tikken uit Holland Acht deelt eerste Zeeuwse coup dwingt respect af in peloton Sport Handbalsters HVV na rust de weg kwijt Squashers Holiday Inn ondanks nederlaag nog niet uit bekertoernooi MAANDAG 6 MEI 1996 23 Vier roeiploegen jagen op ticket keulen Aan het olympisch kwalificatietoernooi in Luzern ne men in juni vier Nederlandse ploegen deel: skif mannen, dub- beltwee mannen, vier-zonder stuurman mannen lichte klasse en twee-zonder vrouwen. De vier-zonder mannen is in Keulen uit gevallen door een blessure bij Jochem Janssen. In theorie kan Nederland in Atlanta vertegenwoordigd zijn op twaalf van de veertien olympische nummers. Bij het WK in Tampere van vorig jaar plaatsten zich al acht ploegen: acht m/v, dubbelvier m/v, dubbeltwee licht m/v, twee-zonder m, dubbeltwee v. Oranje is niet vertegenwoordigd in de skif vrouwen en de vier-zonder Polar Bears prolongeert waterpolotitel ede» De waterpoloërs van Polar Bears zijn zaterdagavond in het eigen zwembad De Peppel opnieuw Nederlands kampioen ge worden. De ploeg uit Ede won voor de tweede keer in de finale (best-of-three) van AZ&PC/Anova. Vrijdagavond in Amersfoort was het verschil klein (11-9), een dag later was de marge groter: Belghanou bokskampioen in C-klasse delfzul Faissal Belghanou is Nederlands bokskampioen gewor den in de C-klasse tot en met 60 kilo. De 19-jarige Leidenaar ver sloeg gisteren in Delfzijl Hamid Aoul van het Haagse Kristelijn en promoveërt naar de B-klasse. Twee andere leden van Boks vereniging Leiden verloren hun finale. Erik Rademaker moest in de A-klasse van het superzwaargewicht op medisch advies opge ven tegen Weber uit Eindhoven. Zwaargewicht Albert Onderwa ter moest'zijn meerdere erkennen in Zijlstra uit Leeuwarden. Ritzege Leon van Bon in Dupont Tour Greensboro Leon van Bon heeft de vierde etappe van de Du- pont Tour gewonnen. De renner uit de Rabobankploeg vluchtte 500 meter voor de finish met succes uit een grote groep. Met twee seconden voorsprong ging hij als eerste over de streep voor de Joegoslaaf Cubric en de Brit Elliott. Met de achtste plaats, ge deeld met de Canadees Bauer, is Van Bon ook de beste Neder lander in het algemeen klassement dat wordt aangevoerd door Lance Armstrong. De Amerikaan, verstevigde zaterdag zijn lei dende positie met een overwinning in de 12,6 kilometer lange tijdrit. Theus wint Ronde van Overijssel russen Anthony Theus heeft zaterdag de Ronde van Overijssel gewonnen. Hij ontsnapte in de slotfase, tijdens de laatste plaat selijke ronde in Rijssen, uit een kopgroep van vijftien man. Theus finishte met kleine voorsprong als eerste. Miguel Indurain komt in vorm evora De Spaanse wielrenner Miguel Indurain komt langzaam maar zeker in vorm. Dat bewees de vijfvoudig Tour-winnaar in de Portugese Ronde van Alentejo. Zijn eindzege kwam zaterdag tijdens de achtste etappe niet meer in gévaar. De slotrit werd ge wonnen door Indurains landgenoot Asier Guenetxea. Irene Eijs buigt in Keulen voor Duits duo in dubbeltwee Bij de opening van het internationale roeiseizoen 1996 heeft de Holland Acht dubbel revanche genomen. Op Rusland voor de nederlaag in de laatste Rotsee Regatta, op Duitsland voor het verlies in de finale van het vorige WK. Het Nederlandse vlaggeschip deed het zaterdag en gisteren bij de Elite-Regatta in Keulen met groot machts vertoon. keulen «anp Op Lake Lanier bij Atlanta kan de acht de beste Nederlandse roeiprestatie in honderd jaar Olympische Spelen behalen. Oranje won nooit