Wijers wil af van het minimumloon Onze Top 10 van deze week. Binnenland 'Dit is een smerig en suggestief rapport' Een bevrijding als vanouds KRAS «SS O 0 0 O Kamer weegt het broeikaseffect 0 O 0 Wl3er de week V «fc Borst wil verbod verkoop tabak aan jeugdigen, Kamer twijfelt MAANDAG 6 MEI 1996 Graven in Rossum vernield rossum Onbekenden hebben dit weekeinde 31 graven vernield op de Algemene Begraafplaats in Rossum. Grafstenen zijn om getrapt en van diverse graven zijn marmeren dekplaten stukge slagen en beklad. De politie is gisteren begonnen met een buurt onderzoek. Ook de technische recherche zoekt naar mogelijke sporen van de vandalen en maakte foto's van de vernielingen. De begraafplaats ligt vrij geïsoleerd. Drugskoeriers gepakt in Kanaaltunnel londen De Britse douane heeft twee Nederlanders gepakt in de Kanaaltunnel met twaalf kilo heroïne bij zich. De Nederlanders, een 75-jarige man en een 48-jarige vrouw, liepen tegen de lamp bij een controle van hun busje en caravan. De heroïne zat ver borgen in vijftien blikken vruchtensap. De straatwaarde van de heroïne, die waarschijnlijk uit Turkije kwam, wordt geschat op 5,1 miljoen gulden. Bejaarde molenaar (91) vermoord veessen In het Gelderse IJsseldorpje Veessen is zaterdagnacht een 91-jarige molenaar vermoord. Het stoffelijk overschot van de alleenwonende en nog altijd actieve molenaar werd door bu ren gevonden. Zij zagen gistermorgen dat de gordijnen veel lan ger dan normaal dicht bleven, besloten een kijkje te nemen en ontdekten het ontzielde lichaam nadat tikken op het raam en roepen geen reactie opleverde. Voetballers redden peuter uit water utrecht Twee 25-jarige voetballers van DRC Durgerdam heb ben zaterdagmiddag een tweejarige peuter van de verdrinkings dood gered. De twee, die na een wedstrijd in de Utrechtse Ster- renwijk weer op weg waren naar huis, zagen het bewusteloze kind in de Kromme Rijn drijven. Een van hen sprong direct het kind achterna. De tweede voetballer tilde de peuter op de kant. Een medewerker van de GGD, die toevallig langs kwam, paste onmiddellijk reanimatie toe. Het jongetje is in kritieke toestand opgenomen in het Wilhelmina Kinderziekenhuis. Artsen hebben goede hoop dat hij het ongeluk overleeft. De ouders verklaarden dat het kind even aan hun aandacht was ontsnapt. Acht gewonden bij ongeval op A29 Willemstad Bij een ongeval op de A29 bij de Volkeraksluizen zijn zaterdagmorgen vijf volwassenen en drie kinderen gewond geraakt. In vier gevallen gaat het om ernstige verwondingen. Een auto met daarin een echtpaar en vijf kinderen reed bij de sluis brug op de achterste auto van een file. Het echtpaar en drie van de Idnderen raakten gewond, evenals de drie inzittenden van de Ex-politieman over onderzoek rijksrecherche: haarlem vervolg voorpagina De vroegere Haarlemse politie man Van Vondel heeft voor het rapport van de rijksrecherche over de CID-Kennemerland geen goed woord over. „Het is op een smérige en suggestieve wijze- geschreven. Er worden mensen belasterd en bezoedeld op basis van geruchten en sug gesties zonder enige feitelijke onderbouwing. Getuigen zijn onder het mom van geheim houding gewoon misleid." Van Vondel zegt weinig tegen zijn bedreigers te kunnen uit richten. „Je denkt toch niet dat ik op ze.afstap. Ik zal nog scher per en beter moeten opletten. Nee, vluchten heeft geen zin. Als ze me willen hebben, weten ze me toch wel te vinden." „Je bent machteloos. Een groot aantal mensen, onder wie ik zelf, zijn door de grote open baarheid van de Nederlandse Staat in een levensgevaarlijke situatie geplaatst. Er zijn men sen die hebben gezegd: is er op sporing na Van Traa? En