Turkse oma's lezen kleinkinderen voor Kampeerclub op zoek naar opslagruimte SoW-kerken denken aan 'bisschoppelijk figuur' Leiden Kerk Samenleving DONDERDAG 2 ME11996 Visser 't Hooft heeft zolder nodig De Leidse Christelijke Kam peer Vereniging (LCKV) zoekt een nieuwe opslagruimte. De vereniging mocht vijftig jaar lang haar spullen opslaan op een zolder van het Visser 't Hooft Lyceum aan de Kager- straat, maar heeft van de school te horen gekregen dat zij moet uitzien naar een an dere plek. Het lyceum heeft de zolder per 1 september name lijk zelf nodig voor onderwijs doeleinden. De LCKV heeft de ruimte nodig voor het opslaan van ongeveer honderd tenten, kookspullen, kisten, olielam pen en ander kampeergerei. Bovendien wordt de ruimte gebruikt voor het onderhoud van de spullen. De 500 vier kante meter bij Visser 't Hooft waren wat dat betreft ruim ge noeg. Met een nieuwe ruimte van 300 vierkante meter zou de LCKV al dik tevreden zijn. Visser 't Hooft heeft in elk ge val een aanbevelingsbrief ge schreven om de vereniging be hulpzaam te zijn. Wethouder H. de Goede van welzijn schreef vervolgens een soort gelijke brief na een gesprek met de kampeerders. De wet houder zegde bij die gelegen heid bovendien toe zelf na te gaan of er binnen de gemeen te een andere opslagruimte is te vinden. Resultaat heeft dat echter nog niet opgeleverd, evenmin als de speurtocht van de ver eniging naar een nieuwe ruim te, zegt tweede voorzitter M. van den Broek met spijt. „We realiseerden ons al snel dat we in de problemen zaten", zegt hij. „We hadden het geluk dat we de ruimte aan de Kager- straat gratis mochten gebrui ken, maar het is natuurlijk niet reëel om te verwachten dat we weer een gratis ruimte zullen vinden." En dat is nu juist het pro bleem voor de vereniging waarbij al het werk door vrij willigers wordt gedaan. De vereniging houdt in de zomer maanden tal van kampen in binnen- en buitenland waar aan jaarlijks ongeveer 1400 jongeren meedoen, begeleid door ruim 400 stafleden die dat werk voor niets doen. Be taalde krachten kent de LCKV, die vorig jaar haar 75-jarig be staan vierde, niet. „Zouden we huur moeten betalen naar de marktprijs van dit moment, dan zou dat betekenen dat de prijzen voor de kampen die we organiseren met tachtig, ne gentig procent omhoog zou den moeten", aldus Van den Broek. „En dat zou ten koste gaan van de doelstelling dat we zoveel mogelijk jongeren de kans willen geven mee te gaan." Van den Broek zegt echter de hoop nog niet te hebben opgegeven. „De gemeente heeft een inspanningsver plichting op zich genomen en zelf zoeken we ook door. We zijn wat dat betreft ook niet gebonden aan een ruimte in Leiden. En we kunnen natuur lijk ook wel iets betalen. We hebben inmiddels bedrijven, schoolbesturen, kerkgenoot schappen en noem maar op in de hele streek benaderd. En we hebben alle ouders van deelnemers buiten Leiden in gelicht. Datzelfde doen we binnenkort bij ouders van deelnemers uit Leiden. Op die manier moet het toch wel luk ken?" Vrouwen vertellen verhalen aan de hand van plaatjes LEIDEN n aarsen Verhalen voorlezen aan de kleinkinderen. Voor een groep Turkse oma's - van wie de meerderheid analfabeet - was dat tot voor kort een onmoge lijkheid. Gisteren sloten ze in buurthuis Vogelvlucht met suc ces een voorleescursus af. Een bijzonder project, al was het al leen maar omdat een relatief grote groep oudere Turkse \TOuwen zich had aangemeld. Het oogt alsof er een gezellig theekransje gaande is in één van de lokalen van het buurt huis. Een stuk of tien oma's kwebbelen er lustig op los. Een vrolijke groep, met zo te horen spannende verhalen. Maar dat blijft gissen, want de voertaal is Turks. „Slechts een paar vrouwen spreken Nederlands", zegt be geleidster Etty Gertenaar, nor maal werkzaam in de biblio theek in 't Spoortje. „Een enke ling kan lezen. De meesten heb