goud in de acht. Maar niets is zeker vóór de finale van het koningsnummer. Het optimisme in eigen kamp is groot, het ontzag bij de grote concurrent Duitsland gegroeid. „Ik ben onder de indruk van de Holland Acht", zei de Duitse coach Ralf Holtmayer enkele uren voor zijn formatie 4,92 se conden, of anderhalve boot lengte, toegaf. De Deutschland Achter was gehandicapt door de ziekte van Richter, voor wie een reserve in stapte. Holtmayer liet ook de nieuwe boot in de loods, omdat dit in de voormalige DDR ont wikkelde materiaal onvoldoen de was uitgetest. Na de verloren race zei Holtmayer niet verrast te zijn geweest. „Nederland is al wat verder dan wij. Alle grote roeilanden, en daar rekent Nederland zich ook toe, gaan voor goud in Atlanta. Zil ver heeft de Holland Acht al meer dan genoeg opgehaald, zoals bij de WK in Indianapolis (achter Verenigde Staten) en in Tampere (achter Duitsland). In Lake Lanier zal het gaan tussen een stuk of zeven landen: Vere nigde Staten, Rusland, Duits land, Roemenië, Australië," Groot-Brittannië en Nederland. Bondscoach René Mijnders geeft de Holland Acht een goe de kans. „Omdat", zei hij op de oever van de Fühlingensee in Keulen, „onze concurrenten in het verleden in de olympische jaren allemaal full-professioneel naar de Spelen toewerkten. In Nederland kon dat nooit, want de roeiers studeerden of moes ten werken. Nu zijn ze geheel vrij om te trainen, dus kunnen wij meer progressie boeken dan de concurrenten. Die zullen ook wel iets vooruitgaan, maar wij kunnen een grotere stap ne- De eerste resultaten van de professionele aanpak waren in Keulen te zien. De Holland Acht (Bartman, Simon, Van der Zwan, Van Steenis, Zwolle, Maasdijk, Florijn en Rienks) voer voor het eerst als acht dit topprestatie neer te zetten. Za terdag was Rusland de tegen strever. Mijnders verwachtte zware tegenstand. Die kwam niet, mede omdat de Holland Acht hard startte. Met Maasdijk en Simon voor Compagner en Krijtenburg is er meer 'power' aan boord. Rusland gaf 5,64 se conden, of twee bootlengten, Gisteren was de wedstrijd zwaarder door minder mee wind. Toch ging het drie secon den sneller. Dat kwam door de aanwezigheid van Duitslands eerste keus. Rusland nam dit keer een raketstart. „Zelfmoor dactie", oordeelde Michiel Bart man, „en dat bleek ook." De Nederlandse acht zette Duits land tijdens de eerste kilometer op achterstand en concentreer de zich op een forse kloof aan de finish, omdat een psycholo gische tik geen kwaad kan. Roeiers vinden winnen van Duitsland altijd lekker. Het Acht-project begon immers vier jaar geleden uit afkeer van de Duitse arrogantie in de roei- kampen. Met assistent-chef de mission Hans Jorritsma op de wallekant moest de Nederlandse olympi sche roeiploeg voor de eerste keer vormbehoud tonen voor uitzending naar Atlanta. De Holland Acht kan geen pro bleem meer zijn. De vrouwen acht is nog niet zo ver. Dit bleek met twee tweede plaatsen, in verschillende samenstellingen, achter respectievelijk Wit-Rus- land en Canada. Bondscoach Kris Korzeniowski wacht nog minimaal twee weken met de definitieve selectie. Hij wil uit de overblijvende roeisters ook nog een kansrijke twee-zonder opstellen. De totale oogst van Oranje bedroeg vijf zeges, vijf tweede plaatsen en negen derde. Buiten de dubbele winst van de Hol land Acht mochten de dubbel vier mannen en vrouwen en de lichte dubbeltwee mannen Van der Linden/Aardewijn een 'blik' ophalen, allen zaterdag. Niet alle olympische