OZB. „Want de Leidse woningbouw verenigingen verkeren niet in een riante financiële positie. Wij kunnen niet uit onze reserves grote klappen opvangefi." Voor huiseigenaren in Leiden was de belastingdruk in 1994 met 7,4 procent veel hoger dan het landelijk (3,9 procent) en zelfs het Zuid-Hollandse (4,25) gemiddelde. Ondanks die hoge gemeentelijke lasten liggen de huren van de 20.000 corporatie woningen in Leiden gemiddeld nog 25 gulden per maand lager dan landelijk. „Maar onze in spanningen om de huren laag te houden dreigen tenietgedaan te worden door stijgende ge meentelijke lasten", zegt Noort. „Als de gemeente zich zorgen maakt over de woonlasten, dan moet ze ook .de hand in eigen boezemsteken." De federatie hoopt dat de ge meente ervoor kan zorgen, dat ondanks de hertaxatie - die zal leiden tot forse waardevermeer dering van onroerend goed - de belastingdruk gelijk blijft. „En dat kan alleen door het tarief voor de OZB te verlagen", zegt Noort. „Ik hoop dat ook voor burgemeester en wethouders de huren heilig zijn." leiden dorith ligtvoet De Vereeniging wilde de ste- dènband Leiden-Oxford, die dit jaar vijftig jaar bestaat, niet cen traal stellen, omdat Oxford en kelejaren geleden al ruime aan dacht kreeg. „Maar het was voor ons wel een aanknopings punt. Daardoor kwamen op het idee voor het motto van de op tocht", aldus L. Heruer, voorzit ter van de optochtcommissie. In de kleurrijke stoet door de Leidse binnenstad wordt daar om ook aandacht besteed aan de Engelse literatuur en aan his torische figuren die zowel voor Nederland als voor Engeland van betekenis zijn geweest. De optocht bestaat uit drie hoofdgroepen. Oxford komt het eerst aan bod. De mayor van de Britse universiteitsstad en leden van het gemeentebestuur zullen acte de presence geven. Verder zal de inmiddels hoogbejaarde Albert Milhado meerijden in een antieke Engelse wagen. De ze Nederlander was de beden ker van het fenomeen steden band. The Scottish Guards en het wereldberoemde Christ- church Choir zullen ook van de partij zijn. Het Drie October-bestuur hoopt de van de televisie be kende inspector Morse met zijn fraaie rode auto in de optocht te laten meerijden. Of dat lukt is echter nog maar de vraag. „We voeren nog onderhandelingen, maar die verlopen wat moei zaam. Probeer een Engelsman maar eens uit te leggen wat Drie Oktober inhoudt", aldus Heru er. De tweede grote groep omvat een aantal wagens met histori sche figuren. Zo kon de vereni ging natuurlijk niet om het Ne derlands/Engelse koningskop pel Willem III (in Engeland na tuurlijk William) en Mary heen. Een meer lugubere invulling krijgt de praalwagen waarin aandacht wordt besteed aan Anna Boleyn, echtgenote van de beruchte Hendrik de Achtste. Haar droevig en bloedig lot is op drie oktober uitgebreid te Gulden Wipop kermis Vijfhonderd exploitanten hebben zich ingeschreven voor een plaatsje op het kermisterrein op 2 en 3 oktober. De Drie October Vereeniging heeft echter maar 150 plaatsen te vergeven. Door de herinrichting van de Beestenmarkt wordt het dringen. De groot ste attractie is wederom het reuzenrad. De vorig jaar bijzonder populaire waterbaan ontbreekt omdat de exploitant dit jaar met zijn attractie in het buitenland is. Als pleister op de wonde is er wel een andere aanwinst: de Gul den Wip. Over de aard van deze attractie kon de kermiscommis- sie van de vereniging nog geen medelingen doen. Pikante toe spelingen waren er echter voldoende tijdens de geanimeerde bijeenkomst. De financiële commissie meldde dat de kermis vorig jaar 10.000 gulden minder heeft opgebracht dan in 1994. En dat ter wijl de kermis vorig jaar maar liefst vier dagen heeft geduurd. „Of de Leidenaar nu wel of niet een potje gespaard heeft voor drie oktober, hij geeft geen cent meer uit", was dan ook de con clusie van de financiële commissie. aanschouwen. Ook Willibrord en de Pilgrim Fathers, die vanuit