ben maar één of twee jaar on derwijs gehad. Maar deson danks kunnen deze oma's voor lezen. Ze vertellen nu hele ver halen aan de hand van plaat jes." De oma's kennen inmiddels de bibliotheek van binnen maar maken ook zelf boekjes. Foto's en tekeningen worden voor zichtig uit tijdschriften geknipt en op papier geplakt. Een van de dames heeft zo een verhaal in elkaar geflanst over het be snijdenisfeest. „Het is voor mijn petekind", zegt ze. „Die is nu vier jaar oud maar ik denk dat hij volgend jaar wordt besne den. Dat is voor ons een groot feest. Het kind krijgt veel ca deautjes. De rol van de peet moeder en de peetvader is heel belangrijk. Zij hebben hun hele leven een hechte band met hun petekind." Een ander heeft voor haar kleinkind een boekje gemaakt over de kleuterschool. Daar moet hij binnenkort naar toe, maar hij heeft er absoluut geen zin in. Volgens het boekje, dat zijn oma heeft gemaakt, valt het op de kleuterschool wel mee. „Je kunt er spelen, tekenen, mooie dingen maken. En er zijn e zelf heeft samengesteld. FOTO LOEK ZUYDERDUIN een heleboel andere kinderen." Haar buurvrouw, volgens de be geleidsters een geboren kinder boekenschrijfster, maakte een verhaal over een kuikentje, dat zijn moeder kwijtraakte en ver volgens alle dieren van de boer derij moest consulteren voordat hij weer met zijn familie kon worden herenigd. Op zich zijn de Turkse oma's niet bekend met de voorleescul tuur. Hun eigen ouders lazen nooit voor maar vertelden wèl verhalen. Over de avonturen van Kei Oglan bijvoorbeeld, een dorpeling die door veel mensen voor dom werd aangezien maar eigenlijk heel slim was. De voorleescursus - een ini tiatief van de Stichting Oude- - eigenlijk ren werk die een Turkse oude renadviseur in dienst heeft en van de openbare bibliotheek - was voor dé deelneemsters een groot succes. Ze namen gisteren „We zijn er nu aan gewend", zegt een vrouw, die net met ge paste trots haar diploma in ont vangst heeft genomen. „We moeten ook maar andere bij maand studeren eenkomsten gaan organiseren, moeite afscheid. Nederlandse les, bijvoorbeeld." redactie* dickv Oud-Katholieke Kerk 70 jaar leiden De Oud-Katho lieke Kerk aan de Zoe- terwoudse Singel in Lei den bestaat 70 jaar. Om dit te vieren en als afronding van de res tauratie van het ooit door mgr. Franciscus Kenninck, aartsbischop van Utrecht, ingewijde gebouw, is voor zater dag 11 mei een feest programma opgesteld. Om 15.00 uur is er een Eucharistieviering, om 17.15 uur wordt een film vertoond met beel den uit het oud-katho lieke leven van de jaren 20, gevolgd door een muzikaal intermezzo. Aansluitend is er 'een hapje en een drankje'. Belangstellenden kun nen zich dagelijks opge ven van 17.00 tot 19.00 uur bij mevr. C. Tunzi (071-3010953) of bij pastoor Frede (071 - 5145960). ARCHIEFFOTO WIM DIJK- NED.HERV.KERK Beroepen: te Amstelveen-Buitenvel- dert(buitengewonewi|kgemeente) BEROEPINGSWERK zendingspredikant. De Kempenaer- straat 38, 2341 GN Oegstgeest, tel: 071-5171570. GEREF.KERKEN Beroepen te Vollenhove(part-time) drs. A. Hiemstra, kandidaat te Zwolle, die dit beroep heeft aangenomen. GEREF.GEMEENTEN Bedankt: voor Nieuwerki Kareis te Oudemirdum. s te Winschoten. franeker gpd Nee, hij ziet het niet gebeuren dat de nieuwe Samen-op-Weg- kerk een reeks provinciale bis schoppen krijgt. Maar de gere formeerde predikant Ferry Bui- tink uit Franeker hoopt wel dat de herenigde kerk van hervorm den, gereformeerden en luthe ranen 'bisschoppelijk figuren' krijgt: „Mannen met bevoegd heid, die zaken regelen en zich eventueel naderhand verant woorden." De suggestie van de gerefor meerde oecumene-secretaris dr. Leo Koffeman om de komst van een bisschop in overweging te nemen, is een opmerkelijk plan. Want terwijl gereformeer de bisschoppen in landen als Roemenië en Hongarije heel vanzelfsprekend zijn, heeft het idee in de Nederlandse