Ex-bestuursleden CTSV willen meer geld zien Principe-akkoord over CAO Unilever Binnenland Ritje op A13 loopt in de papieren Middenstander niet goed voorbereid op 'ouwe dag' Kinderbescherming krijgt veeg uit de pan Directeur trambedrijf GVB dient ontslag in DIT MAAKT U NOOIT MEER MEE! mwEmEimwmmmrns 'Paars op zijn best' mag wel wat kosten Ingenieur Bos blijft hopen op 'zijn' tracé België denkt aan ruilhandel tussen HSL en IJzeren Rijn ZATERDAG 4 ME11996 Aanhouding in zaak vermiste peuter breda» De politie in Breda heeft gistermorgen een 27-jarige vroüw uit die stad aangehouden omdat ze mogelijk betrokken i; bij de verdwijning van een driejarig meisje uit Breda. De vrouw is in verzekerde bewaring gesteld. De politie weigert nadere in formatie te verstrekken. De peuter verdween vorige week woensdag vlak bij de ouderlijke woning. Volgens de politie zou de vrouw meer kunnen weten van de verblijlplaats van de peu ter. Zeven jaar cel voor fatale steekpartij utrecht De rechtbank in Utrecht heeft gisteren een 19-jarige leerling van het Prisma College in die stad veroordeeld tot zever jaar cel jaar omdat hij vorig jaar oktober op het schoolplein een 17-jarige jongen heeft doodgestoken. Een even oude jongen, eei medeleerling van de dader, raakte levensgevaarlijk gewond bij de steekpartij. Een 21 -jarige man is veroordeeld tot 2,5 jaar cel wegens poging tot doodslag op dat tweede slachtoffer. Tegen beide mannen was tien jaar cel geëist. Politie doet inval bij actieblad Ravage Amsterdam De politie heeft gistermiddag in Amsterdam een in val gedaan bij het actieblad Ravage. Daarbij zijn computerap paratuur en andere spullen in beslag genomen. De redactie van het blad zei donderdag een brief te hebben gekregen waarin de milieubeweging Earth Liberation Front de bomaanslag op het chemieconcern BASF in Arnhem, vorige maand, opeist. De poli tie is op zoek naar die brief. De inval verliep roerig omdat kra kers probeerden te voorkomen dat de agenten met spullen het pand verlieten. Drie krakers zijn gearresteerd. Volgens de advo caat van Ravage is de bewuste brief vernietigd. De directie van Unilever en de vakbonden hebben afgelopen nacht een principe-akkoord be reikt over een tweejarige CAO. Alle werknemers in de dag dienst (tweeduizend) krijgen de mogelijkheid korter vier da gen van negen uur te gaan werken. Dat is volgens de bon den het belangrijkste element in de overeenkomst, die geldt voor vierduizend van de negendui zend werknemers van Unilever in Nederland. Dit hebben woordvoerders van de bonden vanochtend vroeg bekendge maakt. De CAO geldt met terugwer kende kracht van 1 maart 1996 tot 1 maart 1998. Het personeel krijgt er per 1 maart 3 procent structureel extra bij, per 1 maart 1997 nog eens 2 procent en per 1 september 1997 weer 0,5 pro cent. Het bedrijf kan een werk nemer weigeren korter te gaan werken, maar moet daar zeer gerede gronden voor aandra gen. Een klachtencommissie, waarin de bonden zijn verte genwoordigd, gaat dergelijke geschillen toetsen. De onderhandelingen verlie pen uiterst moeizaam. De wens van de bonden om de werk week te verkorten was, evenals bij andere grote CAO-onder- handelingen, het grote twist punt. den haag gpd Twee op de drie middenstan ders zullen na hun 65ste op een houtje moeten bijten; Zij heb ben geen extra pensioenvoor ziening getroffen. Ook hebben zij zich nauwelijks ingedekt te gen arbeidsongeschiktheid en laten ze hun partner vaak on verzorgd achter. Dat blijkt uit een onderzoek dat het NIPO deed in opdracht van vier grote verzekeraars. delft De politie heeft gisteren tijdens een verkeerscontrole op de A13 bij Delft bijna twaalfduizend auto's gecontroleerd. Een kleine vierhonderd chauffeurs kregen een proces-verbaal, de meesten voor te hard rijden. De grootste wegpiraat reed 156 kilometer per uur. De hoogste boete, drie duizend gulden, was voor een vrachtwagenchauffeur die met zijn tachograaf had gesjoemeld. Vrijwel alle