'Herdenking is een oproep tot idealisme' Samen op Weg-synode begint praktische uitwerking kerkfusie 11 'We hebben weinig geleerd van '40-'45' Leiden Kerk Samenleving 'Vredesvraagstuk weg uit kerken' Ontslag dreigt voor stafmedewerkers Kerk en Vrede Billy Graham ontvangt hoogste onderscheiding Amerikaanse parlement MAANDAG 6 MEI 1996 Eerste stadhuislezing: Bij het monu ment stond een grote groep Lei- denaars stil bij de gevallenen in de Tweede We reldoorlog. Na het uitbundig gevierde be vrijdingsjubileum van vorig jaar heeft het 5 Mei Comité zich dit jaar bezonnen op een nieuw concept. „De wering is veranderd", legde A.G.M. van Houdt, voorzitter van het 5 mei comité, het publiek in de Burgerzaal van het stadhuis uit. Naast het hardrockconcert en het bal was ook tijd inge- ruimd voor een ingetogen ele ment: de stadhuislezing. De primeur was gistermid dag aan Robert A. Levisson. Levisson studeerde rechten, woonde en werkte voor de oorlog in Leiden. In de oor logsjaren wist hij te ontkomen naar Engeland. Sindsdien heeft hij zich ingezet voor de joodse gemeenschap in Ne derland. In 1974 richtte hij het Centrum voor Informatie en Documentatie over Israël (CI- DI) op, waarvan hij nog steeds bestuurder is. Na het wegsterven van de pianoklanken van Jack de Bie waarschuwde Levisson in zijn betoog voor de nog immer aanwezige discriminatie in de Nederlandse samenleving. „Sinds de oorlog is het sociaal niet meer aanvaardbaar je in het openbaar discriminerend uit te laten. Maar als we ons oor te luisteren leggen, kun nen we zeggen: er wordt nog steeds gediscrimineerd, bij voorbeeld in de voetbalsta dions." Maar ook de media maken zich volgens Levisson nog dikwijls schuldig aan dis- crimatie. In de berichtgeving over asielzoekers worden de accenten vaak verkeerd ge- legd. „De multi-etnische samen leving is niets nieuws, al eeu wen fungeert Nederland als toevluchtsoord voor vluchte lingen. Sinds de ongehoorde, discriminerende praktijken van Nazi-Duitsland - en ik zeg met nadruk Nrtzf-Duitsland - wordt dat gezien als een waar devol goed." Levisson vroeg zich af of we echt iets geleerd hebben van de moord op zes miljoen joden. „Soms denk ik: ja. Soms denk ik: nee, het lijkt er niet op. Blijkbaar is het een langzaam proces van uitban ning van discriminatie, als er al sprake is van een proces in de goede richting." Zonder direct aanbevelin gen te doen voor de bestrij ding van discriminatie, wist Levisson wel de bron van alle kwaad aan te wijzen: „Die zit in het syndroom van het jon getje met het groene haar, die door zijn vriendjes niet wordt geaccepteerd. Het is het syn droom van het anders zijn. Maar we zijn allemaal ver schillend en toch gelijk. We zijn allen geschapen naar het evenbeeld van God." Van Houdt van het 5 Mei Comité was na afloop tevre den: „Het is de bedoeling dat dit onderdeel uitgroeit tot een landelijk bekend evenement." „Aan de nieuwe generatie moeten wij de hoop meegeven dat zij een blauwdruk voor een vreed zame samenleving kan realiseren. Dat is een he le moeilijke opgave, maar met realisme en idea lisme lukt het misschien." De Leidse burge meester C. Goekoop deed die oproep zaterdag avond tijdens de herdenkingsbijeenkomst in de Marekerk, voorafgaand aan de stille tocht naar het monument bij molen Dq Valk en de Doden herdenking. Het woord 'idealisme' stond centraal tijdens de bijeenkomst in de matig gevulde Marekerk. „Vorig jaar was natuurlijk ook qua belangstelling een hoogtepunt, omdat het toen vijftig jaar gele den was dat we bevrijd waren. Het was onver mijdelijk dat een verminderde belangstelling zich zou voordoen", verklaarde Goekoop. Hij riep wel op om te blijven herdenken. „Ook