Plymouth in Engeland via Leiden en Amsterdam uit eindelijk in Amerika belandden, worden uitgebeeld. In de laatste groep wordt aan dacht besteed aan de Engelse li teratuur. Er trekken tal van figu ren voorbij die ook in Neder land bekend zijn. Zoals perso nages uit de Dickens roman Oli ver Twist. Sommige figuren zijn vooral voor jeugdige toeschou wers extra leuk. De op honing beluste Winnie the Pooh bij voorbeeld en beertje Padding- ton. Ook figuren uit Roald Dahl's 'Sjakie en de Chocolade fabriek' moeten de fantasie prikkelen. In de staart van de optocht is er aandacht voor de Engelse mode en voor het En gelse snoep. Een band die mu ziek speelt uit de jaren zestig sluit de rijen. DODE ZIELEN In Leiderdorp is een wethouder opgestapt. Bouman heet-ie. Aardige man, zegt niet veel, doet niet veel. Maar kan deson danks zijn werk niet meer combineren met zijn ambtena renbaan bij de Bank van Nederlandse Gemeenten. Op z'n hollands: hij heeft het te druk, zegt-ie. Parttime bestuurders die de politiek de rug toekeren, komen vaak met zo'n verklaring. Vrijwel nooit geven ze de brui aan hun andere bron van inkomsten om meer aandacht te kun nen geven aan de politiek. En zelden zoeken ze een baantje dat in alle rust naast het wethouderschap wél kan worden vervuld. 'Te druk' is meestal een smoes om de politiek bra kend via de zijdeur te verlaten. Overigens geeft wethouder Bouman wel een klein beetje toe uit de politiek te willen. Hij beheerst het spel niet of nauwe lijks. Grote muilen, scoren met woorden, kwinkslagen, dis cussiëren over lucht: het is aan hem niet besteed. Zo is zijn karakter. Dat wist hij natuurlijk ook ruim twee jagr geleden al. Waarom dan toch wethouder geworden in een gemeen teraad met een flink aantal breedbekkikkers? De belangstelling onder PvdA'ers om Bouman op te volgen is kennelijk niet groot. Alleen de laagstgeplaatste - de num mer 13 op de kandidatenlijst - is bereid zitting te nemen op het pluche. Die zal wel lang getwijfeld hebben als zovele an deren voor hem niet wilden of durfden, denk je dan. Maar niet heus! Nee, de komst van V. Molkenboer als nieuwe wethouder is zorgvuldig geregisseerd en misschien wel gemanipuleerd. Er is een zekere druk op kandidaten uitgeoefend om Molken- boer voor te laten gaan. Dat kan kennelijk in de Leiderdorp- se PvdA. Hoe bereik je nou dat dat tien mensen die de politiek in willen zo'n wethoudersbaantje aan zich voorbij laten gaan? Gaat er met de komst van Mol kenboer dan iets moois gebeu ren in Leiderdorp? Ik geloof er geen sikkepit van. Ik twijfel er zelfs aan of al die mensen op de PvdA-kandidatenlijst wel bestaan, wel echt zijn. Het zijn slechts namen van mensen die vast al lang geleden zijn overle den. Het lijkt verdacht veel op handel in dode zielen. Leiden zet containerploegen in via Melkertregeling Personeel NS vreest geweld in nachttrein leiden gpd leiden «annetv Echt moeite heeft P. Pikaar (37) niet met zijn nieuwe dagritme. Na zes jaar werkloos thuiszitten heeft hij juist zin om weer aan de slag te gaan. Pikaar is één de die De inspectie voor de volksge zondheid verbood afgelopen dinsdag GHB nadat eind april een aantal jongeren in Rotter dam een middel onder die naam hadden gebruikt en ver volgens onwel waren geworden. Volgens Altered State is bij juist gebruik GHB, een -drankje dat seksuele activiteiten stimuleert en bovendien ontspannende werking heeft, nog steeds een niet schadelijk middel. „We hebben binnenkort weer over leg met andere smartstores over wat we nu verder moeten doen. Bovendien heb ik begrepen dat de producent een rechtszaak wil aanspannen tegen het ver bod." Leiden aan het werk komt via een zogeheten Melkertbaan. Met twee collega's werd hij gis teren door de dienst Milieu en Beheer binnengehaald. De drie zijn aangenomen om in het ver volg papier- en glasbakken en wijkcontainers schoon te hou den. Binnenkort krijgen ze er nog eens zes