Clinton: Verbod op landmijnen es 'Tonino' Di Pietro is terug van weggeweest Buitenland mm**»*- Protest tegen kernafval Senator wil uitlevering Karadzic en Mladic Bankgebouw uitgebrand Tsjetsjeense rebellen halen Russische straaljager neer Monetaire unie hoge prioriteit voor Spaanse premier Aznar MAANDAG 6 MEI 1996 Congrespartij India op voorsprong new delhi De Congrespartij van premier Narasimha Rao doet het in de Indiase verkiezingen beter dan verwacht. Volgens een recente peiling heeft de partij zelfs een lichte voorsprong op de hindoe-partij BJP, die vooraf als grote favoriet werd beschouwd. In de peiling komt de Congrespartij uit op 169 van de 543 zetels. De BJP blijft steken op 165 zetels. Op 27 april en 2 mei hebben de verkiezingen plaatsgevonden voor ongeveer 350 zetels. De volgende en laatste ronde is morgen. Explosies in hoofdstad Bahrein manamah Winkels en kantoren in de Bahreinse hoofdstad Ma- namah zijn zaterdagnacht het doelwit geweest van aanslagen. De regering sprak van 'terroristische acties', maar wilde geen mededelingen doen over het aantal aanslagen of eventuele slachtoffers. In de zakenwijk van Manamah brandden enkele winkels en kantoren af. Op vijf andere plaatsen in de stad waren ontploffingen te horen en braken branden uit. Het gaat mogelijk om aanslagen door sji'itische moslims, die ijveren voor hervor mingen. 'Wallenberg was Amerikaanse spion' washington-stockholm De Zweedse diplomaat Raoul Wallen berg, die in het bezette Hongarije de levens redde van tiendui zenden joden, werkte voor de Amerikaanse geheime dienst. Dat meldt het blad US News World Report op grond van vrijgege ven CIA-documenten. Wallenberg verdween in 1945 spoorloos na arrestatie door de Russen. Hij zou in 1947 zijn overleden. Ge tuigen zouden hem echter nog jaren later levend in Sovjet-ge vangenissen hebben gezien. De Zweedse regering noemt de be schuldiging van het blad 'absurd'. Bommelding op vliegveld Dublin dublin» De luchthaven van de Ierse hoofdstad Dublin is gister avond een uur gesloten geweest, nadat een man in een telefoon tje aan aan een krant in Belfast had gemeld dat er bommen la gen op de startbaan en in een auto op de parkeerplaats. De man zei te spreken namens de UVF, één van de protestante guerrilla groepen in Noord-Ierland. Drie late vluchten werden opge schort, terwijl de luchthaven werd doorzocht. De politie heeft niets kunnen vinden. Gezakt ondanks 1.500 rijlessen Bristol De 45-jarige Engelse Sue Evans is vrijdag gezakt voor haar eerste rijexamen-Dat lag niet aan een te korte voorberei ding: ze heeft in 26 jaar 1.500 lessen gehad. Het waren de zenu wen, zei Evans. Haar laatste les was uitstekend verlopen, maar tijdens het examen was ze 'doodsbang'. Toen ze moest remmen, trapte ze op de Koppeling. Daarna ging alles mis. Haar instruc teur de elfde is ervan overtuigd dat Evans de volgende keer slaagt. De Austin die ze dan wil kopen, zal in elk geval minder kosten dan de 18.000 pond (46.000 gulden) die ze tot nog toe aan lessen uitgaf. Opvolger maffiabaas Riina gepakt Palermo In de Siciliaanse hoofdstad Palermo is de 49-jarige maffiabaas Salvatore Cucuzza gearresteerd. Hij wordt onder meer beschuldigd van moord. De al jaren voortvluchtige Cu cuzza wordt gezien als de opvolger van de in 1993 gearresteerde Toto Riina. De bewijslast tegen hem is'vooral gebaseerd op de getuigenissen van spijtoptant Salvatore Cancemi. Deze heeft ge tuigd dat Cucuzza de operaties van de maffia in Palermo sinds de arrestatie van Riina leidde. dannenberg» In de Noord-Duitse stad Dannenberg hebben zaterdag meer dan 6.000 mensen geprotesteerd tegen het geplande transport van zwaar radioactief afval uit Frank rijk naar een opslagplaats in Gorleben vlakbij Dannenberg. Overdag verliep alles rustig, maar in de loop van de avond