Achtergrondmuziek in de zon Raïland mist eigen geluid Schuifelen in oranje jurk op bevrijdingsbal Cultu ur Kunst Tina Turner verzuimt alleen te verrassen MAANDAG 6 ME11996 Zuidelijk Toneel wil naar Breda eindhoven Het Zuidelijk Toneel wil zo snel mogelijk weg uit haar standplaats Eindhoven. Directeur Ivo van Hove vindt de theatervoorzieningen voor zijn gezelschap in de lichtstad vol strekt onvoldoende. Met name het nijpend ruimtegebrek is Van Hove een doom in het oog. Hij wil niet wachten tot er in de schouwburg van Eindhoven een nieuwe middenzaal is bijge bouwd. Het Zuidelijk Toneel zou zich graag in Breda vestigen. Over de verhuizing naar Breda wordt al langere tijd onderhan deld. Chassé-theater doorslaand succes breda De directie van het nieuwe Chassé-theater in Breda ver wacht op basis van de nu reeds bekende cijfers in het eerste, nu nog lopende theaterseizoen, circa 330.000 bezoekers. Dat zijn er 80.000 meer dan de meest optimistische prognoses te zien ga ven. Ook de twee bioscopen in het theater draaien uitstekend. Daarvoor worden dit seizoen meer dan 32.000 bezoekers ver wacht. Jack Weston (71) overleden new york De Amerikaanse acteur Jack Weston, die vooral be kendheid verwierf door het spelen van karakterrollen in films en musicals, is vrijdag op 71 -jarige leeftijd in New York overleden. Hij leed aan lymfklierkanker. Weston speelde onder meer de boef die Audrey Hepburn terroriseerde in de film WaifUntill Dark uit 1967. Aan het eind van de jaren zeventig was hij op Broadway succesvol in de musicals California Suite en The Ritz. Hij deed ook mee aan televisieproducties. Arrangeur Bill Byers (69) gestorven malibu De Amerikaanse arrangeur en musicus Bill Byers, die werkte voor onder anderen Duke Ellington, Bing Crosby, Frank Sinatra en Barbra Streisand, is op zijn 69ste verjaardag overle den aan kanker. Byers werd veelvuldig onderscheiden voor zijn werk als arrangeur voor de televisie. Ook maakte hij deel uit van het orkest van Benny Goodman. Hij speelde piano en trombone. Byers werkte ook als arrangeur voor Sarah Vaughan, Tony Ben nett, Liza Minnelli, Julie Andrews en Shirley MacLaine en tien tallen Broadway-shows. Chinese dichter Ai overleden beuing» Ai Qing (86), een van de bekendste moderne Chinese dichters, is gisteren in een ziekenhuis in Beijing overleden. Hoe wel hij aanvankelijk schilder wilde worden, werd Ai aangetrok ken door de dichtkunst toen hij in Frankrijk studeerde. Na.zijn terugkeer naar China zat Ai drie jaar gevangen wegens verzet te gen de nationalistische regering. Hij koos de zijde van de com munisten en volgde Mao. Maar zoals zoveel kunstenaars en in tellectuelen werd Ai eind jaren vijftig het slachtoffer van Mao's zuiveringen. Bijna twee decennia mocht Ai niet gelezen worden, daarna maakte zijn werk weer deel uit van het literatuuronder wijs. Illegale uitgaven werk Hermans uit de handel amsterdam anp Op last van de Amsterdamse rechtbank is bij een aantal boekhandels in de stad beslag gelegd op een illegale uitgave van een boek met werk van W.F. Hermans. Het 'Sterfboek' Liberation Rock: andere locatie, zelfde formule ten ten goede. Het terrein is groter en heeft meer ruimte voor kraampjes die voorheen sléchts bijzaak waren. De naam en de locatie zijn veranderd, maar de formule is hetzelfde gebleven. Liberation Rock is Leidens Bevrij dingspopfestival, voorheen Pleinpop, en nu verhuisd bevat nog niet gepubliceerde naar het Noorderpark. Het komt het festival aan alle kan foto's, tekeningen, brieven en een gedicht. De beslaglegging is op ver zoek van de weduwe van de vo rig jaar overleden schrijver. Het Sterfboek is uitgegeven door T. Luiken, die ook de WFH