Witschge krijgt Bayern niet kapot Sport Profclubs moeten velden verwarmen Willemze deelt koppositie Mediacircus rond rechtszaak Kluivert is tol van de roem Zberg bederft Duits feestje Jeugd staat op punt van uitvliegen Vader van roeier tevens sponsor DONDERDAG 2 ME11996 Akkoord over transfer Seedorf madrid» Reals nieuwe trainer Fabio Capello had de naam van Clarence Seedorf nog niet laten vallen of voorzitter Sanz kwam in actie. Gisteravond meldde Sanz dat hij een principeakkoord heeft bereikt met zijn collega van Sampdoria over de transfer van Seedorf. „Nu moeten we alleen nog gaan praten met de spe ler zelf, maar ik denk niet dat dat veel problemen oplevertal dus Sanz. Behalve Seedorf staan ook de namen van Richard Wit- schge (Bordeaux) en Finidi George (Ajax) op het verlanglijstje van Capello evenals Zetterberg van Anderlecht. Seedorf is vol gens Capello de beste buitenlandse voetballer in de Italiaanse competitie. Sampdoria kon bij een tussentijds vertrek van de Nederlander 9,6 miljoen dollar vragen (bijna zestien miljoen gulden). Sanz ging ervan uit dat hij Seedorf voor ongeveer de helft van dat bedrag wel kon halen. EC-finale: 400.000 aanvragen turun» Juventus zou het Olympisch Stadion van Rome, waar 22 mei de finale van de Champions League tegen Ajax wordt ge speeld, vijf keer kunnen vullen met Turijnse supporters. Het Ro meinse stadion heeft een capaciteit van 80.000 plaatsen, gister middag overschreed het aantal aanvragen voor finalekaarten de 400.000. Juventus heeft net als Ajax 25.000 kaarten van de UEFA toebedeeld gekregen, waarvan 5000 voor sponsors en andere bobo's van Juventus zijn gereserveerd. Bij het oude stadion Communale, waar Juventus zijn trainingen afwerkt, weelt de zwarte markt inmiddels tierig. Gisteren werden deals afgesloten van ongeveer 700 gulden, voor toegangsbewijzen die officieel rond de 120 gulden hadden gekost. Rob Maas naar Bielefeld bielefeld Rob Maas speelt volgend seizoen bij Bielefeld. De nu nog bij Feyenoord actieve middenvelder tekende voor drie jaar. Het contract geldt alleen als Bielefeld promoveert naar de hoog ste afdeling. De kans daarop is groot. Daarop vooruitlopend werd Maas (26) gisteren reeds gepresenteerd in Bielefeld. „Ik ben ambitieus, de club is dat ook", zei de speler tegen de Duitse belangstellenden. Volgens manager Lamm worden opnieuw on derhandelingen gevoerd, als de club in de tweede Bundesliga blijft. Sinds 1993 speelt Maas bij Feyenoord. Enkele weken gele den vroeg de club ontslag voor hem aan. Daarvoor kwam hij uit voor RKC. Maas speelde bovendien acht keer in Jong Oranje. Arthur Numan vreest voor EK eindhoven Arthur Numan (PSV) is opnieuw zeker twee weken uitgeschakeld. Hij heeft een spierblessure in het bovenbeen. „Als er niet snel verbetering in komt, vrees ik zelfs voor deelneming aan het EK", zei Numan gisteren. De zogenoemde hamstring blessure hindert Numan al sinds begin maart. Zijn rentree afge lopen zondag tegen Sparta kwam te vroeg. Onderzoek in het zie kenhuis wees maandag uit dat de spierscheuring nog lang niet is genezen. Naast Numan ontbreekt vanavond in de wedstrijd te gen Roda JC, in de halve finale van de strijd om de nationale be ker. Luc Nilis sluit vertrek niet uit eindhoven Luc Nilis maakt pas na de bekerfinale van 16 mei be kend waar hij volgend seizoen speelt. De Belg, topschutter in de Nederlandse competitie, gaf daarmee aan een vertrek bij PSV niet uit te sluiten. Nilis heeft bij PSV nog een