collega's bij. Het is nuttig werk, oordeelt Pikaar. De container-eilanden in de stad vormen al jaren een probleem. „Je verbaast je er soms over, wat je allemaal aan treft. Wegvluchtende muizen, smerige stankgolven... En in de wijkcontainers vaak een dikke laag aangekoekt afval. De ge meente had niet veel tijd om de containers goed bij te houden. Met onze komst denk ik dat de situatie wel zal verbeteren." Pikaar en zijn collega's Arie en Sahi werden gisteren feeste lijk onthaald bij het milieu-ei- land in de Doezastraat. Ze kre gen daar van wethouder Laurier (werk, sociale zaken en wijkbe heer) ieder een 'zilveren' be zem. Laurier hielp zelfs even mee om het milieu-eiland naast het Van der Werfpark spie and span te krijgen. Maar de overige tientallen containers in de stad liet hij toch maar aan de man geen goede opleiding hebt", zegt Pikaar. „Deze baan levert weliswaar niet echt veel meer geld op dan een uitkering maar ik zie vooral andere voordelen. Ik heb weer wat te doen en ik ben weer onder de mensen. Arie en Sahi waren al in dienst bij Milieu en Beheer, als banenpoolers. De overstap naar een Melkertbaan, 'regulier' werk waarvoor het ministerie van so ciale zaken overigens toch nog een subsidie geeft, was ook voor hen voordelig. „Ik denk dat we nu meer kans hebben op een andere vaste baan", zegt Arie. „Bovendien, met een Melkert baan (genoemd naar minister Ad Melkert, red.) doe je mee aan pensioenopbouw. En dat is niet het geval ais je banenpooler bent." Wethouder Laurier kondigde i dat t de en van de containerploeg. „Als je zes jaar thuis zit ko- i beheer: containerploegen houden ii men de muren op je af. Ik ben echt hard bezig geweest om een baan te vinden maar dat is bijna onmogelijk als je 37 jaar bent en ploegen binnenkort nog eens zeventien mensen via de Melkertregeling aan de slag gaan. „Als toezichthouders. Ze zijn afgelopen maandag begon nen met hun opleiding." Uit eindelijk zouden in Leiden 86 mensen met een Melkertbaan aan werk komen. Voorlopig is 'er voldoende werk te verrichten, denkt Pikaar. Hij krijgt gelijk als hij de reini- gingspolitie even later langs ziet komen rijden. Of de container- ploeg gelijk ook even een aantal vuilniszakken aan de Zoeter- woudsesingel wil ophalen. „Die staan daar wel langs de weg maar de vuilniswagen komt er niet meer langs." Onder het rijdend personeel van de Nederlandse Spoorwe gen is onrust ontstaan over de sluiting van het nachtloket op station Den Haag CS. Met name conducteurs vrezen vaker te maken te krijgen met discussie en mogelijk agressie omdat rei zigers in de trein aanzienlijk meer moeten betalen voor een kaartje. De ondernemingsraad van het netwerk Randstad ver wacht dat spoedig ook loketten op andere stations van het nachtnet worden gesloten. NS-reizigers ontkent dat. Vol gens woordvoerder K. Nieuwen- broek is op dit moment alleen sprake van sluiting van het loket in Den Haag, omdat daar min der dan twintig kaartjes per uur worden verkocht. Hij bestrijdt dat de veiligheid van personeel in het geding zou zijn, omdat bij alle treinen van het nachtnet ingangscontrole plaatsheeft. „Daarbij krijgen conducteurs assistentie van de.spoorwegpo litie. Bovendien is er in Den Haag camerabewaking". De ondernemingsraad is van mening dat sluiting van nacht loketten ook de sociale veilig heid op de stations niet ten goe de komt. „Slechts als er treinen arriveren is er voldoende perso neel aanzwezig", aldus voorzit ter G. Wold ill de verklaring. Leiden Centraal, een van de stopplaatsen van de nachttrei nen, heeft geen nachtloket. Na middernacht kunnen kaartjes worden gekocht in de automa ten die bij de twee ingangen van het station staan opgesteld. leiden herman joustra Het is niet gebruikelijk dat de Dienst Omroep Bijdragen bij el ke aanmaning een kaart stopt met afbeeldingen van een man gleufhoed die radio en tv- toestel komt verzegelen. „Af en toe proberen