Leiden Spanning in opvangcentrum verminderd Na driejaar bouwen eindelijk varen 'Zwarte' rijscholen profiteren van maas in de wet Een rib uit z 'n lijf Stadsbank Leiden MAANDAG 6 MEI 1996 Idealisme 1 i-i Het woord idealis- I Urne stond zaterdag centraal bij de dodenher denking in de matige ge vulde Marekerk. Huizenkopers /t De kopers van 19 I I huizen in de Morse bel zijn witheet op de bou wer, die de woningen maanden te laat oplevert. Mensensmokkelaar betrapt leiden Een 25-jarige Duitser is gisteren aangehouden omdat hij probeerde zeven Aziatische mensen Nederland in te smokkelen. De man werd met zijn menselijke waar 's avonds aangehouden in een busje op de Boerhaavelaan. De Aziaten konden zich niet identificeren. De Duitser beweerde dat hij ze een lift had gege ven, maar later bleek dat hij ze Nederland wilde in smokkelen. Ook de illegalen zijn aangehouden en overgedragen aan de vreemdelingendienst. Naast de acht inzittenden waren er nog twee mensen, die er vandoor gingen vlak voordat de politie aan kwam. Van dat duo ontbreekt nog ieder spoor. Vrouw ernstig mishandeld leiden Een 49-jarige Leidse is zaterdagavond ernstig mishan deld door haar 61 -jarige partner. De man schopte en sloeg haar irr hun woning in de Mors, ook nadat zij was gevallen. Zij liep daarbij letsel op aan hoofd, borst en buik en moest naar het Aca demisch Ziekenhuis worden overgebracht. De man is aangehou den door de politie. Bedreiging met barbecuespies leiden Een 38-jarige Leidenaar is zaterdagmiddag aangehouden omdat hij het personeel van een winkel in de Breestraat had be dreigd. De man zwaaide met een barbecuespies. In een andere winkel had de man zich even daarvoor ook al vreemd gedragen. Botsing na 'autodiefstal' leiden De auto van een familielid 'lenen' en daar een ongeluk mee krijgen. Deze nachtmerrie van elke tiener overkwam zon dagochtend een 19-jarige Leidenaar. Hij had de auto van zijn oom zonder toestemming meegenomen en reed daarmee op de Zijlsingel tegen een geparkeerde auto aan. Hij liet daar de auto staan en ging lopend naar huis. De politie kon hem even later aanhouden. Nekletsel na botsing leiden Een 32-jarige automobilist uit Oegstgeest zag zaterdag middag op de Willem de Zwijgerlaan te laat dat zijn voorganger op de rem trapte. De man knalde bovenop de auto van een 55- jarige Leidse, die met nekletsel naar het Rijnlandziekenhuis in Leiderdorp moest worden gebracht. Vandalen in binnenstad leiden Drie Leidenaars en een Voorschotenaar vernielden in de nacht van zaterdag op zondag straatmeubilair en een fiets in de Leidse binnenstad. Het kwartet, 18 tot en met 21 jaar oud, had huisgehouden op de Prinsessekade, de Steenstraat en de Bees tenmarkt. De vandalen werden aangehouden door agenten die de mannen aan het 'werk' hadden gezien. Aanrijding in voetgangersgebied leiden Een 30-jarige Leidenaar met een slok op reed in de nacht van zaterdag op zondag een voetganger aan op de Haar lemmerstraat. De 37-jarige Leidse voetganger stond stil bij de Hartebrugkerk en stak plotseling over. De automobilist kon hem vervolgens niet meer ontwijken. Het slachtoffer liep hoofdletsel op en is in het AZL behandeld. De Haarlemmerstraat is voetgan gersgebied. Kroegbaas en politieman spelen elkaar leiden Meer begrip krijgen voor eikaars standpunten en be weegredenen als het gaat om uitgaan en overlast. Dat is het doel van de studiedag voor vertegenwoordigers van de overheid, po litie, justitie, horeca, winkeliers en maatschapelijke organisaties die morgen, dinsdag 7 mei, wordt gehouden in het Gulden Vlies. De verschillende deelnemers moeten tijdens de studiedag in een rollenspel eikaars plaats innemen en