Wetenschap Techniek Nieuw mineraalzout beter voor bloeddruk dan gewoon zout Dik door televisie Crutzen vraagt steun onderzoek in atmosfeer Toekomstige tomaat kan gaatjes helpen voorkomen H W E R R O P A "X ^T^\l 19 S loijL \/22 H j; Cn h 7 lagedruk ndrlchting H Satellieten sporen ziekten op DONDERDAG 2 MEI 1996 henk hellema gpd Bij sommige supermarkten ligt het al in de in de schappen. Keukenzout dat niet voor honderd procent uit na- triumchloride bestaat, maar uit een combinatie van (minder) natrium- chloride. kaliumchloride, magnesium- zouten en enkele sporenelementen. Een mineraalzout dat door Akzo No bel uit Ijsland wordt gehaald en de naam Jozo Vitaal heeft meegekregen. Volgens een bericht van de fabrikant is het mineraalzout beter voor hart en bloedvaten dan haar gewone Jozo- zout. Ze beroept zich hierbij op een onderzoek van het Instituut Epide miologie en Biostatistiek van de Rot terdamse Erasmus Universiteit. Vol gens onderzoekster drs. J.M. Geleijnse is bij honderd ouderen tussen de 55 en 75 jaar met een licht tot matig ver hoogde bloeddruk inderdaad geble ken, dat het gebruik van het mineraal zout in plaats van het gewone keuken zout tot een aanzienlijk bloeddrukda ling leidde. ..Gemiddeld daalde de bovendruk met 7,6 mm kwik en de onderdruk met 3,3 mm kwik. Deze bloeddrukdalingen zijn vergelijkbaar met die welke met medicijnen worden verkregen." Het IJslandse mineraalzout bestaat voor 41 procent uit natriumchloride, voor 41 procent uit kaliumchloride en voor 17 procent uit magnesiumzou- ten. Is het ene zout gunstiger voor de bloeddruk dan het andere? Geleijnse: „Het meeste weten we van natrium en kalium. Van natrium is bekend dat het de bloeddruk verhoogt: het houdt vocht vast en doet de spieren rond de bloedvaten samentrekken. Kalium zorgt er daarentegen voor dat er meer natrium via de urine wordt uitgeplast en het doet bovendien de spieren rond de bloedvaten ontspannen." Volgens Geleijnse is het waarschijn lijk, dat juist de combinatie van min der natrium en de toevoeging van ka lium zo gunstig werkt. „De bloed drukdaling die we vonden, was groter d*an we op grond van de effecten van natrium en kalium afzonderlijk had den verwacht." Daarnaast wordt aan genomen, aldus de Rotterdamse on derzoekster, dat ook het magnesium in het mineraalzout een, weliswaar bescheiden bijdrage aan de verlaging van de bloeddruk levert. In principe zou een dergelijk daling van de bloeddruk ook met alleen keukenzoutbeperking kunnen wor den bereikt. „Maar dan moet het ge bruik van natrium wel fors worden te ruggedraaid van zo'n 9 gram per dag tot 2 gram per dag." Volgens Ge leijnse is een dergelijke zouteloze hap voor de meeste mensen moeilijk te verteren. Qua smaak blijkt het mineraalzout niet of nauwelijks van gewoon keu kenzout te verschillen. Jozo Vitaal, laat de fabrikant weten, is er voor de ge- zondheidsbewuste consument. Maar hij zal daar wel voor moeten betalen. Voor een bus met 450 gram lozo Vi taal moet hij 3,49 gulden neerleggen, voor een kilopak Jozo Zout slechts 0,85 gulden. Onderzoekers trekken soms op vallend veel aandacht met het intrappen van open deuren. Nederlandse onderzoekers hebben opnieuw het mannelijk onvruchtbaarheidswiel uitge vonden, met de bewering dat strak ondergoed de ballen te warm houdt en daardoor de aanmaak van zaadcellen be lemmert. Alsof dat al niet de cennia lang bekend is! Maar ook Amerikaanse onder zoekers kunnen er wat van. In de 'Archives of Pediatrics and Adolescent Medicine' beweren onderzoekers van de Harvard Universiteit dat kinderen die veel voor de televisie zitten, te dik