ik vraag me af: is er leven na Van Traa?" Intussen begint de Tweede Kamer morgenmiddag om twee uur aan een debat over het rap port-Van Traa. WD-woordvoer- der Korthals vindt dat de ver stoorde verhoudingen tussen hoge politie- en justitiefunctio narissen alleen door personele veranderingen kunnen verbete ren. Het kabinet moet daarom een Plan van Aanpak maken, waarover de Kamer uiteindelijk oordeelt. Het is volgens Korthals niet aan het parlement over het functioneren van afzonderlijke personen te oordelen. Bij de eerste reacties op het rapport werden waag te kens geplaatst bij de positie van de Haarlemse commissaris Straver en bij de huidige staatssecretaris van jus titie Schmitz. Ten tijde van de IRT-affaire was zij burgemees ter van Haarlem en als zodanig hoofd van de politie. Met zijn collega's van PvdA en D66 meent Korthals dat de rechtspositieregeling van hoge politie- en justitiefunctionaris sen moet worden aangepast, als blijkt dat die teveel bescher ming biedt. „Er moet wat ge beuren", zegt Korthals. De libe raai zegt daarmee niet ogenblik kelijk aan ontslagen te denken, maar veeleer aan overplaatsin gen. Het kamerdebat over Van Traa wordt woensdag en don derdag vervolgd. D66-minister omarmt toeslagen-idee CDA Na WD en het CDA heeft nu ook een prominente D66'er, minister Wijers van economische zaken, zich uit gesproken voor afschaffing van het minimumloon. In NRC-Hcindelsblcid van afgelopen zaterdag zegt Wijers dat hij het minimumloon wil vervangen door een toeslagen systeem. Daarbij krijgt iedereen die minder verdient dan het sociale minimum, een toeslag tot de voor hem of haar geldende inkomensbodem. ,,Ik hoop van harte dat het CDA-idee bij de opstelling van een nieuw regeerak koord een belangrijke rol zal spelen", aldus Wijers. mlS&fcf; Prins Bernhard neemt een moment stilte in acht nadat hij een krans heeft gelegd in Wageningen. Achter hem hotel De Wereld met de nieuw aangebouwde serre. foto anp ed oudenaarden Nederland heeft de in 1945 herkregen vrijheid gisteren als vanouds gevierd. Niets wees er op, zo constateerde een tevre den Nationaal Comité 4 en 5 mei, dat de bevolking 5 mei na het jubileum vorig jaar moe is. Het officiële startschot werd dit jaar zonder veel toeters en bellen gegeven met een discus siebijeenkomst in Maastricht. Ook premier Kok was naar Lim burg afgereisd om het thema 'vrijheid vraagt onderhoud' toe te lichten. „Vrijheid moeten we iedere keer opnieuw bewijzen en waarmaken", aldus de pre- Prins Bernhard was opnieuw aanwezig in Wageningen, waar hij 51 jaar geleden in hotel De Wereld aanwezig was bij de Duitse capitulatie. De prins opende er de pas aan het hotel aangebouwde serre, die een exacte kopie is van de serre die er destijds ook was. „Wel gek, hè...om het zo terug te zien", mijmerde de bijna 85-jarige prins. In Wageningen namen 1.400 mensen deel het défilé, waarbij dit jaar voor het eerst aandacht was voor ook anderen dan dan de oud-strijders van de Tweede Wereldoorlog. Er waren militai ren die tijdens VN-vredesopera ties hebben gediend in voorma lig Joegoslavië en Cambodja. Was,de opening van deze be vrijdingsdagvoor Maastricht, de afsluiting was voor de hoofd stad. Koningin Beatrix en prins Claus woonden een groot mu ziekspektakel op de Amstel bij, dat overging in een lasershow. Een soortgelijk evenement was vorig jaar met 20.000 bezoekers Ondanks protesten van ver zetsorganisaties heeft een Duitse generaal in uniform tijdens de dodenherdenking zaterdag in het Limburgse Brunssum een krans gelegd. Bevelhebber Stöckmann van de geallieerde strijd krachten in Centraal Euro pa legde de krans op de al gemene begraafplaats, hij noemde het een 'moedige stap' van burgemeester Ja cobs hem uit te nodigen en sprak zijn waardering uit voor het verzet, dat on danks de kritiek aan de her denking meewerkte. - de G0U- hel WENCESLASPLEIN DEN STAD PRAAG, "dal kan alleen bil KRAS Stei kanlies Speciaal voor de LEZERS VAN DEZE KRANT der Ie bezichtigen. 