forma ties kwamen in actie. De selec tie in de lichte dubbeltwee vrouwen ging niet door. Ellen Meliesie moest rust houden door een stress-breuk in een rib, Annet Bogtstra moest met maagklachten opgeven. Licht punt was het optreden van de jonge skiffeur Merlin Vervoorn. De Zoetermeerder uit de selce- tie van de Leidse bondscoach Jan Klerks toonde zo veel voor uitgang dat hij in juni in Luzern in het pré-olympisch toernooi mag meedingen naar één van de resterende startbewijzen. De experimentele vrouwen dubbelvier finishte curieus met de linker riem van Piëta van Dishoeck loodrecht in het wa ter. Bij een botsing met de baanafscheiding sloeg de riem uit de hand van de op wereldni veau debuterende roeister. Mei- ke van Driel, Anita Meiland en Nelleke Penninx trokken net hard genoeg door om van de ruime voorsprong een hand breedte over te houden. Van Dishoeck en Van Driel namen de plaatsen in van de 'vaste waarden' Irene Eijs en Eeke van Nes, die in de dub beltwee naar de tweede plaats achter de Duitsen Boron en Kóppen voeren. De tweede plaats was er ook voor de man nen in de lichte vier-zonder- stuurman. Falco van 't Riet, Christiaan Bolck, Titus Wey- schede en Arnoud Beens moes ten vice-wereldkampioen Dene marken laten voorgaan. Deze vier moet zich nog voor de Olympische Spelen in Atlanta kwalificeren. Dat kan tijdens het enige kwalificatietoernooi ter wereld, in juni in Luzem. Dit geldt niet voor de twee zonder in de open klasse. Pim Vos en Diederik Simon haalden vorig jaar de kwalificatie bij de WK in Tampere. George van Iwaarden en Kai Compagner, uitgeselecteerd voor de Holland Acht, kunnen in de twee-zonder naar de Spelen als ze dit week einde in Keulen, en over twee weken in Duisburg, aantonen tot de wereldtop te behoren. In Keulen eindigden Van Iwaarden en Compagner zaterdag als der de. Zij presteerden al veel beter dan kort geleden op de Bosbaan in de Randstadregatta toen zij door tweeën uit de Acht zoek werden gevaren. Niels van Steenis van de Holland Acht heeft zich letterlijk het snot voor de ogen geroeid. Ronald Florijn (mid den) kijkt even een andere kant op. foto anf tiwJ De vrouwen van HW' 70 wa ren in de regionale tweede klasse een helft gelijkwaardig aan WIK, maar eindigden met een 16-11 nederlaag. De man nen van Rijnstreek kwamen niet in actie, maar omdat me dedegradant Vires et Celeritas in Gouda royaal won van EHC (18-7) staan de Alphenaren weer op de laastste plaats van de ranglijst in de regionale tweede klasse. Wat er met de ploeg van HW '70 gebeurde na de rust tegen WIK is een raadsel. In de eerste helft agressief en schot vaardig, daarna geen enkele organisatie in de defensie en aanvallend ver beneden het normale niveau. Met de onze kere verdediging voor zich deelde ten slotte ook de in de eerste helft zo betrouwbaar acterende doelverdedigster Yvonne Ammerlaan in de ma laise. Er was voor de Voor- schotense coach Auke van Hinten weinig meer aan te doen dan het hoofd in de schoot te leggen. De meest trefzekere schutter bij HW was Anneke Gijsman met zes treffers. In de afdelings eerste klasse blijft Saturnus winnen. Dit maal moesten de reserves van Hercules met lege handen huiswaarts keren: 15-12 voor Saturnus. Omdat concurrent Hermes eveneens won moe ten de Leidenaars nog tot 19 mei wachten voordat zij het kampioensfeest kunnen vie- Saturnus heeft altijd proble men met het Rijswijkse Hercu les. De wedstrijd in Leiden werd ook een moeizame, zij het onbedreigde, winst. De