worden. Om tot die 'schok kende' conclusie te komen heb ben de onderzoekers van 786 kinderen tussen de 6 en 11 jaar in 1986 en in 1990 het gewicht bepaald en de lengte gemeten. Kinderen die dagelijks meer dan vijf uur naar de televisie kijken, blijken een bijna vijf maal grotere kans te hebben voor hun lengte te zwaar te zijn dan kinderen die twee uur of minder voor het scherm zaten. Volgens de leider van het on derzoek, Steven Gortmaker, is zeker zestig procent van de ge vallen van overgewicht bij kin deren aan televisie kijken te wijten. Als een van de oorzaken noemt hij geloof het of niet een gebrek aan li chaamsbeweging. Als andere reden noemt hij de gewoonte van veel televisie-kijkende kin deren om ongezonde snacks te De Amerikaanse r ganisatie NASA maakt deskun digen uit ontwikkelingslanden wegwijs in 'remote sensing' per satelliet. Het doel is de cursisten vertrouwd te maken met het in terpreteren van registraties door satellieten van bepaalde gebie den. Er kan op die manier slag vaardiger worden opgetredener tegen ziekten die voor gewassen i bedreiging utrecht gpdaan de Universiteit Utrecht, en het Rijksinstituut voor Volksge zondheid en Milieu (RIVM). Het CKO werkt nauw samen met het Max Planck-instituut. Het CKO wil op korte termijn twee grote onderzoeksthema's aansnijden, waarvan de effecten voor de hele wereld van belang NASA kwam tot dit initiatief na tien jaar wetenschappelijk on derzoek. Experimenten leerden hoe minutieus satellieten, zoals de Landsat en de ERS ('Earth Resources Satellite'), de gesteld heid van bepaalde gebieden in kaart kunnen brengen door ze met sensoren op diverse golf lengten af te tasten. Zo waren wetenschappers van NASA's Ames Research Center (NARC) in California in staat aan de hand van satellietregistraties precies na te gaan waar zich ko lonies muskieten ophielden in de uitgestrekte rijstvelden bij de stad Sacramento. In het begin van de jaren negentig slaagde men erin om uit satellietregi- straties af te leiden welke Mexi caanse dorpen het meeste last zouden krijgen van malaria- overbrengende muskieten. Door tijdig maatregelen te tref fen bleef het aantal malaria-ge- vallen beperkt. De ecologische beelden die de satellieten van gebieden op aar de opleverden en het jarenlange onderzoek bracht een groot aantal wetenschappers en poli tici, uit landen als Belize, Bangladesh, Peru, Rwanda, Bu rundi en Nigeria, t De Nederlandse Nobelprijswin naar prof. dr. P.J. Crutzen, di recteur van het Max Planck In stituut in Mainz, probeert de fi nanciële steun van de regering te verwerven voor een aantal belangwekkende projecten van het in Utrecht gevestigde Cen trum voor Klimaatonderzoek (CKO). Crutzen, internationaal ver maard vanwege zijn baanbre kend onderzoek naar de toe stand van de ozonlaag, brengt binnenkort een tweedaags be zoek aan minister Ritzen om hem duidelijk te maken wat het CKO van plan is te doen en hoe belangrijk zijn medewerking aan die initiatieven is. Het CKO is een sinds oktober functionerend samenwerkings verband van het KNMI, het In stituut voor Maritiem en At mosferisch Onderzoek (Imau) zijn. Het eerste betreft de atmosferi sche samenstelling en klimaat processen. Daarbij gaat de aan dacht uit naar zogenaamde wolken- en grenslaagontwikke lingen, naar hoe industriële af- valgassen in de atmosfeer wor den opgebouwd en afgebroken, hoe ze op elkaar inwerken en welke invloed ze hebben op de ozonlaag. Het tweede thema heeft betrek king op de veranderlijkheid van het klimaat. Daarbij valt het ac cent op het onderzoek naar de rol van de oceanen op het kli- Noord-Nederland door