Belasting op woningen toch omhoog boom Veender Arjan Bakker begint een groenkuiperij Regeer Meubelen weg uit Leiden Koudekerk mag tribune bouwen Regio Leiden/Rijn Veenstreek Dieven aan de haal met verlovingsfoto's Zeven Alphenaren breken record mens-erger-je-niet 95 ^inliatuin Ongeloof over decoratie voor 80-jarige Warmondse Protest tegen Bos-variant DONDERDAG 2 MEI 1996 19 rudolf kleun,071-5356429 hazerswoude-runduk» Een aanzienlijke hoeveelheid kleding is vanmorgen rond half zes geroofd bij een sportwinkel aan de Rij- nekebouievard in Hazerswoude. De ruit van het pand werd in- 'ervolgens sloegen de daders hun slag. Ruim dertig keer te snel Op de Rijksstraatweg in Wassenaar zijn gistermid dag 33 bestuurders betrapt die het gaspedaal wat al te fors had den ingetrapt. Tijdend de controle - tussen 13.15 en 15.15 uur - passeerden 2434 voertuigen. Op de Rijksstraatweg bedraagt de maximum-snelheid 80 kilometer. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 102 kilometer. Container en auto in brand voorschoten Aan het Sint Nicolaaspad in Voorschoten is van nacht een personenauto door brand beschadigd. De brand be gon in een vuilcontainer en sloeg over naar de auto, die ernaast geparkeerd stond. Een wandelaar ontdekte de brand rond half twee en waarschuwde de brandweer. Die had het vuur snel on der controle. Alle foto's en de videoband van de verloving van Roelof Santing uit Alphen aan den Rijn en Da- niëlle Zuijderduijn uit Katwijk zijn kwijt. Met camera's en al gestolen uit het ouderlijk huis van Santing aan het Rigoletto- hof. „Hoewel ze voor niemand anders enige waarde hebben, verwachten we niet dat we nog iets terug zullen krijgen", vertelt de 22-jarige Alphenaar. „Ze zul len de filmpjes wel in de open haard of in de sloot hebben ge gooid." De spullen werden afgelopen zondagmiddag gestolen, daags na het verlovingsfeest dat werd gevierd in het ouderlijk huis van de 18-jarige Katwijkse. Santing: „Twee fototoestellen en een vi- Het tarief van de onroerend-zaakbelasting (OZB) in Zoe- terwoude gaat verder omhoog. Burgemeester en wethou ders willen door die maatregel vergaande bezuinigingen op de welzijnssubsidies voorkomen. De bibliotheken in Zoeterwoude-Dorp en -Rijndijk, de muziekfanfares en de muziekscholen moeten zo worden ontzien. Een oude opname van de vestiging van Regeer aan de Hoge Rijndijk. deocamera lagen voor het grij pen in het huis van mijn ouders toen er inbrekers op bezoek kwamen. Die hebben gewoon rondgekeken en alles wat voor het grijpen lag meegenomen." Daarmee ging alle beeldmateri aal van het feest in één klap ver loren. „De ouders van mijn ver loofde wilden ook foto's maken, maar hun flitser weigerde." De verloofden hebben zich inmiddels min of meer bij de diefstal neergelegcf. „We kun nen weinig anders. Ja, we zou den het feest over kunnen doen, maar dat is ook niet de oplos sing. We blijven natuurlijk ho pen dat iemand de filmpjes te rug bezorgt. Maar eerlijk gezegd hebben we de moed al zo'n beetje opgegeven." leiderdorp/leiden judy nihof Ondernemer Wim Regeer wil over een jaar of twee toch stop pen met zijn meubelzaak aan de Hoge Rijndijk in Leiden. Hij concentreert al zijn activiteiten op het voormalige Verto-terrein in Leiderdorp. De ondernemer heeft de zaak aan de Hoge Rijn dijk al enige tijd geleden ver kocht. Het voorgedeelte huurt Regeer terug om er nog een tijd je meubels te kunnen verkopen. Op het Verto-terrein in Lei derdorp heeft Regeer straks al les bij elkaar: een zaak in mee- neemmeubelen, zijn kantoor en magazijnruimte. „Bovendien heb ik hier veel parkeerplaat sen. Wat zal