mogelijke overtredingen waarop kon worden gecontroleerd zijn aangetroffen. Alleen de Buma/Stemra, die op jacht was naar illegale handelsvoorraden bandjes en compact discs, ging onverrichter zake naar huis. De automobilist op de foto mocht met zithoek en al ongestraft doorrijden. foto anp Van Leeuwen en Van Otterloo ontlenen rechten aan toezegging Linschoten Slechts 31 procent van het midden- en kleinbedrijf heeft iets.geregeld naast de AOW. Van de werknemers in- loondienst heeft tachtig procent een pen sioenvoorziening. Niet meer dan 37 procent van de kleine ondernemers heeft een verzeke ring tegen arbeidsongeschikt heid. Ook zorgt van deze groep er maar 32 procent voor dat de partner een inkomen heeft als de kostwinner wegvalt. Twee van de drie ontslagen bestuursleden van het Colle ge van Toezicht voor de Sociale Verzekeringen (CTSV) ei sen een hogere schadeloosstelling van staatssecretaris Linschoten (sociale zaken en werkgelegenheid). De oud bestuursleden Van Leeuwen* (WD) en Van Otterloo (PvdA) zijn niet tevreden met de toegezegde afkoopsom men. Zij eisen een aanvullende vergoeding voor het niet- doorgaan van de hen toegezegde tweede ambtstermijn. benoemd, maar voor respectie velijk een, twee en drie jaar. Dit moest voorkomen dat elke vier jaar sprake zou zijn van het af treden van het voltallige be stuur. Eind vorig jaar is Van Rooijen, die toen door zijn eer ste eenjarige periode heen was, voor een tweede termijn van vier jaar herbenoemd. Hierdoor Dat bevestigt mr. H. Knijff van het advocatenkantoor De Brauw Blackstone Westbroek. Linschoten zou inmiddels op de hoogte zijn van het verzoek. Bij de stan van het CTSV zijn de drie bestuursleden niet voor de normale termijn van vier jaar had hij bij zijn ontslag dan ook recht op het hoogste bedrag aan loondoorbetaling (bijna 1 mil joen gulden). Van Leeuwen en Van Otterloo moesten het met aanmerkelijk lagere bedragen (respectievelijk 600.000 en 250.000 gulden) doen. Volgens Knijff heeft Linscho ten alle drie de bestuursleden de toezegging gedaan van een tweede ambtstermijn van vier jaar. Nu dit voor Van Leeuwen en Van Otterloo niet doorge gaan is, ontlenen zij aan die toezegging alsnog een recht op schadevergoeding. Dit bedrag komt bovenop de al overeenge komen loondoorbetaling gedu rende het restant van de eerste benoemingstermijn. „Anders heeft de toezegging van de staatssecretaris geen enkele zin gehad," aldus de advocaat. Volgens Knijff is het niet on denkbaar dat de zaak voor de rechter wordt uitgevochten. Op de hoogte van de aanvullende schadevergoeding wil hij niet ingaan. Bij volledige loondoor betaling over vier jaar zou het gaan om bedragen van 1,2 mil joen gulden voor Van Leeuwen tegen 1 miljoen voor van Otter loo. Het ministerie van sociale za ken wil niet reageren op de ei sen van de ex-bestuursleden. „De zaak is in handen i landsadvocaat", aldus woordvoerster van leidschendam „6e Raden voor de Kinderbe scherming handelen onzorgvul dig en in strijd met het be stuursrecht." Dit is de conclusie van het Platform Samenwer kende Cliëntenorganisaties in de Jeugdzorg en het Familie recht uit een recent onderzoek van de organisatie. „De Kinder bescherming weigert zich bo vendien te verantwoorden voor de vaak ingrijpende beslissin gen die ze nemen", aldus de onderzoekers die gisteren met hun gegevens naar buiten kwa men. „Als later wordt geklaagd over kindermishandeling, geeft zeniet thuis." Het platform heeft naar aan leiding van het onderzoek een klacht bij de Tweede Kamer in gediend. De onderzoekers beke ken de dossiers van de raden in Almelo, Zwolle, Lelystad, Leeuwarden, Amsterdam, Haar lem, Den Haag, Rotterdam, Dordrecht, Utrecht en Breda. Gebleken is dat de raden weige ren om klachten over kinder mishandeling nader te onder zoeken. Zij 'motiveren' deze weigering met een beroep op hun beleidsvrijheid. Deze wei geringen zijn geen incidenten maar een 'dagelijks terugkeren de klacht', meldt