lopende verbinte nis tot het einde van het volgende seizoen. Hij heeft een aanbie ding om voor drie jaar bij te tekenen. De voorkeur van de 30-ja- rige Belg gaat echter uit naar een nieuw contract van vijf jaar. Valencia en Monaco hebben interesse en datzelfde geldt voor een nog onbekende club uit de Engelse Premier League. Voor volgende week staat al een afspraak tussen Nilis' zaakwaarne mer en Valencia op de agenda. Coach Advocaat gaat ervanuit dat Nilis in Eindhoven blijft. Van Hooijdonk kost tien miljoen Glasgow Feyenoord moet 10 miljoen gulden neertellen voor Pierre van Hooijdonk. Dat is de vraagprijs van Celtic-manager Tommy Burns. „Voor minder doen wij een speler die 32 doel punten maakt in één seizoen, niet van de hand." Burns wil Van Hooijdonk niet kwijt. Hij bood de ex-spits van NAC een con tractverlenging tot 2000 en stelde hem.een salarisverhoging van een half miljoen gulden per jaar in het vooruitzicht. Desondanks weigerde de Brabander vooralsnog te tekenen. „Wij hebben niet de indruk dat Pierre weg wil", aldus Burns. „Wel dat hij nog wat meer salaris wil." Profclubs in Nederland doen er verstandig aan over te gaan tot de aanschaf van veldverwar- ming. Dat is de voornaamste conclusie van een onderzoek dat werd uitgevoerd in opdracht van het bureau Wedstrijdzaken en Accommodaties van de KNVB. Veldverwarming draagt bij tot een ongestoord verloop van de competitie, vermindert de kans op blessures, en geeft mogelijk heden tot het spelen van oefen duels tijdens de winterstop. De onderzoekers denken boven dien dat veldverwarming de kwaliteit van het spel ten goede komt. Ruim twintig clubs heb ben al interesse getoond in het project. Volgens het rapport bedragen de kosten van een goed veldver- warmingssysteem maximaal 250.000 gulden. Dat bedrag valt 10 tot 20 procent lager uit, wan neer een bedrijf meerdere vel den van het systeem mag voor zien. De energie-kosten zullen op jaarbasis zo'n 40.000 gulden zijn. De KNVB onderzoekt of de mogelijkheid bestaat clubs sub sidie te verlenen voor het pro ject. FC Köln heeft het lidmaat schap van de Bundesliga zo goed als veilig gesteld. De Keul se ploeg versloeg gisteren op ei- Jeroen Willemze heeft de kop positie bereikt in het Neder lands schaakkampioenschap voor junioren. De Leidenaar versloeg gisteren Jochem Aubel. Doordat de 15-jarige Lissenaar Dennis de Vreugt leider Ruud Janssen uit Zevenaar een remise afsnoepte, delen Willemze en amsterdam thea v GPD-VERSLAGGEVER „Dit is eigenlijk waanzinnig", zegt de agent van de Amsterdamse Verkeerspolitie hoofdschud dend. „Op die bewuste dag hadden we in Am sterdam twee dodelijke verkeersongelukken. Pa trick Kluivert die Putman doodreed, maar ook een meisje op een bromfiets dat werd doodgere den. Oyer dat ongeluk is geen letter geschreven. Maar voor de betrokkenen is het even catastro faal. En kijk dan eens even naar deze kermis. Die jongen is kapót." De jongen is Ajacied Patrick Kluiven. Zijn rechtszaak in het Amsterdamse Paleis van Justitie veroorzaakt ongekende taferelen. Een tiental ca meraploegen en een veelvoud aan fotografen staan in de rechtszaal in de startblokken om elke glimp van emotie van de 19-jarige voetballer op te vangen. Achterin de zaal heeft een legertje journalisten pen en papier in de aanslag. Dan verschijnt de hoofdrolspeler, gekleed in sober zwart pak en zwarte trui. Stilletjes neemt hij plaats in het beklaagdenbankje. Gelaten on dergaat hij het flitsen en zoemen van