Verza melkrant uitgeeft. Volgens de advocaat ,van de weduwe Her mans, mr. S. Klos, maakt Luiken met het boek inbreuk op het auteursrecht. leiden pablo cabenda Alphens koor Europa's beste Hel Alphense meisjeskoor Collegium Voci heeft zater dag de eerste prijs gewonnen op het Europees Muziekfesti val voor de jeugd dat in het Belgische Neerpelt werd ge houden. Het koor onder lei ding van Yvonne Keizer was in de ogen van de internatio nale jury de beste in de hoogste afdeling voor jeugd koren met gelijke stemmen. Van het winnende concert zijn radio-opnamen ge maakt, die later door de NCRV worden uitgezonden. De Alphense stichting Colle gium Voci, waar het meisjes koor deel van uitmaakt, is een stichting die zich bezig houdt met stem- en koor klankvorming. Leids Vrijetijdscentrum, Leiden De ironie van het lot zit Raïland zaterdagavond even flink dwars. Een bijna lege zaal en een hak kelend begin van het concert. De belichting valt even weg, de microfoons staan niet goed en muziek komt met horten en stoten op gang. De tekst van het openingsnummer lijkt er voor gemaakt: 'C'est pas ma faute', het is niet mijn schuld. Maar helemaal gelijk heeft zanger Saïd Mreqqi niet. Want ook daarna blijft het een rommelig optreden, met veel slordighe den en een niet zo beste onder linge timing. Ondanks het nodige gestuntel verdient Raïland beter. De acht Reisopera met acht producties man tellende Nederlands- /Marokkaanse band van Am sterdamse bodem beschikt over goede muzikanten, die een mix van eigen nummers en covers spelen. Een deel van het eigen werk verscheen onlangs op de (debuut)mini-cd 'C'est pas ma faute'. De band zit in een overgangs fase en ontbeert het daardoor misschien nog aan een eigen geluid. Raïland begon als cover band, maar probeert nu met ei gen repertbire aan de weg te timmeren. Eigen repertoire dat soms echter veel weg heeft van de ook gespeelde covers van raï-grootheden als Cheb Khaled en Cheb Mami. Het zelf ge schreven titelnummer van de debuut-cd lijkt bijvoorbeeld verdacht veel op Khaleds laatste hit: 'Didi'. Een nummer dat de band trouwens ook vertolkt. Mreqqi weet zich helaas geen houding te geven op het podi um, waarmee hij sommige fout jes had kunnen wegpoetsen. De in Marokko geboren zanger, die in 1987 naar Nederland verhuis de, is verlegen en onzeker. Na afloop van 1 blijft hij een minuut lang beslui teloos op het podium staan. 'Merci, chokran', een kort be dankje in het Frans en Arabisch, meer komt er niet uit. Mreqqi kijkt zenuwachtig op zijn horlo ge en loopt dan, min of meer verontschuldigend, achter de rest van de weglopende bandle den aan. Om vervolgens toch nog terug te komen voor een kleine toegift, als de LVC-mede- werkers al weer plaatjes aan het draaien zijn. Voor de bezoekers echter zijn ze net zoals de optredende bands achtergrondmuziek. Nooit te opdringerig aanwezig maar al tijd binnen handbereik voor een plotseling drang tot consume ren. En het publiek gedraagt zich er ook naar. Er heerst een stemming van tolerantie die zonnig weer gewoonlijk met zich meebrengt. En de terloopse interesse voor het podium wekt de indruk dat de muziek slechts klinkt bij de gratie van duizend zonaanbidders die door een vreemde speling van het lot op dezelfde ruimbemeten honden- uitlaatstrook zijn samenge bracht. Kleine kinderen met bonte to- vermutsen worden gierend van het lachen achternagezeten door uitgelaten moeders. Een stel van middelbare leeftijd en een ietwat verlopen figuur met een zweem van alcoholisme over zich zijn de enige dansen den bij een bandje dat niet zo veel aandacht weet te trekken. De rest zit, hangt of ligt. Het enige teken van belang stelling bij hen die liggen