5e 'organiseren ~Jjji w waarbij u volle dagen i 1 halve dag d< liefst 2 i dag brengen we opnieuw door in ranwege igingshotel in Zuid Duitsland idskoflietafel. hoogtepunten als de PRAAGSE BURCHT, ST. VITUSKATHEDRAAL (meer dan 1000 jaar oud), de KARELSBRUG, hel GOUDEN STRAATJE, het WENCE SLASPLEIN en het RAADHUIS Natuurlijk heeft u ook tijd om Praag op uw eigen houtje wat nader te bezich tigen, Daarnaast staan ook nog bezoeken aan het 1 n!ibel beroemde §NEL REAGEREN aan'te raden want VOL VOL' REISPROGRAMMA le/2e dag via diverse opstapplaatsen op weg naar Zuid Duitsland voor overnachting De 2e dag brengen we eerst een bezoek aan het leuke plaatsje Pilsen. Aansluitend door naar ons hotel. 3e/4e dag. deze bei- m Praag! Twee- BURCHT, ST VITUSKATHEDRAAL (mi 'dipheden zoals de PRAAGSE VERTREKDATA REIS HZ 808 i Op onze reizen zijn de jmI BEL: 072-5 20 30 40 ritsevoort 52 1811 pp alkmaar zo'n succes, dat het Nationaal Comité 4 en 5 mei besloot het dit jaar te herhalen. Ook giste ren waren er naar schatting 20.000 bezoekers. De PvdA komt daarmee steeds alleen te staan. WD-leider Bolkestein heeft de afschaffing van het minimumloon al her haaldelijk bepleit, terwijl ook het CDA dat aanvankelijk had opgenomen in het verkiezings programma van 1994. Onder druk van de leden werd het voorstel geschrapt, maar twee weken geleden besloot de par tijtop het opnieuw te omarmen. D66-minister Wijers, algemeen gezien als de kroonprins van partijleider Van Mierlo, loopt overigens voor zijn partij uit. Die wil het minimumloon voor- 'Justitie sloot deal met Van der Valken' De van fraude verdachte hore- cafamilie Van der Valk heeft af spraken met justitie gemaakt over minder zware aanldachten, zo meldt De Volkskrant in de editie van zaterdag. In ruil voor het betalen van 140 miljoen achterstallige belasting plus een administratieve reorganisatie zou het openbaar ministerie de beschuldiging van deelneming aan een criminele organisatie hebben laten vallen. Het openbaar ministerie ont kent. Persofficier Horstink: „Het is gewoon echt niet waar, larie koek. Bij de reeds veroordeel den hebben we het deelnemen aan een criminele organisatie niet te laste gelegd omdat er te weinig bewijs was. En het ge rechtelijk vooronderzoek tegen topman Gerrit van der Valk is nog niet eens afgerond." Ook familiewoordvoerder Lichten- veld zegt van niets te weten. Binnenkort behandelt het ge rechtshof het hoger beroep te gen eerdere vónnissen tegen een aantal Van der Valken. Ook het openbaar ministerie teken de protest aan omdat de straf fen hoger waren dan geëist: Arie, Ben, Lucas en Gert-Jan van der Valk kregen elk dertig maanden cel waarvan tien voorwaardelijk plus een boete van een half miljoen gulden per persoon. De verdachte echtge notes kregen tussen de 180 en 240 uur dienstverlening en.vier tot zes maanden voorwaarde lijk. Met een aantal uitzonderlijk warme zomers, een lange koude winter en een periode van on gekende droogte vers in het ge heugen begint vandaag de Tweede Kamer een eigen on derzoek naar het broeikaseffect en de daarmee samenhangende klimaatsveranderingen. Onder leiding van GPV'er Van Middel koop is vandaag de eerste van negen openbare hoorzittingen. De parlementaire onder zoekscommissie heeft intussen al een flink aantal wetenschap pers in besloten bijeenkomsten gehoord. „Nu