In West-Europa bestaan geen getto's zoals in VS Binnenland Leerling wordt aan lot overgelaten in zorginstelling Werkgroep: Rente-aftrek op leningen afschaffen Friese huisarts zit nog dertig dagen in de cel Nederlander gaat het liefst naar Nederland Rechter wijst recht op adoptie door lesbiennes af DIT MAAKT U NOOIT HEER MEE! Met nieuwe telefoonkaart goedkoop buitenlands bellen DONDERDAG 2 MEM 996 Pronk wil toch terug als minister almere Minister Pronk is ook voor een volgende kabinetsperio de beschikbaar voor een ministerspost. De PvdA-minister voor ontwikkelingssamenwerking zei dat gisteen op een partijbijeen komst in Almere. Dat meldt Omroep Flevoland. Pronk had eer der gezegd dat hij het aan het eind van de huidige kabinetspe riode voor gezien zou houden. Pronks voorkeur gaat uit naar Ontwikkelingssamenwerking maar het mag ook een andere post zijn. Beregeningsverboden opgeheven den Bosch-Maastricht Het verbod voor boeren en tuinders in Noord-Brabant en Limburg om grasland met grondwater te be regenen, is gisteren ingetrokken. Dat hebben de beide provin cies besloten in verband met de extreme droogte. De verboden die diverse waterschappen hebben ingesteld om te beregenen met oppervlaktewater, blijven van kracht. Behalve de boeren hebben ook eigenaren van sport- en recreatieterreinen toestem ming tot sproeien gekregen. Ongeveer 10.000 Brabantse boeren die normaal in het voorjaar niet mogen besproeien, mogen voor onbepaalde tijd hun grond wel nat houden. Hun Lim burgse collega's mogen voorlopig alleen de komende tien dagen sproeien. Politieman verdacht van ontucht culemborgEen 49-jarige politieman uit Culemborg is gisteren aangehouden op verdenking van ontucht met zijn stiefdochter. Hij is ingesloten hangende het recherche-onderzoek. De ex- vrouw van de politieman deed onlangs aangifte. Volgens haar zou hij ruim een jaar ontucht hebben gepleegd met het nu 13- jarige meisje. De politieman werd gisteren op het politiebureau in Tiel geconfronteerd met de beschuldiging van zijn ex-vrouw. Hij is in verzekering gesteld en zit nu in een politiecel van een ander regiokorps. Verkeersafhankelijk inhaalverbod A2 roosteren/bornOp de A2, tussen Roosteren en Bom, is gisteren een verkeersafhankelijk inhaalverbod voor vrachtwagens van kracht geworden. Het project, uniek in Nederland, is een proef die duurt tot 1 september van dit jaar. Als het druk wordt op de snelweg, mogen vrachtwagens niet meer op de linker weghelft rijden. Eerder gold al een inhaalverbod voor vrachtwagens tij dens spitsuren op werkdagen. De instelling van het verbod dat zeven dagen per week kan gelden hangt af van het aantal voertuigen, de hoeveelheid vrachtwagens en de gemiddelde snelheden. Deze factoren worden gemeten door apparatuur on der het wegdek. Tbc-paniek in Noordoost-Brabant oss De bevolking van Noordoost Brabant heeft geschrokken gereageerd op de vermoedelijk 61 gevallen van tuberculose (tbc) in de omgeving. De GGD in Oss wordt 'gek' gebeld door mensen die vrezen dat zij misschien ook besmet zijn geraakt en alsnog een Mantoux-test willen ondergaan. „Het publiek reageert over spannen en overdreven", zegt een woordvoerster van de GGD. Vorige week werd bij een 22-jarige inwoner van St. Anthonis open tbc geconstateerd. Omdat deze vorm van tbc erg besmet telijk is werden horecabezoekers van het dorp opgeroepen een Mantoux-test te doen. De opkomst was overweldigend. Maar liefst 7800 mensen lieten zich testen. Daarvan bleken 61 besmet. Wel meer problemen in wijken waar allochtonen oververtegenwoordigd zijn Getto's zoals die in Amerikaanse steden bestaan, komen in West-Europa niet voor. De concentratie van allochto nen is er lager en er bestaat meer vermenging van etni sche groepen dan in de VS. Dit blijkt uit een onderzoek van het Onderzoekcentrum Stedelijk Leefmilieu in Am sterdam, dat is verricht in opdracht van het ministerie van binnenlandse zaken. 