komt bij het wisselen van de bands. Het hoofd wordt vanuit liggen de positie iets opgetild waarna de zonnebril wordt geheven. Ogen fronsen door de felle zon en de lastige afweging: 'Wordt dit interessant genoeg om de rest van het lichaam in bewe ging te zetten?' Bijna niemand komt nog speciaal voor de band. Het aantal acts dat niet eerder een optreden heeft ge daan op één van Leidens pop festivals is dan ook op de vin gers van één hand te tellen. El Legamo speelde al eerder op Springpop hun Neder landstalige sociaal geëngageer de pop. In onvrede met kleine Hollandse misstanden, zoals de hoge snelheidslijn, monden hun ongenoegens meestal uit in protestliederen van de club van de gescheurde spijkerbroek en resulteert hun sympathieke uit straling in een stigmatiserende charme. Crackerman speelt rock uit de tijd dat het alleen door stoere mannen in mouwloze hempjes gedaan werd. Schimmen van Led Zeppelin en Jimi Hendrix komen voorbij evenals flarden Stevie Ray Vaughan. De band zet een stevige set neer, maar richt zich teveel op hun voor beelden om echt te kunnen overtuigen. Tussen de acts op het hoofd podium treden wat minder be kende bands op, op een podi um met de afmeting van een kleine huiskamer. Thaziri komt uit Marokko en speelt een men geling van Berberse muziek, raï en Marokkaanse volksmuziek. Als Didi van Khaled wordt inge zet herkennen de aanwezigen het meteen en wordt er voor aan het podium een beetje ge danst. Koud Met twee Joe Cocker-covers wordt de set van The Shoes in geleid die een reeks uitgeteerde blues- en rock 'n' roll nummers spelen. Gitarist en zanger geven zich over aan een rondje ver plichte figuren. Wijdbeens, knieën iets gebogen beweegt de gitarist alleen zijn bovenli chaam op de maat heen en weer. De zanger, zonnebril en loshangend overhemd als ca mouflage voor een middelbaar buikje, begeleidt hem, syn chroon en in dezelfde pose. Als hij tijdens het nummer 'Osaka' tot driemaal toe roept om wat reaktie blijft het gênant stil. De band speelt vervolgens 'Roll over Beethoven' en nog wat meer hits uit de tijd dat popmu ziek nog jong was, om als klap op de vuurpijl het publiek te trakteren op een obligate en overbodige drumsolo. Behind the sofa trekt met hun vrolijke folk en soms gloedvolle gitaarsongs een vaste schare fans. Het gehele optreden door wordt er op het podium en in de eerte rijen gedanst, tot een sirtaki op het reggae-achtige 'Great big person'. Maximum Overdrive weet ook de eerste rijen tot uitzinnig gepogo te krijgen, maar doet dat met een veilige keuze covers van Green Bijna niemand kwam naar Liberation Rock voor de bands, Day, Offspring en Rage Against the Machine. Als het eindelijk tijd is voor de Tröckener Kecks, is de temperatuur al flink ge daald. De band speelt een routi neuze set met alle hits. Het pu bliek reageert enthousiast, maar is inmiddels te moe en te koud om echt bezield te raken. amsterdam Ramses Shaffy na tien jaar weer in Tour de Chant Aan het programma zullen ook de zangeressen Martine Grünwald, Manuëla Kemp en Rolinha Kross en entertainer Nico van der Linden mee werken, evenals een zesmansorkest, aldus produ cent American Songbook Productions. De muzi kale leiding zal in handen zijn van pianist Henk Ruiter. De première van Ramses '96 is op 20 sep tember in de Stadsschouwburg in Haarlem. Daarna trekt het programma tot eind november door het land. Voor het eerst in tien jaar begint Ramses Shaffy in september aan een Tour de Chant, waarin hij so lo zal optreden. Onder de titel Ramses '96 zal de 62-jarige zanger niet alleen zijn grote successen brengen, maar ook nieuw werk. Voor het eerst brengt hij klassiekers van grote namen als Gilbert