Roda zit in de wachtkamer FC Utrecht redt het Ruud Heus mag gaan afbouwen op Woudestein Sport Ajax gaat niet diep MAANDAG 6 MEI 1996 De Graafschap strikt De Jong Met ingang van het komende seizoen maakt Theo de Jong deel uit van de technische staf van De Graafschap. De oud-international wordt hoofd scouting en technisch adviseur van het bestuur. De Jong was tot voor kort trainer van Willem II. Enkele maanden geleden kreeg hij ontslag. Volgens het Brabant se bestuur was er geen sprake meer van een vertrouwensrelatie tussen coach en spelers. Bij De Graafschap is Fritz Korbach ook de volgende competitie hoofdtrainer. Playfair naar Cambuur Leeuwarden Gregory Playfair speelt de komende twee jaar bij Cambuur in Leeuwarden. De aanvaller van PSV kwam dit sei zoen op huurbasis uit voor RKC. Eredivisieclub Heerenveen raakt Bert Zuurman kwijt aan Veendam. De spits werd begin dit seizoen uitgeleend maar snel teruggehaald toen er personeels problemen dreigden in de ploeg van Foppe de Haan. Zuurmans contract loopt binnenkort af. Hij tekende voor twee jaar bij Veendam. Emmen trekt begroting fors op emmen De voetbalclub Emmen heeft de begroting voor volgend seizoen verhoogd van 2,2 naar 5,8 miljoen gulden. Het sportieve succes van de ploeg, die zich heeft geplaatst voor de nacompeti tie, heeft een financiële injectie opgeleverd. De publieke en commerciële interesse is flink gegroeid. Bovendien ontvangt Emmen een bedrag van de KNVB uit de TV-gelden. FC Utrecht biedt Booy baan aan ut recht FC Utrecht heeft Foeke Booy de aanbieding gedaan volgend seizoen als assistent-trainer in dienst te treden. De spits, die dit jaar door blessures alleen in de openingswedstrijd tegen Ajax meedeed, kan ook nog een jaar doorgaan als voetballer. Booy, die herstelt van een knie-operatie, neemt op korte termijn een beslissing. FC Utrecht ziet in de voormalige aanvaller van onder meer Club Brugge een ideale assistent van Ronald Spel- bos en Jan Wouters. De komst van Wouters is zeker; een langer verblijf van Spelbos is nog niet rond. De coach heeft bedenktijd nodig. Hij wil onder andere weten welke spelers volgend seizoen bij FC Utrecht spelen. Met John van den Brom en Erik Regtop is reeds gesproken. Voor Sonny Silooy, Rob Witschge en Arno Arts is belangstelling. Van den Herik niet tevreden Rotterdam Jorien van den Herik wil alles in het werk stellen om Feyenoord nog voor de eerste training (op 8 juli) de nieuwe spe lers te bezorgen, waarom trainer Arie Haan heeft gevraagd. De voorzitter van de Rotterdammers beschouwt het als een uitda ging om komend seizoen beter voor de dag te komen dan dit jaar. ,,We hebben omgerekend naar de oude puntentelling beter gepresteerd dan vorig seizoen. We zijn ook een plaats hoger ge ëindigd (derde in plaats van vierde) en we zijn een ronde verder gekomen in de Europa Cup," zegt Van den Herik. „Maar in zijn totaliteit ben ik niet tevreden. De afstand tussen Feyenoord en en twee in Nederland moet kleiner worden." Limburgers voor deelname aan UEFA Cup-toemooi afhankelijk van uitslag bekerfinale Feyenoord-Heerenveen 4-1 (1-0). 28. Trustfull 1-0, 50. Heus 2-0 (strafschop), De laatste voorstelling van Roda JC dit seizoen op Kaalheide was de mooiste van het voetbaljaar. In het duel om de vierde plaats tegen NAC trakteerde Roda het publiek op een heuse voetbalshow: 5-1. Na de tweede plaats van vorig seizoen eindigde Roda nu als vierde, achter de tradi tionele top drie. kerkrade anp Spits Babangida had een hoofd rol met drie doelpunten. Als PSV de bekerfinale op 16 tegen Sparta wint, gaat Roda voor de tweede achtereenvol gende maal op Europees avon tuur. De Limburgers doen dan mee aan het