'Wachtlijsten zorg gevolg van onvoldoende overleg' De huizenkoper van vandaag wil ruimte Binnenland Van der Zee wil tijd voor het Parool 'Toeristen zijn altijd welkom in Gambia' Bewindslieden ontkennen druk Plan verkoop KPN spint garen bij MÏÏT telefoonkaarten-rage op kamerleden in CTSV-zaak Asielzoekers mikpunt van 'moderne missionarissen' DONDERDAG 2 ME11996 5 Bedrijfsvereniging wil naar aanvaardbare maximum-termijn Ziekenhuizen en specialisten overleggen onderling niet over patiënten die op de wachtlijst staan voor verdere be handeling. Ze sturen nauwelijks mensen door naar ande re hospitalen of naar collega-artsen. Volgens de bedrijfs vereniging BVG/Detam is dat gebrek aan overleg er de voornaamste oorzaak van dat het soms wel 39 dagen duurt voor iemand bij een specialist aan de beurt is. den haag gpd De Gambiaanse consul in Ne derland. H. Plusquim, is boos op de Nederlandse touropera tors. Volgens hem zijn zij ver antwoordelijk voor het 'onzin verhaal' dat Nederlandse char ters met 'gierige' toeristen niet meer welkom zouden zijn in het West-Afrikaanse land. „Toeris ten zijn altijd welkom. Die ver halen over een verbod komen niet uit Gambia", aldus Plus quim. De diplomatieke vertegen woordiger heeft 'sterke vermoe dens' dat het gerucht door Ne derlandse touroperators in de wereld is geholpen om hun on derlinge concurrentiestrijd te beslechten. Gambia is de speel bal en wordt uiteindelijk het kind van de rekening, vreest hij. Officieel heeft Gambia nog niet verklaard dat er een lan dingsverbod komt voor charter maatschappij Air Holland. Plus quim weet vrijwel zeker dat dat ook niet zal gebeuren. Vorige week kwamen echter geruchten op gang. Touroperators die te gen 'kamikazeprijzen' plaatsen reserveren bij Air Holland, zou den alleen maar krenterige Ne-* derlanders naar Gambia sturen. Het Gambiaans Bureau voor Toerisme zou daarom een lan dingsverbod voor Air Holland hebben gevraagd. Martinair zou wel de 'goede' toeristen afleveren, omdat de reizen bij deze maatschappij duurder zijn. En ironisch ge noeg bespreekt de concurrent van de touroperators achter Air Holland plaatsen bij Martinair. „Het is gewoon concurrentie", aldus de consul. Het land zit er mee. De pinda-export is nu nog de belangrijkste inkomsten bron, maar dat wil de regering veranderen. „Gambia heeft een prille toe ristenindustrie, die nog moet worden uitgebouwd", aldus Plusquim. De prijzenslag tussen de touroperators hangt volgens hem samen met het beperkte aantal plaatsen in het West- Afrikaanse land. „Gambia is een klein land, het Luxemburg van Afrika. Er zijn maar ongeveer tweeduizend bedden beschik baar." De dumpprijzen voor een va kantie in Gambia beginnen de consul onderhand wel te ver ontrusten. „Ik zag een aanbie ding: een week Gambia voor 590 gulden, inclusief hotel, lo gies en ontbijt. Ik vraag me af waar de touroperators het van doen, want volgens mij kost al leen een vlucht al snel tussen de 300 en 400 gulden." Dalend ledental brengt partijen in de problemen groningen anp De politieke partijen komen in de problemen door het dalende aantal leden. Ze krijgen minder geld binnen en het wordt moei lijker mensen voor politieke functies te vinden, constateert het Documentatiecentrum voor Nederlandse Politieke Partijen (DNPP) in het jaarboek 1995. Volgens het DNPP is het aan tal leden vorig jaar weer ge daald, terwijl het aantal leden van vakbonden en milieu-orga nisaties verder steeg. De partij en hebben nu samen 315.000 leden, nog niet de helft van het aantal leden van de Vereniging voor Natuurmonumenten. Bo vendien is