ik dan aan de Hoge Rijndijk moeilijk gaan zitten doen. Daar heb ik geen toe komst meer." De verhuizing van het maga zijn van Regeer - van Pijnacker naar Leiderdorp - is inmiddels in volle gang. Het kantoor, dat ook in Pijnacker zat, is al over. Voor de meeste van de dertien personeelsleden betekent de verhuizing minder reistijd. „Er zitten veel Leidenaars bij. Ne gentig procent is heel erg blij." Een vergunning voor de vesti ging van zijn zaak in meeneem- meubelen in Leiderdorp heeft Regeer nog niet, maar daarover maakt hij zich niet druk. De commissie beroep- en bezwaar schriften oordeelde onlangs dat de door de gemeente Leider dorp beoogde vrijstelling van het bestemmingsplan juridisch niet klopte. „We zijn nu met de gemeente een andere strategie aan het bedenken. Het wordt waarschijnlijk een artikel 19- procedure. Dat hoeft niet lang te duren. Ergens in de herfst verwacht ik te kunnen begin- Met de Leiderdorpse Onder nemers Vereniging (LOV) staat Regeer inmiddels op goede voet. De LOV probeerde met bezwaarschriften de komst van de meeneemmeubelhandel te gen te houden. De vereniging vreesde dat Regeer er ook 'klein spul' zou gaan verkopen, terwijl op die plek alleen grootschalige detailhandel is toegestaan. Een aantal misverstanden is hier over nu uit de wereld. „Ze blij ven achterdochtig bij de LOV, maar de druk is van de ketel", aldus Regeer. Op het Verto-terrein in Lei derdorp maakt de onderneming van Regeer straks deel uit van een grote bouw- en woonboule vard, waarvan Regeer en hout handelaar E. Klinkenberg eige naar zijn. „Alles wat we er met alle bedrijven kunnen regelen, gaan we ook doen. Daarbij moet je bijvoorbeeld denken aan adverteren, aansluiting op stadsverwarming en het aan trekken van een bewakings dienst." Wim Regeer begon in 1976 aan de Hoge Rijndijk in Leiden met de verkoop van meubels, op nog geen honderd vierkante meter. Door de jaren heen breidde hij gestaag uit naar zo'n 7000 vierkante meter. „Het was net monopoly", aldus de onder nemer. De achterkant van het inmiddels verkochte pand wordt in augustus gesloopt om plaats te maken voor 36 appar- De record-poging mens-erger-je-niet is geslaagd. Zeven Alphena ren passeerden vanmorgen om elf uur in het gebouw van speel tuinvereniging Bloemhof aan de Rozenstraat het oude record, dat volgens het Guinness Book of Records op 74 uur staat. Afgelopen maandag om negen uur 's morgens gaf Kees Jansma van Studio Sport het startsein. De deelnemers hebben vanaf die tijd onophoudelijk in drie groepjes mens-erger-je-niet gespeeld. Het is de bedoeling dat er tot vanmiddag vijf uur wordt gespeeld, zodat het nieuwe record op tachtig uur wordt gezet. Bij het ter perse gaan van deze krant zag het er volgens een medewerker van het buurt huis naar uit dat die tijd zou worden gehaald. Het idee dat er eigenlijk een tri bune moet komen bij de voet balvelden van 'Koudekerk' leeft al tien jaar, de concrete plan nen zijn inmiddels drie jaar oud. Doordat de gemeente Rijnwoude de bouw van de tri bune tot nu toe blokkeerde, bleven de plannen lange tijd in de kast liggen. Maar dat gaat veranderen. De gemeente is om, de bouwtekeningen kun nen worden afgestoft. Secreta ris C. Geerlof hoopt dat de ver eniging begin volgend jaar de beschikking zal hebben over een tribune met *250 zitplaat- De reden dat het allemaal zo lang duurt, is formeel het be stemmingsplan. Dat laat de bouw van een tribune bij het complex aan de Gruttolaan niet toe. Dat de gemeente ver volgens niet wilde meewerken aan de wijziging van het be stemmingsplan, had te maken met de onderhandelingen over de huur van de velden. De ge meente besloot enkele jaren geleden dat de huur op termijn kostendekkend moest worden. Dat betekende een verveelvou diging van de huurprijs of het in eigen beheer krijgen van het onderhoud van de velden. 