UEFA-bekertoer- nooi. Wint Sparta de beker, dan spelen Feyenoord en PSV voor de UEFA-beker en is Roda al leen nationaal actief. De thuisploeg zette al heel vroeg de toon voor het verdere verloop van het duel. NAC-ver- dediger Vidmar haakte Van Hoogdalem in het strafschopge bied na knoeien van Lokhoff en Gaasbeek op het middenveld. De Koek schoot van de elf-me- terstip raak: 1-0. Zadel NAC speelde vanaf het begin een verloren wedstrijd. Na het 3-0 verlies vorige week in Breda van Feyenoord leek de ploeg niet meer in de vierde plaats op de ranglijst te geloven. „We brachten Roda wel heel makke lijk in het zadel", zei oefen- meester Rijsbergen. „De com petitie heeft voor ons twee duels te lang geduurd. Jammer op deze Vreugde en verdi manier eindigt", aldus de Lei- denaar. Roda besliste het duel in de 40ste minuut. Van Galen, die zijn laatste wedstrijd voor Rocja speelde en naar NAC verhuist, speelde uitblinker Babangida aan. Die liet Karelse met een droge schuiver kansloos: 2-0. De tweede helft speelde de thuisploeg NAC helemaal van de mat. Edwin Vurens dook in de 53ste minuut bij een voorzet van Van der Luer op bij de eer ste paal en tikte 3-0 binnen. Ba bangida vergrootte vlak erna de feeststemming op de tribunes met nog twee treffers. Arnold redde voor NAC in de 82ste mi nuut de eer: 5-1. Roda-trainer Stevens en zijn assistent Achterberg ontkurkten na afloop bij het speelveld fles champagne en proostten met het publiek op de goede af loop van het seizoen. „Deze vierde plaats is een betere pres tatie dan die van vorig seizoen", vond Stevens. „Of we daarmee nu Europees voetbal halen of niet. De verwachtingen aan het begin van de competitie waren heel hoog gespannen en Roda Roda IC: Hesp (62. Scheutjens); Sen- den, Ooyer, De Koek en Trost; Doom- ernik, Van der Luer, Van Hoogdalem en Van Galen (64. Graef); Babangida (79. Heeren) en Vurens. NAC: Karelse; Atmodikoro, Van Won deren, Van Burik (79. Gesthuizen) en Vidmar; Brusselers, Gaasbeek en Lok hoff (75. Brood); Remie, Arnold en Ab- dellaoui (50. Oostrom). EERSTE DIVISIE Twee keer belde 'spion' Van Gaal op uit het stadion van Ju- ventus om te horen of het goed zat bij De Graafschap - Ajax. Kort voor tijd meldde vervanger Van der Lem het volgende: „Het blijft hier 0-0, maar Kanu heeft wel tegen de binnenkant van de paal gekopt." Daarmee was het Verhaal van de wedstrijd ver teld. In de Achterhoek was het vooral een kwestie van heelhou- den bij de Amsterdammers. De ^electie voor de Champions- Leaguefinale tegen Juventus-^22 piei) is vooralsnog niet al te jbreed. De Doetinchemmers profiteerden van de wat minde re instelling van de tegenstan ders en haalden het punt, nodig ,om zeker in de hoogste klasse te blijven. Eigen kracht Later bleek dat De Graafschap het bij verlies ook wel had ge- red. „Maar we wilden het op ei gen kracht doen", zei trainer Korbach, in de loop van het sei zoen gekomen om de Achter hoekers in de eredivisie t den. „De afspraak was ee beetje te proberen aan ons ei gen spel vast te houden. Dat is enigszins gelukt. We hebben twee kansen weggegeven. Meer niet." Onder vergelijkbare omstan digheden nam Van der Lem ook vorig seizoen een wedstrijdje waar voor Van Gaal. Dat werd opgevrolijkt met een 5-0 over winning bij Feyenoord, met een veredeld tweede elftal, evenals gisteren ook met Grim in plaats van Van der Sar in het doel. De veerkracht van een jaar geleden bezit Ajax momenteel niet. „Over de wedstrijd kan ik niet tevreden zijn", oordeelde Van der Lem. Volendam voelt zich benadeeld klein Volendam en NEC spelen nacompetitie Elz'inga 1-3. Scheidsrechter: Toeschouwers: 3500. FC Den Bosch-FC Den Haag Lurling (strafschop) 1-0, 59 2-0, 