Leiden 'Kaart kan Leiden veel geld besparen' Paycard Haan kraait victorie in de Apollolaan 'Benoeming ex-raadslid tot wijkchef vriendjespolitiek' Handtekeningen verzamelen bij referendum afgeschaft Herdenking 5 mei op bescheiden schaal 3Z168855 Gemeente gaat op 'hanenjacht' isdrrip Kamperen Regeer De Leidse Christelij- /t q Regeer wil over ke Kampeer Vereni- I -/ twee jaar stoppen ging (LCKV) moet na vijf- met zijn meubelzaak aan tig jaar op zoek naar een de Hoge Rijndijk in Leiden, nieuwe opslagruimte. Hij gaat naar Leiderdorp. Zakkenrollers op Haarlemmerstraat leiden Een 38-jarige Leidse en een 26-jarige Katwijkse zijn gis termiddag op de Haarlemmerstraat het slachtoffer geworden van zakkenrollers. Van beiden werd de portemonnee gestolen. De Leidse is ongeveer driehonderd gulden en een bankpasje ar mer. In de portemonnee van de vrouw uit Katwijk zat een be drag van dertig gulden en een bankpasje. Bromfietser botst tegen paal leiden Een 19-jarige Leidse is gisteravond met een verwonding boven het rechter oog naar het AZL gebracht na een ongeluk op het Maria Montessoripad. Hel meisje zat achterop de bromfiets bij een 17-jarige jongen, die tegen een paal midden op het pad botste. Zwembaden open leiden» Het zwemseizoen staat weer voor de deur. De buitenba den van De Zijl en De Vliet openen zaterdag 4 mei hun deuren voor publiek. ANNO 1896 Advertentiën. - Rijwielen-Magazijn, Middelweg. Pneumatic-Banden, 1 paar lm. D. met Binnenbanden 17.-; 1 Buitenband 6.50; 1 Binnen band 3.25. Garantie één jaar. C.E. Bernard. Dames Wielrijdsters! De grootste sortering Dames-Rijwielen vindt men in 't Magazijn van Gebrs. Straatsburg, Apothekersdijk 13, Leiden. Gratis onderricht volgens de nieuwste methode. In 1 uur tijd te leeren. ANNO 1971 Het is deze maand vijftig jaar geleden, dat in Leiden een afdeling van de Ned. Chr. Vrouwenbond werd opgericht. Uit deze afde ling (centrum) zijn in de loop der jaren ook afdelingen (noord, zuid en Morskwartier) elders in de stad tot leven gekomen. Het gouden feest van de moederafdeling" zal vrijdagavond in het LHJ-gebouw aan het Levendaal op feestelijke wijze worden ge vierd. Na een zeer uitbundige viering in 1995 houdt het 5 Mei Comité dit keer een bescheiden herden king van de bevrijding. Eerst verzorgt Jac. de Bie een piano concert waarna R. Levinson een lezing houdt over het onder werp 'racisme en discriminatie in relatie tot 1940-1945'. De her denking eindigt met het Warsawconcert van R. Adinsell door Jac. de Bier Pianoconcert en lezing worden gehouden in de Burgerzaal van het stadhuis op zondag 5 mei om 14.00 uur. Toegangskaarten voor de lezing kunnen gratis worden afgehaald bij de VVV. De werkgroep Be vrijdingsbal houdt zondag het traditionele Bevrijdingsbal in danssalon In Casa. In het Noor derpark is een rockconcert. Vlasveld (LWG/De Groenen) niet verbaasd over aanstelling Van Middelkoop Vorig jaar rond deze tijd nam zij de beslissing om haar lidmaat schap van de gemeenteraad te beëindigen. Ze wilde haar eigen agenda meer zelf bepalen, zo gaf het raadslid van GroenLinks als reden op. Nu heeft de loop baan van Edith van Middelkoop andermaal een nieuwe wending genomen. Ze is net begonnen als chef van het wijkteam van de dienst milieu en beheer in stadsdeel Zuid. De kinderen van de openbare basisschool Lucas van I.eyden aan de Vliet krijgen een andere leerkracht voor het schoolbord. Van Middelkoop heeft daar zo'n vijf jaar gestaan. „Het afscheid deed pijn", erkent ze volmondig, „maar dat wil niet zeggen dat m'n besluit ver keerd is geweest. Integendeel, ik heb hier een gouden baan aan." Van Middelkoop is M. Kuzee opgevolgd, die een andere func tie bij de gemeente heeft gekre gen. Ze is nu een van de vier wijkchefs die met hun teams het zogenaamde wijkgericht werken gestalte moeten geven. Het onderhoud van wijken ge beurt in nauw overleg met de bewoners die zich hierdoor meer verantwoordelijk voor hun woongeving gaan voelen. De benoeming van Van Mid delkoop, die vijf jaar raadslid is geweest, levert behalve