maar 10 procent van de leden actief. Naar schatting zijn er zo'n 30.000 politieke- en partijfuncties, waar dus een on geveer even groot aantal actieve leden tegenover staat. De leegloop is volgens het DNPP te wijten aan de toegeno men welvaart, het hogere oplei dingsniveau en de individuali sering. den haag anp Minister Melkert en staatssecre taris Linschoten van sociale za ken ontkennen dat ze druk heb ben uitgeoefend op Kamerleden van de regeringsfracties om het parlementair onderzoek over het College van Toezicht Sociale Verzekeringen (CTSV) te beper ken. Ze hebben de Kamerleden slechts willen wijzen op de mo gelijke negatieve effecten van een langdurig onderzoek op het functioneren van het CTSV. Dat maakte Sociale Zaken gisteren bekend. De bewindslieden reageren op uitlatingen van D66-kamer- lid Schimmel in een interview met Vrij Nederland van deze week. Zij klapt daarin uit de school over een overleg dat zij en haar collega's Van Hoof (WD) en Van Nieuwenhoven (PvdA) met Melkert en Linscho- zeist gpd-anp De bedrijfsvereniging onder zocht de wachttijd om inzicht te krijgen in de kosten van het ziekteverzuim. Ze heeft bere kend dat de wachtlijsten jaar lijks 333 miljoen gulden kosten. BVG/Detam vindt daarom dat er normen moeten komen voor 'aanvaardbare maximum-ter mijnen' waarbinnen een in greep dient plaats te vinden. De gegevens van BVG/Detam zijn gebaseerd op onderzoek bij ten zou hebben gehad, daags voor de Kamer zou beslissen over het CTSV-onderzoek. In een 'bizar geprek' zouden de bewindslieden er volgens Schimmel krachtig op hebben aangedrongen de reikwijdte van dat onderzoek zo beperkt mo gelijk te houden. Het verleden en vooral de relatie tussen het departement van Sociale Zaken en het CTSV zouden zoveel mo gelijk buiten beschouwing moe ten blijven. Melkert en Linschoten erken nen dat het onderhoud heeft plaatsgehad, maar stellen dat ze daarbij alleen maar hebben ge zegd dat „het slecht zou zijn voor het toezicht op de sociale zekerheid, de organisatie en de werknemers van het CTSV als er lange tijd onzekerheid zou blij ven bestaan over de toekomst van het instituut". Bovendien zou door een langdurig onder- de 760.000 eigen verzekerden in de gezondheidszorg en het wel zijn. Van het totale ziektever zuim onder hen wordt 3,6 pro cent door wachtlijsten veroor zaakt. In 1994 was dat nog 2,7 procent. Verzekerden die ge woon werken terwijl ze op be handeling wachten, zijn niet meegeteld. Mensen in geestelijke nood moeten het langst wachten voor ze na doorverwijzing terecht kunnen. De wachttijd voor een psychiatrische inrichting is ge zoek „stagnatie kunnen ont staan bij het orde op zaken stel len bij het CTSV". De bewindslieden hebben het drietal daarom gevraagd „bin nen hun eigen verantwoorde lijkheid" zo goed mogelijk reke ning te houden met deze risi co's. Dat heeft weinig effect ge had, want de Kamer heeft de onderzoekscommissie een uit gebreide opdracht meegegeven, waarin ook de geschiedenis van het CTSV aan de orde komt. De commisie zal vóór de zomer haar rapport uitbrengen. Daarin zou ook de rol van Linschoten aan de orde kunnen komen. Bij het CTSV bestaat al gerui me tijd een crisis door proble men tussen bestuur en perso neel. Het bestuur is inmiddels ontslagen en vervangen door een tijdelijke leiding, die de op dracht heeft schoon schip te maken. middeld 43 dagen, voor de Riagg 29 dagen. Wie in een 'ge woon' ziekenhuis moet worden geholpen, is relatief het snelst aan de beun. Dit duurt meestal 20 dagen. Het gaat hier om driekwart van alle doorverwij zingen. Wat er na doorverwijzing