Leiden Atletiek gaat voor de titel De stress neemt met de dag toe in Atlanta Afstanden tellen niet voor Harold Jellema Sport ZATERDAG 4 MEI 1996 29 SCOREBORD Een belangrijk onderdeel van de Leidse atletiekfusie kan morgen vorm krijgen in de competitie. Met de gecombi neerde ploegen van AV Holland en De Bataven moet Lei den Atletiek volgend jaar terug zijn in de landelijke eerste divisie. Niet eens op volle sterkte ogen de opstellingen te goed voor het regionale treffen in Dordrecht. Ook De Spartaan uit Lisse doet het goed, maar AAV '36 uit Al phen kampt met problemen. LEIDEN WILMAR KORTLEEVER ATLETIEKMEDEWERKER De ploegen van de beide oude verenigingen die Leiden Atletiek vormen, vullen elkaar aan, zij het dat bij de mannen net iets meer ex-Bataven staan opge steld en bij de vrouwen veel voormalige Hollanders. Met het ontbreken van een nieuw tenue komen de ploegen ook nog in zijn geheel uit in de respectieve clubkleren. Dat wordt omge draaid in de overigens ook nog acceptabel bezette tweede ploe- .gen (mannen in wit-oranje, vrouwen in het rood). De techniek van AV Holland wordt gepaard aan het loopver mogen van de voormalige rood- hemden. Andoly Rathling (100 meter), Joost la Lau (1500) en Jan Kortekaas (5000) zijn expo nenten van het laatste, werpers Schelto Scheltens en Koen Ha mers - samen met verspringer Jeroen Kolnaar - vertegenwoor digers van het eerste. Maar wie een nieuwe aanwinst als Alphe- naar Bastiaan Heus (1500) in re serve kan houden, wekt jaloezie tot in de eredivisie. Nergens was de fusie logischer dan bij de Leidse vrouwen, omdat de smalle basis van AV Holland de enige reden was dat twee jaar in de lagere regionen moest wor den gebivakkeerd. Nu iedereen fit. is. mag Yvonne van Dorp weer schitteren op het versprin gen (en op de 100 meter). Op Bianca Vermond (400 meter) hoeft eindelijk eens geen wissel te worden getrokken. Technisch is er wederom een beroep ge daan op oudgedienden Baljet en Waterreus. Miranda Boon stra, net overgekomen van AAV '36, is een opvallende verster king (1500 meter). Spartaan Bij De Spartaan acteren de mannen al in de landelijke eer ste divisie, morgen in Ba- rendrecht. De Lisser ploegen zijn op sterkte en - verrassend in de atletiek - vrijwel compleet. Voor éen extra motivatie zorgde dit jaar een nieuwe sponsor die de ploegen in een nieuw pak stak. „Team-building is belang rijk," vindt trainer Piet Waan ing, het groepsgevoel benadruk kend dat in de bij uitstek indivi duele sport atletiek vaak het stiefkindje blijft: „Iedereen staat te trappelen." Kogelslingeraar Peter van Noort komt voor zijn cluppie al weer terug uit zijn pensione ring, maar gaat dit keer voor een prijs: het Nederlands vete- ranenrecord. Erik Bakker verrast drie weken na de Westland Ma rathon alweer op de 3000 meter steeple chase. Waaning: „Het streven is na twee voorrondes bij de eerste zestien te zitten en de degradatiefinale te ontlo pen." De yrouwenploeg miste vorig jaar maar net promotie. „We gaan hoge ogen gooien," verwacht Waaning. „De dames willen gewoon de heren achter- AAV De vrouwen van AAV '36 heb ben in de eersté divisie zelfs een thuiswedstrijd, maar degradatie wordt moeilijk te voorkomen, beaamt uiteindelijk ook de Al- phense ploegleider John Nieu- meijer. Ieder nummer bezetten lukt al nauwelijks. Het verlies van Mariëlle Stokdijk (Startbaan Amstelveen), Miranda Boonstra en Julia van de Berg (gestopt) betekende een zware klap, evenals de blessure