situaties uit de praktijk naspelen. De themadag is onderdeel van het integraal veilig heidsbeleid van de gemeente, dat erop gericht de overlast van de horeca en de diverse evenementen samen met de organisatoren onder controle te houden. ANNO 1896 Woensdag 6 Mei Toen een heer te Roelof-Arendsveen van de Leidsche markt huiswaarts reed en hij de zweep op zijn paardje legde, trok deze vurige hit met zulk een hevigen snok aan, dat beide strengen braken en het beestje lustig er van door holde. De vier passagiers kwamen vrij onzacht, doch ongedeerd, op den grindweg neer. Het paardje werd een heel eind verder door een behulpzame hand gegrepen. Eene op het karretje aanwezige mand met eie ren kwam er minder goed af, de struif sijpelde door de kieren. Het kranige dravertje heeft om zijn menigvuldige cabriolen weer eens van zich doen spreken. ANNO 1971donderdag 6 mei Drs. M.A. Taal, rector van het Christelijk Lyceum in Alphen aan den Rijn, heeft de meisjesleerlingen verboden om in hot pants in 'de' klas te verschijnen. De heer Taal vindt de broekjes wel ge schikt voor strand of sportveld maar niet om in de school te dra gen. Er is echter één uitzondering: voor meisjes, die van hun ou ders een schriftelijke verklaring meekrijgen waarin uitdrukkelijk staat vermeld dat zij er prijs op stellen dat hun dochter in hot pants rondloopt. Dit besluit is vanmorgen aan alle 24 klassen meegedeeld. Directeur vraagt Iraniërs om zelfbeheersing De ergste spanning onder de tientallen Iraniërs in het Leidse opvangcentrum voor asielzoekers is uit de lucht, denkt directeur H. Smidstra. Nadat Iraanse asielzoekers in opvangcentra in Crailo en Haarlem zelfmoord pleeg den uit angst voor uitzetting had Smidstra een lang en vooral emotioneel gesprek met de Iraniërs. leiden aap rietveld ,,lk heb geprobeerd onduidelijk heid weg te nemen, ik heb ze ook gezegd vooral niet te verge ten wat zo'n actie betekent voor medewerkers en medebewo ners van het centrum. Dat is na tuurlijk een regelrechte ramp." De angst voor uitzetting is groot onder Iraanse asielzoe kers, ook in het centrum aan de Willem van der Madeweg in Leiden. ,,Dat geldt trouwens voor alle bevolkingsgroepen. Die verschrikking van maanden in onzekerheid te moeten ver keren, terwijl je misschien trau matische ervaringen achter de rug hebt, dat wens je niemand toe", zegt Smidstra. „De ondui delijkheid is slopend. De men sen die hier wonen willen dui delijkheid, ze willen vandaag nog horen waar ze aan toe zijn." Onder Iraniërs, weet Smids tra, leiden die angst en onzeker heid vaker tot acties. Het aantal zelfmoorden in centra voor asielzoekers is onder Iraniërs het grootst. „Je ziet sowieso dat de spanning in de centra op bouwt. Ik zit nu zeven jaar in dit werk en de acties gaan steeds verder. Het begon gewoon met protestbijeenkomsten. Toen kwamen de hongerstakingen. Mensen die hun mond dicht naaiden. Zelfmoord. Je vraagt af wat de volgende stap is." De Gezamenlijke Diaconiëen en De Fabel van de Illegaal heb ben zich het lot van de Iraanse asielzoekers aangetrokken. Op een bijeenkomst van die organi saties spreken volgende week dinsdag tal van deskundigen over het Nederlandse asielbe leid en de mensenrechtensitua tie in Iran. Smidstra vindt het prima dat een informatieve bijeenkomst over de situatie in Iran wordt gehouden. Maar de stelling van de organisatie dat Iran door ,de regering tot 'veilig land' is ver klaard en asielzoekers uit dat land massaal met uitzetting worden bedreigd klopt volgens hem niet. „Ik weet dat de staatssecretaris er niet zo over denkt. Van elke asielzoekers wordt het vluchtverhaal gecon troleerd en dat verhaal is bepa lend voor de status