hechte defensie van Hercules bood maar weinig schotkan sen. Bij de breakout, het ge- Vreesde wapen van Saturnus, schoot de beste man op dit onderdeel sinds jaren, Hans Blansjaar, nu opzichtig te kort. De Rijswijkse doelverdediger groeide naar een topvorm. Aan de overzijde deed Ad van Fessem wat hij altijd doet. Al les stoppen wat ook maar enigzins te stoppen is. En strooien met gave breakout passes. Die, zoals vermeld, in deze ontmoeting veelal zonder resultaat bleven. Soonstoppel leemt revanche ap Van der Tang a/ielrennen marc van der jagt medewerker Wielrenner Ronald van der Tang lijkt niet van podia afge houden te kunnen worden. De ■A-amateur uit Voorhout sloeg dit'keer met een tweede plaats toe in de Ronde van Amstel veen. Het was de achtste ere plaats van de Van Vliet/Weba- renner in het nog jonge seizoen. Van der Tang, die lid is van Swift/Casba, moest op de Sportlaan Remco Boonstoppel (Maarssen) laten voorgaan. De krachtmeting tussen het duo i was van bijzondere aard. Boon stoppel verloor vorige week op Koninginnedag in de Ronde van IJsselstein nog in de eindsprint van de 28-jarige Voorhouten Amstelveen moest de revanche brengen en het feit dat gisteren zijn verjaardag was, gaf hem ex tra kracht. Voordat de elite/neo-ama- teurs hun 100 kilometer lange koers afwerkten, kregen de cy- closportieven (B-amateurs) 60 kilometer voor de kiezen. Al- phenaar Jacco van 't Schip drukte zijn fiets als zevende over de meet. Hans van Eyk uit Hillegom en Dirk-Jan van Reek uit Noordwijk (beiden RTV De Bollenstreek) finishten als tien de en elfde. De broer van laatst genoemde, B-amateur André van Reek, greep zijn vierde zege van dit seizoen. De Lissenaar was de rapste in de massa sprint, waarin de Vlaardinger Bevrijdingsronde eindigde. Vincent van der Kooij heeft een imponerende vierde plaats op zijn erelijst bijgeschreven. Het wielertalent uit Leiden was één van slechts 41 deelnemers (op 152 starters), die de lood zware Heuvelland Tweedaagse voltooiden. Hij opende afgelo pen zaterdag sterk in de tijdrit over zeven kilometer (Voeren- daal-Klimmen) door als vijfde te eindigen. De 16-jarige junior uit de nationale Rabo-ploeg gaf daarbij maar acht seconden toe op winnaar Wopke Veenstra. Tijdens de tweede etappe over 77 kilometer kreeg Van der Kooij last van een spiertje onder zijn linkerknie. De Merenwijker finishte als 33ste, Johnny Brou wer (14de in het eindklasse ment) van het Alphense Avanti duidelijk beter als achtste. Maar gisteren tijdens de slotetappe (110 kilometer) verbeet Van der Kooij de pijn om als vijfde over de meet te komen. Gerben van de Reep. uit Hille gom beëindigde de Heuvelland Tweedaagse bij de nieuwelin gen als twaalfde. Zijn beste prestatie was de zesde plaats tij dens de eerste etappe. Ook leef- tjdsgenoot Arjan de Boer reed keurige klasseringen. De Leide raar werd afgelopen zaterdag 14de in Zwanenburg. Gisteren .behaalde hij evenals junior-da- ne Doortje van der Linden (Voordwijkerhout) de zevende iek in Wervershoof. squash karin piters medewerker De squashers van Holiday Inn hebben deze week het bekerdu el van De Diepput met 5-4 ver loren. Ondanks dit verlies is de race om de beker voor de Leide naars nog niet gespeeld. Mét een totaal van 28 punten maken zij nog altijd kans op de tweede plaats in regiopoule 8B, die goed is voor de volgende beker ronde. Holiday Inn moest deze week zijn meerdere erkennen in het Haagse De Diepput. De twee vrouwen Ingrid Meulenbelt en Nel van Duyn wonnen