60. Steyn 2-1, 86. G den haag anp Keeper Zoetebier van Volendam betreurt het gelijkspel tegen Vitësse. De ploeg moet v eredivisieschap veilig stellen. De ontsnapping van het week einde kwam op naam van FC Utrecht. Door te winnen bij FC Twente (2-1) blijft de formatie van trainer Spelbos behouden voor de eredivisie. Het hoeft daarvoor niet eens meer een nacompetitie te spelen. Go Ahead Eagles daalt na de 3-1 nederlaag bij PSV recht streeks af. NEC en Volendam plaatsten zich voor de toegift. De Nijmegenaren door te win nen (3-1) bij het uitgespeelde Willem II, Volendam door tegen Vitesse een voorsprong van 1-0 uit handen te geven, 1 -1 Hans Visser maakte twee mi nuten voor tijd met het laatste doelpunt van deze competitie tegen FC Twente de treffer die goed bleek voor lijfsbehoud van Utrecht: 1-2. „Wat kan het leven toch mooi zijn", glunderde Spelbos van oor tot oor na de ereronde van zijn elftal langs 2500 fans van Utrecht die net als hun favoriete elftal en tech nische staf negentig minuten lang tussen hoop en vrees had den geleefd. Utrecht was afhan kelijk van Volendam, dat niet mocht winnen van Vitesse. Aan gezien de Volendammers lang op 1-0 stonden, was de ope ningstreffer van invaller Graan oogst, kort na rust, voorlopig niet meer dan het vergroten van de hoop. Wegereef Dat veranderde toen Vitesse in Volendam voor 1-1 zorgde. In dezelfde minuut keurde arbiter Wegereef Twentes gelijkmaker van Bosvelt af. Drie minuten la ter vertoefde Utrecht toch weer in mineur en een situatie van vrees. Van Kessel trok Bosvelt tegen de grond en wisselspeler Volmer maakte van elf meter de stand feilloos gelijk: 1-1. Utrecht moest vervolgens nogmaals scoren en deed dat dus. NEC Aan de hand van veteraan An ton Janssen is NEC gisteren ont snapt aan directe degradatie naar de eerste divisie. „We heb ben de laatste strohalm overtui gend gegrepen", sprak trainer Wim Koevermans. Een week lang had hij zich met zijn ploeg op sportcentrum Papendal voorbereid op het duel. De ziek te van Danny Hoekman, hij lag met koorts op bed, was de enige tegenvaller in de aanloop. Na een half uur zag de situa tie er nochtans slecht uit voor NEC, dat in de loop van het sei zoen trainer Van Kooten verving door Koevermans maar nauwe lijks beter ging spelen. Go Ahead had in Eindhoven verras send een weliswaar weer snel weggewerkte voorsprong geno men. In Tilburg leverde de eer ste de beste fatsoenlijke aanval van Willem II een doelpunt op. Jack de Gier kopte de bal in de verre hoek, nadat Stewart de paal had geraakt. Langerak Waar NEC vorige week ver krampte na een doelpunt van FC Groningen, bleef de ploeg nu rustig combineren. Vijf mi nuten na de openingstreffer van De Gier was de gelijkmaker bij na een kopie. Van Eijkeren kop te vallend tegen de paal. Jans sen trok opnieuw voor. Bij de tweede paal liep Langerak de bal in het doel. In de tweede helft leidde Janssen NEC naar de verdiende zege. Vijf minuten na rust zette hij voor op Van Eijkeren, die geen moeite had met scoren. De oud-PSV'er zelf, in 1988 be nutte hij de zesde strafschop in de Europa Cup-finale tegen Benfica, strafte niet lang daarna balverlies van Konterman af. Hij knalde het leer van dertig meter in de kruising. Sparta FC Groningen heeft in het Oos terpark dankbaar gebruik ge maakt van de ingetogen hou ding van Sparta. Het elftal van coach Westerhof behaalde de grootste seizoenzege (5-1). Bombarda was met drie doel punten weer eens doeltreffend. De Argentijn kan met negentien treffers in zijn tweede seizoen als semi-prof terugkijken op een geslaagde voetbaljaargang. Voor de meeste spelers van Sparta kwam het afsluitende competitieduel ongelegen. Vol gende