moet gebeuren, is van invloed op de lengte van de wachttijd. Gaat het om het stellen van een diagnose, dan duurt het 19 da gen voor iemand terecht kan. Maar voor een poliklinische dagbehandeling is 27 dagen voor de eerste afspraak heel ge- Als alle aandachtsgebieden op één hoop worden geveegd, is de gemiddelde wachttijd tussen de 20 en 24 dagen. Per specia lisme zijn er echter grote ver schillen. De chirurg is het snelst amsterdam anp Artis-directeur Frankenhuis heeft voor opschudding gezorgd met zijn plan om het bevol kingsoverschot in dierentuinen op te lossen. Hij stelt voor vrouwtjestijgers in de dieren tuin de pil te onthouden en de jongen te laten inslapen. De testikels, penissen en galblazen kunnen worden verkocht in oosterse landen, waar volgens Frankenhuis de vraag naar 'tij geronderdelen' enorm is als po tentieverhogend middel. Mede-directeur Van den Poll, tevens voorzitter van de Neder landse Vereniging van Dieren tuinen, bestempelt het idee als 'waanzin'. Hij begrijpt niet hoe zijn collega ertoe gekomen is zo'n 'onbespreekbaar en ethisch onverantwoord' plan te lanceren. Frankenhuis, die niet bereik baar is voor commentaar, keert zich tegen het pilgebruik onder dieren. „Het ouderlijk gedrag gaat verloren. Bovendien verle ren de beesten de daad", stelde hij zondag in Vroege Vogels. Door ze gewoon hun gang te la ten gaan, en het overschot aan jongen in te laten slapen, denkt Frankenhuis meerdere vliegen in één klap te slaan. „We lossen de overbevolking in de dierentuinen op, terwijl de dieren het natuurlijk gedrag be houden. Bovendien nemen we de illegale handel en de strope rij de wind uit de zeilen". Vol gens hem kunnen de opbreng sten van de legale handel zelfs worden gebruikt voor de be scherming van de illagele stro perij. Een WNF-woordvoerder staat echter niet achter het plan. „Een legale handel in tijgerorga nen wakkert de vraag alleen met 11 dagen. Bij de uroloog zijn dat er 15. Gynaecologen vormen de middenmoot met 22 dagen. Uitschieter naar boven is ook hier de psychiatrie, met ge middeld 37 dagen. Het maakt ook uit waar de patiënt woont. Een Limburger is gemiddeld binnen 15 dagen aan de beurt. Een Groninger heeft echter pas na 38 dagen een afspraak. Volgens de Nederlandse Spe cialisten Federatie (NSF) is niet het gebrek aan overleg de oor zaak van de wachttijden, maar het nieuwe budgetteringssys teem dat de overheid vorig jaar invoerde. Specialisten mogen niet meer omzet maken dan het gemiddelde van het jaar daar voor, plus één procent. Daar door zouden ze niet kunnen voldoen aan de groeiende vraag. amsterdam gpd De telefoonkaart is volgens W. Dik, bestuursvoorzitter van Ko ninklijke PTT Nederland (KPN) „Met reuzenschreden bezig de postzegel in te halen als verza melobject". Het aantal verza melaars van telefoonkaarten groeit volgens Dik met de dag en bezorgt PTT Telecom nu al vele miljoenen extra omzet aan betaalde, maar niet gebruikte telefoontikken. Volgens de KPN-topman is de verzamelwoede zó groot, dat het inmiddels gaat om een sub stantieel deel van de omzet: „Drie tot vier procent van alle uitgebrachte kaarten." Bedra gen wil Dik om commerciële re denen niet noemen, maar dat het om vele miljoenen gaat staat vast. „Als bedrijf vinden wij het prachtig, vooral als het gaat om niet gebruikte kaarten", aldus leusden gpd Asielzoekers worden steeds va ker benaderd door vertegen woordigers van religieuze groe peringen die uit zijn op het 'winnen van zieltjes'. Dat zegt vertrekkend directeur Wonder- gem van het asielzoekerscen trum (AZC) in Leusden. „Ik vind dat jammer