30 procent. Dat is twee keer zo hoog als in Düsseldorf, Stock holm en Manchester. Wat be treft de segregatie van allochto nen, dat wil zeggen de mate waarin mensen 'op een kluitje wonen', bevindt Amsterdam zich in een middenpositie. Brussel, maar ook Londen en Manchester vertonen duidelijk meer segregatie. Geen van de onderzochte ste- De onderzoekers hielden acht West-Europese steden tegen het licht: Amsterdam, Brussel, Düs seldorf, Frankfurt, Londen, Manchester, Parijs en Stock holm. Ook de Canadese stad Toronto is in de studie betrok ken. Amsterdam komt uit de bus als de stad met het grootste aandeel allochtonen, meer dan Top Westland op vrije voeten De vier bewindvoerders van het Nutsbedrijf Westland in Poeldijk, die vorige week we gens fraude werden aangehou den, zijn op vrije voeten gesteld. Er zijn geen gronden om ze lan ger vast te houden, aldus pers officier mr. Horstink woensdag. Ze zijn echter onverminderd verdacht. Het onderzoek naar de om vang van de fraude gaat door. Er kan nog niets met zekerheid over de hoogte van het bedrag worden gezegd, aldus Horstink. De verdachten zouden provi sies van leveranciers van het nutsbedrijf zwart hebben door gesluisd naar een bedrijf in Luxemburg, waarvan ze alle vier voor een kwart eigenaar waren. den komt volgens de onderzoe kers echter in de buurt van de mate van segregatie die in Ame rikaanse steden bestaat, waar hele stadsdelen door uitsluitend allochtonen worden bewoond. In alle onderzochte steden wordt etnische segregatie als een probleem ervaren. Delen van steden waar etnische groe pen oververtegenwoordigd zijn, blijven achter bij de rest waar het gaat om zaken als scholing en werk. De aanpak van dat probleem is in alle steden speci fiek gericht op de diverse etni sche groepen. Alleen het Franse beleid is algemeen gericht op assimilatie en naturalisatie. Van de negen steden voeren alleen Frankfurt en Stockholm nu nog daadwerkelijk een sprei- 'Je bent superman of uitstekend actrice Zorginstellingen laten leerlin gen tijdens het werken vaak aan hun lot over. Toekomstige ver zorgenden of verpleegkundigen vinden dat ze te weinig begelei ding krijgen, ze moeten de werkzaamheden vaak alleen doen, en een enkele keer komt het zelfs voor dat eerstejaars leerlingen in hun eentje nacht dienst moeten draaien. Dit blijkt uit onderzoek van vak bond CFO en Jongerenorgani satie CNV. Het rapport Hooggemotiveerd onder extreme omstandigheden, waaraan 550 leerlingen hebben meegewerkt, verschijnt van daag. In totaal werken ongeveer dertigduizend leerlingen in de gezondheidszorg. Over theorie en sociale vaar digheden zijn de leerlingen wel FNV pleit voor recht op scholing voor werknemer amsterdam anp De FNV wil dat iedere werkne mer een individueel recht op scholing krijgt dat na verloop van tijd uitgroeit tot vijf procent van de arbeidstijd. De vakcen trale pleit voor het vastleggen van scholingsdagen in de CAO. Dat staat in een nota over scho ling die binnenkort in de fede- ratieraad van de FNV wordt be sproken. De vakcentrale wil met het voorstel naar de Stichting van de Arbeid, waarin de centrale organisaties van werknemers en