het camera-oc to's kan veel informatie verschaffen o bodem verkeren. een conferentie in het Ameri kaanse Baltimore. NASA-officials verwachten dat een wereldomvattende aanpak op basis van registraties door 'milieusatellieten', zoals Landsat en ERS, zal leiden tot een betere beheersbaarheid van epidemieën die door insecten en knaagdieren worden overge bracht of die op een andere ma nier ontstaan. Men denkt hier bij vooral aan cholera, hersen vliesontsteking, malaria, tyfus en soortgelijke aandoeningen die epidemische v van een satelliet. Dit soort fo- r de staat waarin gewassen en FOTO CPD kunnen nemen. Een van de belangrijkste doel stellingen is om in gebieden waarin men, aan de hand van 'remote sensing', een bepaalde aandoening verwacht, tijdig de vereiste bestrijdingsmiddelen en voldoende medicijnen voor handen te hebben. Ook studeert men op de mogelijkheid om desnoods een hele bevolkings groep uit een gebied te evacu eren zolang de dreiging bestaat van een epidemische infectie die niet op een andere manier kan worden bestreden. peter de jager •gpd Engelse onderzoekers zijn e nen in de tomaat te zetten die antistoffen maken tegen cariës. De antistoffen gaan de bacterie streptococcus mutans te lijf. Deze hardnekkige bacterie breekt calcium af en dat leidt uiteindelijk tot gaatjes in de tan den. De onderzoekers van het Londense Guy's Hospital Dental School zochten al vijftien jaar naar een vaccin tegen tandbe derf. Actieve immunisatie werkte niet goed. Hierbij wordt het immuunsysteem geacti veerd door de inbreng van antigenen in de bloedbaan. Vanwege de onvoldoende resul taten probeerden de onderzoekers het langs de weg van de passieve immunisatie. Door de juiste genen in planten over te zet ten verandert de plant in een antistoffenfa- briek. Maar lang niet elke plant kan deze complexe stoffen maken. De tomaat blijkt echter een uitstekende producent. Over een paar jaar zullen de tomaten tegen tandbe derf complexe stoffen maken. Prof. dr. PJ. Crutzen. PUZZEL OPGAVE OPLOSSING CRYPTOGRAM Horizontaal: 1Een kerel bij de krant voor kerstmis (6); 7. De godsdienst Dor het volk, volgens Marx (5); Bloem van een stakker zonder kaas (5); 9. Die vrouwen gaan met een dubbele schijf aan land (5); 10. Wel, dat is de oorzaak! (4); 11Brildrager in bedrijf (6); 12. Zwitsers litervat (6). Verticaal: 2. Bijgevolg om moeder een Franse auteur te tonen (5); 3. Evenwel nog realistischer (6); 4. Omwentelingen zijn geen een voudige klusjes! (6); 5. Een halve kilo money (4); 6. Tegengstelde van conserveren? (8); 10. Voor dit wapen gaat de tweede op de loop (4); 11Aangestoken hond (3). KRUISWOORDRAADSEL leseik eg-m-o-na gobi-ozon e-enare-d schilderij -eage- allegorie h-villa-e open-isar rr-d-e-as nokalt TOM POES Heer Bommel en het ontstoffen Heer Bommel zat een ogenblik roer loos. Toen veegde hij een roetpropje uit zijn oog en rees overeind. „Wat betekent dit?" riep hij met verstikte stem. „Dit zal het vegen van de schoor steen zijn", veronderstelde Joost. „Met uw welnemen zal ik een andere pap bereiden en mijn jabot verscho nen." Hij verliet het vertrek en heer Ollie trad op de haard toe. De roetwolken waren enigszins opgetrokken zodat het inwendige van de schouw weer zichtbaar werd. Op de zwarte massa die de bodem bedekte stond een oudachtig mensje met een bezem, dat hem olijk aankeek. „Wat een koek!" zei ze. „Die heeft in jaren niet bewogen, zeker." „Nee", zei de heer Bommel toornig. „En dat is maar goed ook. Dit is geen manier om het eetvertrek van een heer te reinigen mevrouw. Kan dat niet anders?" „Ik zou het niet weten" zei het vrouwtje. „Het