'Koudekerk' stond in de onder handelingen daarover behoor lijk sterk omdat de club een langlopend huurcontract had. „Volgens ons probeerden ze ons met het tegenhouden van de tribune onder druk te zet ten", verklaart Geerlof van de voetbalclub. Toen de vereniging vorig jaar met de gemeente overeen stemming bereikte over het openbreken van het huurcon tract. werden meteen afspra ken gemaakt over de medewer king aan de bouw van de tribu ne. Geerlof: „Dat was onder deel van de deal. We hebben zelfs weten te bedingen dat de kosten van de bestemmings planwijziging voor rekening van de gemeente komen." De verwachting is dat het be stemmingsplan verder geen hindernissen zal opwerpen. Er zijn tot nu toe geen bezwaren binnengekomen en de provin cie heeft al aangegeven ak koord te gaan met de voorge nomen bouw. De gemeente raad zal naar verwachting eind deze maand instemmen met de verandering van het be stemmingsplan. Hoewel de club het geld klaar heeft liggen voor de bouw van de tribune, zal er vervol gens nog heel wat tijd overheen gaan voordat er een spa de grond in kan. „We hebben sinds begin dit jaar het onder houd van de velden in eigen hand. En de mensen die dat op zich hebben genomen zijn voor een groot deel dezelfden als degenen die de tribune moeten gaan bouwen. Voor de zomer wordt het daardoor niks meer. Wé gaan alles gewoon op ons gemak voorbereiden. En dan hopen we dat de boel begin volgend jaar staat." zoeterwoude liesbeth buitink Zoeterwoude moet de komende drie jaren fors bezuinigen, om dat de gemeente 2,1 miljoen gulden minder krijgt van het Rijk. Om die klap op te vangen stelde het college vorige maand voor om 950.000 gulden te be zuinigen en tegelijkertijd de OZB te laten stijgen van 7,17 gulden naar 10,69 gulden voor elke 3000 gulden dat een huis waard is. Daarbij stuitten B en W echter op protesten van het CDA en Progressief Zoeterwou de (PZ). Volgens het nieuwe bezuini gingsplan moet het OZB-tarief de komende drie jaar stijgen naar 10,91 gulden. De geplande bezuinigingen van 20.000 gul den op de bibliotheken en 21.500 gulden op de drie mu ziekfanfares vervallen. De twee muziekscholen hoeven niet 90.000 maar 50.000 gulden in te leveren. Wethouder R. Hogenelst (CDA/financiën) hoopt dat het OZB-tarief niet zo ver hoeft te stijgen. „We willen met de on roerend-zaakbelasting het ver schil dekken", verwijst hij naar de 81.500 gulden die Zoeter woude zo minder bezuinigt. „De gemeenteraad moet jaar lijks bij de begrotingsbehande ling het tarief vaststellen. Het wordt een variabel verhaal, het hangt af van de jaarlijkse finan ciële situatie van de gemeente." Het nieuwe collegevoorstel sluit gedeeltelijk aan bij alterna tieve bezuinigingsplannen die het CDA en PZ eerder indien den. Het CDA stelde voor om van bezuinigingen op welzijn af te zien door de OZB met een dubbeltje extra te verhogen en een beroep te doen op de 100.000 gulden die zijn gereser veerd voor tegenvallers. PZ keurde dat eerst af, maar op aandringen van de eigen leden vergadering kwamen ook de progressieven vorige week met aanpassingen. Ook PZ wilde dat er minder wordt bezuinigd op de subsidies voor de bibliothe ken, de muziekscholen en de fanfares. De hertaxatie van het onroerend goed zou de ge meente dan meer geld moeten opbrengen. Woordvoerder Patricia Hage van de 'coördinatiegroep geza menlijke Zoeterwoudse vereni