de came ra's. Na vijf minuten vindt rechtbankpresident mr. P. Blekxtoon het welletjes en sommeert de vi suele media de rechtszaal te verlaten. „Mooi zo", klinkt het op de publieke tribune. „Wat een toe stand. Vragen ze zich ook af wat dit betekent voor de nabestaanden?" Twee daarvan zijn de hele zittingsdag aanwezig in de rechtszaal. Zoon Dylan (26) en dochter Ni cole (24) Putman zijn aangeslagen. Hun moeder kan de rechtszaak zowel lichamelijk als emotio neel niet aan en is niet verschenen. Nog steeds is zij niet hersteld van haar zware verwondingen die zij opliep bij het dramatische ongeluk op 9 sep tember vorig jaar. Nicole Putman: „Het was voor ons een moeilijke afweging hier te,komen. Soms is het heel emotioneel alle finesses van het onge val aan te horen. Het is alsof er een film afdraait." Vlak achter Kluivert zitten zijn vader, een broer en zuster. Ook Ajax-voorzitter Michael van Praag en trainer Louis van Gaal hebben dicht in zijn buurt een plekje gevonden. Zo ook Sigi Lens en Theo van Seggeleen van de Vakbond voor Con- stractspelers, die hem juridische en morele bij stand geven. Tijdens een van de schorsingen neemt Van Gaal even naast Kluivert plaats. Tot een bode: „Kunt u een glas water halen voor deze jongen?" De eerste gegadigde voor een plaatsje achter glas op de hoger gelegen publieke tribune, arri- •veert ruim anderhalf uur voor aanvang van de rechtszaak. „Ik had in de krant gelezen dat het wel eens druk kon worden, dus wil ik hier op tijd zijn". De vijftig plaatsen die ter beschikking staan, zijn deels bezet door studenten en de vaste bezoekers bij rechtszaken. Een regelmatige toehoorder blijkt een Feye- noordfan. „Ik heb nogal wat ervaring met rechts zaken. Ik zie gewoon dat die jongen staat te jok ken. Die heeft echt niet 70 kilometer per uur ge reden." Officier van justitie'N. Schaar noemt het me diacircus de tol van de roem. „Het toelaten van zoveel camera's in de rechtszaal was een bewuste keuze, in overleg met Kluivert. Als we dat niet hadden gedaan, was Kluivert voortdurend achter volgd door de media." Na vele lange proces-uren, volgt in de loop van de middag het requisitoir van officier van justitie mr. A. Schotman. Patrick Kluivert hoort het ge spannen aan. Schotman noemt hem „de bekende jongen, die zich schuldig heeft gemaakt aan roe keloos rijgedrag. Zijn beroemdheid is niet alleen voor hem lastig vanwege de massale aanwezig heid van de pers, maar ook voor de slachtoffers en nabestaanden." Zijn eis van negen maanden gevangenisstraf, waarvan drie voorwaardelijk en twee jaar ontzeg ging van de rijbevoegdheid, wordt door Patrick Kluivert aangehoord met rechte rug. Zoon Dylan Putman reageert geschokt: „Hij mag misschien twee jaar niet autorijden, ik zie mijn vader nooit Richard Witschge heeft Bordeaux in de eerste van twee wedstrijden in de fi nale van de strijd om de UEFA-beker bij Bayern München de kansen gege ven om te winnen. Ze wer den niet benut. Aan de an dere kant hadden de Duit sers minder mogelijkheden nodig om het duel naar zich toe te trekken: 2-0. Die uitslag kan Bayern be schouwen als een riant uit gangspunt. Bordeaux begint zo langzamerhand vermoeid te ra ken. De formatie van de Duitse trainer Rohr, in de nationale competitie slechts zestiende, speelde in München haar ne gentiende internationale wed strijd van het seizoen. Het be gon met de kwalificaties in de Intertoto, onder andere ten kos te van Heerenveen. De UEFA-beker was ook nog