situatie veel weg van een vierkante bal. De suggestie kwam vorige week aan de orde op de gerefor meerde synode. Daar werd be sloten om het idee voor te leg gen aan de gezamenlijke trio- synode met hervormden en lu theranen. „Ik ben op zich tegen de gedachte dat we als gerefor meerden niets meer apart kun nen besluiten omdat we Samen op Weg zijn", zegt Buitink, sy nodelid. „Maar in zo'n geval moet dat natuurlijk wel. Het zou een erg wilde sprong zijn als wij eventjes voor een bis schop kiezen." Waarom de kwestie van het bisschopsambt in gereformeer de kring weer is boven komen drijven, is een vraag die Buitink moeilijk kan beantwoorden. Zelf maakte hij er begin vorige maand in zijn eigen kerkblad al geen geheim van warme sym pathie voor het idee te voelen „Ik heb me dat ook zitten afvra sproken wordt. Steeds mee lega's die ik spreek, zeggen: ach, ik vind het niet eens zo'n gek idee." „Laat het duidelijk zijn: ik ben niet voor een bisschop in het hi ërarchische model van de RK Kerk en de Anglicaanse Kerk. Dus het gaat niet om mijter en kromstaf. Daarom spreek ik lie ver over een episcopale (toe zichthoudende) figuur. Het is wat tobben met dat woord bis schop. Het beste kun je nog spreken van een pastor pas- torum (een herderlijke pastor)." Over zo'n 'pastor pastorum' sprak de gereformeerde synode overigens al begin jaren zestig. „Niet dat het nou zo slecht gaat", aldus Buitink. Maar de taken die zo'n 'primus inter pa res' (eerste onder zijns gelijken) onder predikanten zou krijgen, zijn nu wat versnipperd over verscheidene kerkelijke com missies. „Het is iemand waarbij je bijvoorbeeld als predikant kunt aankloppen als je het ge voel hebt dat het niet lekker gaat in de gemeente. Of wan neer je als gemeente eens over je predikant wilt praten." De bisschop die Buitink ybor ogen staat komt dicht in de Omstreden gemeente God's Pleasure opgeheven De omstreden evangelische beweging God's Pleasure in Utrecht is opgeheven. Dat be vestigde gisteren de echtgeno te van interim-voorganger R. Kleisen. God's Pleasure raakte eind 1994 in opspraak door be schuldigingen van sektarische neigingen en machtsmisbruik door oprichter Edwin Ogenio. Volgens mevrouw Kleisen is een groep van ongeveer 35 personen van plan onder een andere naam als evangelische gemeente verder te gaan. Haar man werd vorig jaar na het vertrek van Ogenio tijdelijk voorganger om de bestaande financiële en organisatorische problemen op te lossen. Nu dat is gebeurd, heeft Kleisen zijn functie neergelegd. Ogenio en zijn vrouw richt ten God's Pleasure (GP) in 1988 op. De hardrock-diensten van de gemeente trokken en kele honderden aanhangers, vooral jongeren. Tot de bewe ging hoorde ook de Utrechtse leefgemeenschap De Schutse. Eind 1994 beschuldigden ex- leden en ouders van GP-leden Ogenio ervan, autoritair op te treden, leden aan elkaar te koppelen en aanhangers het advies te geven hun relatie te verbreken als hun partner geen GP-lid was. Ogenio en zijn vrouw verlieten God's Pleasure vorig jaar, nadat uitgekomen was dat zij er beiden buiten echtelijke verhoudingen op na hielden. LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR buurt van een functionaris die de hervormden allang kennen: de scriba van de provinciale kerkvergadering. Niet toevallig heet deze persoon in de wan delgangen 'hervormde bis schop'. „Het nadeel van de PKV-scriba vind ik dat het te veel een functionaris is, een uit voerder. Ja inderdaad, in de praktijk heeft hij veel gezag. Maar geef hem die status dan ook." Een echt ambtelijke invulling van een bisschoppelijke figuur kan volgens Buitink ook voorko men dat de nieuwe SoW-kerk te veel een kerk van functionaris sen wordt, waardoor de be voegdheden van ambtsdragers ondersneeuwen. „Zo'n figuur is geen verzwakking van ambtelij ke vergaderingen. Wel kan het zo gaan dat hij alle argumenten hoort en