VN feitelijk failliet Protest en geweld op Dag van de Arbeid Buitenland Aan de grond Gesteggel tussen Zwitserse banken en joden beslecht Onderhandelingen over grondwet opgeschort Clinton ontvangt voor het eerst Arafat alleen DONDERDAG 2 ME11996 Britse meisjes trappen ander dood londen In Midden-Engeland zijn gisteren twee meisjes van 12 en 13 jaar oud in staat van beschuldiging gesteld wegens dood slag. Ze worden ervan verdacht maandagavond een 13-jarig meisje te hebben doodgetrapt. Volgens haar schoolhoofd werd het meisje getrapt toen ze in de buurt van een kermis vechtende leeftijdgenootjes uit elkaar wilde halen. Suharto en Deng 'vijanden van pers' new vork De Indonesische president Suharto, de Chinese leider Deng Xiaoping en de Cubaanse heerser Fidel Castro staan op de lijst van de tien belangrijkste vijanden van de pers, die is samen gesteld door de Commissie voor de Bescherming van Journalis ten (CPJ). Dit is een onafhankelijke commissie, die vanuit New York de persvrijheid en censuur in heel de wereld volgt. Krant: 'Deng heeft Parkinson' hongkong» Deng Xiaoping, de 91-jarige hoogste leider van Chi na, lijdt aan de ziekte van Parkinson en krijgt dagelijks hormo neninjecties. Dat meldt een Chineestalige laant in Hongkong. Deng, die 24 uur per dag wordt bewaakt door een team van 30 a 40 artsen, mag zich niet meer met staatszaken bemoeien omdat hij ernstig is verzwakt door zijn ziekte, aldus de krant. Deng ver scheen twee jaar geleden voor het laatst in het openbaar. Britse luchtmacht verlaat Duitsland londen De Britse luchtmacht (RAF) zal voor het eerst sinds de Tweede Wereldoorlog geheel uit Duitsland worden teruggetrok ken. Dat heeft het Britse ministerie van Defensie gisteren be kendgemaakt. De laatste basis van de Royal Air Force in Duits land (in Bruggen) wordt in het jaar 2002 gesloten. De vier squa drons Tornado-gevechtsvliegtuigen worden overgebracht naar Groot-Brittannië. De 27.000 man Britse grondtroepen blijven. Canadese vice-premier stapt op ottawa De Canadese vice-premier Sheila Copps stapt op. Ze was onder druk komen te staan omdat ze haar positie had ver bonden aan het afschaffen van de Canadese variant van de BTW. Copps maakt haar aftreden gisteren bekend. Zij werd de afgelopen weken kritisch aan de tand gevoeld over een verkie zingsbelofte uit 1993. Ze zei toen haar functie neer te zullen leg gen als haar partij na zou laten de belasting op goederen en diensten (GST) af te schaffen. Strenge antirookwet Polen van kracht warschau Rokers in Polen riskeren boetes van 3.400 gulden als ze roken in scholen en ziekenhuizen. De strenge antirookwet is sinds gisteren van kracht. Het is voorts in openbare gebouwen, sportinstellingen, restaurants en in gebouwen waar gewerkt wordt uitsluitend toegestaan te roken in speciaal daarvoor aan gewezen zones. 'Freemen geven voorlopig niet op' jordan De Freemen, de zwaar bewapende groep die zich in de Amerikaanse staat Montana op een door de FBI omsingelde boerderij heeft verschanst, geven het voorlopig niet op. Dat heeft James 'Bo' Gritz, een extreem-rechtse activist die met de Freemen onderhandelt, gisteren gezegd. De confrontatie met de Freemen duurt al vijf weken. Pekingmens ouder dan aangenomen los angeles Een beroemde verzameling fossielen die bekend staat als de Pekingmens blijkt ten minste 400.000 jaar oud; en dat is zo'n 100.000 jaar ouder dan tot dusver werd aangenomen. De ontdekking, gedaan door geleerden aan de Universiteit van Zuidelijk California en de Universiteit van Guizhou in China, werpt nieuw licht op de evolutie van de mens in Azië. De Pe kingmens wordt beschouwd als een voorbeeld van de 'homo erectus'. Quito» Een Boeing 727 van de Braziliaanse