werkgevers zitten. Er moet vol gens de FNV een gezamenlijke aanbeveling komen. Als deze oproep te weinig resultaat ople vert, moet er een wettelijke re geling komen, aldus de FNV. De vakcentrale vindt dat scholing het beste per bedrijfs tak kan worden georganiseerd. Vooral voor het midden- en kleinbedrijf zou dit een oplos sing zijn. Kleinere ondernemin gen geven minder uit aan scho ling van hun personeel, uit angst hun werknemers op te lei den voor de concurrent. Bedrij ven gaven in 1993 ongeveer 3,5 miljard gulden uit aan opleidin gen. Vooral middelbaar en ho ger opgeleiden profiteren daar van. Eén op de vijf cursussen is beschikbaar voor mensen met scholing onder het MBO-ni- veau, terwijl 43 procent van de beroepsbevolking tot deze cate gorie behoort. tevreden. Maar de praktijk laat in het algemeen te wensen over, vinden de verplegenden in op leiding. Zij willen meer aan dacht voor praktische vaardig heden' als het omgaan met agressie (59 procent), stervens begeleiding (41 procent) en het omgaan met stress (61 procent). Problemen bij het werken op een afdeling zijn onderbezetting en een slechte wijze van lei dinggeven. Ook zeggen leerlin gen het soms moeilijk te heb ben met patiëntengroepen die ingewikkelde zorg nodig heb ben. Als een afdeling niet goed functioneert, is de leerling daar van de dupe. De aandacht schiet erbij in en leerlingên krij gen verantwoordelijkheden die ze niet aan kunnen. Negen van de tien onder vraagden vinden het acceptabel dat leerlingen nachtdiensten De volledige fiscale aftrekbaar heid van de rente over een con sumptief krediet leningen om auto's, koelkasten en derge lijke te kopen moet worden afgeschaft. Dat heeft een fis caal-technische werkgroep des gevraagd geadviseerd aan staatssecretaris Vermeend van ■financiën. De bewindsman heeft nog niet besloten wat hij doet met de aanbeveling. In het paarse regeerakkoord staat dat de nu nog onbeperkte aftrek van rente over consump tief krediet 'ter hand zal worden genpmen'. Vanwege de politie ke gevoeligheid van het onder werp vroeg Vermeend een werkgroep om advies. Die con cludeert dat de rente-aftrek in derdaad aangepakt moet wor den omdat er eenvoudigweg geen goede reden voor bestaat. Volgens de commissie is een lening voor een auto of koelkast draaien. Maar dat moet dan wel met een gediplomeerd ver pleegkundige zijn, en niet, zoals in de praktijk ook voorkomt, met een ouderejaars leerling of een uitzendkracht. Een eerste jaars leerling zou niet voor de nachtdiensten mogen worden ingezet. Een groot aantal deelnemers aan de enquête wil dat de leef tijd waarop iemand als leerling aan de slag mag, omhoog gaat. Nu is dat 17 jaar. Maar de leer lingen vinden dat ze met zaken te maken krijgen waar ze emo tioneel nog niet aan toe zijn: Ernstige ziekte, verdriet, dood en agressie van patiënten. Eén van de ondervraagden: „De ei sen zijn zodanig dat je in een positie komt waarin je moet constateren dat er twee uiter sten zijn: Je bent superman of een uitstekend actrice." PvdA neigt naar grens bij 5000 gulden den haag gpdniets anders dan het vervroegen van inkomensbesteding. Volle dige aftrek van de betaalde ren te voor dit soort zaken is vol gens de werkgroep onjuist. Ren te-aftrek is wat de werkgroep betreft alleen aan de orde bij le ningen om fiscale inkomens bronnen zoals aandelen, een zakenauto of een woning te betalen. Met name Vermeends eigen PvdA wil dat het kabinet werk maakt van de afspraak uit het regeerakkoord, die de schatkist zo'n 250 miljoen gulden op zou kunnen