een bron van vreugde ook stof voor roddels en speculaties. Er lijkt sprake van een politieke benoe ming. Wethouder Jan Laurier is immers verantwoordelijk voor de dienst milieu en beheer en ook lid van GroenLinks. In elk geval is er sprake van vriendjes politiek, stelt Margje Vlasveld van Leiden Weer Gezellig/De Groenen. Het verbaast haar niet. „Als ik door het stadhuis loop, zie ik louter ex-raadsle den." „Is Margje jaloers?", vraagt Van Middelkoop zich af. Ze ont kent dat haar benoeming een politieke is. „Jan Laurier was in het geheel niet betrokken bij de sollicitatieprocedure, die trou wens zeer pittig was en op mij niet overkwam als de een of an dere vriendendienst. Jan is slechts van mijn benoeming verwittigd." Het enige politieke aan haar benoeming, zegt Van Middel koop, is dat zij deel uitmaakt van een van de doelgroepen waaruit de gemeente bij voor keur personeel recruteert: vrou wen. „Dat ik ben benoemd, is wel uit te leggen als een uit vloeisel van de Leidse gemeen tepolitiek." Vlasveld verwijt de gemeente dat deze Van Middelkoop hal verwege het schooljaar uit de klas haalt en haar een andere baan geeft. „Denk maar niet dat ze dat op de Lucas van Leyden- school prettig vinden om hal verwege de rit een vervanger te moeten regelen. Let wel, dat is Edith niet aan te rekenen. Ik denk trouwens dat ze geschikt is voor haar nieuwe baan." Ook SP-fractievoorzitter Cor Vergeer heeft zo zijn bedenkin gen: „Die had ik al toen ze vorig jaar halverwege de raadsperiode afhaakte. Ik heb daar een hekel aan, vind dat niet netjes ten op zichte van de kiezers. Betrekke lijk kort na haar afscheid keert ze dan nu weer terug als ambte naar. Ik denk dan: was gewoon in de gemeenteraad gebleven." Van Middelkoop zag in Sleu- telschrift, het informatiebulletin voor het gemeentepersoneel, dat de functie vacant was. „Ik was als leerkracht van een openbare school een interne kandidaat." Zelf vindt ze de overstap van het onderwijs naar het wijkteam niet zo opmerke lijk. „In beide functies zijn de lijnen gelukkig kort en krijg je heel direct te maken met de mensen met voor wie je werkt: leerlingen, ouders en bewo ners." In het Sleutelschrift werd haar benoeming bekendgemaakt. Van Middelkoop betreurt het dat de redactie het niet heeft kunnen laten om te memoreren dat ze de echtgenote is van Hans Baaijens, die namens de PvdA in de gemeenteraad zit. „Bij de benoemingen van ande re wijkchefs is ook niet vermeld met wie ze getrouwd zijn." 1 mei-viering feest van herinneringen Voor de PvdA-Leiden was de 1 mei-viering in het Volkshuis vooral een feest van herinne ringen. Vijftig jaar geleden ont stond de partij een samengaan van SDAP en de Vrijzinnig De mocraten. Bij dat jubileum werd uitgebreid stilgestaan. Leidenaars die sinds de oprich ting van de PvdA lid waren kregen uit handen van oud wethouder Henriëtte van der Linden een rode roos en de se rie postzegels die ter gelegen heid van het 50-jarig bestaan is uitgegeven. FOTO HENK BOUWMAN Geertsema wil ook een brief WD-fractievoorzitter A. Geert sema eist dat D66-wethouder P. Langenberg zijn vertrouwelijke - maar uitgelekte - brief aan PvdA-voorman R. Hillebrand openbaar maakt. Geertsema heeft zijn eis verpakt in een cy nische brief. De oppositieleider heeft duidelijk schik in het con flict tussen de twee collegepar tijen D66 en PvdA. In de brief van Langenberg is te lezen dat hij grote moeite heeft met de manier waarop PvdA-raadsleden, vooral E. van der Veen, de plannen voor de Stadsgehoorzaal bekritiseren. Volgens Langenberg kan de PvdA-kritiek in het ongunstigste geval sponsorgeld voor de twee de zaal gaan kosten. Hij verwijt de PvdA-fractie onvoldoende loyaal te zijn. Hoewel de brief vertrouwelijk is, hebben alle fractievoorzitters van de collegepartijen er een. Geertsema vindt dat hij ook recht heeft op een exemplaar. Vervolg van voorpagina Over de fraudegevoeligheid van het systeem met de krasparkeerkaart kan Baaijens (nog) niet veel zeggen. .Jersey is een eiland, Leiden niet. Het kan zijn dat op een