en het verbaast me ook. Het feit dat onze mensen aandacht tekort komen, wordt door deze personen aangegre pen voor hun eigen voordeel", aldus Wondergem. Hoe de contacten tussen de asielzoekers en de moderne missionarissen tot stand ko men, zegt Wondergem niet te amsterdam anp Uitgever Perscombinatie Meu- lenhoff (PCM) moet Het Parool de tijd geven. De noodlijdende krant, die vanaf volgend jaar op half formaat tabloid ver schijnt, moet drie tot vier jaar krijgen om quitte te spelen. Dat zei hoofdredacteur Van der Zee gisteren in de actualiteitenru briek MiddagEditie. „Voorko men moet worden dat de baby in de wieg wordt gesmoord", al dus de hoofdredacteur. Van der Zee erkende dat sa nering van de krant door jaren lange verliezen noodzakelijk is geworden. Vorig jaar moest PCM tien miljoen toeleggen op Het Parool. Als de krant perso neel moet inleveren, zal dat vol gens Van der Zee via natuurlijk verloop geschieden. Beeld en omvang van de nieuwe krant zijn sterk afhankelijk van de randvoorwaarden waarop de uitgever studeert. PCM, uitgever van vijf lande lijke kranten (naast Het Parool ook Trouw, de Volkskrant, NRC- Handelsblad en Algemeen Dag blad), liet maandag weten dat er een 'voorlopig positief besluit is genomen over de nieuwe opzet. Onduidelijk was tot op dat moment of er gekozen zou wor den voor de tabloid-formule, waarbij de krant zich op jonge Randstedelingen gaat richten, of voor een toekomst als Am sterdams regionaal dagblad. Van der Zee heeft zich altijd fel tegen de laatste optie verzet. Bij het Parool werken 122 redac 'Snel chipcard invoeren voor trein en bus' den haag anp De Raad voor Verkeer en Water staat wil dat de overheid het ge bruik van chipcards in het openbaar vervoer 'met kracht en dwingend' invoert. Volgens de adviesraad van minister Jor- ritsma kan elektronisch betalen voor bus, trein, tram en metro het openbaar vervoer aantrek kelijker maken. Elektronisch betalen maakt betaling achteraf of vooraf mo gelijk en biedt veel meer moge lijkheden voor op doelgroepen toegesneden kortingen. Verder kan de reiziger in combinatie met de telefoon specifieke reis informatie krijgen, reserveren en (aan)betalen. Ook maakt een chipcard koppelingen met an dere functies mogelijk, zoals het betalen van parkeergeld. Deze 'ketenbenadering' is wat de klant wil, en de overheid moet hiervoor de voorwaarden scheppen, zo vindt de raad. Dik. Om de verzamelwoede ver der te stimuleren, brengt FIT Telecom een grote variatie aan kaarten uit. „Wij doen ons best om mooie kaarten uit te bren gen, net. als postzegels", zegt Dik. De grootste baat heeft PTT Telecom bij fanatieke verzame laars, die net als postzegelverza melaars via abonnementen exemplaren van alle nieuw ver schenen kaarten kopen, en die vervolgens ongebruikt opber gen. Doordat de kaarten na eni ge tijd verlopen, verdient het bedrijf de volledige waarde van de telefoon-tikken. PIT Telecom voorziet in de toekomst een steeds grotere rol voor de telefoonkaart, maar sa menwerkingsverbanden tussen telecombedrijven zullen er toe leiden dat de verschillende bei- functies worden bijeengebracht op één kaart met een 'intelligente'chip. weten. „De eerste ontmoetin gen vinden in elk geval altijd buiten het centrum plaats. Ver volgens leggen deze geloofsver- tegenwoordigers bezoeken af bij onze mensen." Het gaat vol gens de directeur om verschil lende religieuze stromingen, waaronder de Jehova's Getui gen. Op zich wil Wondergem deze mensen de toegang tot het AZC niet verbieden. „Asielzoekers mogen zelf weten wie zij willen uitnodigen." Maar mocht blij