leveren. Wat de sociaal democraten betreft mag de ren te over leningen tot zo'n 5000 gulden wel fiscaal aftrekbaar blijven. Zo kunnen de lage inko mens gebruiksgoederen als ste reo-torens en wasmachines blij ven kopen met een fiscaal dou ceurtje. Bij hogere bedragen moet de aftrekbaarheid van de rente echter geschrapt worden. Amsterdam Het Amsterdamse Tropenmuseum staat vanaf morgen maar liefst acht maanden in het teken van Vietnam. Onder de titel 'Noord-Vietnam, dorpsleven in de Rode Rivierdelta' wordt een uitge breid beeld geschetst van het land dat velen nog steeds alleen maar kennen van de Vietnam-oorlog. Er zijn honderden gebruiksvoorwerpen naar Am sterdam gehaald, waaronder de transportfiets die historicus Nguyen Dinh Le hier op zijn plaats zet. De Boeddhistische pagode op de achtergrond komt uit het plaatsje Trang Liet. FOTO ANP ARTHUR B leeuwarden dingsbeleid (Allochtonen wor den daarbij verspreid over de hele stad.) Elders zijn de autori teiten daar van afgestapt of er nooit aan begonnen. Bijvoor beeld omdat de spreiding strij dig is met de (Grond)wet die vrije vestiging garandeert, of omdat het spreidingsbeleid geen vruchten afwerpt; nie mand kan immers worden ge dwongen elders te gaan wonen. Eind vorig jaar kwam het So ciaal en Cultureel Planbureau (SCP) in een rapport al tot de conclusie dat getto's van Ameri kaanse 'allure' in Nederlandse steden (nog) niet voorkomen. Maar tegelijkertijd waarschuw de het SCP dat verloedering van wijken met grote concentraties allochtonen wèl op de loer ligt. De voorlopige hechtenis van de huisarts uit St. Nicolaasga is met dertig dagen verlengd. Dit heeft de raadkamer van de rechtbank in Leeuwarden giste ren besloten. Officier van justitie mr. B. van der Lugt wil de man moord ten laste leggen. „Het kan niet zo zijn dat één persoon als heer en meester beslist over leven en dood" zei Van der Lugt. „Alles is hier fout gegaan." De huisarts beëindigde on langs het leven van een 72-jari- ge kankerpatiënte. Hij zegt dit te hebben gedaan op haar uit drukkelijke verzoek. Maar de arts heeft de levensbeëeindiging niet uitgevoerd volgens de voor euthanasie geldende richtlijnen. Zo ontbreekt een schriftelijke wilsbeschikking en is er geen collega geraadpleegd. Het openbaar ministerie in Leeuwarden spreekt in dit geval dan ook van moord. Vanwege de ernst van de be schuldiging en de 'geschokte rechtsorde' blijft de arts in het huis van bewaring in Groningen zitten. Zijn advocaat, mr. W. Anker, denkt daar heel an ders over. „De rechtsorde is meer geschokt als men deze ge waardeerde huisarts in een cel laat zitten. Vanuit de samenle ving komt er enorm veel steun voor mijn cliënt", betoogde de raadsman. Morgen dient het hoger be roep tegen de hechtenis van de huisarts. Als het Hof anders oor deelt dan de rechtbank komt de huisarts alsnog vrij. Oost-Europa en Groot-Brittannië ook 'in den haag gpd Oost-Europa en Groot-Brittan nië worden steeds populairdere vakantiebestemmingen. Het Verenigd Koninkrijk trekt dit jaar waarschijnlijk anderhalf keer zo veel Nederlandse toeris ten als vorige zomer. Maar een bedreiging voor het grootste va kantieland, Nederland zelf, vor men ze niet. In de hele top van de vakantiehitlijst verandert waarschijnlijk niets deze zomer. Dertig procent van de naar schatting tien miljoen vakantie gangers zoekt vermoedelijk rust in eigen land. Vermoedelijk, want het wordt steeds meer de gewoonte om zelf de vakantie te regelen. Of om een last minute-reis te boe ken buiten Europa. De klassieke