we iets nieuws", zegt een woordvoerder. „Dat zal "it geval niet anders zijn. Al ik dat niet helemaal zeker, want degene die over de mai ling gaat is nu niet aanwezig. Hoe dan ook, als we er iemand mee hebben gekwetst, spijt ons dat zeer. We zullen ons erover beraden." raakte toen er zo'n kaartje bij haar in de bus viel. Eenmaal van de schrik beko men stuurde ze een boze brief aan de Dienst Omroep Bijdra gen. „Van een kaart met plaat jes uit de Tweede Wereldoorlog met een soort NSBïr erop ben ik niet gediend", zo schreef ze on der meer. „Wij zijn heel gevoelig voor kritiek", zegt de woordvoerder van de DOB nu. „Zeker dergelij ke kritiek. Elke associatie met een razzia of een inval willen we Deze krant maakte eergiste- vermijden. Zo letten we ook op ren gewag van een 85-jarige de kleding van onze contro- Leidse vrouw, die onlangs totaal leurs. Een leren vest vinden wij bijvoorbeeld al heel dubieus. Net als koppelriemen. Het is immers niet de bedoeling dat we mensen schrik aanjagen. We zullen het kaartje dan ook nog eens zorgvuldig bekijken." De railbus rijdt voorlopig niet in Leiden en omgeving. Daarentegen zijn de kansen op een hoge(re) snelheidslijn over bestaand spoor aanzienlijk gestegen. Zonder dat zelf te beseffen, heeft president-directeur Rob den Besten die doorbraak deze week we ten te forceren. Nu de Tweede Kamer er niet uit komt en in elk geval niet klakke loos het spoor van het kabinet door het Groene Hart wil volgen, heeft de voorman van de Nederlandse Spoorwegen zelf toe geslagen: station Leiden Merenwijk komt er niet. Weliswaar zei hij maandag het in de be dekte termen ('we zitten nog met het te verwachten zeergrote exploitatietekort"), maar de boodschap was duidelijk. Bij de opening van Leiden Centraal kwam de missive dan ook over als een mokerslag. Zo ga je niet met je gastheren en gastvrou wen om. Je geeft cadeaus en ontneemt ze geen illusies. De 'gewone' treinreiziger, die niet met de auto naar het station komt en dan ook niet was geïnviteerd, zal het nieuws echter ui terst tevreden hebben geïnhaleerd. Het vervoer tussen bijvoorbeeld Leiden en Haarlem heet sneltrein te zijn. Niet een bus op rails, die bij elke boom stopt: Me renwijk, Warmond, Voorhout, Lisse, Hille gom of welk ander buurtschap dan ook. Om nog maar te zwijgen over het over- laadstation van de VAM in Voorhout. De groene GFT-vervoerders hebben lak aan elk schema van NS en bepalen zelf wel wanneer zij in actie komen. Nou ja, actie. Tergend langzaam bewegen de Vammers zich over de rails, alsof er verder geen ver keer is. Dat betekent dat de echte treinen zich moeten aanpassen en zich vaak tien minuten lang tot een 'snelheid' van vijf ki lometer per uur moeten beperken. Dergelijke dwarsliggers moeten zo snel mogelijk uit de weg worden geruimd. Nieuwe moeten worden geweerd. Daarom is het initiatief van Den Besten ook zo goed. Een trein moet niet de ene minuut op gang komen om de volgende minuut al weer voor een ander station te moeten af remmen. Zo kom je nooit meer in Haarlem of Amsterdam.Nou was de opmerking ook niet helemaal gespeend van eigenbelang. Het 'gezicht' van NS heeft in het recente verleden de nodige averij opgelopen. De man heeft zich ooit laten ontvallen dat hij de afstand van zijn woonplaats (tot 1995 Castricum, daarna Zeist) nog wel eens per auto overbrugde. Om datzelfde gezicht te redden, zegt hij nu steeds een afweging te maken. Afhankelijk van de afstand treint, vliegt en autoot hij. „Het schiet niet op als je steeds stil staat. Zeker niet als je ergens op tijd wil zijn. "Afgezien van masochisten die treinen om het treinen, gaat dat voor vrijwel alle passagiers op. Het verschil met Den Besten is echter dat hij het zich ken nelijk kan permitteren om pas gebruik te maken van de lijn Leiden-Amsterdam als het eindelijk een wat hogere snelheidstracé wordt.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 13