hun par tij gemakkelijk met 3-0. De mannen hadden meer moeite. Alleen Koert van Schie won, na lang duelleren, zijn wedstrijd in 3-2. Patrick Naessens, Erik van Zijl de Jong en Bert Gelderblom, hoewel hij bijna zijn eerste ga me te pakken had, verloren alle drie met 3-0. Rob Vreeken had van Fons de Babbelaar kunnen winnen, als hij zich niet te veel had geërgerd aan diens praat jes. „Als ik mentaal sterker was geweest en me niet had ge stoord aan de afgesnoepte pun ten, had ik kunnen winnen", zei Vreeken, die het verschil met een punt in Leids voordeel had kunnen doen uitvallen. Vreeken verloor zijn partij met 3-2. De mixed-dubbel door Meulenbelt en Vreeken ging verloren door goed spel van de nummer 22 op de Nederlandse ranglijst, Esther Lieben. Op de juiste momenten, bij de twee game-punten voor Holiday Inn, legde zij een onge kende techniek aan de dag. Zij speelde de mix-dubbel in Haags voordeel uit: 2-0. De mannen dubbel bracht het vierde Leidse punt binnen. Naessens en Van Schie wonnen met 2 -1 Dekker Warmond verloor op tempo dik van Klaverstede. Al leen de vrouwen Margot Beu kers en Leonie van Dinten won nen hun wedstrijd met respec tievelijk 3-2 en 3-0. Geen van de mannen boekte winst. Slechts Jaap de Zwart en Harold van Biemen pakten op de tegen stander een game. De mixed- dubbel van Van Dinten en Van Biemen ging met 2-1 verloren. De mannendubbel van De Zwart en Mike Thacker met 2-0. Door dit verlies van de afgelo pen week speelt Dekker War mond niet langer een rol in de strijd om de beker. De club kan zich niet bij de eerste twee van de regiopoule 8D spelen en is met nog twee wedstrijden te spelen nagenoeg kansloos. Het peloton dendert over de Zeelandbrug tijdens de Ronde van Midden-Zeeland. Twee Zeeuwen waren de smaakmakers, maar Jelle Nijdam ging met de zege aan de haal. foto»anp goes fred segaar gpd-verslaggever Op de plaats waar Nederland met de Deltawerken historie schreef in de strijd tegen het water, schreven twee Zeeuwen zaterdagmiddag wielergeschiedenis. Over dammen en dijken, sluizen en bruggen gaven Davy Dubbeldam en Pa trick Tolhoek in de 37ste Ronde van Midden Zeeland een demonstratie van durf waaivan het Nederlandse professio nele wielrennen de laatste jaren versto ken is gebleven. Ze reden 120 kilometer voor het pelo ton uit en bouwden een voorsprong op die halverwege de tweehonderd kilome ter lange B-klassieker ruim acht minuten bedroeg. Pas veertig kilometer voor start- en finishplaats Goes werden de twee maatjes gegrepen door de achter volgende groep, waaruit routinier Jelle Nijdam uiteindelijk als winnaar tevoor schijn kwam. Dat was leuk voor Nijdam. Dat was ook hard nodig. Voor hem en nog méér voor zijn ploeg, TVM. Maar voor het Hollandse wielrennen zou het veel beter zijn geweest dat de twee Zeeuwse lefgas- sies tot het einde waren weggebleven. Daarmee zouden ze de bangeriken van peloton slechts van huis vertrok ken om een frisse neus te halen heb ben duidelijk gemaakt dat het tijdperk van afwachten voorbij is. Daarmee komt Oranje niet uit het dal waarin het nu al vier jaar vertoeft. Aanvallen kost kracht maar loont, zij het niet altijd in de vorm van overwinningsbloemen. Niemand was zaterdag langer op TV dan Tolhoek uit Yerseke en Dubbeldam uit Sluiskil. Dat had met name de laatste niet dur ven dromen toen hij 's morgens op de pont van Breskens naar Vlissingen sprong. De Zeeuwsvlaming staat welis waar te boek als een talent en hij voelde zich goed toen hij de