vraag: Waar gaan we deze zo mer naar toe? wordt niet meer in het voorjaar beantwoord als het hele gezin over de brochu res gebogen zit, maar pas op het allerlaatste moment. De meeste toeristen die de grens over gaan, hebben ook dit jaar weer Frankrijk als bestem ming. Ondanks de bekoelde po litieke betrekkingen blijft het land de buitenlandse vakantie bestemming nummer één, stel len ANWB en Vrij Uit, de reisor ganisatie die zeventig procent van alle boekingen regelt. Re serveringen voor Franse vakan tiehuisjes en campings vallen tot nog toe wel wat tegen. Het land heeft wat toeristen aantallen betreft wel een heel grote voorsprong op de num mer twee: Spanje. Vorig jaar reisden twee miljoen Nederlan ders naar Frankrijk en slechts 900.000 naar Spanje. Duitsland, het schijnbaar onafscheidelijke duo België-Luxemburg en ten slotte Oostenrijk completeren de buitenlandse vakantiebe stemmingen-top-vijf. Weinig nieuws onder de zon, stelt de ANWB bijna sip vast. Vrij Uit is enthousiaster. Zij zien in de middenmoot van de va kantiehitlijst twee groeiende markten: Oost-Europa en Groot-Brittannië. Promotie manager L. van der Klink: „Vooral de vraag naar Engeland groeit explosief. Misschien vijf tig procent meer boekingen dan vorig jaar." Een bescheiden stijging is te bespeuren in de categorie 'Intercontinentale Reizen', de tochten naar bestemmingen buiten Europa. De dalende prij zen van chartervluchten lijken de belangstelling voor Afrikaan se landen, Indonesië en de Ver enigde Staten te stimuleren. Volgens Vrij Uit gaan toeris ten met de hogere inkomens vaak naar Italië, met name de gebieden Toscane en Umbrië. Maar meer is niet bekend, want de uitgaven van toeristen wor den niet onderzocht. Tenslotte huurt niet elke kapitaalkrachti ge toerist een kasteeltje en elke reiziger op budget een berghut zonder water, electriciteit en riool. amsterdam De rechtbank in Amsterdam heeft gisteren het verzoek van twee lesbische stellen om adop tierecht te krijgen voor de vrou welijke partner van de biolo gische moeder, afgewezen. De verzoeksters wilden dat de 'sociale ouder' een formele po sitie zou krijgen ten opzichte van de kinderen in kwestie. De rechtbank vindt echter dat het Europees Verdrag voor de Rech ten van de Mens (EVRM), waar op de vrouwen zich beriepen, niet duidelijk stelt dat adoptie door mensen van gelijk geslacht mogelijk moet zijn. De vrouwen gaan in beroep. Verder verwijst de rechtbank naar de recente politieke ont wikkelingen over het adoptie recht. De Tweede Kamer ver zocht de regering een wetsvoor stel voor te bereiden over het homohuwelijk en adoptie door SmSENHEimWMERimölS i fax 0252-230543 Nü een keuken kopen en na vijf jaar al uw geld terug»! Financiën wil af van fiscale sluiproutes den haag gpd Het ministerie van financiën onderzoekt de mogelijkheden om constructies aan te pakken waarbij gebruik gemaakt wordt van fiscale 'sluiproutes' via on der meer Luxemburg en Zwit serland. Het gaat om spaar- en beleggingsrekeningen en koop sompolissen. Dergelijke pro ducten van onder anderen Ro- beco en de Belgische bank Ar- genta hebben de bijzondere aandacht van Financiën. Die re keningen en polissen zijn zo aantrekkelijk omdat de stortin gen hier Fiscaal aftrekbaar zijn, terwijl de toekomstige uitkerin gen voor de belastingen verbor gen kunnen worden gehouden. Luxemburg en Zwitserland heb ben een streng bankgeheim, waar ook de Nederlandse Fiscus door komt. Kaart van PTT Telecom geldt voor Nederand-gelieerde landen amsterdam gpd PTT Telecom verkoopt vanaf