kwam het tot ongeregeldheden. De politie verrichtte zeker honderd arrestaties. Demonstranten zouden volgens de politie stukken spoorbaan heb ben vernield of dat hebben geprobeerd. Het eerste transport uit La Hague naar Gorleben begint vandaag en zal naar verwachting tot woensdag duren. FOTO REUTERS Toch nog doorbraak in Washington sarajevo-belgrado» Verkiezingen in Bosnië zijn onmo gelijk zolang de Bosnisch - Servische leiders Karadzic en Mladic vrij rondlo pen. Dit stelde de Amerikaanse sena tor George Mitchell zaterdag in Saraje vo. Hij riep de par tijen op oorlogs misdadigers uit te Karadzic en Mla dic zijn beiden aan geklaagd wegens oorlogsmisdaden. De akkoorden van Dayton bepalen dat politieke functies den zijn uitgeslo ten. Karadzic heeft nooit afstand ge daan van het presi dentschap. Zowel de Bosni sche Serviërs als de Bosnische regering bemoeilijken de identificatie van li chamen van gedo de vluchtelingen uit Srebrenica. Dat zei VN-onderzoekster Rehn gisteren. Ze zei dat ze klaar is voor de identifica tie, maar dat ze wel Brandenburg en Berlijn fuseren niet nuijsenburg correspondent De voorgenomen fusie van de Duitse deelstaten Berlijn en Brandenburg is gestrand op de onwil van de kiezers in Bran denburg. Terwijl de meerder heid van de Berlijners in Hét gis teren gehouden referendum voor de samenvoeging van bei de deelstaten stemde, wezen de kiezers in Brandenburg, de 'kleine DDR', het voorstel af. De nieuwe deelstaat had in 1999 of 2002 werkelijkheid moeten wor den. Volgens de voorlopige uitslag zei bijna twee derde, 63 pro cent, van de Brandenburgers nee tegen de fusie, terwijl 36,2 procent het avontuur wel wilde aan gaan. In Berlijn was het aantal voorstemmers met 63,4 procent overeenkomstig de ver wachtingen. Bijna 46 procent stemde tegen. In Oost-Berlijn echter waren de meeste kiezers, 55,4 procent, net als de meeste Brandenburgers tegen de fusie. Het resultaat in Brandenburg was een persoonlijke nederlaag voor minister-president Stolpe, die "zijn volle politieke gewicht in de strijd had geworpen. Het 'nee' tegen de fusie was geen 'nee' tegen Berlijn, aldus Stolpe, die daarmee de veronderstelling van de hand wees dat de Bran denburgers uit aversie tegen de voormalige hoofdstad van de DDR tegen hadden gestemd. parijs Het hoofd kantoor van de Crédit Lyonais in het cen trum van Parijs is het afgelopen weekeinde volledig uitgebrand. De brandweer was gisteren de hele dag met 300 man in de weer. Het hele com putercentrum van de bank is verloren. De schade zou honder den miljoenen gul dens bedragen. Het hoofdkantoor was gevestigd in een his torisch pand, vijf ver diepingen hoog. Het overgrote deel is in gestort. De hele wijk rond de oude Opéra van Parijs is afgezet. Ruim dertig brand weerlieden en men sen van het veilig heidspersoneel van de bank zijn overge bracht naar zieken huizen met vergifti gingsverschijnselen. Boven de Franse hoofdstad verhief zich een honderden meters hoge rook wolk. De top van de ruim 300 meter hoge Eiffeltoren verdween daar af en toe in. Een kortsluiting in een computerzaal is ver moedelijk oorzaak geweest van de brand. FOTO REUTERS Nog voor het einde van deze maand wil de Amerikaanse president Clinton het Congres voorstellen het gebruik van landmijnen door de strijdkrachten van de Verenigde Staten voorgoed te verbieden. Volgens officiële Ameri kaanse bronnen in Genève staat het Pentagon hier nu achter en is het zo goed als zeker, dat Clintons plan in de Senaat een meerderheid krijgt. genèvebob kroonraai John Shalikashvili, voorzit- correspondent ter van de chefs van staven, de knoop door en ging het Pen tagon na twee jaar van som9 verhit intern debat overstag. De groeiende weerzin van de publieke opinie tegen een wa pen, dat tientallen malen meer slachtoffers maakt onder