van Marjan van Spronsen. Nieumeijer: „We hebben verder niemand an ders." Volgens TC-lid Dick van Beest werkt AAV '36 nu gedegen aan beleid voor de lange termijn. „Bij de junioren draaien we hoog mee in de competities. Daarna vallen er te veel weg," illustreert hij een overigens lan delijke trend. „Daar gaan we iets aan doen." Van Beest mist als mannen- ploegleider Ruud van Maurik die geblesseerd is en met nog vier weken te gaan naar het NK geen risico's neemt. „Een aantal kritieke puntjes," is Van Beest hier positiever. „Maar we heb ben wel een kwalitatief goede ploeg. Martijn Ungerer op de sprint is goed, Bob Dongelmans altijd waardevol op polshoog en met de speer, maar ook de 1500 meter, de 5000 en de werpnum- mers zijn netjes genoeg." Sprinttalent Ungerer, in de win ter geblesseerd, wordt met één onderdeel zelfs gespaard. „We hebben niet de pretentie om te promoveren, dan krijg je nog meer bezettingsproblemen. Constante wedstrijden willen we, de jongeren laten wennen aan de seniorencompetitie." i de toplopers van Leiden Atletiek. archieffoto loek zuyderduin 28,500-32,429, Garcia (Spa) - Djoubri (Fra) 0-2/36,567-50,000. 3 (Schlangen) 2,47,4 - 1.19,7, 2. Irmgard, 3. Indian Boy Niet ge start: Julius Speed: Toto. winnend 2,50 plaats 1,40 2,20 koppel 5,40 trio 52,80. Tweede koers, 1609 m: 1 llonka Supreme (Wortel) 2.05,2 - 1.17,8, 2. Jello Di|khoe- ve, 3. lef Lochties Toto. winnend '3,00 plaats 1,70 4,10 koppel 11,50 trio 155,50 dubbelwinnend 4,30. Derde koers, 2100 m: 1. Klatritranss R (Ao. de Wrede) 2.48.3 - 1.20,1, 2. Kyra Boshoeve, 3. Kai- Toto: winnend 6,50 plaats 2,30 oppel koers, 2100 n 2.47,0 - 1.1 Jazzy Ivory. Toto: winnend 1,90 plaats 1,20 2,00 koppel 4,50 trio 24,80 Vijfde koers, 2100 m: 1 Budy Bear (Ar. de Wie- de) 2.46,9 - 1.19,5, 2. Indez Scimitar, 3. Icarus Brach. Niet gestart: Javetin Skoat- 2,20 plaats 2,10 2,90 1,70. Zesde koers, 2100 Pools) 2.47,3 - 1.19,7, 7,0 - 1.19,5, 2. Indian Dragon, 3 Hopmans (2) - Basting (3) 6-1 4-6 7-6. Mannen, halve finales: Van Lottum (1) - Sluiter (6) 6-2 1-6 6-1 6-2, Wessels (8) - Kempes 2-6 6-3 7-5 7 - Zuid-Korea 3-2 (9-15 15-8 15-12 10- 15 15-10). Olympische kwalificatietoernooien rr (winnaars naar Atlanta), i Wenen. WK A-landen, halve finales. Tsje chië - Verenigde Staten 5-0 (3-0 0-0 2-0). Canada - Rusland 3-2 n .v. (0-2 2-0 0-0/0- 0 0-0/shootout3-2). Harold Jellema, een nuchtere Fries in Sassenheim. foto nieuwsblad van het noorden KORFBAL MICHEL VAN GENT TOP is ondanks de degradatie naar de eerste klasse nog altijd aantrekkelijk voor toptrainers. Dit blijkt wel uit de komst van Harold Jellema naar Sassen heim. De huidige trainer van hoofdklasser Nic. sloeg tal van goede aanbiedingen af om de rood-witten te gaan dienen. Hij moet voor alle trainingen en wedstrijden uit Heerenveen overkomen, maar voor een trai ner met ambities mogen afstan den niet tellen, zo oordeelt hij zelf. Harold Jellema (27 jaar) be gon zijn carrière als speler en trainer bij BW Heerenveen. Hij speelde tot zijn twintigste in het eerste en begon zes jaar eerder al met het trainen van jeugd - ploegen. In 1990 haalde hij met de junioren van zijn club de zaalfinale in Ahoy', maar die ging tegen Die Haghe verloren. Het jaar erop ging hij naar Nic. in Groningen om de tweede se lectie te trainen. Toen Jan Tuttel opstapte als hoofdtrainer, nam Jellema diens taken over, en met succes: Nic. heeft nog uit zicht op het landskampioen schap. Vruchten „Toen ik