na vijftig jaar is het de plicht om te gedenken en te herdenken. En ook om te bedenken hoe het in dertijd zo ver heeft kunnen komen dat in deze zogenaamde beschaafde eeuw zoveel miljoenen mensen zijn omgebracht." De Leidse burgemeester hief een waarschu wende vinger naar 'extremen en fanaten' in de samenleving. „Europa is altijd eén lappendeken geweest van meerderheden en minderheden. Het is zo vaak fout gegaan als extremen en fana ten de overhand krijgen. Het zijn met name die extremen, van welke zijde ook, die onze maat schappij zo gevaarlijk kunnen maken, die het vuur willen aanwakkeren. En nog steeds is het gevaar niet geweken dat ook in Europa de vlam heel hard inslaat." Geschiedenis D66-lid van de Eerste Kamer H. Gelderblom riep tijdens de bijeenkomst op tot nationaal bewust zijn. „Wie van u heeft de tekst van het Wilhel mus nog geleerd als normaal onderdeel van het vak vaderlandse geschiedenis? Ook op scholen werd nationalisme gezien als 'fout' en in ieder geval als achterhaald. Maar het moet toch moge lijk zijn om een onderscheid te maken tussen nationaal bewustzijn en nationalisme? Tussen op een gezonde manier van je land houden en alle ongezonde vormen van nationalisme?" Daarvoor is volgens Gelderblom wel een ver gaande tolerantie nodig. „We kunnen trots zijn op Nederland, bijvoorbeeld als voorvechter van de mensenrechten en omdat het internationale oorlogstribunaal in Den Haag vergadert. Maar, zijn we ook zo verdraagzaam? De grondwet vraagt om een houding die meer is dan toleran tie, om respect en de aanvaarding dat iemand anders is en blijft. Termen van 'wij en zij' - en dan zijn 'wij' de goeden en 'zij' de minder goe den - dat eindigt met oorlog." Voorzitter van het 5 mei comité A.G.M. van Houdt: „We hopen dat de stadhuislezing uitgroeit tot een landelijk bekend evenement." FOTO HIELCO KUIPERS L)e gezamenlijke synode van hervormden, gereformeer den en lutheranen is begonnen aan de praktische uitwer king van de fusie die moet leiden tot de Verenigde Pro testantse Kerk in Nederland (VPKN). De werkgroep kerkorde ver werkt het commentaar in een eerste lezing, die in januari 1997 moet worden gepresenteerd. Vervolgens gaat deze versie naar de synodes van de drie deelnemende kerken, die een jaar later hun commentaar ge reed moeten hebben. Daarna zal pas een tweede lezing wor den opgesteld, die gezamenlijk met de kerkorde nogmaals aan de orde komt. In 1951 nam de synode van de Nederlandse Hervormde Kerk weken de tijd voor de be- De werkgroep kerkorde presen teerde afgelopen vrijdag de or dinanties bij de concept-kerkor de van de VPKN. De ordinanties zijn de praktische regels voor de dagelijkse gang van zaken in de gemeenten. In de ochtendver gadering van de zogeheten trio synode gingen de leden uiteen voor de eerste gespreksronde van commissies, die de komen de maanden commentaar kun nen leveren op afzonderlijke or dinanties. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Aangenomen: naar Krimpen aan den IJssel (buitengewone wijkge- meente): H. Westerhout te Zeist. NED. GEREF. KERKEN Beroepen: te Krommenie: drs. A.M. van Leeuwen te Dronten. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Bedankt: voor Hardinxveld-Gies- sendam: P. van Ruitenburg te Dordrecht; voor Rotterdam-IJssel- monde: J. Spaans te Norwich (Ca nada); voor Krimpen aan den IJs sel en voor.Westkapelle: C. de Jongste te Alblasserdam. OUDGEREF. GEMEENTEN IN NED. Beroepen: te Ede: T. Klok te Kin derdijk. handeling van de ordinanties. De Samen-op-Wegkerken pro beren oeverloze en geldverslin dende plenaire vergaderingen te vermijden door het instellen van commissies met vertegen woordigers uit de deelnemende