week donderdag staat voor de Rotterdammers immers de bekerfinale tegen PSV op het programma. Spelers als Jalink, Gerard de Nooijer en Veldman wilden in Groningen niet het ri sico lopen voor het bekertreffen geschorst te zijn. Het drietal ac teerde met de handrem op en ontliep daardoor een gele kaart. RKC en Fortuna kamen in een wedstrijd met niets op het spel tot 1-1. wers: 2288. Gele kaart: Bosch), Heesen, Texeira (Den Emmen-Heracles 2-2 (2-1). Koopman. Toeschouwers: 2254. Rijaard 3-0, 50. Dijkhuizen 4-0, 58. Var Bremen 5-0, 73. Mansveld 6-0, 78. Schu 8-1. Scheidsrechter: I 2-1 Scheidsrechter: Elburg. Toe .a,, Uc, Laan 1-0, 85. De Getrouwe 1-1, 90. Derksen 2-1 Scheidsrechter: Bossen. FC Zwolle-Veendam 1-2 (0-2). 19. Drenth 0-1, 33. Schippers 0-2, 57. Bruin 1-2. Scheidsrechter: Oskam. Toeschouwers: 1700. VVV-Haarlem 3-1 (3-1). 1 Sibon 1-0 (strafschop), 4. Promes 1-1,2 RBC-Telstar 1-2 (0-0). 56. Van Roon 61. Tevreden 0-2, 80. Van Gils 1 Scheidsrechter: Van Beek Toeschouv (FC Den Bosch) (Heracles), Schuman (Hel Keur (AZ), Dijkhuizen (Exct 34 21 10 3 73 64-26 34 18 13 3 67 71-39 34 16 10 8 58 48-35 34 15 12 7 57 55-33 34 14 8 12 50 56-50 34 13 11 10 50 42-38 34 14 3 17 45 47-53 34 10 12 12 42 41-46 34 8 15 11 39 46-50 34 11 6 17 39 35-51 34 7 12 15 33 37-43 34 8 7 19 31 39-60 34 8 5 21 29 42-72 34 5 11 18 26 41-75 8 5 0 3 15 12-10 8 4 2 2 14 14-10 8 3 4 1 13 14-10 8 3 4 1 13 7-5 8 3 3 2 12 10-10 8 3 2 3 11 11-9 8 2 4 2 10 6-6 8 3 1 4 10 9-10 8 3 1 4 10 9-13 11 2 5 5 6-16 10 3 5 3 8-16 rotterdam marcel v Voetbalclub Volendam over weegt een protest in te dienen bij de KNVB naar aanleiding van de wedstrijd FC Twente - FC Utrecht. Dat duel, net als Volendam - Vitesse belangrijk in de strijd tegen degradatie uit de eredivisie, begon gisteren ruim een kwartier te laat omdat supporters van Utrecht nog niet in het stadion waren. Volendam spreekt van competitieverval sing. Op het moment dat Volen dam - Vitesse (1-1) al ruim schoots afgelopen was, scoorde Hans Visser in naam van Utrecht de bevrijdende 1-2. Utrecht passeerde Volendam daardoor op de ranglijst en ont loopt de nacompetitie, Volendam is veroordeeld. Aan de rand van het veld, net voordat Ruud Heus de tunnel indook met een bos ruikers, had de voorzitter nog eert verrassing voor hem. Of hij zin had om zijn loopbaan af te sluiten bij Excelsior, het nieuwe filiaal van Feyenoord. Voor de man die tien jaar lang het rood-witte shirt droeg aan de linker oever van de Maas, is het een ldeine stap naar de rechteroever. Op Woudestein mag hij in het veld leiding gaan ge ven aan de jonge talenten die door Feyenoord al zijn aangetrokken en daar in het kader van het nieuwe samenwerkingsverband tijdelijk worden gestationeerd. Ruud Heus nam de invitatie en het bijbehoren de contract met genoegen aan. De kans dat hij straks is te bewonderen bij de satelliet-club is niet gering. Zeker als daar zijn boezemvriend Jozsef Kiprich na de zomer nog komt binnenstappen. Het lijkt te mooi om waar te zijn. Twee, bij het Rotterdamse publiek razendpopulaire routiniers, die op zaterdagavond kleur gaan geven aan een 'avondje' Excelsior. Toch benadrukte Heus, die in de tweede helft bij een 2-0 voorsprong tegen Heerenveen een staande ovatie kreeg en met tranen in zijn ogen afscheid-nam van 'zijn' publiek, dat hij diep in zijn hart door had willen gaan bij Feyenoord. „Zeker als ik weer zo'n wedstrijd heb gespeeld als vandaag," glom hij na afloop. „Ik maak nog steeds iedere tegenstander gek. Dat heb je kun- Show De Noord-Hollander maakte er in de Kuip, waar ruim 26.000 mensen op het afscheid van Heus en Maas waren afgekomen, inderdaad een soort one man-show van. Ruud Heus