luchtvaartmaatschappij FLY zit aan de grond op de luchthaven van Quito na een door de piloot overhaast afgebr.oken start. Er vielen geen gewonden. foto reuters 'Psycho-analyse brengt eenzame priesters baat' Rooms-katholieke priesters en religieuzen, gekweld door 'intense eenzaamheid', hebben vaak baat bij psychotherapie. Hun geloof en roeping kunnen daar zelfs door worden ver sterkt. Dat schrijft de Britse psy chotherapeut dr. Paul de Berker deze week in het rk-tijdschrift The Tablet. Eenzaamheid is volgens De Berker de belangrijkste klacht van veel priesters en religieuzen in deze tijd. Hun rol in Kerk en parochie brengt 'emotionele verhongering' met zich mee. Priesters staan er meestal alleen voor, maken niet echt deel uit van de parochie die ze leiden en moeten altijd voof de gelovigen klaar staan. Ze zijn meer en meer afhankelijk van hun indi viduele geloof en doorzettings vermogen. De Berker, zelf rooms-katho- liek, heeft in de afgelopen jaren diverse priesters en religieuzen in zijn praktijk gezien. Psycho analyse bij geestelijken brengt hem als gelovig therapeut altijd in een dilemma, schrijft hij. De therapie zou er immers toe kunnen leiden dat de cliënt zijn geloof verliest en de Kerk de rug toekeert. Volkerenorganisatie verder met uit pot voor vredesmissies geleend geld De tienduizend ambtenaren van het VN-hoofdkwartier in New York gingen gisteren gewoon aan het werk. De lichten brandden. De Veiligheidsraad vergaderde. De compu ters deden het. Er werd driftig gekopieerd. Een ogenschijnlijk gewone dag dus voor de VN, ware het niet dat de volkerenorganisatie sinds dinsdag feitelijk failliet is. De kas is HANS DE BRUUN CORRESPONDENT „Met ingang van vandaag zitten we aan de grond", zei woord voerster Sylvana Fao. De finan ciële crisis waarin de VN al eni ge jaren verkeert, heeft zijn hoogtepunt bereikt. Met de 2,6 miljard dollar die voor dit jaar op de begroting staat, zouden de Verenigde Naties het tot eind december moeten kunnen uit zingen. Maar slechts 55 van de 185 landen hebben hun contri butie voor dit jaar betaald, en dat geld was op 30 april gewoon op. Al jaren klaagt VN-j generaal Boutros Boutros-Ghali over de nalatigheid van een aantal grote landen om aan hun VN-verplichtingen te voldoen. De Verenigde Staten zijn 1,5 miljard dollar achter op hun be talingen, Rusland 400 miljoen, Oekraïne 250 miljoen, Japan 125 en Duitsland 50 miljoen dollar. Nederland behoort tot de minderheid van VN-leden die in januari keurig zijn jaarlijkse contributie (17,2 miljoen dollar) betaald heeft. VN-ondersecretaris-generaal Joseph Connor kondigde dins dag aan dat hij nu vijftig mil joen dollar zal moeten lenen van het VN-budget voor de di verse vredesmissies in de we reld. Die lopen daardoor voorlopig althans geen ge vaar. Maar het betekent dat de VN de landen die aan deze vre desmissies deelnemen en die de kosten daarvan voorschieten zoals Nederland, dat er dit jaar ruim zeven miljoen dollar aan uitgeeft niet kan terugbeta len. VN-topmensen vrezen dat dit de bereidheid van vooral arme re landen om troepen te leveren voor VN-missies, zal doen afne men. Er zijn landen die hun strijdmacht voor een groot deel financieren uit de (genereuze) vergoedingen die zij van de VN voor hun deelname aan vredes operaties krijgen. Connor zei dat hij later dit jaar waarschijn lijk opnieuw een greep in de kas voor vredesmissies zal moeten doen om de VN draaiend te houden. De discussie over de VN-fi- nanciering sleept al enkele ja ren. Alle ogen zijn daarbij ge richt op de VS, de grootste wan betaler. De VS moeten 31 pro cent van het VN-budget en 25 procent van de vredesmissies betalen. Voor de zomer hoopt president Clinton 663 miljoen dollar