nooit in Frans bezig. Wel in Duits! Voor het laatst in 1988, bij Leverkusen. Sinds die tijd koesterde maar liefst zes keer een Italiaanse club het klein ood. Het enige elftal dat die reeks doorbrak was het Ajax van Van Gaal in 1993. De Amster dammers versloegen destijds in de finale Torino, pit Italië. De wedstrijd van gisteren stond vooral in het teken van de terugkeer van Beckenbauer op - of liever gezegd staand naast - de bank. Naast keizer en voor zitter is hij nu ook coach van het gezelschap. Afgelopen za- Hoewel Jürgen Klinsmann enkele kansen onbenut liet, mag Bayern na de 2-0 zege met gerust hart naar Bordeaux afreizen. terdag besloot hij persoonlijk Rehhagel weg te sturen. Bec kenbauer 'doet het' zes wed strijden, hoopt op twee hoofd prijzen, om vervolgens plaats te maken voor de Italiaan Trapat- toni. Hij had Bayern gisteren wat offensiever gemaakt dan tot nu toe het geval was. Klinsmann kreeg in de spits zowaar een tweede man naast zich in de persoon van Papin. Sforza en Babbel moesten het middenveld meer voorwaarts laten spelen. Achterin stonden slechts drie man opgesteld, zeer weinig voor Duitse begrippen. De beste mogelijkheden wa ren desondanks voor Bordeaux, zwaar defensief beginnend, wel scherp in de counter. Na ruim een half uur kwam Tholot al leen voor doelman Kahn, die het overzicht behield en be kwaam redde. De kans ontstond na een verkeerde pass in de breedte van Sforza. Nog geen minuut later open de Bayern wel de score. Verde diger Helmer reageerde attent op een hoekschop van Matt- haus en kopte fraai achter Huard. Bordeaux paste vervol gens de tactiek aan door iets aanvallender te gaan spelen. Het scheelde weinig of het had al snel tot resutaat geleid. Ban- carel rondde een fraaie aanval, opgezet door Witschge en Tho lot, met een hard schot af. De reactie van Kahn was impone rend. Het had een corner tot ge volg. Witschge, veel uitwijkend naar de rechterkant, zette voor, Dutuel kopte de bal langs Kahn. Op de doellijn echter stond Sforza om de gelijkmaker te voorkomen. Een identieke situatie deed zich kort na de hervatting voor. Papin stond nu op de juiste plaats, opnieuw na een inzet van Dutuel. Kort later kreeg Li- zarazu een flinke mogelijkheid op de 1-1. Op heel fraai aange ven van Witschge stuitte de lin kerverdediger echter op Kahn. Tussen de mogelijkheden van Bordeaux door kreeg Bayern één kansje en die werd onmid dellijk benut. Scholl slalomde wel erg gemakkelijk langs twee verdedigers en had ook geen moeite met het passeren van Huard, volgens goed Frans ge bruik een doelman waar de on zekerheid van afstraalt. Het be tekende de 2-0 en gaf Bayern nog meer aanleiding de voor sprong te koesteren in plaats Bayern: Kahn; Babbel. Helmer e Kreuzer; Hamann, Sforza. Matthau (54. Frey), Scholl en Ziege; Papin (7( gen veld Eintracht Frankfurt met 3-0. Door de overwinning nam de ploeg drie duels voor het einde van de competitie zes punten afstand van de degrada tiezone. Fortuna Düsseldorf verwijder de zich door de zege met 2-0 op St Pauli eveneens uit de be dreigde zone. Het nam vier punten voorsprong op Eintracht Frankfurt, met Kaiserslautern de voornaamste degradatiekan didaat. Hekkesluiter Uerdingen is reeds zeker van afdaling naar de tweede Bundesliga. Köln dankte de zege aan de Roemeen Munteanu. Hij scoor de twee keer. Fortuna Düs seldorf stelde kort na de rust de overwinning veilig. Katemann maakte in de 47ste minuut 2-0 nadat Cyron in de openingsfase 1-0 intikte. 