Bécaud, Toon Hermans en Cole Porter ten geho- De Nationale Reisopera brengt volgend seizoen acht opera's, waarvan een reprise in achttien theaters in het hele land. L'Arbore di Diana van Soler wordt in het lopende seizoen ook al opgevoerd onder de mu zikale leiding van Arnold öst- Handels Alcina vormt eind augustus de opening van het nieuwe seizoen met als solisten onder anderen Elzbieta Smytka en Claron McFadden en het Combattimento Consort onder leiding van Jan Willem de Vriend. Het programma omvat twee Verdi-opera's. Op 13 sep tember is in Enschede de pre mière van Don Carlo van Verdi. Regisseur is Hans Croiset. Ed Spanjaard dirigeert het Orkest van het Oosten en tot de solis ten horen Miranda van Kralin-' gen, Harry Peeters en Jaco Huij- pen. Drie maanden later start Un Ballo in Maschera met Henk Poort, Ellen van Haaren en Ro bert Woroniecki, terwijl Law rence Renes het Gelders Orkest leidt. Peter Schat schreef Aap ver slaat Knekelgeest in 1980. De Reisopera neemt het stuk vanaf 12 oktober op het repertoire met muzikale medewerking van het Ensemble Beestenboel on der de leiding van Vincent de Kort. De opera wordt voorafge gaan door de Schats liederency clus Kind en Kraai op tekst van Harry Mulisch. Dirigent Mare Minkovsky gaat in de slag met Wagners Der Fliegende Hollan der. Solisten in deze productie, die op 31 januari in première gaat, zijn onder anderen Albert Bonnema, Lucia Meeuwsen, Patrick Henckens, Cécile Perrin en Vincent le Texier. De Reis opera besluit het Mozarts Cosi fan tu leiden «arjan van puk Aandachtig bekijkt Rob Labor- dus de zwartwitfoto's van wui vende Canadese soldaten en la chende Leidse meisjes. „Wat een geweldig feest moet dat ge weest zijn", mijmert hij. Zelf heeft hij de bevrijding, nu al weer eenenvijftig jaar geleden, niet bewust meegemaakt. „Ik was vijf. Het enige dat ik me herinner is een gigantische rij tanks en soldaten die sigaretten uitdeelden. Er staat me ook nog wel iets bij van die kaalgescho ren moffenmeiden, maar ik was te klein om te beseffen wat er met ze aan de hand was." De foto's hingen in danssalon In Casa, waar gisteravond het jaarlijkse bevrijdingsbal werd gevierd. Samen met een groot videoscherm, waarop beelden van Amerikaanse legerorkesten uit 1945 waren te zien en een boel Canadese, Amerikaanse en Nederlandse vlaggen, dompel den ze de discotheek in een nostalgische sfeer. Ook het pu bliek liet zich niet onbetuigd: veel heren droegen oranje stropdassen of vlinderstrikken, terwijl een groot aantal dames speciaal voor deze gelegenheid een jurk in de kleur van het ko ningshuis had aangetrokken. Traditiegetrouwzorgde de Frits Landesbergen Big Band voor de muzikale omlijsting van het geheel. De band speelde muziek van Glenn Miller en liet zich zo nu en dan bijstaan door zangeres Sheyla. die met een dikke knipoog zei zich een 'ech te Vera Lynn' te voelen. Num mers als 'Sentimental journey' en 'On the sunny side of the street' verlokte veel paren tot een dansje, wat een druk ge schuifel op de danvloer tot ge volghad. i boel Canadese, Amerikaanse Dit laatste was niet voor ie dereen een onverdeeld genoe gen. Een 82-jarige man klaagde dat hij al twee keer bijna omver was gelopen en vond het hele feest 'één grote flop'. „In de stadsgehoorzaal had je tenmin ste voldoende ruimte om te dansen. Nu die gerenoveerd wordt, hadden ze het beter in de Groenoordhallen kunnen houden." Zijn 76-jarige echtge note viel hem bij: ,,Als je een mooie quickstep of Engelse wals wil dansen, kómen ze er meteen tussendoor djiuen. Op zo'n manier is het gewoon niet leuk meer." De 34-jarige Hassan Lachab vond het daarentegen 'erg ge zellig' in In Casa. „Normaal ge sproken