van de betalingsachter stand te hebben weggewerkt. De VN heeft maar één middel om notoire wanbetalers tot de orde te roepen: intrekking van het stemrecht. Maar het is uit gesloten dat de Assemblee de VS en Rusland zo zal behande- dat een onafhankelijke groep accountants, die door de com missie wordt ingesteld, 'onbe perkte' toegang krijgt tot de Zwitserse bankrekeningen. Dit laatste vormt een nogal schril contrast met de praktijk in de Zwitserse bankwereld. De commissie dient met de Zwitserse regering samen te werken om vast te stellen of Zwitserse banken of andere fi nanciële instellingen nog steeds over tegoeden beschikken die door de nazi's zijn geplunderd. Veel overlevenden van de Holocaust hebben lang ge klaagd over de moeilijkheden die zij na de oorlog hadden bij het loskrijgen van hun familie vermogen van Zwitserse ban ken waar de Zwitsers docu menten eisten, met in begrip van overlijdensbewijzen die we gens de oorlog veelal niet te le veren waren. Zwitséfse bankiers, die buigen voor internationale druk, teke nen vandaag een overeenkosmt waarbij een onafhankelijke commissie wordt opgericht. De ze krijgt tot taak uit te zoeken of miljoenen dollars op Zwitserse bankrekeningen, waar nooit aanspraak op is gemaakt, aan slachtoffers van de Holocaust toebehoren. Dit hebben ingelichte bron nen meegedeeld. Volgens men sen die het vertrouwelijke stuk hebben gezien, komt er een uit zes leden bestaande commissie. Drie worden er gekozen door de bankiers en drie door joodse groepen onder aanvoering van het Joods Wereldcongres (WJC). Van geval tot geval zal deze commissie onderzoek doen. De afspraak behelst verder Aldi supermarkten gechanteerd met explosieven in pakken sap Sinds begin april proberen onbeken den de Duitse Aldi- supermarktketen af te persen. In winkels in Halle, Leipzig en Braunschweig zijn in de afgelopen we ken explosieven af gegaan in pakken sap. De politie in Essen verklaarde gisteren dat de on bekenden in ruil voor het stopzetten van deze acties een bedrag van 'meer dan een miljoen' D- mark eisen. Bij de explosies raakte tot dusver niemand gewond. Volgens de politie zijn de gebruikte springstoffen, zoge naamde 'crackers', zeer valdcundig in elkaar gezet. Dins dag mislukte in Bremen een eerste poging on afpersers i te treden. de KAAPSTAD Rtr De onderhandelingen over een ontwerpgrondwet in Zuid-Afri- ka zijn vanochtend voor 24 uur opgeschort. Oorzaak is onenig heid tussen de zwarte meerder heidspartij ANC en de Nationa le Partij van oud-president De Klerk. De Klerks partij wil een aantal rechten in de wet opne men, het ANC wijst die af. Het gaat om het recht op on derwijs in het Afrikaans, hand having van eigendomsrechten uit de tijd van apartheid en een recht van werkgevers om sta kende werknemers uit te slui ten. De 490 leden van de twee jaar geleden gekozen grondwet gevende vergadering uiterlijk 9 mei een wet aanne men. Het ANC komt vijftien stemmen tekort voor de meer derheid van tweederde die daarvoor nodig is. De Klerks NP heeft 99 stemmen. ANC kan zelf een wet indienen. Als die geen tweederde van de stemmen haalt, treedt een mechanisme in werking dat een referendum in houdt en ook zou kunnen lei den tot nieuwe algemene ver kiezingen. Cyril Ramaphosa, de voorzit ter van de grondwetgevende vergadering, toonde zich uiter mate somber over de patstelling die was ontstaan nadat de par tijen de hele afgelopen nacht hadden geprobeerd tot over eenstemming te komen. washington De Israëlische premier Peres en de Amerikaanse president Clinton schuiven a i het verdrag ter bestrijding van het terrorisme te ondertekenen. foto reuters De Palestijnse leider Yasser Arafat heeft gisteren in Was hington zijn eerste