maakte solo's, haalde de achterlijn, gooide er de mooiste schijnbewe gingen uit en zette menige Fries voor schut. „Als hij 28 jaar was," bekende Arie Haan, „waren we van een groot probleem verlost. Maar Ruud is de 35 gepasseerd en dan kun je niet een heel jaar zo op topniveau presteren. Dit afscheid gun ik hem wel. Hij heeft veel betekend voor Feyenoord, heeft het allerbeste in zijn loopbaan aan de club gegeven." Hoe belangrijk Ruud Heus voor Feyenoord in de voorbije jaren is geweest, bewijst de moeite die het de Rotterdammers kost om een vervanger te vinden. „Het is verschrikkelijk moeilijk," zegt Haan. „In heel Europa zoeken de topclubs een goede linksback. Het moet een speler zijn die in het moderne voetbal meer kan dan een man uit schakelen. Hij moet opkomen, het spel van ach teruit kunnen opbouwen en soms als middenvel der kunnen opereren. Ruud Heus werd in de tweede helft beloond voor al zijn ijver. Nadat Orlando Trustfull Feye noord op voorsprong had gebracht, kreeg de thuisclub een strafschop van arbiter Dick Jol toen Orlando Trustful tegen de vlakte werd gelopen. Normaal gesproken is dat een karweitje voor Ro nald Koeman, maar de ex-international, die als middenvelder een formidabele partij speelde en de ene na de andere speler voor de keeper zette, gunde Heus een waardig afscheid. De verdediger faalde niet: 2-0. Hellinga Henrik Larsson tilde de score vervolgens naar 4-0, voordat invaller Wilco Hellinga de eer redde voor Heerenveen. De Friezen kwamen in het stuk niet voor en werden door Feyenoord aan alle kanten voorbij gehold. Het was opmerkelijk dat de forma tie van Arie Haan na maanden krampachtig en geforceerd te hebben geacteerd opeens wel de remmen los kon gooien. Haan: „Het plezier in het voetbal was terug en daar ben ik blij om. Op deze weg moet Feyenoord verder. Voor het publiek is het een mooi afscheid van dit seizoen." De Groninger kijkt met ge mengde gevoelens terug op zijn start in de Kuip. Het eerste Europa Cup-duel met Rapid Wien (thuis) zit hem nog altijd dwars en ook het optre den voor de beker tegen Sparta is een dieptepunt gebleven. Hoopvol vindt hij de wijze waarop de jonge garde in de selectie zich heeft geëtaleerd. George Boateng, Bernard Schuiteman (gisteren uitgeval len met een zware knieblessure), Jean-Paul van Gastel en Giovanni van Bronckhorst kunnen kleur gaan geven aan het nieuwe Feyenoord, mits de club erin slaagt de juiste toppers aan te trek ken en die te mixen met de jonge spelers. Vast staat dat Ronald Koeman ook in het nieu we seizoen niet op het middenveld terecht zal ko men, ook al kwam hij daar gisteren andermaal voortreffelijk voor de dag. Arie Haan heeft zijn hoop gevestigd op de komst van Andreas Herzog. „Een echte nummer tien, die het spel kan verde len. Ronald heeft laten zien hoe Feyenoord kan voetballen met een sterke spelverdeler." Binnen de selectie gaan er evenwel stemmen op om Koe man toch op die positie te houden, als Feyenoord er niet in slaagt met Bayern Mtinchen tot een ak koord te komen over de transfer van Herzog. Feyenoord: De Goey; Zwljnenberg, Koeman, Schuiteman (4. Boateng) en Heus (67. Iwan); Van Gastel, Maas (71. Klioejev), Trustfull en Van Bronckhorst; Larsson en Tau- r; Regtop (66. Nygaard), Wouden en Komejev. VVV ook in de nacompetitie Door de 3-1 overwinning van VW op Haarlem heeft de Limburgse club zich ge plaatst voor de nacompetitie voor promotie en degradatie. De club uit Venlo speelt in groep A met Volendam, Den Bosch en Heracles. In groep B zitten NEC, Emmen, Veen dam en Cambuur. De num mers een van beide poules krijgen een plaats in de ere divisie.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 17