die hij of zij krijgt." Smidstra weet echter, dat met name de Iraanse asielzoekers weinig vertrouwen hebben in de behandeling door de Neder landse overheid. „Men heeft de indruk dat onze overheid con tact heeft met de Iraanse over heid om vluchtverhalen te con troleren. Dat is niet waar, maar dat beeld bestaat wel." De directeur heeft de bewoners van het centrum op het hart ge drukt hem vooral te waarschu wen, als zij de indruk hebben dat medebewoners met zelf moordplannen rondlopen. En hij heeft de bewoners uit drukkelijk gevraagd de leiding van tevoren in te lichten als zij in actie willen komen. „Niet omdat we het willen verbieden, wel omdat we vinden dat ze er over na moeten denken." Hotelgast Van Kooten valt in Leiden door de mand Drie jaar lang had-ie geen schrammetje opgelopen bij het bou wen van zijn vlet, maar de boot kostte hem toch een rib uit zijn lijf. Terwijl zijn boot in de lus van de kraan boven de Oude Rijn hing en een boerenkapel The Last Post speelde, wilde Koos Se- lier voorkomen dat een aangebracht stootblok in het water-zou vallen. Bij die manoeuvre kwam hij zo hard in aanraking met de rand van zijn vlet dat hij een rib brak, zoals later in het zieken huis werd geconstateerd. leiden dorith ligtvoet Blijft de boot drijven? Zaterdag kregen buren, kennissen en fa milieleden van de familie Selier eindelijk antwoord op de vraag die ze al drie jaar bezighield. De vlet, een eigenhandig gemaakt meesterwerkje, werd met een enorme kraan uit de achtertuin aan de Steve Bikostraat getild en te water gelaten. Natuurlijk bleef de Axolotl (dat betekent watersport) netjes dobberen in de Rijn. Koos Selier heeft drie jaar aan de 6,6 meter lange boot ge werkt. De Leidenaar, opzichter bij een Leidse woningbouwver eniging, maakte de boot bijna helemaal in zijn eentje. Het ont werp baseerde hij op foto's van een Helderse vlet. Het vaartuig paste maar net in zijn achter tuin. Voor een fleurig groen ga zonnetje of een paar leuke perk- planten resteerde geen ruimte. Zelfs de huiskamer lag vaak vol met gereedschap. Ook al had Selier dan tien jaar bij een watersportbedrijf ge werkt, het bouwen van een ei gen boot was geen wens die hij al jaren koesterde. „Ik kwam bij toeval op het idee om een vlet te bouwen. Via mijn werk kon ik aan een partijtje teakhouten deuren komen en ik zocht een bestemming voor dit kostbare hout. De deuren heb ik uitein delijk gebruikt voor de afwer king van de binnenkant van de boot, de buitenkant is gemaakt van mahoniehout." Dat hij drie jaar lang vele vrije uurtjes aan zijn boot zou beste den, daar had Selier vooraf niet op gerekend. „Er ging niet al leen veel tijd zitten in het bou wen, maar ook in kleinere za ken zoals het afdekken van de boot en het opbergen van mijn gereedschap. Bovendien werkte het weer niet altijd mee. Het mocht niet regenen, maar ook niet te warm zijn. Vorig jaar zo mer was het veertig graden in de boot. Ik kan je verzekeren dat dit werk toen niet lang vol te houden was." Vrouw en kinderen zijn blij dat de klus eindelijk is geklaard. Nu breekt de tijd aan dat ze over de Leidse wateren kunnen tuffen. Ook de buren, die drie jaar lang konden 'genieten' van het zagen en schuren in de ach tertuin, zullen stiekem opge lucht adem halen. „Ik heb ze nooit horen klagen, de werk zaamheden gingen in overleg. Maar toch moeten ze wel eens last van me hebben gehad", zegt Selier. Zijn wouw Jacque line vindt dat de buren wel een pluim verdienen. „Ik ken niet veel buren die het zouden pik ken als ze drie jaar lang geregeld inde herrie zitten." Kan de Leidenaar zich nog een leven voorstellen zonder het schaven, schuren en boren aan de Axolotl? Selier