ken dat een AZC-bewoner tegen zijn zin wordt lastig gevallen, dan grijpt de directie wel in. „Dan komt zo'n persoon er ge- voorburg gpd De huizenkoper van vandaag wil vooral ruimte: minimaal vier kamers, een grote woonkamer, een garage en een min. Gemiddeld heeft de aspirant-koper daar 291.000 gulden voor over. De Neder landse Vereniging van Bouwonderne mers (NVB) heeft de woonwensen van deze consument op een rijtje laten zet ten in het rapport 'Huizenkopers in pro fiel', dat gisteren is gepubliceerd. Anderhalf miljoen mensen willen de komende jaren verhuizen naar.een (an der) koophuis. Een derde van deze groep is actief op zoek, de overgrote meerderheid wil echter alleen van stek veranderen voor een huis dat 'werkelijk geschikt' is. Het onderzoek is verricht onder huishoudens met een inkomen van minimaal 50.000 gulden bruto. Huiseigenaren brengen voor een nieuw onderkomen een flinke zak eigen geld mee. Vaak is al een deel van de lo pende hypotheek afgelost en is het bezit in waarde gestegen. Gemiddeld nemen zij een spaarpot mee van 121.000 gul den. Huurders daarentegen blijven ver achter in hun kapitaalvorming: zij ko men aan een gemiddeld bedrag van 41.000 gulden. Voor zijn volgende woning heeft de Nederlandse huizenkoper 291.000 gul- denover. „In ruil daarvoor wil hij wel kwaliteit, en vooral erg veel ruimte. Als de huizenkoper voor hetzelfde geld mag kiezen tussen een grote sobere woning en een kleine luxe woning, dan kiest een royale meerderheid voor de grote sobe re woning", meldt de NVB. Woningen met een tuin in een bui tenwijk of in de buurt van een stad ge nieten de voorkeur. De woonkamer moet riant zijn, minimaal veertig vier kante meter, de keuken het liefst apart. Een extra werkkamer staat eveneens hoog op de verlanglijst. Hét huis heeft ook een klassieke uitstraling. De consu menten lopen minder warm voor expe rimentele bouwprojecten, of zelfs voor iets minder gewaagds als een plat dak. Zeven van de tien kopers willen er ook nog een eigen garage bij. Tachtig pro cent wijst een flat of appartement ook met een groot (dak)terraszon der meer af. De komende tien jaar r derland ongeveer 800.000 ningen worden gebouwd. Daarbij horen de vette subsidies van de overheid voor goedkope huur- en koopwoningen na genoeg tot het verleden. Zeventig pro cent van de woningen moet via de vrije markt worden verkocht. De nieuwe hui zen zouden de mensen met wat hogere inkomens moeten verleiden om hun be staande, vaak goedkope woning te ver laten. „De veranderingen op de woning markt zijn groot. Zo ook de risico's die de bouwende en ontwikkelende partij en, inclusief de gemeenten lopen, wan neer geen rekening wordt gehouden t de i de die Keltische munt gevonden in Castricum castricum Bij opgravingen in Castricum is een Keltische gou den munt gevonden. Het is een zogenoemde stater van de Ner- vii-stam, die ooit in België en Noord-Frankrijk woonde. De munt is door de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonder zoek gedateerd op vijftig jaar voor Christus. Op het geldstuk staan een paardje en een kop. Een dergelijke munt is nooit eer der in Nederland gevonden. Wel werd in Velsen ooit een Kelti sche bronzen munt aangetroffen. De gouden stater is overgedra gen aan het Koninklijk Penningkabinet in Leiden. Vijftig kalfjes omgekomen door brand garderen Een felle brand heeft gistermiddag een boerenschuur en een stal in Garderen in de as gelegd-Vijftig kalveren werden zó zwaar gewond dat ze moesten worden afgemaakt. De brand ontstond door nog onbekende oorzaak in een open schuur en sloeg al snel