het eerste ging trainen liet Nic. al weten dat zij op zoek zouden gaan naar een nieuwe toptrainer. Ondanks de goede prestaties zijn zij niet op hun besluit teruggekomen. Dat vind ik wel jammer, want ik had graag de vruchten willen pluk ken van mijn werk", stelt Jelle ma nuchter vast. Diverse verenigingen uit de hoogste klassen deden een po ging om Jellema te contracte ren, nadat zijn aanstaande ver trek bij Nic. bekend was gewor den. Hij besloot echter te kiezen voor TÓP, op dat moment een overgangsklasser in degrada tienood. „Ik ken TOP alleen van Nederlandse kampioenschap pen voor jeugdploegen. Het is een grote club met een goede organisatie en met veel ambi ties. Dat spreekt mij aan. Bo vendien heb ik tot 'hu toe alleen in het noorden gewerkt, maar ik wil ook wel eens buiten deze re gio werken. Dat is ook een re den geweest om voor TOP te kiezen." Pendelen Jellema, werkzaam als compu ter-programmeur, vindt het geen probleem om elke week heen en weer te pendelen tus sen Heerenveen en Sassenheim. „Je bent vanuit Heerenveen in tachtig minuten in Sassenheim. Momenteel ben ik zowat dezelf de reistijd kwijt om naar Gro ningen te komen, dus ik ben wel wat gewend. Ik ben wel van plan om vrijdag in Sassenheim te overnachten. Ik wil sowieso vrijdagavond gaan trainen en dan zaterdagochtend in alle rust naar de wedstrijd toewerken. Als je als trainer ambities hebt, moet je van afstanden geen probleem maken. Natuurlijk is de degradatie uit de overgangs klasse een tegenvaller, maar ik blijf TOP toch in alle opzichten een uitdaging vinden." ATLANTA GPP In het wereldje van het gespon sorde geluk zijn de tegenstellin- gén groot. Neville Isdell (52), president van Coca-Cola Euro pa en vice-president van 'de he le' Compagny, zit er ontspan nen bij. Zijn ogen streden en zetten alle fijne dingen kracht bij. De ogen van Bob Brennan (67), hoofd van de afdeling voorlichting van het organisa tiecomité ACOG van de Olym pische Spelen in Atlanta, daar entegen zijn dof, spreken van een hoog kwakkelgehalte, van te veel nacht en te weinig zon. De perschef van de Olympi sche Spelen doet moeite om als een rots overeind te staan in een oceaan vol twijfels, maar de rimpels kronkelen als kleine beekjes over zijn voorhoofd. Hij zuigt net iets te vaak de onder lip naar binnen en zijn stem heeft, hoe hij ook z'n best doet, een nerveuze ondertoon. Het imago van het ACOG heeft, dat moet ook Bob Bren- nèn weten, in de aanloop naai de Zomerspelen al heel wat bar sten opgelopen. Barsten, die, hoe kan het anders, door ieder een die er nauw bij betrokken iS, worden weggewuifd als de gebruikelijke weeffoutjes. De problemen waarvoor het organisatiecomité zich geplaatst ziet, zijn niet gering. Diverse budgetten zijn al enige malen overschreden en 76 dagen (ko mende zaterdag) voor de ope ningsceremonie op vrijdag 19 juli is de stad op vele plaatsen nog steeds een bouwput. Bijna geen enkele accommodatie is klaar. Het zal allemaal wel goed ko men, maar er zullen de komen de weken nog heel wat over uren moeten worden gemaakt. En juist over die overuren is momenteel een groot probleem ontstaan. Zo klaagt de aanne mer van het olympisch stadion, die al bijna 50.000 overuren heeft gemaakt, ACOG aan voor vier miljoen dollar. En ACOG wil van de aannemer op zijn beurt zes miljoen dollar. ACOG klaagt de aannemer aan, daar die overuren vooral zijn ge maakt omdat vorig jaar een lichtmast instortte, waarna de staalconstructies