bilaterale ontmoeting gehad met de Ame rikaanse president Clinton. Het was weliswaar de derde keer dat Arafat op het Witte Huis te gast was, maar ditmaal sprak hij in zijn hoedanigheid van voorzit ter van de Palestijnse Autoriteit voor het eerst alleen met Clin- Met het gesprek van 45 minu ten 'beloonde' Clinton Arafat als het ware voor het besluit van de Palestijnse Nationale Raad, het PLO-parlement, van vorige week om passages te schrappen uit het zogenoemde PLO-Hand vest waarin werd opgeroepen tot de vernietiging van Israël. Clinton en Arafat spraken ver der over de voortgang van het vredesproces, met name de eindfase van de obderhandelin- gen tussen Israël en de Palestij- nen, die op 5 mei moet begin nen. Verwacht werd dat Arafat van Clinton steun zou proberen te krijgen voor de stichting van een Palestijnse staat. Clinton vermeed echter voor het ge sprek iets over dit onderwerp te zeggen. Hij onderstreepte dat de VS alleen proberen de onder handelingen te bespoedigen en de partijen te helpen een per manente vrede overeen te ko men naar hun eigen keuze. Een ander onderwerp van ge sprek was steun voor de econo mie in de Palestijnse gebieden. De situatie daar is ernstig ver slechterd sinds Israël na de bomaanslagen van februari die gebieden hermetisch gesloten heeft gehouden. Tevoren Had Arafat in een ho tel een ontmoeting met de Is raëlische premier Peres. Bij het overleg van een half uur kwam onder meer de eindfase aan de orde in het Palestijns-Israëli sche overleg dat zondag in de Egyptische badplaats Taba zal beginnen over de toekomst van de Westelijke Jordaanoever en Gaza. Peres had eerder met Clinton een akkoord ondertekend over de gezamenlijke strijd tegen het terrorisme. Chinezen zijn brand meester Duizenden brandweerlieden hebben in de Chinese pro vincie Binnen-Mongolië een bos- en steppebrand geblust die acht doden heeft veroor zaakt en 300.000 hectare land in as legde. De brand was door sterke wind uit Mongolië naar het zuiden gejaagd. Ten noorden van de Chinese grens zijn nog 63 branden aan de gang. De autoriteiten van Mong olië hebben het buitenland om hulp gevraagd bij het be strijden van de branden, die daar tot nu toe hebben ge zorgd voor 16 doden en 60 gewonden plus honderden daklozen. Volgens een rap port dat vanochtend in Pe king werd ontvangen, zijn bovendien 6.200 stuks vee in het vuur omgekomen. Twee doden in Istanbul; tientallen politiemensen gewond bij rellen in Berlijn istanbul-brussel-berlun afp-dpa-anp-gpd De viering van de Dag van de Arbeid heeft giste ren in verscheidene landen geleid tot demon straties, met name in het vroegere Oostblok. In Istanbul gingen betogingen gepaard met ge weld, waarbij twee doden vielen. Bij rellen in de afgelopen nacht in Berlijn zijn 48 politiemensen gewond geraakt. Volgens de politie zijn 194 per sonen gearresteerd. De onlusten in Istanbul braken uit kort voor een 1 - meibetoging op de Aziatische oever van de stad. Volgens het Turkse persbureau Anatolië ontstond ruzie tussen politie en protestanten die weigerden zich te laten fouilleren. Er vielen twee doden en zestien gewonden, onder wie twee agenten. In Berlijn raakten in de nacht van dinsdag op woensdag al 35 agenten gewond bij schermutse lingen met extreem-linkse betogers. Duizenden inwoners van de oostelijke wijk Prenzlauer Berg hielden een vreedzaam straatfeest, totdat hon derden manifestanten stenen naar de politie be gonnen te gooien. Deze reageerde met de wapen stok, waterkanonnen en traangas. Gisteren marcheerden enkele honderden ex- treem-rechtse betogers door de straten van de wijk Marzahn, in het voormalige Oost-Duitse deel van Berlijn. Elders in de Duitse hoofdstad bleef de opkomst bij