eiland een dergelijk parkeersysteem gemakkelijker stand houdt. Maar zoals ik al zei, was ik op Jersey op vakantie. Hoewel ik de kaart direct heel interessant vond, heb ik geen navraag gedaan over fraudegevoeligheid en ben ik ook verder niet op onderzoek uit geweest", zegt het PvdA-raadslid. ,,Maar ik denk dat deze kaart minder frau degevoelig is dan de strippenkaart. Reproductie via een kleurenkopieerapparaat is in elk geval onmogelijk." de invoering van elektronisch parkeren voor Leiden betekent en in welke gebieden betaald parkeren moet worden inge voerd. Dat zijn ontwikkelingen die met grote investeringen in allerlei apparatuur gaan ge paard. De invoering van een elektronisch betaalsysteem kost 340 gulden per auto. Hoewel Baaijens de kraspar keerkaart al een jaar geleden leerde kennen, pleit hij nu pas voor toepassing in Leiden. „Maar ik ben precies op tijd", zegt hij. „Binnenkort verschijnt de gemeente nota 'Parkeren 2000' waarin is uiteengezet wat „Als ik niets over het hoofd heb gezien, kunnen we ons al die moeite en al dat geld bespa ren. De conclusie kan ook zijn dat de kaart nuttig is naast een elektronisch systeem. Baaijens heeft in zijn nota ook wat nadelen opgesomd. Naast het grote voordeel („de kaart kan Leiden dat in grote finan ciële problemen verkeert, heel wat geld besparen"), zijn de be langrijkste nadelen dat tariefdif ferentiatie onmogelijk is en dat Leiden de eerste Nederlandse gemeente zou zijn met een laasparkeerkaart waardoor ex tra voorlichting nodig is. „De voordelen wegen echter tegen de nadelen op." Wethouder van Bochove vindt het nog te vroeg voor zul ke conclusies, zegt hij. Wel neemt hij Baaijens' plannen se rieus en betrekt hij ze in de no titie Parkeren 2000. MON TUE 1 9 17 25 WED THlf 2 10 18 26 FRI SAT 3 11 19 ■271 JAN FEB 4 12 20 28 MAR APR 5 13 21 29 MAY JUN 6 14 22 30 7 AUG SEP OCT 7 15 23 31 NOV DEC 8 16 24 Een parkeer- kraskaart zoals die gebruikt wordt op het eiland Jersey. Initiatiefnemers van een refe rendum mogen niet langer zelf handtekeningen ophalen. In een nota waarin de Leidse erva ringen met referenda zijn geë valueerd, laten burgemeester en wethouders de handtekeningen in het vervolg op officiële lijsten plaatsen, op vier plekken in de stad. Dat kan het stadhuis zijn, het wijkbureau van politie of een postkantoor. Mensen die met een handtekening de refe rendumaanvraag komen onder steunen, moeten zich legitime- Dat zijn de belangrijkste ver anderingen die het college wil doorvoeren. Het wil ermee be reiken dat mensen geen ver keerde informatie over het refe- rendumonderwerp krijgen. Ook komen door deze veranderin gen alleen geldige handtekenin gen op de lijsten te staan. Het college is hiermee in gro te lijnen op het spoor gaan zit ten van de twee collegepartijen Groen Links en de PvdA die eer der in een nota vergelijkbare voorstellen hebben gedaan. De informatie die initiatiefne mers verschaffen bij het verza melen van handtekeningen is op zijn minst partijdig en dus eenzijdig. Omdat ook de ge meente partij is bij referenda, wil het college allerlei zaken in de organisatorische sfeer in het vervolg aan een zogenaamde referendumkamer overlaten. Deze zal uit drie onafhankelijke leden bestaan en moet toezicht houden op de naleving van de regels die in de referendumver ordening staan. De kamer moet ook de referendumvraag formu leren, die bovenaan de handte keningenlijst komt te staan. Het college vindt verder dat de gemeenteraad een besluit moet nemen over een referen dumaanvraag als er 750 handte keningen binnen zijn. Dat aan tal is op dit moment 1500. Om de aanvraag definitief geldig te maken zijn nu 3000 handtekeningen nodig. Daar wil het college er 3750 van maken. Per saldo is dus een gelijkblij vend aantal handtekeningen, namelijk 4500, vereist. In het college is verdeeldheid ontstaan over het referenda die op initiatief van de gemeente raad kunnen worden gehouden. In de huidige verordening hoeft 'slechts' eenderde deel van het aantal raadsleden een aanvraag te ondersteunen. De