roet en de schoor steen zaten aan elkaar. Maar niet goed, hè? Het was gekoekt en niet ge- schreveld. Er moet eerst ontstoft worden." „O", mompelde heer Ollie. Hij ging in een leunstoel zitten en keek vol wanhoop naar de zwarte wolken, die door haar bezem werden opgeworpen. „Dit noemt men dus schoonmaak", vervolgde hij. Als ik dat geweten had..." „Nee", hernam het vrouwtje, al schrobbend. „Dit is geen schoonmaak. Alles zit verkeerd in elkaar gekoekt en daarom moet er eerst beweging in komen." Heer Bommel wilde juist vragen hoe zij dat op haar eentje dacht klaar te spelen toen er achter hem plotseling een tweede mensje opdook. Met on verwachte kracht trok ze de stoel on der hem uit zodat de woorden hem met het roet in de keel bleven steken. DOOR HANS VAN ES Gedurende de laatste dagen van april onderging de luchtdrukverde ling boven Europa enkele belangrijke veranderingen. De hegemonie van hogedrukgebieden, die verantwoordelijk was voor het langdurige droge en stabiele weer, liep ten einde. Diverse landen rond de Middel landse Zee en ook delen van Duitsland en Engeland kregen te maken met depressie-activiteit. De buiigheid in genoemde landen nam elke dag verder toe, maar toevalligerwijs lag Nederland steeds in een smal le, droge enclave. Gisteren was vrijwel het gehele continent binnen bereik van een om vangrijk centraal lagedrukgebied, waar omheen diverse depressieker nen circuleerden. Op den duur konden we de regendans niet ont springen en werd er vol verwachting naar de donkere luchten geke ken, die de belofte van stevige buien in zich droegen. Enerzijds was er een gebied met gestage, lichte regen, dat uit het zuiden kwam opzet ten. Daarnaast werden door de opwarming overdag - tot circa 17 gra den - flinke wolkentorens gebouwd, die lokaal uitgroeiden tot stevige regenbuien. Plaatselijk werd ook onweer gehoord. In onze regio vielen de hoeveelheden neerslag erg tegen; het bleef bij wat licht gespetter. Vandaag is er echter een nieuwe kans voor de dorstige natuur. Eén van de kernen van lagedruk komt steeds dichter bij ons land te liggen. Daar hoort een groot wolkenpakket bij met enkele regengebieden en evenals woensdag kunnen er 's middags in de onstabiele lucht spon taan een paar fikse buien ontstaan, mogelijk met onweer. Morgen ligt de kern van lagedruk boven het zuiden van ons land. Op nieuw kunnen buien tot ontwikkeling komen. De neerslagkaart toont plaatsen waar meer dan 10 millimeter kan vallen. De temperaturen gaan nog wat verder omlaag bij een naar noordoost tot noord krimpen de wind. De maxima schommelen rond 13 graden. Tijdens het weekeinde trekt de kern van lagedruk heel langzaam langs onze oostgrens in de richting van Scandinavië. Rond dit cen trum circuleert koude en onstabiele lucht, waarin buiengebieden blij ven ontstaan. Het is goed mogelijk dat op sommige plaatsen vrij veel neerslag valt. Voorts staat er een koude wind uit noord tot noordwest, waarbij het kwik bij 11 tot 13 graden blijft steken. Pas in de loop van zondag lijkt het wat op te klaren. KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met donderdag. Temperatuur uiteenlopend van amper 5 graden in het noorden tot 13 graden in de omgeving van Oslo op Vandaag hier en daar nog Middagtemperatuur wegend tussen 4 e graden; vandaag ir Schotland, y-éÊ&J r m 23v 1000 1 5 ÏL 2 C23 bewolkt f# regen °Pklarin G£Ss 19 Wales en Ierland: Vandaag nog meest bewolkt en vooral in Engeland en Wales enkele regen- of on weersbuien. Morgen op de meeste plaat sen droog en geregeld zon. Middagtem peratuur uiteenlopend van 6 graden lo kaal in Schotland tot 13 