maandag een nieuwe telefoon kaart, die regelmatige bellers naar het buitenland tien tot twintig procent korting biedt. De 'landenkaart' van 25 of 50 gulden is bedoeld voor etni sche groepen in Nederland en familie van emigranten. Er zijn zeven verschillende kaarten voor tien landen: Marokko, Tur kije, Suriname, de Antilen, Aru ba, Australië, Nieuw-Zeeland, Canada, Verenigde Staten en Zuid-Afrika. Met een kaart kan alleen naar het bewuste land worden gebeld. De kaart bevat een 15-cijferi- ge 'pincode', die net als een kra slot moet worden opengekrast en toegang geeft tot het tegoed aan tikken dat voor de 25 of 50 gulden is gekocht. Eerst belt de klant een gratis 06-nummer en dan wordt hij of zij door een computerstem verder begeleid in het Nederlands, Engels, Ara bisch, Turks of Papiamento. In een munttelefoon is de inworp van een kwartje noodzakelijk om het apparaat te 'activeren', maar dat geld valt na het ge sprek terug in het retourbakje. Bellen kan vanaf elk toestel met druktoetsen. Na het intoetsen van de 15 cijfers zegt de compu terstem voor elk gesprek hoe veel geld er nog op de kaart staat. Het afschrijven begint na dat verbinding is gemaakt. Een telefoongesprek naar Ca nada of de VS via PTT Telecom kost normaal 1,87 gulden per minuut (1,37 in daluren). De 'VS- en Canadakaart' van 25 gulden geeft 15,5 minuut spreektijd tegen 13 minuten en ongeveer 25 seconden bij nor maal tarief. Een 'korting' van 15 procent, die ook geldt voor de gesprekstijd in daluren (21,5 minuut met kaart). Telefoneren naar Suriname (normaal 4,62 per minuut, 3,85 daluren) levert met de 'Surina- mekaart' van 50 gulden een tijdwinst op van 20 procent: 13,5 minuut in plaats van 10 minuten en ongeveer 50 secon den. In daluren: 16 minuten en 15 seconden in plaats van onge veer 13 minuten. De computer geeft 20 seconden voor het sal do op is een signaal. onder andere homoseksuele pa ren. De rechtbank wil niet op de politieke plannen vooruit lopen. De vier vrouwen zijn volgens hun advocate, mr. J. van der Winden, wel blij met de politie ke ontwikkelingen maar willen daar niet op wachten. „De kin deren zijn nu klein, daarom proberen ze het via de juridi sche weg sneller voor elkaar te krijgen. Bovendien vinden mijn cliëntes dat hun positie in de politieke discussie wordt onder belicht. Het gaat steeds over ho moseksuele stellen die buiten landse kinderen willen adopte- In deze zaak gaat om twee lesbische stellen. Bij het ene stel hebben de twee vrouwen ieder een eigen kind en bij het andere stel is één vrouw de biologische moeder van drie kinderen. Nu is het zo dat de vrouwelijke part ner van de biologische moeder officieel geen enkel recht kan doen gelden op de kinderen. 'Bederfelijk eten niet verkopen op Koninginnedag' amsterdam anp In Amsterdam gaan steeds meer geluiden op om verkoop van bederfelijke etenswaar door particulieren op Koninginnedag te verbieden. De Amsterdamse wethouder J. van der Giessen is erg verontrust over de toestan den die de Keuringsdienst van Waren dinsdag aantrof. Ze vindt het een gevaar voor de volksge zondheid. Controleurs namen onder meer tachtig belegde broodjes en tientallen kilo's vlees in be slag. Daaronder bevond zich tien kilo kipsaté die zo bedor ven was dat het vlees al op twee meter afstand was te ruiken. De Keuringsdienst overlegt binnen kort met burgemeester Patijn over een eventueel verbod. De grote vraag blijft wel wie de na leving van dergelijke regels moet controleren.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 3