al is duidelijk dat er voor wat betreft het klimaat probleem twijfels en weten schappelijke onzekerheden zul len blijven. Verwacht van deze commissie dan ook geen finaal oordeel", aldus Van Middel koop eerder. De commissie zal geen uitge breid eigen onderzoek doen. In tegenstelling tot andere parle mentaire onderzoekscommis sies beoordeelt deze geen beleid achteraf. Politiek vuurwerk is er evenmin te verwachten. De commissie zal geen harde aan bevelingen doen voor beleid, maar de conclusie vervatten in resoluties. De Tweede Kamer, die nogal verdeeld is over nut en noodzaak van maatregelen tegen klimaatveranderingen zo lang absolute zekerheid ont breekt, kan vervolgens deze resoluties rijkelijk aanpassen. Het kabinet presenteert bin nen enkele maanden de Vervol- gnota klimaatbeleid. Daarin zet het uiteen welke koers het wil volgen na het jaar 2000. Van het belangrijkste broeikasgas kool dioxide is nu al duidelijk dat het kabinet ernaar streeft de uit stoot vanaf 2000 niet te laten toenemen. Tot de eeuwwisse ling moet die met drie procent afnemen ten opzichte van het niveau van 1989/90. Vooral de milieubeweging is fel gekant te gen deze volgens haar 'weinig ambitieuze doelstellingen'. In eerste instantie doen op de hoorzittingen vooral weten schappers hun zegje. Later vol gen waarschijnlijk ook afgevaar digden van milieubeweging en bedrijfsleven. In juni maakt de Nederlandse Nobelprijs-win naar Crutzen zijn opwachting. Voor de radio zei hij gisteren geen nieuwe wetenschappelijke bevindingen te kunnen presen teren. Crutzen zal de commissie adviseren 'het boerenverstand' te gebruiken. Verder is klimaat beleid volgens hem 'een kwestie van politieke wil'. Het eindrapport wordt ver wacht aan het begin van het zo merreces. In de commissie zit ten behalve Van Middelkoop, de Kamerleden Crone (PvdA), Augusteijn (D66), Te Veldhuis (WD), Lansink (CDA) en Vos (Groen Links). alsnog handhaven en vooral via subsidies de bruto-loonkosten van een minimumloner verla gen. Het idee achter de afschaffing is dat veel eenvoudig, arbeidsin tensief werk nu te duur is. Af schaffing of forse verlaging van het minimumloon kan dat werk weer betaalbaar maken. Hoe veel banen erbij komen door af schaffing van het minimumloon is overigens onduidelijk. De ra mingen daarover lopen sterk uiteen, van enkele tienduizen den tot meer dan honderddui zend. De afschaffing van het mini mumloon is overigens maar een van de onderdelen van een plan van Wijers om de Nederlandse economie naar een gemiddelde groei van drie procent per jaar te tillen. Investeren is daarbij het sleutelwoord. Loonmati ging, lastenverlichting, terug dringen van het overheidstekort en meer overheidsinvesteringen maken daar deel van uit. Het benodigde geld wil Wijers onder meer vrijmaken door pensioenfondsen meer te laten beleggen in aandelen en andere relatief risicovolle projecten. Hij wil dat bereiken door werkne mers meer vrijheid te geven hun eigen pensioenfonds te kie zen. Fondsen die hogere rende menten halen door wat meer riscio's te nemen, zullen dan meer klanten trekken, verwacht hij. Ook traditioneel zeer risico mijdende fondsen worden dan gedwongen hun geld in bedrij ven en aandelen te beleggen. Hij herinnert in dat verband in het vraaggesprek nog eens aan zijn vergeefse pogingen om pensioenfondsen over te halen om geld te investeren in Fokker. Mede daardoor was het bedrijf niet te redden. Dronken spookrijder jaagt twee mensen de dood in Een dronken spookrijder heeft zaterdagavond een vader en zijn zoon doodgereden op de snelweg Rotterdam-Ewijk ter hoogte van Tiel. Twee andere inzittenden van de auto, moe der en