over naar de kalverstal. Door het vuur begon het isolatiemateriaal van piepschuim te druipen op de kalveren. De dieren liepen daardoor ernstige brandwonden op. De schade bedraagt zeker 300.000 gulden. Isolatiemateriaal van piep schuim is in nieuwbouw al enige tijd verboden. Illegale slachterij Kockengen opgerold kockengen De politie van het district Vecht en Venen heeft een 51 -jarige inwoner van Kockengen bekeurd omdat hij een illegale slachterij runde. In het bedrijf werden schapen ritueel geslacht. De Algemene Inspectiedienst van het ministerie van Landbouw trof tien geslachte schapen aan. Onder het stro vonden de in specteurs verder dierlijke afvalresten, waardoor ziekten kunnen worden verspreid. De schapen waren niet gekeurd en de slach ter was niet in het bezit van vergunningen. Drinkverbod in Utrecht uitgebreid utrecht Om de overlast van alcoholisten terug te dringen, breidt het gemeentebestuur van Utrecht het verbod op drinken op de openbare weg uit. Met ingang van vandaag mag geen al coholische drank meer worden gedronken op het Lepelenburg, rond de Catharijnesteeg, in het Moreelsepark en bij winkelcen trum Overvecht. Op die plaatsen houden veel junks en alcoho listen zich op. Er gold al een drinkverbod in de winkelcentra Hoog Catharijne en La Vie en op de Stadhuisbrug. Auto onder trein, bestuurder gedood wezep Een 77-jarige man uit Wezep is gistermiddag om het le ven gekomen nadat hij met zijn auto onder de trein van Amers foort naar Zwolle terecht kwam. Het ongeluk gebeurde bij een met knipperlichten beveiligde spoorwegovergang bij het plaatsje Hattemerbroek. Het treinverkeer op het traject was enige tijd ge stremd. Dubbele moord in Maastricht Maastricht Een 58-jarige man uit Maastricht heeft gisteren zijn 40-jarige ex-vrouw en een 61-jarige vriend van haar doodge schoten. De moord vond plaats in zijn woning in de Limburgse hoofdstad, waar het tweetal op bezoek was. De schutter heeft zelf de politie ingelicht. De dader en zijn vrouw gingen ruim een jaar geleden uit elkaar. Na de scheiding zou de dader zich be dreigd hebben gevoeld door zijn ex-vrouw en ffiensen met wie zij omging. Dassenfamilie verhindert opening A73 roermond De openstelling van de snelweg A73 tussen Horst en Venlo is drie dagen uitgesteld om een dassenfamilie te bescher men. Eigenlijk zou de weg gisteren worden geopend, maar dat wordt nu zaterdag. De Vereniging Das Boom had gedreigd met acties als de weg gisteren zou opengaan, omdat op nog geen 300 meter van de A73 een dassenfamilie woont, 's Nachts steken de dassen de weg over om aan de overkant voedsel te vergaren. Om te voorkomen dat dieren worden doodgereden, heeft Rijkswaterstaat beloofd stalen geleide-barrières en wild- roosters te plaatsen. Consul beschuldigt touroperators Rotterdam Even leek het gisteravond in Rotterdam of leden van de marxistisch-leninistische organisatie Rode communisme terug was van weggeweest. Bij een de- Morgen en de Nieuwe Communistische Partij Nederland monstratie van zo'n zeshonderd mensen werden al jaren (NCPN), maar sympathisanten van Turkse socialistische iet meer waargenomen portretten van Marx, Stalin, Lenin en communistische partijen waren in de meerderheid. Zij i Mao meegevoerd. Er waren weliswaar enkele tientallen protesteerden vooral tegen de politieke situatie in hun moederland. Er liepen ook deel 150 aanhangers van de Koerdische arbeiderspartij PKK mee. De animo voor de demonstratie was groter dan in voorafgaande jaren. De optocht verliep zonder incidenten. foto anp

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 5