het onderzoek. KAMPEERCENTRUM gg|DE]ONG H ruifUAiUiruifUA amsterdam Directeur A. van Hulst van het trambedrijf van het noodlijden de Amsterdamse vervoerbedrijf GVB stapt met onmiddellijke in gang op. Hij heeft dat gisteren meegedeeld. Hij vindt zijn posi tie niet sterk genoeg om leiding te kunnen geven aan ingrijpen de maatregelen die de komende periode nodig zijn. In een brief aan het trampersoneel schrijft Van Hulst dat hij van de direc tie, het gemeentebestuur en de ondernemingsraad niet genoeg steun krijgt om effectief leiding te kunnen geven aan het veran deringsproces bij het bedrijf. Het Amsterdamse GVB ver keert in grote moeilijkheden. Onlangs deed gedelegeerd be stuurder M. de Jong voorstellen om het bedrijf te laten overle ven. Er zouden vierhonderd van de 4.100 arbeidsplaatsen moe ten verdwijnen en tweehonderd zouden van baan moe ten veranderen binnen het be drijf. Daarmee is het mogelijk jaarlijks-45 tot 55 miljoen gul den te besparen. Het totale te kort van het GVB bedraagt 100 miljoen gulden en loopt jaarlijks met enkele tientallen miljoenen op- Van Hulst is niet de enige lei dinggevende die de laatste tijd is vertrokken. Het bedrijf zit nog steeds zonder algemeen direc teur. In februari stapte interim directeur G. Faber op. Aanlei ding daarvoor waren eerdere conclusies van De Jong dat het GVB onbeheersbaar is. Ver wacht wordt dat binnenkort de benoeming van een nieuwe di recteur bekendgemaakt wordt. De Algemene Bond van Ge- meentepersoneel heeft ge schokt gereageerd op het ver trek van Van Hulst. Het bedrijf wordt nu 'nog stuurlozer' is de de na vijf jaar al uw geld terug!» >p< d 1 ■ss* Meedogenloos exact maar moooooi! schone personenweegschaal. Stap gerust op de glasplaat en j< tot op 100 gram precies je gewi in duidelijk leesbare cijfers^ /eegbereik 150 kg Vakantiedagen gebruiken naar eigen inzicht den haag anp Werkgevers en werknemers mo gen zelf bepalen hoe ze met zo geheten bovenwettelijke vakan tiedagen om willen gaan. Alles wat boven de wettelijke vier we ken uitgaat, mag worden opge spaard of afgekocht. Ook wordt het mogelijk om per werkweek enkele uren vakantie op te ne men, bij voorbeeld voor het combineren van werk- en zorg taken. Het kabinet is gisteren met deze wijziging van de vakantie wetgeving akkoord gegaan. Mi nister Melkert (sociale zaken en werkgelegenheid) heeft het voorstel inmiddels voor advies naar de Sociaal Economische Raad (SER) gestuurd. In de huidige wet mogen bo venwettelijke vakantiedagen niet langer dan twee jaar wor den opgespaard. Ook het afko pen van dagen of het opnemen van vakantie per ui teel niet mogelijk. Den Haag simt, Rotterdam juicht over HSL-besluit rotterdam-den haag gpd Het Rotterdamse gemeentebe stuur is opgelucht over het be sluit dat het kabinet over de ho gesnelheidslijn heeft genomen. Rotterdam is altijd voorstander geweest van aanleg van de HSL door het Groene Hart. Wethou der van der Tak: „Ik heb begre pen dat het kabinet 500 miljoen gulden voor de knelpunten in de Rotterdamse regio heeft uit getrokken. Wij hadden zelf de kosten voor de knelpunten ten noorden van Rotterdam ge raamd op 200 miljoen gulden. Dat komt mooi uit. De rest kan worden gebruikt voor de zuide lijke knelpunten." In de gemeenten Berkel en Rodenrijs, Bleiswijk en Berg- schenhoek is het kabinetsbe sluit hard aangekomen. De te leurstelling is er groot omdat er waarschijnlijk zeventien glas tuinbouwbedrijven de deuren zullen moeten sluiten. In Berkel en Rodenrijs en Bergschenhoek doorkruist de HSL een gebied dat is bestemd voor groot scheepse woningbouw. De gemeente Den Haag be grijpt niets van het kabinetsbe sluit en toont zich zwaar teleur gesteld. De stad, die graag een halte van de HSL binnen de grenzen had gehad, vestigt alle hoop op de Tweede Kamer die nog moet beslissen. Den Haag vraagt zich verder sterk af of de negenhonderd miljoen kosten de tunnel wel zoden aan de dijk zet voor het milieu. Ook de Stichting