kerken, die zich over afzonder lijke delen van de ontwerptekst moeten buigen. „Het is een unieke situatie dat er zo verga derd wordt", zegt ds. B. Wallet, voorzitter van de werkgroep kerkorde. „De kerk is zó demo cratisch geleed, dat iedereen meespreekt." De regels zijn nodig, omdat er volgens Wallet vrij snel gewoon ten inslijten in de verschillende gemeenten. „Dan is het beter het in praktische regels vast te leggen. Uitgangspunt van de werkgroep is geweest, dat alle vier soorten gemeenten gelijk worden behandeld: de gemeen ten die straks verenigde protes tantse gemeenten zijn, en de af zonderlijke hervormde, gerefor meerde en lutherse gemeen- Een afzonderlijke bepaling over het huwelijk ontbreekt in de ordinanties. „Dat is een hei kel punt", zegt Wallet. „Als we die hadden opgenomen, had de triosynode direct vragen gesteld over het inzegenen van andere samenlevingsverbanden." De Evangelisch-Lutherse Kerk kent al de inzegening van homo seksuele relaties. Een aparte commissie van de Samen-op^ Wegkerken bereidt nog een dis cussie voor over dit punt. den haag ANPmet militaire middelen. Het heeft volgens Faber in kerkelijke kring verbazing gewekt dat het IKV daarvoor heeft gepleit. De discussie daarover tus sen het IKV en de kerken is nooit uitputtend ge voerd. Bovendien leent de huidige cultuur zich slecht voor echte solidariteit, vindt Faber. „We krijgen solidariteit op een koopje. Een popfestival of een loterij op de tv, er wordt alleen maar een beroep op onze oppervlakkigheid en ons materi alisme gedaan. Nooit en te nimmer leidt het tot echte solidariteit." Ook in de kerken is het maat schappijkritische denken verdwenen. Dan is het ook niet verwonderlijk dat zij bijna geen rol meer in de samenleving spelen, stelt de IKV-secretaris vast. Het vredesvraagstuk is weg uit de kerken, consta teert IKV-secretaris Mient Jan Faber. Daarom zul len het Interkerkelijk Vredesberaad en de aange sloten kerkgenootschappen op 5 juni een dag lang over de oorzaken daarvan in gesprek gaan. Zaken die het IKV tijdens de burgeroorlog in het vroegere Joegoslavië heeft gedaan of bepleit, hebben heel weinig gehoor in de kerken gekre gen, aldus Faber. Hij schrijft dit toe aan de kern wapendiscussie in de jaren '80. Toen was de ker kelijke kritiek op de (kem)wapens zo groot, dat het nu voor de kerken moeilijk is zich uit te spre ken voor bescherming van de burgerbevolking Het stichtingsbestuur van de vredesbewe ging Kerk en Vrede heeft voor twee van de drie stafmedewerkers ontslag aangevraagd. Aanleiding is een conflict over de invulling van hun taken. Dat maakte interim-voor zitter R. Treep bekend. Volgens Treep is er tussen staf en be stuur een patstelling ontstaan. Beide par tijen communiceren al een jaar nauwelijks meer met elkaar. Door de teruglopende in komsten van Kerk en Vrede moet de orga nisatie in haar werk prioriteiten stellen, en daar kunnen staf en bestuur het niet over eens worden, aldus Treep. Het bestuur wil dat de nadruk in het werk op het blad Kerk en Vrede en de bu- reaucoördinatie ligt, terwijl de twee staf medewerkers, LI. Eisma en W. Kleene, vre- deseducatie centraal willen stellen. Vol gens het bestuur moet vredeseducatie uit het 'stafpakket' verdwijnen. Inmiddels heeft een lid van de werk groep vredeseducatie van Kerk en Vrede een briéf naar alle leden gestuurd, waarin zij hen oproept massaal naar de komende ledenvergadering op 11 mei te komen om de handelwijze van het bestuur te veroor delen. Een organisatie die een conflict zó laat escaleren, is de naam vredesbeweging niet meer waardig, aldus de brief. Formeel hebben de leden geen invloed op de ontslagaanvraag. Het bestuur van de Stichting