on- Vooral het Internationale Comi té van het Rode Kruis (ICRC) betreurt het dat deze cruciale Amerikaanse beslissing niet eer der is genomen, gezien de povere resultaten van de zojuist afgesloten VN-conferentie over Landmijnen. Tot voor kort wilde een aantal invloedrijke Amerikaanse gene raals niets weten van een volle dig afschaffen van landmijnen. Kortgeleden hakte echter gene- Werkloosheid in Duitsland weer wat lager neurenberg krf-dpa Het aantal werklozen in Duits land is in april met ruim 174.000 gedaald tot 3.967.000 en kwam daarmee weer onder de vier miljoen. De daling is grotendeels toe te schrijven aan seizoensinvloeden. Het percen tage werklozen onder de be roepsbevolking ging omlaag van 10,8 tot 10,4, zo heeft het Duitse arbeidsbureau vanmorgen be kendgemaakt. Het aantal werklozen in Duitsland bereikte in februari een naoorlogs hoogtepunt van 4,27 miljoen na een maanden lange stijging als gevolg van de zwakte van de economie. In maart volgende een daling met 129.000, uitsluitend door sei zoensinvloeden. Bij correctie voor het seizoenseffect nam het aantal werklozen in april toch nog met 62.000 af. schuldige burgers dan onder soldaten, woog uiteindelijk zwaarder dan de vermeende militaire voordelen. Naar de GPD uit goedinge- lichte Amerikaanse bronnen hebben de Tsjetsjeense rebellen hebben gisteren een Russische straalja ger neergeschoten. Rebellenlei der Zelimchan Jandarbijev wees het jongste overlegaanbod van president Boris Jeltsin van de hand. Het vliegtuig, een Soe-25, werd neergehaald tijdens een verkenningsvlucht boven het oostelijke dorp Majrtoep, aldus 'Jeruzalem als hoofdstad van staat Palestina' Aan het begin ronde onderhandelingen tussen Israël en de Palestijnen heeft de PLO-delegatie verklaard dat er een eigen staat moet komen met Jeruzalem als hoofdstad. De onderhandelingen begon nen gisteren in het Egyptische Taba en moeten leiden tot een definitieve vredesregeling. Daarbij moet de status wor den vastgelegd van de Palestij nen in het gebied dat nu in Is raëlische handen is. Waar schijnlijk worden de onderhan delingen vandaag opgeschort tot na de Israëlische verkiezin gen v i 29 r ders van landmijnen echter we ten te bedingen dat het verbod pas over drie jaar ingaat, en niet van toepassing is op de mijnen velden tussen Zuid- en Noord- Korea. Voor president Clinton houdt het besluit in dit verkiezingsjaar een zeker risico in, gezien zijn niet zo manhaftige militaire ver leden. Het feit dat hij zich aan militaire dienst in Vietnam wist te onttrekken, wordt namelijk door Republikeinse tegenstan ders nogal eens uitgebuit. Maar Elisabeth Dole, de vrouw van Clintons Republi keinse tegenkandidaat Bob Do le, is voorzitter van het Ameri kaanse Rode Kruis en als zoda nig fel gekant tegen alles wat op landmijnen lijkt. Van Republi keinse zijde lijkt daarom geen noemenswaardig verzet te ver wachten. het ministerie van defensie. De piloot kwam om het leven. De rebellen zetten hun aanvallen onverminderd voort, ondanks het voorstel dat Jeltsin vrijdag deed om overleg te voeren. Ook de door Moskou geïn stalleerde regering van Tsjetsje nië zou aan het overleg deel moeten nemen. Rebellenleider Zelimchan Jandarbijev liet we ten niets te zien in Jeltsins aan- Vóór aanvang rees al een pro bleem tussen delegatieleiders Uri Savir (Israël) en Mahmoud Abbas (PLO). Savir eiste dat Ab bas een passage uit zijn toe spraak wegliet, waarin hij herin nert aan VN-resolutie 194. Die bepaalt dat verdreven Palestij nen het recht hebben terug te keren of aanspraak kunnen ma ken op schadevergoeding. Israël wil wel praten over terugkeer, maar niet over genoegdoening. Abbas zei vervolgens dat de grenzen van 1967 moeten wor den aangehouden. Dit zou be tekenen dat ook Oost-Jeruzalem tot Palestina, gaat behoren. Hij repte