'Flagay' heet de nieuw opge richte fanclub van Romario, die alleen homoseksuelen onder zijn leden heeft. De groep heeft de speler uitgeroepen tot hét sexsymbool van de Braziliaanse competitie. Het komende weekeinde speelt Romario's club, Flamen- go, tegen Vasco da Gama voor een plaats in de finale-ronde van de Rio de Janeiro Cup. Spe ciaal voor deze gelegenheid heeft „Flagay" vier bussen ge huurd, om 200 van zijn leden naar de wedstrijd t Arnhem de eerste de oudste junioren- Janssen plaats ir groep. Leidenaar Stefan Blitterswijk kwam met de schrik en remise vrij tegen Sipke Ernst. Bij de jeugd tot en met veertien jaar is Frank Erwich (vier pun ten uit vier partijen) een klasse apart. Achter hem draait Tho mas Willemze mee in de sub top. frankfurt» Beat Zberg heeft in Frankfurt een Duits feestje bedorven. De Zwitser versloeg gisteren na 255 kilometer in een sprint voor vier renners de Duitser Jens Heppner in de finale van de semi-klassieker Rund um den Henninger Turm. Achter Heppner eindigde Rolf.Sörensen uit de Rabobankploeg van Jan Raas als derde, voor zijn Deense landgenoot Bjarne Riis, ploeggenoot van Heppner. De duizenden Duitsers in de schaduw van de Henninger Turm hadden gehoopt dat hun landgenoot op de Dag van de Arbeid dit keer wel de zege zou pakken. Verleden jaar was de Italiaan Francesco Frattini de renner uit de Telekom-ploeg te snel af. Nederland speelde in de beginfase van de tocht door het Taunusgebergte een vooraanstande rol. Lucien de Louw van de Foreldorado-ploeg ontsnapte na 80 kilometer in gezelschap van de Duitser Andre as Klier. Het tweetal verwierf een maximale voorsprong van zes minuten. Na 160 kilometer achterhaalden de Duitser Bölts en de Italiaan Sergio Barbero de twee vroege vluchters en bleven vervolgens zestig kilo meter koploper. Een groep van ongeveer vijftien renners met onder anderen Maarten dén Bakker haalde hen terug. foto atfp NK tennis is tegenwoordig showplaats van nieuw talent amsterdam De nationale tenniskampioen schappen zijn tegenwoordig een showplaats voor nieuw ta lent, waar de arrivés alleen nog langskomen om handen te schudden. Wie eenmaal de titel heeft gewonnen, vliegt uit qn doet niet meer mee. Dat geldt ook voor Rogier Wassen en Pe tra Kamstra de winnaars van vorig jaar. Volgens het favorietenlijstje voor de 95ste editie deze week in het gloednieuwe Amstelpark staan ditmaal John van Lottum en Esmir Hoogendoorn op het punt van uitvliegen. Voor Esmir zou het een tweede jeugd bete kenen. Zij is 27 en al twee jaar gestopt met tennis op interna tionaal niveau. Van Lottum is de beste van de huidige Jong Oranjegeneratie. Een uitgesproken talent. Maar tevens een speler die zijn repu tatie tegen heeft. Een lastpak en een driftkikker. Maar daar wordt door Henk van Hulst hard aan gewerkt. De man ach ter de successen van Haarhuis, Eltingh en zeker niet in de laatste plaats Schalken, be steedde vooral aandacht aan de mentale kant. Met veel impact, zoals Van Lottum bevestigt. „Zonder Henk zou ik nu B-toer- nooien aflopen en op school zit ten." De bond wil op die manier de toekomstige toppers harden. Of ze dat zelf willen,, of niet. Zich zelf oppeppen en toch het hoofd erbij houden. Voor die opgave ziet Van Lottum zich deze week gesteld. Tegen Wou ter Standaart lukte het gisteren niet helemaal. Er moest een scheidsrechterlijke waarschu wing aan te pas komen om de Brabander weer bij de les te krijgen. Dat het lukte, bleek wel uit de 6-0 