uiteindelijk de beslis sing neemt. Waar hij zich na tuurlijk altijd voor moet verant woorden." Buitink: „Veel mensen den ken dat je iets volstrekt nieuws in huis haalt. Maar dat is niet zo. Het episcopale ambt werd na de Reformatie als het ware wat verdeeld. Je ziet het heel sterk in het ambt van predikant. Hij wordt voor het leven beves tigd, is in principe voorzitter van de kerkenraad, oefent zijn ambt ook buiten de ene ge meente uit en hij bevestigt an dere ambtsdragers. Dat laatste is zeker een typisch episcopaal Rooseveltstraat 82 071-5356356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: 1. G. van der Post (adjunct) PUBLIC RELATIONS W. H. C. M. Steverink 071-5356356 OMBUDSMAN R.D.Paauw 071-5356215 Tel. dag. 9.30 -11.30 uur of per post. REDACTIE G.J. Visser, chefredactie nieuwsdienst/kunst J.M. Jacobs, chef red. Groot Leiden A.J.B.M. Brandenburg, chef eindredactie regio Familieberichten: 071-5323508 023- 5317 337 023-5320 216 071-5321 921 071-5315921 Redactie: Hoofdredactie: ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 uur 071-5356 230 RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 uur 071-5143 545 ABONNEMENTEN bijvooruitbetaling: per maand (acceptgiro) 32,30 per maand (autom. betaling) wartaal (acceptgiro) per kwartaal (autom. per jaar (acceptgiro) per jaar (autom. betaling) mg) 91,20 90,20 ƒ351,05 ƒ350,05 hebben of blind zijn (of e dicap hebben), is een samenvatting van het regionale nieuws uit het Leidsch Dagblad op geluidscassette beschikbaar. Voor informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lec- ZIEKENHUIZEN ONGEVALLENDIENST Academisch Ziekenhuis: vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 en vanaf woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00; Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 8.00 tot 17.00; St. Elisabeth Ziekenhuis: dagelijks. BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-5178178): dagelijks 14 30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. Kraam- en zwangerenafdeling- buiten de gewone bezoektijden, voor part ners bovendien van 10.30-11.15 uur en van 19.45 - 21.00 uur Special Care Unit: 10.30-11.00 uur, 15.00 - 15.30 uur en 19.00-19.30 uur en na overleg met de dienstdoende verpleegkundige. Kinderafdeling: 10.30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoende ver pleegkundige. Jongerenafdeling: 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-5454545): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, klasse I en II daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Kraamafdeling: 14.30-15.30 uur en 18.30-19.30 uur (voor vaders tot 21.00 uur). Kinderafdeling: 14.30-19.00 uur (voor ouders de gehele dag). Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care (IC): 14.00-14.30 uur en 18.30-19.OOuur Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 0172-463131): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, klasse I en II daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Geen spoedeisende hulp meer mogelijk ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-5269111): alle patiënten (behalve kinderen) 14.15-15.00 uur en 18.30-19.30 uur. Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19.00 uur, 19.00-20.00 uur(Al- leen Partners/echtgenoten met kinderen. Voor zwangeren: zaterdag en zondag van 10.00 tot 11.00 i voor partners/echtgenoten en eigen kinderen. Kinderafdelingen: voor ouders van opgenomen kinderen is e lek mogelijkheid in overleg met de hoofdverpleegkundige. kers gelden de volgende tijden: keel-, ne uitsluitend Voor andere bezoekers e i oorheel- i de volgende tijden: k 5.00 uur en 18.30-19.3C heelkunde 14.15-15.00 uur en 18.30-19.00 uur. Kinderkliniek: zalen voor peuters, kleuters'en grote kinderen: 15.15-17.00 uur: babyzaal en boxenafdeling: volgens afspraak.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 18