knikt vol overtuiging. „De laatste maan den was ik dit werk toch wel zat. Misschien dat ik ooit nog een schaalmodel maak van mijn boot, maar dan is het ook afge lopen. In de toekomst ga ik me toeleggen op- houtsnijwerk en houtsnijden. En ga ik rustig van mijn boot genieten, natuurlijk." Een onbetaalde rekening van 1700 gulden. Dat was het ge volg van een logeerpartij van een 47-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats en zijn 83-jarige moeder uit Amsterdam in hotel Nieuw Minerva in Leiden. De 'gas ten' verbleven zeven dagen in het Leidse hotel. De man viel door de mand dankzij alert reageren van een medewerkster van het hotel. Zij herinnerde, zich eenzelfde logeerpartij vorige maand in hotel Orion op Kaageiland. Daar logeerde de man eveneens zeven nach ten, samen met zijn moeder. \,Toen eigenaar 'J.W. Metzlar, die de zaak ook al niet ver trouwde, aandrong om de re kening van 1300 gulden te betalen verdween hij daar met de noorderzon. „Zelfs de sleutel van de ka- rfter had hij meegenomen. Op een gegeven moment kwam ik in contact met de advocaat van de man. Die vroeg ik of hij de sleutel van de kamer terug wilde sturen. Dat zou hij regelen, want morgenochtend komt hij toch langs liet hij mij weten. Vervolgens heb ik de politie in Amsterdam gewaar schuwd met het verzoek om de man in te rekenen. Zelf ben ik ook wezen kijken bij het kantoor van de advocaat. Alleen liet hij verstek gaan", vertelt Metzlar. 'Van Kooten', zoals hij zich meestal voor stelde logeerde niet alleen goedkoop in Leiden en op Kaageiland. „Van collega's in Rijnsburg en Waddinxveen hoorde ik dat zij dezelfde er varing met de man gehad hebben", aldus de Kaagse hotelier. De ongewenste gast werd gistermiddag door de politie in Leiderdorp ingerekend. De moeder was door het voorval dermate overstuur dat werd verzocht om haar nog maar een nachtje te laten blijven in Nieuw Minerva. Het op merkelijke van het geval was dat de man die zich bij lo geerpartijen elders van diver se namen bediende in Nieuw Minerva onder zijn eigen naam stond ingeschreven. „Vandaag schijnt hij met de politie langs te komen. Hij wil zijn leven beteren", aldus een medewerkster van het Leidse hotel. leiden brenda de bakker „Rij-instructeur lijkt het ultieme beroep om snel flink geld te verdienen. Maar dat gebeun gaat ten koste van de erkende rijscholen en van de ver keersveiligheid." Bovag-woordvoerder Rob Boon maakt zich ernstig zorgen over de wildgroei in de rijscholensector. Onder het motto 'Operatie-Herorganisatie' werd in 1994 besloten het kaf van het koren te scheiden: alle rijscholen moesten zich opnieuw inschrijven bij het Centraal Bureau Rijvaardig heidsbewijzen. Ongeregistreerde rijscholen kun nen sindsdien geen rijexamens aanvragen. „Op die manier hopen we de kwaliteit van het rijon- derwijs te verhogen, en de rotte appels eruit te halen", aldus Boon. Maar volgens J. Kardolus, directeur van Noord zee Autorijschool in Leiden ziet de werkelijkheid er anders uit. „In de praktijk is door de invoering van die zogenaamde controle door de brancheor ganisaties en het CBR geen klap veranderd. Het feit dat malafide rij-instructeurs nu niet langer bij het CBR geregistreerd staan, wil nog niet zeggen dat ze niet actief zijn." „Bovendien is het een misverstand dat 'zwarte' rij-instructeurs slechtere kwaliteit zouden leveren dan 'witte'. Ik ken zat beunhazen die hun werk beter doen. Ze hebben namelijk meer plezier in hun werk, omdat ze zich niet de hele dag het la zarus moeten rijden om het hoofd boven water te houden." Overcapaciteit Dat malafide rij-instructeurs wel degelijk een uit weg vinden in de overvolle rijscholenbranche - in Leiden en omgeving staan 230 rijscholen geregi streerd; volgens Kardolus een overcapaciteit van 50 procent - is volgens hem te wijten aan een maas in de wet. „Aan de ene kant neemt het CBR een controlerende taak óp zich, maar aan de an dere kant is het nog steeds mogelijk om buiten de geregistreerde rijscholen om je rijbewijs te halen. Want kijk, zo'n fraudeur mag dan zelf wel geen examens aanvragen, maar de klanten zelf mogen dat wèl. En uiteindelijk wordt er door het zoge naamd controlerende CBR nooit naar je papieren gevraagd." De Leidse rijschoolhouder Han Lacourt is het daarmee eens. „Het is erg slecht gesteld met de controle. Wat heb je nog aan een erkenning van je rijschool als er nooit naar je gegevens wordt ge vraagd. Op die manier blijft het zo dat die beunhazen opstaan en sterven als ratten. Kijk al leen al naar de auto's waar alleen een 'L' op staat. En dan weet je nog niet half wat er allemaal rond rijdt zonder dat bordje op hun dak." Ook volgens Lacourt heeft de invoering van het controlesys teem weinig gevolgen voor de klanten. „Die mer ken er niets van. Die rijden gewoon verder." De rij-instructeurs voelen het in hun portemon nee dat er nog steeds beunhazen rondrijden. Ook Boon is zich hier terdege van bewust. „De lagere inkomsten leiden ertoe dat instructeurs weinig geld over hebben om in hun kleine onderneming te investeren. Geld voor bijscholing is er nauwe lijks. Maar de lesmethodes en de -verkeersregels zijn aan verandering onderhevig, en verouderde kennis is niet rendabel. Om de vijf jaar een appli catiecursus voor instructeurs zou de verkeersvei ligheid overigens ook zeker ten goede komen." Kardolus daarentegen vindt dat er niets te kla gen valt over de verkeersveiligheid en de kwaliteit van het rijonderwijs. „Kwalitatief staat Nederland internationaal gezien bovenaan." Hij ziet meer heil in het vastleggen van het aantal theorie- en rijlessen zodat hij volgens een vast plan met zijn klanten kan werken. „Dan kan ik ze meer leren." Verder pleit Kardolus voor een passievere rol van het CBR. „Het CBR moet zich niet overal mee be moeien, het is geen adviesorgaan. Het CBR moet zich beperken tot het afnemen van rijvaardig- heidstesten en het geven van cursussen. Dat is hun taak." Woordvoerder J. Zegwaard van het CBR zegt dat zijn organisatie niet buiten haar boekje gaat. „Primair is het onze taak om rijexamens af te ne men, en daar houden wij ons aan. Maar om de belangen van onze klanten te behartigen, willen wij weten met wie wij zaken doen. Daarvoor vra gen wij niet naar fiscusnummers; we willen alleen weten of een rijschoolhouder bij de Kamer van Koophandel staat ingeschreven." Voorts zegt Zegwaard het te betreuren dat de registratie van rijschoolhouders niet leidt tot een wittere markt. Natuurlijk zouden wij ook graag willen dat de beunhazen het veld zouden ruimen, maar het ligt niet binnen onze mogelijkheden om ze aan te pakken. Dat is een taak van de over heid." Zo goedkoop kan een Doorlopend Krediet toch niet zijn?! 5.000,- 66 mnd. 10.000,- 64 mnd. 25.000,- 63 mnd. 50.000,- 63 mnd. En toch is het zo. Bij de Stadsbank Leiden. Altijd geld achter de hand heb ben hoéft niet meer zo duur te zijn. Want naast know how, aandacht en de bank u een Doorlopend Krediet tegen een heel laag tarief. Jazeker, de Stadsbank. Breestraat 24, Leiden, Tel, 071 - 516 77 77 Bel of kom langs voor meer informatie... i nrrifl'wwftiiiBniiisnpg De Helderse vlet van Koos Selier (links onder boot) verlaat per kraan de achtertuin aan de Steve Bikostraat. Even later dobbert het vaartuig netjes in de Rijr FOTO DICK HOGEWONING

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 9