Westerschelde overstak. Maar de Ronde van Midden Zeeland was zijn allereerste wedstrijd als prof en dat hij daarin een hoofdrol zou spelen had de durfal niet verwacht. Vorige week maandag pas zette de 24- jarige renner zijn handtekening onder een contract die zijn overstap van de 'amateurafdeling' van Foreldorado/Golf naar de profformatie van de sponsor be krachtigde. Ploegleider Frits Schür had Dubbeldam dit seizoen al zien winnen in de Omloop van de Houtse Linies, een etappe in de Teleflextour, de Thuringer Rundfahrt en een aantal lastige koersen in België. Dus bood hij de renner met wie hij in het verleden als ploegleider van Europolis zo vaak in onmin lag het contract waarop Dubbeldam zat te wachten. Daarmee was het gevaar om in de WW te komen afgewend. Dubbeldam dreigde werkloos te worden sinds hij we gens reorganisatie ontslag had gekregen als magazijn-medewerker van het Erotic Discount Centre, de keten van seksshops die sponsor is van een Zeeuwse amateurploeg. Dubbeldam reed nooit voor dat team, maar hij kende de renners, onder wie Tolhoek, zijn vluchtmaatje die een paar jaar terug prof was bij Jan Raas. Tolhoek moest zijn loopbaan opgeven wegéns ernstige rugproblemen die waren ont staan doordat zijn benen niet even lang zijn. Tolhoek is nu mountainbiker en stelde zich net zo weinig voor van 'Mid den Zeeland' als Dubbeldam die een handicap deelt met zijn provinciege- noot. Als vijftienjarige kreeg hij als voetbal ler van de lokale club een bal zó hard op zijn linkeroog dat zijn gezichtsvermogen door dat oog nog maar tien procent is. Dat levert hem vooral moeilijkhedën op met waaierrijden. Door zijn vlucht voor kwam hij dat dit keer. Toen Dubbeldam en Tolhoek zich na een uur koers in Middelburg aan kop van het 'wandelen de' peloton zetten en elkaar eens aanke ken, was het snode plan voor de mon- stervlucht snel gesmeed. Op de Zeelandbrug, terug van Schou- wen-Duivenland naar Noord-Beveland, was de voorsprong al fors teruggelopen en niet veel later in Wemeldinge werden de twee teruggehaald door een groep van tien met daarin onder anderen de latere winnaar Nijdam, Den Bakker, Knaven, Talen (tweede), Frison, Capiot (derde) en Van der Poel. De vvereldkampioen veldrijden was opnieuw de enige renner uit de Rabo- ploeg die voorin meedeed. Zowaar bleef Dubbeldam de vluchters gezelschap houden, wat bijzonder knap was na een solo van 120 kilometer. Hij werd zelfs nog elfde. De moegestreden amateur Tolhoek kon zich niet voorin handhaven en liet zich afzakken tot een groepje met coureurs van Rabobank. De sponsor die het zo goed voor heeft met het Nederlandse wielrennen had een B-ploeg van slechts zeven coureurs naar Zeeland gestuurd. Dat wekt be vreemding voor een bank die de meeste van zijn rekeninghouders in de provin cie heeft en zo graag met het fietsen geï dentificeerd wordt. De 37ste editie van de waaierwedstrijd was trouwens toch matig bezet zonder Italiaanse ploegen, een 'half Lotto-team, een deel van de Duitse Telekoms en het schaduwteam van de Rabobank. TVM vormde verreweg het sterkste collectief en het was logisch dat één van hen uit de kopgroep zou demarreren. Na een mislukte poging van Knaven, slaag de Nijdam wél. Hij boekte daarmee zijn eerste zege in een seizoen waarin hij veel tegenslag heeft gehad. Nijdam heeft griep gehad en bleek een ijzertekort te hebben waardoor hij tot zaterdag geen schim was van de renner van vorig jaar.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 23