burge meester en de wethouders van Groen Links en de PvdA willen daar een meerderheid van ma ken. De twee D66-wethouders zijn daarop tegen. Zij houden vast aan eenderde deel van het aantal raadsleden. In de nota wordt voorts voor gesteld om een experiment te houden met een wijkreferen- dum. Het college laat aan be woners over welke wijk het voortouw neemt en welk onder werp aan een referendum wordt onderworpen. Jos Mayr doet de deur open en wil goeiedag zeggen. Het luide gekraai van een haan op het grasveld beneden achter haar flatwoning in de Apollolaan doet haar besluiten de wel komstgroet even uit te stellen. Alsof het zo is afgesproken met de haan. Kukeleku, kukeleku. „Hoor je wel, daar heb je er weer één. Zo gaat het nou de hele dag door. Een hanencon- cert. Gek worden we ervan", zegt Mayr. Zij en Wim Boer uit dezelfde flat ergeren zich al ja ren mateloos aan de hanen die de Apollolaan bevolken en aan de kippen die daar bij horen. „Er zit hier een dierenweitje verderop. Een van de bewoon sters vond het leuk om ze te voeren. Ze liepen zo leuk mee naar haar huis. Zo is het begon nen", zegt Mayr. Boer voegt daar aan toe op zich niets tegen hanen en kip pen te hebben. „Maar zoals ze hier leven, dat loopt de spuiga ten uit-." „Klopt", knikt Mayr. Zij hield een jaar geleden een en quête onder de bewoners van de Apollolaan over het kippen en-hanen-probleem. „De helft vindt ze mooi. Ze geven de buurt een landelijk karakter, zeggen ze. De andere helft er gert zich er aan. Ze maken la waai en poepen de boel onder. Sommige stukken gras zijn he lemaal verdwenen." En dat is al jaren zo, betoogt ze. „Punt is dat iedereen het probleem weer voor zich uit schuift of bij de ander op het bordje legt. De beesten lopen over straat, op gemeentegrond dus. En ze lopen op het gras hier rond de flat. Dat is net als de flats eigendom van Rijsten- borg Vastgoed. De politie zegt weer dat we contact op moeten nemen met de dierenbescher ming. Die schuift het vervolgens ook weer door." Eind 1993 ondernam de ge meente wèl actie. Toen werden zo'n veertig kippen en hanen opgepakt, nadat ze van voer hadden gegeten met een verdo vingsmiddel erin. „Dat heeft niks geholpen", zegt Boer. „Ze hadden ze niet allemaal gevan gen. En als er maar één haan en één kip overblijven, is het zo weer mis. Ik denk dat er inmid dels wel honderd vijftig van die beesten rondlopen in de buurt. In groepjes." „En de meerderheid daarvan is haan", zegt Mayr. „Ik heb me laten vertellen dat van de tien kuikens er zeven tot acht haan zijn." „Kun je nagaan", orakelt Boer op zijn beurt. „Dat begint 's nachts al vroeg en het gaat de hele dag door." „Zullen we nog even een rondje lopen?", vraagt Mayr. „Dan kun je ze zelf zien." En horen. Van het concert des levens heeft niemand een pro gram, zo luidt een wandtegelge- zegde. De bewoners in de Apol lolaan zullen die wel niet aan de muur hebben hangen. Ze weten nu alweer wat ze morgen te ho ren krijgen. Kukeleku. Toktok. E. van Middelkoop, de kersverse chef van het wijkteam Zuid, erkent dat er sprake is van een hanen-en-kippenprobleem rond de Apollolaan. Het team krijgt geregeld telefoontjes van klagen de buurtbewoners. Zij zegt dat de gemeente actie gaat ondernemen, ook al zijn er bewoners die al die kippen en hanen wel leuk vinden. „Maar de overlast wint het." Ze zegt wel dat het niet zo simpel is de dieren te verwijderen. „Kippen en hanen zijn schrandere dieren, zodra ze in de gaten hebben dat er op ze gejaagd wordt, verschuilen ze zich. Daarom moe ten we het op een rustige en natuurlijke manier aanpakken." Er is inmiddels overleg gevoerd met de dieren bescherming en de dienst milieu en beheer over de beste manier om de dieren weg te krijgen. „Deze week gaan we ter plekke kijken. We zullen dan waarschijnlijk hokken en netten plaatsen om de kippen en hanen in te sluiten." Het wordt de bewoners van de Apollolaan allemaal te veel. De hanen en kippen moeten verdwijnen. FOTO HENK BOUWMAN

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 17