gingen en instellingen' reageert eerst 'in een halve euforie' op de nieuwe plannen van het col lege. „Jeetje wat goed." Meteen daarna bedenkt ze zich echter. „We zijn er gewoon nog niet. Dit is toch niet waar we voor zijn gegaan. Ze denken mis schien dat als ze nou een paar verenigingen gewoon hun zin geven, ze bezig zijn om onze groep uit elkaar te spelen en dat kunnen ze niet maken. Een der de van de bevolking staat achter ons. Hier kunnen we het niet bij laten. In de komende weken ondernemen we weer actie. Ze zullen nog van ons horen", al dus Hage namens 43 verenigin gen en instellingen. HANDEL EN WANDEL 'Unieke handel in bijzondere kuip- en terrasplanten' Solanum op stam. Deze kuipplant krijgt trossen diepblauwe bloemen. En doet 't in pot op terras of balkon, een zonnig plaatsje geven. Regelmatig bemesten met kuipplanten kuur. Van 22.95 voor Rubriek voor zakelijk nieuws Fax: 071-5321921 Fietscomputerdief ingerekend ter aar» De politie heeft op Koninginnedag een 14-jarige jongen uit Ter Aar aangehouden, die verdacht wordt van het stelen van acht fietscomputers. De fietsen stonden bij de voetbalvereniging TAW aan de Hoogerheidestraat en bij de sporthal De Vlinder. De knaap bekende de diefstallen en heeft toegezegd de schade te vergoeden. Bestuurder rijdt tegen lantaarnpaal alphen aan den run» Met vermoedelijk hoofdletsel is gistmiddag een 65-jarige Alphenaar naar het Academisch Ziekenhuis Leiden overgebracht. De man werd op de President Kennedylaan onwel en reed met zijn auto tegen een lantaarnpaal. Snelkrakers roven sportkleding Zoeterwoude draait bezuinigingen terug De 80-jarige S. Landman-Dijke- ma uit Warmond heeft vrijdag uit handen van burgemeester G. van der Wei-Markerink een ko ninklijke onderscheiding ont vangen. Zij is benoemd tot rid der van de zesde graad in de or de van Oranje-Nassau. Land- man-Dijkema werd gedeco reerd als dank voor meer dan dertig jaar vrijwilligerswerk bij diverse organisaties, waaronder de 'Wellfare'. De koninklijke onderschei ding van S. Landman-Dijkema ontbrak abusievelijk op de lijst met gedecoreerde inwoners uit de regio. Dat leidde volgens de Warmondse de afgelopen dagen nogal eens tot sceptische op merkingen van dorpsgenoten. „Veel mensen geloven niet dat ik echt een onderscheiding heb gekregen. Niet dat ik er nu zo mee te koop wil lopen, maar het is toch vervelend als je niet ge loofd wordt. 'Gefeliciteerd, maar je staat niet in de krant', kreeg ik te horen. Sommigen dachten dat ik het zelf had ver zonnen." Dat is bij deze hope lijk rechtgezet. van Leidschendam nauwelijks rekening wordt gehouden. De gevolgen van de aanleg voor re creatie- en natuurgebieden zijn even groot als bij de aanleg van het tracé door het Groene Hart, vindt de gemeente. Alleen in dit stuk van Zuid-Holland loopt het duin- en strandwallenland- schap vanaf de kust nog vloei end over in het Groene Hart. De aanleg van de hogesnelheidslijn zal desastreuze gevolgen heb ben voor de natuur in dit ge bied. De gemeente verwacht verder grote vertragingen en financiële schade als de bouw van Leids- chenveen niet door kan gaan. De eerste woningen zouden al in 1997 worden opgeleverd. vervolg voorpagina Als de hogesnelheidslijn (HSL) langs de rijksweg Rotterdam- /Den Haag/Amsterdam komt, dan komt de bouw van wonin gen in de Leidschendamse wijk Leidschenveen op losse schroe ven te staan. De nieuwbouw wijk kan dan niet langer reke nen op goed openbaar vervoer en een nieuw treinstation. Ook Stompwijk zal veel last hebben van de lijn, die dicht langs het dorp zal lopen. In een brief aan minister-president Kok keert