uiteindelijk niet over reso lutie 194, maar eiste 'een recht vaardige oplossing'. Israël heeft gisteren ontkend dat het vluchtelingenkamp bij een VN-post in het Libanese Kana opzettelijk is beschoten. Bij het incident kwamen op 18 april 101 Libanezen om het le ven. De beschuldiging zou staan in een VN-rapport over het bloedbad, dat vandaag openbaar wordt. De rappor teurs maken melding van een verkenningsvliegtuig, dat even voor de aanval over het kamp was gevlogen. Israël houdt vol dat een stelling van Hezbollah het doelwit van de aanslag was. SUPERMARKT VAN HET JAAR VEREDELD WIT OF TARWE heel NU K' (33 SINAAS- OF APPELSAP 3 pakjes 0,20 liter f39 vanxasr TAPPAZ FRIKANDELLEN 299 15 stuks geldig v, eLke dag goed nieuws barcelona» henk v correspondent De soap rond ex-magistraat Antonio Di Pietro is ten einde. De voormalige spil van het anti-corruptieteam 'Schone Handen' en held van het 'eerlijke Italië', wordt minister van Openbare Werken in de komende cen trum-linkse regering van Romano Prodi. Di Pietro om schreef zijn toekomstige functie als „een natuurlijk ver volg op Schone Handen". Zeventien maanden lang was Di Pietro voor de Itali aanse politiek een soort ongeleid projectiel. Na zijn af scheid van de magistratuur was het zeker dat 'Tonino' de politiek in wilde, maar niemand die kon zeggen of hij voor links of rechts zou kiezen. Onderzoeken naar vermeend ambtsmisbruik hielden hem bovendien ver weg van het politieke slagveld. Di Pietro werd vorige maand van alle blaam gezuiverd, maar dat was voor hem te laat om nog mee te doen aan de verkiezingen van 21 april.'De ex-magistraat, van wie wordt gezegd dat 'zijn hart voor rechts klopt', gaf zelfs geen stemadvies en trok zich verbitterd terug. De las tercampagne had zijn doel bereikt. Na de winst van de Olijftak-coalitie braken de specula ties over Di Pietro echter weer los, vooral door zijn ei gen gedrag. Als een staatshoofd ontmoette hij politieke leiders, inclusief Prodi. De vraag was of hij minister zou worden, een eigen centrumpartij zou oprichten of zou proberen leider te worden van de verslagen Vrijheidsal- liantie van rivaal Silvio Berlusconi. Zaterdag kwam er een einde aan alle onzekerheid. Di Pietrb schreef Prodi dat hij 'volledig beschikbaar is voor Openbare Werken'. Hij benadrukte dat 'Schone Han den' heeft aangetoond dat openbare aanbestedingen zeer corruptiegevoelig zijn en dat er behoefte is aan nieuwe regels. Di Pietro wil de nagenoeg geblokkeerde sector echter ook nieuw leven inblazen. Hij schrijft ver der niet te werken aan een eigen partij, en zichzelf te zien als 'externe technocraat'. Di Pietro heeft zo gehoor gegeven aan de wensen van de leider van de linkse PDS, Massimo D'Alema. Die vreesde dat 'Tonino' via de regering wilde werken aan zijn eigen plannen en een akkoord zou sluiten met pre mier Lamberto Dini, gelegenheidspartner van de Olijf tak en ook iemand die droomt van een nieuwe cen trumpartij. Prodi was gisteren in zijn nopjes. Een bom onder het kabinet is onschadelijk gemaakt. De toekom stige premier heeft echter ook een persoonlijk succes geboekt en laten zien een zekere autonomie te hebben ten opzichte van de ex-communistische PDS. Een andere bom onder het Italiaanse bestel heeft zich zelf het afgelopen weekeinde nog wat verder op scherp gezet. Dreigde Umberto Bossi, leider van de Noord-Ita liaanse protestpartij Lega Nord, vrijdag al met een refe rendum a la Québec over afscheiding, zaterdag had hij een ander visioen: Italië moet het voorbeeld volgen van Tsjechoslowakije, „waar men met zijn allen in goed overleg twee compleet nieuwe staten vormde". Bossi sprak voor het 'Lega-parlement' in Mantua, vol gens de Lega-leider de hoofdstad van de toekomstige staat 'Padania'. Voor aanvang werd een minuut stilte gehouden ter nagedachtenis