Natuur en Milieu is 'buitengewoon teleur gesteld' over het HSL-besluit van het kabinet. Volgens de or ganisatie betekent de aanleg van de tunnel dat de flitstrein nog steeds voor een belangrijk deel bovengronds loopt door het groene, open gebied tussen de. grote steden. „Daarmee zal het Groene Hart wel degelijk ernstig worden aangetast." De organisatie vindt het regerings argument dat de tunnelvariant goedkoper is en ook minder tijdrovende procedures vergt dan alternatieve tracés 'onzin'. en ans bouwmans Premier Kok was zeldzaam op getogen over de HSL ónder het Groene Hart. „Een prachtig ont- wikkelingspotentieel voor de BV Nederland", zo noemde hij het vooruitzicht van ruim negen ki lometer geboorde tunnel onder de Hollandse weilanden giste ren. Minister Jorritsma (VVD, verkeer) is een ervaren politi cus. Zij weet dat je altijd sjiek moet reageren op een 'neder laag', want zo kun je het wel noemen als je tegen je zin in bijna een miljard extra moet ophoesten. En dus was het be sluit: „duur maar zeer verdedig baar". Alles beter dan opnieuw beginnen met de tragere Bos- variant met al zijn problemen, zo denken ze op Verkeer en Wa terstaat. En PvdA-minister de Boer van VROM? Zij mocht het nieuws gisteren als eerste vertellen, want ze moest eerder weg, naar een conferentie in Venetië. Bo vendien is het Groene Hart haar 'kindje'. De discussie erover is „door mij heel sterk bepaald", zegt ze zelf. Nog voor de pers conferentie van premier Kok was zij het die het unanieme besluit van de ministerraad ont hulde: de HSL gaat er niet langs, hij gaat er niet dwars doorheen, hij gaat er van net boven Bent huizen tot Hoogmade onder door. Al was het niet De Boers voor keurstracé dat was de route van ingenieur Bos langs de A4 en dus langs het Groene Hart dit kabinetsbesluit is een over winning van de milieuminister. Maar gisteren hield ze zich in: het doet haar „ontzettend veel deugd". Als het altijd haar bedoeling is geweest er een ondertunnelde HSL door te krijgen, dan heeft minister De Boer nu bewezen het politiek stratego goed te be heersen. Is de uitkomst gaande weg in PvdA-kring uitgedacht, of was het een samenloop van omstandigheden en belangen? Journalisten denken in com plotten, politici niet. Althans dat De trein Thalys, die over de gevreesde en geprezen HSL moet gaan r; voor een oefenritje. zeggen ze altijd en misschien moeten we dat gezien de warri ge discussie ook maar geloven. Feit is dat De Boer meerdere ijzers in het vuur had, en met wat hulp van politieke vrienden een overwinning heeft gehaald. De PvdA-minister omarmde het Bos-tracé eerst stil, maar later openlijk. Op hoop van zegen, zo leek wel. Almaar heeft ze vast gehouden aan de waarde van het Groene Hart, waar geen reepje afgeknabbeld mocht worden. Voor het eerst na de Betuweroute en de vijfde baan op Schiphol weigerde De Boer te wijken voor de wensen van Jorritsma.'Bij die onderwer pen zat ze „in een rijdende trein, waar ze niet ongelukkig mee was", maar het Groene Hart had ze aan haar hart ge kluisterd. Langzamerhand heeft ze steeds meer succes gekregen in de geestelijke massage van partijgenoten en collega-minis- Feit is echter dat minister De Boer in haar strijd geen steun had van premier Kok, die na een bezoek aan het gebied openlijk zijn voorkeur voor het trace door het Groene Hart be leed. Kok vond dat ruim 200 miljoen voor knelpunten wel genoeg was. Het is vervolgens PvdA- fractievoorzitter Wallage geweest die de kwestie scherp stelde met de plotselinge keuze vóór het Bos-tracé. Daardoor werd duidelijk dat er getalsma tig in kabinet en Tweede Kamer een voorkeur voor dit alternatief was. Het zette de VVD, maar ook Kok onder druk. Zoals een lenig politicus be taamt, liet Wallage de deur naar het ondertunnelde Groene- Hart-tracé natuurlijk wel een op kier staan. De PvdA-fractie moet met opgeheven hoofd nog een draai kunnen maken. Cruciaal was deze week de zwenking van premier Kok. Dat