mogen hier alleen stu denten komen. Met de feestda gen kunnen ook anderen eens een kijkje van binnen nemen en daar maak ik graag gebruik van." De zwartwitfoto's aan de wanden vond hij erg mooi. „Vooral die ene waar het stad huis op staat. Daarop kun je goed zien dat er sinds de oorlog niets veranderd is. Ik was toen nog lang niet geboren, maar door zo'n foto weet je precies hoe het er toen aan toegegaan is. Echt een leuk idee." recensie louis du moulin Wildest Dreams Tour, Tina Turner. John Miles (gitaar), James Ralston (gitaar), Kenny Moore (toetsen), Ol- lie Marland (toetsen), Bob Feit (bas), Jack Bruno (drums), Timmy Cappello (sax, percussie), Karen Owens, Sharon Owens. Cynthia Davila (dans, koorzang). Gezien 3/5. Palais Oni- nisports Paris Bercy In Nederland te zien in Ahoy' (van 16 t/m 19 en van 21 t/m 24 mei), de Amsterdam Are na (op 6 en 7 september) en in Me- galand, Landgraaf (8 september). Tina Turner's wildste dro men gaan vast niet over sensationele podiumsurpri ses. Misschien dat ze gaan deweg haar Wildest Dreams Tour nog verrassende vondsten zal presenteren, maar bij de Europese pre mière vrijdagavond in het Parijse Bercy bleef dergelijk stuntwerk tot een minimum- beperkt. The Godmother of Rock 'n Soul (56) heeft bij haar rentree als concertartieste dezelfde behoedzame koers gevolgd als op het album waarnaar haar eerste we reldtournee sinds 1990 is vernoemd: verse accenten zijn er legio, maar het ka rakter van het geheel is toch vrijwel als vanouds. In haar ruim twee uur du rende spektakelshow avon- turiert La Turner eigenlijk alleen als ze zich met haar 'jongens' halverwege aan een (semi-)akoestisch inter mezzo waagt. Voor en na dit aangename 'rondje ingeto gen' (gloedvol geopend met I Can't Stand The Rain) raast ze over haar speel plaats als in haar dolste (meisjes)jaren. Met veelal haar drie nieuwe 'koordan seressen' in haar kielzog, waardoor zeker bij de aller oudste klassiekers (River Deep, Mountain High, Pr oud Mary en de wegwezer Nutbush City Limits) de tij den van de Ike Tina Tur ner Revue (inclusief Ikettes) lijken te herleven. Van gas terugnemen wil Tina dus nog altijd niet veel weten. Integendeel, de gre tigheid die ze thans als 'pu- blieksdompteuse' uitstraalt, is groter dan tijdens haar Foreign Affair Farewell Tour, toen ze vooral dan send veel meer 'smokkelde'. Als zangeres heeft ze ifitus- sen wel meer moeite in de hogere regionen haar stem pel te drukken, dus wordt daar nogal eens de 'trucen doos' aangesproken. Wie had gedacht dat 'Oma Turner' onderhand wel wat minder hitsig te werk zou gaan, heeft het mis: haar uitdagende li chaamstaal, geaccentueerd door hoge hakken, super- korte glitterjurkjes en triom fantelijke 'big smile', vormt nog altijd een opwindende extra-attractie. Wat ook kan omdat ze de afgelopen maanden - dankzij strenge diëten en andere lainstgre- pen - zo'n beetje al haar overtollig vet (weer) is kwijt geraakt. Hoe goed Tina eruit ziet, kan iedereen nog beter dan voorheen zien, omdat het videoscherm dit keer een centrale positie in de show inneemt. Decorontwerper Mark Fisher liet zich vanwe ge Turner's come back single Goldeneye inspireren door de gelijknamige James Bond-film, met als voor naamste uitkomst een ko lossaal 'kijkgat' dat telkens andere vormen aanneemt. Ietwat vreemd is dat Tur ner eerst volop haar 'Wil dest Dreams'-troeven uit vent en vervolgens voor goed overschakelt op 'goud van oud'. Die strakke twee deling getuigt niet van veel vertrouwen in het jongste repertoire, maar staat wel garant voor dat 'volksfeest der herkenning' dal de meeste Turner-fans vol doende bevredigt.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 8