moesten wor den versterkt. De weduwe van de verongelukte bouwvakker Jack March heeft overigens weer ACOG aangeklaagd we gensnalatigheid. Problemen Het zijn maar een paar van de vele problemen waarmee ACOG wordt geconfronteerd. Een vol ledige opsomming zou gigan tisch lang zijn en bovendien nooit compleet, want dagelijks komen er nieuwe dingen bij. Je vraagt je af waarom steden ei genlijk nog in de rij staan om de handen te branden aan een uit z'n voegen gebarsten mega- evenement als de Olympische Spelen. Maar ze willen graag, al lemaal en nu dus vooral Atlanta. „De economische impact voor de Spelen bedraagt voor Atlanta vijf miljard dollar", re kent Brennan de stad rijk. „Bo vendien laten de Spelen hier voor 500 miljoen dollar aan nieuwe faciliteiten achter. Het dagelijkse leven verandert. Ou de huizen worden gesloopt, nieuwe neergezet. Werkelozen worden opgeleid, nieuwe banen gecreëerd." Positief Brennan kan nog een tijdje doorgaan met het opsommen van positieve effecten die dé Spelen op Atlanta zullen heb ben, maar alles wat hij zegt wordt ondermijnd door anders luidende berichten. Zo is bij voorbeeld de werkelijkheid dat ACOG nog steeds op zoek is naar 50.000 betaalde arbeids krachten en er ook nog te wei nig vrijwilligers zijn. Kaartverko pers, mensen die t-shirts aan de man moeten brengen, portiers, chauffeurs, gastvrouwen, overal is een tekort aan. ACOG heeft daarom zelfs al noodgedwon gen moeten besluiten om voor sommige vrijwilligersbaantjes te gaan betalen. Een van de problemen bij het vinden van 'arbeidskrachten' is het veiligheidsonderzoek waar aan de kandidaten zich moeten onderwerpen. Atlanta behoort tot de drie meest criminele ste den van Amerika, er worden ge middeld twee moorden per dag gepleegd en vooral het drugsge bruik is er aanzienlijk. Het aan tal zwervers is groot, het 'schoonvegen' van de binnen stad zal nog heel wat met zich mee brengen. De Coca-Cola Compagny be moeit zich niet met al dit soort zaken. „We doen absoluut niet aan politiek", benadrukt Neville Isdell. De vice-president is een man die het lef heeft om het au reool van het grote baas zijn af te leggen. Het is aardig om be langrijk te zijn, maar belangrij ker om aardig te zijn. Isdell slaagt daar aardig in. De vraag of zijn bedrijf een rol heeft gespeeld in de toewijzing van Atlanta voor de Spelen van 1996 wuift hij vriendelijk la chend weg. In Griekenland had men verwacht dat het eeuw feest van de moderne Olympi sche Spelen nergens anders dan in Athene, de bakermat van het mega-evenement, dat in 776 voor Christus zijn eerste klassie ke uitvoering kende, zou wor den gehouden. Toen dat niet het geval bleek te zijn, maar werd gekozen voor Atlanta, werd al meteen smalend van de Coca-Cola Spelen gesproken. „Nee hoor", zegt Isdell, „we zijn op geen enkele manier bij de toewijzing betrokken ge weest. Sterker nog, we hadden zelfs niets met de kandidaatstel ling te maken. De mensen roe pen wel dat de Spelen in onze achtertuin worden gehouden, maar zo is het niet echt. Weet je wat onze achtertuin is? De hele wereld! Ik weet nog precies wat mijn eerste reactie was, toen bekend werd dat de Spelen naar Atlanta kwamen. Ik dacht: wie belt mij hier in hemelsnaam midden in de nacht in Moskou, waar ik op dat moment was, op." Advertentie „Toen Atlanta de Spelen kreeg toegewezen hebben we in de Griekse kranten een pagina grote advertentie gezet dat Co ca-Cola daar niets mee te ma ken had", vult Eric