Kerk en Vrede is de werkgever van de stafmedewerkers. De leden hebben alleen een stem in het beleid van de Ver eniging Kerk en Vrede. Treep is voorzitter van het verenigingsbestuur. COLOFON LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR ZIEKENHUIZEN ONGEVALLENDIENST Academisch Ziekenhuis: vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 en vanaf woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00; Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 8.00 tot 17.00; St. Elisabeth Ziekenhuis: dagelijks. BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-5178178): dagelijks 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. Kraam- en zwangerenafdeling: buiten de gewone bezoektijden, voor part- ners bovendien van 10.30-11.15 uur en van 19.45 - 21.00 uur Special Care Unit: 10.30-11.00 uur, 15.00- 15.30 uur en 19.00-19.30 uur en na overleg met de dienstdoende verpleegkundige. Kinderafdeling: 10.30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoende ver pleegkundige. Jongerenafdeling: 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-5454545): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, klasse I en li daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Kraamafdeling: 14.30-15.30 uur en 18.30-19.30 uur (voor vaders tot 21.00 Kinderafdeling: 14.30-19.00 uur (voor ouders de gehele dag). Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care (IC): 14.00-14.30 uur en 18.30-19.00 uur. Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 0172-463131): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, klasse I en II daarnaast ook 11 15—12.00 uur. Geen spoedeisende hulp meer mogelijk ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-5269111): alle patiënten (behalve kinderen) 14.15-15.00 uur en 18.30-19.30 uur. Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19.00 uur, 19.00-20.00 uur(Al- leen Partners/echtgenoten met kinderen. Voor zwangere,,: zaterdag en zondag van 10.00 tot 11.00 uur, uitsluitend voor partners/echtgenoten en eigen kinderen. Kinderafdelingen: voor ouders van opgenomen kinderen is er een mime be zoek moeelijkneid in overleg met de hoofdverpleegkundige. Voor anaere bezoekers gelden de volgende rijden: keel-, neus- en oorheel kunde en neurologie: 14.15-15.00 uur en 18.30-19.30 uur: oogheelkunde en heelkunde 14.15-15.00 uur en 18.30-19.00 uur. Kinderkliniek: zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen: 15.15-17.00 uur; babyzaal en boxenafdeling: volgens afspraak. De Amerikaanse dominee Billy Graham, die als geestelijk raadsman van verscheidene Amerikaanse presidenten is opgetreden, heeft de gouden medaille van het Congres ge kregen. De 77-jarige, wiens toespraken meer dan twee miljard mensen over de hele wereld via de televisie hebben gevolgd, kreeg samen met zijn vrouw Ruth de hoogste burge ronderscheiding die het Con gres kan weggeven. De onder scheiding is bedoeld voor de 'opmerkelijke bijdrage aan moraal, rassengelijkheid, het gezinsleven, mensvriendelijk heid en godsdienst'. Tijdens een ceremonie op Capitol Hill, waar ook vice- president Al Gore en voorzitter van het Huis van Afgevaardig den Newt Gingrich aan deel namen, prees senator Bob Do le de dominee als één van de 'vijf of tien invloedrijkste per soonlijkheden van de 20e Het Congres heeft zijn hoog ste onderscheiding, die George Washington in 1776 als eerste kreeg, tot nu toe ruim honderd keer uitgereikt. Tot de illustere kring van onderscheiden men sen behoren onder anderen Sir Winston Churchill, presi dentsvrouw Lady Bird Johnson, de komiek Bob Hope en de toneelspelers John Way ne en Walt Disney.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 10