van de Tsjetsjeense leider Doedajev, „die vrijheid voor zijn volk wilde en daarvoor met zijn leven betaalde". Buiten waakte een ordedienst in,uniform, volgens sommigen de eerste soldaten van het 'Comité voor de Bevrijding van Padania' (CLP). Bossi heeft gekozen voor 'verzet en afscheiding' omdat hij ervan overtuigd is dat Rome geen federale staat wil. Dat de Lega in grote delen van Noord-Italië de grootste partij is geworden, ziet hij als het „groene licht voor een- Tsjechisch scenario". Prodi, zelf afkomstig uit 'Pada nia', sprak gisteren van 'provocaties', maar zei ook Bos si niet serieus te nemen. Kamerbreed gingen echter stemmen op dat wèl te doen en Bossi te laten vervolgen wegens 'ondermijning van de eenheid van staat'. medewerker Hoewel Spanje af en toe hard moet hollen om de snelheid van de Europese economie bij te benen, staat het voor de nieuwe premier José Maria Aznar als een paal boven water dat zijn land over achttien maanden bij de eerste groep landen behoort, die de monetaire unie gaat vor men. In zijn gortdroge, ander half uur durende, maiden speech in het Spaanse parle ment bereidde hij de Spanjaar den erop voor dat ze in verband daarmee de broekriem stevig moeten aanhalen. Alleen al om het financieringstekort op het vereiste Europese peil te krijgen moet er in anderhalf jaar tijd een kleine dertig miljard gulden worden bezuinigd. Deze minder vrolijke bood schap mag niet verhinderen dat de verkiezing van Aznar tot pre mier zaterdag door het parle ment, en zijn beëdiging gisteren door koning Juan Carlos, wor den beschouwd als een ingrij pende historische gebeurtenis. Het is voor het eerst dat rechts op een democratisch gekozen manier het regeringspluche be klimt. De laatste dertien jaar is het land bestuurd door de socialis tische arbeiderspartij PSOE on der leiding van Felipe Gonzalez. Deze, in zijn nieuwe rol van op positieleider, trad Aznar tijdens het eerste debat bijzonder mild tegemoet. Aznar, een weinig kleurrijke persoonlijkheid, heeft de afgelo pen twee maanden al duidelijk gemaakt dat hij niet wordt ge hinderd door politieke stok paardjes van welke signatuur dan ook. Om de steun van de nationalisten in het parlement te verkrijgen heeft hij laten zien bereid te zijn compromissen te sluiten. De grote veranderingen die de nieuwe regeringsleider wil doorvoeren liggen op econo misch terrein en hebben voorts te maken met een versterking van de politieke en economi sche macht van de 'comunida- des autonomas', de autonome regio's. Zowel Catalanen, Bas- ken als Canarische nationalis ten hebben in ruil voor hun parlementaire steun aan Aznar vergaande toezeggingen weten los te peuteren. Ze krijgen meer geld om ei gen beleid te voeren en ook be stuurlijk lijkt het Spaanse bestel weer een stukje verder op te schuiven in de richting van een federatie. Economisch gezien zet Aznar al zijn kaarten op Eu ropa. Aansluiting bij de mone taire unie is volgens hem abso lute voorwaarde voor een ge zonde Spaanse economie. Hierin wordt hij overigens ge steund door zijn voorganger Gonzalez. Om die aansluiting op tijd te halen is er een grondige renova tie vereist van de financiële staatshuishouding. Hiervoor heeft de premier een soort mi- ni-departementje in het leven geroepen, dat zich alleen maar moet bezighouden met finan ciële zaken. De prijskaartjes, die aan het een en ander hangen liegen er niet om. Menigeen waagt zich af waar het geld vandaan moet komen, temeer daar Aznar ook heeft beloofd de sociale zeker heid niet aan te tasten, hetgeen vooral door de socialisten wordt gevreesd. Met een werkloosheidsper centage van 23 procent en een groeiend aantal bejaarden kun nen de sociale lasten wel eens de bekende molensteen om de nek worden van gering.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 5