Schulz, di recteur Olympic Marketing, zijn baas aan. „Natuurlijk, de Olym pische Spelen zijn ons kroonju weel, maar in Nagano en Syd ney zullen wij in de toekomst net zo prominent aanwezig zijn als hier. Neville Isdell: „Ach, de Spelen en Coca-Cola, dat hoort bij el kaar. Sinds de Games van Am sterdam, al sinds 1928. We zijn de oudste sponsor van de Spe len." „Ik ben van oorsprong een Ier en jammer genoeg heeft jullie Nederlands elftal ons uitgescha keld voor het Europees voetbal kampioenschap. In Ierland zul len we daarom veel aan de Olympische Spelen doen, maar in Nederland daarentegen is het EK een veel hotter item om te promoten. Onze marketing strategie verschilt per land. Bij CNN, die andere multi-na tional die Atlanta als thuisbasis he.eft, doet men al evenmin overdreven enthousiast over de 'Home-Games'. Of de Spelen nu in Atlanta zijn of elders, maakt ze ook hier minder uit dan mag worden verwacht. „Natuurlijk doet het pijn dat niet wij, maar NBC de tv-rech- ten heeft, maar van de andere kant: wij zijn een echte nieuws zender", zegt Eason Jordon, de vice-president van CNN Inter national. „Sport is voor ons heel belangrijk, binnenkort komen we ook met speciale sportpro gramma's, maar dat zijn dan toch vooral korte blokken, vier keer een half uur, langer niet.'; Vanuit zijn kantoor kijkt Ea son Jordon straks uit over wat een uriiek attractiepark moet worden. Momenteel wordt er nog druk gebouwd aan een stad in de stad. In Coca-Cola Olympic City wordt een park van maar liefst vijf hectare neer gezet. Bezoekers kunnen er olympische kampioenen ont moeten, vragen stellen aan be kende coaches, live-optredens bijwonen, speldjes ruilen, op enorme schermen naar de Spe len kijken en zich uitleven op allerlei geavanceerde technolo gische apparaten. Neville Isdell refereerde er al aan. Zijn bedrijf is de oudste sponsor van de Olympische Spelen. In Amsterdam 1928, toen voor het eerst de olympi sche vlam werd geïntroduceerd en ook voor het eerst vrouwen mochten meedoen aan atletiek en turnen, maakte Europa dankzij de Spelen voor het eerst kennis met de frisdrank. De hitte is een van de dingen die de 16.500 atleten en officials en 22.000 mediavertegenwoor digers het meest vrezen. Bob Brennan wordt ook hierover met vragen bestookt. Zoals hij ook soms moe wordt van alle vragen over de verkeerschaos die er straks wordt verwacht. Tijd om overal rustig op in te gaan heeft hij nauwelijks. De persvoorlichter van de Olympische Spelen zucht en kijkt op z'n horloge. Druk, druk, druk. De vice-president van de Coca-Cola Compagny nipt aan zijn flesje frisdrank en lacht. Al les zal op tijd klaar zijn, belooft hij zijn gehoor. SPORT OP TV ZATERDAG 15.00-15.30 TV 5- Montagne 15.00-16.00 NBC- Golf: European PGA 16.00-17.00 NBC-. NHL Power week: week overzichtvan NHL IJshockey. 22.05-22 20 Did 3: Sport im Westen 22.30-00 30 BBC 2 WK Snooker in Sheffield 22 45-23.40 Ned 2 Studio sport o a betaald 23.10-23 30 BRT 1Sport op zaterdag. 23.20-23.35 RTL 4 Sport 18.45-20.00 Ned 2Studio sport: o.a. samen vattingen van de PTT-Telecompetitie en de eer- 18 50-19.00 Did 3: Sport im Westen 19 00-20.00 EURO. Autosport- Formule 1, GP 19 40-20.30 BBC 2: Autosport: Formule 1, 19.50-19.58 Did 1Sportschau-Telegramm. 19 50-20.17 BRT 1. Sportweekend. 20.00-22 00 EURO. WK ijshockey: finale. 21 '00-22 00RTL5 D^baMenextra: voetbal. 21.40-22 25 Did 3: Sport im Westen XL.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 29