dochter, raakten zwaar gewond. De spopkrijder raakte slechts lichtgewond. Een taxichauffeur zag de spookrijder als eerste. Volgens de politie reed de 43-jarige in woner van Beesd in eerste in stantie in de goede rijrichting naar Tiel. Ter hoogte van de afslag Tiel-West is de man op de snelweg gekeerd. Met hoge snelheid reed hij vervolgens tegen hel verkeer in. Twee automobilisten die voor de slachtoffers reden, konden de man ternauwer nood ontwijken. Het 43-jarige slachtoffer uit Bemmel zag daar geen kans meer toe en klapte frontaal op de man uit Beesd. De man en zijn 14-jari- ge zoon waren op slag dood. Zijn 44-jarige vrouw en zijn 17-jarige dochter zijn zwaar gewond opgenomen in zie kenhuizen in Nieuwegein en Tiel. De de Beesd raakte in brand, maar andere automobilisten konden dat brandje met poederblus sers doven. De inwoner van Beesd is na behandeling aan een lichte hoofdwond ingeslo ten in het Tielse politiebureau. Broccoli, 500 gram Rundergehakt, 500 gram -725" 5.25 kilo CU Snijworst, extra kwaliteit, verpakt, 100 gram, CM Kaas 33% minder zout 30+, kilo Coca Cola Regular, Light of Light Cafeïnevrij, fles 1,5 liter Lassie toverrijst, pak 750 gram CM Knackebrood, sesam of bros volkoren, pakje Verkade San Francisco biskwie, naturel of volkoren, duorol CM Kattebakkorrels, klontvormend, doos 5 kilo Keukenrollen met Paddington decor, 2 rollen 1.25 1Z98- 9.98 Sm 1.49 xm 11.90 228 1.99 xm 2.99 nu 1.29 nü 3.99 .ms 5.95 nü 2.79 CM Magere vruchtenyoghurt, qq diverse smaken, pak 1 liter -23? -L.yy 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 11 mei a.s. Minister Borst van volksgezondheid wil de verkoop van rookwaren aan minder jarigen verbieden. Dat blijkt uit een ont- werpnota die deze week wordt bespro ken in de ministerraad. Het verkoopver bod is een van de meest vergaande maatregelen die Borst in petto heeft om jongeren te ontmoedigen te gaan roken. Volgens de minister is een prijsstijging van sigaretten en shag - via een verho ging van de accijns - niet mogelijk. De stichting Volksgezondheid en Roken en het PvdA-Kamerlid Oudkerk willen dat wel. Oudkerk ziet niets in een verkoop verbod omdat dat toch niet te handha ven is. Niet alleen zijn er 42.000 ver kooppunten, daarnaast zijn er nog tallo ze automaten. Om die reden ziet ook het CDA niets in het plan. D66 vindt een leeftijdsgfens daarentegen niet zo gek. Aan de haken en ogen van zo'n grens tilt de partij niet zo zwaar. De WD wilde gisteren nog geen commentaar geven, omdat het om een ontwerpplan gaat. Borst stelt verder voor een beperkt re clameverbod in te voeren: er mag niet worden geadverteerd met shag of siga retten in jongeren-media. Ook mag er, in de reclames zelf niet de indruk worden gewekt dat je hip en wild leeft als je rookt. Borst heeft ook met de tabaksin dustrie afgesproken dat de fabrikanten zich inzetten om het roken onder de jeugd terug te dringen. Vanuit de Tweede Kamer-is meerdere malen aangedrongen op een krachtig antirookbeleid. Oudkerk zei gisteren te leurgesteld te zijn als het kabinet niet tot verdergaande maatregelen komt. „Dit is pappen en nathouden." Hij wil dat er een begin wordt gemaakt met een alge heel reclameverbod. Ook D66'er Van Boxtel vraagt zich af of dit alles is wat zijn ministers Borst en Wijers (economi sche zaken) in petto hebben. ,,lk heb bij voorbeeld gevraagd het aantal verkoop punten in de nabijheid van scholen te rug te dringen." Vorige week werd bekend dat het aan tal rokers voor het eerst in jaren is geste gen. Het aantal jeugdige rokers is tussen 1990 en 1995 gestegen van zeven tot dertien procent.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 3