protestmanifestaties tegen aange kondigde bezuinigingsplannen van de regering- Kohl, waartoe door vakbonden was opgeroepen, onder de verwachting. In een druilerig Moskou vierden enkele tien duizenden Russen gisteren de eerste mei. Twee grote optochten trokken door de. Russische hoofdstad. De grootste werd aangevoerd door de communistische kandidaat voor het president schap Zjoeganov. Een zee van rode vlaggen en rode anjers deed even de herinnering aan vroeger herleven, maar terwijl er in de Sovjetdagen mil joenen op de been waren, wist Zjoeganov niet meer dan hooguit 15.000 man te mobiliseren. De optocht van de vakbonden trok nog minder mensen en dat terwijl op hun afsluitende bijeen komst president Boris Jeltsin het woord voerde. Jeltsin, die de laatste jaren de 1-meimanifestaties had gemeden, was nu overal actief. Hij danste met een Russische in klederdracht, kocht elders op een markt Matrosjkapoppetjes en herdacht de doden van de Tweede-Wereldoorlog. De president was ondanks de stromende regen in een prima stemming. Hij zei tegen iedereen die het horen wilde dat hij op 16 juni de verkie zingen zou winnen. Elders in de stad was een groep aanhangers van de laatste Sovjetrussische president Gor- batsjov onderweg. Zij klaagden dat hun spandoe ken vernield waren door agressieve communis ten. Politiemannen verhinderden dat het tot vechtpartijen kwam. Uit vrees voor mogelijke aanslagen door Tsjetsjeense guerrillastrijders had Jeltsin voor het hele land verhoogde waakzaamheid afgekondigd. Maar alle demonstraties in Rusland, Oekraïne en Wit-Rusland verliepen zonder noemenswaardige incidenten. Zelfs in Grozny, de hoofdstad van het opstandige Tsjetsjenië, bleef alles rustig. De stad maakte een uitgestorven indruk. Ongeveer 50.000 aanhangers van de Bulgaarse ex-communistische regering gingen in Sofia de straat op om hun steun aan premier Schan Wi- denow te betuigen. Studenten en rechtse beto gers in Polen verstoorden de 1-meivieringen in Krakau, Poznan en Warschau, waar een mars on der leiding van oud-president Jaruzelski en ex- premier Oleksy met rotjés werd bekogeld. Meer dan twee miljoen arbeiders namen in Ja pan deel aan manifestaties, die uitmondden in een oorlogsverklaring aan de werkloosheid. Op een bijeenkomst in Tokyo gaf premier Hashimoto toe dat de werkgelegenheid zich nog niet aan het herstellen is. Hij was de eerste regeringsleider die ooit een bijeenkomst van de vakbond toesprak. De leiders van de Waalse socialisten kregen op 1-mei vieringen in Brussel, Luik en Charleroi rotte eieren en tomaten naar hun hoofd gesmeten uit onvrede over bezuinigingen in het onderwijs. In Luik, het bolwerk van de Parti Socialiste, leidde dit tot een handgemeen tussen enkele duizenden PS-leden en aanhangers van de socialistische vakbond. Al sinds begin februari zijn er in Wallo nië en Brussel onderwijsacties aan de gang uit protest tegen de plannen om voor de eeuwwisse ling 3000 banen te schrappen. Palestijn steekt in Hebron rabbijn in rug HEBRON-JERUZALEM Rtr-AFP Een Palestijn heeft gisteren in Hebron op de Westelijke Jor daanoever een 72-jarige rabbijn zwaar verwond door hem een mes in de rug te steken. Dit ge beurde op de groentenmarkt, waar de rabbijn uit de bij He- bron gelegen kolonie Kiryat Ar- ba inkopen deed. De dader vluchtte. Woedende joodse ko lonisten duwden later kramen van Palestijnse kooplieden om- In Jeruzalem debatteerde het Israëlische parlement gisteren op verzoek van de oppositie over het plan van de regering- Peres voor terugtrekking uit He- bron. De oppositie wil dat de te rugtrekking ten minste wordt uitgesteld tot na de parlements verkiezingen van 29 mei.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 7