in Ierland en zuid-Engeland België en Luxemburg: Wolkenvelden en van tijd tot tijd regen, ook onweer. Maxima vandaag rond 15 graden, daarna iets frisser. Noord-en Midden-Frankrijk: Meest bewolkt en nu en dan regen met een buiig karakter, soms ook c Middagtemperatuur ongeveer 14 graden maar vandaag in het midden lokaal nog Wolkenvelden en vooral in het noorden van tijd tot tijd regen, ook kans op on weer In het zuiden meer zon en droger. Middagtemperatuur uiteenlopend van 14 graden in het noorden tot 20 in de Vandaag nog wat zon, maar geleidelijk meer bewolking en vooral morgen af en toe regen. Middagtemperatuur ongeveer 22 graden. Spanje: Wolkenvelden en vooral in het noorden enkele regen- of onweersbuien. Met na me in het oosten ook van tijd tot tijd zon. Vooral vandaag vrij koel met maxi ma rond 15 graden; langs de Golf van Biskaje met een harde wind nog frisser. Aan de Costa's in het zuiden en oosten lokaal boven 20 graden. Canarische Eilanden: Flinke zonnige perioden en waarschijn lijk droog. Middagtemperatuur ongeveer 25 graden. Marokko: Westkust: in het noorden wolkenvelden en enkele regen- of onweersbuien. Naar het zuiden toe meer zon en droger. Mid dagtemperatuur tussen 20 en 25 gra- Tunesië: Geregeld zon en vooral in het noorden kans op een (onweers-)bui. Middagtem peratuur vandaag rond 24 graden; daar- Zuid-Frankrijk: Half tot zwaar bewolkt en regen- en on weersbuien. Middagtemperatuur meest soms ook onweer. Middagtemperatuur ongeveer 14 graden. Oostenrijk: Veel bewolking en van tijd tot tijd regen met een buiig karakter; ook kans op on weer. In het oosten met name morgen ook zon. Middagtemperatuur uiteenlo pend van 15 graden in Tirol tot 21 in de omgeving van Wenen. Polen: Geregeld zon maar vooral vandaag ook kans op enkele buien, soms met onweer. Middagtemperatuur oplopend tot boven 20 graden; alleen in het noordwesten aan zee lag* Tsjechië en Slowakije: Vandaag nog meest bewolkt en enkele regen- of onweersbuien. Morgen meer zon en op veel plaatsen droog. Middag temperatuur oplopend tot boven 20 gra den op morgen. Hongarije: Perioden met zon maar van tijd tot tijd ook enkele buien, misschien met on weer. Stijging van temperatuur; morgen maxima rond 23 graden. Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 04.21 16.37 03.54 16.10 Laag 00.25 12.34 Q0.06 12.15 Weerrapporten 02 mei 08 u J15gra Mallorca en Ibiza: Zon, afgewisseld door stapelwolken een kleine kans op een regen- of on weersbui. Middagtemperatuur ongeveer 17 graden. Italië: Aanhoudend wisselvallig met enkele re gen- of onweersbuien; plaatselijk veel neerslag. Middagtemperatuur ongeveer 20 graden maar in het noorden rond 15. Corsica en Sardinië: Half tot zwaar bewolkt en enkele regen- of onweersbuien. Maxima rond 19 gra- Malta: Af en toe zon en mogelijk een bui, mis schien met onweer Middagtemperatuur omstreeks 21 graden Griekenland en Kreta: Geregeld zon maar ook kans op een en kele regen- of onweersbui, vooral in het westen en op Kreta Middagtemperatuur uiteenlopend van ongeveer 20 graden aan de meeste kusten tot boven 25 in het binnenland. Turkije en Cyprus: Kusten: flinke zonnige perioden en vrij wel overal droog. Middagtemperatuur rond 22 graden, op Cyprus na vandaag Duitsland: Half tot zwaar bewolkt en enkele buien, vooral in het zuiden en zuidoosten ook met onweer. Langs de kust in het noor den maxima rond 13 graden, elders war- Brussel Cyprus Kopenhagen motregen w 3 21 14 00 wl 19 9 3.0 de buurt van 20 grader Zwitserland: Bewolkt en perioden r iw8 13 6 00 ben apeldoorn «gpd

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 14