van de laatste set. Het spel letje zelf beheerst Van Lottum al sinds de tijd dat hij samen met zijn zus Noelle in de Franse jeugdopleiding zat. Een natuur talent zogezegd, al wil bonds coach Michiel Schapers daar niet van horen. Die Idjkt liever naar de uitkomst van de laatste En wal dat betreft staat de 24- jarige Martijn Belgraver er iets beter voor dan de vier jaar jon gere Van Lottum. Sinds de Kroatische Satellite staat het in de onderlinge duels zelfs 2-0. Belgraver won gisteren in drie sets van ploeggenoot Sijmen de Lange en dat was een prestatie op zich. In Istrie kreeg Belgraver namelijk te maken met de ne gatieve effecten van zijn snelle opmars op de wereldranglijst (250ste tegen Van Lottum 267). Opgezette klieren en huiduit slag over zijn hele lichaam. „Omdat het zo goed ging, gun de ik mezelf veel te weinig rust." Met behulp van elektro- acupunctuur is hij nu bezig energie op te bouwen. Twee andere titelkandidaten zijn Raemon Sluiter en Peter Wessels. De jeugdwereldkam pioenen in het dubbel gaan in Amsterdam uitsluitend voor de individuele kansen. Sluiter won daarbij in vijf sets van Mare Merry. Wessels speelde twee tiebreaks aanzienlijk beter dan Arno Otterman en won in drie sets. AMSTERDAM De Koninklijke Nederlandse Roeibond (KNRB) heeft een sponsorcontract afgesloten met het bu reau voor loopbaanbegleiding Forgeot, Weeks en Krijtenburg (FWK). De overeenkomst van een jaar werd gisteren in Amsterdam bekrachtigd. Het voorziet in immateriële ondersteuning van sporters in hun maatschappelijke carrière. In geld gaat het om omgerekend ongeveer twee ton. Het bedrijf krijgt daarmee de status van 'official sup plier', maar ondersteunt daarnaast in de voorbe reiding naar Atlanta een nog aan te wijzen roei- ploeg. Het lijkt een vreemd verbond tussen de roei bond en de adviseurs van FWK. Krijtenburg, va der van ex-Holland Acht roeier Jaap Krijtenburg, legt het uit: „Veel topsporters vallen na hun hun sportieve top in een zwart gat. Dat is niet alleen achteraf vervelend, die onzekerheid kan ook in de voorbereiding naar een groot toernooi de presta ties nadelig beïnvloeden. Een belangrijke basis is dat de roeiers van de olympische kernploeg zich zekerder zullen voelen omdat ze weten dat ze steun krijgen als ze stoppen met hun sport." Volgens Michiel Hoek, woordvoerder van de KNRB, is het de verantwoordelijkheid van de sportbonden sporters goed op weg te helped in de maatschappij, in ruil voor de vaak jarenlange training. „Vroeger waren we tevreden met een fi naleplaats van de roeiers, nu gaan we eigenlijk al leen nog maar voor goud. De consequentie is dat wij van de roeiers vragen maanden achtereen twee tot drie keer per dag te trainen. Dan mag je ze niet aan hun lot overlaten." Bondscoach Kris Korzeniowski onderstreepte het belang van de maatschappelijke begeleiding nog eens: „In de Verenigde Staten en bijvoor beeld Italië zijn ze daarmee al veel verder. Je moet je realiseren dat het gmakkelijker is om sporters te houden dan om nieuwe te kweken. Met dit programma kunnen we ze de zekerheid geven dat ze niet buiten de boot vallen als ze lan ger doorgaan met topsport." In het huidige contract hebben roeiers en coaches van de kernploeg van 1 september tot en met 31 december de tijd zich aan te melden voor de loopbaanbegeleiding. Als het contract wordt verlengd, neemt FWK ook de begeleiding van jonge roeiers naar Sydney op zich.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 21