hij zuinige bovenmeester als hij is op de Dag van de Ar- .beid aankondigde wel wat extra den haag anp Ingenieur Willem Bos, de gees telijk vader van de zogeheten Bos-variant voor de hoge-snel- heidslijn, blijft ervan overtuigd dat 'zijn' tracé zal overwinnen. Ook nu het kabinet gisteren heeft besloten dat de flitstrein in een tunnel door het Groene Hart zal lopen. Het idee van Bos om het spoor langs de bestaan de snelwegen A4 en A13 te leg gen zou te duur zijn en proce dureel te veel extra werk beteke- „De race is nog lang niet gelo pen. De Tweede Kamer moet er nog over beslissen. Voordat de eerste spade de grónd in gaat zijn er waarschijnlijk ook nog wel nieuwe verkiezingen ge weest. In de tussentijd zal het gezond verstand zegevieren", aldus de Zoetermeerse inge nieur, die thuis in zijn vrije tijd het alternatieve traject bedacht. „Een overwinning nu direct al vandaag was mooi geweest, maar ook te eenvoudig." Bos erkent dat de tunnel voorkomt dat de weilanden in het Groene Hart ernstig worden aangetast. Maar daarmee is ook wel al het positieve gezegd, vindt hij. „De tunnel is veel te kort. De spoorlijn gaat in het ka binetsplan straks direct langs Zoetermeer-Oost en langs Hoogmade, en door de kassen bij Bleiswijk. Dat is in mijn vari ant niet zo. De spoorlijn sluit daarbij aan op de snelweg. Die ligt er al. Dat betekent geen ex tra verstoring voor natuur, land schap en woonwijken." Bos bestrijdt pertinent dat 'zijn' traject duurder is dan de tunnel-variant. „De verbeterde Bos-variant kost niet meer dan 3,5 miljard gulden. Het verschil tussen dat bedrag en wat het kabinet nu bereid is uit te trek ken voor de Groene-Hartvariant zou mooi kunnen worden ge bruikt voor extra voorzieningen om de knelpunten bij de Bos- variant verder op te lossen." honderden miljoenen oveste hebben vqor een tunnel, over donderde iedereen. Margaretha de Boer was zo verbaasd dat ze in eerste instantie vergat haar politieke winst te incasseren. De Bos-variant was nog niet van ta fel, zo zei ze in een eerste reac tie. Het duurdé echter niet lang voor ze door had dat Kok deze keer boter bij de vis leverde. Want de premier heeft een „ge zichtsbepalend project voor ge neraties na ons" ontdekt in de Groen-Harttunnel. Hij heeft een nieuwe impuls voor de werkge legenheid gevonden voorde Nederlandse industrie. Kok gaf een „duwtje", want hij wilde eenheid in zijn clubje ministers. Niet langer vastzitten in de ho peloze impasse rond de HSL, maar „paars op zijn best" laten zien. Een kabinet dat er „samen zoncjer wanklank" uit kan ko men. Ook al kost dat ergens na 2000 heel veel geld. brussel aly knol op Nederlands grondgebied. België wil de IJzeren Rijn al ja ren nieuw leven inblazen. Vol gens de Belgen heeft Nederland echter weinig zin in dit project, omdat de IJzeren Rijn extra Ant werpse concurrentie voor de Rotterdamse haven zou beteke- Van een directe koppeling tussen het FISL-tracé en de IJze ren Rijn spreekt Schouppe niet, maar volgens hem staat België wel in een zwakke onderhande lingspositie als de keuze voor het FISL-tracé tussen de Ant werpen en Rotterdam niet in het voordeel van het tracé langs de E19 uitvalt. In België bestaat nog steeds veel verzet tegen dit tracé, al is Nederland bereid in de kosten hiervoor bij te dragen. correspondent België moet instemmen met het door Nederland gewenste HSL- tracé langs de autoweg van Bre da naar Antwerpen, vindt de topman van de Belgische spoor wegen, Etienne Schouppe. In ruil daarvoor zal Nederland ho pelijk steun verlenen aan het Belgische plan om de oude spoorwegverbinding tussen Antwerpen en Duitsland (de zo geheten IJzeren Rijn die deels door Nederland loopt) opnieuw in gebruik te nemen. De IJzeren Rijn is een 117 jaar oude spoorverbinding tussen Antwerpen en het Ruhr-gebied, die grotendeels is komen stil te liggen. Het tracé ligt over een lengte van zo'n vijftig kilometer

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 3