de gemeente zich tegen de zoge naamde Bos-variant, die langs de twee snelwegen loopt. Het steekt de gemeente dat bij dit tracé met de belangen roelofarendsveen gerard van der geest Arjan Bakker houdt van potten kijkers. Hij houdt nog meer van ze als pottenkopers worden. Daarom heeft hij sinds afgelo pen zaterdag een groenkuiperij in een kas achter zijn woonhuis aan het Noordeinde 76, met le vering rechtstreeks aan de klant. Op een oppervlakte van 500 vierkante meter staat, ligt en hangt zijn unieke handel. Bij zondere kuip- en terrasplanten staan in grote potten gezond groen te wezen. Kuipplanten zijn afkomstig uit warme stre ken, vooral uit het gebied rond de Middellandse Zee, Afrika en China. Ze zijn niet winterhard. Om die reden kunnen gekochte exemplaren 's winters bij Bak ker in de kas overwinteren. Een gewone pot is ook niet al les. Daarom liggen elders in de kas exclusievere modellen: nostalgische zinken emmers en kookketels, houten tonnen en bollenmanden. En langs de glazen wanden hangen tientallen hanging bas kets. De rage is uit Engeland overgewaaid. De hangkorven zijn gefabriceerd van draad en hebben een vochtvasthoudende bodem van sphagnum, veen- mos dus. De boomlange Bakker (op drie centimeter na twee me ter) was ooit basketballer. Dit is niet de echte reden geweest voor het opstarten van zijn groenkuiperij. Bakker wilde geen kweker meer zijn. Bakker: „De passie voor mijn groenkui- Maatkleding Het modehuis 'Beekman bouti que' aan de De Kempenaer- straat 67 in Oegstgeest, viert de ze maand zijn zestigjarig be staan. Oprichter H. Beekman ontwierp onder meer het man telpakje dat prinses Juliana droeg bij haar verloving met prins Bernhard. Van vrijdag 3 tot en met vrijdag 10 mei biedt Beekman hapjes, drankjes en korting voor bezoekers. Haptotherapie Suzan Lucas heeft zich sinds gisteren in Leiden en in Oegst geest gevestigd als haptothera- peut. Lucas werkte tien jaar als docent fysiotherapie op de Leidse Hogeschool. De praktijk adressen zijn Boisotkade 2 te Leiden en Prinsenlaan 17 te Oegstgeest. Telefoon: 071- 5156057. Grote maten Kleding in grote maten is sinds deze week ook tweedehands te koop. Aan de Korte Mare 26 in Leiden' werd zondag de dames kledingzaak 'Polleke' geopend. Volgens de eigenaars is 'Polleke' de eerste winkel in Nederland die tweedehands dameskleding in grote maten verkoopt. Arjan Bakker in zijn groenkuipe rij: „Ik houd van pottenkijkers, maar meer nog van pottenko pers." foto HENK BOUWMAN perij heb ik al heel lang. Vorig jaar heb ik wat baskets in mijn voortuin opgehangen. De reac ties van de mensen daarop heb ben de doorslag gegeven." Bakker mikt op creatievelin- gen met groene vingers die een kleine tuin, een bestrate tuin, een terras of een balkonnetje nieuw leven willen inblazen. En op trendgevoelige, een beetje nostalgisch aangelegde, sfeer- minnende liefhebbers, die, al dus Bakker, 'houden van een rustieke, warme look'. Volgens de 25-jarige ondernemer heeft hij het gat in de markt ontdekt. Gretig is hij erin gedoken. Bak ker: „Ik ben geen bloemist, geen kweker, ik heb geen tuincen trum. Ik ben niemands concur rent in het dorp. Ik breng een eigen, sfeervol en uniek pro- dukt." Bakker is vooral overtuigd van dat laatste. „In de groene sector is onze winkelformule uniek voor heel Nederland." Net zo uniek als de naam van zijn ne ring: de Groenkuiperij. Bakker heeft die zelf verzonnen. „Groen slaat op het hele groen - gebeuren. Kuiperij slaat op de kuipplanten. Ik hoop dat de naam volgend jaar in de dikke Van Dale staat."

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 19